• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بهترین ماموگرافی تهران|نوبت ماموگرافی در تهران|دکتر خوب برای ماموگرافی


بهترین ماموگرافی تهران، ماموگرافی یک فناوری تصویربرداری است که امکان تشخیص زودهنگام سرطان سینه را فراهم می کند. برای گرفتن تصویر از تابش اشعه ایکس با شدت کم استفاده می شود. همه زنان بعد از 40 سالگی باید حداقل سالیانه ماموگرافی انجام دهند. به بسیاری از کسانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند توصیه می شود قبل از 40 سالگی ماموگرافی انجام دهند. در نهایت، بهتر است برای دفعات و زمان انجام آزمایش با پزشک خود مشورت کنید.

 k/بهترین ماموگرافی تهران

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

این روش یک روش غیر تهاجمی است. این نیاز به آماده سازی گسترده ندارد، فقط چند نکته رویه ای مانند نپوشیدن جواهرات، پوشیدن لباس های گشاد. همچنین، مهم است که از استفاده از دئودورانت یا پودر در زیر بغل خودداری کنید زیرا می توانند بر کیفیت تصویر تأثیر بگذارند.

ماموگرافی یک روش بسیار مهم است که می تواند منجر به تشخیص زودهنگام سرطان و در نتیجه نجات جان افراد شود.

سرطان پستان

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در زنان است و سالانه زنان بسیاری را در سراسر جهان مبتلا می کند. غربالگری سرطان سینه یکی از بهترین راهکارهایی است که می توان برای کاهش میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری استفاده کرد. عوامل مختلفی بر میزان غربالگری سرطان سینه تأثیر می گذارد.

سرطان سینه بیماری است که در آن سلول های سینه بدون کنترل رشد می کنند که نیاز به درمان فوری دارد. سرطان سینه می تواند در بخش های  مختلف سینه آغاز شود. سینه از سه بخش تشکیل شده است: لوبول ، و مجراهای سینه و بافت های همبند. لوبول ها غده های تولید شیر هستند. مجراها لوله هایی می باشند که شیر را به نوک پستان هدایت می کنند. سلول های سرطانی در هر قسمت از پستان را می توان با سونوگرافی، ماموگرافی یا بیوپسی (نمونه برداری) تشخیص داد.

 

علائم سرطان سینه 

تشخیص سرطان سینه مهاجم ممکن است با مشاهده یک توده یا توده در پستان شروع شود. تورم تمام یا بخشی از سینه، حتی اگر هیچ توده ای احساس نشود، می تواند نشانه دیگری باشد. سوزش یا فرورفتگی پوست، درد سینه یا نوک پستان، انقباض نوک پستان (چرخش به داخل)، ترشح از نوک پستان از دیگر علائم تومور سرطانی در سینه است.

 

علائم و نشانه های سرطان سینه

اگر هر یک از علائم یا نشانه های سرطان سینه را دارید با پزشک خود مشورت کنید:

توده سینه یا ضخیم شدن سینه (از جمله در ناحیه زیر بغل)

تغییرات سینه در اندازه و شکل سینه

گودی یا چروکیدگی در سینه

تغییرات نوک پستان، از جمله چرخش نوک سینه به سمت داخل سینه

ترشح پستان، از جمله خون

پوست پوسته پوسته، قرمز یا متورم روی سینه

 

بهترین راه برای یافتن سرطان سینه چیست؟

به گفته انجمن سرطان آمریکا، انجام یک ماموگرافی غربالگری با کیفیت بالا و انجام معاینه بالینی پستان به طور منظم بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. با معاینه بالینی پستان، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما به دقت سینه‌ها و زیر بازوها را برای وجود توده یا هر چیز دیگری که غیرعادی به نظر می‌رسد، احساس می‌کند.

 

درمان سرطان سینه

هم برای سرطان سینه DCIS و هم برای سرطان تهاجمی در مراحل اولیه، پزشکان معمولاً جراحی برای برداشتن تومور را برای درمان بهتر توصیه می کنند. برای سرطان‌های بزرگ‌تر یا سرطان‌هایی که سریع‌تر رشد می‌کنند، پزشکان ممکن است درمان سیستمیک با شیمی‌درمانی یا هورمون درمانی را قبل از جراحی توصیه کنند که به آن درمان نئوادجوانت می‌گویند. پس از جراحی، شیمی درمانی و رادیوگرافی باید انجام شود تا پزشکان اطمینان حاصل کنند که دیگر سلول های سرطانی در بدن بیمار برای متاستاز به اندام های دیگر باقی نمانده است. پس از پایان درمان، بیماران و خانواده هایشان باید حداقل 2 بار در سال سونوگرافی یا ماموگرافی انجام دهند تا سرطان احتمالی در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

 c/بهترین ماموگرافی تهران

ماموگرافی غربالگری

ماموگرافی یک آزمایش اشعه ایکس بسیار ایمن است که از دوزهای کم اشعه برای تشخیص تغییرات در پستان استفاده می کند که ممکن است آنقدر کوچک یا ظریف باشد که در طی خودآزمایی پستان احساس نشود.

 

چه زمانی باید ماموگرافی را شروع کنم؟

زنانی که ترجیح می‌دهند مزایای طولانی‌مدت را به حداکثر برسانند و به دنبال گزینه‌های درمانی بهبود یافته برای سرطان سینه هستند، باید غربالگری سالانه را از سن 40 سالگی شروع کنند. آنها باید تا زمانی که از سلامت خوبی برخوردار هستند ادامه دهند.

برای انجام ماموگرافی غربالگری نیازی به ارجاع ندارید. جهت تعیین وقت با ما در مرکز تخصصی ماموگرافی الوند تماس بگیرید.

ماموگرافی غربالگری به تشخیص زودتر سرطان در مراحل اولیه کمک می کند

ماموگرافی غربالگری برای یافتن سرطان در مراحل اولیه قبل از اینکه به اندازه کافی بزرگ شود که بتوانید آن را احساس کنید و قبل از اینکه فرصتی برای ایجاد علائم یا انتشار به خارج از پستان پیدا کند، استفاده می شود.

سرطان پستان در مراحل اولیه معمولاً قابل درمان است و نسبت به سرطان در مراحل پایانی، آسان‌تر با درمان کمتر تهاجمی و سمی کمتر درمان می‌شود. تقریباً کمتر از 10٪ از ماموگرافی های معمول به عنوان احتمالاً غیر طبیعی تفسیر می شوند و نیاز به تصویربرداری اضافی از پستان با ماموگرافی و/یا سونوگرافی پستان دارند.

مقالات پیشنهادی :

از 1000 زنی که ماموگرافی معمولی انجام می دهند، تعداد درخواست شده برای تصویربرداری اضافی کمتر از 100 نفر و تعداد نیاز به بیوپسی کم تهاجمی 10 است. در نهایت، دو سرطان در آن گروه 1000 زن پیدا می شود. انجام تصویربرداری تشخیصی اضافی بسیار مهم است تا بدانید کدام یک از معاینات معمول غیر طبیعی واقعاً نگران کننده هستند. این معاینات جداگانه هستند و علاوه بر ماموگرافی معمولی، به طور جداگانه صورت حساب می گیرند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه شما ممکن است به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا تصویربرداری مکمل برای شما بر اساس سابقه شخصی و خانوادگی شما توصیه می‌شود یا خیر. با این حال، اگر سؤالی در مورد مناسب ترین آزمایش برای خود دارید، می توانید از تکنسین ماموگرافی و رادیولوژیست بپرسید. اینکه چند بار ماموگرافی انجام می دهید ممکن است به سن، سابقه خانوادگی، خطر ابتلا به سرطان سینه و سلامت کلی شما بستگی داشته باشد. ماموگرافی غربالگری نیازی به مراجعه به پزشک ندارد و تحت پوشش اکثر شرکت های بیمه است.

ماموگرافی دیجیتال دو بعدی

در ماموگرافی دیجیتال دوبعدی، یک پرتو اشعه ایکس با دوز پایین از سینه می تابد و یک گیرنده تصویر دیجیتال شبیه به عملکرد یک دوربین دیجیتال ایجاد می کند. این تصویر توسط تکنسین ماموگرافی در عرض چند ثانیه بر روی مانیتور کامپیوتر مشاهده می شود. سپس تصاویر به صورت الکترونیکی برای تفسیر رادیولوژیست ارسال می شود. زمان امتحان 15 تا 20 دقیقه است. ماموگرافی دیجیتال 2 بعدی معاینه استاندارد پستان برای اکثر زنان است.

توموسنتز ماموگرافی دیجیتال سه بعدی

ماموگرافی دیجیتال سه بعدی (همچنین به عنوان توموسنتز پستان شناخته می شود)، یک آزمایش تصویربرداری پستان است که دقت ماموگرافی را بهبود می بخشد. در زنانی که غربالگری انجام می دهند، ماموگرافی دیجیتال سه بعدی ممکن است همراه با یک آزمایش ماموگرافی دیجیتال دو بعدی سنتی انجام شود. گاهی اوقات، ماموگرافی سه بعدی ممکن است برای ارزیابی یک ناهنجاری مانند توده پستان استفاده شود.

ماموگرافی سه بعدی بسیار شبیه به ماموگرافی دو بعدی است. با این حال، با ماموگرافی سه بعدی، لوله اشعه ایکس حرکت می کند و مجموعه ای از نوردهی های مینی اشعه ایکس به دست می آید و یک مجموعه داده دیجیتال ایجاد می کند که سپس به برش های (یا لایه هایی) ضخیم 1 میلی متری بازسازی می شود. رادیولوژیست به جای سایه ای از کل سینه، تک تک لایه های سینه را مشاهده می کند. در نتیجه، رادیولوژیست‌ها می‌توانند سرطان سینه را که توسط بافت پوشاننده پنهان شده است و ممکن است شبیه سرطان باشد و منجر به هشدار نادرست یا تماس غیرضروری شود، تشخیص دهند.

 

S/بهترین ماموگرافی تهران

مزایای ماموگرافی سه بعدی عبارتند از:

تشخیص زودهنگام سرطان سینه که در غیر این صورت ممکن است توسط بافت پوشاننده پنهان شود.

دقت بیشتر در شناسایی شکل و محل ناهنجاری ها.

تماس های کمتر و به تشخیص ناهنجاری های بی ضرر از سرطان های واقعی کمک می کند.

 

غربالگری ماموگرافی

دستورالعمل های انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان 40 ساله و بالاتر باید هر سال یک ماموگرافی غربالگری انجام دهند. ماموگرافی غربالگری بهترین شانس را برای یافتن زودهنگام سرطان سینه ارائه می دهد. یافتن زودهنگام سرطان سینه به معنای گزینه های درمانی بیشتر و شانس بهتر برای درمان است.

 

تشخیص زودهنگام بهترین راه برای محافظت در برابر سرطان سینه است.

به همین دلیل است که بیمارستان HSHS سنت الیزابت غربالگری و تشخیص سرطان سینه را با جدیدترین فناوری ماموگرافی سه بعدی و تمرکز بر راحتی شما متحول می کند. هدف ما این است که سلامت سینه را به آسانی 1، 2، 3 انجام دهیم.

 

این فناوری به جای بررسی بافت سینه در یک تصویر منفرد و مسطح، مجموعه‌ای از تصاویر را با هم جمع می‌کند تا نمای سه‌بعدی ایجاد کند و به پزشکان اجازه می‌دهد تا کوچک‌ترین جزئیات را ببینند و سرطان را در مراحل اولیه پیدا کنند.

 

مزایای ماموگرافی دیجیتال

برخلاف سایر قسمت های بدن، سینه عمدتاً از بافت نرم تشکیل شده است. با ماموگرافی دیجیتال ، رادیولوژیست تصاویر الکترونیکی پستان را با استفاده از مانیتورهای ویژه با وضوح بالا بررسی می کند. رادیولوژیست می تواند روشنایی را تنظیم کند، کنتراست را تغییر دهد و برای نماهای نزدیک از مناطق خاص زوم کند. توانایی دستکاری تصاویر یکی از مزایای اصلی فناوری دیجیتال است.

یکی دیگر از مزایای ماموگرافی دیجیتال نسبت به سیستم های مبتنی بر فیلم این است که می تواند تا حد زیادی نیاز به برداشت مجدد را کاهش دهد. این به طور بالقوه باعث صرفه جویی در زمان اضافی و کاهش قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی سه بعدی (توموسنتز)

ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز، یک نوآوری جدید و قابل توجه در تصویربرداری پستان است که توسط FDA در سال 2011 تأیید شد. مطالعات بالینی متعدد اروپایی و آمریکایی نشان داده اند که افزودن توموسنتز به ماموگرافی غربالگری، میزان تشخیص سرطان را تا حدود 40 درصد افزایش می دهد و به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. نرخ های فراخوان همچنین نشان داده شده است که زودتر از ماموگرافی سنتی سرطان های مهاجم بیشتری پیدا می کند، به همین دلیل است که بسیاری از بیمارستان ها و مراکز تصویربرداری از این فناوری استفاده می کنند. ماموگرافی سه بعدی برای خانم هایی که سینه های متراکم دارند نیز استفاده می شود. بافت متراکم سینه غربالگری سرطان سینه را دشوارتر می‌کند و می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، زیرا بافت متراکم پستان می‌تواند سرطان بالقوه‌ای را که ممکن است تشخیص داده نشود، بپوشاند.

S/بهترین ماموگرافی تهران

ماموگرافی غربالگری و تشخیصی

دو نوع ماموگرافی وجود دارد: غربالگری و تشخیصی. ماموگرافی غربالگری شامل دو تصویر اشعه ایکس از هر پستان است. در صورت شناسایی یک منطقه نگران کننده، ممکن است بیمار برای بازدیدهای اضافی خاص دوباره فراخوانده شود. این در حدود 7 تا 10 درصد از ماموگرافی های غربالگری اتفاق می افتد. اکثریت قریب به اتفاق این آزمایش‌ها طبیعی خواهند بود، اگرچه درصد کمی از این ماموگرافی‌های پیگیری (تشخیصی) سرطان سینه را نشان می‌دهند. برای کسانی که نیاز دارند، ما یک برنامه ارزیابی پرخطر ارائه می دهیم که اطلاعاتی در مورد گزینه های موجود ارائه می دهد.

هنگام آماده شدن برای ماموگرافی

ماموگرافی مختصر است. معمولاً بیش از 20 دقیقه طول نمی‌کشد و هیچ آمادگی قبلی جز خودداری از استفاده از هرگونه دئودورانت، پودر یا لوسیون روی سینه‌ها یا زیر بغل در روز معاینه وجود ندارد. بیماران همچنین باید یک لباس 2 تکه بپوشند به طوری که فقط باید قسمت بالایی خود را در اتاق جدا کنند. در آخر، اگر برای مقایسه به آنها نیاز داشتیم، بیماران باید نام مکانی را که در آن ماموگرافی قبلی انجام شده است، بیاورند.

 

ماموگرافی دیجیتالی کامل یا ماموگرافی دیجیتالی به طور خلاصه چیست؟

تصویربرداری 2 تفاوت با ماموگرافی معمولی این است که تصاویر با فناوری دیجیتال کامپیوتری به دست می آیند. کل سیستم

کامپیوتری استفاده می شود. این سیستم اشعه ایکس را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کند. تصاویر کامپیوتری از پستان با

سیگنال های الکترونیکی که از طریق آشکارساز به دست می آیند ظاهر می شوند. این تصاویر به جای فیلم کلاسیک (آنالوگ) در

پایگاه داده منتقل و ذخیره می شوند.

 

این مطالعه مزایای فناوری دیجیتال را در زنان با بافت سینه متراکم نشان داد.

 

مزایای ماموگرافی دیجیتال چیست؟

دوز تابش به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

از آنجایی که تصاویر در محیط دیجیتال ایجاد می شوند، زمان عکسبرداری کوتاهتر است.

رادیولوژیست ها این فرصت را دارند که پارامترهای تصویر را به لطف فناوری دیجیتال بهینه کنند. به این ترتیب از فیلمبرداری اضافی و در نتیجه تشعشعات اضافی جلوگیری می شود.

کار بر روی تصاویر دیجیتال حساسیت ماموگرافی را در سینه های متراکم افزایش می دهد.

نوآوری دیگری که به ارمغان آورد آرشیو کردن در محیط کامپیوتر است.

 

چرا باید ماموگرافی کنم؟

ماموگرافی سرطان سینه را نشان می دهد که برای شما یا پزشکتان بسیار کوچک است. شانس درمان در سرطان سینه که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود بسیار زیاد است. طبق مطالعات، زنان بالای 40 سال باید هر سال به طور منظم ماموگرافی انجام دهند.

 مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی بارداری

آیا آزمایشات دیگری به جز ماموگرافی برای سرطان سینه وجود دارد؟

بله، آزمایش های دیگری برای تشخیص سرطان سینه در دسترس است. ماموگرافی استاندارد طلایی محسوب می شود. اما در شرایط پاتولوژیک و بیماران پرخطر می توان از روش هایی برای کمک به ماموگرافی استفاده کرد. مانند سونوگرافی (به طور معمول در

مرکز ما انجام می شود)، بیوپسی سوزنی، MRI پستان. روش های دیگر در حال حاضر در دست بررسی هستند.

 

چرا ماموگرافی اولین روش انتخاب برای زنان جوان نیست؟

اگر دلیل موجهی وجود نداشته باشد، بهتر است به دلیل تشعشعات، برای زنان جوان ماموگرافی انجام نشود. با این حال، به لطف پیشرفت های جدید، دوز ماموگرافی بسیار پایین است. دوز تابش دریافتی نیز کمتر از دوز تشعشعی سالانه است که ما از طریق

پراکندگی از زمین و آسمان در معرض آن قرار داریم.

برای زنان بالای 40 سال، توصیه می‌شود که ماموگرافی غربالگری سالانه تا سن اجازه سلامت ادامه یابد.

 D/بهترین ماموگرافی تهران

فقط در معرض خطر بالا باید ماموگرافی داشته باشید؟

تنها عامل خطر مهم زن بودن است. احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان 100 برابر بیشتر از مردان است. بنابراین، هر زن دارای خطر بالایی است. علاوه بر این، با افزایش سن، خطر افزایش می یابد.

 

سایر عوامل خطر:

الف) سابقه سرطان سینه در مادر، خواهر یا دختر شما

ب) بافت متراکم سینه (تا زمانی که اولین ماموگرافی انجام نشود نمی توان از میزان متراکم سینه خود مطلع شد). ارزیابی ماموگرافی

در پستان های متراکم دشوار می شود.

عوامل خطر کمتر مهم عبارتند از: هرگز باردار نشدن، زایمان بعد از 30 سالگی، شیر ندادن. با وجود همه اینها، هیچ راهی وجود ندارد که از قبل بگوییم به سرطان سینه مبتلا خواهید شد. میتواند برای هرکسی پیش بیاید. حتی مردان.

 

آیا ماموگرافی به همه سرطان های موجود سینه حساس است؟

متأسفانه خیر. هنوز هیچ روش 100% موثری وجود ندارد. بسیاری از سرطان های سینه که خیلی کوچک یا نرم هستند و قابل لمس نیستند در ماموگرافی دیده می شوند. ماموگرافی غربالگری برای این امر بسیار مهم است. با این حال، همه سرطان ها به یک شکل رفتار نمی کنند. برخی از انواع ممکن است قابل لمس باشند حتی اگر در ماموگرافی دیده نشوند. برای این کار خودآزمایی پستان، معاینه پستان توسط پزشک و ماموگرافی را با هم انجام دهید/انجام دهید.

در صورت احساس توده در حین انجام ماموگرافی حتما به رادیولوژیست اطلاع دهید. این اطلاعات می تواند نوع معاینه ای را که رادیولوژیست انتخاب می کند تغییر دهد.

اجازه ندهید این واقعیت که بعد از ماموگرافی غربالگری معمولی توده دارید، مانع از مشورت با پزشک شود.

ماموگرافی به همه سرطان ها حساس نیست. از هر هشت تا نه زن یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. از آنجا که این یک بیماری بسیار گسترده است، ما باید از تمام سلاح هایی که در اختیار داریم استفاده کنیم.

 

ماموگرافی دیجیتال سه بعدی (سه بعدی) (توموسنتز) چیست؟

برخلاف ماموگرافی 2 بعدی (2 بعدی)، این روشی است که به شما امکان می دهد کل پستان را به صورت مقاطع نازک 0.5 میلی متری بررسی کنید. بنابراین، آشکارسازی و دیدن کانون‌های کوچک تومور که می‌توانند در زیر بافت طبیعی (غدد شیر) در پستان پنهان شوند، بسیار آسان‌تر است.

 

 مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی تشخیص جنسیت 

چه نوع تکنیکی در ماموگرافی دیجیتال سه بعدی استفاده می شود؟

پس از قرارگیری، مانند ماموگرافی دیجیتال دوبعدی، روی دستگاه ماموگرافی، در مجموع 9 تصویر با دوز کم از پستان در مدت تقریباً 4 ثانیه گرفته می شود. سپس این 9 تصویر به طور خودکار به رایانه متصل به سیستم ماموگرافی ارسال می شود.

از تصاویر پردازش شده (بازسازی) در این ایستگاه، تصاویری با مقطع نازک از کل پستان در فواصل 0.5 میلی متری (تومو پلن) به دست می آید. سپس، وقتی این بخش ها که به رایانه های متصل به صفحه نمایش با وضوح بالا می آیند، جایی که رادیولوژیست ها فیلم می خوانند، به صورت ویدیویی بررسی می شوند، یکی پس از دیگری، بعد 3 سینه یعنی عمق آن دیده می شود.

 

دوز تابش دریافتی در ماموگرافی دیجیتال دو بعدی چقدر است؟

حدود 20 درصد بالاتر از ماموگرافی دیجیتال سه بعدی است. این تقریباً همان مقدار تشعشعی است که در طول سفرهای هوایی طولانی مدت دریافت می کنیم.

 

مزایای تشخیص زودهنگام سرطان پستان با تصاویر برش نازک در زوایای مختلف که توسط ماموگرافی سه بعدی (3 بعدی) به دست می آید چیست؟

کانون های سرطانی کوچکی که می توانند در تصاویر ماموگرافی دو بعدی پنهان شوند، آشکار می شوند.

اندازه، ساختار و محل کانون سرطان شناسایی شده در پستان با جزئیات بیشتری دیده می شود. تشخیص زودهنگام سرطان سینه را به تاخیر نیندازید. زندگی می تواند چیزهای زیادی را برای شما تغییر دهد اگر زودتر متوجه شوید.

افزایش جزئیات در تصاویر ماموگرافی استرس رادیولوژیست و بیمار معاینه شده را کاهش می دهد و موفقیت تشخیصی را افزایش می دهد.

این باعث کاهش تعداد بیوپسی های غیر ضروری می شود.

بیش از یک کانون سرطانی که ممکن است در پستان وجود داشته باشد (که در 15 درصد موارد سرطان پستان دیده می شود) به راحتی آشکار می شود.

علائم اولیه سرطان سینه به وضوح در بافت متراکم سینه غنی از غدد پستانی دیده می شود.

در مطالعات علمی مقایسه ای اخیر با ماموگرافی دو بعدی و سه بعدی (Tomosynthesis) مشخص شده است که ماموگرافی سه بعدی از دقت بالاتری در تشخیص زودهنگام سرطان پستان برخوردار است.

 

ماموگرافی با کنتراست چیست؟

CESM (مامووگرافی طیفی با کنتراست، ماموگرافی کنتراست) یک روش ماموگرافی با تکنولوژی بالا است که پس از تزریق داخل

وریدی ماده حاجب یددار انجام می شود.

بافت متراکم پستان می تواند ظاهر سرطان ها را در ماموگرافی های معمولی دشوار کند. سرطان سینه سرطان هایی هستند که دارای

عروق زیادی هستند. با این روش که مبتنی بر تشخیص رنگ آمیزی سرطان سینه با مواد حاجب یددار به صورت داخل وریدی است، سرطان هایی که به دلیل بافت متراکم پستان در ماموگرافی دیده نمی شوند، قابل مشاهده می شوند.

فناوری مبتنی بر رنگ آمیزی سرطان سینه با ماده حاجب گادولینیوم که به صورت داخل وریدی تجویز می شود نیز در معاینه MRI پستان استفاده می شود. بنابراین، اندیکاسیون های ماموگرافی با کنتراست تقویت شده (CESM) و MRI پستان مشابه هستند.

زمینه های اصلی کاربرد ماموگرافی با کنتراست، انجام غربالگری دقیق تر در بیماران پرخطر، جستجوی نوزاد این سرطان در آن پستان و در سینه مقابل در هنگام شناسایی سرطان سینه، و ارزیابی بهتر فیبروکیستیک متراکم است. سینه ها

ماموگرافی با کنتراست بر روی دستگاه های ماموگرافی با سخت افزار و نرم افزار لازم انجام می شود. به همین دلیل، ترس از مکان های بسته که ممکن است در MRI رخ دهد، برای ماموگرافی با کنتراست مطرح نیست.

معاینه ماموگرافی با کنتراست (CESM) آسانتر و سریعتر از MRI ​​پستان است. در آزمایشی با نرخ مثبت کاذب پایین تر، این نوع، نرخ بیوپسی غیر ضروری را کاهش می دهد.

در طول ماموگرافی با حاجب، ماموگرافی طبیعی بیمار نیز گرفته می شود.

 

کدام بیماران برای ماموگرافی با کنتراست مناسب هستند؟

بیماران در معرض خطر بالای سرطان سینه،

زنان در معرض خطر بالای 40 سال با پارانشیم متراکم پستان،

بیمارانی که با ماموگرافی طبیعی و سونوگرافی قابل تشخیص نیستند و در نتیجه بیوپسی – جراحی مورد نظر است.

بیماران مبتلا به سرطان سینه،

بیمارانی که سرطان سینه در آنها تشخیص داده شده و ابعاد و وسعت سرطان آنها باید قبل از عمل با جزئیات بیشتری ارزیابی شود.

بیماران مبتلا به سرطان سینه مشخص شده و کسانی که باید تعیین کنند که آیا کانون سرطان پستان اضافی در همان پستان یا طرف مقابل وجود دارد،

ماموگرافی با کنتراست در مواردی که مشکوک به عود در بیمارانی که به دلیل سرطان سینه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، مناسب است.

در نتیجه ماموگرافی با کنتراست تقویت شده (CESM) کارایی تشخیص سرطان سینه را افزایش می دهد و مدیریت تشخیصی بیمار را تسریع می بخشد.

 

اگر باردار هستید، لطفاً قبل از آزمایش به دکتر ماموگرافی یا نماینده بیمار اطلاع دهید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT