• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی

آمادگی سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی|اقدامات قبل از انجام عکس رنگی رحم


آمادگی سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی ؛ هیستروسالپنگوگرام یا سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی به پزشک اجازه می دهد تا دیواره های داخلی رحم و لوله های فالوپ را بررسی کند. این روش جزئی برای ارائه اطلاعاتی در مورد شکل و کانتور حفره آندومتر (رحم) یا مستند سازی وجود پولیپ آندومتر، لیومیومات (فیبروم) یا اسکار طراحی شده است. علاوه بر این، این روش تعیین می کند که آیا لوله های فالوپ ثبت شده (باز) هستند یا خیر.

مسدود شدن لوله فالوپ یا رشد در رحم می تواند شانس بارداری شما را کاهش دهد. اگر لوله های فالوپ شما مسدود شده باشد، اسپرم نمی تواند به تخمک برسد. در سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی از اشعه ایکس و یک رنگ مخصوص برای تشخیص بافت اسکار، پولیپ، فیبروم و سایر توده‌هایی که ممکن است لوله‌های شما را مسدود کرده یا مانع از کاشت صحیح تخمک بارور شده در رحم شما شوند، استفاده می‌کند.

آزمایش دیگری که سونوهیستروگرام وجود دارد از سونوگرافی و یک محلول ویژه برای تشخیص ناهنجاری های داخل رحم استفاده می کند. با این حال، سونوهیستروگرام نمی تواند برای تشخیص لوله های فالوپ مسدود شده استفاده شود. سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی به طور معمول به عنوان بخشی از کار ناباروری انجام می شود.

 s/آمادگی های سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

چگونه برای آزمایش سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی آماده شویم

اگر نیاز به انجام هیستروسالپنگوگرام دارید، چند نکته وجود دارد که قبل از رفتن باید در نظر بگیرید، و چند راه ساده برای آماده سازی که می تواند تجربه را برای شما آسان تر کند.

برای سونو گرافی هیستروسالپنگوگرافی خود به متخصص باروری مراجعه کنید. هیستروسالپنگوگرام اغلب می تواند در مرکز سونوگرافی یا در رادیولوژی انجام شود، اما برای بیمارانی که سعی در ریشه یابی مسائل ناباروری دارند، ارزش آن را دارد که یک قرار ملاقات با پزشک ناباروری تعیین کنند.

بررسی کنید که آیا بیمه آزمون شما را پوشش می دهد یا خیر. تست های سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی تشخیصی هستند و ممکن است توسط شرکت بیمه شما پوشش داده شوند، حتی اگر پوششی برای درمان های باروری ارائه نکنند.

بدانید که این آزمایش معمولا بین روز 5 تا 10 سیکل شما انجام می شود. این برای اطمینان از عدم بارداری در هنگام انجام سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی است. اگر سیکل های نامنظم دارید یا مطمئن نیستید که در حال تخمک گذاری هستید، پزشک قبل از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی آزمایش بارداری انجام می دهد.

فهرستی از هر گونه حساسیتی که ممکن است داشته باشید، به خصوص به ید، بتادین یا نووکائین تهیه کنید. واکنش های آلرژیک به رنگ کنتراست نادر است، اما ممکن است رخ دهد. اگر تا به حال به هر یک از موارد فوق واکنش نامطلوب داشته اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از مواد کنتراست جایگزین وجود دارد که گاهی اوقات می‌توان در این موارد و همچنین گزینه ‌های دیگر تست استفاده کرد.

در روز انجام آزمایش، یک ساعت قبل از انجام عمل، از داروهای ضد التهابی مانند ادویل یا موترین استفاده کنید. معمولاً هنگام گذاشتن کاتتر، گرفتگی های خفیف تا شدید را تجربه می کنید، و قبل از مصرف دارو با مسکن می تواند به حداقل رساندن ناراحتی کمک کند. ممکن است بخواهید یک دوز دیگر را در اواخر روز، بعد از عمل مصرف کنید.

از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل آنتی بیوتیک مصرف کنید یا خیر. در برخی موارد، بسته به تشخیص، پزشک ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک را قبل از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی برای جلوگیری از احتمال عفونت پیشنهاد دهد.

یک پد با خود بیاورید. مقدار کمی لکه بینی پس از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی طبیعی است و همچنین ممکن است نشت رنگ کنتراست وجود داشته باشد. پوشیدن پد برای بقیه روز به محافظت از لباس شما کمک می کند. ممکن است لازم باشد برای چند روز از یک پد استفاده کنید زیرا رنگ به آرامی از رحم خارج می شود.

لباس راحت بپوشید. ممکن است بعد از عمل کمی احساس حساسیت کنید، بنابراین لباس نرم و غیر محدود کننده بهترین است.

به این فکر کنید که از کسی بخواهید شما را به خانه برساند. اکثر بیماران می توانند پس از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی خود را به خانه برسانند، اما اگر احساس خوبی ندارید، ممکن است از داشتن شخصی برای رانندگی در آنجا قدردانی کنید.

 

بعد از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی خود چه انتظاری دارید؟

پس از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی ، باید خیلی سریع بهبود پیدا کنید و تا روز بعد به فعالیت های عادی خود بازگردید. اگر هر یک از عوارض جانبی شدید شد، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی شدید، درد شدید یا تب از عوارض جانبی طبیعی نیستند و باید فورا مورد بررسی قرار گیرند.

در حالی که انجام سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی ممکن است تجربه چندان خوشایندی نباشد، اغلب می تواند پاسخ های مورد نظر شما را ارائه دهد. به عنوان یک امتیاز اضافی، تعداد کمی از زنان متوجه می شوند که بلافاصله پس از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی باردار می شوند. این احتمالاً به این دلیل است که جریان رنگ یک انسداد جزئی مانند ضایعه اندومتریوز را از بین برده و لوله فالوپ را برای عملکرد طبیعی آزاد می کند. مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، این آزمایش ارزشمند است، حتی اگر فقط برای رد کردن مجموعه‌ای از مسائل احتمالی مفید باشد. تشخیص صحیح ناباروری برای هر کسی که در تلاش برای باردار شدن است بسیار مهم است.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی های سونو گرافی هیسترو سونو گرافی

آمادگی های سونو گرافی آنومالی مرحله دوم

روز  قبل از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی شما:

ترتیبی را قرار دهید که پس از انجام سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی کسی شما را به منزل برساند.

در مورد تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بگویید. او به شما خواهد گفت که آیا لازم است هر دارویی را برای این روش قطع کنید و چه زمانی باید آن را متوقف کنید. او به شما خواهد گفت که کدام داروها را در روز عمل مصرف کنید یا نخورید.

در مورد تمام حساسیت های خود، از جمله آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها، به پزشک خود بگویید.

از پزشک خود بپرسید که چند روز قبل از عمل باید رابطه جنسی را متوقف کنید.

ممکن است پزشک به شما بگوید که شب قبل از جراحی دوش بگیرید. او ممکن است به شما بگوید که از صابون خاصی برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

در طول عمل شما از مایع کنتراست استفاده می شود تا به پزشک کمک کند رحم و لوله های فالوپ شما را بهتر ببیند. اگر تا به حال به مایع حاجب واکنش آلرژیک داشته اید به او بگویید.

ممکن است نیاز به انجام سونوگرافی داشته باشید. همچنین ممکن است برای بررسی عفونت یا اطمینان از باردار نبودن به آزمایش ادرار یا خون نیاز داشته باشید.

 

شب قبل از عمل شما:

ممکن است به شما گفته شود که بعد از نیمه شب چیزی نخورید یا ننوشید.

ممکن است به شما داروی نوشیدنی داده شود یا تنقیه شود که روده شما را خالی کند. این به رحم و لوله‌ های فالوپ کمک می‌کند در عکس رادیوگرافی بهتر دیده شوند. تنقیه مایعی است که وارد رکتوم شما می شود.

 

روز عمل شما:

از شما یا یکی از اعضای نزدیک خانواده خواسته می شود که یک سند قانونی به نام فرم رضایت را امضا کنید. این به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه انجام این عمل یا جراحی را می دهد. همچنین مشکلاتی که ممکن است رخ دهد و انتخاب های شما را توضیح می دهد. قبل از امضای این فرم مطمئن شوید که به تمام سوالات شما پاسخ داده شده است.

فقط داروهایی را که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما گفته است مصرف کنید.

یک IV داخل رگ گذاشته می شود. ممکن است از طریق IV به شما مایعات یا دارو داده شود.

ممکن است برای جلوگیری از ناراحتی به شما دارو داده شود. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت ناشی از باکتری به شما آنتی بیوتیک داده شود.

 

در سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی چه اتفاقی خواهد افتاد:

روی یک میز دراز خواهید کشید. پاهای شما در رکاب قرار می گیرد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک دستکش برای بررسی واژن و دهانه رحم شما وارد می کند. یک اسپکولوم گرم شده به آرامی وارد می شود تا واژن شما باز شود . یک کاتتر به دهانه رحم شما وارد می شود. سپس پزشک مایع حاجب را از طریق کاتتر تزریق می کند و چندین عکس اشعه ایکس گرفته می شود. بعد از عکس برداری با اشعه ایکس، کاتتر از بدن شما خارج می شود. برای جذب خون یا مایع حاجب که پس از عمل تخلیه می شود، باید از نوار بهداشتی استفاده کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

سونوگرافی سونو هیستروگرافی

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی

مزایا و خطرات سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی چیست؟

فواید

سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی یک آزمایش کم تهاجمی است که می تواند به طور دقیق ناهنجاری های رحم و لوله های فالوپ را تشخیص دهد که ممکن است مانع از بارداری یا حمل جنین در یک زن شود.

در برخی موارد، سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی لوله های فالوپ را باز می کند و به بیمار اجازه می دهد تا پس از آن باردار شود.

سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی معمولاً هیچ عارضه جانبی ندارد و پس از معاینه هیچ تشعشعی در بدن باقی نمی ماند.

خطرات

قرار گرفتن بیش از حد در معرض معاینه اشعه ایکس ممکن است کمی خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک شما معاینه را توصیه می کند، به این دلیل است که مزایای آن بسیار بیشتر از این خطر کوچک است.

در برخی موارد، این آزمایش ممکن است شرایطی مانند عفونت لگن یا بیماری های مقاربتی را بدتر کند. قبل از انجام هیستروسالپنگوگرام با پزشک یا تکنسین خود در مورد این شرایط صحبت کنید.

اگر احتمال بارداری وجود دارد به پزشک یا تکنسین خود اطلاع دهید. بهتر است در دوران بارداری از سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی اشعه ایکس خودداری کنید. پزشک شما ممکن است یک معاینه جایگزین را توصیه کند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT