• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مرکز سونوگرافی آندومتریوز|سونوگرافی اندومتریوز چگونه انجام میشود


مرکز سونوگرافی آندومتریوز؛ اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز یک بیماری مزمن زنانه است که از هر 10 زن در سنین باروری 1 نفر را مبتلا می کند. پیشرفت‌های پزشکی این امکان را فراهم می‌کند که فرضیه‌های دقیق‌تر و بیشتر در مورد علل بیماری ایجاد شود.

 J/مرکز سونوگرافی آندومتریوز

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

بررسی اجمالی بیماری

آندومتر پوششی است که داخل رحم را می پوشاند. بدون آمیزش جنسی که منجر به لقاح شود، آندومتر متلاشی شده و تخلیه می شود، قبل از اینکه در یک چرخه قاعدگی جدید بازسازی شود.

آندومتریوز در اثر مهاجرت غیرطبیعی سلول های مشابه آندومتر به خارج از حفره رحم ایجاد می شود. اگر این سلول ها از طریق لوله های فالوپ مهاجرت کنند، التهاب، ضایعات کم و بیش عمیق یا حتی کیست ایجاد می کنند. این ضایعات، التهاب ها و کیست ها باعث ایجاد درد با شدت های متفاوت از یک زن به زن دیگر می شوند: از "درد معده ساده" تا غش. همچنین در دوران قاعدگی است که بیماران بیشترین درد را احساس می کنند. احساس علائم واقعاً از یک زن به زن دیگر متغیر است. علاوه بر این، برخی از بیماران هیچ دردی را احساس نمی کنند.

اندومتریوز یک بیماری پیچیده است. به همین دلیل است که پزشکان و بیماران می گویند که یک آندومتریوز وجود ندارد بلکه چندین آندومتریوز وجود دارد. اندام هایی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند تخمدان ها و لوله های فالوپ هستند. مشاهده مثانه، کلیه ها، روده بزرگ یا روده غیر معمول نیست. اشکال دیگر (کمتر) می تواند نافی، ریوی یا پوستی باشد.

آدنومیوز شکل خاصی از اندومتریوز است که در اثر یک ناهنجاری واقع در ناحیه اتصال بین آندومتر (مخاطی که حفره رحم را می پوشاند) و میومتر (عضله حفره رحم) ایجاد می شود. آندومتریوز داخلی نیز نامیده می شود و با نفوذ بافت مشابه آندومتر به داخل میومتر مشخص می شود. ویژگی: زن مبتلا به آدنومیوز لزوماً ناقل آندومتریوز نیست.

 

علل اندومتریوزیس: چندین توضیح ممکن

هیچ توافقی بین متخصصان بهداشت در مورد علل آندومتریوز وجود ندارد. در زیر علل اصلی تحلیل و ادعا شده توسط محققان آورده شده است:

 

ژنتیکی

خاطرنشان می شود که اکثر زنان مبتلا در حلقه خانواده خود دارای یک یا چند پسر عمو، خواهر، خاله نیز هستند که به این بیماری مبتلا هستند. این توضیح می دهد که چرا در خانواده ای، دختری پریودهای دردناکی دارد، خواهران او باید به دقت تحت نظر باشند. در حال حاضر، متأسفانه مطالعات کافی وجود ندارد که به نتایج مشابهی منجر شود و فهرستی جامع از ژن‌ها و جهش‌های دخیل در شروع بیماری را ایجاد کند.

مطالعه‌ای که در بیمارستان کوچین پاریس انجام شد، به دنبال تشخیص زنان مبتلا به نوع شدید آندومتریوز (کیست تخمدان) از طریق یک آزمایش خون ساده است.

 f/مرکز سونوگرافی آندومتریوز

محیط زیست

مطالعات بیشتر و بیشتر نشان می دهد که اندومتریوز ناشی از حمله اختلالات غدد درون ریز است. تئوری ها به سموم خاصی در محیط ما اشاره می کنند مانند دیوکسین ها که در همه جا در خاک، زمین و هوا وجود دارند. آنها به طور مشخص در اثر فعالیت آتشفشان ها و آتش سوزی های جنگلی منتشر می شوند. اولین منبع انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت تمام زباله سوزها در فرانسه است. هنگامی که دیوکسین ها وارد بدن می شوند، می توانند سیستم هورمونی را از بین ببرند، دفاع ایمنی را کاهش دهند، بر سیستم تولید مثل تأثیر بگذارند و در نتیجه اندومتریوز ایجاد کنند.

هورمون ها

سطح هورمون ها (استروژن و پروژسترون) به ویژه در سنین 25 تا 40 سالگی بالا است و در یائسگی، زمانی که بیماری برطرف می شود، کاهش می یابد. مسیری که نشان می‌دهد هورمون‌ها در ظاهر و نحوه بهبود بیماری نقش دارند. همچنین می توان یک یائسگی مصنوعی (با استفاده از درمان های هورمونی) ایجاد کرد تا بر علائم بیماری اثر گذاشته و درد را کاهش دهد.

مقالات پیشنهادی :

علائم اندومتریوز

تصویر اندومتریوز

سونوگرافی غربالگری دوم

رفلاکس قاعدگی

راهی که مورد علاقه بسیاری از متخصصان زنان است. در طول قاعدگی، رفلاکس قاعدگی از طریق واژن جریان می یابد. سلول‌های آندومتر مسیر مخالف را طی می‌کنند تا به لوله‌های فالوپ و حفره صفاقی برسند. یک ناهنجاری صفاق، که معمولاً در تحلیل سلول‌های آندومتر فعال است، توضیح می‌دهد که چرا این سلول‌ها به جای تخلیه به اندام‌ها متصل می‌شوند.

 

طبیعت درمانی برای تسکین علائم مربوط به آندومتریوزیس

در این مقاله متوجه خواهید شد که ناتوروپاتی چیست و چگونه می تواند بر علائم مرتبط با اندومتریوز اثر بگذارد و چرا می تواند کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. این دارو البته با مشاوره از راه دور در دسترس است. از گرفتن قرار ملاقات با یکی از پیراپزشکان ما که از اندومتریوز آگاه است شک نکنید.

 

طبیعت درمانی چیست؟

طبیعت درمانی که توسط WHO (سازمان بهداشت جهانی) به عنوان سومین طب سنتی در کنار طب سنتی چینی و طب آیورودا به رسمیت شناخته شده است، یک طب جامع نگر است که تمام جنبه های فرد را در نظر می گیرد و به دنبال آن است، نه بر اساس علائم، بلکه در مورد علت در درجه اول یک داروی پیشگیری است. هدف طبیعی درمانی حفظ و/یا بازگرداندن سلامتی با روش های طبیعی است.

 

درمان طبیعی برای حمایت از علائم مربوط به آندومتریوز

طبیعت درمانی از طریق روش های بسیاری می تواند با روش های طبیعی به شما کمک کند:

 f/مرکز سونوگرافی آندومتریوز

با تغذیه

التهاب یکی از بزرگترین و جدی ترین علائم آندومتریوز است. اما می توان با تغذیه روی این علامت جدی عمل کرد. در واقع، انتخاب یک رژیم غذایی به اصطلاح "ضد التهاب" می تواند درد مرتبط با اندومتریوز را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

 

مدیریت استرس

استرس در تمام اشکالش باعث افزایش التهاب و در نتیجه درد می شود. زنان مبتلا به آندومتریوز اغلب دچار خستگی مزمن هستند و نیاز به استراحت بیشتری دارند، این آسیب شناسی هم از نظر جسمی و هم از نظر اخلاقی خسته کننده است، بنابراین باید این را در نظر گرفت.

 

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی منظم برای سلامتی همه مفید است. در واقع، نه تنها وضعیت فیزیکی را بهبود می بخشد، بلکه بر روان نیز تأثیر مثبت می گذارد، به ویژه با آزادسازی اندورفین هایی که فراهم می کند.

برای زنان مبتلا به آندومتریوز، ورزش نه تنها سلامتی را بهبود می بخشد، بلکه تأثیر مطلوبی بر کل بدن و در نتیجه بر سلامت به طور کلی خواهد داشت. یک فعالیت بدنی مناسب و کم شدت اما منظم را انتخاب کنید: پیاده روی، پیلاتس، یوگا و غیره.

 

رایحه درمانی و داروهای گیاهی

گیاهان همچنین می توانند به شما در یافتن تعادل، کاهش درد، معدنی کردن مجدد بدن، آرامش و خواب کمک کنند...

 

مقالات پیشنهادی :

تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون

سونوگرافی مپینگ اندومتریوز

سونوگرافی بارداری

یوگا برای تسکین علائم آندومتریوزیس؟

یوگا برای هزاران سال در هند انجام شده است، اما چند سالی است که بخشی از زندگی غربی ما بوده است.

یوگا تمرین مجموعه ای از وضعیت ها است: آساناها و تمرینات تنفسی: پرانایاما که هدف آن به ارمغان آوردن رفاه جسمی و روحی است. کلمه یوگا در اصل از زبان سانسکریت گرفته شده است و به معنای اتصال، متحد کردن، کنار هم قرار دادن، تعریف این اتحاد بین بدن و ذهن است.

 

چگونه یوگا به شما کمک می کند تا با اندومتریوز بهتر زندگی کنید؟

فعالیت بدنی منظم برای کمک به کاهش تشنج توصیه می شود.

ورزش اجازه ترشح اندورفین را می دهد که به شما امکان می دهد توجه خود را از درد منحرف کنید، اما مهمتر از همه باعث اکسیژن رسانی به خون و کمک به گردش خوب آن در سراسر ناحیه لگن می شود.

تمرینات تنفسی می تواند به شما کمک کند شکم خود را شل کنید، کمر را تسکین دهید ...

تنفس به شما این امکان را می دهد که درد خود را مدیریت و تنظیم کنید، اصل این است که ذهن را به خود مشغول کنید تا رنج جسمی خود را بهتر مدیریت کنید.

در طول جلسات احساس آرامش و آرامش ایجاد می شود و این احساس عمومی شما را بهبود می بخشد، تاثیر روانی بیماری را نباید نادیده گرفت.

اندومتریوز به طور معمول باعث درد مزمن لگن و علائم شدید قاعدگی می شود و بیش از 11 درصد از زنان را در سنین 15 تا 44 سال تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی بگذارد و در عین حال در باروری نیز اختلال ایجاد کند.

اندومتریوز بافت زخمی را تشکیل می دهد که در صورت عدم درمان می تواند به اندام ها آسیب برساند و باعث درد شود. در برخی شرایط، پوشش رحم شما می تواند در جای دیگری در سراسر لگن رشد کند در حالی که همچنان به عنوان بافت رحمی عملکردی در طول چرخه قاعدگی شما عمل می کند. این بافت نابجا می تواند در اطراف اندام های تولید مثل، بخش هایی از روده، مثانه و موارد دیگر رشد کند.

در ابتدا درمان ها محافظه کارانه شروع می شوند. هنگامی که این جراحی ها نتوانند از علائم قابل توجه جلوگیری کنند، ممکن است از طریق جراحی تسکین طولانی مدت پیدا کنید. تیم در Serrano OB-GYN در روش‌های کم تهاجمی برای خلاصی از بافت آندومتر خارج از رحم متخصص است. کاهش یا حذف علائم و درد مزمن مرتبط با این بیماری را تجربه خواهید کرد.

 

علائم آندومتریوز

اگرچه آندومتریوز می تواند زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، آندومتریوز اغلب در سنین 30 تا 50 سال تاثیر می گذارد. درد لگن شایع ترین علامت است و آندومتریوز می تواند در باردار شدن اختلال ایجاد کند. دیگرعلائم و نشانه های اندومتریوز مانند :

 

درد در حین یا بعد از مقاربت

دردهای قاعدگی که شدیدتر از حد معمول هستند

درد در لگن و/یا کمر

درد در هنگام اجابت مزاج

اندومتریوز می تواند باعث یبوست، اسهال، حالت تهوع یا نفخ شود که در طول دوره های قاعدگی بدتر می شود. بین پریودها، ممکن است خونریزی یا لکه بینی متناوب وجود داشته باشد. علاوه بر ایجاد التهاب، بافت آندومتر می تواند بافت اسکار ایجاد کند که لوله های فالوپ شما را مسدود می کند.

 

درمان آندومتریوز

درمان معمولاً با درمان‌های محافظه‌کارانه، از جمله مدیریت درد مبتنی بر دارو شروع می‌شود، اما این معمولاً یک راه‌حل طولانی‌مدت نیست. داروهای ضد درد گاهی اوقات با هورمون درمانی ترکیب می شوند تا دفعات و شدت علائم را کاهش دهند. هنگامی که این روش ها نتوانند تسکین رضایت بخشی ایجاد کنند، درمان به جراحی تبدیل می شود.

 r/مرکز سونوگرافی آندومتریوز

رویکردهای جراحی

پزشک ابتدا با پیشرفت گزینه های محافظه کارانه، از تخصص خود در سیستم جراحی رباتیک داوینچی استفاده می کند. دستگاه از ابزارهای ویژه ای با دقت بسیار فراتر از دست انسان بدون کمک استفاده می کند و روش های ظریف و کم تهاجمی را برای درمان اندومتریوز امکان پذیر می کند.

برای بیمارانی که هنوز می‌خواهند باردار شوند، دکتر بافت نابجای آندومتر را هدف قرار می‌دهد تا آن و هر بافت اسکاری که به دلیل وجود آن ایجاد شده است را حذف کند. سیستم پزشک به اندازه کافی همه کاره است تا انسداد لوله فالوپ را برای کمک به باروری پاک کند.

اگر سال‌های باروری خود را پشت سر گذاشته‌اید، دکتر ممکن است هیسترکتومی را برای از بین بردن احتمال پخش شدن دیواره رحم در لگن توصیه کند. بار دیگر، سیستم پزشک دقت خود را با رویکردهای کم تهاجمی برای برداشتن رحم ارائه می دهد. شما می توانید برای به تاخیر انداختن شروع یائسگی، جراحی را برای ترک تخمدان ها انتخاب کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی غربالگری

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

کیست تخمدان - یک بیماری شایع

هنگامی که تخمک گذاری می کنید، تخمک در یک فولیکول روی تخمدان شما قرار می گیرد. اگر این فولیکول به درستی باز نشود و تخمک آزاد نشود، می تواند منجر به کیست شود. کیست‌های فولیکولی شایع‌ترین نوع کیست‌های تخمدان هستند و معمولاً بدون اینکه شما عاقل‌تر باشید از بین می‌روند.

یکی دیگر از راه های رایج تشکیل کیست تخمدان این است که فولیکول تخمک شما را آزاد می کند و کیسه باقیمانده بسته می شود و با مایع پر می شود. کیست های جسم زرد نامیده می شوند و عمدتاً بی ضرر هستند و خود به خود برطرف می شوند.

وقتی کیست های تخمدان مشکل ساز می شوند، معمولاً به این دلیل است که اندازه آنها بزرگ می شود که می تواند منجر به درد لگن شود. بدتر از آن، یک کیست بزرگ می تواند دور تخمدان شما بپیچد و باعث درد و حالت تهوع ناگهانی شود. این یک اورژانس پزشکی است و خوشبختانه بسیار رایج نیست.

چیزی که ما سعی می کنیم به آن برسیم این است که این کیست های رایج تخمدان معمولاً بر باروری شما تأثیر نمی گذارد.

 

زمانی که کیست ها در باروری شما اختلال ایجاد می کنند

یکی از مشکلاتی که در آن کیست های تخمدان به باروری شما مرتبط است، داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است که از هر 10 زن در سنین باروری 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

در سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیست ها یک عارضه جانبی هستند اما مقصر ناباروری نیستند. ناباروری همراه با سندرم تخمدان پلی کیستیک به دلیل عدم تعادل هورمونی است که می تواند منجر به کیفیت پایین تخمک یا عدم ترشح تخمک شود

اگر شما را مبتلا به PCOS تشخیص دادیم، مطمئن باشید که می‌توانیم با شما در ایجاد تعادل مجدد هورمون‌ها برای تشویق باروری همکاری کنیم.

خارج از سندرم تخمدان پلی کیستیک، به ندرت پیش می آید که کیست تخمدان در توانایی شما برای باردار شدن اختلال ایجاد کند. اگر کیست تخمدان بزرگی دارید، ممکن است برای بارداری شما مشکل ساز باشد، اما ما می توانیم آن را با استفاده از فناوری پیشرفته جراحی رباتیک حذف کنیم.

بنابراین، اگر نگران تأثیر کیست های تخمدان بر باروری خود بودید و PCOS ندارید، احتمال اینکه چیز دیگری بر آن تأثیر بگذارد وجود دارد.

 

فیبروم چیست

چه بدانید فیبروم چیست یا نه، به احتمال زیاد آنها را دارید یا خواهید داشت. طبق گزارش دفتر سلامت زنان، 80 درصد زنان در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند. هر کسی ممکن است به فیبروم مبتلا شود، اما این فیبروم در زنان مسن، کسانی که سابقه خانوادگی دارند، زنان چاق یا دارای اضافه وزن و زنان آفریقایی آمریکایی شایع تر است.

فیبروم ها تومورهای عضلانی هستند که در رحم زنان رشد می کنند. اگرچه کلمه "تومور" ممکن است ترسناک به نظر برسد، فیبروم ها تقریباً همیشه غیر سرطانی هستند. با این حال، برخی از زنان علائم و عوارض دردناک و ناراحت‌کننده را تجربه می‌کنند و برخی نه.

 

دوره های غیر طبیعی

چرخه های قاعدگی برای هر فردی متفاوت است. چرخه های قاعدگی طبیعی هر 21 تا 35 روز اتفاق می افتد و حدود دو تا هفت روز طول می کشد. اگر سیکل‌های قاعدگی‌تان طولانی‌تر یا سنگین‌تر از حد معمول است، یا متوجه خونریزی یا لکه‌بینی بین دوره‌های قاعدگی شدید، ممکن است فیبروم‌ها مقصر باشند.

 

مشکلات دفع ادرار

فیبروم ها می توانند باعث ایجاد مشکلاتی در ادرار دردناک، تکرر ادرار یا مشکل در ادرار شوند. آنها همچنین می توانند باعث یبوست و درد لگن یا مقعد شوند.

 

درد همراه با رابطه جنسی

درد حین مقاربت که به آن دیسپارونی نیز می گویند، یکی از علائم رایج فیبروم است. درد ممکن است قبل، حین یا بعد از رابطه جنسی ایجاد شود.

 d/مرکز سونوگرافی آندومتریوز

درد پایین کمر

درد یکی از علائم رایج فیبروم است. بسیاری از افراد آن را در قسمت پایین کمر خود احساس می کنند. معمولاً درد کسل کننده، دردناک و سنگین است، اما می تواند یک درد ناگهانی و تیز نیز باشد.

 

درد لگن

زنان اغلب هنگام فیبروم احساس فشار و درد و نفخ و گرفتگی در ناحیه لگن خود می کنند.

 

گزینه های درمان فیبروم

گزینه های درمانی از مسکن های بدون نسخه تا جراحی متفاوت است. گزینه های درمانی عبارتند از:

اصلاحات غذایی

قرص های ضد بارداری با دوز پایین

آی یو دی هورمونی

جراحی لاپاراسکوپی کم تهاجمی

هیسترکتومی (برای کسانی که بچه یا بچه بیشتری نمی خواهند)

خوشبختانه، بسیاری از گزینه های درمانی برای کمک به شما در یافتن تسکین در دسترس هستند. تیم مجرب مراقبت های بهداشتی ما بهترین درمان ها را بر اساس سلامت، علائم و برنامه های شما برای یک خانواده توصیه می کند.

 

سقط جنین

سقط جنین از طرق مختلف بر بدن شما تأثیر می گذارد. علاوه بر استرس عاطفی فیزیکی و بالقوه قوی ناشی از از دست دادن بارداری، بدن و دستگاه تناسلی شما به مدتی برای بازگشت به حالت عادی پس از بارداری نیاز دارند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی شبانه روزی

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

وقتی باردار هستید، چرخه قاعدگی شما متوقف می شود. شما تخمک های اضافی آزاد نمی کنید و به طور منظم خونریزی نمی کنید. لکه بینی در دوران بارداری امکان پذیر است و ممکن است خونریزی یا لکه بینی مربوط به سقط جنین را تجربه کنید.

با بهبودی بدن از سقط جنین، چرخه قاعدگی شما در نهایت از سر گرفته می شود. زمان اولین سیکل قاعدگی بعد از سقط جنین به میزان مسافتی که در دوران بارداری خود داشته اید و همچنین به منظم بودن سیکل قاعدگی شما بستگی دارد.

 

چه زمانی باید انتظار اولین قاعدگی خود را داشته باشید

اگر بارداری شما هنوز در مراحل اولیه بود، می توانید تخمک گذاری کنید و چرخه قاعدگی خود را زودتر از آنچه فکر می کنید شروع کنید. شما می توانید به محض دو هفته پس از از دست دادن بارداری زودرس تخمک گذاری کنید و دوره قاعدگی شما می تواند مدت کوتاهی پس از آن رخ دهد.

بارداری هایی که قبل از سقط جنین پیشرفت بیشتری داشته اند، سیکل قاعدگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان یک قاعده، هر چه دورتر باشید، بازگشت پریود طولانی‌تر خواهد بود.

 

تغییرات قاعدگی بعد از سقط

برخی از افراد پس از سقط جنین متوجه تغییرات قاعدگی می شوند. چند دوره اول شما ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد، و سپس پس از چند دوره به حالت اولیه خود بازگردید. یا، ممکن است متوجه بی‌نظمی ماندگار شوید، به خصوص پس از از دست دادن بارداری بعدی.

در چند سیکل اول پس از سقط جنین، ممکن است جریان شدیدتر از حد معمول، با لخته شدن، ترشح یا بوی معمولی را تجربه کنید. همچنین ممکن است برای چند ماه خونریزی کمتری داشته باشید. قاعدگی شما ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد یا بیشتر از حد معمول دردناک باشد. همچنین ممکن است در طول اولین دوره پس از سقط جنین متوجه حساسیت غیرعادی در سینه های خود شوید.

 

آماده شدن برای پریود شما

برای علائم عاطفی که ممکن است همراه با تغییرات هورمونی در حول و حوش پریود شما باشد، پس از سقط جنین آماده باشید. سقط جنین می تواند یک تجربه بسیار آسیب زا باشد، و احساسات شما ممکن است بالا باشد، تا مبارزه با افسردگی یا اضطراب بالینی.

در حالی که باید برخی بی نظمی های بالقوه در چرخه قاعدگی خود را پس از سقط جنین پیش بینی کنید، ناهنجاری بیش از حد دلیل خوبی برای مشورت با دکتر سرانو است. قاعدگی شما باید طی 2-3 ماه دوباره شروع شود. اگر نه، به دکتر اطلاع دهید. او می تواند مشکلات سلامتی احتمالی را بررسی کند.

برخی از زوج ها ترجیح می دهند مدتی پس از سقط جنین منتظر بمانند، در حالی که برخی دیگر مشتاق هستند دوباره تلاش کنند. شما می توانید در اولین سیکل قاعدگی پس از سقط خود باردار شوید، بنابراین با دکتر و شریک زندگی خود در مورد نگرانی ها، برنامه ها، اهداف و نیازهای مراقبت های بهداشتی زنان در مورد بارداری بعدی (یا پیشگیری از بارداری) صحبت کنید.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT