• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی آنومالی در تهران|شرایط سونوگرافی انومالی


سونوگرافی آنومالی در تهران؛ اسکن 20 هفته ای برای چیست؟

اسکن 20 هفته ای می تواند بین 18 تا 20 هفته انجام شود. این نشان می دهد که در نیمه بارداری چه اتفاقی برای کودک شما می افتد.

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

سونو گرافی آنومالی دقیق:

به اعضای بدن کودک شما از جمله اندام های داخلی نگاه می کند

محل جفت را بررسی می کند

هر گونه مشکل آشکار در رشد یا رشد کودک شما مانند اسپینا بیفیدا، نقایص قلبی و نقص اندام را تشخیص می دهد.

اگر می خواهید جنسیت کودک خود را بدانید، اکنون زمان آن است که بپرسید. قبل از اسکن آنچه را که می خواهید بگویید، تا سونوگرافیک بتواند از نزدیک به شما بگوید (یا آن را مخفی نگه دارد). به خاطر داشته باشید که تشخیص جنسیت در این اسکن حدود 95 درصد دقیق است.

این اسکن گاهی اوقات اسکن مورفولوژی نامیده می شود.

آنچه می توانید در اسکن 20 هفته ای مشاهده کنید

در اسکن 20 هفته ای، احتمالاً ضربان قلب کودک، انحنای ستون فقرات، صورت نوزاد و تکان دادن دست ها و پاهای او را خواهید دید. حتی ممکن است یک مکیدن انگشت زیبا هم وجود داشته باشد.

از آنجایی که می‌توانید در این اسکن چیزهای زیادی ببینید، ممکن است حس قوی‌تری از ورود نوزاد یا نوزادان به زندگی‌تان داشته باشید.

معمولاً می توانید یک عکس اولتراسوند یا حتی یک DVD برای به اشتراک گذاشتن با خانواده و دوستان دریافت کنید. برخی از خدمات دارای اسکنر اولتراسوند سه بعدی یا حتی چهار بعدی هستند، اما این اسکن ها اغلب هزینه اضافی دارند.

سقط جنین و یا مشکلات سلامتی در هفته بیستم

به ندرت احتمال از دست دادن بارداری بعد از حدود 13 هفته وجود دارد. خطر کلی سقط جنین پس از این زمان تنها حدود 3 درصد است.

احتمال کمی وجود دارد که اسکن یک مشکل یا عارضه جدی سلامتی را نشان دهد. بعضی از ناهنجاری ها به هیچ وجه در اسکن ها دیده نمی شوند یا تا اواخر بارداری قابل مشاهده نیستند.

بیماری های ژنتیکی مانند سندرم داون را می توان تنها با آزمایش های خاص قبل از زایمان مانند آمنیوسنتز تشخیص داد. اگر به انجام این آزمایش‌ها فکر می‌کنید، خدمات مشاوره ژنتیک می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد آنها به شما بدهد.

کارهایی که می توانید انجام دهید

با شریک زندگی خود تصمیم بگیرید که آیا می خواهید جنسیت کودک خود را بدانید.

در صورت امکان، قرار ملاقات 20 هفته ای اسکن را با شریک زندگی خود برای زمان و روزی که برای شما مناسب است تنظیم کنید.

قبل از هر روز، از کارفرمای خود مرخصی بخواهید تا بتوانید به اسکن بروید. رفتن به سونوگرافی یکی از معدود شانس هایی است که می توانید قبل از تولد نوزاد خود را ببینید.

این سونوگرافی اصلی است که در دوران بارداری انجام می شود.

در 20 هفتگی بیشتر جنین شما به گونه ای رشد کرده است که غربالگری اندام ها برای ارزیابی ناهنجاری ها امکان پذیر است. این اسکن را می توان در هر زمانی بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام داد، اما در حالت ایده آل در حدود هفته 20 بارداری.

اسکن می تواند حداقل 45 دقیقه و گاهی تا یک ساعت طول بکشد.

در این اسکن قسمت‌های مختلف نوزاد اندازه‌گیری می‌شود تا تأیید شود که رشد رضایت‌بخشی مطابق با آنچه از تاریخ زایمان انتظار می‌رود وجود داشته است.

تصاویر متعددی از اندام‌های مختلف گرفته می‌شود تا تأیید شود که توسعه طبق انتظار پیش می‌رود.

در حالی که بیشتر تصویربرداری برای نوزاد هدف قرار می گیرد، جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک نیز تصویربرداری می شود. جریان خون به رحم با اندازه گیری داپلر ارزیابی می شود.

اغلب می توان جنسیت نوزاد را تشخیص داد. لطفا در صورت تمایل به دانستن این موضوع به ما اطلاع دهید.

گاهی اوقات نمی توان همه نوزاد را در یک معاینه ارزیابی کرد. این ممکن است به دلیل موقعیت کودک باشد. گاهی اوقات نیاز به معاینه مجدد است. این بخشی از هزینه اصلی معاینه خواهد بود و قبل از ترک تمرین برای شما رزرو می شود. در حالت ایده‌آل، سعی می‌کنیم کل اسکن را در روز کامل کنیم، اما گاهی اوقات bub نمی‌خواهد همه چیز را به ما نشان دهد! کودک شما می تواند در یک نقطه برای کل اسکن راحت باشد!

در روز چه خواهد شد

هنگامی که برای اسکن خود رسیدید، از شما خواسته می شود که فرمی را در مورد بارداری خود تا به امروز پر کنید.

سپس سونوگرافی شما را به اتاق اسکن می برد.

از شما خواسته می شود که روی میز دراز بکشید و شکم خود را در معرض دید قرار دهید. یک حوله در شلوار شما فرو می‌رود تا پخش ژل روی لباس‌تان را محدود کند.

ژل شفاف بر روی شکم شما اعمال می شود و سونوگرافیک پروب را روی تصاویر ضبط کننده شکم شما حرکت می دهد.

لطفاً با یک مثانه نیمه پر همراه داشته باشید که به شما امکان می دهد تصاویری از کودک خود را به دست آورید.

ما نوزاد شما را اندازه گیری می کنیم و جفت و دهانه رحم شما را بررسی می کنیم.

گاهی اوقات اسکن واژینال نیز انجام می شود تا دید بهتری از جنین شما به ما بدهد یا اگر جفت پایینی دارید. شما می توانید کل اسکن را در مانیتورهای صفحه پلاسما روی دیوار ما تماشا کنید!

در این اسکن، ما دوست داریم کودک شما کمی (نه زیاد!) حرکت کند تا بتوانیم هر چیزی را که می خواهیم ببینیم اسکن کنیم.

همه سونوگرافیست های ما دارای اعتبار بنیاد پزشکی جنین هستند. سبک اسکن هر سونوگرافی متفاوت است. برخی دوست دارند از طریق اسکن با شما صحبت کنند در حالی که برخی دیگر دوست دارند ساکت بمانند زیرا به آنها کمک می کند تا روی کودک شما تمرکز کنند. سونوگرافی این موضوع را قبل از اسکن برای شما توضیح می دهد. نگاهی دقیق به آناتومی کودک شما اولویت شماره یک ما است.

پس از اتمام اسکن، سونوگرافیک اتاق را ترک می کند و نتایج اسکن توسط رادیولوژیست یا متخصص زنان و زایمان ما بررسی می شود. اگر دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد، آنها می آیند و در همان روز با شما صحبت می کنند. گاهی اوقات کودک شما در یک نقطه خیلی راحت است و ما نمی توانیم اسکن کامل را انجام دهیم. این به این معنی است که ممکن است لازم باشد دوباره برگردید تا ما قسمت هایی را که ندیده ایم بررسی کنیم.

تاریخ سررسید مورد انتظارتان در روز به شما داده می شود و یک کارت دسترسی آنلاین برای مشاهده تصاویر خود از طریق وب سایت ما به شما داده می شود.

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

خطرات

سونوگرافی بارداری سال‌هاست که در بارداری استفاده می‌شود و برای شما و جنین شما بی‌خطر تلقی می‌شود.

گاهی لازم است اسکن واژن انجام دهیم. اگر قبل از اسکن واژینال به لاتکس حساسیت دارید یا نمی دانید، در این صورت از روکش بدون لاتکس روی پروب استفاده می شود.

گاهی اوقات ناراحتی ناشی از فشار پروب روی مثانه یا دستکاری پروب واژن وجود دارد. اگر این بسیار دردناک است لطفا به ما اطلاع دهید.

متأسفانه یک سونوگرافی حاملگی معمولی یک نوزاد طبیعی را تضمین نمی کند. متأسفانه مشکلات زیادی وجود دارد که نمی توان از طریق تصویربرداری مشخص کرد. نوزاد هنوز 20 هفته فرصت دارد تا به رشد و تکامل خود ادامه دهد.

s/سونوگرافی آنومالی در تهران

فواید

شما قادر خواهید بود کودک در حال رشد خود را ببینید

ما قادریم قلب و مغز را با جزئیات زیاد ارزیابی کنیم.

اگر موردی وجود داشته باشد که ما در مورد اسکن نگران باشیم، در روز به شما اطلاع خواهیم داد. این برای شما و کودکتان بسیار اطمینان بخش است.

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی چیست؟ ؛اسکن اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن و کودک شما استفاده می کند. امواج صوتی به جای تشعشع استفاده می شود که آنها را ایمن می کند.

 چرا یک اسکن 20 هفته ای در زنانه ایمیجینگ انجام شود؟

سونوگرافیست های ما با بالاترین استانداردها آموزش دیده اند تا این اندازه گیری های تخصصی را از شما و نوزادتان انجام دهند. آنها دارای گواهینامه صلاحیت از بنیاد پزشکی جنین هستند که توسط کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان استرالیا و نیوزیلند به رسمیت شناخته شده است. ما اندازه گیری های دقیقی از کودک شما انجام می دهیم.  انواع سونوگرافی و تمام اسکن های ما توسط رادیولوژیست یا متخصص زنان و زایمان ما نظارت می شود.

چقد طول میکشه؟

اسکن 20 هفته ای تقریباً 45 دقیقه طول می کشد، اما لطفاً به خودتان زمان زیادی بدهید. گاهی اوقات به دلیل موقعیت کودک یا موقعیت جفت شما نمی توانیم همه چیز را ببینیم/اسکن کنیم. BMI خود شما نیز بر میزان خوبی که می توانیم کودک شما را در سونوگرافی ببینیم، تأثیر می گذارد. گاهی اوقات باید برای یک روز دیگر دوباره رزرو کنید تا بتوانیم اسکن را به طور کامل تکمیل کنیم.

چگونه باید برای اسکن آماده شوم؟

 آمادگی های مورد نیاز جهت انجام سونوگرافی و رادیولوژی ، شما باید با یک مثانه نیمه پر برای اسکن بروید. به یاد داشته باشید که فرم معرفی خود را همراه داشته باشید.

اسکن ناهنجاری مادرزادی چیست؟

اسکن ناهنجاری مادرزادی که به عنوان اسکن اواسط بارداری نیز شناخته می شود، نگاهی دقیق به نوزاد و رحم شما (رحم) می کند. این اسکن به مادران بالقوه کمک می کند تا از مشکلات یا نگرانی های احتمالی در مورد رشد کودک خود مطلع شوند.

شرایط زیادی وجود دارد که می‌توان آنها را از طریق اسکن ناهنجاری تشخیص داد، که می‌توان آن‌ها را در اوایل یا بعد از تولد نوزادتان درمان کرد. از طریق این اسکن ها، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند بهترین درمان و مراقبت را برای شما و کودکتان ارائه دهد.

 

6 نکته ای که باید در مورد اسکن ناهنجاری های مادرزادی بدانید

بارداری برای اکثر زنان یک دوران هیجان انگیز است، اما برای مادران آینده نیز یک مرحله حساس است. برای اینکه خود را راحت کنید، اسکن ناهنجاری مادرزادی می تواند در پی بردن به وضعیت کودک شما و همچنین به اشتراک گذاشتن لحظه شگفت انگیز رشد کودک با همسر یا خانواده شما بسیار مفید باشد.

اما جدا از این موارد، در اینجا برخی از حقایق حیاتی وجود دارد که باید در مورد اسکن ناهنجاری های مادرزادی بدانید.

 

  1. یک انتظار وجود دارد و سپس واقعیت وجود دارد.

وقتی صحبت از سلامتی به میان می‌آید، هرگز نباید وضعیت کل بدنمان را حدس بزنیم. ما نمی توانیم فقط به این دلیل که احساس خوبی داریم، به خصوص در دوران بارداری، از معاینات بهداشتی صرف نظر کنیم.

اسکن ناهنجاری های مادرزادی اطمینان حاصل می کند که شما دقیقاً از وضعیت کودک خود مطلع هستید. شما نمی توانید دقیقاً با تکیه بر آنچه که احساس می کنید رشد کودک خود را ببینید و پایه گذاری کنید، بنابراین همیشه باید انتظار بهترین و بدترین را داشته باشید. در حالی که ما واقعاً نمی‌توانیم از موارد ناگوار که در آن نوزادان ممکن است در هر دوره از بارداری شما مشکلات رشدی داشته باشند اجتناب کنیم، حداقل اسکن می‌تواند به تشخیص و درمان زودهنگام کمک کند.

 

  1. اسکن ناهنجاری مادرزادی 30 دقیقه طول می کشد.

اسکن ناهنجاری های مادرزادی فقط نیم ساعت طول می کشد، بنابراین لازم نیست نگران صرف ساعت ها برای این روش باشید. مطمئن باشید که سونوگرافیک شما را در حالی که معاینه جامع و توضیحی در مورد شرایط کودک شما ارائه می دهد، راحت نگه می دارد.

 

  1. اسکن ناهنجاری های مادرزادی در حدود 20-28 هفتگی انجام می شود.

اگرچه این اسکن برای برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی بیشتر به عنوان اسکن 20 هفته ای شناخته می شود، اما ممکن است طی 20 تا 28 هفته نیز انجام شود. مدت زمان ذکر شده ایده آل ترین مدت برای این اسکن است زیرا ساختار بدن کودک شما (پوست، بازوها، پاها، اندام های داخلی و غیره) باید در این زمان ایجاد شده باشد.

به همین دلیل، سونوگرافیست ها می توانند شرایط احتمالی مربوط به رشد ساختاری کودک شما را بهتر ببینند. اما توجه داشته باشید که ممکن است همه شرایط در این اسکن مشخص نشود، بنابراین هنوز هم مهم است که در طول دوران بارداری، معاینات سلامت اجرایی خود را انجام دهید.

 

  1. اسکن ناهنجاری مادرزادی اسپینا بیفیدا، شکاف لب یا کام یا ناهنجاری های قلبی را تشخیص می دهد.

یکی از دلایل مهمی که چرا باید اسکن ناهنجاری انجام دهید این است که به تشخیص ناهنجاری های مادرزادی کمک می کند. بعضی از آنها ... هستند:

اسپینا بیفیدا - وضعیتی که در آن ستون فقرات و نخاع نوزاد به درستی تشکیل نشده است.

شکاف لب یا کام - وضعیتی که در آن بافت لب نوزاد به درستی به هم متصل نشده است.

ناهنجاری های قلبی - شرایطی که در آن ساختار قلب کودک دارای نقص است.

سندرم ادوارد - وضعیتی که در آن نوزاد کروموزوم 18 اضافی دارد که باعث ناتوانی شدید می شود.

شرایط دیگری نیز وجود دارد که از طریق اسکن ناهنجاری قابل تشخیص است. در حالی که برخی از بیماری‌ها را می‌توان درمان کرد یا هنوز می‌توان پس از تولد نوزاد مداخله کرد، برخی از شرایط می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند. اما توجه داشته باشید که تشخیص برخی از شرایط تنها در اسکن ناهنجاری دشوارتر است، بنابراین مطمئن شوید که همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

 

  1. برای شما و کودکتان کاملا بی خطر است.

هنگام گرفتن اسکن ناهنجاری مادرزادی هیچ خطر پزشکی برای شما و کودکتان وجود ندارد. طی سال‌ها تحقیقات پزشکی، بی‌خطر بودن اسکن‌ها ثابت شده است و خطرات مشابه اشعه ایکس برای نوزادان را ندارد.

انجام اسکن ناهنجاری مادرزادی نیز ایمنی کودک شما را تضمین می کند. اگر اتفاق ناخوشایندی رخ دهد که خطر سقط جنین یا سایر شرایط سلامتی شما شناسایی شود، به شما کمک می کند تا تصمیمات بهتری با همسر یا خانواده خود بگیرید.

 

  1. در صورت شناسایی هر گونه مشکل، خدمات در دسترس برای شما وجود دارد.

در مرکز سونوگرافی الوند برای زندگی شما و نوزادی که حمل می کنید ارزش قائل است. با این گفته، خدمات پزشکی ممتاز زیادی وجود دارد.

 y/سونوگرافی آنومالی در تهران

فرآیند اسکن ناهنجاری مادرزادی

در طول اسکن ناهنجاری مادرزادی، سونوگرافی شما به خوبی به قسمت های مختلف بدن کودک شما نگاه می کند. برای شروع این روش، از شما خواسته می شود که روی یک کاناپه دراز بکشید و شلوار خود را تا باسن خود پایین بیاورید. همچنین باید بالاتنه خود را تا قفسه سینه بلند کنید تا شکم شما بدون پوشش باقی بماند.

پس از آن، سونوگرافیک دستمال کاغذی را در اطراف لباس شما قرار می دهد تا از ژل اسکن محافظت کند. این ژل روی شکم شما قرار می گیرد، جایی که از پروب دستی برای اسکن بدن کودک شما استفاده می شود.

برای اینکه ایده ای از آنچه که در طول اسکن ناهنجاری مادرزادی به آن نگاه می کنید به شما ارائه شود، در اینجا فرآیندهای معمولی وجود دارد که سونوگرافیست ها انجام می دهند:

سونوگرافی سر و مغز کودک شما را بررسی می کند. شرایط مغزی، اگرچه نادر است، اما در این مرحله قابل مشاهده خواهد بود.

صورت نوزاد بررسی می شود و در این هنگام شکاف لب یا کام تشخیص داده می شود.

ستون فقرات نوزاد بررسی می شود تا بررسی شود که آیا استخوان ها به درستی شکل می گیرند و پوست کودک ستون فقرات را می پوشاند.

دیواره شکم نوزاد در مرحله بعدی قرار دارد. سونوگرافیک بررسی می کند که آیا تمام اندام های داخلی پوشیده شده اند یا خیر.

سونوگرافی قلب نوزاد، به ویژه رگ‌ها و شریان‌های اصلی را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که آنها خون را به قلب کودک شما منتقل می‌کنند.

معده نوزاد نیز مورد بررسی قرار می گیرد، جایی که مایع آمنیوتیکی که کودک شما در آن خوابیده است را می بینید. معمولاً شبیه یک حباب سیاه است.

کلیه های نوزاد در مرحله بعدی معاینه می شوند و سونوگرافیک بررسی می کند که آیا کودک شما دو کلیه دارد یا خیر.

سایر قسمت های بدن کودک شما مانند بازوها، دست ها، پاها و سایر قسمت های بدن برای بررسی کامل بودن آنها.

جفت و بند ناف نیز بررسی می شود، در صورتی که ممکن است در قرار دادن بند ناف کودک شما مشکلی وجود داشته باشد.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین 

سونوگرافی آنومالی چیست

الاستوگرافی چیست؟

چرا باید این اسکن را انجام دهم؟

ایده انجام  ناهنجاری های مادرزادی، به ویژه امکان تشخیص یک بیماری، می تواند برای هر والدینی که بالقوه باشد، یک تجربه اعصاب خردکن باشد. اما به شما کمک می‌کند تا خیالتان راحت شود که کودکتان به خوبی رشد می‌کند، و همچنین به شما کمک می‌کند تا در صورت وجود شرایط سلامتی، در مورد روش بعدی خود تصمیم بگیرید.

معمولاً سونوگرافی به شما توصیه می کند که یک سری آزمایشات دیگر را فقط برای اطمینان از وضعیت کودک خود انجام دهید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دلایل چنین آزمایشاتی و نحوه انجام این روش ها را توضیح خواهد داد.

همچنین توجه داشته باشید که در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود اسکن ناهنجاری مادرزادی دیگری انجام دهید. زیاد نگران نباشید زیرا اسکن های ناهنجاری گاهی اوقات به دلایل مختلف تکرار می شوند. به عنوان مثال، شایع ترین دلیل این است که سونوگرافی غربالگری قادر به دیدن همه چیز به وضوح نیست زیرا (1) کودک شما در بهترین موقعیت برای اسکن نیست یا (2) شما اضافه وزن دارید.

برای روشن شدن، اضافه وزن می تواند تصاویر اسکن شده را شفاف تر کند. اسکن ها از امواج ایمن و با فرکانس بالا برای اسکن بهتر از کودک شما استفاده می کنند. بنابراین اگر چربی بدن شما بیشتر باشد، این امواج عبور امواج را با مشکل مواجه می کنند.

چیزهای زیادی در نه ماهه بارداری شما ممکن است اتفاق بیفتد، بنابراین مهم است که در طول این ماه ها وضعیت خود و کودکتان را بررسی کنید. معاینات منظم و انجام روش های توصیه شده مانند اسکن ناهنجاری های مادرزادی به جلوگیری از مشکلات سلامتی ناگوار در این لحظه شگفت انگیز از زندگی شما کمک می کند.

چه سونوگرافی در دوران بارداری ارائه می شود؟

معمولاً در دوران بارداری یک یا چند سونوگرافی انجام می دهید. دو اسکن معمولاً ارائه می شود اسکن نوکال و اسکن آناتومی.

انجام اسکن قرار ملاقات در اوایل بارداری برای تعیین هفته بارداری و تاریخ زایمان معمول نیست. با این حال، اگر عوارضی مانند خونریزی دارید، ممکن است در اوایل بارداری نیاز به اسکن داشته باشید.

گاهی اوقات اسکن های دیگری برای بررسی رشد جنین یا موقعیت نوزاد یا جفت شما انجام می شود. اگر دوقلو دارید یا اگر در این بارداری یا بارداری قبلی دچار عوارضی شده اید، به اسکن های اضافی نیاز خواهید داشت.

 u/سونوگرافی آنومالی در تهران

اسکن شفافیت نوکال

این اسکن در هفته 12 تا 14 بارداری به شما پیشنهاد می شود. این اسکن تاریخ زایمان شما را تایید می کند، متوجه می شود که آیا شما دوقلو دارید یا خیر و به دنبال ناهنجاری در کودک شما می گردد. با این حال، کودک شما در این مرحله هنوز بسیار کوچک است (طول حدود 5 تا 8 سانتی متر) بنابراین بیشتر ناهنجاری ها بهتر است در هفته 20 هنگامی که کودک شما بزرگتر است بررسی شود.

شفافیت نوکال اندازه گیری مایع پشت گردن کودک شما است. از این نتیجه می توان (همراه با آزمایش خون) برای محاسبه شانس تولد نوزاد شما با برخی شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون استفاده کرد. اگر اسکن و آزمایش خون نشان داد که احتمال ابتلای نوزاد به سندرم داون افزایش یافته است، می‌توانید آزمایش‌های بیشتری مانند آمنیوسنتز یا NIPT (آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد) انجام دهید.

گاهی اوقات سونوگرافیک نیاز به انجام یک سونوگرافی داخلی (ترانس واژینال) دارد تا تصاویر خوبی از کودک شما بگیرد.

 

اسکن آناتومی

در حدود هفته 18 تا 20 بارداری به شما یک اسکن پیشنهاد می شود که به آن اسکن سه ماهه دوم یا اسکن مورفولوژی نیز می گویند.

بسیاری از مشکلات ساختاری مهم را می توان با اسکن در این مرحله مشاهده کرد. این اسکن معمولاً دقیق ترین معاینه است و شامل ارزیابی رشد جنین و موقعیت جفت می شود.

جفت سرراهی (جایی که جفت دهانه رحم شما را می پوشاند) ممکن است در طول اسکن آناتومی تشخیص داده شود. با این حال، همانطور که کودک شما رشد می کند و رحم شما بزرگتر می شود، جفت معمولا از دهانه رحم دور می شود. معمولاً نمی توان فهمید که آیا جفت به اندازه کافی برای زایمان طبیعی تا هفته 32 و گاهی حتی بعد از آن حرکت کرده است یا خیر. ممکن است برای بررسی این موضوع در اواخر بارداری، اسکن های بیشتری به شما پیشنهاد شود.

در این اسکن، معمولاً می توانید جنسیت کودک خود را دریابید. با این حال، اگر کودک شما در وضعیت نامناسبی دراز کشیده است، جنسیت او قابل تشخیص نیست.

گزارشی از یافته های سونوگرافی برای پزشک یا ماما ارسال می شود. آنها نتیجه ی اسکن را به شما اطلاع خواهند داد.

 

به یاد داشته باشید - هیچ آزمونی کامل نیست

در مورد اسکن سونوگرافی باید چندین نکته مهم را به خاطر بسپارید.

 

همه مشکلات باعث تغییر در آناتومی نوزاد نمی شوند، بنابراین همه ناهنجاری ها با سونوگرافی تشخیص داده نمی شوند.

گاهی اوقات مشاهده تغییرات بسیار دشوار است، به خصوص اگر دوقلو وجود داشته باشد یا کودک شما در موقعیت دشواری قرار داشته باشد، یا اگر اضافه وزن دارید.

گاهی اوقات، چیزی که در اسکن دیده می شود ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد یا نیاز به نظارت بیشتر یا اسکن بارداری شما باشد. با این حال، همه یافته های غیر طبیعی سونوگرافی به این معنی نیست که مشکلی در کودک شما وجود دارد. این وضعیت می‌تواند بسیار دشوار باشد، زیرا بدیهی است که باعث نگرانی والدین و خانواده‌ها در مورد نوزادشان می‌شود.

اگر مشکلی در اسکن اولتراسوند یافت شود، ممکن است اسکن های بعدی ترتیب داده شود یا ممکن است به متخصص زنان و زایمان ارجاع داده شوید تا در مورد اسکن بیشتر به شما بگوید، تحقیقات را ترتیب دهد و توضیح دهد که چه گزینه هایی وجود دارد.

اسکن معمول سه ماهه سوم از افرادی که بارداری آنها به طور طبیعی در حال پیشرفت است منجر به تولد نوزادان سالم تر یا مشکلات کمتری در حین زایمان و زایمان نمی شود.

اسکن اولتراسوند نمی تواند تشخیص دهد که آیا می توانید زایمان طبیعی داشته باشید یا خیر، زیرا این بستگی به موقعیت کودک و شکل لگن شما و همچنین وزن کودک شما دارد. اسکن در اواخر بارداری دارای خطای +/- 15٪ در تخمین وزن کودک شما است. این بدان معنی است که اگر یک اسکن وزن نوزاد شما را 4 کیلوگرم تخمین بزند، وزن نوزاد شما در واقع بین 3.4 تا 4.6 کیلوگرم است.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

در طول سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

سونوگرافی بارداری معمولاً توسط پزشکان آموزش دیده به نام سونوگرافیست انجام می شود. از شما خواسته می شود که روی میز معاینه دراز بکشید و تاپ خود را به سمت سینه بلند کنید و دامن یا شلوار خود را تا بالای باسن خود پایین بیاورید تا پوکو (معده) شما نمایان شود.

سونوگرافی ژل اولتراسوند را روی معده شما قرار می دهد تا از تماس خوب بین پوست و دستگاه اطمینان حاصل کند. سپس آنها یک کاوشگر را روی پوست شما عبور می دهند. این امواج اولتراسوند را می فرستد و هنگامی که به عقب باز می گردند دوباره آنها را می گیرد. یک تصویر سیاه و سفید از کودک شما روی یک صفحه نمایش کوچک نشان داده می شود.

انجام دادن این اسکن معمولاً حدود 20 تا 30 دقیقه به طول می انجامد. انجام اسکن ضرری ندارد، اما سونوگرافیست ممکن است گاهی اوقات برای دیدن ساختارهای عمیق‌تر فشار را محکم فشار دهد.

گاهی لازم است سونوگرافی ترانس واژینال (داخلی) انجام شود. این احتمال در اوایل بارداری (زمانی که رحم شما هنوز کاملاً کوچک است) یا اگر نیاز به دید بهتری از لبه جفت باشد، بیشتر است.

 

آیا انجام سونوگرافی به من یا کودکم می تواند آسیبی برساند؟

هیچ نوع خطر شناخته شده ای در رابطه با  شما یا کودکتان از انجام دادن سونوگرافی وجود ندارد. اسکن اولتراسوند زمانی که به دلایل ضروری پزشکی انجام شود مزایایی دارد. با این حال، سونوگرافی می تواند یافته های غیرمنتظره ای داشته باشد که باعث اضطراب می شود، بنابراین سونوگرافی نباید انجام شود مگر اینکه دلیل پزشکی برای آن وجود داشته باشد.

 

آیا می توانم از اسکن سونوگرافی انصراف دهم؟

اسکن های اولتراسوندی که در بارداری به شما ارائه می شود اختیاری است. این انتخاب شماست که آیا آنها را داشته باشید.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT