• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بهترین مرکز سونوگرافی تهران | بهترین سونوگرافی در تهران | سونوگرافی


بهترین مرکز سونوگرافی تهران؛ بین 99 و 100 چقدر تفاوت وجود دارد؟ فقط یکی! آیا می توانیم آن را نادیده بگیریم؟ اگر برای خرید چیزی در مغازه هستید، بله، به راحتی می توانید چنین مبلغی را نادیده بگیرید، اما در مورد گزارش های بهداشتی چطور؟ در مورد داروهایی که مقدار مواد شیمیایی در آنها نیز ثابت است چطور؟

سونوگرافی تشخیصی برای بررسی بیماری یا وضعیت علائم و نشانه های فرد انجام می شود. تشخیص نقش مهمی در زندگی ما دارد. پزشکان آزمایش های تشخیصی را برای برنامه ریزی درمان ما انجام می دهند. سونوگرافی از آن دسته آزمایشاتی است که نیاز به دقت بالایی دارد. بنابراین، نتایج تمام آزمایشات انجام شده باید دقیق باشد.

اگر پزشک شما بخواهد به اتفاقات داخل بدن شما نگاه دقیق تری داشته باشد، سونوگرافی برای شما تجویز می شود. اکثر زنان در دوران بارداری خود تحت سونوگرافی قرار می گیرند، اما معمولاً برای تشخیص اختلالات پزشکی نیز تجویز می شود. اگر انتخاب مناسبی نداشته باشید، آزمایش سونوگرافی یک امر گران قیمت خواهد بود. اولویت باید به مراکزی داده شود که نزدیک هستند.

sonography/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

سونوگرافی چیست؟

اولتراسوند یک آزمایش تصویربرداری غیر تهاجمی است که در آن از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از ساختار داخلی بدن استفاده می شود. با استفاده از دستگاه سونوگرافی انجام می شود. هیچ تشعشع مضر تولید نمی شود و این یک روش بدون درد است.

مقالات پیشنهادی :

اکوکاردیوگرافی قلب جنین 

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی سه بعدی واژینال

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

چرا نوع مرکز تشخیصی که انتخاب می کنید اهمیت زیادی دارد؟

سونوگرافی توسط پزشک برای اطلاع از وضعیت بدن شما تجویز می شود. با مشاهده نتایج اسکن، او می تواند درمان مناسب را برای شما تجویز کند. نتایج اسکن باید دقیق باشد و باید توسط رادیولوژیست واجد شرایط انجام شود و بخشی جدایی ناپذیر از تیم انجام سونوگرافی در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند است. 

سایر مواردی که باید در مورد سونوگرافی بدانید

آماده سازی کاملاً به نوع سونوگرافی بستگی دارد. ممکن است در آن روزها ناشتا باشید یا مجبور شوید آب زیادی بنوشید.

سونوگرافی روشی بی خطر است و هیچ اثر مضری برای انسان ندارد.

چهار دسته اصلی برای سونوگرافی

عمومی - تجهیزات پیکربندی شده برای چندین برنامه.

عروقی - با نرم‌افزار و مبدل‌های مخصوص برای شریان کاروتید، ارزیابی ترومبوز ورید عمقی و مطالعات عروق محیطی پیکربندی شده است.

مراقبت‌های بهداشتی زنان (OB/GYN) - نرم‌افزار و مبدل‌هایی که به صراحت برای برنامه‌های کاربردی سلامت زنان ارائه می‌شوند.

قلب (اکوکاردیوگرافی) - شامل استفاده از سونوگرافی برای ارزیابی اندازه و عملکرد قلب و عروق اطراف است.

با ظهور تکنولوژی، فرآیند تشخیص بسیار آسان شده است. در یک شهر ده ها مرکز تشخیص وجود دارد، اما به کجا مراجعه کنیم؟ از چند سال گذشته، بسیاری از مراکز سونوگرافی دستگاه های کامل و پیشرفته ای برای ارائه گزارش های دقیق ندارند. به همین دلیل، بیماران درمان اشتباهی دریافت می کنند، پول زیادی را به باد می دهند و جان خود را از دست می دهند.

بنابراین، باید اطمینان حاصل کند که گزارش های دریافت شده پس از سونوگرافی دقیق هستند. اما چگونه می توان آن را دانست؟ آیا اقداماتی وجود دارد که بتوانیم انجام دهیم که به ما کمک کند تشخیص دهیم که آیا گزارش ناقص است یا خیر؟ هیچ فاکتوری قبل از انتخاب مرکز سونوگرافی مناسب وجود دارد؟ بیایید در این مورد به تفصیل بحث کنیم:

sonography/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

فناوری مورد استفاده مرکز سونوگرافی را بررسی کنید

تجربه دوره بارداری برای یک خانواده، به ویژه یک مادر، منحصر به فرد است. همه ی افراد خانواده بهترین ها را برای سلامت مادر و نوزاد متولد نشده در داخل خانه می خواهد. تمام داروها، رژیم غذایی یا هر عارضه ای از طریق سونوگرافی منتقل می شود.

بنابراین، یک مرکز سونوگرافی برای انجام آزمایش باید دارای بروزترین تکنولوژی ها باشد. حتی امروزه، بیشتر مراکز از فناوری قدیمی دوبعدی استفاده می کنند که تصاویر خاکستری و تار تولید می کند. برخی از مراکز پیشرفته اکنون دارای فناوری سه بعدی و حتی چهار بعدی هستند. بنابراین، اگر به راحتی می توانید به چنین مراکز پیشرفته ای دسترسی پیدا کنید، باید به آنها مراجعه کنید.

سونوگرافیست های با تجربه

دومین عامل مهم، سونوگرافیست های مجرب هستند. انتخاب مرکز اولتراسوند با فناوری سه بعدی تضمین نمی کند که بهترین نتایج را به دست آورید. این به این دلیل است که دستگاه قرار است توسط یک انسان اداره شود. بنابراین مرکز باید همیشه در دسترس سونوگرافیست های ماهر باشد!

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی خانم

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

روند نوبت دهی

 سومین مؤلفه مهم روند نوبت دهی است. شما نمی توانید ساعت های طولانی بیرون روی نیمکت های اتاق انتظار بنشینید. یک مرکز سونوگرافی باید گزینه های مناسبی برای رزرو قرار داشته باشد و کارکنان باید همیشه در دسترس باشند. مرکز سونوگرافی باید  365 روز در سال باز باشد.

تحویل گزارشات

اینکه چقدر سریعتر گزارش ها را دریافت می کنید، سوال دیگری است که باید در نظر داشت. اگر مرکز سونوگرافی تمام ماشین آلات و کادر آموزش دیده را داشته باشد، همان روز یا روز بعد گزارشات را دریافت خواهید کرد اما نه بیشتر از آن!

برخی از مراکز سونوگرافی متقلب به دلیل کمبود پرسنل یا ماشین آلات، نمونه را به مرکز تشخیص دیگر ارسال می کنند. بنابراین توصیه می شود از چنین مراکز سونوگرافی دوری کنید.

قیمت گذاری

آخرین عاملی که می آید قیمت است. اگرچه فناوری 2 بعدی تصاویر عالی را ارائه می دهد، تقریباً برای همه مقرون به صرفه است. مراکز سونوگرافی مجهز به فناوری سه بعدی یا چهار بعدی ممکن است پرهزینه باشند. همچنین در همین دسته باید کیفیت و قیمت را با هم مقایسه کنید. فقط با نام تجاری مرکز سونوگرافی همراهی نکنید. بودجه شما باید در مورد مرکز سونوگرافی مناسب تصمیم بگیرد.

به طور خلاصه می توان گفت که انتخاب مرکز سونوگرافی کار سختی نیست، اما باید به تمام عوامل فوق توجه کرد! به طور عمده تجهیزات مدرن، متخصصان آموزش دیده و قیمت اصلی یک مرکز سونوگرافی عالی را ایجاد می کند. اکثر مراکز معتبر سونوگرافی توسط پزشکان معتبر اداره می شوند.

اگر هنوز هنگام انتخاب درست سردرگم هستید، می توانید رتبه بندی مرکز سونوگرافی را در اینترنت یا پلتفرم های رسانه های اجتماعی بررسی کنید. مراکز معتبر مطمئناً وب سایتی برای مدیریت بهتر خدمات خواهند داشت. با مراجعه به وب سایت می توانید از جزئیات پزشکان و سایر کارکنان مطلع شوید. بنابراین، اینها نیز برخی از عوامل غیرمستقیم در انتخاب مرکز سونوگرافی هستند.

 

از آنجایی که هیچ عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد، یکی از ایمن ترین روش های تصویربرداری است. "سونوگرافی برای چه کاری انجام می شود؟" , "سونوگرافی چقدر طول می کشد؟" , "آیا سونوگرافی ضرری دارد؟" , "آیا باید برای سونوگرافی گرسنه باشید؟" از جمله سوالات متداول هستند.

 سوالات متداول درباره سونوگرافی

سونوگرافی در چه بیماری هایی استفاده می شود؟

سونوگرافی چگونه اعمال می شود؟

 d/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی در چه بیماری هایی استفاده می شود؟

سونوگرافی بارداری بیشتر در دوران بارداری برای نظارت بر وضعیت رحم و تخمدان ها و جنین در حال رشد استفاده می شود. رشد مغز، لگن و ستون فقرات نوزاد در رحم با کمک سونوگرافی قابل پیگیری است.

به غیر از فرآیند بارداری، سونوگرافی در موارد زیر قابل استفاده است:

در مواردی مانند درد، تورم، عفونت می توان از سونوگرافی برای بررسی علت استفاده کرد.

تصویربرداری از اندام های داخلی مانند کبد، کلیه ها، پانکراس، کیسه صفرا، طحال، مثانه، بیضه و تخمدان

می‌تواند عملکرد دریچه‌های قلب، ناهنجاری‌های قلب، نارسایی دریچه‌ها یا نشت خون از دریچه‌ها را ارزیابی کند. این می تواند وضعیت قلب پس از حمله قلبی و میزان خوب پمپاژ خون توسط قلب را نشان دهد.

در معاینه کره چشم

معاینه تیروئید و پاراتیروئید

ارزیابی التهاب مفاصل

تشخیص تومور در بافت نرم

سونوگرافی را می توان در بیوپسی سوزنی با نوک ظریف و بیوپسی پستان استفاده کرد.

 

سونوگرافی چگونه اعمال می شود؟

قبل از تصویربرداری اولتراسوند، ممکن است از بیمار خواسته شود که لباس بیمارستان بپوشد.

با توجه به ناحیه ای که باید سونوگرافی انجام شود، ژل مبتنی بر آب روی پوست بیمار دراز کشیده روی تخت بیمار اعمال می شود. این ژل که در انتقال امواج صوتی نیز تاثیر دارد، به قسمت پروب دستگاه اولتراسوند نیز اجازه می دهد تا به راحتی روی پوست حرکت کند.

رادیولوژیست قسمت کاوشگر سونوگرافی را که امواج صوتی را ارسال می کند، بر روی ناحیه مورد نظر حرکت می دهد.

رادیولوژیست تصاویر منعکس شده از کاوشگر را روی صفحه نمایش روبروی خود دنبال می کند.

پروب سونوگرافی را می توان روی پوست حرکت داد تا تصویری مناسب و واضح به دست آورد.

پس از پایان فرآیند، ژل اعمال شده روی پوست تمیز می شود. از آنجایی که ژل بر پایه آب است، تمیز کردن آن بسیار آسان است.

انواع سونوگرافی چیست؟

انواع سونوگرافی می تواند برای اهداف تصویربرداری در بسیاری از قسمت های بدن استفاده شود.

-سونوگرافی کل شکم (سونوگرافی شکم): برای بررسی اندام های داخلی از جمله کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، طحال، پانکراس، کلیه ها و مثانه استفاده می شود.

-سونوگرافی زنان و زایمان: این آزمایشات سونوگرافی حاملگی است که از اولین لحظه بارداری شروع می شود. با کنترل سونوگرافی انجام شده در ماه های خاصی از بارداری؛

پیش بینی هفته بارداری

تشخیص ناهنجاری های مادرزادی

موقعیت جنین

موقعیت جفت

بسیاری از جزئیات را می توان تعیین کرد، مانند اینکه آیا بارداری چند قلو وجود دارد یا خیر.

-سونوگرافی لگن: رایج ترین نوع از روش تصویربرداری مورد استفاده برای نظارت بر سلامت جنین در دوران بارداری است. سونوگرافی لگن فقط برای کنترل در دوران بارداری استفاده نمی شود. بعلاوه؛ همچنین برای معاینه رحم، تخمدان ها، مثانه و غده پروستات استفاده می شود. سونوگرافی لگن را می توان در زنان به صورت شکم، واژینال و در مردان از طریق مقعد انجام داد.

-سونوگرافی داپلر رنگی: سونوگرافی داپلر و داپلر رنگی را می توان برای اندازه گیری و تجسم جریان خون با سونوگرافی داپلر رنگی استفاده کرد. همچنین می تواند سرعت و جهت حرکت جریان خون را اندازه گیری کند. این کار با استفاده از نقشه های رنگی به نام تصویربرداری های داپلر رنگی انجام می شود. سونوگرافی داپلر رنگی، که به طور گسترده برای تعیین اینکه آیا تجمع پلاک در شریان های کاروتید مانع از جریان خون به مغز می شود یا خیر، استفاده می شود، می تواند در بارداری های پرخطر که در آن نوزاد خطر تاخیر در رشد را دارد، استفاده شود.

-اکوکاردیوگرافی- اکو (ECG) همچنین به عنوان سونوگرافی قلب شناخته می شود. این نمونه ای از سونوگرافی داپلر است. می توان از آن برای ایجاد تصاویری از سیستم قلبی عروقی از طریق امواج صوتی و اندازه گیری جریان خون و حرکت بافت قلب در نقاط خاص استفاده کرد.

-سونوگرافی ترانس واژینال: می تواند اطلاعات دقیق تری نسبت به سونوگرافی لگن در معاینه اندام تناسلی زنان بدهد. پروب سونوگرافی در واژن قرار می گیرد و تصویر گرفته می شود. در سونوگرافی ترانس واژینال، مثانه باید خالی باشد. اسکن ترانس واژینال می تواند تصویر واضح تری را در اوایل بارداری ارائه دهد و در صورت چاقی ممکن است گزینه بهتری باشد.

-سونوگرافی ترانس رکتال: برای انجام سونوگرافی در غده پروستات استفاده می شود. برای اینکه امواج صوتی به سمت پروستات برود، پروب سونوگرافی در رکتوم قرار می گیرد. در این سونوگرافی، بیمار معمولاً به پهلوی چپ دراز می کشد و زانوهایش به سمت قفسه سینه خم شده است.

-سونوگرافی پستان: سونوگرافی سینه یا پستان  یکی از متداول ترین روش های معاینه پستان است که انجام آن علاوه بر ماموگرافی در زنان بالای 40 سال باعث افزایش دقت تشخیصی می شود.

-سونوگرافی کبد: اندازه، شکل و عملکرد کبد را تعیین می کند و می تواند برای تشخیص تومورها استفاده شود.

- سونوگرافی کلیه: اندازه، شکل و عملکرد کلیه ها را تعیین می کند و می تواند در تشخیص سنگ کلیه، کیست و تومور مفید باشد.

-سونوگرافی تیروئید : بیماری ها، ندول ها و کیست هایی که می توانند باعث اختلال عملکرد تیروئید شوند را بررسی می کند.

سونوگرافی سه بعدی: بعد دیگری به تصویر اولتراسوند اضافه می کند و به جای تصاویر دو بعدی تخت ساخته شده با سونوگرافی سنتی، تفاسیر سه بعدی ایجاد می کند.

سونوگرافی -4 بعدی: تصاویر سه بعدی افراد را در حال حرکت نشان می دهد.

سونوگرافی همچنین می تواند همراه با روش های مختلف تصویربرداری مانند سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) استفاده شود.

 r/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

آیا سونوگرافی مضر است؟

سونوگرافی عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. اشعه ایکس و توموگرافی از اشعه یونیزان برای تصویربرداری استفاده می کنند، در حالی که رزونانس مغناطیسی (MR) از میدان مغناطیسی استفاده می کند که در آن آهنربا استفاده می شود. از سوی دیگر، اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا به جای تابش و آهنربا استفاده می کند. از آنجایی که روش قابل اعتمادی است، بهترین روش تصویربرداری به ویژه در پیگیری بارداری است.

با این حال، هنوز استفاده از آن برای تصویربرداری از نوزاد در رحم بدون توجیه پزشکی توصیه نمی شود.

 

قبل از سونوگرافی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

سونوگرافی معمولاً نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

بسته به ناحیه ای که باید سونوگرافی شود، مثانه ممکن است پر یا خالی باشد.

وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و هم دوربین را نباید در اتاقی که در آن تصویربرداری اولتراسوند انجام می شود قرار داد.

جواهراتی مثل گردنبند و گوشواره در ناحیه ای که تصویربرداری انجام می شود باید حذف شوند.

داروها یا مکمل های گیاهی مورد استفاده قبل از تصویربرداری اولتراسوند باید به پزشک اطلاع داده شود.

سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

تصویربرداری اولتراسوند معمولا بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. فعالیت های عادی بلافاصله پس از سونوگرافی از سر گرفته می شود.

 

چه زمانی نتایج سونوگرافی در دسترس است؟

نتایج سونوگرافی معمولا در همان روز یا روز بعد در دسترس است. پس از آنالیز و ارزیابی تصاویر بدست آمده توسط رادیولوژیست متخصص، گزارشی تهیه می شود.

آزمایش سونوگرافی چیست؟ کجا استفاده می شود؟

تست اولتراسوند که عموماً به عنوان سونوگرافی یا سونوگرافی (USG) شناخته می شود، تصاویری از اندام های داخلی ارائه می دهد که می تواند نگرانی های بافت ها یا اندام های مورد نظر را تفسیر کند.

در اینجا اصطلاح "اولتراسوند" به صدایی اطلاق می شود که انسان نمی تواند بشنود، یعنی از 2 تا 18 مگاهرتز (MHz). در طول سونوگرافی، امواج صوتی با فرکانس بالا از مایعات بدن و بافت‌های نرم عبور می‌کنند و از سطوح ضخیم بازتاب می‌کنند و تصویری ایجاد می‌کنند. دستگاه مورد استفاده برای USG دارای یک مبدل است - یک دستگاه دستی متصل به فرستنده و مانیتور تصویربرداری.

هر چه فرکانس این امواج بیشتر باشد، کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. با این حال، امواج فرکانس بالاتر به راحتی توسط بافت قابل جذب هستند. در عین حال، فرکانس‌های پایین‌تر نمی‌توانند به لایه‌های عمیق‌تر بافت‌ها نفوذ کنند یا تصاویر ایجاد شده کیفیت پایین‌تری دارند.

اولتراسوند در درجه اول به عنوان یک ابزار تشخیصی برای یافتن شرایط اندام های مختلف از جمله:

کبد

کلیه ها

شکم

قلب

ریه ها

كيسه صفرا

دستگاه تناسلی (آقایان و زنان)

غدد درون ریز - تیروئید، پانکراس و غیره

سونوگرافی همچنین می‌تواند تومورها، کیست‌ها، توده‌ها و رشد اضافی بافت‌های بدن را تشخیص دهد.

این به تشخیص مشکلات مربوط به بافت های نرم، رگ های خونی، مفاصل، استخوان ها، تاندون ها و ماهیچه ها کمک می کند.

می تواند به تعیین مشکلاتی مانند سندرم تونل کارپ، شانه یخ زده و آرنج تنیس بازان کمک کند.

در دوران بارداری، سونوگرافی در سه ماهه اول، دوم و سوم به ارزیابی رشد و تکامل جنین کمک می کند. سونوگرافی همچنین می تواند یک وسیله هدایت کننده برای روش هایی مانند بیوپسی، آزمایش های تاییدی قبل از تولد و سایر درمان ها باشد.

 

چرا یافتن بهترین مرکز آزمایش سونوگرافی مهم است؟

اگر پزشک برای تأیید تشخیص، سونوگرافی تجویز کرده است، اولین قدم این است که بهترین کلینیک آزمایش سونوگرافی را در نزدیکی خود بیابید. اسکن اولتراسوند و بیوپسی به پزشکان در دریافت اطلاعات در مورد بافت ها و اندام های بدن کمک می کند.

پزشک می تواند از تصاویر اسکن به یکی از این دو دلیل استفاده کند:

تایید تشخیص یا

شرایط مشکوک را رد کنید

اسکن به پزشک اجازه می دهد تا تشخیص و برنامه درمانی مناسبی را طراحی کند. پیدا نکردن مرکز سونوگرافی با کیفیت خوب می‌تواند منجر به اسکن‌های بی کیفیت شود و در نتیجه باعث تفسیر نادرست نتایج آزمایش شود،

عدم تصویربرداری دقیق و

تصاویر با وضوح پایین

فاکتورهایی که باید در هنگام یافتن بهترین مرکز تست سونوگرافی در نظر گرفت

در اینجا عواملی وجود دارد که باید هنگام یافتن بهترین مرکز اسکن اولتراسوند در نزدیکی خود به آنها توجه کنید.

ثبت نام و مجوز: مراکز سونوگرافی باید تحت دستورالعمل ICMR ثبت و مجوز داشته باشند. مراکز سونوگرافی برای انجام آزمایشات قبل از تولد باید دارای مجوز PCPNDT (تکنیک های تشخیصی قبل از بارداری و پیش از تولد) باشند.

رادیولوژیست ها: اسکن اولتراسوند معمولا توسط رادیولوژیست واجد شرایط انجام می شود. این یک روش بسیار وابسته به کاربر است. بنابراین، تخصص و تجربه رادیولوژیست حیاتی است. رادیولوژیست ها به درک و تفسیر تصاویر برای انجام تشخیص دقیق کمک می کنند.

تجهیزات و فناوری: روش اولتراسوند حتی به دستگاه بستگی دارد. همه مراکز سونوگرافی مجهز به دستگاه های جدیدترین تکنولوژی نیستند. اسکن تاری با تصاویر با وضوح پایین نمی تواند تصویر واضحی از وضعیت داخلی ارائه دهد. حتی پزشک ممکن است تشخیص را با تصاویر اسکن ضعیف تأیید کند. یافتن یک مرکز اسکن با تکنولوژی و ماشین های پیشرفته که سونوگرافی را به طور موثر انجام می دهد و تصاویری با وضوح بالا ارائه می دهد بسیار مهم است.

هزینه ها: قیمت اسکن سونوگرافی بین مراکز تشخیصی، شهرها و نوع اسکن تجویز شده متفاوت است. با نزدیکترین مرکز سونوگرافی ثبت شده خود تماس بگیرید تا از هزینه ها مطلع شوید و بر اساس نیاز خود بهترین را انتخاب کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

مرکز سونوگرافی سینه

چیزهای دیگری که باید در مورد سونوگرافی بدانید

سونوگرافی داپلر سونوگرافی است که جریان خون را در وریدها و شریان هایی که از اندام های مختلف بدن عبور می کنند بررسی می کند.

سونوگرافی به تنهایی ممکن است به تشخیص بیماری خاصی کمک نکند. بسته به شرایط باید آزمایش‌ها یا ارزیابی‌های تصویربرداری اضافی انجام شود.

اشعه ایکس و رادیوگرافی با سونوگرافی متفاوت است. برخی از شرایط به جای سایر اسکن های تصویربرداری، تنها از طریق سونوگرافی مشخص می شوند.

اگر در مورد ایمنی سونوگرافی نگران هستید. سطوح مجاز امواج صوتی از بدن عبور می کند که هیچ آسیبی به اندام ها، بافت ها یا جنین وارد نمی کند. آنها روش های بسیار ایمن هستند.

اسکن اولتراسوند اسکن ضروری است که برای ارزیابی شرایط مختلف در اندام ها و بافت ها انجام می شود. اسکن های قبل از تولد با استفاده از امواج اولتراسوند انجام می شود که به عمق و در عین حال ایمن از جفت نفوذ می کند، بدون اینکه به مادر و کودک آسیب برساند.

USG به پزشک کمک می کند تا شرایط اصلی دوران بارداری، رشد جنین، قد، وزن و سایر پارامترها را تشخیص دهد. به طور مشابه، اسکن اولتراسوند و نمونه برداری از سایر اندام ها به پزشک کمک می کند تا بسیاری از اختلالات یا شرایط را در صورت وجود تجزیه و تحلیل کند.

 r/بهترین مرکز سونوگرافی تهرانسونوگرافی شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از اندام ها و سیستم های درون بدن است. یک دستگاه اولتراسوند تصاویری ایجاد می کند که امکان بررسی اندام های مختلف بدن را فراهم می کند. این دستگاه امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال می کند که از ساختارهای بدن منعکس می شود. مبدل گیرنده هایی دارد که این سیگنال ها را دریافت کرده و آنها را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند و تصویری از اندام بدن را روی صفحه کامپیوتر تشکیل می دهد. سونوگرافی استاندارد طلایی برای بررسی سلامت جنین در زنان باردار است. این به متخصص زنان اجازه می دهد تا هرگونه ناهنجاری مادرزادی در جنین را تشخیص داده و اقدامات اصلاحی را انجام دهند.

بارداری یک مرحله بسیار مهم برای زوج ها است. آنها نه تنها می خواهند بهترین ها را برای کودک در حال رشد خود تعیین کنند، بلکه می خواهند یک بارداری راحت و بدون آزمایش های دقیق و تهاجمی داشته باشند. به لطف فناوری در حال تکامل، زندگی ما اکنون به سمت بهتر شدن تغییر کرده است. آنچه در چند دهه پیش ممکن نبود، اکنون به راحتی قابل دسترسی است.

تست کالر داپلر یک تست تصویربرداری محبوب است که برای زنان باردار در دوران بارداری تجویز می شود. نه تنها برای ثبت ضربان قلب نوزاد، یک داپلر رنگی جریان خون و رشد جنین را در رحم نیز بررسی می کند.

اسکن داپلر در سه ماهه سوم و ترجیحاً در آخرین مرحله بارداری انجام می شود تا هرگونه عارضه در نوزاد یا مادر رد شود. در حاملگی های پرخطر، آزمایش در مراحل اولیه انجام می شود.

 

سونوگرافی داپلر رنگی چیست؟

در دوران بارداری، سونوگرافی داپلر رنگی یکی از رایج‌ترین و در عین حال ذاتی‌ترین روش‌های تصویربرداری سونوگرافی داپلر است که جریان خون و سرعت گردش خون در رگ‌ها را شناسایی و ردیابی می‌کند.

تکنیک تصویربرداری رادیولوژی شامل استفاده ترکیبی از پالس-اکوی اولتراسوند با تکنیک‌های تصویربرداری داپلر اولتراسوند برای درک واضح و وضعیت رشد کودک در مادر است.

برخلاف تصویربرداری اسکن داپلر استاندارد، داپلر رنگی از یک کامپیوتر متصل برای تنظیم امواج صوتی ساطع شده در رنگ های مختلف استفاده می کند تا تصویری با رنگ نهایی تولید کند. تصویر رنگی مسیر و درک واضحی از جریان خون از طریق رگ های خونی مختلف در قلب جنین و سایر اندام های اصلی بدن ارائه می دهد.

ردیابی رنگی با تکنیک داپلر همچنین بافت های جامد جنین به ویژه دیواره های قلب را شناسایی می کند تا رشد مناسب و هرگونه ناهنجاری شایع یا ناتوانی مادرزادی در جنین در حال رشد را بررسی کند.

 

اهمیت سونوگرافی داپلر رنگی در دوران بارداری چیست؟

برخلاف اسکن های سونوگرافی استاندارد، روش داپلر رنگی به وضوح مسیر جریان خون و هرگونه انسداد در گردش خون در جنین در حال رشد را در دوران بارداری نشان می دهد.

سونوگرافی داپلر رنگی معمولاً دو بار در طول دوره بارداری تجویز می شود. در بارداری های پرخطر در هفته های 10-12 انجام می شود. در این مرحله، پزشک از این آزمایش برای بررسی ناهنجاری های رشدی رایج در جنین استفاده می کند.

در طول هفته های 31 تا 40، این آزمایش خطرات انقباض رشد داخل رحمی در نوزاد را تجزیه و تحلیل می کند. در طول فاز سه ماهه سوم، پزشک هرگونه ناهنجاری شایع مرتبط با قلب، وضعیت رشد ریوی و هرگونه خطر انسداد در گردش خون را به دلیل توسعه تومور بررسی می کند.

در موارد بسیار نادر، سونوگرافی داپلر رنگی وضعیتی به نام جفت آکرتا را نیز تشخیص می دهد. در این شرایط، جفت بسیار محکم به داخل رحم مادر متصل است که منجر به زایمان ناقص جفت پس از تولد می شود. پزشکان در چنین مواردی از داپلر رنگی برای خراش دادن جفت باقیمانده استفاده می کنند تا از عوارض در آینده جلوگیری کنند.

 j/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

تست داپلر رنگی در دوران بارداری چگونه انجام می شود؟

اگر از هول دادن و تکان دادن مداوم در دوران بارداری نگران و خسته شده اید، داپلر رنگی یک روش بی خطر و بدون درد است. این شامل هیچ سوزنی نیست و نیازی به آمادگی خاصی برای آزمایش ندارد.

پس از تعیین تاریخ برای داپلر رنگی خود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که قبل از شروع آزمایش در بیمارستان حاضر شوید و لباس بیمارستان را بپوشید. پس از آن، به شما پیشنهاد می شود مراحل ذکر شده را دنبال کنید:

سونوگرافی داپلر رنگی یک روش 30 تا 60 دقیقه ای است، بنابراین پزشک به شما توصیه می کند که با وقت آزاد آماده باشید.

هنگامی که شما آماده پوشیدن لباس بیمارستان هستید، باید روی میز دراز بکشید و از شما خواسته می شود که لباس را بلند کنید تا شکم نمایان شود.

سپس یک ژل مخصوص در سراسر شکم در معرض قرار داده می شود تا برای تصویربرداری اولتراسوند آماده شود.

سپس پزشک از یک پروب مبدل برای انتقال امواج صوتی به داخل شکم استفاده می کند و تصاویری را روی صفحه کامپیوتر تولید می کند.

سپس امواج صوتی برای ردیابی مسیر جریان خون و حتی بررسی حرکت خون در جنین به گرافیک تبدیل می شوند.

هنگامی که پزشک/تکنسین تمام تصویربرداری های لازم را پوشش داد، بیمار می تواند ژل را از روی شکم خود پاک کند و دوباره لباس خود را بپوشد.

هر زن باردار باید در طول دوره بارداری خود سونوگرافی داپلر رنگی انجام دهد تا هرگونه عوارض مربوط به جریان خون در جنین در حال رشد را رد کند.

 

مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

بخش تخصصی تصویر برداری کالر داپلر

سونوگرافی 4 بعدی

ما در مرکز سونوگرافی در تهران در الوند جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه سونوگرافی 4 بعدی را داریم. ما جدیدترین مبدل ترانس واژینال و ترانس رکتال 4 بعدی را داریم که در تشخیص بیماری های رحم و پروستات بسیار مفید است. سونوگرافی ترانس واژینال یک سونوگرافی داخلی است. این شامل اسکن با کاوشگر اولتراسوند است که در واژن یا راست روده قرار دارد. سونوگرافی ترانس واژینال معمولاً تصاویر بهتر و واضح تری از اندام های لگن زنانه ایجاد می کند، زیرا پروب اولتراسوند به این ساختارها نزدیک تر است. بیماران زن معمولاً یک رادیولوژیست زن را برای انجام مطالعات ترانس واژینال یا TVS ترجیح می دهند و ما پزشک زن را برای انجام این مطالعات در بیمارستان واردمان داریم.

 

مزایای سونوگرافی 3 بعدی / 4 بعدی

سونوگرافی 3 بعدی/4 بعدی می تواند نماهایی از لگن را بدست آورد که در سونوگرافی دو بعدی معمولی دیده نمی شود، به خصوص نماهایی از رحم. سونوگرافی دو بعدی می تواند نماهای طولی و عرضی رحم را بدست آورد. سونوگرافی سه بعدی نمای تاجی (یا C-plane) رحم را اضافه می‌کند و ما را قادر می‌سازد تصویری از رحم را که «جلو رو» است، دریافت کنیم.

سونوگرافی 3 بعدی/4 بعدی ممکن است به تشخیص و ارزیابی شرایط لگن کمک کند، از جمله:

سونوگرافی 4 بعدی/5 بعدی در مرکز الوند ، بهترین مرکز سونوگرافی در مرکز الوند ، بهترین رادیولوژیست زن در تهران ، آزمایش سونوگرافی در مرکز الوند ناهنجاری های مادرزادی رحم. برخی از زنان با تغییراتی در شکل رحم به دنیا می آیند (به عنوان مثال، رحم دو شاخ). تغییرات جزئی در شکل رحم غیر معمول نیست.

سونوگرافی 4 بعدی/5 بعدی مرکز الوند ، بهترین مرکز سونوگرافی در مرکز الوند ، بهترین رادیولوژیست زن درتهران ، آزمایش سونوگرافی در مرکز الوند محل پولیپ آندومتر. محل فیبروم های زیر مخاطی و ارزیابی هر جزء داخل دیواره.

سونوگرافی 4 بعدی/5 بعدی در مرکز الوند ، بهترین مرکز سونوگرافی در مرکز الوند ، بهترین رادیولوژیست زن در تهران ، آزمایش سونوگرافی در مرکز الوند محل قرارگیری دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUCD)، به خصوص اگر IUCD به طور غیر طبیعی قرار داشته باشد (مثلاً به دیواره نفوذ کند). رحم).

 

سونوگرافی 4 بعدی/5 بعدی در مرکز الوند ، بهترین مرکز سونوگرافی در مرکز الوند ، بهترین رادیولوژیست و سونوگرافی خانم در تهران ، تست سونوگرافی در مرکز الوند بررسی سقط های مکرر و زایمان زودرس.

 

 

سونوگرافی عمومی ، ما خدمات کلی سونوگرافی زیر را ارائه می دهیم.

سونوگرافی قطعات کوچک

سونوگرافی قطعات کوچک معمولاً توده ها و برجستگی های کوچک را ارزیابی می کند، مانند موارد زیر:

 

اسکن تیروئید

اسکن اولتراسوند تیروئید برای بررسی کیست ها، ندول ها و ناهنجاری ها و ارزیابی اندازه و ارائه ارزیابی بعدی استفاده می شود.

 j/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

اسکن اسکروتوم

اسکن اولتراسوند از کیسه بیضه برای ارزیابی توده قابل لمس، درد بیضه، توده های اپیدیدیم یا ناهنجاری ها استفاده می شود. همچنین برای ارزیابی اندازه کیسه بیضه و برای رد پیچش بیضه، هیدروسل و واریکوسل استفاده می شود.

 

برآمدگی

اسکن اولتراسوند نیز بر روی انواع توده ها و برجستگی های قابل لمس برای ارزیابی ماهیت آنها استفاده می شود.

 

سونوگرافی بدن خارجی

اسکن اولتراسوند برای بررسی وجود جسم خارجی و علامت گذاری محل برای برداشتن در صورت لزوم استفاده می شود.

 

سونوگرافی شکم

اسکن اولتراسوند برای ارزیابی پانکراس، آئورت، کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، کلیه ها و طحال استفاده می شود. همچنین برای بررسی وجود مایع در شکم (آسیت) استفاده می شود. سنگ های صفراوی، کیست های کبد و کلیه، آنوریسم آئورت و سایر ناهنجاری ها را می توان با سونوگرافی ارزیابی کرد.

 

سونوگرافی لگن (زنان)

اسکن اولتراسوند برای مشاهده رحم (رحم) و تخمدان ها برای مواردی مانند کیست تخمدان، اختلالات آندومتر، فیبروم، محل دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUCD) یا سایر اختلالات برای درد لگن و سایر علائم استفاده می شود.

 

سونوگرافی کلیه

از اسکن اولتراسوند برای ارزیابی مثانه و کلیه ها برای بررسی سنگ ها، انسدادها، ضایعات و سایر ناهنجاری ها استفاده می شود.

 

سونوگرافی اسکلتی عضلانی

ما تعدادی سونوگرافی اسکلتی عضلانی را در کلینیک اولتراسوند انجام می دهیم.

 

اسکن شانه

اسکن اولتراسوند از شانه برای بررسی پارگی عضلانی و مایع مرتبط با روتاتور کاف، تورم و سابلوکساسیون مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC) استفاده می‌شود و سر بلند تاندون دوسر (LHB) قابل ارزیابی است.

 

اسکن مچ پا

اسکن اولتراسوند از مچ پا برای ارزیابی تاندون ها و رباط ها از نظر آسیب و همچنین مفصل مچ پا برای بررسی مایعات استفاده می شود. پارگی و تاندونوپاتی تاندون آشیل را نیز می توان با تصویربرداری اولتراسوند به خوبی ارزیابی کرد.

 

اسکن زانو

اسکن اولتراسوند زانو برای ارزیابی رباط جانبی داخلی (MCL)، رباط جانبی جانبی (LCL)، چهار سر ران و تاندون کشکک از نظر کشیدگی و پارگی استفاده می شود. حفره پوپلیتئال همچنین از نظر کیست های بیکر، ترومبوز ورید عمقی (DVT) و سایر ناهنجاری ها بررسی می شود.

 

مقالات پیشنهادی : 

ام آر آی چیست؟

ترشح پستان

مرکز سونوگرافی سینه

ماموگرافی دیجیتال

اسکن آرنج

اسکن اولتراسوند از آرنج برای رد اپی کندیلیت جانبی (آرنج تنیس بازان) و اپی کندیلیت داخلی (آرنج گلف باز) و ارزیابی آسیب به قسمت های پایینی تاندون دوسر بازو و سه سر بازو استفاده می شود.

 

اسکن مچ دست

اسکن اولتراسوند از مچ دست برای بررسی تورم تاندون های مچ دست استفاده می شود. ناهنجاری De Querveins یک بیماری شایع در مچ دست است که با تصویربرداری اولتراسوند تشخیص داده می شود.

 i/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

اسکن ماهیچه ساق پا

پارگی در ناحیه ماهیچه ساق پا را می توان به خوبی با سونوگرافی مشاهده کرد

 

سونوگرافی عروقی

ما در سونوگرافی عروق زیر تجربه داریم.

 

سونوگرافی داپلر کاروتید

اسکن اولتراسوند برای ارزیابی شریان‌هایی در گردن که خون مغز را تامین می‌کنند (شریان‌های کاروتید) از نظر بیماری که می‌تواند باعث انسداد جریان خون به مغز و در نتیجه باعث حمله ایسکمیک گذرا (TIA) و سکته شود، استفاده می‌شود.

 

غربالگری / نظارت بر آنوریسم آئورت

از اسکن اولتراسوند در آئورت شکمی برای ارزیابی آنوریسم استفاده می شود یا در صورت وجود آنوریسم شناخته شده، می توان اندازه آن را پیگیری کرد.

 

ترومبوز ورید عمقی (DVT)

برای بررسی DVT از سونوگرافی وریدهای عمقی پا استفاده می شود.

رادیولوژیست هایی را در نظر بگیرید که به اندازه کافی مجرب باشند تا تصاویر دقیق تهیه کنند در حالی که پزشک اسکن و تشخیص را توصیه کرده است. قبل از نهایی کردن یک مرکز، صلاحیت و تخصص رادیولوژیست ها را در نظر بگیرید.

یک مرکز معتبر برای هر آزمایش سونوگرافی در چندیگر انتخاب کنید. کل این روش را بدون دردسر انجام دهید و درمان مناسب را برای بیماری های سلامتی خود دریافت کنید.

 

اسکن با امواج فراصوت

سونوگرافی ایمن ترین روش برای مشاهده داخل بدن انسان است. این شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا است که برای بدن انسان بی ضرر است. اسکن اولتراسوند می تواند تقریباً در هر زمینه ای از شناسایی بیماری کمک کند. در بارداری مفید است، می توان آن را برای سینه، زیر شکم، بالای شکم- کبد، لوزالمعده و غیره، کیسه بیضه، استخوان ها، مفاصل، گردن و غیره انجام داد. سونوگرافی ابزار ارزشمندی است و در دستان درست می تواند اکثر شبهات مربوط را برطرف کند.

 

اسکن PET-CT

پت سی تی اسکن کل بدن یک تست تصویربرداری تشخیصی است که عمدتاً برای تشخیص سرطان و چندین بیماری دیگر استفاده می شود. PET-CT Scan آزمایشی است که بر روی دستگاه مخصوص PET-CT انجام می شود که 2 اسکن را با هم انجام می دهد:

 

اسکن PET

توموگرافی انتشار پوزیترون یا جزء اسکن PET نشانگر جذب فعال ترین سلول ها در بدن است. در طول آزمایش، دوز کمی از ردیاب رادیواکتیو به بیمار تزریق می شود. این مولکول یک ایزوتوپ است که به طور فعال توسط اکثر سلول های سرطانی فعال در بدن جذب می شود. جذب ردیاب توسط جزء اسکن PET در اسکن PET/CT اندازه گیری می شود تا بیشتر سرطان ها را برجسته و مشخص کند.

سی تی اسکن : توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن برای تشخیص آناتومیکی بدن استفاده می شود. یک سی تی اسکن با کیفیت تشخیصی همراه با اسکن PET برای ارزیابی آناتومیکی آزمایش ها انجام می شود. قبل از اسکن، به همه بیماران کنتراست خوراکی (مثبت / منفی) برای نوشیدن داده می شود. در طول اسکن، کنتراست داخل وریدی تزریق می شود (مگر اینکه کراتینین بالا باشد / سابقه حساسیت قبلی / به تشخیص پزشک معرف).

 

چه افرادی به بیماری تیروئید دچار می شوند؟

افراد در هر گروه سنی ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا شوند. در حالی که برخی ممکن است در بدو تولد دچار آن شوند، برخی دیگر با افزایش سن ممکن است به آن مبتلا شوند. با این حال، این بیماری در زنان بیشتر از مردان است. از آنجایی که بیماری تیروئید غیر معمول نیست، مشخص شده است که بیش از 20 میلیون نفر در هند به نوعی مشکل تیروئید دارند.

 

در این صورت می توانید انتظار داشته باشید که دچار اختلال تیروئید شوید

  1. سابقه خانوادگی بیماری تیروئید دارید
  2. شما از دارویی استفاده می کنید که دارای ید بالایی است
  3. شما بزرگتر از 60 سال هستید یا زنی در حال یائسگی است
  4. شما از یک بیماری خاص مانند سندرم ترنر، آرتریت روماتوئید، لوپوس، نارسایی اولیه آدرنال، دیابت نوع 1، کم خونی خطرناک رنج می برید.
  5. در گذشته دچار بیماری تیروئید یا سرطان شده اید

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی تیروئید

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

سونوگرافی شبانه روزی

تشخیص زودهنگام بیماری تیروئید با سونوگرافی در محالی

سونوگرافی تیروئید یک روش بدون درد و غیر تهاجمی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل گردن استفاده می کند. می تواند به بررسی تیروئید شما برای ناهنجاری هایی مانند تومورها، ندول ها و کیست ها کمک کند.

 

مزایای سونوگرافی تیروئید

اگر غده تیروئید شما به درستی کار نمی کند یا در حین معاینه فیزیکی احساس می کند که یک توده یا گره روی تیروئید شما وجود دارد، ممکن است پزشک شما یک سونوگرافی تیروئید را تجویز کند. اسکن تیروئید می تواند به تعیین غده تیروئید کم کار یا بیش فعال کمک کند. این روش تشخیصی تصاویری با وضوح بالا از غده شما ارائه می دهد تا به پزشک شما کمک کند تا وضعیت پزشکی شما را درک کند و برنامه درمانی مناسب را برای شما ارزیابی کند. اگر پزشک شما بخواهد برای بررسی بافت های اطراف تیروئید شما برای هر گونه شرایط موجود، بیوپسی انجام دهد، اسکن اولتراسوند نیز مفید است.

سونوگرافی بارداری در حال حاضر انتخاب محبوب بسیاری از زوج ها است. این به زنان آرامش خاطر می‌دهد که می‌دانند بارداری سالمی دارند و به آمادگی برای زایمان کمک می‌کند. اگر هر گونه ناهنجاری به موقع تشخیص داده شود، خطرات آن در دوران بارداری و زایمان محدود می شود.

 

سونوگرافی جنین

یکی از پرکاربردترین کاربردهای سونوگرافی، سونوگرافی جنین است. سونوگرافی جنین روشی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از نوزاد و همچنین اندام تناسلی مادر مانند رحم، تخمدان و غیره ضبط می کند تا به طور منظم رشد جنین را زیر نظر بگیرد. در مورد جنین و همچنین تشخیص ناهنجاری های جنین یا ناهنجاری های مادر تا بتوان مداخله زودهنگام برای به حداقل رساندن تاثیر انجام داد.

میانگین تعداد اسکن سونوگرافی از بارداری به پریود دیگر متفاوت است. در کنار سونوگرافی معمولی، برخی از انواع پیشرفته‌تر سونوگرافی نیز به تدریج استفاده می‌شوند مانند سونوگرافی رنگی، سونوگرافی سه بعدی، سونوگرافی چهار بعدی و اکوکاردیوگرافی جنین.

 t/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

پس با سونوگرافی جنین چه باید کرد؟

 سونوگرافی جنین ممکن است به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از آنها نظارت بر رشد جنین و مادر است. علاوه بر این، پزشک ممکن است هنگام تشخیص مشکلات در سونوگرافی قبلی یا آزمایش خون، سونوگرافی بارداری را تجویز کند. سونوگرافی را می توان برای اهداف ساده تری نیز انجام داد، مانند اینکه والدین می خواهند به طور منظم تصاویر کودک خود را قبل از تولد رسمی نوزاد ببینند یا در برخی موارد سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین. . با این حال، دلایل فوق به طور کلی توصیه نمی شود، به خصوص برای سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین.

سونوگرافی جنین به طور کلی برای مادر و نوزاد بی خطر است زیرا مکانیسم سونوگرافی استفاده از امواج صوتی برای تشخیص و نمایش تصاویر به دست آمده بر روی صفحه بدون استفاده از اشعه یونیزان است، بنابراین هیچ ضرری ندارد. برای سلامت. علاوه بر این، سونوگرافی مرسوم جنین یک روش غیر تهاجمی است و از روش های جراحی استفاده نمی کند، بنابراین خطر عفونت یا اسکار وجود ندارد.

 

برخی از تکنیک های پیشرفته سونوگرافی جنین اغلب اعمال می شود

تکنیک‌های پیشرفته سونوگرافی جنین می‌تواند تصاویر سونوگرافی را واضح‌تر و دقیق‌تر کند. آنها اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص دقیق را در اختیار پزشکان قرار می دهند. برخی از تکنیک های رایج اولتراسوند:

سونوگرافی ترانس واژینال: این تکنیک به ارائه تصویر واضح تری از جنین کمک می کند، اغلب در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود، زمانی که انواع دیگر سونوگرافی نمی تواند تصاویر واضحی ارائه دهد. در این روش از یک کاوشگر اولتراسوند استفاده می شود که در واژن مادر قرار داده می شود و تصاویر حاصل بر روی مانیتور نمایش داده می شود. سونوگرافی سه بعدی: برخلاف سونوگرافی دو بعدی سنتی، سونوگرافی سه بعدی تصویر کلی تری برای ارزیابی عرض، ارتفاع و عمق جنین ارائه می دهد. روش‌های انجام سونوگرافی سه‌بعدی مشابه روش‌های سایر سونوگرافی‌ها است، اما از مبدل‌ها و نرم‌افزارهای ویژه برای ایجاد تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌شود. این روش همچنین نیازمند آموزش کامل تکنسین های انجام سونوگرافی است، بنابراین در عمل به ندرت از آن استفاده می شود. سونوگرافی 4 بعدی شکل خاصی از سونوگرافی سه بعدی است، اما نتایج سونوگرافی 4 بعدی از یک فیلم متحرک از جنین ایجاد می شود. این به پزشکان و همچنین والدین نوزاد کمک می کند تا بتوانند چهره و حرکات کودک را بهتر ببینند.

اکوکاردیوگرافی جنین: این تکنیک زمانی انجام می شود که پزشکان مشکوک باشند که جنین دارای علائم نقص مادرزادی قلب است. این روش مشابه سونوگرافی غیر تهاجمی جنین است، اما زمان بیشتری می برد زیرا باید واضح ترین تصاویر را دریافت کند که اندازه، شکل، ساختار و فعالیت قلب کودک شما را نشان دهد. می توان تشخیص دقیق داد.

 

هدف از سونوگرافی جنین

بسته به زمان بارداری، سونوگرافی جنین ممکن است با اهداف مختلفی مانند:

در 3 ماه اول سونوگرافی جنین برای موارد زیر انجام می شود:

بارداری مادر را تایید کنید، سن حاملگی و تاریخ تخمینی زایمان را تعیین کنید ضربان قلب جنین را بررسی کنید، در صورت وجود ناهنجاری‌ها را بررسی کنید ناهنجاری‌های احتمالی جفت، رحم، تخمدان‌ها را بررسی کنید... تشخیص حاملگی خارج از رحم یا خطر سقط جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری:

نظارت بر رشد و وضعیت جنین تعیین جنسیت نوزاد جفت را بررسی کنید که آیا انسداد دهانه رحم یا جدا شدن جفت نابالغ است یا خیر. ویژگی های سندرم داون را بررسی کنید (معمولاً بین هفته های 13-14 بارداری انجام می شود). نقایص مادرزادی یا ناهنجاری در ساختار یا جریان خون جنین را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا جنین اکسیژن کافی دریافت می کند یا خیر. تشخیص مشکلات تخمدان یا رحم مادر. طول دهانه رحم را اندازه گیری کنید، سوراخ دهانه رحم را اندازه گیری کنید تا خطر زایمان زودرس را بررسی کنید، یا تکنیک های دیگری مانند آمنیوسنتز را راهنمایی کنید. مرگ جنین را تایید کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی: برخی از اساسی ترین چیزهایی که باید بدانید

عملکرد دستگاه اولتراسوند

مبدل مهمترین بخش دستگاه اولتراسوند است که یک دستگاه فشرده است اما دارای ساختارهایی است که قادر به ارسال و دریافت سیگنال های امواج صوتی هستند. هنگامی که موج جینسنگ ساطع می شود، به بدن منتقل می شود، به اندامی که باید بررسی شود، موج صوتی تا حدی جذب می شود، بقیه به مبدل باز می گردند. بسته به ویژگی های هر ساختار اندام، سرعت انتشار صدا متفاوت است. بر اساس شدت و زمان امواج صوتی منعکس شده، کامپیوتر تصویر مربوطه را تجزیه و تحلیل و تولید می کند.

 

 تصویر اولتراسوند

خروجی فرآیند اولتراسوند، تصاویری است که بر روی یک مانیتور به دست می آید که به عنوان تصاویر اولتراسوند نیز شناخته می شود. این تصاویر برای کمک به پزشکان معالج در تشخیص دقیق‌ترین و جامع‌ترین آسیب‌های بافت‌ها و اندام‌ها منتقل می‌شود و از این طریق یک برنامه درمانی مناسب تهیه می‌شود.

 

میانگین طول فمور جنین 30 هفته

علاوه بر شاخص وزن جنین، شاخص طول فمور یکی از پارامترهای ضروری برای کمک به مادر در شناخت وضعیت رشد جنین در رحم است. پزشک می تواند طول استخوان ران را از هفته چهاردهم بارداری تا هفته سی ام بارداری اندازه گیری کند، میانگین طول استخوان ران جنین چقدر است؟

 

  1. شاخص طول فمور جنین 30 هفته ای چقدر طبیعی است؟

شاخص طول فمور جنین - شاخص FL شاخصی است که بر اساس هفتگی سن محاسبه می شود، از هفته چهاردهم بارداری پزشکان می توانند طول استخوان ران جنین را اندازه گیری کنند. این شاخص یکی از پارامترهای ضروری است که در هر معاینات دوره ای قبل از زایمان برای ارزیابی رشد طبیعی جنین در دوران بارداری اندازه گیری می شود.

در زیر شاخص طول طبیعی استخوان ران جنین 30 هفته ای بر حسب میلی متر آمده است:

جنین 30 هفته ای: طول استخوان ران بین 53-63، مقدار متوسط 56 میلی متر 30 هفته نوزاد 1 روزه: طول استخوان ران بین 53-63، میانگین مقدار 57 میلی متر 30 هفته جنین 3 روزه: طول استخوان ران بین 236 -296، میانگین مقدار 265 میلی‌متر است. : طول استخوان ران بین 243 تا 307 است، مقدار متوسط 275 میلی متر است، زمانی که جنین تنها داشته باشد اگر طول استخوان ران طبیعی باشد، مادران می توانند با خیال راحت از تولد نوزاد خود استقبال کنند.

 d/بهترین مرکز سونوگرافی تهران

  1. عوامل اصلی موثر بر طول فمور جنین

فاکتورهای زیادی بر طول استخوان ران جنین در دوران بارداری تاثیر می گذارد، اما 4 عامل اصلی به شرح زیر وجود دارد:

عوامل ژنتیکی: یکی از عوامل تعیین کننده طول استخوان ران جنین است. کودکان، معمولاً حدود 23٪. این بدان معناست که والدین قدبلند احتمال بیشتری برای داشتن فرزندان قد بلند دارند. تغذیه: زمانی که در رحم مادر است، تغذیه جنین به طور کامل توسط مادر تامین می شود، بنابراین تغذیه مادر نقش بسیار مهمی در رشد قد، وزن و قد دارد.

محیط زندگی: بر اساس مطالعه ای ، مادرانی که در محیط های آلوده زندگی می کنند، وزن و قد فرزندانشان در مقایسه با مادرانی که در محیطی سبز، هوای پاک و تمیز زندگی می کنند، حدود 9 درصد کاهش می یابد. بنابراین، مادران باید خانه و محیط اطراف را تمیز نگه دارند و از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده خودداری کنند. عادات بد: تا دیروقت بیدار ماندن، نوشیدن زیاد نوشابه، قهوه ، الکل یا سیگار کشیدن یکی از عادات بدی است که مستقیماً بر رشد جنین تأثیر می گذارد.

 

  1. مادران در سن 30 هفته جنین چه کنند؟

همه مادران باردار می خواهند فرزندانشان سالم باشند و از نظر وزن، قد و سلامت به طور جامع رشد کنند. برای انجام این کار، مادران باید موارد زیر را انجام دهند:

در هفته 30 بارداری، مادران باید با مواد غذایی غنی از پروتئین، ویتامین های C، D، کلسیم، اسید فولیک و ... برای کمک به جنین مکمل های غذایی را دریافت کنند. جنین در رحم سالم رشد می کند و از سوزش سر دل در دوران بارداری جلوگیری می کند. مادران باید هر روز آب کافی بنوشند، معاینات دوران بارداری را به طور منظم انجام دهند، به خصوص در 3 ماه آخر بارداری. از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که بر سلامت مادر و نوزاد تأثیر می گذارد مانند کیک، غذاهای کنسرو شده، نوشیدنی های الکلی یا محرک خودداری کنید. به طور خلاصه: طول فمور جنین یک شاخص مهم است که مستقیماً روی قد و رشد کودک بعداً تأثیر می گذارد. بنابراین در هر هفته سنی که شاخص های جنینی از جمله شاخص طول استخوان ران در حد مجاز باشد، جنین تا زمان تولد به طور طبیعی رشد می کند.

مرکز رادیولوژی و سونوگرافی الوند در ارائه بهترین خدمات پیشگام است 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT