• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فیبرواسکن کبد در تهران|مرکز فیبرواسکن کبد|تفسیر آزمایش فیبرواسکن کبد


فیبرواسکن کبد در تهران

فیبرواسکن کبد در تهران؛ پنج حقیقتی که ممکن است در مورد فیبرواسکن ندانید
فیبرواسکن یک روش ساده، بدون درد و غیر تهاجمی است که برای ارزیابی دقیق سلامت کبد استفاده می شود. در طول اسکن، یک پروب روی سطح پوست قرار می گیرد.

با استفاده از ترکیبی از یک موج الاستیک (تولید شده توسط یک پالس مکانیکی) و فناوری اولتراسوند، یک مقدار عددی اندازه گیری "سفتی" کبد ثبت می شود. این می تواند نشان دهنده اسکار کبد (فیبروز) باشد که در نهایت می تواند منجر به سیروز و سرطان کبد شود. بیایید با جزئیات بیشتری به چیستی فیبروسکن نگاه کنیم.

برای نوبت گیری جهت انجام فیبرواسکن کبد در مرکز الوند با ما تماس بگیرید. ما با کادری متخصص و با استفاده از بروزترین تکنولوژی روز دنیا میزبان شما خواهیم بود.

همچنین بخوانید: الاستوگرافی کبد در تهران

1. فیبرواسکن سریع و بدون درد است


فیبرواسکن غیر تهاجمی است و در کمتر از 10 دقیقه انجام می شود. این روشی سریع و بدون درد برای ارزیابی سلامت کبد است و تا حد زیادی جایگزین بیوپسی سنتی کبد شده است. این اطلاعات حیاتی در مورد سلامت کبد به قدری سریع ارائه می کند که Fibroscan یک پیشرفت بزرگ در پزشکی کبد است.

fibroscan/فیبرواسکن کبد در تهران

2. علائم اولیه آسیب کبدی را مشاهده می کند


کبد شما سخت است و با ترمیم خود و محافظت از بقیه بدن می تواند سال ها آسیب را تحمل کند. نکته منفی این است که این اندام چند کاره علائم کمی از ناراحتی را نشان می دهد تا زمانی که به مراحل نهایی نارسایی کبدی برود. این می تواند به این معنی باشد که قبل از اینکه متوجه هر یک از علائم مرتبط با نارسایی کبد شوید، آسیب ممکن است جبران ناپذیر باشد. سریع، ساده و بدون خطر، فیبرواسکن می تواند علائم اولیه آسیب کبدی را که در غیر این صورت مورد توجه قرار نمی گیرند، شناسایی کند.

3. تشخیص دقیق می دهد


فیبرواسکن فیبروز یا "اسکار" کبد را اندازه گیری می کند، که اساساً آسیب کبدی است که اغلب نتیجه سندرم متابولیک، بیماری کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت ویروسی مزمن یا مصرف بیش از حد الکل است. اگر آسیب قابل توجهی تشخیص داده شود، بیمار به متخصص نیاز دارد تا علت آسیب را شناسایی کند و سپس شرایط را به طور مناسب مدیریت کند. در مواردی که فقط اسکار یا فیبروز خفیف وجود ندارد، مداخله سبک زندگی اغلب برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کبدی یا جلوگیری از پیشرفت بیماری کافی است.

همچنین بخوانید: سونوگرافی غربالگری

4. نیاز به بیوپسی کبد را کاهش می دهد


روش سنتی ارزیابی سلامت کبد بیوپسی کبد است. این یک روش تهاجمی است که در آن بخشی از کبد برداشته و آزمایش می شود. بیوپسی کبد نیز گران است و بیمار باید یک شب در بیمارستان بماند.

در موارد نادر، نمونه گرفته شده نشان دهنده سلامت کل کبد نیست و بسته به آسیب شناس، نتایج را می توان متفاوت تفسیر کرد. فیبروسکن از این مسائل جلوگیری می کند.

5. به راحتی می تواند تغییرات بیماری های کبدی را کنترل کند


بدون محدودیت در دفعات استفاده، فیبرواسکن می تواند پیشرفت، رکود یا پسرفت بیماری کبد را پس از تشخیص بررسی کند. از آنجایی که اسکن یک اندازه گیری دقیق و کمی از آسیب کبدی را ارائه می دهد، برای ارزیابی اثربخشی درمان کبد یا تغییرات سبک زندگی عالی است.

fibroscan/فیبرواسکن کبد در تهران

تفسیر آزمایش فیبرواسکن کبد


نتیجه فیبرواسکن شما اندازه گیری میزان جای زخم در کبد شما است. فیبرواسکن با اندازه‌گیری سفتی کبد، جای زخم را اندازه‌گیری می‌کند.

نتیجه فیبرواسکن بر حسب کیلو پاسکال (کیلو پاسکال) اندازه گیری می شود و معمولاً بین 2 تا 6 کیلو پاسکال است. بالاترین نتیجه ممکن 75 کیلو پاسکال است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری(های) کبدی نتایجی بالاتر از محدوده طبیعی دارند.

همچنین بخوانید: الاستوگرافی کبد 

پزشک شما از نتیجه فیبروز فیبروسکن و سابقه پزشکی شما برای تعیین نمره فیبروز شما استفاده می کند.

نمره فیبرواسکن F0 تا F1: بدون اسکار کبدی یا زخم خفیف کبد
نمره فیبرواسکن F2: اسکار کبدی متوسط
نمره فیبرواسکن F3: زخم شدید کبد
نمره فیبرواسکن F4: اسکار پیشرفته کبد (سیروز)
استفاده از نتیجه فیبروز فیبروسکن برای تخمین نمره فیبروز شما
جدول زیر بیماری های کبدی، دامنه نتایج فیبروز و امتیاز فیبروز منطبق را نشان می دهد. دامنه نتایج فیبروز در جدول تخمین زده شده است. این بدان معنی است که نمره فیبروز واقعی شما (نمره ای که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما می گوید) ممکن است با نمره فیبروز در جدول مطابقت نداشته باشد. اگر بیش از یک بیماری کبدی دارید، ممکن است نتوانید از جدول استفاده کنید.
برای استفاده از جدول، بیماری کبدی را که در سمت چپ جدول دارید، پیدا کنید. ردیف را از چپ به راست بخوانید تا محدوده ای که شامل نتیجه فیبروز شما می شود را بیابید. سپس، به بالای آن ستون نگاه کنید تا نمره فیبروز را ببینید.

  F0 to F1 F2 F3 F4
هپاتیت B 2 تا 7 کیلو پاسکال 8 تا 9 کیلو پاسکال 8 تا 11 کیلو پاسکال 18 کیلو پاسکال یا بالاتر
هپاتیت C 2 تا 7 کیلو پاسکال 8 تا 9 کیلو پاسکال 9 تا 14 کیلو پاسکال 14 کیلو پاسکال یا بالاتر
عفونت همزمان HIV/HCV 2 تا 7 کیلو پاسکال 7 تا 11 کیلو پاسکال 11 تا 14 کیلو پاسکال 14 کیلو پاسکال یا بالاتر
بیماری کلستاتیک 2 تا 7 کیلو پاسکال 7 تا 9 کیلو پاسکال 9 تا 17 کیلو پاسکال 17 کیلو پاسکال یا بالاتر
بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD یا NASH) 2 تا 7 کیلو پاسکال 7.5 تا 10 کیلو پاسکال 10 تا 14 کیلو پاسکال 14 کیلو پاسکال یا بالاتر
بیماری های مرتبط با الکل 2 تا 7 کیلو پاسکال 7 تا 11 کیلو پاسکال 11 تا 19 کیلو پاسکال 19 کیلو پاسکال یا بالاتر

نتیجه فیبروز شما ممکن است بیش از حد تخمین زده شود (کبد شما ممکن است زخم کمتری نسبت به آنچه در نتیجه فیبروز شما می گوید داشته باشد) اگر این علائم را دارید:

التهاب کبد. این می تواند ناشی از یک بیماری اخیر کبد یا نوشیدن الکل باشد.
تومورهای خوش خیم (نه سرطانی) یا سرطانی در کبد شما.
احتقان کبد (زمانی که کبد شما بیش از حد پر از خون یا مایعات دیگر است). این معمولاً به دلیل نارسایی قلبی ایجاد می شود.

همچنین بخوانید: اکوکاردیوگرافی قلب جنین


نتایج فیبرواسکن شما نیز ممکن است دقت کمتری داشته باشد اگر موارد زیر را داشته باشید:

شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از 30 (چاقی)
تجمع مایع در شکم (آسیت)
صفرای خیلی کم از کبد شما خارج می شود (انسداد صفراوی)


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT