• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فیبرواسکن چیست؟|کاربرد فیبرواسکن|فیبرواسکن کبد چگونه انجام می شود؟|


فیبروسکن چیست؟ یک روش ساده و بدون درد و غیر تهاجمی است که برای ارزیابی دقیق سلامت کبد شما استفاده می‌شود.

از فناوری اولتراسوند، برای تعیین درجه فیبروز یا اسکار که ممکن است در کبد به دلیل بیماری ها یا شرایط مختلف کبدی وجود داشته باشد، استفاده می کنند. این اطلاعات سپس توسط متخصص گوارش شما برای بهینه سازی و شخصی سازی برنامه درمانی شما استفاده می شود. برای برخی از بیماران، همچنین فیبرواسکن می تواند جایگزین بیوپسی کبد شود.
هیچ خطری برای این آزمایش وجود ندارد، به استثنای خطای تشخیصی که بسیار نادر است.


شما نباید۳ ساعت قبل از آزمایش چیزی بخورید یا بنوشید.
همچنین بعد از این آزمایش ژل از پوست شما پاک می شود و می توانید مکان آزمایش را ترک کنید. شما می توانید خودتان را به خانه برسانید. پیشنهاد میکنیم مقاله سونوگرافی خانم را مطالعه کنید.

fibroscan/فیبرواسکن چیست؟

اگر سوالی در مورد فیبرو اسکن یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان فیبرو اسکن یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و فیبرو اسکن الوند در تماس باشید.

با استفاده از ترکیبی ازموج الاستیک و فناوری اولتراسوند، مقدار عددی اندازه گیری سفتی کبد شما ثبت می شود. این می تواند نشان دهنده اسکار کبد (یعنی فیبروز) باشد که در آخر می تواند منجر به سرطان کبد وسیروز شود. حا بیایید با جزئیات بیشتری به این تست بپردازیم:

فیبرواسکن کبد چیست؟

1. این آزمایش بدون درد و سریع است

این آزمایش یک عمل غیر تهاجمی است و در زمان کمتر از 10 دقیقه انجام می شود. این روش بدون درد و سریع برای ارزیابی مقدار سلامت کبد است و تا حد زیادی میتواند جایگزین بیوپسی کبد شده شود‌. این آزمایش اطلاعات حیاتی در مورد مقدار سلامت کبد به سرعت ارائه می دهد و انجام این تست یک پیشرفت بزرگ در علم پزشکی کبد است.
برای این کار مقداری ژل روی پوست شمادر بین دنده ها در سمت راست قرار می گیرد. پس از آن یک کاوشگر کوچک به آرامی روی پوست حرکت می دهند تا بررسی کنند که آیا فیبروز در کبد شما وجود دارد یا نه‌.


2. علائم اولیه آسیب کبدی را میتواند مشاهده کنید


کبد با ترمیم خود و محافظت ازخود و بقیه بدن می تواند سال ها آسیب را تحمل کند.
نکته منفی این است که این اندام چند کاره مهم ، تا زمانی که به مراحل آخر نارسایی کبد برسد علائم کمی از ناراحتی را نشان می دهد. این موضوع می تواند به این معنی باشد که قبل از اینکه متوجه هر علائم مرتبط با نارسایی کبد شوید، آسیب آن ممکن است جبران ناپذیر باشد. فیبرو اسکن میتواند ساده و سریع و بدون خطر،علائم اولیه آسیب کبدی را که در غیر این صورت مورد توجه قرار نمی گیرند، شناسایی کند.

3. تشخیص دقیق انجام می دهد


این تست مقدار فیبروز یا اسکارکبد را اندازه گیری می کند، که اساساً یک آسیب کبدی است که در بیشتر مواقع نتیجه سندرم متابولیک، بیماری کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت ویروسی مزمن یا مصرف بیش از حد الکل در افراد است. اگر آسیب بزرگی تشخیص داده شود، حتما بیمار به متخصص نیاز دارد تا علت آسیب شناسایی کند و وضعیت آن را به طور مناسب مدیریت کند.
اگر فقط اسکار یا فیبروز خفیف وجود دارد، تغییر کوجک در سبک زندگی معمولا برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کبدکافی است.

4. نیاز داشتن به بیوپسی کبد را نیز کاهش می دهد


روش سنتی برای ارزیابی سلامت کبد بیوپسی کبد است. این یک روش تهاجمی است، که در آن بخشی از کبد برداشته می شود و مورد آزمایش قرار میگیرد. بیوپسی کبد نیز هزینه زیادی دارد و بیمار باید یک شب را در بیمارستان بماند.

در موارد نادر و خیلی کم در بیوپسی، نمونه گرفته شده نشان دهنده سلامت کل کبد نیست و بسته به آسیب دیده شده پزشک نتایج را می تواند متفاوت تفسیر کند. این تست از این مسائل میتواند جلوگیری کند

5. به راحتی می تواند تغییرات بیماری کبدی را کنترل کند


این تست می تواند میزان پیشرفت،یا پسرفت بیماری کبد را پس از تشخیص آن بررسی کند. از آنجایی که اسکن یک اندازه گیری دقیق و کمی از آسیب کبدی شما را ارائه می دهد، برای ارزیابی اثربخشی درمان کبد یا تغییرات سبک زندگی شما عالی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیبرواسکن و تفسیر جواب فیبرواسکن مقاله فیبرواسکن کبد در تهران را مطالعه کنید.

R/فیبروسکن چیست؟

فیبرواسکن  و الاستوگرافی گذرا چیست؟

فیبرواسکن  یک دستگاه غیر تهاجمی است که "سختی" (یا سفتی) کبد را از طریق تکنیک الاستوگرافی گذرا ارزیابی می کند. سختی کبد با اندازه گیری سرعت موج ارتعاشی (که "موج برشی" نیز نامیده می شود) ایجاد شده روی پوست ارزیابی می شود. سرعت موج برشی با اندازه‌گیری زمانی که موج ارتعاش به عمق خاصی در داخل کبد طول می‌کشد، تعیین می‌شود. از آنجایی که بافت فیبری سخت تر از کبد طبیعی است، درجه فیبروز کبدی را می توان از سختی کبد استنباط کرد. برای بهبود قابلیت اطمینان آزمون، حداقل 10 قرائت معتبر، با حداقل 60 درصد میزان موفقیت و محدوده بین چارکی ≤30 درصد از مقدار میانه، با نتایج بیان شده در کیلو پاسکال (kPa) گرفته می شود.

 

آزمایش چگونه انجام می شود؟

هنگامی که بیمار به پشت خوابیده است، یک پروب شبیه به اولتراسوند بر روی پوست در ناحیه کبد، به طور معمول در خط میانی زیر بغل سمت راست قرار می گیرد. هر بار که یک موج ارتعاشی توسط پروب ایجاد می شود، بیمار یک تلنگر ملایم احساس می کند به طور معمول انجام آزمایش حدود 10 دقیقه طول می کشد و هیچ ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند. به طور کلی، بیماران باید حداقل 2 ساعت قبل از عمل ناشتا باشند، اگرچه دستورالعمل های خاص ممکن است بسته به اپراتور متفاوت باشد.

 

نشانه های این آزمایش چیست؟

فیبرواسکن  اصولاً برای تخمین میزان اسکار موجود در کبد (یعنی مرحله بیماری کبد) استفاده می شود. این در ارزیابی بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی، از جمله هپاتیت مزمن C، هپاتیت مزمن B، سوء مصرف مزمن الکل و کبد چرب بسیار مفید است. مفهوم این است که هرچه فیبروز و اسکار بیشتر رخ دهد، میزان سفتی کبد بالاتر خواهد بود. از این خواندن می توان جهت موارد زیر استفاده نمود:

 

میزان آسیب کبدی موجود را برآورد کنید

از طریق اندازه گیری های متوالی، پیشرفت یا پسرفت بیماری را کنترل کنید

راهنمای پیش آگهی و مدیریت بیشتر، از جمله درمان.

 

این آزمون چه مشکلاتی دارد؟

الاستوگرافی گذرا مستقیماً فیبروز را اندازه گیری نمی کند و از این رو، افزایش کاذب (یعنی تخمین بیش از حد فیبروز کبد) ممکن است به دلایل متعددی مشاهده شود.  

دلایل احتمالی برای تخمین بیش از حد فیبروز با استفاده از فیبرواسکن

التهاب کبد (مانند هپاتیت فعال)

کلستاز (مانند انسداد صفراوی)

ضایعات توده ای در داخل کبد (مثلاً تومور)

احتقان کبد (مانند نارسایی قلبی)

علاوه بر این، برخی از بیماران وجود دارند که قرائت دقیق در آنها قابل دستیابی نیست

 

قرائت ناموفق یا ناموفق در بیمارانی با ویژگی های زیر بیشتر دیده می شود

چاقی (BMI> 30-35 کیلوگرم

سن بالاتر

وجود آسیت

ویژگی های سندرم متابولیک (دیابت نوع 2، فشار خون بالا، افزایش دور کمر)

این به این دلیل است که تکنیک مبتنی بر اولتراسوند نیاز به تجسم کافی از کبد برای بدست آوردن قرائت دارد. در تجربه ما، قرائت دقیق در <50٪ از بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) > 35 کیلوگرم بر متر مربع با استفاده از پروب استاندارد M هستند، به دست می آید. این مشکل تا حدی از طریق توسعه پروب‌های مختلف (مانند پروب XL) برطرف می‌شود که امکان نفوذ عمیق‌تر موج ارتعاش را فراهم می‌کند. فرزندان. یک مطالعه بزرگ در اروپا نشان داد که فیبرواسکن قادر به خواندن دقیق در حدود 20٪ از بیماران نبود. عوامل مرتبط با نارسایی خواندن یا غیرقابل اعتماد بودن عبارت بودند از BMI > 30 کیلوگرم بر متر مربع، افزایش سن، و ویژگی های سندرم متابولیک، از جمله.

 

هیچ منع مصرف مطلقی برای آزمایش وجود ندارد، اگرچه وجود آسیت از انتشار موج ارتعاشی جلوگیری می کند و بنابراین اغلب منجر به عدم دریافت قرائت می شود. سازنده همچنین توصیه می کند از این دستگاه در بارداری و در بیمارانی که ضربان قلب دارند استفاده نکنید.

 

K/فیبرواسکن چیست؟

چگونه با سونوگرافی مطابقت دارد؟

فیبرواسکن فقط سفتی کبد را ارزیابی می کند و بنابراین جایگزین اولتراسوند معمولی نمی شود. توجه به این نکته مهم است زیرا بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی معمولاً به معاینه اولتراسوند برای ارزیابی یکپارچگی ساختاری کبد و بررسی ویژگی های فشار خون پورتال مانند گشاد شدن ورید پورتال، کانالیزاسیون مجدد لیگامنتوم ترز، واریس شکمی و اسپلنومگالی نیاز دارند. علاوه بر این، سونوگرافی معمولی باید در فواصل 6 تا 12 ماهانه برای غربالگری بیماران مبتلا به سیروز از نظر کارسینوم سلولی کبدی انجام شود. از آنجایی که الاستوگرافی گذرا نمی تواند این عملکردها را انجام دهد، مکمل اولتراسوند معمولی در ارزیابی بیماری کبدی است.

 

فیبرواسکن برای تشخیص اسکارهای کبدی برتر از اولتراسوند است و بنابراین ممکن است برای تعیین اینکه آیا سیروز یا فیبروز پیشرفته در ارزیابی اولیه وجود دارد و اینکه آیا در طول پیگیری به دلیل پیشرفت بیماری ایجاد شده است یا خیر، استفاده شود. علاوه بر این، مطالعات اخیر نشان داده است که سفتی کبد، اطلاعات پیش آگهی، به ویژه در افراد مبتلا به هپاتیت ویروسی مزمن B و C، از جمله خطر جبران خسارت کبدی در آینده، سرطان کبد6،7 و بقا را فراهم می کند.

 

چگونه با سایر آزمایشات برای ارزیابی اسکار کبد مطابقت دارد؟

اخیراً ابزارهای غیرتهاجمی دیگری برای ارزیابی اسکار کبد مانند ضربه نیروی تابش صوتی (ARFI)، الاستوگرافی بلادرنگ (RT-E)، الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRE) و الاستوگرافی موج برشی (SWE) ایجاد شده است. این دستگاه ها همچنین از خواص فیزیکی کبد برای استنباط اطلاعات در مورد زخم کبد استفاده می کنند. در حالی که استفاده از آنها نسبت به فیبرواسکن گسترده تر است، داده های اولیه نشان می دهد که آنها اطلاعات مشابه و دقت تشخیصی را ارائه می دهند و استفاده از آنها به در دسترس بودن و تخصص محلی بستگی دارد.

 

جدای از این دستگاه‌ها که توانایی ارزیابی ویژگی‌های فیزیکی ذاتی کبد را دارند، طیف وسیعی از نشانگرها یا بیومارکرهای سرمی برای شناسایی بیماران مبتلا به فیبروز یا سیروز پیشرفته طراحی شده‌اند. نسبت آسپارتات آمینوترانسفراز/آلانین آمینوترانسفراز در دسترس هستند، اگرچه در استرالیا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ممکن است استفاده از ترکیبی از آزمون‌ها مزیت‌هایی داشته باشد، به‌ویژه زمانی که یک آزمون به تنهایی بی‌نتیجه باشد.

 

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

نتایج فیبرواسکن بین 2.5 کیلو پاسکال تا 75 کیلو پاسکال است. بین 90 تا 95 درصد افراد سالم بدون بیماری کبد، اندازه‌گیری اسکار کبد <7.0 کیلو پاسکال (میانگین 5.3 کیلو پاسکال) است.

 

مطالعات اعتبار سنجی، از جمله مرور سیستماتیک جامع مطالعاتی که از بیوپسی کبد به عنوان "استاندارد طلایی" برای ارزیابی اسکار کبد استفاده کرده اند، نشان داده اند که برش بهینه برای تشخیص سیروز حدود 14 کیلو پاسکال است. 9،10 بیمار مبتلا به هپاتیت مزمن C و سفتی کبد > 14 کیلو پاسکال تقریباً 90 درصد احتمال دارد که سیروز داشته باشند، در حالی که بیماران مبتلا به سفتی کبد > 7 کیلو پاسکال تقریباً 85 درصد احتمال حداقل فیبروز قابل توجه دارند. 7 کیلو پاسکال برای فیبروز قابل توجه فقط 79% و 78% در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی است، که نشان می‌دهد که فیبرواسکن نمی‌تواند احتمال ابتلا به بیماری جدی کبد را حتی اگر سفتی کبد کمتر از 7 کیلو پاسکال باشد کاملاً رد کند.

 

تفسیر قرائت ها ممکن است بسته به علت بیماری کبدی تا حدی متفاوت باشد. بنابراین، تفسیر نتایج به بهترین وجه همراه با سایر پارامترهای بالینی و/یا بیوشیمیایی و در حالت ایده‌آل توسط فردی با تجربه در مدیریت بیماری مزمن کبد انجام می‌شود.

 F/فیبروسکن چیست؟

فیبروز کبدی

دو عامل خطر بزرگ برای اسکار کبد، سوء مصرف الکل و بیماری هایی مانند هپاتیت است. نمره فیبروز سفتی کبد را اندازه گیری می کند که نشان دهنده اسکار است.

 

نمره فیبروز از F0 تا F1 (2 تا 7 کیلو پاسکال) به این معنی است که زخم کمی روی کبد وجود دارد یا وجود ندارد.

نمره فیبروز F2 (7.5 تا 10 کیلو پاسکال) نشان دهنده اسکار متوسطی است که به خارج از کبد گسترش یافته است.

نمره فیبروز F3 (10 تا 14 کیلو پاسکال) نشان دهنده اسکار شدید است که گسترش یافته و جریان خون طبیعی را مختل می کند.

نمره فیبروز F4 (14 کیلو پاسکال یا بالاتر) به معنای زخم یا سیروز در مراحل پایانی است که در آن جای زخم دائمی است و آسیب غیرقابل برگشت است.

نمرات فیبروز به پزشکان اجازه می دهد تا برای درمان برنامه ریزی کنند. اسکار کبد یک بیماری جدی است و در صورت عدم توجه می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

 

فیبرواسکن می تواند تعدادی از مشکلات کبدی را تشخیص داده و ردیابی کند، از جمله:

بیماری کبد چرب غیر الکلی

بیماری کبدی مرتبط با الکل

استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)

هپاتیت B

هپاتیت C

هموکروماتوز

سلامت پیوند کبد بعد از عمل

 فیبرواسکن چیست؟ به طور کلی، فیبرواسکن به دنبال فیبروز (اسکار) و زخم یا سیروز شدیدتر در کبد است. هر شرایطی که ممکن است بر سلامت کبد تأثیر بگذارد - از جمله سرطان - ممکن است با استفاده از این فناوری شناسایی شود.

 

اگر تا به حال یک سونوگرافی استاندارد انجام داده باشید، احتمالاً تفاوت زیادی بین آن نوع آزمایش و فیبروسکن مشاهده نخواهید کرد. هر دو از پروب ها و فناوری مشابه مبتنی بر اولتراسوند برای به دست آوردن تصاویر خود استفاده می کنند. تفاوت اصلی این است که فیبرواسکن ممکن است جزئیات بیشتری را نسبت به سونوگرافی استاندارد نشان دهد.

 

آیا فیبرواسکن ابزاری قابل اعتماد برای تشخیص سرطان کبد است؟

 فیبرواسکن کبد چیست ،  فیبرواسکن ممکن است ابزار مفیدی برای تشخیص سرطان کبد باشد. با این حال، تشخیص سرطان استفاده اولیه از این فناوری نیست. در عوض، اسکن سفتی بافت کبد را ارزیابی می کند و تغییرات را در طول زمان دنبال می کند.

فیبروز منبع معتبری است که با کارسینوم کبدی (HCC) - شایع ترین نوع سرطان کبد - مرتبط است.

 

یک مطالعه بر تشخیص سرطان در افرادی که هپاتیت C مبتلا به سیروز داشتند متمرکز بود. بر اساس این مطالعه، کسانی که فیبروسکن داشتند و سفتی کبد بیش از 24 کیلو پاسکال (کیلو پاسکال) داشتند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان بودند. محققان به این نتیجه رسیدند که فیبرواسکن ممکن است ابزار مفیدی برای تشخیص HCC باشد.

 

بر اساس مطالعه دیگری که منبع معتبری است، افرادی که مقادیر فیبرواسکن بیش از 20 کیلو پاسکال داشتند در معرض خطر ابتلا به HCC در عرض 3 سال قرار داشتند. کسانی که مقادیر بین 30 تا 40 کیلو پاسکال داشتند، در معرض بالاترین خطر قرار داشتند، که بیشتر تأیید می کند که سطح سفتی کبد (همانطور که از طریق فیبرواسکن ثبت شده است) ممکن است به طور مستقیم با خطر سرطان کبد مرتبط باشد.

 

به طور کلی، محققان به این نتیجه رسیدند که فیبرواسکن ممکن است ابزاری مفید برای تشخیص سرطان اولیه کبد باشد. با این حال، در حال حاضر، بهتر است از آن به عنوان تنها یک ابزار در فرآیند تشخیص استفاده شود. این می تواند به محدود کردن افرادی که نیاز به بیوپسی دارند کمک کند تا مشخص شود که آیا سرطان کبد دارند یا خیر.

 

در طول تست فیبرواسکن چه اتفاقی می افتد؟

فیبرواسکن بسیار شبیه یک آزمایش سونوگرافی استاندارد انجام می شود. آماده سازی شامل ناشتا بودن 3 ساعت قبل از آزمایش است. این بدان معناست که شما فقط می توانید چند ساعت قبل از آزمایش مایعات شفاف مانند آب مصرف کنید.

 

قبل از آزمون: شما می خواهید لباس راحت و گشاد بپوشید که به راحتی در طول آزمون جابه جا شود. کاوشگر روی ناحیه اطراف سمت راست بالای شکم شما متمرکز خواهد شد. ممکن است از شما خواسته شود که چند دقیقه قبل از آزمایش استراحت کنید تا بتوانید به وضوح بخوانید.

در طول آزمایش: کل زمان اسکن معمولا بین 5 تا 10 دقیقه است. در این مدت به پشت دراز می کشید و بازوی راست را بالای سر قرار می دهید. رادیوگرافی ژل را روی پروب و پوست شما قبل از قرار دادن آن در بالای شکم راست - بالای کبد شما اعمال می کند. کاوشگر ممکن است هنگام جمع‌آوری تصاویر/اندازه‌گیری‌های کبد شما لرزش ایجاد کند.

پس از آزمایش: از آنجایی که فیبروسکن غیرتهاجمی است، دوره بهبودی وجود ندارد. شما می توانید بلافاصله پس از پایان آزمایش به خانه بروید. شما ظرف چند روز نتایج خود را دریافت می نماید. 

 

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

هنگامی که نتایج خود را دریافت کردید، خواهید دید که چندین کیفیت در کبد شما توسط اسکن مورد بررسی قرار گرفته است. هنگام جستجوی سرطان، سفتی شاخص اولیه است، زیرا سطح فیبروز/اسکار را نشان می دهد.

 

مراحل فیبروز

مراحل فیبروز به شرح زیر تعیین می شود:

F0: بدون فیبروز (طبیعی)

F1: فیبروز پورتال بدون سپتوم (خفیف)

F2: فیبروز پورتال با چند سپتوم (متوسط)

F3: سپتوم های متعدد بدون سیروز (شدیدتر)

F4: سیروز (شدید)

نتایج سختی در واحد فشار در کیلو پاسکال اندازه گیری می شود. خوانش ها را می توان به طور کلی به مقادیر زیر تقسیم کرد:

زیر 10 کیلو پاسکال ممکن است طبیعی باشد

بین 10 تا 15 کیلو پاسکال ممکن است به معنای مزمن پیشرفته باشد

 

مقالات پیشنهادی :

 هزینه فیبرواسکن کبد

 هزینه فیبرو اسکن کبد با بیمه

 الاستوگرافی چیست و چرا انجام می شود؟

بیماری کبد

بالاتر از 15 کیلو پاسکال ممکن است به معنای بیماری مزمن پیشرفته کبدی جبران شده باشد

بالاتر از 20 کیلو پاسکال ممکن است به معنای فشار خون بالینی مهم باشد (CSPH)

سفتی کبد نشان دهنده جای زخم است که ممکن است نشانه سرطان کبد باشد. اگر قرائت بالای 20 کیلو پاسکال باشد، ممکن است مشکوک به سرطان باشد. سطح بالای فیبروز باید به طور مداوم توسط پزشک شما تحت نظر باشد.

 

در حالی که این نتایج می تواند در تعیین سطح اسکار و احتمال ابتلا به سرطان مفید باشد، منبع مورد اعتماد محققان معتقدند که باید آنها را با سایر روش های آزمایش برای کامل ترین تصویر از سلامت کبد ترکیب کرد.

 

چه آزمایش های دیگری سرطان کبد را تشخیص می دهد؟

اگر پزشک شما مشکوک به سرطان کبد باشد، احتمالاً آزمایش‌های دیگری مانند:

آزمایشات تصویربرداری: این ممکن است شامل اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا سونوگرافی استاندارد باشد. آزمایش های تصویربرداری می تواند توده یا سایر ناهنجاری ها را در کبد نشان دهد.

آزمایشات آزمایشگاهی: این شامل نمونه گیری خون است. برای مثال، آزمایش نشانگر تومور آلفا فتوپروتئین (AFP) وجود AFP را در خون بررسی می کند. سطوح بالا ممکن است نشانه سرطان باشد. از سوی دیگر، آزمایش عملکرد کبد به دنبال سطوح آنزیمی به نام آلانین آمینوترانسفراز (ALT) است. این آنزیم معمولاً در هنگام ابتلا به سرطان کبد در خون افزایش می یابد.

بیوپسی: در  بخش تخصصی بیوپسی کبد شامل نمونه برداری از بافت کبد و بررسی آن در زیر میکروسکوپ برای جستجوی سلول های سرطانی است. نمونه‌برداری کبد معمولاً در صورتی انجام می‌شود که سایر آزمایش‌های کبدی نتایج غیرطبیعی را نشان دهند یا توده‌ای روی کبد داشته باشید. بیوپسی را می توان با وارد کردن یک سوزن بلند و نازک در کبد یا در موارد کمتر با عبور دادن یک لوله انعطاف پذیر از طریق ورید ژوگولار در گردن و داخل کبد انجام داد. روش دیگر شامل ایجاد یک برش در معده و استفاده از لاپاراسکوپ برای گرفتن نمونه بافت از کبد برای بیوپسی است.

اگر سرطان کبد تشخیص داده شود، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را برای تعیین مرحله سرطان و بررسی اینکه آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر، تجویز کند. ممکن است برای این منظور از سی تی اسکن و ام آر آی اضافی استفاده شود. اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش حتی دقیق تر است که می تواند به نشان دادن مکان سلول های بدخیم در سراسر بدن کمک کند.

 

خط پایین

فیبرواسکن تنها یکی از بسیاری از آزمایش‌های تشخیصی است که پزشک ممکن است در صورت داشتن مشکلات کبدی تجویز کند. این آزمایش غیر تهاجمی است و می تواند به طور ایمن برای ردیابی سطح فیبروز کبد، که به عنوان اسکار نیز شناخته می شود، انجام شود.

 

انجام فیبرواسکن کبد در تهران به تنهایی می تواند نشانگر دقیقی از خطر ابتلا به سرطان کبد شما باشد. اگر جای زخم کبد به سطح نگران کننده ای برسد، پزشک احتمالاً آزمایش های اضافی مانند آزمایش های تصویربرداری، آزمایش خون یا بیوپسی را تجویز می کند.

بدون درمان، فیبروز می تواند مشکلات جدی کبدی ایجاد کند، مانند:

سیروز

سرطان کبد

نارسایی کبد

الاستوگرافی کبد از صدا یا امواج رادیویی با فرکانس پایین برای بررسی خاصیت ارتجاعی کبد استفاده می کند. امواج از کبد عبور می کنند و سرعت آنها اندازه گیری می شود. موج ها با سرعت بالاتری در بافت‌های سفت‌تر کبد حرکت می‌کنند.

پزشکان همچنین می توانند از الاستوگرافی کبد برای بررسی سلامت کبد و کمک به کاهش خطر نگرانی های آینده استفاده کنند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

انواع الاستوگرافی کبد

الاستوگرافی کبد را می توان به دو روش مختلف انجام داد:

 

الاستوگرافی اولتراسوند: الاستوگرافی گذرا نیز نامیده می شود، این آزمایش از امواج صوتی برای بررسی سفتی بافت کبد استفاده می کند. این دستگاه از یک دستگاه اولتراسوند به نام فیبرواسکن استفاده می کند.

الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی: این آزمایش ترکیبی از سونوگرافی و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی است که به عنوان MRI نیز شناخته می شود. MRI با استفاده از آهنربا و امواج رادیویی تصاویری از بافت کبد شما ایجاد می کند.

پزشک شما ممکن است از این آزمایش به جای بیوپسی کبد استفاده کند که شامل برداشتن نمونه ای از بافت کبد است. الاستوگرافی کبد نسبت به بیوپسی کبد تهاجمی کمتری دارد.

 

الاستوگرافی کبد همچنین می تواند:

خطر مشکلات کبدی را پیش بینی کنید

شدت بیماری کبدی موجود را بررسی کنید

تعیین درمان بیماری های کبدی

پاسخ خود را به درمان ها بررسی کنید

با این تست چه انتظاری می توان داشت؟

هر دو نوع تست  الاستوگرافی کبد بدون درد هستند و هیچ برشی ندارند. آنها تست های غیر تهاجمی هستند.

ممکن است از شما خواسته شود 6 تا 8 ساعت قبل از آزمایش از خوردن غذا خودداری کنید. این آزمایش معمولاً به عنوان یک روش سرپایی در یک کلینیک، مرکز بهداشت یا بیمارستان انجام می شود. بعد از مدت کوتاهی می توانید به خانه خود بروید.

 

بسته به نوع آزمایشی که دریافت می کنید، در اینجا می توانید در طول هر روش انتظار داشته باشید:

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

الاستوگرافی سونوگرافی شامل مراحل زیر است:

روی میز امتحانی مرتفع دراز خواهید کشید.

پیراهن خود را بالا می آورید تا سمت راست شکمتان نمایان شود.

سپس تکنسین یک ژل شفاف بر پایه آب را روی شکم شما اعمال می کند.

تکنسین یک گره مبدل را روی شکم شما می کشد. مبدل یک دستگاه کوچک دستی است که امواج صوتی تولید می کند.

مبدل امواج صوتی را هنگامی که از روی کبد شما پرتاب می کنند ضبط می کند. این تصاویری از بافت کبد شما ایجاد می کند.

آزمایش حدود 5 دقیقه طول می کشد. با این حال ممکن است به عنوان بخشی از یک سونوگرافی استاندارد انجام شود که در مجموع ممکن است حدود 30 دقیقه طول بکشد.

 

الاستوگرافی MRI

این روش شامل مراحل زیر است:

روی یک میز معاینه متحرک دراز خواهید کشید. ممکن است به شما گوش گیر یا هدفون داده شود زیرا دستگاه MRI صدای بلندی ایجاد می کند.

تکنسین دستگاهی به اسم درایور را در قسمت راست پایین قفسه سینه قرار می دهد. آنها همچنین ممکن است سیم پیچ هایی را که امواج را ارسال و دریافت می کنند در نزدیکی منطقه قرار دهند.

سپس تکنسین میز امتحان را داخل دستگاه MRI تونلی شکل می‌کشد.

از شما درخواست می شود که برای مدت زمان کوتاهی نفس خود را حبس نماید. در این مدت راننده امواج رادیویی را به کبد شما ارسال می کند.

الاستوگرافی MRI حدود 5 دقیقه طول می کشد. این معمولاً بخشی از آزمایش استاندارد MRI کبد است که ممکن است حدود 45 دقیقه طول بکشد.

 

نتیجه ها چه چیزی به شما می گوید؟

نتایج الاستوگرافی کبد نشان دهنده سفتی کبد شما است. هرچه بافت سفت تر باشد، فیبروز بیشتر است.

درجه اسکار را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

هیچ یک

خفیف

در حد متوسط

پیشرفته (سیروز)

پزشک شما ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای تأیید نتایج درخواست کند، مانند بیوپسی کبد یا آزمایش خون عملکرد کبد.

 

مقالات پیشنهادی :

آیا خطراتی وجود دارد؟

الاستوگرافی کبد در تهران یک روش بی خطر است. با این حال، ممکن است برای برخی افراد ایده آل نباشد.

 

افرادی که دارای موارد زیر می باشند توصیه نمی شود:

مایع در شکم یا آسیت که می تواند امواج ارسالی به کبد را مسدود کند

هپاتیت حاد، که سفتی بافت کبد را افزایش می دهد

نارسایی قلبی، که می تواند کبد را سفت کند

چاقی شدید

به سختی به پشت دراز کشیدن

الاستوگرافی MRI به طور خاص برای افرادی که:

بریس های دندانی یا وسایل فلزی کاشته شده مانند ضربان ساز داشته باشید

اگر باردار هستند و یا فکر می کنند ممکن است  که شاید باردار باشند

خط پایین

الاستوگرافی کبد می تواند به پزشک شما در تشخیص بیماری کبد کمک کند. این یک تست تصویربرداری سریع و بدون درد است که از امواج صوتی یا رادیویی برای اندازه گیری سفتی بافت کبد شما استفاده می کند.

 

هرچه بافت سفت تر باشد، کبد شما فیبروز بیشتری دارد. فیبروز شامل جای زخم است که عملکرد کبد را کاهش می دهد. این می تواند منجر به شرایط جدی کبد مانند سیروز، سرطان کبد و نارسایی کبد شود.

 

الاستوگرافی کبد ابزاری است که می تواند به متخصصان سلامت در تشخیص فیبروز و سایر بیماری های کبدی کمک کند. اگر سؤال یا نگرانی در مورد این آزمایش دارید، حتماً آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT