• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی داپلر عروق|سونوگرافی داپلر عروق پا درتهران|سونوگرافی عروق پا


سونوگرافی داپلر عروق؛ داپلر یا اکو داپلر چیست؟

داپلر و اکو داپلر تکنیک هایی هستند که مانند عکس برداری با اشعه ایکس و سی تی اسکن، تحت تصویربرداری پزشکی قرار می گیرند. با این حال، اینها معاینات پزشکی هستند که از اشعه ایکس استفاده نمی کنند، بلکه از اولتراسوند استفاده می کنند، یعنی "ارتعاشی با ماهیت مشابه صدا، اما با فرکانس بسیار زیاد .که گوش انسان قادر به درک آن نیست" و کاوشگر. ، با تصاویری که سپس به صورت زنده بر روی یک صفحه ویدیویی منتقل می شود و توسط رادیولوژیست استفاده می شود.

 k/سونوگرافی داپلر عروق

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

داپلر اجازه می دهد تا از جریان خون، سرعت و مقدار جریان خون در رگ های خونی: وریدها و شریان ها قدردانی شود.

 

همانطور که از نامش پیداست، سونوگرافی داپلر ترکیبی از داپلر با سونوگرافی است تا بتواند شکل رگ های خونی را به طور همزمان مشاهده کند و در نتیجه آسیب شناسی های خاصی را تشخیص دهد. اما تفاوت بین داپلر وریدی و داپلر شریانی چیست؟

 

داپلر وریدی

یک اکو داپلر وریدی اجازه می دهد تا از گردش خون، جریان خون در وریدها، رگ هایی که خون را از اندام ها به قلب باز می گرداند، قدردانی کنیم. بنابراین تشخیص رگ های واریسی، لخته های خون و ترومبوز وریدی (تشکیل لخته خون در ورید) را تسهیل می کند و همچنین امکان پیگیری تکامل آنها را فراهم می کند.

 

داپلر شریانی

داپلر شریانی به شما امکان می دهد جریان خون را در شریان ها مشاهده کنید، عروقی که خون را از قلب به اندام ها می برند. قبل یا بعد از عمل یا برای تشخیص آسیب شناسی شریانی استفاده می شود: وجود پلاک های آتروما و در نتیجه باریک شدن یک شریان، گشاد شدن یا انسداد شریان دیگر.

 

چرا سونوگرافی داپلر یا داپلر انجام می شود؟

یک داپلر یا اکودوپلر برای ارزیابی کیفیت جریان خون و مشاهده هرگونه "موانع" در عروق، توسط یک متخصص بهداشت برای تشخیص یا تایید آن توصیه می شود. ما به طور خاص به وریدهای واریسی و فلبیت یا ترومبوز وریدی فکر می کنیم.

 

همراه یا نه با سایر معاینات تصویربرداری پزشکی مانند اسکنر یا MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)، اکو داپلر قلب، اکو داپلر اندام تحتانی و اکو داپلر تنه فوق آئورت (TSA echo-doppler) نیز می تواند قبل از عمل توصیه شود. پس از مداخله، یا صرفاً برای کنترل: باریک شدن، آنوریسم (اتساع) یا انسداد شریان.

 d/سونوگرافی داپلر عروق

چگونه برای داپلر آماده شویم؟

برای جلوگیری از هرگونه نگرانی، عاقلانه است که از قبل در مورد معاینات مختلف تصویربرداری پزشکی که توسط پزشک تجویز شده است، مانند داپلر و داپلر، اطلاعاتی کسب کنید. معمولاً این تکنیک به غیر از روش‌های معمول «اداری» در طول مشاوره پزشکی نیاز به آمادگی خاصی ندارد: تهیه کیف حاوی نسخه و نامه پزشک، کارت حیاتی، بیمه متقابل یا کارت پرداخت شخص ثالث، وسیله پرداخت و همچنین گزارش های معاینات تصویربرداری پزشکی قبلی در ارتباط با داپلر یا داپلر آینده.

 

مراقب باشید، با این حال، در برخی موارد لازم است با معده خالی بیایید، بنابراین علاقه مند به گوش دادن به دقت و توجه به توصیه های قبلی پزشک خود هستید. ما به طور خاص به داپلر و اکو داپلر شریان‌های واقع در شکم یا کلیه‌ها فکر می‌کنیم، که عموماً از آنها خواسته می‌شود در طول 4 ساعت قبل از معاینه چیزی نخورده یا ننوشیده باشند.

 

در نهایت، برای داپلر عروقی، داپلر شریانی یا سونوگرافی، عجله نداشته باشید و منتظر معاینه ای باشید که می تواند تا 30 دقیقه طول بکشد که میانگین مدت زمان آن بین 10 تا 30 دقیقه است.

 

معاینه داپلر چگونه انجام می شود؟

داپلر و اکو داپلر از سونوگرافی استفاده می کنند و آزمایشات تصویربرداری پزشکی دردناکی نیستند. آنها هم به ارزیابی گردش خون، یعنی سرعت، کمیت جریان خون و هم برای مشاهده شکل رگ های خونی اجازه می دهند.

 

پس از پرسش و ارائه معاینه، کارشناس بهداشت (رادیولوژیست، قلب، آنژیولوژیست و غیره) مسئول اکو داپلر اندام تحتانی یا اکو داپلر تنه های فوق آئورت، به عنوان مثال، انجام خواهد داد. از شما بخواهد لباس را درآورید، دراز بکشید و یک ژل تماسی را روی ناحیه مورد نظر بمالید و از عبور هوا جلوگیری کنید و در نتیجه انتقال اولتراسوند را تسهیل کنید.

 

پس از آن، او یک کاوشگر را اعمال می کند و سپس با حرکت دادن کاوشگر در طول رگ ها، به بررسی دقیق تصاویر به مدت حداکثر 30 دقیقه ادامه می دهد. در نهایت، ژل برداشته می شود، تجزیه و تحلیل جدیدی از تصاویر انجام می شود و گزارش داپلر با بیمار انجام می شود.

 مقالات پیشنهادی :

 

عوارض احتمالی داپلر پا، قلب یا ASD چیست؟

داپلر پا، داپلر قلب یا داپلر TSA معاینات بدون درد شبکه های وریدی هستند.

علاوه بر این، آنها هیچ گونه عارضه یا عارضه ای ایجاد نمی کنند، زیرا هیچ تابشی در این نوع تصویربرداری پزشکی وجود ندارد: برای داپلرهای اولتراسوند، به اصطلاح با سونوگرافی اکو می شود. بنابراین داپلر شریانی، داپلر عروقی و اکو داپلر خطری برای سلامتی ندارند و در هر سنی و همچنین برای زنان باردار قابل تجویز هستند.

 

d/سونوگرافی داپلر عروق

چگونه نتایج داپلر عروقی را تفسیر کنیم؟

پس از داپلر TSA، داپلر قلب یا اکو داپلر اندام تحتانی و بررسی دقیق تصاویر، این متخصص مراقبت های بهداشتی است که مسئول داپلر بوده است که قادر به تجزیه و تحلیل تصاویر و تفسیر نتایج خواهد بود. . سپس یک گزارش شفاهی تهیه می‌شود و یک گزارش کتبی در دو نسخه قبل از ارسال چاپ می‌شود: نسخه اول برای بیمار و نسخه دوم برای دکتری که داپلر را تجویز کرده است.

 

بسته به نتایج داپلر، اقدامی که باید انجام شود ممکن است شامل یک مشاوره جدید با پزشک تجویز کننده یا معاینات تصویربرداری پزشکی جدید باشد. درمان نیز می تواند در محل قرار گیرد.

 

عواقب بعد از داپلر چیست؟

پس از داپلر عروقی، داپلر شریانی یا سونوگرافی که از 15 تا 30 دقیقه طول می کشد، ژل تماسی برداشته می شود و گزارش شفاهی در نظر گرفته شده برای بیمار انجام می شود.

پس از مصاحبه، دومی می تواند با آسودگی خاطر کامل مرکز تصویربرداری پزشکی را ترک کند، زیرا داپلر دردناک نیست و عارضه یا عوارضی ایجاد نمی کند.

پیگیری بستگی به نتایج معاینه دارد و هم توسط رادیولوژیست و هم پزشک تجویز کننده بیان می شود.

این مقاله پزشکی فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و به هیچ وجه جایگزین توصیه های پزشک شما که به تنهایی مجاز به تشخیص است نمی باشد.

برای ایجاد تشخیص دقیق پزشکی متناسب با مورد شخصی شما یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسیب شناسی خود، به شما یادآوری می کنیم که تماس و مشورت با پزشک ضروری است.

 

موارد منع مصرف برای بررسی

این نوع اسکن اولتراسونیک بی خطر است و ممکن است برای تشخیص در کودکان، زنان باردار و افراد ضعیف استفاده شود. اسکن اولتراسونیک فقط در موارد نادری ضد نشان داده می شود. در مرحله حاد بیماری، زمانی که نمی توانید بدون کمک به بیمارستان مراجعه کنید، باید از رفتن به بیمارستان برای انجام عمل خودداری کنید. اسکن اولتراسونیک با اثر داپلر در این شرایط می تواند در خانه انجام شود. علاوه بر این، ممکن است محدودیت‌هایی برای انجام اسکن برای بیمارانی که نمی‌توانند در وضعیت ثابت یا افقی قرار گیرند، وجود داشته باشد: به عنوان مثال، بیماران مبتلا به انسداد برونش، نارسایی تنفسی یا قلبی.

 

سونوگرافی دالپر کجا کاربرد دارد؟

شکم، به عروق به اندام ها نگاه می کند

پاها،

گردن / یا سر ( مغز)  (برای نوزادان و کودکان)

در اندام های مختلف بدن مانند کبد یا کلیه ها.

 

سونوگرافی چه چیزی را تشخیص می دهد؟

تصاویر بدست آمده از سونوگرافی داپلر به پزشک چه  کمک هایی  می تواند بکند تا ببیند و بیماری ها را  ارزیابی کند:

ضایعات توده ای

محل های التهاب و تورم برای ارزیابی عفونت

به دنبال اجسام خارجی مانند قطعات فلز یا چوب زیر پوست باشید

انسداد جریان خون (مانند لخته)

تنگ شدن عروق

تومورها و ناهنجاری های مادرزادی عروقی

جریان خون کمتر از حد طبیعی یا عدم وجود جریان خون به اندام های مختلف

جریان خون بیشتر از حد طبیعی در نواحی مختلف است که گاهی اوقات در عفونت ها دیده می شود

 d/سونوگرافی داپلر عروق

سونوگرافی عروقی بیشتر می تواند کمک کند:

علت ورم طولانی مدت پا را جدی بگیرید

آسیب به دریچه هایی که جریان خون را در جهت درست به سمت قلب نگه می دارند ممکن است آسیب ببینند

در قرار دادن سوزن یا کاتتر در ورید. سونوگرافی می تواند به تعیین محل دقیق ورید و جلوگیری از عوارضی مانند خونریزی یا آسیب به عصب یا شریان مجاور کمک کند.

وریدهای پا یا بازو را ترسیم کنید تا تکه‌هایی از ورید برداشته شود و برای دور زدن رگ خونی باریک یا مسدود شده استفاده شود. به عنوان مثال، استفاده از تکه‌های ورید از پا برای بای‌پس کردن شریان‌های باریک قلب (کرونری) با جراحی است.

پیوند رگ خونی مورد استفاده برای دیالیز را بررسی کنید اگر آنطور که انتظار می رود کار نمی کند. برای مثال، پیوند ممکن است باریک یا مسدود شده باشد.

 

 مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شبانه روزی

عکس رنگی رحم

تشخیص سونوگرافی و کودکان

در کودکان از سونوگرافی برای موارد زیر استفاده می شود:

بررسی ارتباط بین شریان و ورید که در عروق مادرزادی دیده می شود

ناهنجاری ها (ناهنجاری های شریانی وریدی یا فیستول) و در فیستول دیالیز.

 

مزایای سونوگرافی چیست؟

مزایای اسکن اولتراسوند (غیر تهاجمی، بدون سوزن یا تزریق)، شامل

استفاده آسان و کم هزینه تر از سایر روش های تصویربرداری.

تصویر واضحی از بافت های نرم که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی شوند، ارائه می دهد.

به شناسایی لخته های خون در وریدهای پا قبل از جابجایی و انتقال آنها به ریه کمک می کند.

در بسیاری از موارد نیازی به تزریق ماده حاجب به داخل سیاهرگ نیست، سونوگرافی وریدی برای تشخیص لخته شدن خون در وریدهای ران تا زانو دقیق است.

 

رویه چگونه کار می کند؟

همانطور که امواج صوتی از اندام‌های داخلی، مایعات و بافت‌ها منعکس می‌شوند، میکروفون حساس در مبدل تغییرات کوچکی را در زیر و بم و جهت صدا ثبت می‌کند. این امواج امضا فوراً توسط رایانه اندازه گیری و نمایش داده می شوند که به نوبه خود تصویری بلادرنگ روی مانیتور ایجاد می کند.

 

نتایج تصویربرداری اولتراسوند

رادیولوژیست تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند و گزارش امضا شده ای را برای پزشک مراقبت های اولیه شما، یا پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که درخواست معاینه کرده است، ارسال می کند.

معمولاً پزشک ارجاع دهنده یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نتایج را با شما در میان می گذارد. در برخی موارد، رادیولوژیست ممکن است در پایان معاینه، نتایج را با شما در میان بگذارد.

 u/سونوگرافی داپلر عروق

چه می شود اگر پیگیری لازم باشد

ممکن است معاینات بعدی لازم باشد و پزشک دلیل دقیق درخواست معاینه دیگر را توضیح خواهد داد. گاهی اوقات یک معاینه بعدی انجام می شود زیرا یک ناهنجاری بالقوه نیاز به ارزیابی بیشتر با نماهای اضافی یا یک تکنیک تصویربرداری خاص دارد.

ممکن است معاینه بعدی نیز لازم باشد تا هر گونه تغییر در یک ناهنجاری شناخته شده در طول زمان قابل نظارت باشد. معاینات بعدی گاهی اوقات بهترین راه برای دیدن اینکه آیا درمان مؤثر است یا اینکه یافته ای پایدار است یا در طول زمان تغییر می کند، بهترین راه است.

 

 مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی تیروئید

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

بعد از تصویربرداری اولتراسوند

پس از تکمیل تصویربرداری، ژل اولتراسوند شفاف از روی پوست شما پاک می شود. هر قسمتی که پاک نشود خشک می شود و تبدیل به پودر می شود.

وقتی معاینه کامل شد، ممکن است از شما خواسته شود که لباس بپوشید و منتظر بمانید تا تصاویر سونوگرافی بازبینی شود.

 

خطرات سونوگرافی عروقی داپلر

در معاینات اولتراسوند از اشعه یونیزان (همانطور که در اشعه ایکس استفاده می شود) استفاده نمی شود، بنابراین بیمار در معرض اشعه قرار نمی گیرد. معاینه اولتراسوند هیچ اثر مضر شناخته شده ای ندارد.

 

سونوگرافی شریان پا چیست؟

سونوگرافی شریان پا یک سونوگرافی عروقی است که از فناوری اولتراسوند برای ایجاد تصاویری از رگ های خونی شما مانند رگ ها و شریان ها استفاده می کند.

 

چرا از سونوگرافی شریان پا استفاده می شود؟

سونوگرافی شریان پا ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

برنامه ریزی برای اقدامات در بیماران مبتلا به بیماری شریان محیطی (PAD)

نظارت بر بازگشت انسداد پس از استنت یا عمل پیوند

ارزیابی سلامت عمومی شریان ها و وریدها

یک سونوگرافی استاندارد فقط می تواند تصاویری از عروق خونی شما را به پزشک ارائه دهد. برای اینکه ببینید خون شما چگونه در رگ ها و شریان ها جریان دارد، می توان از سونوگرافی داپلر استفاده کرد. سونوگرافی داپلر شریانی ممکن است در تشخیص شرایط مختلف کمک کند، مانند:

لخته شدن خون

دریچه های آسیب دیده یا ناکارآمد در وریدهای پاهای شما

نقص دریچه قلب شما

بیماری قلبی مادرزادی

گردش خون پایین در پاهای شما

آنوریسم ها

تنگی شریان کاروتید

 

سونوگرافی شریان پا شامل چه مواردی است؟

سونوگرافی شریان پا شامل استفاده از تصویربرداری اولتراسوند توسط پزشک برای مشاهده درونی عروق در پاها می شود. این روش با قرار دادن ژل روی سطح پوست توسط پزشک و اجرای یک ابزار پزشکی به نام پروب روی پوست شما آغاز می شود. امواج صوتی از کاوشگر برای تولید تصویری از داخل شریان های شما استفاده می شود.

در طول سونوگرافی داپلر، لباس، جواهرات و سایر لوازم جانبی شما باید از مناطقی که نیاز به آزمایش دارند خارج شوند. در ابتدا باید روی میز معاینه دراز بکشید. هنگامی که آرام و راحت هستید، پزشک یک دستگاه پزشکی دستی را روی سطح پوست شما اجرا می کند. دستگاه پزشکی امواج صوتی را به رگ های خونی که در حال ارزیابی هستند ارسال می کند. همانطور که پزشک دستگاه پزشکی را روی پوست شما حرکت می دهد، تصاویری که جریان خون شما را نشان می دهد تولید می شود.

 

مزایای استفاده از سونوگرافی شریان پا چیست؟

مزیت سونوگرافی شریان پا و سونوگرافی داپلر این است که به پزشک کمک می کند وضعیت شریان های شما را ارزیابی کند. نتایج آزمایش سونوگرافی داپلر می تواند به نشان دادن مشکلاتی مانند موارد زیر کمک کند:

رگ های مسدود شده

لخته شدن خون

گردش ضعیف

انسداد وریدی

بیماری شریان اسپاستیک

پیوندهای بای پس مصنوعی مسدود شده

 

سونوگرافی شکم با داپلر

پزشک شما درخواست سونوگرافی شکم با داپلر کرده است. سونوگرافی یک روش بی خطر و بدون درد است که از امواج صوتی برای "دیدن" داخل بدن شما استفاده می کند. داپلر به متخصصان ما اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ های شکم شما ارزیابی کنند. این اسکن می تواند به تشخیص انسداد در جریان خون به اندام های شکمی شما کمک کند و همچنین به تشخیص شرایطی مانند توده های شکمی، بیماری کیسه صفرا و سنگ های صفراوی و همچنین مشکلات کبد، کلیه ها، پانکراس یا طحال کمک کند.

 

قبل از سونوگرافی شکم با داپلر شما

هشت ساعت قبل از سونوگرافی شکم با داپلر نباید چیزی بخورید یا بنوشید. آب و مصرف دارو اشکالی ندارد.

اگر سونوگرافی لگن نیز انجام می شود، برای بیماران زن، لطفاً یک ساعت قبل از اسکن آب بنوشید. تا زمانی که آب می نوشید، می توانید برای تسکین خود به دستشویی بروید.

اگر پزشک به شما دستور داده است، لطفاً آن را با خود بیاورید.

لطفا جواهرات و اشیای قیمتی خود را در خانه بگذارید.

در طول سونوگرافی شکم با داپلر شما

از شما خواسته می شود که لباس راحتی بپوشید.

یک متخصص سونوگرافی تشخیصی، معاینه شما را توضیح می دهد و به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد.

عمل شما با دراز کشیدن صاف به پشت روی میز معاینه انجام می شود.

تکنسین ژل گرم را روی پوست شکم شما اعمال می کند. این ژل به امواج صوتی کمک می کند تا از دستگاه وارد بدن شما شود. شبیه ژل حالت دهنده مو است.

یک مبدل، یک دستگاه کوچک شبیه میکروفون، بر روی نقاط مختلف شکم شما قرار می گیرد.

امواج صوتی از اندام ها و بافت های خاصی در بدن شما منعکس می شود. این "پژواک" ایجاد می کند. پژواک ها به مبدل منعکس می شوند که آنها را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کند. سپس یک کامپیوتر سیگنال ها را به تصویر پردازش می کند و آنها را روی یک مانیتور تلویزیون نشان می دهد.

این تصاویر متحرک را می توان بلافاصله مشاهده کرد یا برای مطالعه بیشتر عکس گرفت.

هنگامی که تکنسین جریان خون را در شریان ها و سیاهرگ های تامین کننده اندام های شکم شما مشاهده و ضبط می کند، صداهای غیرمعمولی خواهید شنید.

امتحان شما تقریباً 30 تا 45 دقیقه طول خواهد کشید.

 

 مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی بیوپسی

مرکز تخصصی ماموگرافی

بهترین ماموگرافی تهران

بعد از امتحان شما

شما می توانید رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرید، مگر اینکه پزشکتان خلاف آن را گفته باشد.

مطالعه شما توسط یک پزشک تصویربرداری بررسی می شود و نتایج برای پزشک شما ارسال می شود. پزشک شما این نتایج را با شما در میان گذاشته و معنای آنها را در رابطه با سلامتی شما توضیح خواهد داد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT