• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی سینه|نمونه برداری سینه یا بیوپسی چیست؟|بیوپسی پستان|بیوپسی


بیوپسی سینه؛ بیوپسی قطعه کوچکی است که از بافت برداشته شده و در آزمایشگاها بررسی می شود. برای بیوپسی پستان، بافت پستان احتمال دارد با یک سوزن بیوپسی مخصوص برداشته شودو یا ممکن است در هنگام جراحی برداشته شود. برای دیدن اینکه ، آیا سرطان و یا سایر سلول‌های غیرطبیعی در بدن وجود دارد، بررسی می‌شود.

در برخی مواقع، ممکن است در ماموگرافی غربالگری یک یافته غیر طبیعی داشته باشید یا متوجه یک توده یا تغییر در سینه خود شوید. برای اینکه بدانید سرطان سینه است یا نه، باید آزمایشات بعدی را انجام دهید .

در بسیاری از موارد، سرطان سینه را می توان با تصویربرداری اضافی پستان رد کرد. این ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی، یک سونوگرافی پستان یا یک MRI پستان باشد.

اگر بعد از این تصویربرداری اضافی نتوان سرطان سینه را رد کرد، باید بیوپسی انجام شود. بیوپسی، سلول ها یا بافت ها را از ناحیه مشکوک پستان خارج می کند. آسیب شناس سلول ها یا بافت ها را زیر میکروسکوپ مطالعه می کند تا ببیند آیا سرطان وجود دارد یا خیر. بیوپسی تنها آزمایشی است که می تواند سرطان سینه را تشخیص داده و تایید کند.

 اگر سرطان سینه یافت شود، قابل درمان است. با درمان استاندارد، اکثر افراد مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه، پیش آگهی خوبی دارند.

چرا بیوپسی سینه انجام میشود؟

برای بررسی توده ای که در سینه قابل احساس و یا لمس است.

برای بررسی مشکل مشاهده شده در ماموگرافی، مانند رسوبات کوچک کلسیم در بافت پستان
(میکروکلسیفیکاسیون) یا توده پر از مایع (کیست)

برای ارزیابی مشکلات نوک پستان، مانند ترشح خونی از نوک پستان

برای اینکه بفهمیم توده یا توده پستان سرطانی است (بدخیم) یا سرطانی نیست (خوش خیم)

یک توده یا سایر قسمت های نگران کننده در پستان ممکن است که ناشی از سرطان باشدو یا یا ممکن است ناشی از مشکل کم اهمیت دیگری باشد.

ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما بیوپسی را توصیه کند.

b/بیوپسی سینه

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

انواع بیوپسی سینه

انواع مختلفی از روش های بیوپسی برای سینه وجود دارد. نوع بیوپسی که انجام می دهید به محل و اندازه توده سینه یا ناحیه مورد نظر بستگی دارد.

بیوپسی ممکن است تحت بیهوشی موضعی ، ویا عمومی انجام شود. برای بی حسی موضعی، دارو برای بی حس کردن سینه به شما تزریق می شود. شما بیدار و میبینید اما هیچ دردی را احساس نمی کنید. برای بیهوشی عمومی به شما دارویی داده می شود تا در طول بیوپسی به خواب عمیقی نیز بپردازید.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال

 اکوی قلب جنین

انواع بیوپسی سینه عبارتند از:

انواع اصلی بیوپسی سینه عبارتند از :

 • بیوپسی های سوزنی : پزشک بافت یا سلول ها را با سوزن برمی دارد.
 • بیوپسی های جراحی : جراح یک برش در سینه ایجاد می کند و بافت را خارج می کند.
 • بیوپسی سوزنی مرکزی : روش استاندارد و ارجح برای تشخیص سرطان سینه است. در موارد نادر، ممکن است برای تشخیص نیاز به بیوپسی جراحی باشد.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA). یک عدد سوزن بسیار ظریف و نازک در توده ویا ناحیه مورد نظر قرا می گیرد. نمونه ی کوچکی از مایع یا بافت قسمت مورد نظر برداشته می شود. نیازی به برش نیست. بیوپسی FNA ممکن است برای کمک به بررسی اینکه آیا ناحیه یک کیسه پر از مایع (کیست) یا یک توده جامد است انجام شود.
بیوپسی با سوزن مرکزی یک سوزن بزرگ به داخل توده یا ناحیه مورد نظر هدایت می شود. استوانه های کوچکی از بافت به نام هسته برداشته می شوند. نیازی به برش نیست .

بیوپسی باز (جراحی). برشی در سینه ایجاد می شود. جراح قسمتی از توده یا تمام توده و یا ناحیه مورد نظر را، برمی دارد. در برخی موارد ممکن است توده کوچک، عمیق و به سختی پیدا شود. سپس ممکن است از روشی به نام محلی سازی سیم نیز استفاده شود. برای این کار، یک سوزن نازک با یک سیم بسیار نازک در سینه قرار می گیرد. تصویرهای اشعه ایکس x به هدایت آن به سمت توده کمک می کند. سپس جراح این سیم را دنبال می کند تا توده را پیدا کند.

ممکن است از ابزارهای مختلف و روش‌های خاصی پزشکی برای هدایت سوزن‌های نازک و کمک به روش‌های بیوپسی ، استفاده شود. این شامل :

بیوپسی استریوتاکتیک با این روش تصویر سه بعدی از پستان با استفاده از کامپیوتر و نتایج ماموگرافی ساخته می شود. سپس تصویر سه بعدی سوزن بیوپسی را به محل دقیق توده سینه یا ناحیه مورد نظر هدایت می کند.

بیوپسی هسته با کمک خلاء نیز اتفاق میوفتد. یک برش بسیار کوچک در سینه ایجاد می شود. یک لوله یا کاوشگر توخالی از طریق برش وارد می‌شود. توسط MRI، اشعه ایکس یا سونوگرافی به سمت توده یا توده پستان هدایت می شود. بافت سینه به آرامی به داخل پروب کشیده می شود. یک چاقوی چرخان در داخل لوله، بافت سینه را بریده است. چندین نمونه بافت را می توان در یک زمان برداشت.

بیوپسی با هدایت اولتراسوند. در این روش از تصاویر اولتراسوند از توده یا توده پستان استفاده می شود. این تصاویر به هدایت سوزن به محل دقیق بیوپسی کمک می کند.

آیا بیوپسی می تواند در تشخیص سرطان سینه دچار خطا شود ؟

اگرچه نادر است، بیوپسی می تواند در تشخیص سرطان سینه دچار اشتباه شود .

بیوپسی سوزنی چگونه می تواند در تشخیص سرطان سینه دچار خطا شود ؟

بیوپسی سوزنی می تواند در تشخیص این بیماری اشتباه کند، اگر سوزن نمونه ای از بافت یا سلول ها را از ناحیه اشتباه بگیرد. برای محدود کردن این مشکل در بیوپسی های سوزنی مرکزی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از تصویربرداری برای هدایت بیوپسی استفاده می کنند. این شامل یک روش محلی سازی با استفاده از سیم، دانه رادیواکتیو یا نشانگر دیگر قبل از بیوپسی است.

حتی زمانی که نمونه‌ها از ناحیه درست گرفته شوند، اگر آسیب‌شناس به اشتباه بافت یا سلول‌ها را خوش‌خیم (و نه سرطانی) تفسیر کند، در حالی که در واقع سرطان وجود دارد، نتایج منفی کاذب می‌تواند رخ دهد. البته این مورد بسیار نادر است.

اگر در کیفیت نمونه مشکلی وجود داشته باشد یا آسیب شناس نتواند آزمایشات لازم را انجام دهد یا نتواند نتایج را تفسیر کند، بیوپسی سوزنی نیز می تواند در تشخیص سرطان سینه دچار خطا شود .

چگونه یک بیوپسی جراحی می تواند در تشخیص سرطان سینه اشتباه کند ؟

با بیوپسی های جراحی، احتمال کمتری وجود دارد که سرطان سینه تشخیص داده نشود .

با این حال، در صورت برداشتن ناحیه اشتباه از بافت، بیوپسی جراحی می تواند سرطان سینه را از دست بدهد. برای محدود کردن این مشکل، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از موارد زیر استفاده می کنند:

 1. تصویربرداری برای هدایت بیوپسی (این شامل یک روش محلی سازی با استفاده از سیم، دانه رادیواکتیو یا نشانگر دیگر قبل از بیوپسی است)
 2. عکسبرداری با اشعه ایکس از نمونه های بافت پس از بیوپسی
 3. مشورت با پزشک دیگر

 

سرطان سینه پیچیده است. ممکن است بخواهید قبل از بیوپسی یا بعد از آن، زمانی که نتایج را دریافت کردید، از پزشکی دیگر مشورت بگیرید .

b/ بیوپسی سینه

مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی کبد

فیبرو اسکن کبد

خطرات بیوپسی سینه چیست؟

در کل همه روش ها خطراتی نیز دارند. بعضی از عوارضی ک امکان دارد اتفاق بیوفتد ، بیوپسی پستان عبارتند از:

کبودی و درد خفیف در محل بیوپسی

خونریزی طولانی مدت از محل بیوپسی

عفونت در نزدیکی محل بیوپسی

اگر بیوپسی با استفاده از اشعه ایکس انجام شود، مقدار تابش استفاده شده کم است. خطر قرار گرفتن در معرض تابش بسیار کم است.

بسته به شرایط پزشکی خاص خود ممکن است خطرات دیگری نیز داشته باشید. قبل از انجام بیوپسی، مطمئن شوید که هر گونه نگرانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

بیوپسی سینه باعث گسترش سرطان نمی شود .

بیوپسی های جراحی و سوزنی باعث گسترش سرطان سینه نمی شوند . قرار دادن سرطان سینه در معرض هوا در حین جراحی یا بریدن سرطان باعث گسترش آن نمی شود .

 

بیوپسی سینه برای چه کاری استفاده می شود ؟

بیوپسی سینه تنها راه برای فهمیدن اینکه آیا تغییر مشکوک در سینه شما سرطان است یا خیر است. ممکن است پس از آزمایش‌های دیگر پستان، مانند معاینه فیزیکی پستان یا ماموگرافی، بیوپسی انجام شود که علائم سرطان سینه را نشان می‌دهد.

چگونه برای بیوپسی سینه آماده شوم؟

ارائه دهنده شما این روش را برای شما توضیح خواهد داد. هر سوالی در مورد روش دارید بپرسید.

از شما میخواهند که یک فرم رضایت نامه را بخوانید و امضا کنید که به شما اجازه انجام این روش را می دهد. فرم را با دقت کامل بخوانید و اگر چیزی واضح نبود میتوانید سوال بپرسید.

به طور کلی، اگر سینه شما بی حس است (بی حسی موضعی) اما بیدار هستید، نیازی به آماده شدن برای بیوپسی نیست. ولی اگر دارویی برای خواب عمیق (بیهوشی عمومی) به شما نیز داده می شود تا مدتی قبل آن نباید چیزی بخورید یا بنوشید (ناشتا). جراح نیز دستورات خاصی را به شما خواهد داد.

در روزی که عمل باید انجام شود از لوسیون، کرم، پودرو دئودورانت و یا عطر روی بازو، زیر بغل و یا سینه خود استفاده نکنید.

اگر شما باردار هستید و یا فکر می کنید که باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر به هر دارو، لاتکس، نوار چسب و داروهای بیهوشی (محلی و عمومی) حساسیت دارید یا به آن حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در مورد تمام داروهایی که در حال مصرف آن هستید به ارائه دهنده خود بگویید. این شامل هم داروهای بدون نسخه شما و هم داروهای تجویزی شما می شود. همچنین نیز شامل ویتامین ها و، گیاهان دارویی و بقیه مکمل ها می باشد.

اگر سابقه اختلالات خونریزی مختلف دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از داروهای همانندی رقیق کننده خون، آسپرین، ایبوپروفن و یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد استفادا میکنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد کا قبل از بیوپسی خود مصرف این داروها را قطع کنید.

بیوپسی: برای تشخیص نهایی

ماموگرافی و سونوگرافی معایناتی هستند که به شما امکان می دهد تصاویری از داخل سینه ها برای بررسی هر گونه ناهنجاری به دست آورید. این تصویر سرنخ هایی در مورد وضعیت سلامت سینه ها به ما می دهد، اما در مورد ماهیت ناهنجاری تشخیص داده شده مطمئن نیست! در این مرحله، اگر شک ادامه داشت، پزشک دستور بیوپسی را می دهد.

با جزئیات بیشتر، بیوپسی پستان شامل گرفتن سلول یا بافت از پستان(های) است که سپس در آزمایشگاه آنالیز می شود. این تنها آزمایشی می باشد که تایید می کند که آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا نه.

 i/بیوپسی سینه

بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی از پستان شامل نمونه برداری از قطعات بافتی از یک ناهنجاری در پستان، با استفاده از یک سوزن، از طریق پوست است.

بیوپسی توسط رادیولوژیست با کمک رادیوگرافی انجام می شود.

بافت های برداشته شده توسط پاتولوژیست زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شوند تا ماهیت ضایعه (بدخیم یا خوش خیم) مشخص شود و پزشکان در انتخاب درمان راهنمایی شوند.

 

 چرا بیوپسی می کنیم؟

در صورتی که تصاویر ماموگرافی و سونوگرافی پستان ناهنجاری های مشکوک یا حاکی از سرطان را نشان دهد، پزشک بیوپسی را توصیه می کند. اما مراقب باشید، بیوپسی به این معنی نیست که شما سرطان دارید! این دقیقاً برای تعیین وجود سلول های سرطانی استفاده می شود و تنها راه برای دانستن آن، تجزیه و تحلیل نمونه ای از تومور است. به یاد داشته باشید که یک تومور می تواند بدخیم باشد، اما می تواند خوش خیم نیز باشد!

 

چگونه برای بیوپسی آماده می شوید؟

هیچ آمادگی خاصی برای بیوپسی وجود ندارد، به جز پوشیدن یک تاپ که دسترسی آسان به نیم تنه را فراهم کند و از جواهرات حجیم خودداری کنید. همچنین بهتر است قبل از هر گونه درمان یا دارویی که شامل رقیق کننده های خون است، پزشک خود را مطلع کنید. 

مقالات پیشنهادی :

 سونوگرافی شبانه روزی 

 سونوگرافی غربالگری

بیوپسی چگونه انجام می شود؟

بیوپسی انواع مختلفی دارد، اما به طور کلی حدود 30 دقیقه طول می کشد. رادیولوژیست می‌تواند از سوزن‌های گیج کوچک (به قطر 3 تا 5 میلی‌متر) برای میکروبیوپسی یا از سوزن‌های گیج بزرگ (قطر 5 تا 10 میلی‌متر) برای ماکروبیوپسی استفاده کند. در برخی موارد، می توان او را با استفاده از ماموگرافی (بیوپسی استریوتاکسیک) یا سونوگرافی (نمونه برداری با هدایت اولتراسوند) هدایت کرد.

 

 • بسته به تکنیک هدایت مورد استفاده، ناحیه مورد تجزیه و تحلیل را شناسایی می کند، سپس پوست را برای اعمال بی حسی موضعی ضد عفونی می کند.
 • سپس یک برش کوچک به طول 4 تا 5 میلی متر در پوست ایجاد می کند.
 • سپس پزشک سوزن بیوپسی را به سمت تومور هدایت می نماید.
 • هنگامی که سوزن در موقعیت قرار گرفت، نمونه های مورد نیاز را می گیرد. در این مرحله برخی از دستگاه ها صدای کلیک ایجاد می کنند.
 • این مداخله دردناک نیست زیرا زنان تحت بی حسی موضعی هستند، اما صدا گاهی اوقات می تواند شگفت زده و مبهوت کننده باشد.
 • پس از معاینه بانداژ می شود.
 • در برخی موارد، تیم پزشکی ممکن است برای یافتن محل دقیق ناهنجاری از چیزی استفاده کند که به آن کلیپ نقطه عطف گفته می شود.
 • این یک سیم فلزی منحنی است که اندکی از پوست خارج و جایگاه نمونه برداری را مشخص می کنند.
 • پس از تکمیل نمونه برداری، نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند.

 

بیوپسی تحت سونوگرافی:

این نمونه در مرکز ما گرفته شده است.

 l/بیوپسی سینه

سیتوپونکچر تحت سونوگرافی:

مجموعه ای با سوزن بسیار ظریف (21G)، بدون بی حسی موضعی، خیلی دردناک نیست. پیشرفت سوزن روی صفحه دنبال می شود. سپس یک بانداژ ساده روی محل نمونه برداری قرار می گیرد.

 

میکروبیوپسی تحت سونوگرافی:

این نمونه ای است که تحت بی حسی موضعی با زایلوکائین آدرنالین گرفته می شود. یک برش کوچک در پوست اجازه می دهد تا در تماس با ضایعه یک سوزن کمی بزرگتر (14G) به دنبال روی صفحه نمایش که نمونه های بافتی را می گیرد، وارد شود. سپس یک پانسمان در محل نمونه برداری قرار می گیرد.

 

ماکروبیوپسی تحت سونوگرافی:

این نمونه ای است که تحت بی حسی موضعی با زایلوکائین آدرنالین گرفته می شود. یک برش کوچک در پوست اجازه می دهد تا در تماس با ضایعه یک سوزن بزرگتر (11، 12 و 10G) به دنبال آن روی صفحه نمایش داده شود که چند نمونه از مقدار بیشتری از بافت را می گیرد.

این معاینه برای گره‌های کوچک ≤ 5 میلی‌متری، مشکوک بودن به پاپیلوم، اعوجاج‌های معماری خاص یا زمانی که میکروبیوپسی کمک‌کننده نیست نشان داده می‌شود.

در برخی موارد، درمانی است: برداشتن برخی از ضایعات خوش خیم هیستولوژیکی اثبات شده.

 

بیوپسی استریوتاکتیک:

این نمونه در مرکز ما گرفته نشده است.

 

بیوپسی تحت MRI:

این نمونه در مرکز ما گرفته نشده است.

 

مزایای بیوپسی:

 • اجرای بیوپسی سریعتر، تهاجمی کمتر و هزینه کمتری نسبت به بیوپسی جراحی دارد.
 • به اندازه بیوپسی جراحی در تعیین تشخیص موثر است.
 • در طول ماموگرافی های بعدی، جای زخم قابل مشاهده روی پوست ایجاد نمی کند و ظاهر سینه را تغییر نمی دهد.
 • هنگامی که تجزیه و تحلیل نشان می دهد که شکل گیری خوش خیم است، از جراحی اجتناب می کند.
 • هنگامی که شکل گیری سرطانی است، نمونه ها به پزشک اجازه می دهند تا مناسب ترین درمان را با بیمار انتخاب کند.

 

مقالات پیشنهادی :

ترشح پستان 

عکس رنگی رحم 

سونوگرافی بارداری

آمادگی برای بیوپسی:

لازم است هر گونه درمان مداوم مانند داروهای ضد انعقاد (از جمله آسپرین) و هرگونه حساسیت گزارش شود.

قبل از روز امتحان هیچ آمادگی لازم نیست.

نیازی به ناشتا بودن نیست، برعکس یک میان وعده کوچک توصیه می شود.

برای داشتن پوستی تمیز بدون محصولات آرایشی (کرم، شیر پاک کننده، عطر، تالک) دوش گرفتن توصیه می شود.

توصیه می شود از زیورآلات استفاده نکنید.

 f/بیوپسی سینه

مراحل بیوپسی:

شما تا حد امکان راحت و بدون پیراهن به پشت روی مبل اولتراسوند دراز می کشید.

ضد عفونی سینه با بتادین انجام می شود.

تزریق محصول بی حس کننده در مسیری که سوزن نمونه برداری دنبال می کند انجام می شود. در چند ثانیه و بیش از 45 دقیقه کار می کند.

اگر با وجود بیهوشی احساس درد کردید، در گزارش آن تردید نکنید. مقدار اضافی بیهوشی (بدون تجاوز از حد مجاز دوز) تزریق خواهد شد.

برای میکروبیوپسی، قرار گرفتن سوزن در ضایعه و برداشتن آن با یک ضربه شدید (مانند صدای منگنه) همراه است.

برای ماکروبیوپسی، قرار گرفتن سوزن در ضایعه و برداشتن آن با صدای زمزمه همراه است.

این نصب دردناک نیست و برای جلوگیری از غافلگیری و پریدن از سر و صدا به شما هشدار داده می شود.

تصاویر برای اطمینان از موقعیت صحیح سوزن در رابطه با ضایعه گرفته می شود.

بیوپسی به نسبت دیگر تست های تشخیصی موجب ناراحتی و عوارض بیشتری می شود. در عرض چند روز پس از معاینه، ممکن است کبودی در ناحیه مورد معاینه همراه با حساسیت یا درد خفیف داشته باشید. جای نگرانی نیست! در این موردها جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

  

بسته به اندازه سوزن و در نتیجه حجم نمونه، بین ماکروبیوپسی با آسپیراسیون و میکروبیوپسی تمایز قائل می شود. این دو نوع نمونه را می توان با راهنمایی ماموگرافی (ماکروبیوپسی تحت استریوتاکتیک یا توموسنتز) یا اولتراسوند (میکروبیوپسی یا ماکروبیوپسی تحت سونوگرافی) انجام داد.

تمام نمونه ها تحت بی حسی موضعی گرفته می شود.

 

امتحان بیوپسی چطوره؟

منشی از بیمار استقبال می کند و پرونده اداری او را تکمیل می کند. سپس او را به اتاق انتظار هدایت می کند. یک دستکاری می آید تا او را بردارد و او را در اتاق نصب کند.

در مورد میکروبیوپسی تحت سونوگرافی

همزمان که رادیوگرافی بیمار را با سینه برهنه روی تخت معاینه نصب می کند، پیشرفت معاینه را برای او توضیح می دهد. او مواد نمونه برداری را آماده می کند.

رادیولوژیست ضایعه را با سونوگرافی شناسایی می کند، سپس پوست را ضد عفونی می کند و بی حسی موضعی انجام می دهد. این ناخوشایندترین لحظه این معاینه بی درد است.

مقالات پیشنهادی :

 

ماموگرافی دیجیتال 

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند 

به محض اینکه بیهوشی اثر کرد (در واقعیت چند ثانیه)، رادیولوژیست نمونه را تحت کنترل سونوگرافی می گیرد. تحویل سریع است. با یک سوزن خودکار یکبار مصرف که توسط تفنگ حمل می شود ساخته شده است. صدای سوراخ شدن غافلگیر کننده است (مانند صدای تیز و کوبنده که ممکن است شبیه منگنه به نظر برسد). در طول معاینه، پزشک درباره اقداماتی که انجام می دهد توضیح می دهد و نظر می دهد. در پایان معاینه، بانداژ را می بندد تا 24 ساعت بماند.

این روش حدود 15 دقیقه طول می کشد. هنگام خروج از اتاق معاینه، منشی حدود 8 روز بعد (زمان لازم برای انجام آنالیز توسط آزمایشگاه) به او وقت می‌دهد تا دوباره به پزشک مراجعه کند تا بتواند نتیجه بیوپسی را به او بدهد.

نتایج نیز برای پزشک ارجاع کننده وی ارسال خواهد شد.

عوارض جانبی بسیار کم است: ناراحتی چند ساعته که با پاراستامول ایجاد می شود و گاهی هماتوم بدون جاذبه برای جلوگیری از خونریزی، صراحتاً توصیه می شود تا چند روز آسپرین مصرف نکنید).

در مورد ماکروبیوپسی تحت سونوگرافی (بیوپسی ساکشن با هدایت اولتراسوند)

بیمار در حالی که قفسه سینه برهنه بر پشت است در اتاق سونوگرافی قرار می گیرد. تکنسین در حین اظهار نظر در مورد روش، مواد و جدول نمونه برداری را آماده می کند. پزشک یک ضد عفونی کننده پوست و سپس بی حسی موضعی در محل سوراخ انجام می دهد. او یک برش 2 تا 3 میلی متری در پوست ایجاد می کند. نمونه تحت کنترل دائمی سونوگرافی گرفته می شود. این به لطف چرخش سوزن روی خود انجام می شود. صدای سوراخ، مربوط به آسپیراسیون، تعجب آور است. نمونه دردناک نیست، بی حسی موضعی زمان لازم برای اثرگذاری داشته است. در پایان ماکروبیوپسی، یک نشانگر (به نام گیره) در محل قرار داده می شود. این یک نشانگر کوچک تیتانیومی است که تشخیص محل نمونه‌گیری را برای نظارت بعدی ممکن می‌سازد یا می‌تواند به عنوان هدف در طول یک عمل جراحی احتمالی مورد استفاده قرار گیرد. یک پانسمان برای نگهداری 4 تا 5 روز ساخته می شود. یک نوار فشاری روی پانسمان گذاشته می شود تا 48 ساعت بماند.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟ 

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟ 

عکس رنگی رحم

این روش حدود نیم ساعت طول می کشد. نمونه های بافت برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود.

یک هفته بعد، بیمار به رادیولوژیست که این روش را انجام داده مراجعه می کند. او وضعیت اسکار سینه را بررسی می کند، گاهی از پستان سوراخ شده عکس ماموگرافی می گیرد و نتایج خود را به او می دهد. نتایج نیز برای پزشک ارجاع کننده وی ارسال خواهد شد.

عوارض جانبی متوسط ​​هستند: ناراحتی برای چند ساعت تا چند روز که با پاراستامول ایجاد می شود و گاهی اوقات هماتوم که برای آن به صراحت توصیه می شود تا چند روز آسپرین مصرف نکنید.

در مورد ماکروبیوپسی تحت استریوتاکسی یا توموسنتز (ماکروبیوپسی با آسپیراسیون که توسط استریوتاکسی یا توموسنتز هدایت می شود)

تکنسین بیمار را در اتاق، روی میزی که به این نوع نمونه برداری اختصاص داده شده است، نصب می کند. او بدون پیراهن روی شکم دراز کشیده است. سینه‌ای که باید معاینه شود مانند ماموگرافی فشرده می‌شود. این دستگاه از اشعه ایکس استفاده می کند، تکنسین ضمن اظهار نظر در مورد پیشرفت معاینه، مواد و جدول نمونه برداری را آماده می کند. او تصاویر ماموگرافی می گیرد و ناهنجاری را هدف قرار می دهد تا سوراخ شود و سپس ضد عفونی پوست را انجام می دهد. مهم است که بیمار در طول این روش بی حرکت بماند. پزشک بی حسی موضعی انجام می دهد. برای معرفی سوزن نمونه برداری، برشی به طول محور 2 تا 3 میلی متر ایجاد می کند. چندین نمونه گرفته می شود. این روش بعد از بیهوشی پر سر و صدا اما بدون درد است. در پایان ماکروبیوپسی، یک نشانگر (به نام گیره) در محل قرار داده می شود. این یک نشانگر کوچک تیتانیومی است که تشخیص محل نمونه برداری برای نظارت بعدی یا به عنوان یک هدف قبل از یک عمل جراحی احتمالی را ممکن می سازد. در طول عمل، رادیولوژیست به صورت دستی محل بیوپسی را فشرده می کند تا از خونریزی جلوگیری کند. سپس یک پانسمان ساخته می شود که بیمار باید آن را به مدت یک هفته نگه دارد. همچنین یک فشرده سازی با باند قرار داده شده است که 48 ساعت نگه می دارد. این روش حدود یک ساعت هم طول می کشد. نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شوند.

یک هفته بعد، بیمار به رادیولوژیست که این روش را انجام داده مراجعه می کند. او وضعیت اسکار سینه را بررسی می کند، در صورت لزوم از پستان سوراخ شده عکس ماموگرافی گرفته و نتایج خود را به او می دهد. نتایج نیز برای پزشک ارجاع کننده وی ارسال خواهد شد.

عوارض جانبی متوسط ​​هستند: ناراحتی برای چند ساعت تا چند روز که با پاراستامول ایجاد می شود و گاهی اوقات هماتوم که برای آن به صراحت توصیه می شود تا چند روز آسپرین مصرف نکنید.

یکی از مشکلاتی که نیاز به انجام بیوپسی سینه دارد وجود توده است بهتر است با توده پستان بیشتر آشنا شوید:

تورم و/یا توده ای که به ساختار طبیعی بدن تعلق ندارد به عنوان یک توده تعریف می شود. توده‌هایی که می‌توانند در بسیاری از قسمت‌های بدن ایجاد شوند، می‌توانند در اثر خونریزی زیر پوست، در اثر حوادث و ضربه‌هایی به نام هماتوم ایجاد شوند یا در ارتباط با بسیاری از بیماری‌های مختلف مانند آبسه، فورونکولوز، تورم غدد لنفاوی و سرطان.

 

انواع روش های بیوپسی پستان

پزشک شما یک روش بیوپسی سینه را بر اساس موارد زیر توصیه می کند :

 • اندازه توده یا ناحیه مشکوک
 • جایی که هست
 • آیا بیش از یک منطقه غیرمعمول وجود دارد
 • اگر مشکلات پزشکی دیگری دارید
 • آنچه شما ترجیح می دهید

پزشک شما ممکن است از طریق جراحی یا از طریق روشی به نام بیوپسی با حداقل تهاجم، از بافت نمونه برداری کند. مزایای روش های کم تهاجم به شرح زیر است :

 

جای زخم کمتر

درد کمتر

خطر کمتر عفونت

هزینه های درمانی کمتر

زمان بهبودی کوتاه تر

بازگشت سریع به فعالیت های معمول روزانه

 

حین انجام بیوپسی

ممکن است ناحیه مورد نظر بی حس شود تا شما راحت باشید و نمونه جمع آوری شود.

سپس بافت جمع آوری شده برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی به پاتولوژیست فرستاده می شود.

گزارش آسیب شناسی نشان می دهد که آیا سرطان سینه دارید یا نه، آیا توده خوش خیم یا سرطانی است و نوع سرطان سینه چیست.

بر اساس نتایج، پزشک شما در مورد یک برنامه درمانی مناسب برای درمان و مدیریت صحبت خواهد کرد .

 

قبل از عمل

اگر دارویی مصرف می کنید که از لخته شدن خون جلوگیری می کند، ممکن است پزشک به شما بگوید که قبل از انجام آزمایش، مصرف آن را متوقف کنید. یا ممکن است پزشک به شما بگوید که مصرف آن را ادامه دهید. (این داروها شامل آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون هستند.) مطمئن شوید که دقیقاً متوجه شده اید که پزشک شما چه می خواهد انجام دهید.

از شما خواسته می شود تا فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که می گوید خطرات آزمایش را درک می کنید و با انجام آن موافقت می کنید.

اگر قرار است بیوپسی پستان تحت بی ‌حسی موضعی انجام شود، برای آماده شدن برای بیوپسی نیازی به انجام هیچ کار دیگری ندارید.

اگر قرار است بیوپسی تحت بیهوشی عمومی انجام شود، دقیقاً دستورالعمل های مربوط به زمان توقف خوردن و نوشیدن را دنبال کنید، در غیر این صورت ممکن است جراحی شما لغو شود. اگر پزشک به شما گفته است که داروهایتان را در روز جراحی مصرف کنید، این کار را فقط با یک جرعه آب انجام دهید. مطمئن باشید کسی دارید که شما را به خانه ببرد. داروهای بیهوشی و ضد درد، رانندگی یا رسیدن به خانه را برای شما ناامن می کند. اگر بیهوشی عمومی دارید یا قرار است آرامبخش به شما داده شود، بهتر است شخصی شما را به خانه برساند.

سایر آزمایش‌ها، مانند آزمایش خون، ممکن است قبل از بیوپسی سینه انجام شوند.

 

قبل از بیوپسی

لباس خود را بالای کمر در می آورید. یک روپوش کاغذی یا پارچه ای شانه های شما را می پوشاند. بیوپسی در حالی که روی میز معاینه نشسته یا دراز کشیده اید انجام می شود. دستان شما ممکن است در دو طرف شما قرار داشته باشند یا بالای سرتان قرار بگیرند. (بستگی به این دارد که کدام موقعیت یافتن توده را راحت‌تر می‌کند.) یا ممکن است روی میز مخصوصی که سوراخی برای آویزان کردن سینه‌تان دارد، روی شکم دراز بکشید. ممکن است برای یافتن محل دقیق بیوپسی از ماموگرافی، سونوگرافی یا MRI استفاده شود.

 

بیوپسی سینه با سوزن ظریف

پزشک پوست شما را با یک شات داروی بی‌حس کننده که در آن سوزن بیوپسی وارد می‌شود، بی‌حس می‌کند. هنگامی که ناحیه بی حس است، یک سوزن از طریق پوست به بافت پستان شما وارد می شود تا نمونه برداری شود. سپس سوزن برداشته می شود. برای جلوگیری از هرگونه خونریزی روی محل سوزن فشار وارد می شود و بانداژ گذاشته می شود.

ممکن است از سونوگرافی برای هدایت قرار دادن سوزن در طول بیوپسی استفاده شود.

در نهایت نمونه بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده می شود تا زیر میکروسکوپ بررسی شود.

 

بعد از بیوپسی

به مدت 3 روز پس از بیوپسی، موارد زیر را انجام ندهید :

هر چیزی را سنگین تر از 3 کیلوگرم بلند نکنید.

ورزش های سنگین مانند دویدن را انجام ندهید.

حمام کنید، شنا کنید یا محل بیوپسی را زیر آب خیس کنید. شما می توانید 24 ساعت پس از بیوپسی دوش بگیرید.

ممکن است لازم باشد چند روز پس از انجام عمل، از سوتین و پانسمان های مخصوص روی محل بیوپسی سینه استفاده کنید.

 

خطرات بیوپسی پستان

بیوپسی پستان نسبتاً بی خطر است. خطرات محدود عبارتند از:

 • کبودی
 • تورم
 • درد خفیف
 • خون ریزی
 • عفونت
 • تغییر در ظاهر سینه شما (بسته به اینکه پزشک چه مقدار بافت را برمی دارد و چگونه بهبود می یابد)

چه چیزی باعث تورم زیر بغل می شود؟

فورونکولوزیس، که می تواند به عنوان تورم آکنه مانند در زیر بغل تعریف شود، شایع ترین علت توده های قابل لمس در ناحیه زیر بغل است. فورونکولوز را می توان به عنوان التهاب ریشه مو توضیح داد. عرق ترشح شده از غدد دنبالچه به دلیل رشد فولیکول مو نمی تواند از منافذ پوست خارج شود و به ساختار ملتهبی در زیر پوست تبدیل می شود. این ساختارها که ممکن است شبیه جوش های بزرگ به نظر برسند، به مرور زمان خود به خود بهبود می یابند، اما در برخی موارد می توانند به ساختارهای کیستیک تبدیل شوند.

یکی دیگر از ورم های زیر بغل که در عامیانه «مرنگ» نامیده می شود، به دلیل تورم غدد لنفاوی دیده می شود. این ساختارها که در زبان پزشکی به عنوان لنفادنیت تعریف می شوند، ممکن است به دلیل عفونت های ویروسی یا باکتریایی ایجاد شوند.

این ضایعات خوش خیم لنفاوی که معمولاً از 1 تا 2 سانتی متر قطر بیشتر نمی کنند، فیبروآدنوم یا کیست در ناحیه پستان نامیده می شوند. در صورتی که چنین تورم هایی که می تواند در ناحیه زیر بغل نیز رخ دهد، تمایل به کوچک شدن نداشته باشد، به قطرهای بسیار بزرگ مانند 5 تا 10 سانتی متر برسد یا شکل بافت های مجاور را مخدوش کند، باید پزشک معاینه شود و توده موجود را بررسی کند. باید بررسی شود و علت آن بررسی شود.

قسمت دیگری از توده های قابل لمس در ناحیه زیر بغل ناشی از انواع مختلف سرطان است. انواع لنفوم، خون و سرطان سینه می توانند باعث تشکیل توده در زیر بغل شوند. توده هایی مانند غدد، تورم و توده هایی که به دلیل بیماری های سرطانی ایجاد می شوند باید جدی گرفته شوند و به محض مشاهده به پزشک نشان داده شوند. قبل از رفتن به انواع سرطان های بدخیم که باعث تشکیل توده در زیر بغل می شوند، باید به خوبی درک کرد که توده های زیر بغل چیست.

e/بیوپسی سینه

توده قابل لمس در ناحیه زیر بغل چیست؟

توده های زیر بغل شبیه آکنه نیستند. این تورم ها و برجستگی ها که معمولاً به صورت توده هایی در زیر پوست احساس می شوند، هر از چند گاهی باعث ایجاد درد می شوند. این وضعیت که می تواند ناشی از یک آبسه ساده یا التهاب فولیکول مو باشد، همچنین می تواند ناشی از انواع سرطان باشد که هر از چند گاهی زندگی فرد را تهدید می کند. بنابراین در صورت وجود توده در زیر بغل توصیه می شود بدون اتلاف وقت با پزشک مشورت کنید تا علت این توده را متوجه شوید.

بخش مهمی از تورم در زیر بغل با تورم غدد لنفاوی ایجاد می شود. توده های ناحیه زیر بغل که به غدد لنفاوی متصل هستند که می توان آنها را به عنوان عناصر اصلی سیستم ایمنی تعریف کرد، عمدتاً کوچک هستند. این وضعیت که می تواند به دلیل استفاده از محصولات ضد تعریق ایجاد شود، می تواند هر از گاهی به دلیل مشکلات جدی تری برای سلامتی ایجاد شود. اگر توده موجود به جای بهبودی یا دائمی شدن تمایل به رشد داشته باشد، باید علت توده را بررسی کرد.

در درمان توده های زیر بغل که می تواند به دلیل مشکلات بسیار جدی سلامتی مانند لنفوم هوچکین، لنفوم غیر هوچکین و سرطان سینه ایجاد شود، نسبت به سایر انواع سرطان پاسخ بهتری به دست می آید.

قبل از پرداختن به جزئیات این انواع سرطان که باعث بروز علائمی مانند تب، مشکلات خواب و کاهش وزن می شوند، لازم است نگاهی به انواع بیماری هایی که باعث تشکیل توده در ناحیه زیر بغل می شوند، بیاندازیم.

 

توده قابل لمس در ناحیه زیر بغل چه بیماری هایی می تواند پیش ساز باشد؟

توده‌های ناحیه زیر بغل می‌توانند ناشی از لیپوم باشند که می‌تواند به عنوان رشد بافت چربی بی‌ضرر تعریف شود، یا می‌تواند ناشی از انواع سرطان مانند لنفوم باشد. بنابراین در صورت وجود توده زیر بغل، معاینه بدون اتلاف وقت توسط پزشک توصیه می شود. برخی از بیماری هایی که باعث تشکیل توده در ناحیه زیر بغل می شوند را می توان به شرح زیر برشمرد:

عفونت های ویروسی،

عفونت های باکتریایی،

Hidradenitis Suppurativa (نوعی بیماری التهابی پوست)

عکس العمل های آلرژیتیک،

واکنش های ناشی از واکسن ها،

لیپوم (رشد بافت چربی)،

فورونکولوز (التهاب ریشه مو)،

فیبروآدنوم (توده خوش خیم در پستان)

تورم غدد لنفاوی،

سرطان خون،

سرطان پستان،

لنفوم

 

مقالات پیشنهادی :

در کدام انواع سرطان توده قابل لمس در ناحیه زیر بغل دیده می شود؟

توده های قابل لمس در ناحیه زیر بغل نیز می توانند ناشی از انواع سرطان باشند. تشخیص زودهنگام توده های قابل لمس، یعنی به دلیل تومورهای بدخیم، درمان سریعتر و موثرتری را ممکن می سازد. انواع سرطان که می تواند منجر به ایجاد توده در زیر بغل شود عبارتند از:

لوسمی (سرطان خون): لوسمی، یکی از شایع ترین انواع سرطان در کودکان و بزرگسالان بالای 50 سال، زمانی رخ می دهد که رشد انواع سلول های بنیادی در مغز استخوان متوقف شود یا به طور غیرقابل کنترلی رشد کند. در صورت وجود لوسمی که دو نوع مختلف حاد و مزمن دارد، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و فرد مستعد ابتلا به عفونت ها می شود.

علائمی مانند لوسمی، خونریزی لثه و بینی، کبودی پوست، بثورات قرمز، بی اشتهایی، ضعف، خستگی، تعریق شبانه، تنگی نفس و تورم شکم را به همراه دارد. در صورت وجود لوسمی، تورم در غدد لنفاوی ناحیه گردن و زیر بغل دیده می شود. در سرطان خون که با افزایش سلول های سرطانی در خون قابل تشخیص است، درمان بسته به نوع سرطان خون به روش های مختلفی انجام می شود.

سرطان سینه: سرطان سینه که شایع ترین نوع سرطان در زنان است، به ندرت در مردان دیده می شود. سرطان سینه که در اثر تکثیر کنترل نشده سلول ها در مجاری شیر یا غدد پستانی در بافت پستان ایجاد می شود، با توده های قابل لمس در ناحیه زیر بغل و پستان مشخص می شود. این بیماری می تواند علائمی مانند ترشح از نوک پستان، تغییر رنگ نوک پستان، افتادگی، تغییر شکل، بثورات پوستی، پوسته پوسته شدن، قرمزی و تشکیل اسکار و همچنین علائمی مانند درد، ضعف و خستگی در پستان ایجاد کند.

سابقه خانوادگی در سرطان سینه نیز مهم است، که ممکن است به دلیل عواملی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه، سن بالا، چاقی، قاعدگی زودرس، کم تحرکی، مصرف الکل و سیگار رخ دهد. به عبارت دیگر، افرادی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند، در مقایسه با سایر افراد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند.

وجود سرطان سینه که با ماموگرافی و/یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MR) قابل تشخیص است، با روش هایی مانند سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT) و در برخی موارد بیوپسی نیز قابل تشخیص است. سرطان سینه که با روش های جراحی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی، هورمون درمانی، ماستکتومی و لومپکتومی قابل درمان است، باید هر ماه به صورت دستی بررسی شود و هر 6 ماه یکبار ماموگرافی انجام شود تا سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

لنفوم (سرطان لنفاوی): لنفوم که در اثر تکثیر کنترل نشده لنفوسیت ها، یکی از گلبول های سفید خون (WBC، گلبول های سفید، لکوسیت ها) در غدد لنفاوی ایجاد می شود، به دو دسته لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین تقسیم می شود. . لنفوم، یکی از شایع ترین انواع سرطان در دوران کودکی، شامل 4 مرحله است.

بزرگ شدن غدد لنفاوی، سرفه، تورم لوزه ها، تب، تعریق شبانه، ضعف، کاهش وزن، خارش و تنگی نفس از شایع ترین علائم این نوع سرطان هستند که بسته به مرحله بیماری می توانند علائم مختلفی را ایجاد کنند. . بزرگ شدن غدد لنفاوی، که می تواند به صورت توده ای در ناحیه زیر بغل مشاهده شود، می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. بنابراین برای تشخیص بیماری علاوه بر آزمایشات آزمایشگاهی، بیوپسی غدد لنفاوی نیز باید انجام شود. ممکن است برای تعیین مرحله لنفوم به روش های مختلف تصویربرداری رادیولوژیکی و بیوپسی مغز استخوان نیاز باشد.

i/بیوپسی سینه

بیوپسی هسته چیست؟

بیوپسی هسته (که بیوپسی با سوزن مرکزی نیز نامیده می شود) از یک سوزن توخالی برای گرفتن نمونه ای از بافت پستان استفاده می کند.

از آنجایی که بافت به جای سلول ها گرفته می شود، اطلاعات دقیق تری می دهد. ممکن است چندین نمونه بافت به طور همزمان گرفته شود.

 

نحوه انجام بیوپسی هسته

پس از تزریق بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه، یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود.

سپس نمونه‌هایی از بافت با سوزن بیوپسی گرفته می‌شود.

گاهی اوقات از شما خواسته می شود که در حالی که این کار انجام می شود، در جلو دراز بکشید.

 

بیوپسی هسته استریوتاکتیک

اگر ناحیه مورد نظر فقط در ماموگرافی قابل مشاهده است، ممکن است بیوپسی هسته استریوتاکتیک داشته باشید.

نمونه ای از بافت با استفاده از دستگاه بیوپسی سوزنی متصل به دستگاه ماموگرافی و متصل به رایانه گرفته می شود. این به تعیین موقعیت دقیق ناحیه برای بیوپسی کمک می کند.

تصاویر سینه از دو زاویه مختلف گرفته می شود تا به هدایت سوزن به محل دقیق کمک کند.

به شما یک بی حسی موضعی داده می شود و در حالت نشسته یا دراز کشیده روی یک مبل معاینه طراحی شده خاص خواهید بود.

ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید زیرا صفحات ماموگرافی روی سینه فشار داده می شوند.

 

بعد از بیوپسی شما

معمولاً یک پانسمان یا گچ کوچک اعمال می شود. از شما خواسته می شود که این را برای یک روز یا بیشتر بعد از آن نگه دارید.

گاهی از نوارهای بسیار نازک نوار چسب برای کمک به بسته شدن لبه های زخم استفاده می شود.

پس از از بین رفتن بی حسی موضعی، سینه شما ممکن است درد کند و ممکن است برای چند روز یا هفته آینده کبود شود.

اگر ناحیه حساس یا دردناک است، می توانید از تسکین درد استفاده کنید. قبل از ترک کلینیک اطلاعات بیشتری در این مورد به شما داده خواهد شد.

 

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA)

آسپیراسیون با سوزن ظریف یا FNA از یک سوزن و سرنگ ظریف برای نمونه برداری از سلول ها استفاده می کند.

گاهی اوقات ابتدا از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده می شود.

ممکن است از شما خواسته شود که برای چند ساعت روی محلی که سوزن وارد شده است، گچ بپوشید.

 

انواع دیگر بیوپسی پستان

بیوپسی پانچ

بیوپسی پانچ ممکن است زمانی انجام شود که تغییری در پوست سینه یا نوک پستان ایجاد شود.

این شامل برداشتن یک قطعه استوانه ای بسیار کوچک از ناحیه تغییر یافته است.

قبل از استفاده از یک دستگاه برش کوچک برای نمونه برداری، یک بی حس کننده موضعی به شما داده می شود. معمولاً از شما خواسته می شود که یک پانسمان یا گچ کوچک بپوشید.

 

بیوپسی به کمک خلاء

اگر بیوپسی قبلی نتیجه قطعی نداشته باشد و بافت پستان بیشتری برای تشخیص مورد نیاز باشد، یا اگر ناحیه مورد نظر برای هدف قرار دادن مشکل باشد، ممکن است به شما بیوپسی با کمک خلاء پیشنهاد شود.

پس از تزریق بی حسی موضعی، یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود. یک سوزن مخصوص متصل به دستگاه خلاء از این طریق قرار می گیرد.

با استفاده از ماموگرافی یا اولتراسوند به عنوان راهنما، بافت پستان از طریق سوزن توسط خلاء به داخل محفظه جمع آوری مکیده می شود. این بدان معناست که می توان چندین نمونه از بافت را بدون برداشتن سوزن جمع آوری کرد.

گاهی اوقات از این روش به عنوان جایگزینی برای جراحی برای برداشتن یک ناحیه کامل از بافت پستان استفاده می شود. به این بیوپسی برش به کمک خلاء می گویند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی خانم

فیبرواسکن کبد در تهران

قرار دادن نشانگر فلزی

گاهی اوقات، اگر ناحیه مورد نظر کوچک باشد یا در ماموگرافی یا سونوگرافی به سختی قابل مشاهده باشد، یک گیره فلزی کوچک (یا نشانگر) در پستان جایی که نمونه‌برداری انجام شده، قرار داده می‌شود.

این به این دلیل است که در صورت نیاز به بیوپسی یا جراحی بیشتر، می توان آن ناحیه را دوباره پیدا کرد.

اگر به روش دیگری نیاز نباشد، گیره را می توان با خیال راحت در سینه گذاشت.

گیره نشانگر معمولاً از تیتانیوم ساخته می شود، همان فلزی که برای جراحی تعویض مفصل استفاده می شود. آلارم فرودگاه ها را به صدا در نمی آورد.

اکثر کلیپ ها اکنون برای انجام اسکن MRI مناسب هستند. با این حال، اگر در آینده نیاز به MRI دارید، به پزشک یا رادیوگرافی خود بگویید که یک گیره فلزی دارید.

 

d/بیوپسی سینه

عوارض جانبی بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی سینه معمولاً عوارضی ندارد.

عوارض جانبی احتمالی برای همه انواع بیوپسی پستان یکسان است. اینکه این عوارض جانبی هر چند وقت یکبار اتفاق می افتند و چقدر شدید ممکن است به نوع بیوپسی بستگی دارد. به طور کلی، عوارض جانبی با بیوپسی با سوزن ظریف، آسپیراسیون کیست و بیوپسی هسته کمتر شایع است و کمتر از Mammotome® یا Vacora® VACB است.

 

کبودی و خونریزی

یک کبودی کوچک در جایی که بیوپسی انجام شد بسیار شایع است. این نیاز به درمان خاصی ندارد و طی چند روز ناپدید می شود.

به ندرت، کبودی بزرگی ایجاد می شود که به صورت توده ای در سینه احساس می شود. این نیز معمولاً نیازی به درمان خاصی ندارد، اما ممکن است تا سه هفته طول بکشد تا ناپدید شود.

کبودی با بیوپسی از مغز و VACB بیشتر از نمونه برداری با سوزن ظریف است.

اگر از داروهایی (مانند وارفارین، آسپرین، و قرص های ضد التهابی) استفاده می کنید که باعث خونریزی یا کبودی شما راحت تر از حالت عادی می شود.

 

درد

نمونه‌برداری با سوزن ظریف و آسپیراسیون کیست معمولاً به‌عنوان سوزش توصیف می‌شوند، مانند نمونه‌گیری خون

بیوپسی هسته و VACB تحت بی حسی موضعی انجام می شود. تزریق بی‌حس‌کننده‌ها را می‌گزد و سپس آن ناحیه را بی‌حس می‌کند تا بقیه مراحل دردناک نباشد.

میزان تحمل درد هر کس متفاوت است و پیش بینی آن دشوار است. اگر در طول بیوپسی درد غیرمنتظره ای داشته باشید، پزشک متوقف می شود و گزینه ها را با شما در میان می گذارد.

پس از اتمام بیوپسی و از بین رفتن بی حسی موضعی، ممکن است احساس ناراحتی کنید.

روشن و خاموش کردن کیسه یخ برای بقیه روز می تواند به مقابله با هر درد کمک کند.

داروهای مسکن ساده بدون نسخه مانند پاراستامول و ترکیبات پاراستامول/کدئین معمولاً تمام چیزی است که برای تسکین درد لازم است.

شما باید از مصرف آسپرین برای درد خودداری کنید زیرا ممکن است کبودی را افزایش دهد.

 

غش کردن

اگر گاهی در حین اقدامات پزشکی غش می کنید، قبل از شروع بیوپسی به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر بعد از بیوپسی احساس خوبی ندارید، می توانید تا زمانی که نیاز به بهبودی دارید دراز بکشید.

عفونت

عفونت در پستان پس از بیوپسی بسیار نادر است.

در طول بیوپسی از سوزن های ضد عفونی کننده و استریل یکبار مصرف برای کاهش احتمال عفونت استفاده می شود.

اگر در چند روز پس از بیوپسی، سینه شما قرمز، متورم یا حساس شد، باید به پزشک عمومی (GP) مراجعه کنید یا برای بررسی محل بیوپسی به کلینیک مراجعه کنید.

 

واکنش به بی حسی موضعی

واکنش های حساسیت زا  به بی حسی موضعی نادر می باشد.

اگر در گذشته با بی حسی موضعی برای اقدامات پزشکی یا دندانپزشکی مشکل داشتید، لطفاً قبل از بیوپسی پستان به پزشک خود اطلاع دهید.

 

ریزش ریه (پنوموتوراکس)

این یک عارضه بسیار نادر است که زمانی رخ می دهد که پوشش ریه زیر سینه توسط سوزن بیوپسی آسیب دیده و باعث فروپاشی جزئی ریه شود.

علائم پنوموتوراکس شامل درد قفسه سینه و تنگی نفس است. اگر این علائم را در 24 ساعت پس از بیوپسی پستان تجربه کردید، باید با یکی از شماره تلفن های زیر تماس بگیرید یا به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

در صورت بروز پنوموتوراکس، نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس قفسه سینه دارید و ممکن است لازم باشد برای مشاهده یا درمان به بیمارستان بروید.

 e/بیوپسی سینه

اگر شما:

هر گونه آلرژی داشته باشید.

در گذشته به بی حسی موضعی واکنش نشان داده اید.

در گذشته نسبت به ضد عفونی‌کننده‌های مبتنی بر ید مانند Betadine واکنش نشان داده‌اند، زیرا اغلب برای تمیز کردن پوست قبل از بیوپسی استفاده می‌شود.

داروهایی مانند آسپرین، وارفارین، یا قرص های ضد التهابی مصرف کرده اید که باعث خونریزی یا کبودی شما می شود.

یک بیماری قلبی دارید که نیاز به مصرف دوز آنتی بیوتیک قبل از اقدامات پزشکی یا دندانپزشکی دارد. 

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

ام آر آی چیست؟

سونوگرافی شبانه روزی

فیبرواسکن چیست؟

چه کسی بیوپسی را انجام خواهد داد؟

بیوپسی سینه توسط پزشک انجام می شود. پزشک ممکن است رادیولوژیست، جراح، پزشک پستان یا آسیب شناس باشد. یک متخصص آسیب شناسی، رادیوگرافی، و یا یک پرستار نیز ممکن است برای کمک در آنجا باشد.

 

چه زمانی نتایج را دریافت خواهم کرد؟

ممکن است یک نتیجه اولیه از بیوپسی با سوزن ظریف یا آسپیراسیون کیست در همان روز دریافت کنید

نتایج حاصل از بیوپسی هسته (از جمله VACB) تا یک هفته طول می کشد.

قبل از اینکه کلینیک بیوپسی را ترک کنید، پزشک شما معمولاً یک قرار جداگانه ترتیب می دهد تا نتایج را با شما در میان بگذارد.

اطلاعات کلی در مورد بیوپسی سینه

در روز بیوپسی، ماموگرافی های اخیر یا تصاویر سونوگرافی سینه را با خود همراه داشته باشید.

لباس راحت بپوشید؛ یک لباس دو تکه توصیه می شود زیرا برای بیوپسی باید از کمر به بالا لباس بپوشید.

از استفاده از دئودورانت، عطر و پودر تالک در روز بیوپسی خودداری کنید زیرا می تواند کیفیت اشعه ایکس را مختل کند.

در حالی که پس از بیوپسی پستان خواب‌آلود نخواهید بود، ممکن است بخواهید کسی را برای حمایت همراه خود بیاورید و شما را به خانه ببرد.

اگر بعد از بیوپسی پستان مشکلی داشتید، با مرکز پستان یا پزشک عمومی خود تماس بگیرید. همچنین می‌توانید در صورت نگرانی در هر مرحله یا اگر پس از ساعت‌ها به درمان نیاز دارید، به بخش اورژانس نزدیک‌ترین بیمارستان خود مراجعه کنید.

بیوپسی پستان - سونوگرافی

برداشتن یا برداشتن بافت پستان به منظور بررسی علائم سرطان سینه یا سایر اختلالات است.

انواع مختلفی از بیوپسی پستان وجود دارد، از جمله بیوپسی پستان استریوتاکتیک، هدایت سونوگرافی، هدایت MRI و بیوپسی اکسیزیونال پستان. این مقاله بر روی بیوپسی پستان با هدایت سونوگرافی و سوزن تمرکز دارد.

 

نحوه برگزاری آزمون

از شما خواسته می شود که از کمر به بالا لباس مخصوص بپوشید. شما لباسی خواهید پوشید که در جلو باز می شود. در طول بیوپسی، شما بیدار خواهید بود. شما به پشت دراز خواهید کشید.

بیوپسی به شرح زیر انجام می شود:

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ناحیه روی سینه شما را تمیز می کند.

داروی بیهوشی تزریق می شود.

پزشک یک برش بسیار کوچک در پستان روی ناحیه ای که باید بیوپسی انجام شود ایجاد می کند.

پزشک از تجهیزات سونوگرافی برای هدایت سوزن به ناحیه غیر طبیعی که باید بیوپسی انجام شود استفاده می کند.

ممکن است چندین نمونه بافت کوچک گرفته شود.

در صورت لزوم ممکن است یک سوزن یا منگنه فلزی کوچک در ناحیه بیوپسی در سینه قرار داده شود تا علامت گذاری شود.

بیوپسی با استفاده از یکی از روش های زیر انجام می شود:

آسپیراسیون با سوزن ظریف

یک سوزن توخالی (به نام سوزن ضخیم)

دستگاهی با برق خلاء

یک سوزن توخالی و یک دستگاه با خلاء

پس از برداشتن نمونه بافت، سوزن خارج می شود. یخ و فشار به محل برای جلوگیری از هرگونه خونریزی اعمال می شود. یک باند برای جذب هر مایعی قرار داده می شود. بعد از برداشتن سوزن نیازی به بخیه ندارید. در صورت لزوم می توان نوارهای جراحی را روی هر زخمی قرار داد.

 g/بیوپسی سینه

بیوپسی با سوزن مرکزی

در صورت مشکوک بودن به سرطان پستان، اغلب این نوع بیوپسی ترجیحی است، زیرا بافت پستان بیشتری نسبت به نمونه برداری با سوزن ظریف (FNA) برداشته می شود و نیازی به جراحی ندارد.

در طول این روش، پزشک از یک سوزن توخالی برای برداشتن تکه‌های بافت سینه از ناحیه مورد نظر استفاده می‌کند.

 

بیوپسی با سوزن مرکزی چیست؟

در بیوپسی با سوزن مرکزی (CNB)، یک سوزن توخالی برای برداشتن تکه‌هایی از بافت پستان در ناحیه مشکوکی که پزشک آن را لمس کرده و یا در تصویربرداری شناسایی کرده است، استفاده می‌شود. سوزن را می توان به یک ابزار اتوماتیک فنری متصل کرد که به سرعت سوزن را به داخل و خارج از بافت حرکت می دهد، یا می توان آن را به یک دستگاه مکنده که به برداشتن بافت سینه با سوزن کمک می کند، متصل کرد.

یک استوانه کوچک (گوه) از بافت از طریق سوزن برداشته می شود. اغلب چندین سیلندر برداشته می شود.

دکتری که بیوپسی را انجام می دهد می تواند با احساس توده (توده) سوزن را در محل مورد نظر قرار دهد. برخی از آزمایشات تصویربرداری که ممکن است پزشک استفاده کند عبارتند از:

سونوگرافی (سونوگرافی)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

ماموگرافی (یا توموسنتز پستان)

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

اگر بیوپسی با سوزن مرکزی انجام دهید چه انتظاری باید داشته باشید؟

در طول بیوپسی سوزنی هسته

برای بیوپسی، شما می‌نشینید، به پهلو دراز می‌کشید یا روی یک میز مخصوص با دهانه‌هایی متناسب با سینه‌ها دراز می‌کشید. تا زمانی که بیوپسی انجام می شود، باید بی حرکت بمانید.

برای هر دو نوع بیوپسی سوزنی مرکزی، دارو از طریق یک سوزن ظریف برای بی حس کردن پوست داده می شود. سپس یک برش کوچک (حدود 1/4 اینچ) در سینه ایجاد می شود. سوزن بیوپسی از طریق این برش در بافت پستان قرار می گیرد تا نمونه بافت خارج شود. ممکن است هنگام ورود سوزن فشاری را احساس کنید. باز هم می توان از مطالعات تصویربرداری برای هدایت سوزن به محل دقیق استفاده کرد.

معمولاً یک نشانگر بافت کوچک (که گیره نیز نامیده می شود) در ناحیه بیوپسی قرار می گیرد. این نشانگر روی ماموگرافی یا سایر آزمایشات تصویربرداری ظاهر می شود تا بتوان ناحیه دقیق را برای درمان بیشتر (در صورت لزوم) یا پیگیری تعیین کرد. شما نمی توانید نشانگر را احساس یا ببینید. شما می توانید در طول MRI در جای خود بمانید و فلزیاب را راه اندازی نکنید.

پس از برداشتن بافت، سوزن خارج می شود. نیازی به بخیه نیست. این ناحیه با یک باند استریل پوشانده شده است. برای کمک به محدود کردن خونریزی ممکن است برای مدت کوتاهی فشار وارد شود.

 

پس از بیوپسی با سوزن مرکزی

ممکن است از شما خواسته شود که فعالیت شدید را برای یک روز یا بیشتر محدود کنید، پس از آن زمان ممکن است به فعالیت های معمول خود بازگردید. پزشک یا پرستار شما دستورالعمل هایی را برای این کار به شما می دهد.

بیوپسی با سوزن مرکزی ممکن است باعث خونریزی، کبودی یا تورم شود. این می تواند باعث بزرگتر شدن توده سینه پس از بیوپسی شود. این اغلب دلیلی برای نگرانی نیست و هر گونه خونریزی، کبودی یا تورم به مرور زمان از بین می رود. پزشک یا پرستار شما به شما می گوید که چگونه از محل بیوپسی مراقبت کنید و در صورت بروز مشکل چه زمانی ممکن است لازم باشد با آنها تماس بگیرید. بیوپسی با سوزن مرکزی معمولاً جای زخم باقی نمی‌گذارد.

 

انواع خاص بیوپسی با سوزن مرکزی

بیوپسی سوزنی هسته استریوتاکتیک

برای این روش، پزشک از تصاویر ماموگرافی گرفته شده از زوایای مختلف برای شناسایی محل بیوپسی استفاده می کند. یک کامپیوتر عکس‌های اشعه ایکس سینه را تجزیه و تحلیل می‌کند و دقیقاً نشان می‌دهد که نوک سوزن در ناحیه غیر طبیعی کجا باید برود. این نوع بیوپسی سوزنی مرکزی اغلب برای میکروکلسیفیکاسیون های مشکوک (رسوبات ریز کلسیم)، یا برای توده های کوچک یا سایر نواحی غیر طبیعی که به وضوح در سونوگرافی قابل مشاهده نیستند استفاده می شود.

 

بیوپسی سوزنی به کمک خلاء

برای بیوپسی سوزنی به کمک خلاء، یک پروب از طریق یک برش کوچک در ناحیه بافت غیر طبیعی سینه وارد می شود. پزشک با استفاده از یک مطالعه تصویربرداری لوله را به محل دقیق هدایت می کند. یک استوانه (گوه) از بافت به داخل پروب مکش می شود و یک اسکالپل چرخان در داخل پروب نمونه بافت را از بقیه پستان برش می دهد. از یک برش می توان چندین نمونه گرفت. این روش معمولاً بافت بیشتری را نسبت به نمونه‌برداری با سوزن مرکزی معمولی برمی‌دارد.

 

بیوپسی با سوزن مرکزی چه چیزی را نشان می دهد؟

یک پزشک (آسیب شناس) بافت و/یا مایع بیوپسی را بررسی می کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی در آن وجود دارد یا خیر. بیوپسی سوزنی مرکزی احتمالاً وجود سرطان را به وضوح نشان می دهد، اما ممکن است برخی از سرطان ها را از دست بدهد.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی نتایج بیوپسی خود را دریافت خواهید کرد. اگر نتایج بیوپسی با سوزن مرکزی تشخیص واضحی را ارائه نکرد، یا اگر پزشک هنوز مشکوک باشد، ممکن است به بیوپسی دوم یا نوع دیگری از بیوپسی نیاز داشته باشید.

f/بیوپسی سینه

آماده شدن برای بیوپسی پستان استریوتاکتیک

بیوپسی استریوتاکتیک پستان چیست؟

بیوپسی استریوتاکتیک پستان یک روش غیر جراحی برای ارزیابی ناهنجاری پستان است و توسط رادیولوژیست آموزش دیده مخصوص به صورت سرپایی انجام می شود.

بیوپسی استریوتاکتیک سینه گزینه ای است زمانی که ماموگرافی یک ناهنجاری سینه را نشان می دهد مانند:

یک توده جامد مشکوک

میکروکلسیفیکاسیون ها - خوشه های کوچکی از رسوبات کوچک کلسیم

اعوجاج در ساختار بافت پستان

ناحیه ای از تغییر بافت غیر طبیعی

توده یا ناحیه جدیدی از رسوبات کلسیم در محل جراحی قبلی وجود دارد

در بیوپسی استریوتاکتیک پستان، یک دستگاه ماموگرافی مخصوص از اشعه ایکس برای کمک به هدایت ابزار رادیولوژیست به محل رشد غیر طبیعی استفاده می کند. ماموگرافی استریوتاکتیک با استفاده از کامپیوتر و اشعه ایکس دیجیتالی که از دو زاویه مختلف گرفته شده است، محل دقیق توده پستان را مشخص می کند. با استفاده از این مختصات کامپیوتری، رادیولوژیست سوزن را از طریق پوست وارد می کند، آن را به داخل ضایعه پیش می برد و نمونه های بافت را برمی دارد.

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه در تهران

بیوپسی کلیه و تشخیص بیماری های کلیوی

فیبرواسکن چیست؟

آماده شدن برای بیوپسی پستان استریوتاکتیک

در روز معاینه نباید از دئودورانت، پودر، لوسیون یا عطر زیر بغل یا روی سینه خود استفاده کنید.

قبل از بیوپسی سوزنی، باید تمام داروهایی را که مصرف می‌کنید (از جمله مکمل‌های گیاهی) و اگر آلرژی، بیماری‌های اخیر یا سایر شرایط پزشکی دارید، به پزشک خود گزارش دهید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون را قبل از عمل متوقف کنید.

ممکن است بخواهید یکی از اقوام یا دوستان شما را همراهی کند و بعد از آن شما را به خانه برساند.

خانم ها در صورت وجود احتمال باردار بودن باید همیشه به پزشک خود اطلاع دهند زیرا اشعه می تواند برای جنین مضر باشد.

 

بیوپسی استریوتاکتیک پستان چگونه انجام می شود؟

ممکن است از شما خواسته شود که برخی یا تمام لباس های خود را درآورید و در طول امتحان یک لباس راحتی بپوشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که زیورآلات، عینک و هر گونه اشیاء فلزی یا لباسی را که ممکن است با تصاویر اشعه ایکس یا راحتی فیزیکی تداخل داشته باشد را بردارید.

روی یک میز معاینه متحرک دراز می کشید و سینه آسیب دیده در دهانه میز قرار می گیرد. سینه کمی فشرده می شود و در طول عمل در موقعیت خود قرار می گیرد.

سپس جدول بلند می شود و این روش در زیر آن انجام می شود. چندین جفت استریوتاکتیک از تصاویر اشعه ایکس گرفته می شود.

یک بی حس کننده موضعی به منظور بی حسی به سینه تزریق می شود.

در محلی که قرار است سوزن بیوپسی وارد شود، یک سوراخ بسیار کوچک در پوست ایجاد می شود. سپس رادیولوژیست سوزن را وارد کرده و با استفاده از اشعه ایکس و مختصات کامپیوتری آن را به محل ناهنجاری می رساند. تصاویر اشعه ایکس مجدداً برای تأیید اینکه نوک سوزن واقعاً در داخل ضایعه است گرفته می شود.

سپس نمونه‌های بافت با استفاده از دستگاه با کمک خلاء (VAD) برداشته می‌شوند. فشار خلاء جهت کشیدن بافت سینه  از پستان از مسیر سوزن به داخل محفظه مخصوص نمونه‌ برداری کاربرد دارد. بدون بیرون کشیدن و قرار دادن مجدد سوزن، VAD می چرخد، موقعیت می گیرد و نمونه های اضافی را جمع آوری می کند. به طور معمول، هشت تا ده نمونه بافت از اطراف ضایعه جمع آوری می شود. پس از این نمونه برداری، سوزن برداشته شده و مجموعه نهایی تصاویر گرفته می شود.  ماموگرافی برای تایید قرار گرفتن مارکر در موقعیت مناسب انجام خواهد شد. این روش معمولا در عرض یک ساعت کامل می شود.

 

چه چیزی را در طول و بعد از عمل تجربه خواهم کرد؟

در طول بیوپسی بیدار خواهید بود و ناراحتی کمی داشته باشید یا اصلاً احساس ناراحتی نکنید. اکثر زنان درد کم یا بدون درد و هیچ جای زخم روی سینه را گزارش می کنند.

در زمانی  که جهت بی حس کردن پوست سینه ، بی حسی موضعی را دریافت می نمایید، سوزش خفیفی را از سوزن بیوپسی احساس می کنید. زمانی که سوزن بیوپسی وارد سینه ها می شود کمی فشار احساس می کنید. این قسمت از سینه در مدت زمان کوتاهی بی حس می باشد.

تا زمانی که بیوپسی انجام می شود، باید بی حرکت بمانید.

همانطور که نمونه های بافتی برداشته می شود، ممکن است صدای کلیک از ابزار نمونه گیری بشنوید.

اگر پس از بیوپسی دچار تورم و کبودی شدید، ممکن است به شما دستور داده شود که مسکن بدون نسخه مصرف کنید و از بسته سرد استفاده کنید. کبودی موقت طبیعی است.

در صورت مشاهده تورم، خونریزی، قرمزی یا گرما در سینه، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر یک نشانگر در داخل پستان باقی بماند تا محل ضایعه برداشته شده در طول بیوپسی را مشخص کند، هیچ درد، تغییر شکل یا آسیبی ایجاد نخواهد کرد.

شما باید تا 24 ساعت پس از بازگشت به خانه از فعالیت های شدید خودداری کنید، اما معمولاً می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 

چه کسی نتایج را تفسیر می کند و چگونه می توانم آنها را به دست بیاورم؟

آسیب شناس نمونه برداشته شده را بررسی می کند و تشخیص نهایی را می دهد. پزشک معالج شما نتایج را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.

 

مقالات پیشنهادی :

شرایط سونوگرافی حاملگی

حاملگی خارج رحم

بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

این روش نسبت به بیوپسی جراحی کمتر تهاجمی است، جای زخم کمی به جا می گذارد یا هیچ جای زخمی به جا نمی گذارد و می تواند در کمتر از یک ساعت انجام شود.

بیوپسی استریوتاکتیک سینه یک روش عالی برای ارزیابی رسوبات کلسیم یا توده های ریز است که در سونوگرافی قابل مشاهده نیستند.

در مقایسه با بیوپسی جراحی باز، این روش حدود یک سوم هزینه دارد.

به طور کلی، این روش دردناک نیست و نتایج به اندازه زمانی که یک نمونه بافت با جراحی برداشته می شود دقیق است.

هیچ نقصی در پستان باقی نمی ماند و بر خلاف جراحی، بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک بافت پستان را منحرف نمی کند یا خواندن ماموگرافی های آینده را دشوار نمی کند.

استفاده از دستگاه با کمک خلاء ممکن است حذف کل ضایعه را ممکن سازد.

پس از معاینه اشعه ایکس، هیچ اشعه ای در بدن بیمار باقی نمی ماند.

اشعه ایکس معمولاً عوارض جانبی ندارد.

خطرات

از آنجایی که دستگاه با کمک خلاء تکه های بزرگ بافت را جدا می کند، خطر خونریزی و تشکیل هماتوم یا جمع آوری خون در محل بیوپسی وجود دارد. با این حال، به نظر می رسد خطر کمتر از یک درصد از بیماران باشد.

یک بیمار گاه به گاه ناراحتی قابل توجهی دارد که می تواند به راحتی با داروهای مسکن بدون نسخه کنترل شود.

انجام بیوپسی از بافتی که در عمق سینه قرار دارد، خطر جزئی را به همراه دارد که سوزن از دیواره قفسه سینه عبور کرده و اجازه می دهد هوا در اطراف ریه ایجاد شود که می تواند یک ریه را جمع کند. این یک اتفاق نادر است.

همیشه احتمال کمی سرطان در اثر تشعشع وجود دارد. با این حال، مزایای تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطر است.

 

محدودیت های بیوپسی استریوتاکتیک پستان چیست؟

ضایعات همراه با رسوبات کلسیم پراکنده در سرتاسر پستان به سختی توسط بیوپسی استریوتاکتیک پستان مورد هدف قرار می گیرند. ارزیابی ضایعات نزدیک دیواره قفسه سینه نیز با این روش دشوار است. اگر ماموگرافی فقط یک تغییر مبهم در تراکم بافت نشان دهد اما توده یا گره مشخصی نداشته باشد، این روش ممکن است موفقیت آمیز نباشد.

روش‌های بیوپسی پستان گاهی اوقات یک ضایعه را از دست می‌دهند یا میزان بیماری موجود را دست‌کم می‌گیرند. اگر تشخیص پس از یک روش موفق فنی نامشخص باقی بماند، بیوپسی جراحی ضروری خواهد بود.

 

نکروز چربی سینه

 1. نکروز چربی چیست؟

نکروز چربی یک شرایط  خوش خیم (نه سرطانی) می باشد که بیشتر بعد از آسیب خوردن  یا ضربه  زدن به بافت پستان به و جود می آید.

اگر قسمتی از بافت چربی در  پستان هه دچار آسیب شود، مثلا در طول انجام  بیوپسی یا جراحی، احتمال دارد در بافت سینه  توده ایجاد شود.

مبتلا شدن به نکروز چربی  موجب  افزایش ابتلا به سرطان سینه نمی شود .

 

 1. علائم نکروز چربی

نکروز چربی مثل یک توده سفت و گرد می باشد.

معمولاً بدون درد است، اما در برخی افراد ممکن است حساس یا حتی دردناک باشد.

پوست اطراف توده ممکن است ضخیم، قرمز، کبود شده یا گاهی گودی به نظر برسد.

گاهی اوقات نکروز چربی می تواند باعث کشیده شدن نوک سینه شود.

مهم است که توده های سینه توسط پزشکتان بررسی شود. حتی اگر بیشتر توده های سینه سرطانی نیستند، تغییر در احساس یا ظاهر سینه شما می تواند نشانه سرطان سینه باشد.

 

 1. علت نکروز چربی چیست؟

نکروز چربی می تواند در اثر هر نوع ضربه به سینه ایجاد شود از جمله:

بیوپسی سینه

جراحی سینه شامل لامپکتومی، کوچک کردن سینه، بازسازی یا بزرگ شدن سینه

رادیوتراپی سینه

لیپومدلینگ: زمانی که چربی گرفته شده از قسمت دیگری از بدن به سینه تزریق می شود، به عنوان مثال برای بهبود ظاهر فرورفتگی ها پس از جراحی.

آسیب یا آسیب ناشی از تصادف مانند آسیب دیدگی کمربند ایمنی یا سقوط

نکروز چربی را می توان در هر زمانی پس از جراحی سینه یا آسیب دیدگی یافت.

گاهی اوقات بدون هیچ ضربه ای ایجاد می شود و بسیاری از زنان مبتلا به نکروز چربی آسیب خاصی را به خاطر نمی آورند.

 

 1. تشخیص نکروز چربی

اگر به دلیل توده سینه به پزشک عمومی مراجعه کنید، سینه‌های شما را معاینه می‌کنند و احتمالاً شما را به کلینیک پستان معرفی می‌کنند که در آنجا توسط پزشکان یا پرستاران متخصص ویزیت خواهید شد.

در کلینیک پستان اکثر افراد معاینه پستان و سپس یک یا چند مورد از آزمایش های زیر را انجام می دهند:

ماموگرافی (اشعه ایکس پستان)

اسکن اولتراسوند (با کمک امواج صوتی جهت تولید تصاویر از بافت پستان ها )

بیوپسی هسته (با استفاده از یک سوزن توخالی برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت که زیر میکروسکوپ بررسی می شود - ممکن است چندین نمونه بافت به طور همزمان گرفته شود)

آسپیراسیون با سوزن ظریف (با استفاده از یک سوزن و سرنگ ظریف برای نمونه برداری از سلول ها برای بررسی زیر میکروسکوپ)

در طول معاینه پستان، نکروز چربی را می توان با سرطان سینه اشتباه گرفت. همچنین ممکن است در عکس برداری با اشعه ایکس و اسکن شبیه سرطان سینه باشد که می تواند باعث اضطراب زیادی شود.

اگر ماموگرافی یا اسکن اولتراسوند به وضوح نکروز چربی را نشان دهد، ممکن است نیازی به آزمایشات بیشتری نداشته باشید.

اگر در مورد آنچه ماموگرافی یا سونوگرافی نشان می دهد شک دارید، بیوپسی انجام خواهید داد.

گاهی اوقات نکروز چربی به طور اتفاقی پس از انجام ماموگرافی در غربالگری پستان مشاهده می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی از پستان

سونوگرافی پاپاورین

بیوپسی از تیروئید

سونوگرافی پستان و اگزیلاری

 1. درمان نکروز چربی

اکثر مردم نیازی به درمان ندارند

نکروز چربی بی ضرر است، بنابراین معمولاً نیازی به درمان یا پیگیری نخواهید داشت.

اگر توده بزرگ‌تر شد یا متوجه تغییرات دیگری در سینه‌های خود شدید، مهم است که به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

 

عمل جراحی

معمولاً در صورت امکان از جراحی اجتناب می شود زیرا گاهی اوقات می تواند باعث نکروز چربی بیشتر شود.

با این حال، ممکن است عملیات حذف آن توصیه شود اگر:

بیوپسی اطلاعات کافی برای تایید تشخیص نکروز چربی ارائه نکرده است

نکروز چربی ناراحت کننده یا حساس است

ناحیه توده یا توده به خودی خود از بین نمی رود یا بزرگتر می شود

 

بیوپسی اکسیزیون

اگر به جراحی نیاز دارید، معمولاً بیوپسی اکسیزیون انجام خواهید داد.

این یک عمل جراحی برای برداشتن بافت مرده یا آسیب دیده است و ممکن است با استفاده از بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود.

این عمل یک اسکار کوچک به جای می گذارد اما معمولاً با گذشت زمان از بین می رود.

 

بیوپسی اکسیزیون با کمک خلاء

به برخی افراد بیوپسی اکسیزیون با کمک خلاء پیشنهاد می شود.

پس از تزریق بی حسی موضعی، یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود. یک پروب توخالی متصل به دستگاه خلاء از طریق برش قرار می گیرد.

با استفاده از اولتراسوند یا ماموگرافی به عنوان راهنما، بافت پستان از طریق پروب توسط خلاء به داخل محفظه جمع آوری مکیده می شود تا زمانی که نکروز چربی برداشته شود.

این ممکن است به این معنی باشد که می توان از عمل تحت بیهوشی عمومی اجتناب کرد.

 

مسکن درد

اگر نکروز چربی باعث ناراحتی شود اما برای برداشتن آن جراحی انجام نمی‌دهید، ممکن است پزشکتان درمان آن را با تسکین درد مانند پاراستامول یا یک داروی ضد التهابی مانند ایبوپروفن پیشنهاد کند.

 

کیست سینه

گاهی اوقات، در ناحیه ای از نکروز چربی، بافت آسیب دیده می تواند یک کیست حاوی مایع روغنی (کیست روغنی) تشکیل دهد.

کیست‌های سینه معمولاً نیازی به درمان یا پیگیری ندارند.

 

 1. آیا نکروز چربی موجب خطر ابتلا شدن به سرطان سینه می شود؟

برخی از افراد نگران هستند که نکروز چربی ممکن است به سرطان سینه تبدیل شود، اما هیچ مدرکی مبنی بر این وجود ندارد.

با این حال، همچنان مهم است که از پستان آگاه باشید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه ها، صرف نظر از اینکه چه مدت پس از تشخیص نکروز چربی شما رخ می دهد، به پزشک عمومی مراجعه کنید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT