• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمادگی سونو گرافی هیسترو سونو گرافی

آمادگی سونو گرافی هیسترو سونو گرافی|کیا سونو هیسترو انجام دادن


آمادگی سونو گرافی هیسترو سونو گرافی

سونو گرافی هیسترو سونو گرافی چیست؟

سونو گرافی هیسترو سونو گرافی یک نوع خاص از معاینه اولتراسوند است. به آن سونوگرافی انفوزیون نمکی یا SIS نیز می گویند. مایع مخصوص از طریق دهانه رحم با کمک یک لوله پلاستیکی که نازک است وارد رحم می شود. و پس از آن امواج صوتی جهت ایجاد شدن تصاویر از پوشش داخلی رحم استفاده می کند. این مایع به نشان دادن جزئیات بیشتر در رحم از هنگامی که اولتراسوند به تنهایی به کار برده می شود کمک می کند. این آزمایش در مرکز سونوگرافی الوند انجام داده می شود و معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

 s/آمادگی های سونو گرافی هیسترو سونو گرافی

اگر سوالی در مورد رادیولوژی و سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

به چه دلایلی سونو هیستروگرافی انجام می شود؟

سونوگرافی سونو هیستروگرافی می تواند علت زمینه ای بسیاری از مشکلات از جمله خونریزی غیرطبیعی رحم، ناباروری و سقط مکرر را پیدا کند. قادر به تشخیص موارد زیر است:

رشد غیر طبیعی داخل رحم، مانند فیبروم یا پولیپ، و اطلاعات در مورد اندازه و عمق آنها

بافت اسکار داخل رحم

شکل غیر طبیعی رحم

مشکلات با پوشش داخلی رحم

این که آیا لوله های فالوپ باز هستند یا مسدود شده اند

سونو گرافی هیسترو سونو گرافی راهی مطمئن برای یافتن علت مشکلات مربوط به رحم است. نتایج می تواند به پزشک متخصص زنان کمک کند تا بهترین درمان را برای شما توصیه کند.

 

برای آماده شدن سونو گرافی هیسترو سونو گرافی  چه کاری انجام می شود؟

اگر باردار هستید یا ممکن است باشید یا اگر عفونت لگنی دارید، سونو گرافی هیسترو سونو گرافی انجام نمی شود. ممکن است قبل از عمل آزمایش ادرار برای رد بارداری انجام شود. ممکن است از شما بپرسند که آیا به لاتکس حساسیت دارید یا خیر.

سونو گرافی هیسترو سونو گرافی معمولاً در زمانی از چرخه قاعدگی شما پس از قطع قاعدگی اما قبل از تخمک گذاری برنامه ریزی می شود. اگر در زمان آزمایش خونریزی دارید ، ممکن است نتایج آنقدر واضح نباشد. اگر خونریزی غیرطبیعی و یا خونریزی دارید که از بین نمی رود، ممکن است قبل از آزمایش دارویی برای متوقف کردن خونریزی به شما داده شود.

سونو هیستروگرافی زمانی انجام می شود که مثانه شما خالی باشد. از شما خواسته می شود که لباس های خود را از کمر به پایین درآورید و روی میز امتحان دراز بکشید. پزشک شما ممکن است معاینه لگن را انجام دهد تا ببیند آیا حساسیت یا درد دارید یا خیر. اگر پزشک متخصص زنان فکر می کند که شما عفونت دارید، ممکن است قبل از انجام عمل نیاز به مصرف آنتی بیوتیک برای رفع عفونت داشته باشید. این روش می تواند باعث ایجاد گرفتگی شود. ممکن است بخواهید از قبل از سونو گرافی هیسترو سونو گرافی مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. از پزشک متخصص زنان خود بپرسید که چه چیزی بهتر است.

 

مراحل اصلی سونوهیستروگرافی چیست؟

سونو هیستروگرافی سه بخش اصلی دارد:

انجام یک معاینه اولیه سونوگرافی ترانس واژینال

قرار دادن مایع در داخل رحم

تکرار معاینه سونوگرافی

 

سونو گرافی هیسترو سونو گرافی چه چیزی را شامل می شود؟

این روش در اتاقی با دستگاه سونوگرافی انجام می شود. معمولاً درد زیادی به همراه ندارد و اکثر بیماران این روش را به خوبی تحمل می کنند. گاهی اوقات، ممکن است در حین یا بعد از سونو گرافی هیسترو سونو گرافی ، درد زیر شکم تجربه شود و پزشک در صورت لزوم دارو تجویز می کند. این روش بهتر است بین روز 6 تا 10 سیکل قاعدگی شما انجام شود. این زمان بندی امکان تجسم حفره رحم و لوله های فالوپ را با کاهش احتمال اختلال در بارداری احتمالی فراهم می کند.

در طول این عمل ، یک پروب اولتراسوند برای ارزیابی رحم و تخمدان ‌ها در واژن شما قرار داده می ‌شود. یک اسپکولوم در واژن قرار داده می شود (مانند پاپ اسمیر) و دهانه رحم پاک می شود. یک کاتتر باریک از طریق دهانه رحم به داخل حفره رحم وارد می شود و ممکن است بالون باد شود تا از لیز خوردن کاتتر جلوگیری شود. گاهی اوقات، پزشک ممکن است نیاز به گرفتن دهانه رحم با ابزار داشته باشد و در موارد نادر، ممکن است نیاز به استفاده از یک وسیله فلزی برای یافتن مسیر رحم داشته باشد. سپس اسپکولوم برداشته می شود و پروب اسکن در واژن قرار می گیرد. نمک گرم از طریق کاتتر تزریق می شود تا حفره رحم را به تصویر بکشد و سپس فوم را برای ارزیابی باز بودن لوله های فالوپ مشاهده کنید. کل روش معمولا بین 30-45 دقیقه طول می کشد. پس از اتمام عمل، کاتتر خارج می شود.

 

چه اقدامات احتیاطی باید برای انجام سونو گرافی هیسترو سونو گرافی انجام دهم؟

از روز اول قاعدگی تا تاریخ آزمایش باید از رابطه جنسی خودداری کنید. لطفا در صورت داشتن بیماری ، آلرژی یا جراحت به پزشک خود اطلاع دهید. قبل از انجام عمل ، لطفاً در صورت وجود هر یک از موارد زیر، پزشک خود را برای مشاوره بیشتر در جریان بگذارید:

سابقه حساسیت یا واکنش به هر گونه دارو یا لاستیک یا لاتکس دارید.

احتمال بارداری شما وجود داشته باشد.

شما سابقه بیماری قلبی مادرزادی دارید (به عنوان مثال "سوراخ در قلب").

سابقه صدمات در داخل رحم یا اطراف آن دارید.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی در تهران

هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

آماده شدن برای سونو گرافی هیسترو سونو گرافی سالین
ممکن است به شما توصیه کنیم که آنتی بیوتیک را در روز قبل و روز بعد از این روش مصرف کنید. این روش گاهی اوقات ممکن است باعث گرفتگی خفیف شود.

 

روش انجام سونو گرافی هیسترو سونو گرافی
این روش ساده است و معمولا کمتر از 5 تا 10 دقیقه طول می کشد. مراحل زیر نماینده یک روش معمولی است:
اسپکولوم وارد واژن می شود و دهانه رحم با یک سواب ضد عفونی کننده تمیز می شود.
کاتتر - که تقریباً 1 میلی متر است وارد می شود و از طریق کانال دهانه رحم شما عبور می کند. سپس یک بالون کوچک در کانال با حداکثر 1 قاشق چای خوری آب باد می شود تا آن را در جای خود نگه دارد.
پروب سونوگرافی در واژن قرار می گیرد.
محلول آب نمک استریل (سالین) از طریق کانولا و داخل حفره رحم جریان می یابد. این امر باعث انبساط حفره آندومتر می شود و به پزشک اجازه می دهد تا کل حفره را در مانیتور اولتراسوند ببیند. (معمولاً دو طرف آندومتر با هم تماس دارند و حجم بسیار کمی وجود دارد - شبیه به یک بالون فرو ریخته، که دیدن هر گونه ناهنجاری حفره را بسیار دشوارتر می کند). این ممکن است باعث گرفتگی خفیف شود.
در طول این عمل چندین تصویر از رحم شما گرفته خواهد شد. پزشک شما همچنین ممکن است از تخمدان های شما تصاویر اولتراسوند بگیرد.
هر گونه ناهنجاری نیز ذکر خواهد شد. در صورت مشاهده هر گونه ناهنجاری، ممکن است نیاز به برنامه ریزی روش دیگری به نام هیستروسکوپی باشد. (هیستروسکوپی شامل یک اسکوپ به اندازه یک قلم توپی است که داخل حفره رحم قرار می گیرد. سپس از ابزارهای ویژه ای که برای کار از طریق هیستروسکوپ طراحی شده اند برای اصلاح حفره رحم استفاده می شود. این کار معمولاً در بیمارستان به دلیل الزامات بیهوشی انجام می شود.) پس از اتمام عمل، تمام ابزارها برداشته می شوند.

 

مایع داخل رحم برای سونوهیستروگرافی چگونه قرار می گیرد؟

پس از اولین معاینه سونوگرافی ترانس واژینال، مبدل خارج می شود. یک اسپکولوم در واژن قرار می گیرد. واژن را باز نگه می دارد. یک سواب برای تمیز کردن دهانه رحم از اسپکولوم عبور داده می شود. سپس یک لوله نازک وارد واژن می شود و در دهانه رحم یا داخل رحم قرار می گیرد. سپس اسپکولوم برداشته می شود. مبدل دوباره در واژن قرار می گیرد. یک مایع استریل به آرامی از لوله عبور می کند. زمانی که مایع به داخل رحم می رود، گرفتگی ممکن است رخ دهد.

 

بعد از قرار دادن مایع داخل رحم چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که رحم با مایع پر می شود، تصاویر اولتراسوند از داخل رحم و پوشش داخلی رحم ساخته می شود. اگر آزمایش برای ارزیابی لوله های فالوپ شما انجام می شود، مایع حاوی حباب ها از طریق لوله در داخل رحم قرار می گیرد. مسیر عبور مایع از لوله های فالوپ در سونوگرافی مشخص می شود.

 

بعد از سونوهیستروگرافی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

بیشتر زنان می توانند بلافاصله به خانه بروند و در آن روز به فعالیت های عادی خود بازگردند. برخی از علائم زیر ممکن است پس از آزمایش رخ دهد:

گرفتگی

لکه بینی یا خونریزی خفیف

ترشحات آبکی

 

خطرات سونو گرافی هیسترو سونو گرافی چیست؟

این آزمایش بسیار ایمن است، اما خطر نادری برای عفونت لگن وجود دارد. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر با پزشک متخصص زنان تماس بگیرید:

درد یا تب در یکی دو روز پس از رفتن به خانه

تغییر در نوع یا مقدار ترشحات

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

هیستروسالپنگوگرافی

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری

جایگزین های سونو گرافی هیسترو سونو گرافی چیست؟

سایر آزمایشات ممکن است برای تشخیص مشکلات رحم استفاده شود:

هیستروسالپنگوگرافی: این آزمایش اشعه ایکس برای مشاهده داخل رحم و لوله های فالوپ استفاده می شود و می تواند نشان دهد که آیا لوله ها مسدود شده اند یا خیر. از مایعی که حاوی رنگ است استفاده می کند.

هیستروسکوپی - دستگاهی باریک و انتقال دهنده نور با یک دوربین کوچک متصل - هیستروسکوپ - وارد واژن و از طریق دهانه رحم می شود تا به داخل رحم نگاه کند. برای تشخیص و درمان برخی مشکلات داخل رحم استفاده می شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) - این تست تصویربرداری برای مشاهده اندام های داخلی استفاده می شود ، اما داخل رحم را به وضوح سونوهیستروگرافی نشان نمی دهد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT