• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی غربالگری اول|همه چیز درباره ی غربالگری سه ماه اول


سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری اول ؛غربالگری سه ماهه اول شامل سونوگرافی جنین و آزمایش خون برای مادر است. این کار در سه ماهه اول بارداری، در هفته های 1 تا 12 یا 13 انجام می شود. می تواند به کشف خطر ابتلای نوزاد به نقص های مادرزادی خاص کمک کند. این شامل نقص های کروموزومی مانند سندرم داون (تریزومی 21) یا تریزومی 18 یا 13 است.

 سونوگرافی غربالگری اول| Ultrasound screening first

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا گرفتن نوبت با ما تماس حاصل فرمایید

غربالگری سه ماهه اول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تست اولتراسوند برای شفافیت نوکال جنین (NT)

 در این آزمایش از سونوگرافی برای مشاهده پشت گردن نوزاد استفاده می شود. افزایش مایع یا ضخیم شدن پوست را بررسی می کند. اینها ممکن است به معنای نقص باشد.

آزمایشات خون

آزمایش خون 2 ماده موجود در خون همه زنان باردار را اندازه گیری می کند:

پروتئین پلاسما مرتبط با بارداری (PAPP-A).

 این پروتئین در اوایل بارداری توسط جفت ساخته می شود. سطوح غیر طبیعی می تواند به معنای افزایش خطر نقص کروموزوم باشد.

گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG)

 این هورمون در اوایل بارداری توسط جفت ساخته می شود. سطوح غیر طبیعی می تواند به معنای افزایش خطر نقص کروموزوم باشد.

غربالگری DNA جنین بدون سلول

با این کار DNA نوزادی که در خون شما وجود دارد آزمایش می شود. کروموزوم های غیر طبیعی خاصی را بررسی می کند. همچنین می تواند نقص در کروموزوم های جنسی جنین (X یا Y) را بررسی کند. غربالگری DNA جنین بدون سلول، نقایص ساختاری مادرزادی، مانند اسپینا بیفیدا یا نقص در دیواره شکم را پیدا نمی کند.

سونوگرافی غربالگری اول| Ultrasound screening first

اگر غربالگری سه ماهه اول غیر طبیعی باشد، ممکن است برای تشخیص نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید که این ممکن است شامل نمونه برداری از پرزهای کوریونی، آمنیوسنتز یا سونوگرافی دیگر باشد.

چرا ممکن است به غربالگری سه ماهه اول نیاز داشته باشم؟

غربالگری سه ماهه اول می تواند تشخیص دهد که آیا نوزاد ممکن است نقص مادرزادی داشته باشد یا خیر. آزمایش غربالگری معمولاً در پایان سه ماهه اول برای همه زنان باردار ارائه می شود. آزمایش DNA جنین بدون سلول ممکن است برای زنان در معرض خطر، مانند زنان بالای 35 سال، ارائه شود.

بیشتر بخوانید : فیبرواسکن کبد در تهران ، سونوگرافی در تهران ، سونوگرافی غربالگری

خطرات غربالگری سه ماهه اول چیست؟

غربالگری سه ماهه اول شامل سونوگرافی و آزمایش خون است. اینها تست های کم خطر هستند. اما اگر آزمایشات در زمان مناسب در دوران بارداری انجام نشود، ممکن است نتایج اشتباه باشد. برای مثال، اگر تاریخ سررسید شما اشتباه محاسبه شده باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. این می تواند باعث نگرانی برای شما و شریک زندگی تان شود.

غربالگری سه ماهه اول 100٪ دقیق نیست. این فقط یک آزمایش غربالگری است تا ببیند آیا خطر نقص مادرزادی افزایش یافته است یا خیر. همچنین به شما کمک می کند که ببینید آیا در دوران بارداری خود به آزمایش یا نظارت بیشتری نیاز دارید یا خیر.

نتایج مثبت کاذب می تواند مشکلی را در زمانی که کودک واقعا سالم است نشان دهد. نتایج منفی کاذب زمانی که کودک واقعاً مشکل سلامتی داشته باشد، یک نتیجه طبیعی را نشان می دهد.

سونوگرافی غربالگری اول| Ultrasound screening first

چگونه برای غربالگری سه ماهه اول آماده شوم؟

برای آماده شدن برای سونوگرافی یا آزمایش خون نیازی به انجام کار خاصی ندارید. شما می توانید قبل از آزمایش خون و سونوگرافی به طور معمول غذا بخورید و بنوشید.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

غربالگری سه ماهه اول شامل خونگیری و معاینه اولتراسوند است.

در طول آزمایش خون، یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی شما با وارد کردن یک سوزن در رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

برای معاینه سونوگرافی، به پشت روی میز معاینه دراز می کشید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا تکنسین اولتراسوند یک مبدل - یک دستگاه پلاستیکی کوچک که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند - روی شکم شما قرار می دهد. امواج صوتی منعکس شده به صورت دیجیتالی به تصاویر روی مانیتور تبدیل می شوند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا تکنسین شما از این تصاویر برای اندازه گیری اندازه فضای خالی در بافت پشت گردن کودک شما استفاده می کند.

سونوگرافی غربالگری اول| Ultrasound screening first

سونوگرافی ضرری ندارد و می توانید بلافاصله به فعالیت های معمول خود بازگردید.

در غربالگری سه ماهه اول بارداری چه اتفاقی می افتد؟

غربالگری سه ماهه اول معمولاً شامل آزمایشات زیر است. آنها بین هفته های 10 و 14 انجام می شوند:

تست اولتراسوند

 معمولا سونوگرافی ترانس واژینال برای مشاهده نوزاد انجام می شود. در این آزمایش، یک مبدل اولتراسوند کوچک وارد واژن می شود.

آزمایش خون

خون از ورید گرفته می شود و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. آزمایش خون بدون سلول DNA جنین ممکن است در اوایل هفته 9 انجام شود.

بعد از غربالگری سه ماهه اول چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام آزمایشات، شما با پزشک خود برای بررسی نتایج ملاقات خواهید کرد. غربالگری سه ماهه اول 100% دقیق نیست و تشخیص نمی دهد. اگر نتایج غیرطبیعی باشد، پزشک شما در مورد آزمایشات بعدی برای تشخیص صحبت می‌کند. در صورت لزوم، آزمایش ژنتیک و مشاوره به شما پیشنهاد می شود.

 

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT