• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی آنومالی چیست و چه کاربردی دارد؟|سونوگرافی آنومالی


سونوگرافی آنومالی چیست و چه کاربردی دارد؟با استفاده از سونوگرافی بارداری می تواند اکثر ناهنجاری های ساختاری بدن جنین را شناسایی کند. تشخیص قبل از تولد می‌تواند با اطمینان از اینکه زایمان در بیمارستانی با پرسنل لازم برای مدیریت نوزادانی که ممکن است به جراحی یا سایر مراقبت‌های تخصصی نیاز داشته باشند، به نتایج بهتری منجر شود. در موارد نادر، تشخیص قبل از تولد می تواند به مداخله جنین منجر شود، اگرچه اکثر ناهنجاری ها نیازی به درمان در رحم ندارند. برخی از ناهنجاری های ساختاری با شرایط ژنتیکی مرتبط هستند و تشخیص می تواند منجر به تشخیص ژنتیکی قبل از تولد شود. در مواردی که تشخیص قبل از تولد یک ناهنجاری ساختاری عمده را نشان می دهد، برخی از بیماران ممکن است تصمیم به خاتمه بارداری بگیرند.

What is abnormal ultrasound and what is its use?/سونوگرافی آنومالی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

بیمارانی که زودتر برای مراقبت های قبل از زایمان مراجعه می کنند، معمولاً تحت 2 ارزیابی جنین سونوگرافی قرار می گیرند. در هفته های 11 تا 14، زمانی که شفافیت نوکال به عنوان یکی از اجزای غربالگری سندرم داون اندازه گیری می شود، یک اسکن آناتومیک مختصر جنین انجام می شود. سونوگرافی سه ماهه اول یک ابزار ارزشمند برای تایید زنده بودن، رد بارداری چند قلو و ارزیابی آناتومی است، حتی اگر غربالگری ژنتیکی مورد نظر نباشد. سونوگرافی غربالگری اصلی که برای غربالگری ناهنجاری‌های ساختاری استفاده می‌شود در سه ماهه دوم، معمولاً در هفته‌های 18 تا 20 است.

در سه ماهه اول، برخی از ناهنجاری های عمده را می توان تشخیص داد یا حذف کرد. در موارد دیگر، ممکن است یافته هایی وجود داشته باشد که تشخیصی نیستند، اما ممکن است نشان دهنده یک ناهنجاری ساختاری باشند. در این بیماران، سونوگرافی سه ماهه دوم قبل از هفته 18 می تواند منجر به تشخیص زودتر قبل از تولد شود. NT غیر طبیعی در جنین با کاریوتیپ طبیعی با نرخ بالاتری از ناهنجاری های ساختاری همراه است. هنگامی که NT غیر طبیعی است، ارزیابی آناتومی جنین در اوایل سه ماهه دوم منطقی است، زیرا برخی از ناهنجاری های ساختاری را می توان قبل از هفته 18 بارداری شناسایی کرد.

سه ماهه اول
مغز جنین

در اواخر سه ماهه اول، مغز را می توان در صفحه عرضی تصویربرداری کرد و هر دو نیمکره و ساختارهای خط میانی را شناسایی کرد. ناهنجاری های عمده ای که می توان شناسایی کرد عبارتند از آنسفالی (فقدان جمجمه و مغز)، آکرانی (جمجمه وجود ندارد) و هولوپروسانسفالی (بدون تقسیم به نیمکره های جداگانه، با عدم وجود ساختارهای خط میانی). اگر یک نمای عرضی از طریق مغز جنین، یک خط وسط طبیعی را شناسایی کند که نشان دهنده بطن های مغزی و بطن های جانبی است، این 3 وضعیت را می توان حذف کرد. یک نقص بزرگ جمجمه (سفالوسل) نیز قابل شناسایی است.

صورت

در همان تصویری که برای ارزیابی استفاده می شود، می توان مشخصات را ارزیابی کرد. نمای نیم رخ می تواند یک فک پایین یا میکروگناتیا کوچک را شناسایی کند. همچنین بر اساس نمای نیمرخ می توان به شکاف لب میانی یا دو طرفه بزرگ مشکوک شد. تصویربرداری تاج می تواند مدارها را شناسایی کند و ممکن است شکاف های بزرگ قابل مشاهده باشد. به ندرت، توده های صورت که نمایانگر تراتوم یا لنفانژیوم هستند ممکن است قابل مشاهده باشند.

گردن

اندازه گیری نیاز به موقعیت مناسب جنین، بزرگنمایی تصویر و قرار دادن کولیس دارد. همه افرادی که را به عنوان جزئی از غربالگری ناهنجاری های ژنتیکی اندازه گیری می کنند، باید تحت آموزش های لازم، اعتبارسنجی و بررسی کیفیت قرار گیرند. یک نوع شدید از غیرطبیعی هیگرومای کیستیک است که با جدا شدن خط وسط و ادم گسترش به قفسه سینه جنین مشخص می شود. در حالی که مطالعاتی که به نتایج این وضعیت می پردازند، نرخ بالایی از ناهنجاری های ژنتیکی و ساختاری را شناسایی کرده اند، مشخص نیست که پیش آگهی در مقایسه با جنین هایی با اندازه گیری های مشابه که به عنوان هیگرومای کیستیک طبقه بندی نمی شوند، ضعیف تر باشد.

قفسه سینه

ارزیابی قفسه سینه در سه ماهه اول بسیار محدود است. قلب باید در خط وسط قابل مشاهده باشد و بافت ریه باید در دو طرف وجود داشته باشد. جابجایی مدیاستن می‌تواند نشانه‌ای از توده قفسه سینه یا فتق دیافراگم باشد، اگرچه این موارد در اوایل بارداری تشخیص‌های غیر معمول هستند. در اواخر سه ماهه اول، باید بتوان سمت چپ قلب را از سمت راست تشخیص داد و وضعیت طبیعی را می توان تأیید کرد. در حالی که به ندرت می توان به ناهنجاری های ساختاری قلب شک کرد، تشخیص قبل از سه ماهه دوم غیر معمول است.

یک محور قلبی با ظاهر غیرطبیعی ممکن است منعکس کننده ناهنجاری های ساختاری زمینه ای باشد.

شکم

در سه ماهه اول، ساختارهای قابل مشاهده شامل دیواره شکمی، قرار دادن بند ناف، حباب معده و مثانه است. شایع ترین ناهنجاری های شناسایی شده عبارتند از: نقص دیواره شکمی امفالوسل ، و نقص های گسترده تر از جمله ناهنجاری ساقه بدن و کمپلکس اندام-بدن-دیوار. فتق فیزیولوژیک روده میانی قبل از هفته 12 بارداری شایع است و نباید آن را با امفالوسل اشتباه گرفت. بزرگ شدن مثانه (مگاکیستیس) می تواند شواهد اولیه انسداد خروجی مثانه را نشان دهد. کلیه‌ها معمولاً در کمتر از 14 هفته تصویربرداری نمی‌شوند و از آنجایی که مایع آمنیوتیک عمدتاً از ادرار جنین تا سه ماهه دوم تشکیل نمی‌شود، وجود کلیه‌ها یا کلیه‌های ناکارآمد منجر به الیگوهیدرآمنیوس در اوایل بارداری نمی‌شود.


ستون فقرات

ارزیابی ستون فقرات در سه ماهه اول آسان نیست و بیشتر ناهنجاری ها شناسایی نمی شوند. در موارد نادر می توان به اسپینا بیفیدا که سطوح متعددی را شامل می شود، مشکوک شد، مانند توده های بزرگ مانند تراتوم ساکروکوکسیژیال.

What is abnormal ultrasound and what is its use?/سونوگرافی آنومالی چیست و چه کاربردی دارد؟

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

ناهنجاری های سه ماهه اول بیشتر

اندام

حداقل، تمام اندام‌ها، از جمله استخوان‌های بلند پروگزیمال (بازو و استخوان ران) و استخوان‌های بلند دیستال (رادیوس/اولنا و درشت نی/نی‌نی) باید ثبت شوند. دیسپلازی های اسکلتی شدید، مانند دیسپلازی تناتوفوریک، می تواند دارای ویژگی هایی مانند اندام های کوچک و قفسه سینه باریک حتی در سه ماهه اول باشد. دست ها و پاها را نیز می توان تصویربرداری کرد، اگرچه ناهنجاری های اعداد همیشه قابل شناسایی نیستند. در برخی موارد ممکن است به پلی داکتیلی مشکوک شود.

عوامل خطر برای ناهنجاری های ساختاری

NT غیر طبیعی با نرخ بالاتری از ناهنجاری های ساختاری در جنین هایی با کاریوتیپ طبیعی و غیر طبیعی همراه است. NT غیر طبیعی در هفته های 11-14 نشانه ای برای مشاوره ژنتیکی است و سونوگرافی اوایل سه ماهه دوم بارداری در هفته 14-16 باید در نظر گرفته شود. NT غیر طبیعی نیز نشانه اکوکاردیوگرافی جنین در سه ماهه دوم است.

در برخی موارد، یافته های سونوگرافی سه ماهه اول ممکن است مشکوک باشد، اما تشخیصی نیست، برای ناهنجاری های ساختارهای خاص. در این موارد، سونوگرافی در اوایل سه ماهه دوم می تواند منجر به تشخیص قبل از تولد قبل از اسکن معمول 18 تا 20 هفته ای شود. در تجربه ما، سونوگرافی در اوایل سه ماهه دوم در چنین مواردی به کاهش سن حاملگی در سقط جنین در زنانی که در هفته های 11 تا 14 تحت سونوگرافی قرار می گیرند، کمک می کند.

سه ماهه دوم


در هفته 18 تا 20، سونوگرافی حاملگی دقیق می تواند اکثر ساختارهای آناتومیک را ارزیابی کند. ارزیابی آناتومیک اولیه سه ماهه دوم بارداری در کمتر از 18 هفته باید به بیماران پرخطر و/یا مراکز تخصصی محدود شود.

مغز / جمجمه جنین

تصویربرداری در صفحه عرضی در سطحی که قطر دوپاریتال (BPD) و دور سر (HC) اندازه‌گیری می‌شوند، امکان شناسایی سپتوم سپتوم کاووسیدوم، بطن سوم و تالامی را فراهم می‌کند. یک نمای مورب/عرضی ساختارهای حفره خلفی را تصویر می کند. در نهایت، یک نمای عرضی برتر از مغز میانی می تواند بطن های جانبی را شناسایی کند. اسکن بلادرنگ باید یکپارچگی کالواریوم را ارزیابی کند. ناهنجاری هایی که در سه ماهه اول نباید فراموش شوند، در سه ماهه دوم نباید فراموش شوند، مانند هولوپروسسفالی ، سفالوسل ، و آنسفالی.

بزرگ شدن بطن ها یا بطن کولومگالی می تواند چندین بیماری را نشان دهد. به عنوان یک یافته مجزا، ونتریکولومگالی می تواند نشان دهنده انسداد جریان مایع مغزی نخاعی (CSF) باشد و می تواند نشان دهنده هیدروسفالی باشد. رشد غیر طبیعی قشر مغز می تواند منجر به بزرگ شدن بطن در غیاب انسداد شود.

ونتریکولومگالی در ناهنجاری دندی واکر نیز وجود دارد، ناهنجاری که با فقدان قسمت میانی مخچه، معروف به ورمیس، همراه با اتساع کیستیک بطن چهارم در حفره خلفی مشخص می شود. ونتریکولومگالی نیز بخشی از ناهنجاری نوع دوم آرنولد-کیاری است که در بیشتر موارد اسپینا بیفیدا وجود دارد. نقص ستون فقرات با بافت فتق یا مننگومیلوسل، با فتق مغز عقبی به کانال نخاعی، تأثیر فشار منفی بر مغز دارد. این باعث می‌شود که مخچه کشیده شده و به شکل «موز» تغییر کند، استخوان‌های پیشانی کالواریوم فرو بریزد و باعث ایجاد جمجمه «لیمویی شکل» شود، و انسداد جریان CSF منجر به بطن‌کولومگالی شود. . ارزیابی ستون فقرات در نماهای ساژیتال و عرضی برای تایید وجود و سطح نقص ستون فقرات ضروری است.

What is abnormal ultrasound and what is its use?/سونوگرافی آنومالی چیست و چه کاربردی دارد؟

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

سونوگرافی سه ماهه دوم ناهنجاری های جنین در سر و قفسه سینه

ونتریکولومگالی، چه جدا شده و چه همراه با ناهنجاری های ساختاری، با ناهنجاری های ژنتیکی همراه است. بطن کولومگالی خفیف با سندرم داون همراه است. هیدروسفالی در جنین پسر بدون هیچ یافته مرتبط می تواند منعکس کننده جهش در ژن L1CAM مرتبط با هیدروسفالی با خط X باشد. ناهنجاری دندی واکر با ناهنجاری های کروموزومی و همچنین اختلالات تک ژنی همراه است. در حالی که نقایص باز لوله عصبی معمولاً منشأ چند عاملی دارند، ممکن است یکی از ویژگی های تریزومی 18 باشند. مشاوره ژنتیکی زمانی که بطن کولومگالی شناسایی شود نشان داده می شود.
تشخیص دیگری که بر اساس سونوگرافی سه ماهه دوم می توان به آن مشکوک شد، آژنزی جسم پینه ای است ، وضعیتی که در آن دسته بزرگ وسط ماده سفید نورون های متصل کننده نورون ها در 2 نیمکره وجود ندارد. زمانی باید به آژنزی جسم پینه ای مشکوک شد که سپتوم کاووم پلوسیدوم قابل مشاهده نباشد، بطن سوم برجسته به نظر می رسد و بطن های جانبی شکل قطره ای شکل دارند و شاخ های خلفی گشاد می شوند.

ناهنجاری های جنین سه ماهه دوم بیشتر

صورت

نمای نیمرخ در سه ماهه اول و دوم می تواند یک فک پایین کوچک یا میکروگناتیا را شناسایی کند . شکاف لب میانی یا دو طرفه نیز بر اساس نمای نیم رخ می تواند مشکوک باشد. لب ها و کام به بهترین وجه با تصویربرداری کرونر و نماهای عرضی در سطح کام ارزیابی می شوند. شایع ترین شکاف ها یک طرفه هستند و معمولاً تا سه ماهه دوم شناسایی نمی شوند. شکاف کام در حضور شکاف لب کام استخوانی را درگیر می کند و به طور کلی می توان به آن شک کرد. شکاف کام جدا شده معمولاً کام نرم را تحت تأثیر قرار می دهد و به ندرت تشخیص داده می شود. تصویربرداری در زمان واقعی از کل صورت می‌تواند توده‌هایی از جمله تراتوم و لنفانژیوم را شناسایی کند.

گردن

چین پوستی نوکال در همان صفحه حفره خلفی قابل مشاهده است. چین های ضخیم پوست گردن با ناهنجاری های کروموزومی و قلبی عروقی همراه است. همچنین می توان گردن را ارزیابی کرد و توده های گردن را در نمای نیم رخ مشخص کرد. پرکشش مداوم گردن نیز می تواند نشان دهنده وجود توده قدامی گردن باشد.

قفسه سینه

در سه ماهه دوم، قلب باید در وسط قفسه سینه با محور آن به سمت چپ جنین قابل مشاهده باشد و ریه قلب را در دو طرف احاطه کرده و در سمت چپ کوچکتر از راست باشد. هنگامی که قلب در موقعیت خط وسط قرار ندارد، جابجایی مدیاستن می تواند نشان دهنده یک توده ریه یک طرفه یا فتق دیافراگم باشد. ناهنجاری های مادرزادی راه هوایی ریوی نسبت به بافت طبیعی ریه اکوژنیک یا روشن تر است و می تواند جامد یا حاوی کیست باشد. اگر محتویات شکمی در قفسه سینه در حضور جابجایی مدیاستن قابل مشاهده باشد، باید به فتق دیافراگم مشکوک شد . در غیاب جابجایی قابل توجه مدیاستن، ضایعات کوچکتر سمت راست کمتر تشخیص داده می شوند. پژواک بافت فتق کبد در قفسه سینه سمت راست ممکن است شبیه ریه به نظر برسد، در حالی که حباب معده یا روده کوچک در قفسه سینه با ضایعات سمت چپ معمولاً آشکار است. هنگامی که تصویربرداری عرضی از قفسه سینه حاکی از فتق دیافراگم باشد، تصاویر ساژیتال و کرونال می توانند به طور مستقیم نقص در همی دیافراگم آسیب دیده را در اکثر موارد شناسایی کنند.

قلب و مجاری خروجی قلب

یک نمای 4 حفره ای می تواند نقایص سپتوم بطنی (یا VSDs) و ناهنجاری های اندازه محفظه مانند هیپوپلاستیک بطن راست یا چپ را شناسایی کند. با این حال، VSD های کوچک معمولا فراموش نمی شوند، و نقایص سپتوم دهلیزی (ASDs) به طور کلی در داخل رحم به دلیل وجود فورامن اوال، یک ارتباط فیزیولوژیکی بین دهلیزها، تشخیص داده نمی شوند. انسداد آئورت، مانند کوآرکتاسیون یا تنگی، معمولاً باعث بزرگ شدن بطن راست می شود که بیشتر جریان خون آئورت را از طریق مجرای شریانی تامین می کند. با این حال، به دلیل گردش خون جنینی، ممکن است درجات خفیف تر کوآرکتاسیون آئورت نادیده گرفته شود.

در حالی که نمای 4 حفره ای قلب بسیار مفید است، اما به تنهایی چندین ناهنجاری عمده را تشخیص نمی دهد. در صورت امکان، ارزیابی مسیرهای خروجی یا آئورت و شریان ریوی هنگام خروج از بطن چپ و راست توصیه می شود. شرایط عمده ای مانند تترالوژی فالوت ،جابجایی عروق بزرگ ، و ترانکوس شریانی در اکثر موارد نمای 4 حفره ای طبیعی از قلب دارند، اما معمولاً در صورتی آشکار می شوند که مجاری خروجی باشند. مشمول.
ساختارهای شکمی
ساختارهایی که باید تصویربرداری شوند عبارتند از حباب معده، در ربع فوقانی چپ، دیواره شکمی، قرار دادن بند ناف، روده و کیسه صفرا. انسداد دستگاه گوارش، از جمله آترزی روده، اغلب قبل از سه ماهه سوم آشکار نمی شود. اگر حباب معده به طور مداوم کوچک یا وجود نداشته باشد، باید به آترزی مری مشکوک شد. توده کیستیک داخلی به کیسه صفرا که به مجرای کیستیک متصل می شود احتمالاً نشان دهنده کیست کلدوک است. ناهنجاری هایی که در سه ماهه اول نباید فراموش شوند، در سه ماهه دوم نباید فراموش شوند، مانند امفالوسل و گاستروشیزیس.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی


ساختارهای دستگاه تناسلی
کلیه ها باید در حفره های کلیوی قابل مشاهده باشند. آژنزی کلیوی یک طرفه یا کلیه نابجا ممکن است نادیده گرفته شود، زیرا غده فوق کلیوی یا روده مجاور را می توان با کلیه در حفره کلیه اشتباه گرفت. برای جلوگیری از آن، قشر کلیه و لگن باید قبل از این که نتیجه گیری شود که کلیه در حفره کلیوی وجود دارد، شناسایی شود. اختلالاتی که هر دو کلیه را تحت تأثیر قرار می دهند، مانند آژنزی کلیه، کلیه های دیسپلاستیک ، یا بیماری کلیه پلی کیستیک اتوزومال مغلوب با الیگوهیدرآمنیوس همراه هستند ، و به ندرت از قلم می افتند.
مثانه پایین تر از محل قرار دادن بند ناف قابل مشاهده است و شریان های ناف را می توان با استفاده از داپلر رنگی به صورت جانبی مشاهده کرد. مایع آمنیوتیک طبیعی با مثانه‌ای که به‌طور مداوم دیده نمی‌شود، نشان‌دهنده اکستروفی مثانه، یک اختلال نادر است.
توصیه می شود: سونوگرافی سه ماهه دوم ناهنجاری های جنین در شکم، ستون فقرات، ساختارهای ادراری تناسلی و اندام ها
اندام تناسلی جنین را می توان از اوایل سه ماهه دوم ارزیابی کرد. ناهنجاری های دستگاه تناسلی می تواند شامل هیپوسپادیاس و دستگاه تناسلی مبهم باشد. اگر ژنوتیپ جنین بر اساس کاریوتیپ یا DNA جنین بدون سلول شناخته شود، ظاهر اندام تناسلی را می توان با این اطلاعات مرتبط کرد.

s/سونوگرافی آنومالی چیست و چه کاربردی دارد؟
ستون فقرات
ستون فقرات گردنی، سینه ای، کمری و ساکرال باید در صفحات ساژیتال و عرضی تصویربرداری شود. سونوگرافی بلادرنگ می تواند ستون فقرات را از پایه جمجمه تا استخوان خاجی دنبال کند و هر سطح را ارزیابی کند. در حالی که بر اساس تصویربرداری ساژیتال می توان به اسپینا بیفیدا مشکوک شد ، ضایعات کوچکتر ممکن است فقط با تصویربرداری عرضی آشکار شوند. اکثر موارد با ناهنجاری Arnold-Chiari II همراه با ناهنجاری های آشکار در مغز است. تصویربرداری ساژیتال می تواند نیم مهره را شناسایی کند . بافت نرم سطحی ستون فقرات باید ارزیابی شود و ضایعات نادری مانند تراتوم ساکروکوکسیژیال قابل شناسایی است.


اندام ها
اندازه گیری استخوان ران و استخوان بازو برای تایید رشد کافی استخوان های بلند انجام می شود. ارزیابی همچنین باید شامل مستندسازی وجود سایر استخوان‌های بلند در تمام اندام‌ها، از جمله رادیوس و اولنا در ساعد و درشت نی و نازک نی در پاها باشد. ناهنجاری های ساختارهای اسکلتی می تواند کمی یا کیفی باشد. ناهنجاری‌های کمی شامل رشد غیرطبیعی استخوان‌های بلند بازوها و پاها، مانند نقص‌های کاهش اندام است. ناهنجاری های کیفی استخوان ها شامل شرایطی است که منجر به ظاهر غیرطبیعی مانند تعظیم، شکستگی یا هیپومینرالیزاسیون می شود. در حالی که دیسپلازی شدید اسکلتی معمولا در سه ماهه دوم آشکار می شود، دیسپلازی های اسکلتی خفیف، مانند آکندوروپلازی، اغلب تا اواخر بارداری تشخیص داده نمی شوند.
ارزیابی دست ها باید شامل تلاش هایی برای رد پلی داکتیلی و سینداکتیلی و مستندسازی وجود انگشت شست باشد. ارزیابی پاها باید شامل موقعیت آنها نسبت به استخوان درشت نی و نازک نی باشد تا علائم تغییر شکل پاچنبری را رد کند . ارزیابی بلادرنگ اولتراسوند برای ثبت حرکت طبیعی و تون در تمام اندام‌ها، از جمله باز و بسته شدن دست‌ها، مهم است. تون غیر طبیعی، مانند امتداد ثابت پاها یا فشردن انگشتان، می تواند ناهنجاری عصبی، عصبی-عضلانی یا اسکلتی عضلانی را نشان دهد.
دیسپلازی های اسکلتی می تواند شامل ناهنجاری هایی در ساختارهای دیگر به جز بازوها و پاها، از جمله جمجمه، ستون فقرات و قفسه سینه باشد .ارزیابی این ساختارها زمانی مهم است که به دیسپلازی اسکلتی بر اساس ناهنجاری های اندام ها مشکوک شود.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی


نتیجه
ناهنجاری های جنین را می توان با سونوگرافی در اوایل بارداری تشخیص داد، اگرچه سونوگرافی سه ماهه دوم می تواند شرایط بیشتری را شناسایی یا حذف کند. برخی از ناهنجاری‌ها وجود دارند که تشخیص آن‌ها دشوار است یا به تشخیص اولتراسوند کمک نمی‌کنند و فراموش می‌شوند.

سونوگرافی غربالگری بارداری هفته 18-20 چیست؟

سونوگرافی غربالگری بارداری هفته 18 تا 20 بخشی از مراقبت های معمول در دوران بارداری است. غربالگری در این مرحله از بارداری به دلیل جنین انجام می شود

 

چرا پزشک انجام این روش را معرفی می نماید؟

پزشک شما را برای غربالگری اولتراسوند به عنوان بخشی از معاینه معمول در این مرحله از بارداری معرفی می کند. این برای مشاهده رشد طبیعی جنین از جمله اندام ها، قلب، مغز و اندام های داخلی استفاده می شود. همچنین می‌تواند به پزشکان کمک کند تا برخی از ناهنجاری‌ها را زودتر از زمان ممکن تشخیص دهند.

 

آیا می توانم اسکن خود را زودتر یا دیرتر از 18-20 هفته انجام دهم؟

سونوگرافی را می توان قبل یا بعد از این زمان انجام داد، اما توصیه می شود اسکن را از هفته 17 به بعد و ترجیحا قبل از هفته 21 انجام دهید، زیرا این بهترین زمان برای مشاهده واضح تمام ساختارها است.

ایده خوبی است که لباس راحتی بپوشید که به راحتی به کل ناحیه شکم شما دسترسی داشته باشد.

برخی تحقیقات نشان داده اند که وقتی کودکان خردسال در حین غربالگری در اتاق سونوگرافی حضور دارند، ممکن است بیقرار شوند، که می تواند حواس فرد انجام دهنده معاینه را پرت کند و ممکن است برخی از اطلاعات مهم از دست برود.

اکیداً توصیه می‌شود که اگر بچه‌های خردسال دارید، از قبل ترتیب مراقبت از کودک را بدهید و اگر کسی در اتاق انتظار نیست که از آنها مراقبت کند، آنها را به نوبت اسکن خود نیاورید.

 

در طول هفته 18 تا 20 غربالگری سونوگرافی بارداری چه اتفاقی می افتد؟

از شما خواسته می شود که روی نیمکت معاینه دراز بکشید. شکم در معرض دید قرار می گیرد و یک ژل شفاف روی پوست اعمال می شود. این به راحتی پس از معاینه شسته می شود. یک مبدل (یک دستگاه دستی صاف) به آرامی با حرکت چرخشی و لغزشی روی شکم حرکت می کند. سونوگرافی غربالگری در زمان واقعی انجام می شود. این بدان معناست که تصاویری که روی صفحه می بینید نشان می دهد که در آن لحظه در داخل رحم شما چه اتفاقی می افتد، مانند تماشای یک فیلم.

تجربه دیدن نوزاد متولد نشده هیجان‌انگیز و مثبت است و سونوگرافیست که معاینه را انجام می‌دهد به طور کلی به قسمت‌هایی از بدن که به راحتی قابل تشخیص است اشاره می‌کند. ممکن است برخی از تصاویری را که در صفحه اولتراسوند می بینید تشخیص یا درک نکنید، اما همه اینها بخشی از این غربالگری مهم و کامل است.

بسیاری از مردم مایلند جنسیت جنین را بدانند، زیرا معمولاً در این زمان دیده می شود. اگر دوست دارید بدانید از سونوگرافی بخواهید که به شما بگوید. گاهی اوقات، سونوگرافیک قادر به تشخیص نیست، معمولاً به دلیل موقعیت جنین. اگر تشخیص جنسیت ممکن نباشد، سونوگرافی غربالگری دیگری برای این منظور دریافت نمی کنید. باید توجه داشته باشید که ارزیابی جنسیت 100% دقیق نیست. اگر نمی خواهید جنسیت جنین را بدانید، قبل از انجام سونوگرافی به سونوگرافیک اطلاع دهید. سونوگرافی به دلایل پزشکی برای بررسی و ارزیابی کامل رشد جنین از سر تا پا انجام می شود.

تعدادی از اندازه گیری های جنین (اندازه سر، شکم و استخوان ها) برای ارزیابی اندازه و سن دقیق جنین انجام می شود. سونوگرافی غربالگری موقعیت جفت و دور بودن آن از دهانه رحم را بررسی می کند تا کانال زایمان در حین زایمان مسدود نشود. اندازه‌گیری و عکس‌برداری از دهانه رحم نیز انجام می‌شود تا مشخص شود که آیا خطر زایمان زودرس وجود دارد یا خیر.

گاهی اوقات ممکن است جنین در موقعیت ایده آلی برای دیدن ساختار یا قسمت خاصی از بدن نباشد و سونوگرافی از شما بخواهد که با غلتیدن از یک طرف به طرف دیگر کمی حرکت کنید. گاهی اوقات، جنین در موقعیتی قرار می گیرد که ناحیه ای دیده نمی شود و ممکن است از شما خواسته شود روز دیگری برای تکمیل غربالگری مراجعه کنید. این نباید شما را نگران کند و اغلب اتفاق می افتد.

اگر از شما خواسته شود که برگردید و قسمت هایی از جنین هنوز دیده نمی شود، یا لازم است موقعیت جفت را با وضوح بیشتری بررسی کنید، ممکن است نیاز به انجام سونوگرافی ترانس واژینال باشد (به سونوگرافی ترانس واژینال مراجعه کنید). در سونوگرافی ترانس واژینال، از یک مبدل کوچک با شکل خاص استفاده می شود که کمی بزرگتر از یک تامپون است و به شکلی است که به راحتی در واژن قرار می گیرد. از آنجایی که مبدل به جنین نزدیک تر است، می تواند تصاویر واضح تری ارائه دهد. در صورت نیاز به سونوگرافی ترانس واژینال، روش به طور کامل توضیح داده می شود و از شما اجازه می گیرد.

فردی که سونوگرافی غربالگری را انجام می‌دهد، هنگامی که تصاویر روی صفحه نمایش می‌آیند، بسیار نزدیک روی آنها تمرکز می‌کند و ممکن است ساکت باشد یا صحبت نکند. نگران نباشید، زیرا آنها روی این بررسی پیچیده تمرکز می کنند.

سونوگرافی بارداری پیچیده است، زیرا ساختارهای زیادی در جنین در حال رشد وجود دارد که باید بررسی و اندازه گیری شوند. آنها یک روال ثابت برای انجام این کار و یک چک لیست خواهند داشت تا چیزی نادیده گرفته نشود. یک جنین طبیعی در طول اسکن حرکت کمی دارد و ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا دقیقاً تصویر درستی از دست، پا، مغز یا قسمت‌های مختلف قفسه سینه یا شکم دریافت شود.

 t/سونوگرافی آنومالی چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا سونوگرافی غربالگری هفته 18-20 حاملگی عوارضی دارد؟

سونوگرافی غربالگری 18 تا 20 هفته حاملگی هیچ اثری ندارد.

 

سونوگرافی غربالگری بارداری 18 تا 20 هفته چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی غربالگری بارداری معمولا بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.

 

خطرات سونوگرافی غربالگری هفته 18 تا 20 بارداری چیست؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام سونوگرافی شکم برای جنین یا مادر وجود ندارد. اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای به دست آوردن تصاویر استفاده می کند و هیچ تشعشعی در آن وجود ندارد.

 

کیفیت معاینه می تواند در برخی از بیماران چاق کاهش یابد. کیفیت تصویر اغلب واضح نیست زیرا جنین از مبدل اولتراسوند دورتر است که می تواند ارزیابی تصاویر را دشوارتر کند. ممکن است مشاهده تمام ساختارهای جنین در حاملگی های چند قلو امکان پذیر نباشد و ممکن است از شما خواسته شود که در روز دیگری برای تکمیل معاینه مراجعه کنید.

 

مزایای سونوگرافی غربالگری هفته 18 تا 20 بارداری چیست؟

سونوگرافی غربالگری بارداری هفته 18 تا 20 یک آزمایش غربالگری برای بررسی رشد جنین است. جنین در 98 تا 99 درصد حاملگی ها رشد طبیعی دارد. تعداد کمی از 18-20 هفته غربالگری سونوگرافی بارداری (1-2٪) یک ناهنجاری ساختاری عمده را شناسایی می کند. اهمیت هر گونه ناهنجاری توسط پزشک برای شما توضیح داده خواهد شد و ممکن است لازم باشد سونوگرافی های بیشتری در مراکز تخصصی مخصوص اسکن جنین و ناهنجاری ها انجام شود.

در صورت مشکوک بودن به سندرم داون یا سایر ناهنجاری های مادرزادی، ممکن است نیاز به انجام "آزمایش سوزنی" مانند آمنیوسنتز (به آمنیوسنتز) یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی (نمونه برداری از پرزهای کوریونی) داشته باشید تا کروموزوم های جنین را بررسی کنید. در صورت تشخیص ناهنجاری ها، وظیفه رادیولوژیست یا سونولوژیست زنان و زایمان است که با پزشک خود در مورد علل احتمالی ناهنجاری های مشاهده شده در سونوگرافی صحبت کنند. این کمک خواهد کرد تا بحث بین شما و پزشکتان در مورد هر گونه تحقیقات یا درمان بیشتر مورد نیاز باشد.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین 

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

اگر در سونوگرافی غربالگری هفته 18 تا 20 بارداری چیز غیر طبیعی پیدا شود چه اتفاقی می افتد؟

همه ناهنجاری ها در سونوگرافی  قابل مشاهده نیستند. دقت اولتراسوند برای تشخیص ناهنجاری ها تقریباً 60 درصد است. تقریباً 50 درصد موارد سندرم داون (یکی از شایع ترین بیماری های کروموزومی) با سونوگرافی تشخیص داده می شوند. گاهی اوقات، علائم دیگر ناهنجاری های کروموزومی نادر را می توان تشخیص داد. گاهی اوقات ناهنجاری‌های ساختاری غیرمعمول را می‌توان در یک جنین طبیعی مشاهده کرد. یک نتیجه طبیعی سونوگرافی برای نوزاد لزوماً به این معنی نیست که رشد طبیعی در تمام دوران نوزادی ادامه خواهد داشت.

اهمیت هر گونه ناهنجاری توسط پزشک برای شما توضیح داده خواهد شد و ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتر برای تایید نتایج غربالگری باشد. در صورت مشکوک بودن به سندرم داون یا سایر بیماری های مادرزادی، ممکن است برای بررسی کروموزوم های جنین، آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی ضروری باشد.

در صورت تشخیص ناهنجاری ها، رادیولوژیست یا سونولوژیست زنان و زایمان (پزشکان متخصص) در مورد دلایل احتمالی ناهنجاری ها با پزشک صحبت می کنند.

 

غربالگری هفته 18 تا 20 بارداری سونوگرافی را برای چه کسانی انجام می دهد؟

این معاینه توسط سونوگرافیست هایی انجام می شود که برای انجام اسکن به طور ویژه آموزش دیده و دارای اعتبار هستند. متخصص سونوگرافی می تواند مرد یا زن باشد. اگر با یک مرد راحت نیستید، باید قبل از انجام آزمایش به کارکنان پذیرش اطلاع دهید. در این موارد که بیمار جوان است یا نگرانی‌های مذهبی یا قومیتی دارد، می‌توان از یک همراه زن درخواست کرد (معمولاً یک پرستار در مرکز رادیولوژی که در آنجا اسکن می‌شوید یا یکی از اعضای زن خانواده).

سونوگرافی ممکن است اتاق را ترک کند تا تصاویر را به رادیولوژیست (پزشک متخصص) نشان دهد که گزارشی را به پزشک عمومی یا متخصص زنان و زایمان شما ارائه می دهد. رادیولوژیست ممکن است اسکن بیشتری را نیز انجام دهد. گزارش کامل اسکن نوشته شده و برای پزشک شما ارسال خواهد شد. در برخی از مراکز رادیولوژی، پزشک یا متخصص ممکن است اسکن را انجام دهد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT