• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

زخم ماستیت|ماستیت بدخیم |درمان ماستیت چقدر طول میکشد|عکس ماستیت


زخم ماستیت؛ میکروارگانیسم هایی که از سیستم ایمنی عبور می کنند باعث ایجاد عفونت در بدن انسان می شوند. بسیاری از میکروارگانیسم‌ها مانند باکتری‌ها می‌توانند از طریق ترک وارد بدن شده و باعث عفونت سینه شوند که نوعی عفونت است. اگرچه عفونت پستان یک بیماری شناخته شده است که عموماً در مادران شیرده دیده می شود، اما به خصوص در مواردی که به بهداشت پستان توجه نمی شود، بروز می کند. عفونت سینه ممکن است به دلایلی مانند شیردهی، پوشیدن لباس های تنگ و علائمی مانند درد و قرمزی در سینه رخ دهد. برای آشنایی بیشتر با عفونت سینه می توانید بقیه مقاله ما را بخوانید.

 f/زخم ماستیت

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

عفونت سینه چیست؟

عفونت می تواند در اندام های مختلف ایجاد شود. یکی از این موارد عفونت سینه است. عفونت پستان که به عنوان ماستیت هم شناخته می شود، عفونتی است که در بافت پستان رخ می دهد. این عفونت که معمولاً توسط باکتری از نوع استافیلوکوک ایجاد می شود، بافت های چربی سینه را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث تورم، درد و قرمزی می شود. عفونت سینه یک بیماری شایع به جز شیردهی، آسیب یا سرطان نیست. گاهی اوقات عفونت سینه با آبسه در سینه همراه است. آبسه سینه تشکیل شده تورم قرمز و صافی ایجاد می کند و احساس توده می دهد. متمایزترین ویژگی توده از سرطان، محیط منظم آن است.

علائم عفونت پستان به ندرت ممکن است ناشی از سرطان سینه باشد. در این نوع سرطان، در اثر تکثیر سلول های غیرطبیعی در مجاری پستان، رگ های لنفاوی مسدود شده و پوستی دردناک، متورم و قرمز ایجاد می کند. تفاوت سرطان سینه التهابی با سایر سرطان های سینه این است که باعث ایجاد علائم عفونت در سینه می شود.

ورم پستان دور مجاری: این بیماری می تواند در اطراف مجاری شیر، نه تنها در زنان شیرده، بلکه در حین و بعد از یائسگی نیز رخ دهد. این عفونت پستان ماستیت پری داکتال نامیده می شود. در ورم پستان پری داکتال، نوک سینه ها ممکن است به سمت داخل چرخیده و مجاری شیر ضخیم شوند.

عفونت ساب آرئولار: نوعی عفونت پستان است که به ویژه در افرادی که سیگار می کشند در نتیجه عفونت مجاری شیر رخ می دهد. انقباض نوک پستان به دلیل عفونت و ترشحات ناشی از ورم پستان.

ماستیت لوبولار گرانولوماتوز: به توده‌هایی اطلاق می‌شود که با عفونت در پستان ایجاد می‌شوند، اما این توده‌ها سرطانی نیستند، اگرچه دردناک هستند. علت دقیق آن ناشناخته است.

ماستیت شیردهی

 h/زخم ماستیت

چه چیزی باعث عفونت در سینه می شود؟

عفونت پستان، یعنی ورم پستان، در مادرانی که شیر می‌دهند، شایع‌تر است. زیرا در بیشتر مواقع باکتری هایی که در دوران شیردهی از نوزاد به سینه مادر منتقل می شوند وارد مجرای شیر شده و باعث عفونت می شوند. در عین حال تجمع شیری که در مجاری شیر دفع نمی شود دلیلی برای ایجاد عفونت است. موقعیت هایی مانند فواصل طولانی شیردهی و مکیدن ناکافی نوزاد با محدود کردن دفع شیر، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. با این حال، عفونت سینه نه تنها در مادران، بلکه در زنانی که هرگز زایمان نکرده اند یا در دوران یائسگی نیز ممکن است رخ دهد. به خصوص افراد مبتلا به دیابت، بیماری های مزمن، ایدز، نقص سیستم ایمنی مستعد ابتلا به عفونت سینه هستند. سیستم ایمنی ضعیف یک خطر بزرگ برای عفونت سینه است. بدن در برابر باکتری هایی که از بیرون می آیند باز می شود و انتشار آن را آسان تر می کند. برخی از عوامل خطر برای ایجاد عفونت سینه عبارتند از:

داشتن عفونت قبلی پستان

نوک سینه های ترک خورده

استفاده از سوتین های تنگ و هواگیر

رژیم غذایی ناسالم و نامتعادل

سیگار کشیدن

یک بیماری خود ایمنی دارند

جریان زندگی پر استرس

زود از شیر گرفتن نوزاد

شیردهی در همان وضعیت

با استفاده از سوراخ کردن نوک پستان

برخی اقدامات احتیاطی وجود دارد که می توان برای جلوگیری از ایجاد عفونت انجام داد. این اقدامات همچنین خطر را کاهش می دهد زیرا می تواند به جلوگیری از برخی از علل عفونت سینه کمک کند. کارهایی که می توان برای جلوگیری از عفونت انجام داد عبارتند از:

برای جلوگیری از تجمع شیر در پستان و شیر دادن مکرر

در صورت عدم مکیدن شیر، شیر را با پمپ تخلیه کنید

اطمینان حاصل کنید که دهان کودک در هنگام شیردهی به خوبی روی سینه قرار می گیرد

پوشیدن لباس گشاد

توجه به بهداشت پستان

ایمنی را قوی نگه دارید

ترک سیگار

توجه به ترک های نوک پستان

سوتین های دارای تهویه را ترجیح دهید

علائم عفونت در پستان

علائم عفونت پستان در نتیجه التهاب ناشی از عفونت رخ می دهد. مانند هر عفونت دیگری، گرما، قرمزی و ترشح ممکن است در ناحیه عفونی دیده شود. برای تشخیص، ممکن است پزشک درخواست کند در صورت وجود شیر مادر، کشت از شیر گرفته شود و در نتیجه این کشت، درمان آنتی بیوتیکی شروع شود. جدای از این، با سونوگرافی می توان مشاهده کرد که آیا توده ای در سینه وجود دارد یا خیر. هنگامی که راش افرادی که شیر ندارند تشدید می شود، عامل عفونت از طریق کشت خون بررسی می شود و درمان مناسب دنبال می شود. علائم نیز گاهی برای تشخیص کافی است. این علائم که در فرد مبتلا به عفونت سینه رخ می دهد عبارتند از:

حساسیت سینه

تورم در سینه

درد پستان

قرمزی در سینه

ترشح زرد رنگ از نوک پستان

آتش

تکان دادن

آبسه در سینه

رشد در یک سینه

خارش

 

مقالات پیشنهادی :

درمان عفونت پستان

مانند هر عفونت دیگری، درمان آنتی بیوتیکی برای مدتی در عفونت پستان اعمال می شود. نکته مهم نوع میکروارگانیسم عامل عفونت است. بر این اساس، یک آنتی بیوتیک مناسب انتخاب شده و درمان شروع می شود. برای رفع کامل عفونت و جلوگیری از عود آن باید در مدت زمان مقرر از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد. اگر عفونت شدید و آبسه همراه وجود داشته باشد، ممکن است برای درمان ورم پستان نیاز به برداشتن آبسه با جراحی و تخلیه چرک باشد. علاوه بر درمان آنتی بیوتیکی که برای عفونت اعمال می شود، فرد می تواند از درمان های حمایتی در خانه استفاده کند. با این حال، او باید به پزشک خود در مورد این برنامه ها اطلاع دهد و در صورت صلاحدید توسط پزشک باید ترجیح داده شود. قرار دادن کمپرس گرم روی سینه دردناک برای کاهش درد ناشی از عفونت به کاهش درد کمک می کند. در عین حال، با تسکین درد، جریان شیر راحت تر می شود و به دلیل تجمع شیر در مجاری، عفونت عود نمی کند. روش دیگر تخلیه کامل شیر مادر است. اگر کودک به اندازه کافی مکیده نیست، شیر اضافی باید با پمپ مصرف شود. برای رفع ترک های ناشی از شیردهی می توان از کرم های تایید شده توسط پزشک استفاده کرد. جدای از این موارد، تغذیه سالم، نوشیدن آب فراوان و پوشیدن لباس های راحت نیز به دوره درمان کمک می کند.

 

اگر علت علائم عفونت سرطان سینه التهابی باشد، درمان به عنوان درمان سرطان ادامه می یابد. صرف نظر از سن و جنسیت، در صورت مشاهده علائمی مانند ترک خوردگی نوک سینه، درد سینه و قرمزی، باید در اسرع وقت به یک موسسه بهداشتی مراجعه کرد. باید آزمایشات توصیه شده توسط پزشک انجام شود و از روش های درمانی مناسب استفاده شود. برای جلوگیری از ایجاد مجدد عفونت پس از درمان می توان از پزشک توصیه هایی دریافت کرد. برای شما روزهای سلامتی آرزومندیم.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT