• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟|الاستوگرافی


الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

در الاستوگرافی از ارتعاشات با فرکانس پایین در طول سونوگرافی یا MRI استفاده می شود برای اندازه گیری سفتی و یا کشسانی اندام های داخل بدن شما. به ویژه برای تشخیص بیماری کبدی ویا شدت بیماری کبد مفید است. پزشک و یا مرکز رادیولوژی که در آن الاستوگرافی میشوید به شما می گوید که چطور باید آماده شوید.

برای رزرو نوبت جهت انجام الاستوگرافی کبد با ما تماس بگیرید.


داروهای معمولی خود را میتوانید طبق معمول مصرف کنید. اگر احتمال بارداری در شما وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید و در مورد بیماری های که اخیرا داشتید، شرایط پزشکی خود، داروهایی که مصرف می کنید وهمچنین آلرژی ها صحبت کنید. بهتر است جواهرات خودرا را در خانه بگذارید و لباس های راحت و گشاد بپوشید. ممکن است لازم باشد لباس مخصوص بیمارستان بپوشید.

elastography/الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی یک تکنیک تصویربرداری به صورت غیر تهاجمی است که به تعیین سفتی اندام ها ی مختلف و سایر ساختارهای بدن شما نیز کمک می کند. اغلب برای ارزیابی کبد شم مورد ا استفاده قرار میگیرد.در الاستوگرافی ارتعاشات با فرکانس پایین و بدون درد را به داخل کبد شما هدایت می کند. سونوگرافی یا تصویربرداری، رزونانس مغناطیسی سرعت حرکت این ارتعاشات را در اندام ها اندازه گیری می کند. یک سیستم کامپیوتری از این اطلاعات برای ایجاد یک نقشه ی بصری استفاده می کند، که سفتی ویا خاصیت ارتجاعی کبد را نشان می دهد.

سفت شدن بافت کبد معمولاً نشانه بیماری است.بر اثر بیماری کبد ممکن است، باعث ایجاد بافت اسکار (یافیبروز) شود. افراد مبتلا به فیبروز کبدی ممکن است علائمی را تجربه نکنند. در صورت عدم درمان، فیبروز کبدی ممکن است به وضعیت جدی تری به نام سیروز پیشرفت کند. سیروز می تواند به شدت بر عملکرد کبد شما تأثیر بگذارد و می تواند کشنده نیز باشد.

برای ارزیابی اینکه آیا بیماری کبدی دارید، می‌توان از الاستوگرافی به جای بیوپسی استفاده کنید. در بیوپسی کبد از یک سوزن برای به دست آوردن نمونه کوچکی از کبد برای بررسی زیر میکروسکوپ استفاده می کنند.

برخی از کاربردهای رایج الاستوگرافی چیست؟

از الاستوگرافی معمولا برای بررسی بیماری های مختلف در کبد استفاده می شود. این تکنیک می تواند نشان دهد:

تشخیص و ارزیابی شدت بیماری کبدی
هدایت تصمیمات درمانی
نظارت بر پاسخ به درمان
بیوپسی کبد را هدایت یا جایگزین کنید
کمک به پیش بینی خطر عوارض بیماری های کبدی، مانند تجمع مایع در شکم (آسیت).

همچنین از الاستوگرافی برای تشخیص بیماری های سایر اندام ها مانند پستان، تیروئید و پروستات استفاده می شود. همچنین برای ازرزیابی و بررسی وضعیت عضله هاو تاندون ها استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الاستوگرافی مقاله الاستوگرافی کبد در تهران را مطالعه کنید.

چگونه باید برای الاستوگرافی آماده شویم؟

لباس راحت و گشاد بپوشید. اغلب لازم است تمام لباس ها و جواهرات را در ناحیه ی مورد بررسی بردارید.

احتمال دارد لازم باشد که برای این روش لباسی را بپوشید.

به طور کلی، شما نباید قبل از انجام الاستوگرافی نوشیدنی های شیرین بنوشید ویا غذا بخورید. مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین بر اندازه گیری سفتی کبد تأثیر می گذارند.
ممکن است از شما بخواهند که عصر قبل از الاستوگرافی یک وعده غذایی بدون چربی را بخورید و 6 تا 8 ساعت قبل از الاستوگرافی از خوردن غذا خودداری کنید.
با این کارها امکان تجسم بهتر برای کیسه صفرا را فراهم می کند.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT