• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مزایا و خطرات رادیولوژی|رادیولوژی چیست|آیا رادیولوژی ایمن است


آیا پرتوهای پزشکی تشخیصی بی خطر است؟

ایمنی و خطرات

برای پاسخ به این سؤال که آیا پرتوهای پزشکی - به معنای پرتوهایی که برای تشخیص یا درمان یک بیماری پزشکی استفاده می شود - ایمن است یا خیر، باید ایمنی تعریف شود. امن یعنی چی؟ آیا به این معنی است:

هیچ خطری وجود ندارد؟

خطر بسیار کوچک است؟

سود بیشتر از خطر است؟

اگر کسی به شما بگوید هوا امن است، به این معنی است:

هوا عاری از آلاینده است؟

که تنفس هوا در هر روز بی خطر است؟

قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض سطوح پایین آلاینده ایمن است، اما قرار گرفتن در معرض مداوم ممکن است ایمن نباشد؟

بسیاری از فعالیت ها نوعی خطر را به همراه دارند. ایمن نامیدن چیزی معمولاً به این معنی است که خطر کم دارد، نه خطر صفر. ریسک صفر تقریبا غیرممکن است.

تصویری که مقیاس ریسک فعالیت را نشان می دهد.

ایمنی برای هر کسی متفاوت است. به عنوان مثال، افراد مبتلا به آسم آلودگی را به خوبی تحمل نمی کنند. آنچه برای افراد بدون آسم ایمن است لزوما برای افراد مبتلا به آسم بی خطر نیست.

یک عمل یا محصول تنها در صورتی ایمن تلقی می شود که خطر مرتبط با آن بسیار کم باشد. این در مورد اشعه ایکس پزشکی، دارو یا هر دارویی صادق است. با این حال، فقط بیمارانی که نیاز به تصویربرداری تشخیصی دارند باید معاینه تصویربرداری انجام دهند.

radiology/مزایا و خطرات رادیولوژی

 

  اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

ایمنی و تشعشع

تشعشعات پس زمینه به طور طبیعی در همه جای محیط وجود دارد. این سطوح پس زمینه تشعشع به وضوح بی خطر هستند. اگر آنها نبودند، زندگی روی زمین شکوفا نمی شد. با این حال، ما می دانیم که تشعشعات پتانسیل ایجاد سرطان را دارد.

درجه ایمنی بستگی به سطح قرار گرفتن در معرض دارد. سطوح بسیار بالای تشعشعات (سطوحی بسیار بالاتر از تشعشعات پس‌زمینه یا مقادیری بیش از مقادیر مورد استفاده در تصویربرداری تشخیصی) ممکن است باعث ایجاد سرطان در مراحل بعدی زندگی شود.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 الاستوگرافی 

 اکوی قلب جنین

 

تنها درصد کمی از افرادی که به شدت در معرض تشعشع هستند، در مراحل بعدی زندگی به سرطان ناشی از تشعشع مبتلا می شوند. این شامل افرادی می شود که:

 • در معرض تشعشعات ناشی از سلاح های هسته ای
 • درگیر حوادث تشعشعی
 • برای سرطان موجود با پرتودرمانی درمان می شود.

پتانسیل ابتلا به سرطان ناشی از تشعشع بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض تابش و تجمع قرار گرفتن در معرض در طولانی مدت دارد. سطوح کمتر قرار گرفتن در معرض - تشعشعات پس زمینه، معاینات پزشکی هسته ای، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا اشعه ایکس تشخیصی- خطرات کمی دارد.

 

با این وجود، حجم زیادی از شواهد غیرمستقیم نشان می‌دهد که سطوح تشخیصی تابش احتمالاً با سطح پایین خطر ابتلا به بیماری سال‌ها پس از قرار گرفتن در معرض آن مرتبط است. چنین رویدادی بسیار نادر خواهد بود. مزایا برای بیمارانی که بیمار یا مجروح هستند به قدری قابل توجه است که خطر تشعشع به یک عامل جزئی در مراقبت های بهداشتی آنها تبدیل می شود.

 

برخی از معاینات تصویربرداری برای غربالگری بیماری در افراد سالم استفاده می شود. ماموگرافی سالانه سرطان سینه را زود تشخیص می دهد، زمانی که بتوان آن را با موفقیت درمان کرد. تشخیص و درمان زودهنگام بسیار بیشتر از هر خطر پرتویی است. با این تعریف، معاینه امن است.

 

هنگامی که در مقادیر زیاد استفاده می شود یا زمانی که معاینات زیادی انجام می شود، خطر قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس افزایش می یابد. در برخی موارد، دوز انباشته شده از معاینات متعدد می تواند به سطوحی برسد که خطر ابتلا به سرطان القایی شناسایی شده باشد. این می تواند پس از پنج یا شش بار تکرار انواع خاصی از معاینات تصویربرداری در برخی از بیماران بزرگسال رخ دهد. برای برخی از شرایط پزشکی بسیار جدی، معاینات متعدد ضروری است و فواید آن بسیار بیشتر از خطر است.

 

ایمنی در اولویت است. برای ایمن بودن، پزشکان باید از اشعه ایکس فقط در مقادیر لازم برای مراقبت های پزشکی مناسب استفاده کنند. برای مثال، عکس‌برداری با اشعه ایکس برای کودکان کوچک‌تر می‌شود و معاینات متعدد به موارد ضروری محدود می‌شود. از آنجایی که نوزادان کوچک هستند، معاینات تشخیصی می توانند از تشعشعات بسیار کمتری برای دریافت تصاویر لازم استفاده کنند.

 

پس از 100 سال تحقیق، اثبات اینکه اشعه ایکس تشخیصی تک و با دوز پایین باعث سرطان می شود، غیرممکن بوده است. استفاده از معاینات تشخیصی فقط در صورت لزوم مهم است. معاینه ضروری بی خطر است.

من سی تی اسکن های زیادی انجام داده ام. آیا باید نگران باشم؟

هیچ محدودیتی برای تعداد اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) وجود ندارد. سی تی اسکن اطلاعات حیاتی را ارائه می دهد. هنگامی که یک بیمار به شدت بیمار تحت چندین آزمایش CT قرار گرفته است، معاینات برای تشخیص و درمان مهم بودند.

 

مراقبت های بعدی پزشکی به ندرت برای قرار گرفتن در معرض اشعه از معاینات تشخیصی مورد نیاز است. اثرات ناشی از تشعشع بسیار نادر است که قابل توجه نباشد و استثنائات غیرعادی هستند. یکی از نمونه‌های استثنا ممکن است یک بیمار اطفال باشد که آزمایش‌های سی تی زیادی داشته است. مناسب است که این قرار گرفتن در معرض اشعه به عنوان بخشی از تاریخچه پزشکی کودک گنجانده شود.

 

سن و حساسیت به تشعشع

سن نقش مهمی در حساسیت به تابش دارد. بزرگسالان نسبت به کودکان در معرض خطر کمتری برای شرایط بهداشتی ناشی از تشعشع، مانند مشکلات تیروئید هستند.

در بیماران 60 ساله و بالاتر، قرار گرفتن در معرض تابش مشکل مهمی نیست. بافت های بدن بیماران مسن تر نسبت به اثرات پرتوها حساسیت کمتری دارند. همچنین توجه به این نکته مهم است که بیماری هایی که بیماران مسن را تحت تاثیر قرار می دهند در مقایسه با بیماری هایی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند بیشتر به سی تی اسکن نیاز دارند.

 

سی تی اسکن و ایمنی در برابر اشعه

مطالعات نشان می دهد که خطر سرطان ناشی از سی تی اسکن بسیار کم است.

گاهی اوقات، وضعیت سلامتی شما نیاز به یک آزمایش تصویربرداری دارد که از اشعه یونیزان استفاده می کند. اگر نگرانی دارید، در مورد نیاز و اهمیت معاینه با پزشک خود صحبت کنید. رادیولوژیست شما همچنین می تواند اهمیت معاینه و همچنین هرگونه خطر را توضیح دهد.

CT یک فناوری تصویربرداری اثبات شده و نجات بخش است. این به پزشک اجازه می دهد تا درون بدن را ببیند. در 15 تا 20 سال گذشته، CT به روش‌هایی که قبلاً هرگز فکر نمی‌کردیم، به درمان کمک کرده است. مهمتر از آن، به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا هیچ درمانی لازم نیست.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 الاستوگرافی 

 اکوی قلب جنین

سی تی اسکن هرگز نباید از کودک یا بزرگسالی که دارای بیماری است که در آن اسکن می تواند اطلاعات مهم مراقبت های بهداشتی را ارائه دهد، دریغ کرد. ممکن است جان بیمار را نجات دهد.

 

سوالی که باید بپرسید این است: "در مورد مراقبت های بهداشتی و آزمایش های تصویربرداری تشخیصی چه باید کرد؟" بیماران باید مطمئن شوند که وضعیت پزشکی آنها هر بار مطابق با مراقبت های پزشکی مناسب ارزیابی و مدیریت می شود.

 

سوالاتی که باید پرسید:

 

این معاینه تصویربرداری چه تاثیری بر درمان من خواهد داشت؟

برای یک بیمار سرطانی که تحت شیمی درمانی تحت هدایت CT قرار می گیرد، پاسخ روشن است. برای بیماران مبتلا به بیماری های خوش خیم، پاسخ ممکن است کمتر واضح باشد.

به یاد داشته باشید: سی تی اسکن اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پزشک قرار می دهد و می تواند تسکین بزرگی برای شما باشد.

آیا روش تصویربرداری جایگزینی وجود دارد که از تابش استفاده نکند؟

در برخی موارد، سونوگرافی یا MRI نیز ممکن است مناسب باشد. در موارد دیگر سی تی یا اشعه ایکس بهترین معاینه خواهد بود.

از انجام این گفتگو با پزشک خود نترسید.

تاریخچه تصویربرداری شما

سابقه تصویربرداری خود را ثبت کنید. ممکن است در آینده مفید باشد. ممکن است از یک مرکز به مرکز دیگر نقل مکان کنید، و سابقه تصویربرداری شما (کپی از معاینات و گزارشات) ممکن است نباشد.

 

کارت تاریخچه تصویربرداری پزشکی

دانلود کارت تاریخچه تصویربرداری پزشکی

اگر به بیمارستان دیگری ارجاع می‌شوید، معاینات اخیر انجام شده در یک مرکز لزوماً نیازی به تکرار ندارند. هنگامی که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا مرکز دیگری می روید، کپی از امتحانات قبلی را با خود ببرید. این می تواند از تکرار بی مورد امتحان جلوگیری کند.

ثبت دقیق تاریخچه تصویربرداری پزشکی شما می تواند به ارتقای مراقبت بهینه از بسیاری از شرایط پزشکی کمک کند. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به بیماری های مزمن، مانند سنگ کلیه یا بیماری کرون، ممکن است نیاز به آزمایش های سی تی زیادی داشته باشند. نگه داشتن تاریخچه معاینات و بحث در مورد مدیریت وضعیت خود با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که از اشعه به طور عاقلانه استفاده می شود.

 

تصویربرداری سی تی یک ابزار پزشکی قدرتمند است که جان افراد زیادی را نجات داده است، اما بدون خطر نیست. با این حال، زمانی که بیمار به مراقبت های پزشکی نیاز دارد، مزایای آن بیشتر از خطرات آن است.

آیا خطر تشعشع به سن بستگی دارد؟

هنگامی که دوزهای برابر پرتو داده می شود، خطرات برای کودکان و نوجوانان بیشتر از بزرگسالان است. کودکان به سرعت رشد می کنند و سلول های آنها به تشعشع حساس تر هستند. از آنجایی که اثرات تشعشعات سال ها طول می کشد، جوانی آنها زمان رخ دادن هر گونه اثرات بالقوه پرتوهای یونیزان را طولانی می کند. با این حال، دوز تابش مورد نیاز برای گرفتن عکس از کودکان بسیار کمتر از سطوح بزرگسالان است. از آنجایی که سطوح دوز کمتر تشعشع برای کودکان و نوجوانان استفاده می شود، خطر مرتبط با معاینات آنها نباید بیشتر از بزرگسالان باشد و اغلب بسیار کمتر است.

 

با افزایش سن، قرار گرفتن در معرض تابش کمتر نگران کننده می شود. بافت های بدن بیماران مسن تر نسبت به اثرات پرتوها حساسیت کمتری دارند. معاینات تشخیصی مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) می تواند در تشخیص و درمان بیماران مسن تر مهم باشد.

تصویربرداری پزشکی می تواند در هر سنی برای کمک به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها یا شرایط بسیار مفید باشد. اگر فردی در هر سنی درگیر یک تصادف شدید رانندگی شود، سی تی اسکن می‌تواند راهی سریع و بدون درد برای تشخیص آسیب‌های داخلی مهم و شاید بحرانی باشد که مشخص نیست.

radiology/مزایا و خطرات رادیولوژی

 

تصویر سی تی

 

حتی اگر نتایج CT نرمال باشد و هیچ آسیب داخلی حیاتی را نشان ندهد، این اطلاعات ارزشمند است. نتایج ممکن است منجر به تشخیص مناسب تری شود که می تواند از جراحی غیر ضروری جلوگیری کند و بهبودی را تسریع کند. سایر شرایط پزشکی که تصویربرداری ممکن است نشان دهد:

کیست ها

بزرگ شدن غدد لنفاوی

یک آنوریسم

بیماری التهابی روده

خونریزی در شکم

وجود اجسام خارجی

نوزاد متولد نشده یک زن باردار شاید بیشترین حساسیت را نسبت به اشعه دارد. معاینات تصویربرداری تشخیصی که زنان باردار را در معرض تشعشعات یونیزان قرار می‌دهند باید تنها پس از احراز نیاز به معاینه و با بررسی دقیق جنین انجام شوند. تعداد محدودی از آزمایش‌های تصویربرداری که به درستی انجام شده‌اند، هیچ نگرانی برای نقص‌های رشدی نشان نمی‌دهند. با این حال، خطر اثرات بلندمدت سلامتی، اگرچه کم است، اما نامشخص است. اگر باردار هستید، قبل از انجام هرگونه آزمایش تصویربرداری با استفاده از پرتوهای یونیزان، به کادر پزشکی اطلاع دهید.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 الاستوگرافی 

 اکوی قلب جنین

تصویربرداری پزشکی می تواند یک ابزار پزشکی ضروری برای تسریع درمان و بهبودی باشد. اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما فکر می‌کند که شما، یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان ممکن است یک بیماری مهم پزشکی داشته باشید، به دلیل ترس از قرار گرفتن در معرض تشعشع نباید از معاینه تشخیصی خودداری کرد. خطر مرتبط با این آزمایش ها در مقایسه با کمک ارائه شده توسط آزمایش تصویربرداری بسیار ناچیز است.

آیا آزمایش های غربالگری ارزش دارد؟

معاینات غربالگری آزمایشاتی هستند که بر روی گروه بزرگی از افراد بدون علامت که ممکن است بیماری ناشناخته ای داشته باشند انجام می شود. هدف از معاینات غربالگری کشف یک بیماری در مراحل اولیه است تا بتوان آن را با موفقیت درمان کرد.

 

غربالگری جمعیت بدون علامت

کشف بیماری فقط در زیرمجموعه ای از جمعیت بزرگتر اتفاق می افتد.

مزایای کشف زودهنگام برای زیرمجموعه باید بر هر خطر بالقوه سلامتی مرتبط با فرآیند غربالگری جمعیت بزرگتر باشد. چنین خطراتی شامل خطر تشعشع مرتبط با ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه و سی تی مورد استفاده برای غربالگری سرطان ریه است.

یک برنامه غربالگری ابتدا باید جمعیتی را که در معرض خطر ابتلا به بیماری ناشناخته هستند شناسایی کند.

 

ویژگی های جمعیت باید تعریف شود:

با سن

بر اساس جنسیت

توسط عوامل دیگر، مانند قومیت یا سابقه خانوادگی بیماری

ماموگرافی نمونه ای از یک برنامه غربالگری موفق برای زنان بالای 40 سال است. این برنامه، بیش از 40 سال است که منجر به کاهش میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در زنان شده است. هیچ مدرکی دال بر افزایش میزان سرطان سینه به دلیل قرار گرفتن در معرض تابش در سطح پایین وجود ندارد.

 

غربالگری ماموگرافی کار می کند. آیا سایر تست های غربالگری نیز می توانند موثر باشند؟ معاینات غربالگری را برای موارد زیر در نظر بگیرید:

سرطان روده بزرگ

سرطان ریه

آزمایشات نمره کلسیم برای تشخیص زودهنگام بیماری قلبی

غربالگری توموگرافی کامپیوتری (CT) برای سرطان روده بزرگ، که سی تی کولونوگرافی (CTC) یا کولونوسکوپی مجازی نامیده می شود، به دلیل توانایی آن در یافتن سرطان های اولیه کولون مورد توجه قرار گرفته است. شواهد امروزی حاکی از آن است که سرطان کولون شناسایی نشده به اندازه کافی در جمعیت عمومی شیوع دارد تا معاینه غربالگری هر پنج سال یک بار را توجیه کند.

هدف، کشف زودهنگام سرطان روده بزرگ است، زمانی که بتوان آن را قبل از گسترش از بین برد. در سال 2017، انجمن سرطان آمریکا توصیه کرد که افراد بالای 50 سال در معرض خطر متوسط:

 • سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر هر 5 سال یکبار یا
 • کولونوسکوپی هر 10 سال یکبار یا
 • تنقیه باریم دو کنتراست هر 5 سال یکبار یا
 • سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی) هر 5 سال یکبار
 • تصویر امتیازدهی CT کلسیم
 • نمره دهی سی تی کلسیم

کارآزمایی ملی غربالگری ریه نشان داد که غربالگری با سی تی می‌تواند برای سیگاری‌های شدید فعلی و سابق در معرض خطر بالای سرطان ریه مفید باشد. این کارآزمایی بالینی که یک دهه طول کشید، CT هلیکال با دوز پایین را به عنوان اولین تست غربالگری معتبر با پتانسیل کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان ریه، معرفی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه سی تی سی سی سینه ما دیدن کنید.

 

در برخی مطالعات علمی، از CT برای بررسی میزان کلسیم در قلب استفاده می شود. نمرات بالای کلسیم می تواند نشانه ای از بیماری قلبی در افراد بدون علائم باشد. قرار گرفتن در معرض تشعشع لازم برای انجام این معاینات با فناوری‌های جدید CT به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بنابراین، بسیاری بر این باورند که این معاینه ممکن است برای افرادی که ممکن است در مراحل اولیه بیماری قلبی باشند، اما علائمی از خود نشان نمی دهند، مفید باشد.

 

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 الاستوگرافی 

 اکوی قلب جنین

بیمار تحت سی تی اسکن.

در مورد غربالگری سی تی کل بدن عموم مردم چطور؟ در حال حاضر به نظر نمی رسد که مزایا قرار گرفتن در معرض تابش را توجیه کند. در حال حاضر، تعداد زیادی از مطالعات بالینی برای تعیین اینکه آیا این یا سایر انواع معاینات غربالگری CT برای بهبود سلامت موثر هستند، انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر به صفحه آزمایشات بالینی ما مراجعه کنید.

آیا روش های تصویربرداری تشخیصی پزشکی می توانند مشکلات تولید مثلی در آینده ایجاد کنند؟

هیچ موردی از مشکلات تولید مثلی مربوط به دوز پرتو از معاینات تشخیصی در والدین آینده وجود نداشته است. دوز از معاینات تشخیصی رایج برای ایجاد مشکلات ناباروری دائمی یا ناهنجاری های ژنتیکی قابل تشخیص در کودکان آینده بسیار کم است.

 

گاهی اوقات به بیمارانی که معاینه تصویربرداری تشخیصی انجام داده اند توصیه می شود قبل از باردار شدن 6 تا 12 ماه صبر کنند. این نوع تاخیرها ارتباطی با تاثیرات معاینه تصویربرداری ندارند. این توصیه معمولاً بر اساس یک موضوع پزشکی اساسی است که ممکن است به تاخیر انداختن بارداری را توصیه یا ضروری کند. به عنوان مثال، معاینه تصویربرداری ممکن است وضعیت پزشکی جدیدی را برای بیمار نشان دهد که ممکن است در آینده به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد. در صورت باردار شدن بیمار ممکن است این مراقبت به تعویق بیفتد. یا ممکن است پزشک بخواهد که بیمار قبل از باردار شدن به طور کامل از یک بیماری بهبود یابد. اگرچه توصیه به تاخیر بر اساس یک دلیل پزشکی است و به تشعشعات مربوط نمی شود، اما می تواند منجر به سوء تفاهم های تاسف بار در مورد اثرات پرتو شود. بیماران باید این مسائل را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارند.

 

عامل تعیین کننده واقعی برای اینکه آیا یک زن باید تلاش برای باردار شدن را به تاخیر بیندازد، وضعیت کلی پزشکی او است. اگر دلیلی وجود داشته باشد که انتظار داشته باشیم که سلامت زن در طول یک دوره تاخیر بهبود یابد، یا اینکه برای اطمینان از اینکه درمان آینده یک بیماری در اثر بارداری به خطر نمی افتد، ترجیح داده می شود، توصیه ای برای به تاخیر انداختن بارداری مناسب است.

آیا معاینات می تواند به نوزاد زن باردار آسیب برساند؟

معاینات تصویربرداری پزشکی به طور کلی در دوران بارداری بی خطر هستند. اگر باردار هستید، زمانی که پزشک شما برای تعیین دوره مراقبت پزشکی آینده شما ضروری بداند، انجام معاینه تصویربرداری قابل قبول است. به خاطر داشته باشید که سلامتی شما برای سلامت کودک شما مهم است.

 

روش‌های تصویربرداری سونوگرافی و رزونانس مغناطیسی (MRI) از شکلی از تابش "غیر یونیزه کننده" استفاده می‌کنند که بسیار متفاوت از اشعه ایکس است. به همین دلیل، سونوگرافی معمولاً در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد، بدون اینکه هیچ مورد شناخته شده ای برای آسیب رساندن به جنین از چنین روشی وجود داشته باشد. اگرچه به اندازه سونوگرافی استفاده نمی شود، اما همین امر در مورد MRI نیز صادق است.

 

رادیوگرافی، فلوروسکوپی، توموگرافی کامپیوتری (CT) و معاینات تصویربرداری پزشکی هسته ای همگی از اشعه ایکس برای تولید تصاویر استفاده می کنند. اشعه ایکس نمونه ای از پرتوهای یونیزان است. این نوع تشعشع زمانی که در مقادیر زیاد ارسال می شود می تواند مضر باشد، اما در این نوع معاینات تصویربرداری پزشکی به ندرت به چنین مقادیری می رسد. بنابراین، خطر بالقوه بسیار کوچک است. با این وجود، مهم است که پزشک شما زمانی که معاینه اشعه ایکس، سی تی یا تصویربرداری هسته ای در نظر گرفته می شود، بداند که باردار هستید. آگاهی از بارداری خود می تواند به پزشک کمک کند تا مناسب ترین معاینه تصویربرداری را برای وضعیت شما انتخاب کند و قرار گرفتن در معرض تشعشعات را تا حد امکان پایین نگه دارد تا اطلاعات لازم را تولید کند.

 

اگر بعد از بارداری معاینه اشعه ایکس یا سی تی انجام داده اید، اما قبل از اینکه متوجه شوید باردار هستید، نباید بیش از حد نگران باشید. در واقع، معاینات تصویربرداری که شامل لگن نمی شود، تابش بسیار کمی را به نوزاد یا جنین می رساند. این مقدار کمتر از مقداری است که کودک از تشعشعات موجود در محیط طبیعی ما دریافت می کند. هر زن باردار هر روز به مقدار کم در معرض تشعشعات محیط طبیعی خود قرار می گیرد.

 radiology/مزایا و خطرات رادیولوژی

یک معاینه CT با برنامه ریزی دقیق، اشعه را در سطوحی که رشد و تکامل جنین شما را در معرض خطر قرار دهد، ارسال نمی کند. با انجام چندین آزمایش CT لگن، خطرات افزایش می یابد. اگر زمانی که نمی دانستید باردار هستید، سی تی لگن خود را معاینه کرده اید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما ممکن است انجام دوز تشعشع و تجزیه و تحلیل خطر را در نظر بگیرد. چنین تحلیلی احتمالاً نشان خواهد داد که پرتوهای پزشکی کودک شما را در معرض خطر افزایش نمی‌دهد. شما باید توصیه های متخصص زنان و زایمان خود را دنبال کنید تا از بارداری سالم برای کودک خود اطمینان حاصل کنید.

آیا خطر تشعشع به جنسیت بستگی دارد؟

وضعیت سلامت مردان در مقابل زنان و پسران در مقابل دختران به دلیل تفاوت در جنسیت آنها می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. این بدون توجه به هر گونه قرار گرفتن در معرض تشعشع صادق است. عکسی که گروه متنوعی از مردم را نشان می دهد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تعدادی از بیماری های عمده تحت تاثیر جنسیت قرار دارند. همین امر در مورد خطرات احتمالی مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس یا تشعشعات ناشی از مواد رادیواکتیو (همچنین پرتوهای یونیزان) صادق است.

 

تصویر سینه

به عنوان مثال، سینه‌های زنانه نسبت به سینه‌های مردانه به تشعشعات یونیزان حساس‌تر هستند. در حالی که مردان ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند، بسیار نادر است. خطر سرطان سینه ناشی از تشعشع در مردان بسیار کم است. لازم به ذکر است که خطر تشعشعات برای هر دو جنس با افزایش سن کاهش می یابد. ببینید آیا خطر تشعشع به سن بستگی دارد؟

 

زنان بیشتر در معرض خطر تشعشعات هستند:

 

سرطان ریه

سرطان تیروئید

سرطان پستان

برای اطلاعات بیشتر در مورد سرطان احتمالی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه، به پرتوهای پزشکی ایمنی و تشخیصی مراجعه کنید.

خطر تصویربرداری پزشکی برای نسل های آینده چقدر است؟

ما می دانیم که دوزهای بسیار بالای تابش می تواند به تخمک یا اسپرم آسیب برساند یا از بین ببرد. با این حال، رادیولوژی تشخیصی (به عنوان مثال، اشعه ایکس یا CT) فقط از دوزهای کم اشعه استفاده می کند. این دوزها بسیار کمتر از دوزهایی هستند که می توانند اثرات مخربی برای تخمک یا اسپرم ایجاد کنند. تحقیقات زیادی در مورد اثرات ژنتیکی احتمالی بر فرزندان، پس از قرار گرفتن والدین در معرض سطوح پایین تشعشعات انجام شده است. هیچ یک از این تحقیقات هیچ گونه اثر منفی را شناسایی نکرده است. بنابراین، تشعشعات تشخیصی که شامل قرار دادن اندام های تناسلی در معرض سطوح پایین تشعشع است، از نظر اثرات ژنتیکی ایمن تلقی می شود.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 الاستوگرافی 

 اکوی قلب جنین

اگر بیضه ها یا تخمدان ها مستقیماً در معرض اشعه قرار نگیرند، قرار گرفتن در معرض اشعه با اسپرم یا تخمک معمولاً ناچیز است. حتی اگر سلول‌های تولید مثل مستقیماً در معرض خطر قرار گیرند، دوز حاصل از معاینه تشخیصی اساساً هیچ خطری ندارد. هیچ مطالعه ای نشان نداده است که قرار گرفتن در معرض تشعشعات سطح پایین با تخمک یا اسپرم باعث نقص مادرزادی یا سقط جنین می شود. بنابراین، ریسک بسیار کوچک است (در اصل صفر). به عبارت دیگر، این خطر کمتر از سه درصد احتمال کلی است که همه جنین‌ها دارای نقص مادرزادی ناشی از عوامل غیرمرتبط با تشعشع هستند.

جالب اینجاست که بسیاری از بیماران سرطانی که پس از دوزهای بالای پرتودرمانی با شیمی‌درمانی، ناباروری موقت را تجربه کرده‌اند، گزارش کرده‌اند که پس از بهبودی، فرزندان سالمی به دنیا آورده‌اند. به عبارت دیگر، برای کسانی که باروری را حفظ می‌کنند یا دوباره به دست می‌آورند، هیچ اثر پایدار ثابت شده تابش با فرزندانشان مرتبط نیست.

چه مقدار دوز از روش های مختلف تصویربرداری دریافت می کنم؟

وقتی صحبت از دوز تابش می شود، همه روش های تصویربرداری یکسان نیستند. برخی از روش‌ها، مانند سونوگرافی و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، از اشعه یونیزان استفاده نمی‌کنند. روش هایی که از پرتوهای یونیزان (مانند اشعه ایکس استاندارد یا توموگرافی کامپیوتری) یا مواد رادیواکتیو (پزشکی هسته ای) استفاده می کنند، از نظر دوز بسیار متفاوت هستند. دوز تابش به نوع روش و قسمتی از بدن که مورد بررسی قرار می گیرد بستگی دارد.

 

ریسک بالقوه را می توان به روش های مختلفی بیان کرد. دوز تشعشع را می توان با سطوح تابش طبیعی موجود در محیط مقایسه کرد، یا با دوزهای مجاز برای افرادی که به عنوان بخشی از کار خود در معرض تابش هستند مقایسه کرد. گاهی اوقات دوز تشعشع به طور خاص در واحدها یا عباراتی که به نوع یا میزان قرار گرفتن در معرض آن مربوط می شود، توصیف می شود.

 

دوز موثر

اشعه ایکس مچ پا

اشعه ایکس مچ پا

دوز موثر مقدار دوزی است که برای ارزیابی خطرات ناشی از روش های تصویربرداری پزشکی تشخیصی استفاده می شود. معمولاً بر حسب میلی‌سیورت (mSv) بیان می‌شود.

 

دوز موثر فاکتورهای زیادی از جمله حساسیت اندام ها و بافت های مختلف بدن را در نظر می گیرد.

 

برای مثال، رادیوگرافی مچ پا دوز موثر متفاوتی نسبت به آنژیوگرافی عروق کرونر دارد.

 

با این حال، دوز موثر برای یک بیمار خاص در نظر گرفته نشده است. این یک ریسک تخمین زده شده بر اساس یک فرد متوسط ​​است. خطر واقعی برای بیمار بسته به اندازه، جنسیت یا سلامت بیمار و همچنین نوع روش ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

 

تشعشعات پس زمینه طبیعی در ایالات متحده

ما همیشه در معرض تشعشعات پس زمینه هستیم. از هوا، آسمان، زمین و غذایی که می خوریم می آید. برای محیط ما طبیعی است.

 

برای در نظر گرفتن دوز از تصویربرداری پزشکی، دوز تصویربرداری را با زمان لازم برای رسیدن به همان دوز از تابش پس‌زمینه طبیعی مقایسه می‌کنیم.

 

بیش از یک سال، دوز ما از تابش پس‌زمینه طبیعی تقریباً 3 mSv است.

 

تصویری که منابع تابش پس زمینه طبیعی را نشان می دهد. سطوح خطر کیفی

خطر ناچیز: کمتر از 2 روز قرار گرفتن در معرض پس زمینه طبیعی

 

حداقل خطر: بیش از 2 روز و تا 1 ماه قرار گرفتن در معرض پس زمینه طبیعی

 

خطر بسیار کم: بیش از 1 ماه و تا 8 ماه قرار گرفتن در معرض پس زمینه طبیعی

 

کم خطر: بیش از 8 ماه و تا 6 سال قرار گرفتن در معرض پس زمینه طبیعی

 

خطر متوسط: بیش از 6 سال قرار گرفتن در معرض پس زمینه طبیعی

چقدر تشعشع زیاد است؟

سوال: "چه میزان از پرتوهای پزشکی زیاد است؟" پاسخ قطعی ندارد

 

مقدار پرتوهای پزشکی که نیازهای سلامتی شما را برآورده می کند، تنها چیزی است که لازم است.

نیاز کم - عکسبرداری با اشعه ایکس از مچ پا شکسته

نیاز متوسط ​​- سی تی اسکن برای آپاندیسیت بزرگسالان

نیاز زیاد - سی تی اسکن های متعدد پس از یک حادثه آسیب زا

یک سوال بهتر این است: برای مراقبت از وضعیت من چه مقدار در معرض اشعه لازم است؟

هیچ پاسخ ثابتی وجود ندارد.

بستگی به شرایط پزشکی شما دارد.

از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و رادیولوژیست خود در مورد مزایای معاینه و میزان قرار گرفتن در معرض اشعه درگیر بپرسید.

از پزشک خود دو سوال بپرسید:

آیا تصمیمات در مورد مراقبت های بهداشتی من از معاینه تصویربرداری من تعیین می شود؟

شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود باید با هم کار کنید تا تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما ضروری و بهترین است.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 الاستوگرافی 

 اکوی قلب جنین

یکی از سؤالات بعدی ممکن است این باشد: آیا عکس برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن یا تصویربرداری هسته ای بهترین معاینه است یا سایر معاینات مانند سونوگرافی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا آزمایشات آزمایشگاهی نیز مؤثر هستند؟

 

پزشک شما ممکن است بگوید:

معاینه اولتراسوند نسبت به آنچه ما سعی در دیدن آن داریم حساس نخواهد بود.

معاینه MRI بیشتر طول می کشد و در حال حاضر بهترین آزمایش نیست. ممکن است بعداً به آن نیاز داشته باشیم.

معاینه CT برای شرایطی که ممکن است داشته باشید بسیار حساس است و ما باید دریابیم که آیا تشخیص ما درست است یا خیر.

 

اگر نتایج معاینه مسیر مراقبت پزشکی آینده شما را تعیین نکند، غیرضروری است.

 

گاهی اوقات، یک اشعه ایکس اضافی، سی تی اسکن یا آزمایش تصویربرداری هسته ای ممکن است به تعیین پیشرفت درمان یا بهبود کمک کند. در این صورت معاینه ضروری است.

 

هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد: "چقدر پرتوهای پزشکی بیش از حد است؟" پزشکان باید آنچه لازم است را تجویز کنند، از استفاده بیش از حد خودداری کنند و با خیال راحت از روش های تصویربرداری برای مراقبت های بهداشتی خود استفاده کنند.

 

پاسخ به نیاز پزشکی شما بستگی دارد. پرسیدن سوالات می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چرا به معاینه نیاز دارید و کدام یک برای مراقبت های بهداشتی شما بهترین است.

 

چگونه می توانم به تضمین کیفیت در مراقبت های بهداشتی تصویربرداری پزشکی کمک کنم؟

بپرسید که آیا این مرکز توسط یک سازمان حرفه ای مراقبت های بهداشتی معتبر است یا خیر. این مرکز برای نشان دادن این وضعیت، گواهی اعتبار را نمایش می دهد. برای پیدا کردن یک ارائه دهنده انکولوژی تصویربرداری پزشکی یا تشعشع در جامعه خود، می توانید پایگاه داده امکانات معتبر ACR را جستجو کنید.

مشارکت بین بیمار و متخصص مراقبت های بهداشتی منجر به مراقبت بهتر و ایمن تر می شود.

مزایای سی تی اسکن چیست؟

بر اساس اکثر بررسی های پزشکی، توموگرافی کامپیوتری (CT یا اسکن CAT) به عنوان یکی از پنج پیشرفت پزشکی برتر در 50 سال گذشته رتبه بندی شده است. CT به عنوان یک ابزار تشخیص پزشکی آنقدر ارزشمند است که جایزه نوبل پزشکی در سال 1979 به مخترعان اعطا شد.

 

چگونه کار می کند

تصویر اشعه ایکس از بدن.

تصویر اشعه ایکس ساختارهای داخلی بدن را نشان می دهد

هر دو سی تی و اشعه ایکس معمولی از ساختارهای داخلی بدن عکس می گیرند. در اشعه ایکس معمولی، ساختارها با هم همپوشانی دارند. به عنوان مثال، دنده ها روی ریه و قلب قرار گرفته اند. در یک عکس اشعه ایکس، ساختارهای نگرانی پزشکی اغلب توسط سایر اندام ها یا استخوان ها پنهان می شوند و تشخیص را دشوار می کنند.

 radiology/مزایا و خطرات رادیولوژی

تصویر سی تی ساختارهای داخلی بدن را نشان می دهد

در تصویر CT، ساختارهای همپوشانی حذف می‌شوند و آناتومی داخلی را آشکارتر می‌کنند.

 

در طول تصویربرداری CT، یک لوله اشعه ایکس به دور بیمار می چرخد ​​تا چندین تصویر از زوایای مختلف جمع آوری شود. این تصاویر در رایانه ای ذخیره می شوند که آنها را تجزیه و تحلیل می کند تا با حذف ساختارهای پوشاننده، تصویر جدیدی ایجاد کند.

 

تصاویر سی تی به رادیولوژیست ها و سایر پزشکان اجازه می دهد تا ساختارهای داخلی را شناسایی کرده و شکل، اندازه، تراکم و بافت آنها را ببینند. این اطلاعات دقیق را می توان برای تعیین اینکه آیا یک مشکل پزشکی وجود دارد، ارائه وسعت و محل دقیق مشکل، و فاش کردن جزئیات مهم دیگری که می تواند به پزشک در تعیین بهترین درمان کمک کند، استفاده شود. در صورت عدم وجود ناهنجاری ممکن است تصاویر نیز نشان دهند.

 

سی تی اسکن که هیچ ناهنجاری را نشان نمی دهد، همچنان داده های مفیدی را ارائه می دهد. این اطلاعات با تمرکز توجه به دور از نگرانی های پزشکی غیر ضروری به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کمک می کند.

 

اسکنرهای سی تی مدرن این اطلاعات را در چند ثانیه - گاهی در کسری از ثانیه - بسته به معاینه به دست می آورند.

مجموعه ای از تصاویر حاصل از سی تی اسکن.

 

فواید

مزایای سی تی شامل مدیریت پزشکی موثرتر به وسیله:

 • تعیین زمان لازم برای جراحی
 • کاهش نیاز به جراحی های اکتشافی
 • بهبود تشخیص و درمان سرطان
 • کاهش مدت بستری شدن در بیمارستان
 • هدایت درمان شرایط رایج مانند آسیب، بیماری قلبی و سکته مغزی
 • بهبود قرار دادن بیمار در مناطق مناسب مراقبت، مانند واحدهای مراقبت ویژه

در اتاق اورژانس، بیماران را می توان به سرعت اسکن کرد تا پزشکان بتوانند به سرعت وضعیت آنها را ارزیابی کنند. جراحی اورژانسی ممکن است برای توقف خونریزی داخلی لازم باشد. تصاویر سی تی به جراحان نشان می دهد که دقیقا کجا باید عمل کنند. بدون این اطلاعات، موفقیت جراحی به شدت به خطر می افتد. خطر قرار گرفتن در معرض پرتوهای ناشی از CT در مقایسه با مزایای یک جراحی خوب برنامه ریزی شده بسیار ناچیز است.

 

سی تی اسکن اطلاعات پزشکی را ارائه می دهد که با سایر معاینات تصویربرداری مانند سونوگرافی، MRI، SPECT، PET یا پزشکی هسته ای متفاوت است. هر تکنیک تصویربرداری مزایا و محدودیت هایی دارد. مزایای اصلی CT توانایی های آن در موارد زیر است:

 

به سرعت تصاویر را به دست آورید.

اطلاعات واضح و مشخص ارائه کنید.

در حین معاینه یک قسمت کوچک یا تمام بدن را تصویر کنید.

هیچ روش تصویربرداری دیگری این مزایا را در یک جلسه ترکیب نمی کند.

دوز تشعشع چیست؟

یک دوز پرتوهای پزشکی مانند دوز دارو نیست. وقتی صحبت از دوز تابش می شود، انواع مختلف و واحدهای اندازه گیری وجود دارد. دوز تابش یک موضوع پیچیده است.

 

چرا روش های مختلفی برای اندازه گیری دوز تابش وجود دارد؟

وقتی به یک دوز دارو فکر می کنید، به اندازه گیری مطلق مقداری که مصرف می کنید فکر می کنید. اما تشعشع با مقداری که می گیرید اندازه گیری نمی شود.

 

تابش معاینات پزشکی شبیه نور خورشید است. تأثیر نور خورشید بر روی پوست به شدت نور و مدت زمان ماندن فرد در آن بستگی دارد.

 

عوامل تاثیر نور خورشید:

 

شدت

طول مدت قرار گرفتن در معرض

حساسیت پوست

مردم اغلب میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را بر اساس تأثیری که بر پوستشان می گذارد توصیف می کنند. ممکن است دوستان بگویند "تو آفتاب زیادی گرفتی". یا، "تو قرمزی، این باید درد داشته باشد." آنها میزان نور خورشید را که شما در معرض آن قرار گرفته اید، با آنچه می بینند اندازه گیری می کنند.

به همین ترتیب، دوز تشعشع به ما در مورد تأثیر تابش بر بافت می گوید. دوز پرتو را می توان به روش های مختلفی اندازه گیری کرد.

 

اشعه ایکس از دست.

دوزهای تشعشع

این دوزهای مختلف چه چیزی می توانند به ما بگویند:

دوز جذب شده برای ارزیابی پتانسیل تغییرات بیوشیمیایی در بافت های خاص استفاده می شود.

دوز معادل برای ارزیابی میزان آسیب بیولوژیکی مورد انتظار از دوز جذب شده استفاده می شود. (انواع مختلف تشعشعات دارای خواص مخرب متفاوتی هستند.)

دوز موثر برای ارزیابی پتانسیل اثرات طولانی مدتی که ممکن است در آینده رخ دهد استفاده می شود.

تعاریف

بیایید با یادگیری معنای دوز شروع کنیم.

 

دوز جذب شده غلظت انرژی است که در اثر قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزان در بافت رسوب می کند. نکته: در این مورد به معنای انرژی جذب شده توسط بافت انسان است.

 

اشعه ایکس بر خلاف نور خورشید می تواند به اعماق بدن نفوذ کند و انرژی را در اندام های داخلی ذخیره کند. اشعه ایکس حتی می تواند از بدن فرد عبور کند.

 

دوز جذب شده شدت انرژی ته نشین شده در هر مقدار کمی از بافت که در هر نقطه از بدن قرار دارد را توصیف می کند.

 

واحد اندازه گیری دوز جذب شده میلی گری (mGy) است.

 

اگر سی تی بالای شکم خود را انجام دهید، دوز جذب شده به قفسه سینه شما بسیار کم است، زیرا فقط در معرض مقدار کمی پرتوهای پراکنده قرار گرفته است. دوز جذب شده در معده، لوزالمعده، کبد و سایر اندام ها بیشترین میزان را دارد، زیرا مستقیماً در معرض آن قرار گرفته اند.

 

تعریف 2

 

دوز معادل مقداری است که خواص مخرب انواع مختلف تابش را در نظر می گیرد. (همه تشعشعات یکسان نیستند.)

 

دوز جذب شده در مقابل دوز معادل

 

تفاوت بین دوز جذب شده در بافت و دوز معادل:

 

تصویر رادیوگرافی از شانه.

دوز جذب شده به ما می گوید که انرژی در حجم کمی از بافت ذخیره شده است.

دوز معادل تاثیری را که نوع تابش بر روی آن بافت می گذارد، نشان می دهد.

از آنجایی که تمام پرتوهای مورد استفاده در پزشکی تشخیصی دارای پتانسیل کم آسیب یکسانی هستند، دوز جذب شده و دوز معادل آن از نظر عددی یکسان هستند. فقط واحدها متفاوت است.

 

برای تشعشعات تشخیصی: دوز معادل بر حسب میلی سیورت (mSv) = دوز جذب شده بر حسب mGy.

 

تعریف 3

 

دوز موثر یک مقدار محاسبه شده است که بر حسب mSv اندازه گیری می شود و سه عامل را در نظر می گیرد:

 

دوز جذب شده به تمام اندام های بدن،

سطح آسیب نسبی تشعشع، و

حساسیت هر اندام به تابش

دوز موثر: مقدار دوز موثر به ما کمک می کند تا حساسیت را در نظر بگیریم.

 

قسمت های مختلف بدن نسبت به تشعشع حساسیت های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، سر نسبت به قفسه سینه حساسیت کمتری دارد.

 

دوز موثر به خطر کلی درازمدت برای فرد از یک روش مربوط می شود و برای مقایسه خطرات ناشی از روش های مختلف مفید است.

 

دوز موثر برای یک بیمار خاص در نظر گرفته نشده است.

 

خطر واقعی برای بیمار بسته به اندازه بیمار و نوع روش ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

 

اگر سی تی شکم دارید دوز شکم چقدر است؟

دوز معمولی جذب شده: 20 میلی گری

دوز معادل معمولی: 20 mSv

دوز موثر معمولی: 15 mSv

چه دوزی باید برای ارزیابی خطرات بالقوه درازمدت از رویه های مختلف استفاده شود؟

دوز جذب شده و اندازه گیری دوز معادل را می توان برای ارزیابی خطر کوتاه مدت برای بافت ها استفاده کرد. (کوتاه مدت هفته تا ماه است.)

 

برای انجام معاینات تشخیصی مناسب، هیچ اثر کوتاه مدتی از قرار گرفتن در معرض تابش وجود نخواهد داشت، بنابراین دوز جذب شده و دوز معادل آن چندان مفید نیستند.

 

برای بیماران، مهم ترین مقدار دوز، دوز موثر است، زیرا امکان مقایسه ساده خطرات طولانی مدت را فراهم می کند.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 الاستوگرافی 

 اکوی قلب جنین

به طور خلاصه

دوز پرتو مانند دارو نیست. دوز پرتو با دوز دارو یکسان نیست.

 

دوز تابش اشکال مختلفی دارد و شامل: دوز جذبی، دوز معادل و دوز موثر است.

 

مقادیر مختلفی وجود دارد که دوز در آنها اندازه گیری می شود (به عنوان مثال، mGy، mSv). مقادیر دوز دیگری نیز وجود دارد که مورد بحث قرار نگرفته است.

 

مفاهیم دوز تشعشع ممکن است گیج کننده باشد. شما و رادیولوژیست یا فیزیکدان پزشکی خود باید برای پاسخ دادن به سوالاتی که در مورد دوز پرتو دارید با یکدیگر همکاری کنید.

جامعه رادیولوژی برای مدیریت مناسب قرار گرفتن در معرض تشعشع چه می کند؟

تصویربرداری پزشکی مزایای فوق العاده ای در مراقبت از بیماران ارائه می دهد. در حالی که احتمالاً برخی از خطرات بالقوه ناشی از تشعشعات وجود دارد، این خطر - در صورت وجود - آنقدر کوچک است که اثبات آن دشوار است. خطر مشکوک تا حدی بر اساس پیش بینی های ناشی از بروز سرطان القایی در جمعیت بزرگی از افرادی است که در معرض سطوح تشعشع بسیار بالاتر از آنچه در تصویربرداری تشخیصی با آن مواجه می شوند، است. آنچه ما می دانیم این است که حتی خطرات بالقوه کوچک را می توان با کاهش قرار گرفتن در معرض تشعشعات کاهش داد. حرفه پزشکی سخت کار می کند تا اطمینان حاصل کند که به بیماران تست های تصویربرداری مناسب داده می شود که تا حد امکان از اشعه کمتری استفاده می کنند.

 

حرفه رادیولوژی برای به حداقل رساندن خطرات برای بیماران چه می کند؟

چندین چیز:

رادیولوژیست و مشاوره با بیمار متخصصان تصویربرداری پزشکی و پرتودرمانی اهمیت پایین نگه داشتن دوز پرتو برای بیماران خود را تا حد لازم می دانند، در حالی که همچنان از مقدار کافی برای اطمینان از دریافت تصویر با کیفیت تشخیصی استفاده می کنند. عمل به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تشعشع برای بیماران، کارکنان پزشکی و دیگران در عمل های رادیولوژی استاندارد شده است.

نشستی متشکل از رادیولوژیست های برجسته، فیزیکدانان پزشکی و سایر اعضای جامعه رادیولوژی در سال 2006 تشکیل شد تا به رشد مواجهه با تشعشعات در تصویربرداری پزشکی و پیشنهاد روش هایی برای مدیریت خطرات برای بیماران بپردازد. کاغذ سفید عمومی پانل در سال 2007 منتشر شد و در سال 2010 به روز شد.

برنامه‌های اعتباربخشی، مانند برنامه‌هایی که توسط کالج رادیولوژی آمریکا (ACR) ارائه می‌شود، به امکاناتی اعتبار می‌دهند که صلاحیت تصویربرداری آنها را ایجاد کرده‌اند. صلاحیت تصویربرداری به این معنی است که مرکز به دستورالعمل ها پایبند است، از پرسنل با صلاحیت های مناسب استفاده می کند و آگاهی آنها را از نیاز به کنترل کیفیت مستمر شامل تجهیزات و پرسنل خود نشان می دهد. تأسیساتی که به دنبال تأییدیه برای روش های تصویربرداری که از پرتوهای یونیزان استفاده می کنند باید نشان دهند که دوز آنها از سطوح تعیین شده تجاوز نمی کند.

معیارهای مناسبت که توسط ACR توسعه یافته است، برای کمک به پزشکان ارجاع کننده و رادیولوژیست ها در تجویز بهترین معاینه رادیولوژی برای بیمارانشان بر اساس علائم و شرایط طراحی شده است. هر گزینه سطح تشعشع نسبی مرتبط با روش مورد بررسی را نشان می دهد. این به کاهش تعداد معاینات کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که ابتدا مناسب ترین امتحان انجام می شود.

ثبت فهرست دوز برای مراکز CT در سراسر کشور در دسترس است. این یک مخزن اطلاعات مربوط به دوز است که می تواند مکانیسمی را برای مقایسه امتحانات آنها با سایر مراکز در سطح ملی، منطقه ای و محلی فراهم کند. با مقایسه خود با دیگران، تأسیسات می توانند تعیین کنند که آیا دوز تابش حاصل از روش های آنها در محدوده مناسب است یا خیر.

عکس rel=هیئت رادیولوژی آمریکا از رادیولوژیست های معتبر می خواهد که با مسائل ایمنی در برابر اشعه آشنا باشند. مدیریت تشعشع جزئی از معاینات صدور گواهینامه هیئت مدیره آنها است. هیئت همچنین بخش مشابهی را در حفظ معیارهای صدور گواهینامه برای رادیولوژیست هایی که در ابتدا گواهینامه دریافت کرده اند گنجانده است. مواد شامل فرصت هایی برای خود ارزیابی و همچنین بهبود کیفیت تمرین در حفاظت در برابر تشعشع است. این بدان معناست که آموزش مداوم در مدیریت پرتو برای متخصصان تصویربرداری پزشکی دارای گواهی هیئت مدیره مورد نیاز است.

 

تکنسین های رادیولوژیک خبره، تکنسین های پزشکی هسته ای و پرتودرمانگران در طول تحصیل آموزش های گسترده ای در زمینه ایمنی و حفاظت در برابر اشعه دریافت می کنند. آنها در طول امتحانات گواهینامه خود در مورد این موضوعات مورد آزمایش قرار می گیرند. علاوه بر این، بسیاری از ایالت‌ها که به متخصصان تصویربرداری پزشکی مجوز می‌دهند، از آن‌ها می‌خواهند که اعتبارات آموزش مداوم در موضوعات ایمنی پرتو را کسب کنند.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT