• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ترشح پستان|ترشح سینه|علت ترشحات سینه در جوانان |ترشح مایع شفاف از سینه


ترشح پستان

ترشحات پستان بخشی از عملکرد سینه در دوران بارداری یا شیردهی است. همچنین ممکن است با تغییرات هورمونی قاعدگی و تغییرات فیبروکیستیک همراه باشد. ترشحات شیری رنگ پس از شیردهی معمولاً روی هر دو سینه تأثیر می گذارد و می تواند تا دو یا سه سال پس از قطع شیردهی ادامه یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون انجام سونوگرافی یا ماموگرافی در مرکز سونوگرافی الوند و نوبت گیری با ما تماس بگیرید

پاپیلوما یک تومور غیرسرطانی (خوش خیم) است که می تواند با ترشحات خونی همراه باشد. ترشحات مرتبط با پاپیلوما اغلب به صورت خود به خود رخ می دهد و یک مجرا را درگیر می کند. اگرچه ترشحات خونی ممکن است به خودی خود برطرف شود، پزشک شما احتمالاً ماموگرافی تشخیصی و سونوگرافی پستان را توصیه می کند تا ببیند چه چیزی باعث ترشح می شود. همچنین ممکن است برای تایید پاپیلوم بودن یا رد سرطان به بیوپسی نیاز داشته باشید. اگر بیوپسی وجود پاپیلوما را تایید کرد، پزشک شما را به یک جراح ارجاع می دهد تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کند.

chest/ترشح پستان

اغلب ترشحات نوک سینه از یک بیماری خوش خیم ناشی می شود. با این حال، سرطان سینه یک احتمال است، به خصوص اگر:

توده ای در سینه وجود داشته باشد
فقط یک سینه تحت تأثیر قرار می گیرد
ترشحات حاوی خون یا شفاف هستند
ترشحات خود به خود و مداوم است
این ترشحات تنها یک مجرا را تحت تأثیر قرار می دهد

همچنین بخوانید:  مرکز سونوگرافی سینه

علل احتمالی ترشح از نوک پستان عبارتند از:

آبسه
قرص های ضد بارداری
سرطان پستان
عفونت سینه
کارسینوم مجرای درجا (DCIS)
اختلالات غدد درون ریز
تحریک بیش از حد سینه
سینه های فیبروکیستیک (بافت سینه توده یا طناب مانند)
گالاکتوره
آسیب یا ضربه به سینه
پاپیلوم داخل مجاری (رشد خوش خیم زگیل مانند در مجرای شیر)
اکتازی مجرای پستانی
مصرف دارو
تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی
بیماری پاژه پستان
ماستیت پری مجاری
بارداری و شیردهی
پرولاکتینوما

علل نشان داده شده در اینجا معمولاً با این علامت همراه است. برای تشخیص دقیق با پزشک یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.
برای زنانی که شیر نمی دهند، مشاهده ترشحات نوک سینه می تواند نگران کننده باشد. اما اگر متوجه ترشح از نوک پستان خود شدید، دلیلی برای وحشت وجود ندارد. در حالی که ترشح از نوک پستان می تواند جدی باشد، در بیشتر موارد، یا طبیعی است یا به دلیل یک بیماری جزئی.

chest/ترشح پستان

با این حال، اگر شیر نمی‌دهید، هر زمان که متوجه ترشحات پستان شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. بر اساس علائم شما و نتایج آزمایش‌های تشخیصی، پزشک بهترین روش درمانی را انتخاب می‌کند.


ترشحات غیر طبیعی از نوک پستان چیست؟

ترشح خونی از نوک پستان هرگز طبیعی نیست. سایر علائم ناهنجاری عبارتند از: ترشح از نوک پستان تنها از یک سینه و ترشحاتی که به طور خود به خود بدون هیچ گونه لمس، تحریک یا تحریک سینه شما ایجاد می شود.

رنگ معمولاً برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن ترشح مفید نیست. ترشحات غیرطبیعی و طبیعی نوک سینه می تواند شفاف، زرد، سفید یا سبز باشد.

ترشحات نرمال نوک سینه بیشتر در هر دو نوک پستان اتفاق می افتد و اغلب زمانی که نوک سینه ها فشرده ترشح می شود. برخی از زنان که نگران ترشحات سینه هستند ممکن است باعث بدتر شدن آن شوند. آنها این کار را با فشار دادن مکرر نوک سینه های خود برای بررسی ترشحات نوک سینه انجام می دهند. در این موارد، تنها گذاشتن نوک سینه ها برای مدتی ممکن است به بهبود وضعیت کمک کند.

بر اساس ارزیابی پزشکی شما، پزشک تعیین می کند که ترشحات نوک سینه شما طبیعی (فیزیولوژیک) یا غیر طبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد که ترشحات سینه شما غیرطبیعی است، به خاطر داشته باشید که بیشتر شرایط پاتولوژیک که باعث ترشح از نوک پستان می شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.
چه چیزی ممکن است باعث ترشح طبیعی نوک پستان شود؟

برخی از دلایل ترشح طبیعی نوک پستان عبارتند از:

بارداری: در مراحل اولیه بارداری، برخی از زنان متوجه ترشحات واضح سینه می شوند که از نوک سینه هایشان می آید. در مراحل بعدی بارداری، این ترشحات ممکن است ظاهری آبکی و شیری به خود بگیرد.
قطع شیردهی: حتی پس از اینکه شیر دادن به کودک خود را متوقف کردید، ممکن است متوجه شوید که ترشحات شیر مانند سینه برای مدتی باقی می ماند.
تحریک: نوک سینه ها ممکن است هنگام تحریک یا فشار دادن مایع ترشح کنند. ترشحات طبیعی از نوک پستان ممکن است زمانی نیز رخ دهد که نوک پستان‌ها به‌طور مکرر توسط سوتین یا در حین ورزش‌های شدید بدنی، مانند دویدن، پاره می‌شوند.

چه چیزی باعث ترشح غیر طبیعی نوک سینه می شود و آیا می تواند غیر سرطانی باشد؟

تعدادی از شرایط غیر سرطانی می توانند باعث ترشح از نوک پستان شوند.

اگر ارزیابی اولیه پزشکی شما نشان دهد که ترشح غیرطبیعی است، ممکن است پزشک آزمایش‌های بیشتری را درخواست کند. آزمایش‌ها به تعیین شرایط زمینه‌ای که باعث ایجاد مشکل شده کمک می‌کند و ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ترشحات
آزمایشات خون
ماموگرافی و/یا سونوگرافی یک یا هر دو سینه
اسکن مغز
برداشتن جراحی و تجزیه و تحلیل یک یا چند مجرا در نوک پستان شما

chest/ترشح پستان

همچنین بخوانید: فیبرواسکن کبد

علل احتمالی ترشحات غیر طبیعی عبارتند از:

تغییرات فیبروکیستیک سینه فیبروکیستیک به وجود یا ایجاد بافت فیبری و کیست اشاره دارد. تغییرات فیبروکیستیک در سینه ها ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن بافت سینه شود. با این حال، آنها وجود سرطان را نشان نمی دهند. تغییرات فیبروکیستیک پستان علاوه بر ایجاد درد و خارش، گاهی اوقات می‌تواند باعث ترشح ترشحات شفاف، سفید، زرد یا سبز از نوک پستان شود.
گالاکتوره. ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما گالاکتوره به سادگی وضعیتی را توصیف می کند که در آن سینه یک زن شیر یا ترشحات شیری رنگ از نوک پستان ترشح می کند، حتی اگر آنها شیر نمی دهند. گالاکتوره یک بیماری نیست و علل احتمالی زیادی دارد. این شامل:
تومورهای غده هیپوفیز
برخی داروها، از جمله برخی هورمون ها و داروهای روانگردان
برخی از گیاهان، مانند بادیان و رازیانه
کم کاری تیروئید
مواد مخدر غیرقانونی از جمله ماری جوانا
عفونت ترشحات نوک سینه حاوی چرک ممکن است نشان دهنده عفونت در سینه شما باشد. این بیماری به عنوان ماستیت نیز شناخته می شود. ماستیت معمولا در زنان شیرده دیده می شود. اما می تواند در زنانی که شیرده نیستند ایجاد شود. اگر در سینه‌تان عفونت یا آبسه دارید، ممکن است متوجه شوید که سینه‌تان زخم، قرمز یا در لمس گرم است.
اکتازی مجرای پستانی. این دومین علت شایع ترشح غیر طبیعی از نوک پستان است. معمولاً در زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند دیده می شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی مجاری واقع در زیر نوک پستان می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است عفونت ایجاد شود که منجر به ترشح غلیظ و سبز رنگ از نوک پستان می شود.
پاپیلوم داخل مجاری. اینها رشد غیر سرطانی در مجاری سینه هستند. آنها شایع ترین دلیلی هستند که زنان ترشحات غیر طبیعی نوک سینه را تجربه می کنند. هنگامی که آنها ملتهب می شوند، پاپیلوم های داخل مجاری ممکن است منجر به ترشحات نوک سینه شوند که حاوی خون یا بافت چسبنده هستند.

همچنین بخوانید: سونوگرافی خانم

ارتباط ترشحات نوک سینه و سرطان سینه چیست؟

بیشتر ترشحات نوک سینه یا طبیعی است یا ناشی از یک بیماری خوش خیم است. با این حال، مواردی وجود دارد که ترشحات از پستان ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان سینه باشد. اگر ترشحات نوک سینه شما همراه با توده یا توده در سینه باشد یا اگر ماموگرافی غیرطبیعی داشته باشید، این احتمال بیشتر است.

یکی از انواع سرطان سینه که ممکن است باعث ترشح سینه شود، کارسینوم داخل مجاری است. این سرطان در مجاری پستان واقع در زیر نوک سینه ایجاد می شود.

یکی دیگر از انواع نادر سرطان سینه که ممکن است منجر به ترشح از نوک پستان شود، بیماری پاژه است. این وضعیت در مجاری سینه ایجاد می شود و سپس به سمت نوک پستان حرکت می کند. ممکن است باعث خونریزی یا ترشح از نوک پستان و هاله اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً با شکل دیگری از سرطان سینه رخ می دهد.

ترشحات نوک پستان یک ناهنجاری رایج در زنان غیر باردار یا شیرده به خصوص قبل از یائسگی است. ترشح از نوک پستان حتی در زنان یائسه لزوما غیر طبیعی نیست، اما در مردان همیشه غیر طبیعی است. ترشحات خود به خودی یک طرفه از نوک پستان، صرف نظر از رنگ، غیر طبیعی در نظر گرفته می شود.

ترشحات نوک پستان می تواند سروز (زرد)، مخاطی (شفاف)، شیری رنگ، خونریزی دهنده (خونی)، چرکی، رنگی و غلیظ یا سروخونی (صورتی) باشد. این می تواند خود به خود یا پس از بیان نوک پستان رخ دهد.

 

پاتوفیزیولوژی ترشحات نوک سینه

ترشحات نوک پستان می تواند شامل شیر یا ترشحات ثانویه به دلایل مختلف باشد.

تولید شیر توسط زنی که باردار یا شیرده نیست (گالاکتوره) شامل سطح بالایی از پرولاکتین است که بافت غده سینه را تحریک می کند. با این حال، فقط برخی از بیمارانی که سطح پرولاکتین بالایی دارند به گالاکتوره مبتلا می شوند.

 

اتیولوژی ترشح از نوک پستان

در اغلب موارد، ترشح از نوک پستان یک علت خوش خیم دارد. سرطان ها (کارسینوم داخل مجاری یا کارسینوم مجرای مهاجم به عنوان یک قاعده) علت در کمتر از 10٪ موارد است. موارد دیگر ناشی از ناهنجاری های خوش خیم مجرای (مانند پاپیلوم داخل مجاری، اکتازی galactophoric، دیستروفی فیبروکیستیک)، اختلالات غدد درون ریز (مانند تومور هیپوفیز)، اختلالات کبدی، آبسه ها یا عفونت های سینه، یا استفاده از برخی داروها است. از میان این علل، پاپیلوم داخل مجاری احتمالاً شایع ترین است. همچنین شایع ترین علت ترشح خونی از نوک پستان بدون توده سینه است.

 

ارزیابی ترشحات نوک سینه

شرح حال

سابقه بیماری فعلی باید در نظر گرفته شود:

 

 • جریان جریان یک طرفه است یا دو طرفه؟
 • رنگش چیه و خونی هست؟
 • چقدر طول می کشد؟
 • آیا خود به خودی است یا فقط در صورت تحریک نوک پستان رخ می دهد؟
 • آیا توده یا درد سینه وجود دارد؟

 

بررسی سیستم‌ها باید به دنبال علائمی باشد که دلیل احتمالی را نشان می‌دهند، از جمله:

 

 • تب: ورم پستان یا آبسه سینه
 • عدم تحمل سرما، یبوست یا افزایش وزن: کم کاری تیروئید
 • آمنوره، ناباروری، سردرد یا اختلالات بینایی: تومور هیپوفیز
 • آسیت یا یرقان: اختلالات کبدی

 

ماستیت غیر شیردهی می تواند ورم پستان پری داکتال، ماستیت گرانولوماتوز ایدیوپاتیک یا ورم پستان سلی باشد.

سابقه پزشکی باید شامل علل احتمالی هیپرپرولاکتینمی، از جمله نارسایی مزمن کلیه، بارداری، بیماری کبد و دیستیروئیدیسم، و همچنین سابقه ناباروری، فشار خون بالا، افسردگی، شیردهی، بی نظمی قاعدگی و سرطان باشد. پزشکان باید به طور خاص به دنبال داروهایی باشند که می‌توانند باعث ترشح پرولاکتین شوند، مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، داروهای ضد فشار خون (مانند متیل دوپا، رزرپین، وراپامیل)، مسدودکننده‌های H2 (مانند سایمتیدین، رانیتیدین)، مواد افیونی، و مهارکننده‌های دوپامین D2 (مثلاً بسیاری از داروها). داروهای تغییر دهنده، از جمله فنوتیازین ها و ضد افسردگی های سه حلقه ای).

 

معاینهی جسمی

معاینه بالینی بر معاینه پستان متمرکز است. در بیماران مرد، ژنیکوماستی، در صورت وجود، مشخص می شود. سینه ها برای ارزیابی تقارن آنها، بررسی چین و چروک های پوستی، اریتم، تورم، تغییر رنگ نوک پستان یا پوست، پوسته پوسته شدن، زخم یا پس گرفتن نوک پستان بررسی می شوند. سینه ها در جستجوی توده های سینه یا لنفادنوپاتی زیر بغل یا فوق ترقوه لمس می شوند. در غیاب ترشحات خود به خود، ناحیه نوک پستان به طور معمول لمس می شود تا ترشحات تحریک شود و هر قسمت مرتبط با ترشح شناسایی شود.

نور روشن و ذره بین می تواند به ارزیابی اینکه ترشحات نوک سینه تک منفذ است یا چند منفذی کمک می کند.

علائم هشدار دهنده

برخی از علائم نگران کننده هستند:

 

 • توده قابل لمس پستان یا تغییرات پوستی
 • ترشحات خونی
 • جریان یک طرفه
 • جریان خود به خود
 • سن ≥ 40 سال
 • جنس مرد
 • تفسیر علائم

 

در صورت وجود جریان توده ای و مثبت گوایاک، حتی اگر دو طرفه باشد، سرطان باید در نظر گرفته شود.

جریان دو طرفه ویا چند مجاری است و گایاک منفی نشان دهنده یک علت غدد درون ریز است.

وجود هر یک از موارد زیر مستلزم پیگیری توسط جراح با تجربه در اختلالات پستان است:

 

 • یک توده سینه
 • ترشح خونی یا گایاک مثبت
 • جریان یک طرفه خود به خود
 • سابقه ناهنجاری در ماموگرافی یا سونوگرافی پستان

 

تست های اضافی

در صورت مشکوک بودن به علت غدد درون ریز، بررسی های زیر باید انجام شود:

 

 • سطح پرولاکتین
 • سطوح TSH

اگر ترشحات گایاک مثبت باشد، آزمایشات زیر باید انجام شود:

 

 • سیتولوژی

در صورت وجود توده سینه قابل لمس، کار ممکن است شامل معاینات زیر باشد

 

 • سونوگرافی، آسپیراسیون کیست یا ماموگرافی

اگر توده ای وجود نداشته باشد اما مشکوک به سرطان باشد یا سایر آزمایشات بی نتیجه باشند، موارد زیر انجام می شود:

 

 • ماموگرافی

اگر نتایج تصویربرداری یا سیتولوژی (آسپیراسیون کیست) غیر طبیعی باشد، بیوپسی سینه با هدایت تصویر انجام می شود.

اگر ماموگرافی و سونوگرافی منبعی را مشخص نکرد و ترشحات خود به خود و از یک مجرا یا سینه منفرد باشد، کار باید شامل

داکتوگرافی (تصویربرداری کنتراست از مجرای شیر) یا بیوپسی پستان با هدایت تصویر

درمان ترشحات نوک سینه

درمان ترشح از نوک پستان به علت آن بستگی دارد. اگر تصویربرداری ضایعه ای را شناسایی کند، بیوپسی سوزنی انجام می شود.

سرطان سینه به طور مناسب درمان می شود.

 

پاپیلوم های داخل مجاری که شایع ترین علت ترشح خونی از نوک پستان هستند، معمولاً پس از تشخیص با بیوپسی سوزنی برداشته می شوند. این روش ترشحات نوک سینه را درمان می کند و احتمال کمی سرطان را از بین می برد. استثناها پاپیلوم های میکروسکوپی هستند که به طور اتفاقی در طی بیوپسی کلسیفیکاسیون ها کشف می شوند.

 

هایپرپرولاکتینمی با دارو یا برداشتن تومور هیپوفیز با جراحی درمان می شود. اختلالات کبدی با توجه به اختلال خاص درمان می شوند.

 

این موارد را جدی بگیرید:

 • ترشح پستان اغلب خوش خیم است.
 • ترشحات دو طرفه، چند منفذی و مثبت گوایاک معمولاً خوش خیم و با منشاء غدد درون ریز است.
 • ترشحات خودبخودی و یک طرفه نیاز به آزمایش تشخیصی دارد. این نوع ترشحات ممکن است به دلیل سرطان باشد، به خصوص اگر خونی (یا گوایاک مثبت) باشد.
 • وجود توده پستان، ترشحات خونی (یا گایاک مثبت) یا سابقه ماموگرافی یا سونوگرافی غیرطبیعی، لازم است با یک جراح متخصص در آسیب شناسی پستان پیگیری شود.

© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT