• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران|ماموگرافی سه بعدی در تهران


بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران؛ سرطان سینه از هر 8 زن یک نفر را مبتلا می کند. در صورت تشخیص و درمان به موقع، سرطان سینه تقریباً در 9 مورد از 10 مورد قابل درمان است. از این رو پیگیری دقیق برای شناسایی کوچکترین ناهنجاری پستان در اسرع وقت اهمیت دارد.

غربالگری سرطان پستان بر اساس دو معاینه تکمیلی انجام می شود: ماموگرافی دوطرفه و سونوگرافی پستان.

f/بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند تماس در باشید

ماموگرافی دوطرفه چیست؟

ماموگرافی دوطرفه یک عکس برداری با اشعه ایکس از پستان است که با استفاده از اشعه ایکس تصاویری از داخل سینه به منظور تشخیص هرگونه ناهنجاری به دست می آید.

سونوگرافی تشخیص دقیق‌تر ماهیت ضایعه شناسایی شده توسط ماموگرافی را ممکن می‌سازد.

ماموگرافی دوطرفه یک ابزار غربالگری است که برای بررسی ناهنجاری های بافت پستان استفاده می شود. این معاینه امکان تجسم ساختار هر سینه را فراهم می کند که در 2 موقعیت مختلف عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود تا کل حجم غده پستانی قابل مشاهده باشد تا هرگونه ناهنجاری تشخیص داده شود.

ماموگرافی دوطرفه: چه زمانی این معاینه باید انجام شود؟

ماموگرافی دوطرفه چه زمانی باید این معاینه انجام شود؟

ماموگرافی دو طرفه را می توان در دو مورد پیشنهاد کرد:

به عنوان بخشی از غربالگری سرطان پستان (غربالگری ماموگرافی)؛

در صورت وجود علائم در بیمار (ماموگرافی تشخیصی).

ماموگرافی غربالگری دوطرفه

ماموگرافی یکی از اولین معایناتی است که به عنوان بخشی از غربالگری سرطان سینه انجام می شود. این امکان را فراهم می کند که در مراحل اولیه کوچکترین ناهنجاری، حتی موارد کوچک، خواه با علائم سرطان سینه همراه باشد یا نباشد، برجسته شود.

ماموگرافی غربالگری را می توان در موارد زیر انجام داد:

هنگامی که یک توده مشکوک پس از لمس تشخیص داده شد،

به عنوان بخشی از غربالگری سازمان یافته سرطان سینه (که در زنان 50 و 74 ساله انجام می شود)،

در بیماران با عوامل خطر (خانواده، سابقه شخصی و ...)

u/بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

ماموگرافی تشخیصی دوطرفه

از طرف دیگر، ماموگرافی تشخیصی در صورت مشاهده علائم توسط بیمار یا پزشک او (قرمزی پوست، ترشح از نوک پستان، لمس یک توده و غیره) پیشنهاد می شود.

سونوگرافی تکمیلی پستان

در صورت تشخیص ناهنجاری در ماموگرافی، سونوگرافی سینه یا پستان باید انجام شود تا ماهیت ضایعه کشف شده با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل شود. این معاینه اغلب علاوه بر ماموگرافی پیشنهاد می شود زیرا به تشخیص ضایعه بدخیم یا خوش خیم پستان کمک می کند.

سونوگرافی به لطف اولتراسوند امکان آشکارسازی نواحی مایع، بافت های نرم و همچنین ساختارهای جامد را فراهم می کند. این اطلاعات به بهبود اولین نتایج به دست آمده در طول ماموگرافی کمک می کند.

چه آمادگی قبل از ماموگرافی دوطرفه؟

قبل از انجام ماموگرافی دوطرفه آمادگی خاصی وجود ندارد.

با این حال، توصیه می شود قبل از معاینه از مرطوب کننده یا عطر روی قفسه سینه استفاده نکنید و هر گونه داروی مصرف شده را به تیم پزشکی گزارش دهید.

به سادگی تصاویر قبلی خود را در روز ماموگرافی بیاورید.

ماموگرافی دوطرفه: معاینه چگونه انجام می شود؟

این معاینه در مطب یا بخش رادیولوژی توسط رادیولوژیست با کمک تکنسین رادیولوژی انجام می شود. ماموگرافی با استفاده از ماموگرافی انجام می شود. این دستگاه برای به دست آوردن تصاویری از پستان، اشعه ایکس با دوز پایین ساطع می کند. امروزه اکثر دستگاه‌ها به فناوری پیشرفته مجهز شده‌اند و امروزه تصاویر دیجیتالی با وضوح بالا تولید می‌کنند.

قبل از معاینه ماموگرافی دوطرفه

دکتری که به شما خوشامد می گوید از شما در مورد سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی، باردار بودن یا امکان بارداری، داشتن پروتز سینه و غیره سؤال می کند. اگر یائسه هستید، پزشک از شما می پرسد که آیا تحت هورمون درمانی هستید یا خیر.

در طول ماموگرافی دو طرفه چه روندی انجام می شود

پس از قرار گرفتن صحیح روی دستگاه، ماموگرافی دوطرفه در حالت ایستاده و با سینه برهنه انجام می شود.

برای اطمینان از کیفیت خوب تصاویر، لازم است هر سینه را بین دو صفحه فشرده کنید تا به خوبی پخش شود. معاینه ممکن است برای برخی از خانم ها ناخوشایند و گاهی کمی دردناک باشد، اما فقط چند ثانیه طول می کشد. با این حال، هیچ خطری برای بیمار ندارد. این روش برای اطمینان از خواندن خوب تصاویر و جلوگیری از هرگونه خطای ناشی از همپوشانی ضروری است.

در مورد ماموگرافی دوطرفه، واکسن ها یکی پس از دیگری از پستان گرفته می شود.

معمولاً دو عکس از هر سینه برای مشاهده سینه از زوایای مختلف گرفته می شود: یکی از جلو و دیگری از پهلو.

r/بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

بعد از ماموگرافی دوطرفه

پس از انجام تصویربرداری، پزشک معاینه بالینی سینه های شما (پوست و نوک سینه ها) را انجام می دهد. بنابراین سینه ها و زیر بغل شما را لمس می کند تا وجود غدد لنفاوی غیر طبیعی را بررسی کند.

رادیولوژیست در پایان معاینه شما را می پذیرد و اولین نتایج خود را به شما اطلاع می دهد. تصاویری که برای پزشک شما در نظر گرفته شده است و همچنین گزارشی به شما داده خواهد شد.

ماموگرافی غربالگری چقدر طول می کشد؟

مدت زمان ماموگرافی دو طرفه معمولاً حدود پانزده دقیقه است. این شامل معاینه کامل، آماده سازی، قرار دادن روی دستگاه و گرفتن عکس می باشد).

یک سونوگرافی اضافی پستان اغلب برای تجزیه و تحلیل یک ناهنجاری تشخیص داده شده با جزئیات بیشتر یا زمانی که شرایط انجام ماموگرافی دشوار است (سینه های خیلی متراکم، سن جوان، بارداری، شیردهی و غیره) پیشنهاد می شود.

ماموگرافی: نتایج

دو خوانی

ماموگرافی نظر دوبار خواندن یک پزشک ماموگرافی یک معاینه دشوار برای تفسیر است. قرائت مضاعف قابلیت اطمینان نتایج به دست آمده را افزایش می دهد.

همچنین، به عنوان بخشی از غربالگری سازمان یافته سرطان سینه، تصاویر به طور سیستماتیک توسط دو رادیولوژیست خوانده می شود. اولین قرائت در حین معاینه، در مطب رادیولوژی انجام می شود. سپس تصاویر به یک رادیولوژیست خارجی دوم ارسال می شود تا تجزیه و تحلیل دوم (دوبارخوانی) را انجام دهد.

نتایج نهایی تقریباً 2 هفته پس از ماموگرافی آماده انتقال است.

طبقه بندی ماموگرافی ACR

نتایج ماموگرافی بر اساس سیستم BIRADS کالج رادیولوژی آمریکا (ACR) است که شامل طبقه بندی تصاویر به 6 دسته از ناهنجاری های ماموگرافی است که به آنها "طبقه بندی ACR" می گویند:

RCA 0

ACR 0 نشان می دهد که باید معاینات اضافی انجام شود یا اینکه نظر پزشکی از یک پزشک شخص ثالث ضروری است.

RCA 1

ماموگرافی طبیعی، هیچ مشکل پزشکی را نشان نمی دهد.

RCA 2

ACR2 به این معنی است که ناهنجاری های خفیف شناسایی شده اند که نیازی به نظارت یا بررسی بیشتر ندارند. بنابراین ماموگرافی ACR2 بدون هیچ عواقبی است.

RCA 3

وجود یک ناهنجاری احتمالاً خوش خیم، نظارت کوتاه مدت (3 یا 6 ماه) توصیه می شود.

RCA 4

وجود یک ناهنجاری نامشخص یا مشکوک

RCA 5

وجود یک ناهنجاری حاکی از سرطان

سونوگرافی اضافی پستان برای به دست آوردن نتایج اضافی و اطلاعات تعیین کننده برای بقیه مدیریت درمانی ضروری است.

در صورت برگشت نتایج ACR4 و ACR5 بیوپسی پستان انجام می شود.

ماموگرافی غربالگری: چند بار، هر چند وقت یکبار؟

d/بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

فاصله بین 2 ماموگرافی چقدر است؟

نتایج ماموگرافی ماموگرافی ارائه شده به عنوان بخشی از غربالگری سازمان یافته سرطان سینه باید هر 2 سال یکبار انجام شود. توصیه می شود در این مدت نظارت دقیق بر سینه های خود داشته باشید و به طور مرتب با پزشک و متخصص زنان خود مشورت کنید. معاینه منظم بین دو ماموگرافی برای اطمینان از عدم وجود هر گونه ناهنجاری ضروری است.

با این حال، اگر تغییراتی رخ دهد (توده در سینه یا زیر بغل، قرمزی، ظاهر پوست نارنجی پوست سینه، جمع شدن نوک پستان، ترشح غیر طبیعی)، اکیداً با پزشک خود مشورت کنید.

 مقالات پیشنهادی : 

چرا به ماموگرافی تشخیصی دوطرفه نیاز دارم؟

ماموگرافی دوطرفه به عنوان یک ارزیابی هدفمند در برخی بیماران ضروری است. اگر توده‌ای بدخیم تایید شود، آزمایش‌های دیگری برای ارزیابی کامل‌تر برای زن تجویز می‌شود.

آیا تشعشعات ساطع شده توسط ماموگرافی خطرناک است؟

با سطوح پایین تر از سی تی اسکن یا اشعه ایکس کلاسیک قفسه سینه، سطوح اشعه ساطع شده در طول ماموگرافی مطابق با دستورالعمل های پزشکی فرانسه و کاملا بی خطر است.

چه زمانی ماموگرافی دوطرفه توصیه می شود؟

اگر در طول ماموگرافی غربالگری، ناهنجاری هایی در هر دو پستان تشخیص داده شود، یا اگر یک توده یا علائم دیگری در طول معاینه پستان احساس شود، ممکن است ماموگرافی دوطرفه درخواست شود. در این موارد، ماموگرافی تشخیص سرطان سینه را تایید یا رد می کند.

چه زمانی باید به انجام ماموگرافی غربالگری فکر کنیم؟

خطر ابتلا به سرطان سینه پس از سن 50 سالگی افزایش می یابد، بنابراین ماموگرافی غربالگری برای همه زنان بین 50 تا 74 سال بدون هیچ گونه علائم و/یا عوامل خطر خاصی (به غیر از سن) توصیه می شود.

سرطان سینه که در هر 8 زن یک نفر دیده می شود، یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است. به همین دلیل تشخیص آن در مرحله اول با روش های مختلف حائز اهمیت است. در میان این روش ها، گره هایی که خیلی کوچک هستند و قابل لمس نیستند را می توان با ماموگرافی دیجیتال مشاهده کرد و توده هایی که حتی در سونوگرافی هم قابل تشخیص نیستند را می توان با علامت گذاری از بین برد. علاوه بر این، در مقایسه با ماموگرافی معمولی با تابش کمتری گرفته می شود و تصاویری با وضوح بسیار بالا ارائه می دهد.

 

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

این سوال را می توان به عنوان یک روش تصویربرداری مورد استفاده در تشخیص سرطان سینه و گرفتن با اشعه ایکس با دوز پایین پاسخ داد.

 

ماموگرافی دیجیتال برای کدام گروه بیماران استفاده می شود؟

برای همه زنان بالای 40 سال مهم است که سالی یک بار ماموگرافی دیجیتال انجام دهند.

 f/بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

مزایای ماموگرافی دیجیتال چیست؟

تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه را تسهیل می کند. علاوه بر این تصاویر به دست آمده با این روش تصویربرداری دارای وضوح بالایی هستند. بنابراین، با این روش می‌توان گره‌هایی را دید که خیلی کوچک هستند و قابل لمس نیستند، سلول‌های سرطانی میکروسکوپی در محل را شناسایی کردند و توده‌هایی را که حتی در سونوگرافی هم نمی‌توان دید، علامت‌گذاری و حذف کرد.

 

ماموگرافی دیجیتال چگونه گرفته می شود؟

"چگونه ماموگرافی دیجیتال بگیریم؟" برای کسانی که در تعجب هستند، می توان به این سوال پاسخ داد:

 

مانند ماموگرافی کلاسیک، بافت پستان با پلاکی فشرده می شود که بافت سینه و لوله پرتو را به هم می بندد. سپس برای هر سینه از جلو و پهلو عکس گرفته می شود. در این فرآیند، پرتوها از بافت پستان عبور کرده و به محیط الکترونیکی منتقل می‌شوند. سپس این تصاویر بر روی صفحه های دیجیتال بزرگ پخش می شود و توسط رادیولوژیست ارزیابی می شود.

 

قبل از ماموگرافی دیجیتال چه کاری انجام می شود؟

محصولات آرایشی مانند لوسیون، پودر، دئودورانت نباید قبل از عمل استفاده شود. این می تواند تصویر زیر بغل و سینه ها را در هنگام عکسبرداری مخدوش کند. در صورتی که بافت سینه فرد حساس باشد، تیراندازی باید بعد از قاعدگی انجام شود. بارداری باید از قبل اطلاع رسانی شود. تمام نتایج مربوط به یک پیش تیراندازی نیز باید آورده شود.

 

چه نوع سرطانی را می توان با ماموگرافی دیجیتال تشخیص داد؟

دستگاه ماموگرافی دیجیتال یکی از اولین روش هایی است که در تشخیص سرطان سینه استفاده می شود، اما ممکن است تمام سرطان های سینه را تشخیص ندهد. با این روش، توده های کوچک در بافت متراکم سینه ممکن است دیده نشود. در چنین شرایطی، روش های تصویربرداری اضافی مانند ام آر آی سینه، سونوگرافی و توموسنتز درخواست می شود.

 

هزینه ماموگرافی دیجیتال چقدر است؟

هزینه ماموگرافی دیجیتال بسته به ناحیه تحت درمان و معاینات اضافی ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل قبل از فیلمبرداری باید اطلاعات دقیق قیمت را به دست آورد.

ماموگرافی دیجیتال، درست مانند عکاسی دیجیتال، با برتری بی چون و چرای جایگزین ماموگرافی آنالوگ سیستم قدیمی شده است. تصویر دریافتی را می توان در رسانه دیجیتال ذخیره و انتقال داد. رادیولوژیست ماموگرافی های شما را با جزئیات روی مانیتورهای مخصوص با وضوح 4K بررسی می کند. با امکاناتی که برنامه های کامپیوتری ارائه می دهند، می توان بدون نیاز به عکسبرداری مجدد، روی تصاویر کار کرد و تنظیمات را انجام داد.

مهمترین مزیت ماموگرافی دیجیتال این است که دوز تابش به 30 درصد می رسد. علاوه بر این، این یک مزیت بسیار مهم است که اولین نشانه‌های سرطان، که در ماموگرافی دیجیتال آن را "میکروکلسیفیکاسیون" می‌نامیم، در مراحل اولیه به راحتی قابل تشخیص است. علاوه بر این، نسبت فشرده سازی سینه، که زنان از آن شکایت دارند، ممکن است در ماموگرافی دیجیتال نسبتاً کمتر باشد. با توجه به این مزایا، ماموگرافی دیجیتال به ویژه در مواردی که ارزیابی آنها دشوار است، مانند مواردی که سینه‌های فیبروکیستیک متراکم دارند و آنهایی که در سینه‌هایشان پروتز دارند، توصیه می‌شود.

توموسنتز که به عنوان سه بعدی ماموگرافی دیجیتال تعریف می شود، یک فناوری جدید است. اگرچه روش جدیدی است اما تنها تفاوت آن با ماموگرافی دیجیتال این است که لوله اشعه ایکس دستگاه به سمت راست و چپ حرکت می کند و می توان از زوایای مختلف عکس گرفت و با محاسبات ریاضی تصاویر سه بعدی به دست آورد. در برخی از مطالعات، نتایجی در جهت حساسیت بیشتر و ابتلای بیشتر به سرطان منتشر شده است. موضوعی که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد افزایش میزان تشعشع است. اگر اسکن فقط با توموسنتز انجام شود، افزایشی در میزان تابش وجود ندارد. به عبارت دیگر میزان تابش در توموسنتز مانند ماموگرافی دیجیتال معمولی است. اما اگر هم ماموگرافی دیجیتال و هم توموسنتز انجام شود، میزان تابش افزایش می یابد. در این مورد حتما باید با رادیولوژیست خود صحبت کنید. اسکن با یک روش واحد در دراز مدت سالم تر خواهد بود. مهمترین مزیت توموسنتز (ماموگرافی سه بعدی) استفاده از آن در ارزیابی دقیق به منظور جلوگیری از انجام بیوپسی غیرضروری در موارد میانی است.

متداول ترین تکنیک های مورد استفاده برای تصویربرداری از پستان ماموگرافی و سونوگرافی است. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یکی دیگر از تکنیک‌هایی است که در سال‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است و کاربرد محدودی دارد.

تصویربرداری از بافت پستان با اشعه ایکس ماموگرافی نامیده می شود. مطالعات نشان داده است که ماموگرافی مهمترین روش در تشخیص زودهنگام سرطان سینه است.

 

بافت سینه

تصاویر در موقعیت های مختلف با بستن نازل بین دو صفحه گرفته می شود. ماموگرافی از بالا به پایین (Craniocaudal-CC) و ماموگرافی جانبی (Mediolateral-MLO) اغلب گرفته می شود. هرچه نازل بهتر فشرده شود، تصویر بهتری به دست می آید. با این حال، نباید اجازه داد که بیمار در طول فشرده سازی بیش از حد متحمل شود.

 

نکات مهم

نکات مهم جایگاه ماموگرافی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان بسیار مهم است. به همین دلیل هم برای تشخیص در حضور توده و هم برای غربالگری در زنانی که شکایتی ندارند استفاده می شود. غربالگری از سن 40 سالگی در زنان بدون فاکتورهای خطر قابل توجه و بدون شکایت شروع می شود. ماموگرافی غربالگری در زنانی که هیچ شکایتی ندارند اما در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پستان (مثلاً سرطان پستان خانوادگی) هستند، در سنین پایین‌تر شروع می‌شود.

ماموگرافی اشعه ایکس ساطع شده از خود ماموگرافی باعث سرطان نمی شود. هنگام نمونه برداری از برخی ضایعات مشکوک می توان با ماموگرافی علامت گذاری کرد. ماموگرافی ممکن است برای اهداف تشخیصی در زنان با بافت سینه متراکم (به ویژه در زنان جوان) و کسانی که تحت بازسازی با پروتز قرار گرفته اند، کافی نباشد. یکی از گام های مهم در ارزیابی ماموگرافی، مقایسه فیلم های جدید با اشعه ایکس سال های گذشته است.

سونوگرافی ممکن است در آشکار کردن وجود توده در بافت پستان و در تشخیص افتراقی زنان (قبل از 40 سالگی)، به ویژه در زنان جوان و/یا زنان با بافت غدد پستانی متراکم، برتر از ماموگرافی باشد. با ارزش ترین روش تصویربرداری در تشخیص و پیگیری کیست پستان است. از راهنمایی سونوگرافی می توان برای نمونه برداری از توده مشکوک در پستان یا تخلیه کیست پستان استفاده کرد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای غربالگری پستان استفاده نمی شود. ممکن است در تشخیص افتراقی برخی از ضایعات پستان نسبت به ماموگرافی و سونوگرافی برتری داشته باشد. این روش در پیگیری درمان در سرطان پستان پیشرفته موضعی، در پیگیری زنان در معرض خطر بالای سرطان پستان، در تشخیص سرطان مخفی پستان و در پیگیری بیماران نسبت به سایر روش‌های تصویربرداری برتری دارد.

 

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT