• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری|عکس مری سالم|رادیولوژی معده و مری


آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

مری عضوی لوله ‌ای شکل به طول 20-25 سانتی ‌متر، قطر 2.5-3 سانتی ‌متر است که بین حلق و معده در دستگاه گوارش قرار دارد و وظیفه اصلی آن انتقال غذای جویده شده در دهان است. احساس ناراحتی در هر قسمت از مری باعث ایجاد مشکل در نزول غذای وارد شده به مری و معده می شود.

در حالی که بلعیدن غذاهای جامد در انقباضات خفیف دشوار است، با افزایش شدت تنگی، بلع غذاهای مایع نیز دشوار می شود. در ایجاد تنگی شدید، بیمار دیگر نمی تواند چیزی بخورد یا بنوشد و غذاهای بلعیده شده و بزاق شروع به بازگشت به دهان می کند .

ممکن است درد ویا احساس پری پشت استخوان سینه همراه با مشکل در بلع وجود داشته باشد. بیماران اغلب وزن کم می کنند. در تنگی مری ناشی از بیماری ‌های مانند سرطان و ... مشکل بلع پیشرونده است و در کوتاه‌ مدت کاهش وزن رخ می ‌دهد، در حالی که در تنگی‌های عملکردی به طور متناوب و در طول سالها اتفاق می افتد.در بلع و کاهش وزن مشکل پیشرونده آهسته وجود دارد.

رادیوگرافی مری می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد ارزیابی عملکرد حلق، ناهنجاری های مخاطی مری و اختلالات حرکتی ارائه دهد.

 s/آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

اشعه ایکس مری

اشعه ایکس مری؛ در روش اشعه ایکس مری، که یک آزمایش تصویربرداری پزشکی است که برای تصویربرداری از مری به نام رادیوگرافی مری معروف میباشد. ماده حاجب که به طور کلی شامل روش‌ های معاینه ‌ای می باشد برای بررسی مری تحت کنترل فلوروسکوپی انجام می‌شود.

به طور کلی، این آزمایش برای تشخیص بیماری ها و شرایط غیر طبیعی رخ داده در سطح داخلی مری استفاده می شود.

روش های اشعه ایکس مری به عنوان یک آزمایش رادیولوژی در خط مقدم قرار می گیرند و بیمار در طول این آزمایش ماده حاجب را به صورت خوراکی می نوشد.

ماده حاجب همچنین به پزشک کمک می کند تا سطح داخلی مری را واضح تر ببیند.

پس از تمام این اقدامات، بیمار در دستگاه اشعه ایکس قرار می گیرد و عکسبرداری از مری بیمار انجام می شود.

در این مرحله آزمایش، بیمار می تواند در حالت ایستاده یا دراز کشیده باشد. این وضعیت توسط رادیولوژیست تعیین می شود.

بسیاری از بیماری ها مانند شرایط پاتولوژیک و ناهنجاری های مری، اشکال در بلع، مری، رفلاکس، اجسام خارجی، تنگی و تومورها را می توان در رادیوگرافی تشخیص داد.

در این راستا ضمن اینکه این روش اشعه ایکس در بیمارانی با علائم مختلفی مانند مشکل در بلع یا درد استفاده می شود، برای تشخیص بیماری های جدی مانند مشکلات بلع، رفلاکس و سرطان مری نیز استفاده می شود.

به‌ عنوان یک ابزار ارزیابی جراحی، به لطف آزمایش در این روش رادیوگرافی، می‌ توان رویه ‌های جراحی را با جزئیات بیشتری برنامه ‌ریزی کرد و عوارض مختلفی که ممکن است در طول مداخله جراحی رخ دهد، از قبل تعیین می‌شوند.

این روش که می‌تواند با سایر روش‌ها و آزمایش‌های تصویربرداری پزشکی نیز استفاده شود، روشی مهم به‌ ویژه برای افراد مبتلا به بیماری‌ ها و مشکلات مختلف در مری بود و اغلب پزشکان متخصص این آزمایش را ترجیح می‌دهند.

 

قرار ملاقات

لازم است برای انجام رادیوگرافی از مری از مرکز تصویربرداری الوند وقت قبلی بگیرید.

 

محدودیت رژیم غذایی

محدودیت غذایی در این روش ضروری نیست.

 

مقالات پیشنهادی :

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

آمادگی های مورد نیاز جهت انجام سونوگرافی و رادیولوژی

سونوگرافی شبانه روزی

عکس رنگی رحم

آماده سازی بیمار

در رادیوگرافی مری ویژگی خاصی برای آماده سازی بیمار وجود ندارد.

شرایط مسدود کننده معاینه: سولفات باریم نباید در بیماران مشکوک به وضعیت برونش-مری، که به معنی کانال جریان پاتولوژیک از مری به مجاری هوایی است، در رادیوگرافی مری، که یک آزمایش تصویربرداری پزشکی پرکاربرد برای تشخیص مشکلات مری است، استفاده شود.

در این مورد، به ویژه از مواد حاجب یددار استفاده می شود و در برخی موارد، ممکن است برخی شرایط مانع از معاینه در طول این آزمایش شود.

این شرایط شامل مشکل در بلع به طور کلی، تنگی مری، اجسام خارجی، اسپاسم مری، بارداری و شرایط آلرژیک به ماده حاجب است.

به خصوص اگر بیمار در بلع مشکل داشته باشد، قرار دادن ماده حاجب در مری و سپس بررسی مری ممکن است مشکل باشد و در این حالت ممکن است نتایج رادیوگرافی مری به درستی تفسیر نشود. علاوه بر این، تنگی مری نیز به عنوان یک مانع در این مورد دیده می شود.

در بیمارانی که مشکلاتی مانند باریک شدن مری دارند، ممکن است عبور ماده حاجب به مری دشوار باشد و این ممکن است در آزمایش اشعه ایکس مری اختلال ایجاد کند.

قرار دادن اجسام خارجی در مری در طول این آزمایش نیز ممکن است کیفیت تصویربرداری در این آزمایش را کاهش دهد یا از تکمیل کامل آزمایش جلوگیری کند.

یکی دیگر از موانع برجسته در میان این موانع، اسپاسم مری است. این اسپاسم با انقباض کنترل نشده ماهیچه های مری ایجاد می شود و در این حالت عبور ماده حاجب به مری مشکل می شود.

بنابراین، نتایج آزمایش رادیوگرافی مری ممکن است گمراه کننده باشد یا این روش اصلاً اعمال نشود.

بارداری نیز به عنوان مانعی در برابر این آزمایش دیده می شود. برای زنان باردار، این آزمایش به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه توصیه نمی شود و ممکن است در موارد بارداری نیاز به آزمایش تصویربرداری پزشکی جایگزین باشد.

این آزمایش همچنین در بیمارانی که واکنش آلرژیک به ماده حاجب دارند اعمال نمی شود. این روش می تواند بسیار خطرناک باشد، که آن را مانعی برای این آزمایش می کند.

همه این موقعیت ها می توانند فرآیندهای طی این آزمایش رادیوگرافی را مختل کنند.

در این راستا، تاریخچه بیمار و وضعیت جسمانی بیمار باید توسط پزشکان متخصص به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد و در این راستا بیمار می تواند متوجه شود که آیا برای این آزمایش مناسب است یا خیر و در صورت وجود شرایطی که مناسب نیست، آن ها را بررسی کنند. می تواند به آزمایش تصویربرداری جایگزین دیگری روی آورد.

موارد منع مصرف: وضعیت حاملگی یا مشکوک بودن به بارداری یک منع مصرف مطلق به خصوص در بیماران است.

کنتراست: در برخی موارد خاص، مواد حاجب یددار محلول در آب ترجیح داده می شود، به ویژه در مواردی که فیستول مری در نظر گرفته می شود. جدا از این، ماده حاجب معمولاً به صورت سولفات باریم (تجویز خوراکی) دیده می شود.

میانگین زمان پردازش: میانگین زمان پردازش در این فرآیند به طور کلی 10 دقیقه در نظر گرفته می شود.

حمل و نقل: هیچ ویژگی حمل و نقل در این عملیات وجود ندارد.

 

اطلاعات پس از فرآیند

پس از انجام این روش، بیماران می توانند بدون هیچ مشکلی به فعالیت های روزمره و زندگی خود ادامه دهند. نتایج معاینه بیمار توسط رادیولوژیست معاینه و گزارش می شود و این گزارش حاوی فیلم و گزارش معاینه یکجا می باشد.

 

گزارش معاینه و فیلم پس از عمل به بیمار تحویل داده می شود.

پس از این فرآیند آزمایش، به خصوص افراد ممکن است ناراحتی خفیفی را تجربه کنند و این به عنوان عوارض جانبی طبیعی دیده می شود.

همه این اثرات کوتاه مدت دیده می شوند. همچنین توصیه می شود که افراد و بیمارانی که سولفات باریم را به دستگاه گوارش مصرف کرده اند، پس از انجام عکسبرداری با اشعه ایکس مری، مایعات زیادی مصرف کنند.

 

آیا بررسی ناراحت کننده است؟ آیا خطری وجود دارد؟

خود معاینه کاملا بدون درد است. در حین معاینه از بیمار خواسته می شود که بدون حرکت باشد.

برای ایمنی بیمار به بهترین شکل طراحی شده و به گونه ای ساخته شده است که میزان تابش اشعه در هنگام معاینه در حداقل سطح لازم باشد. از آنجایی که اشعه ایکس ممکن است به جنین در حال رشد در رحم آسیب برساند، بیمار باید قبل از شروع آمادگی برای معاینه، در صورت وجود هرگونه شک به بارداری، پزشک یا تکنسین را در مورد بارداری مطلع کند.

 

 بررسی ها چگونه ارزیابی می شوند؟

معاینات توسط افراد متخصص در این زمینه که در قسمتی از بدن تخصص دارند ارزیابی می شود و سپس به یک گزارش کتبی تبدیل شده و به بیمار تحویل داده می شود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT