• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی چیست؟|سونوگرافی چگونه انجام می شود|سونوگرافی دقیق در تهران


سونوگرافی چیست؟ سونوگرافی تشخیصی را به عنوان یک بررسی پزشکی تعریف می کند که از امواج صوتی با فرکانس بالا (سونوگرافی) برای ارزیابی اندام ها، بافت ها و جریان خون در داخل بدن و تولید تصاویر استفاده می کند. امواج صوتی تصاویر اولتراسوند از آنچه در داخل بدن می گذرد ایجاد می کند.

 پزشکان از سونوگرافی در زنان، مردان و کودکان برای به دست آوردن بینش پیشرفته در مورد عملکرد درونی بدن استفاده می کنند. در واقع، پس از معاینه اشعه ایکس، سونوگرافی پرکاربردترین شکل تصویربرداری تشخیصی است که امروزه در دسترس است.

s/سونوگرافی چیست؟

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

با استفاده از سونوگرافی، پزشکان می‌توانند انواع شرایط سلامت زنان از بیماری قلبی گرفته تا ناهنجاری‌های سینه تا چندین مشکل زنان را به دقت بررسی کنند و در عین حال روش‌های تهاجمی را محدود کنند.

سونوگرافی می تواند به تشخیص طیف گسترده ای از شرایط در مردان کمک کند، از بیماری قلبی گرفته تا ناهنجاری های غده پروستات یا بیضه ها. در مورد کودکان، پزشکان معمولا از سونوگرافی برای تشخیص انواع بیماری ها و اختلالات استفاده می کنند. یک پزشک ممکن است از سونوگرافی برای بررسی دستگاه گوارش کودک از نظر علائم آپاندیسیت یا ساختار استخوان نوزاد برای مشکلات هم ترازی مانند دررفتگی مادرزادی لگن یا اسپینا بیفیدا استفاده کند. معاینه اولتراسوند سر می تواند هیدروسفالی (آب روی مغز)، خونریزی داخل جمجمه (خونریزی در جمجمه) و سایر شرایط سر را تشخیص دهد.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری 

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوی قلب جنین

علیرغم سیستم های پیشرفته و پیشرفته امروزی، سونوگرافی همچنان علمی است که بر اساس موج صوتی ساده ساخته شده است. پزشکان با ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن، پژواک هایی را که از بافت ها و اندام های بدن منعکس می شود، به تصاویر رنگارنگ و بصری تبدیل می کنند که اطلاعات پزشکی ارزشمندی را ارائه می دهند. بیماری قلبی، سکته مغزی، ناهنجاری‌های شکم یا دستگاه تناسلی، سنگ‌های صفراوی، آسیب کبدی و اختلال عملکرد کلیه، همگی نشانه‌های آشکاری دارند که سونوگرافی می‌تواند به شناسایی آنها کمک کند.

سونوگرافی ایمن، مقرون به صرفه و غیر تهاجمی نیز قابل حمل است. بیماران بسیار بیمار یا شکننده، که ممکن است نتوانند بدون خطر آسیب بیشتر به آزمایشگاه رادیولوژی سفر کنند، می‌توانند آزمایشگاه را برایشان چرخاند. سونوگرافی به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند و بهترین و موثرترین وسیله ممکن برای دستیابی به سلامت را تعیین کنند.

در طول معاینه اولتراسوند، یک متخصص سونوگرافی از ابزاری به نام مبدل یا پروب در ناحیه مورد بررسی بدن بیمار استفاده می کند. این کاوشگر صدایی با فرکانس بالا منتشر می کند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست. همانطور که کاوشگر به اطراف حرکت می کند، پژواک هایی را ضبط می کند، زیرا امواج صوتی به دستگاه اولتراسوند باز می گردند تا اندازه، شکل و قوام بافت های نرم و اندام ها را تعیین کنند. این اطلاعات در زمان واقعی برای تولید تصاویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر ارسال می شود.

معاینات اولتراسوند اطلاعات کلیدی تشخیصی را در مورد وضعیت پزشکی بیمار به پزشکان ارائه می دهد و به درمان و مراقبت از آنها کمک می کند. سونوگرافی های تشخیصی پزشکی توسط پزشکان درخواست داده می شود، توسط سونوگرافیست ها انجام می شود و توسط رادیولوژیست یا سایر متخصصان پزشکی با تخصص در زمینه سونوگرافی تفسیر و گزارش می شود. سونوگرافیست ها متخصصان پزشکی هستند که برای انجام این آزمایشات آموزش دیده اند.

نقش یک متخصص سونوگرافی

سونوگرافی کارآگاهان پزشکی هستند. آنها از آموزش اولتراسوند، مهارت‌های فنی و درک بدن انسان و سیستم‌های آن برای تصمیم‌گیری در مورد طبیعی یا غیرعادی بودن ساختارها استفاده می‌کنند و با یافتن سرنخ‌هایی در طول معاینه، تحقیقات خود را تطبیق می‌دهند. این اطلاعات سپس توسط پزشکان برای تعیین درمان لازم یا اقدامات بعدی برای بیمار استفاده می شود.

کیفیت معاینه سونوگرافی بسیار به مهارت سونوگرافیست که اسکن را انجام داده است بستگی دارد. اگر آنها کارآگاه بزرگی نباشند که تمام شواهد را در اختیار بگیرد و همه سرنخ ها را پیدا کند، پس حل پرونده دشوار است. همچنین، هیچ دو مورد یکسان نیستند، بنابراین روز سونوگرافی هرگز کسل کننده نیست.

نقش سونوگرافی تشخیصی پزشکی حرفه ای متنوع و پویا است و سونوگرافیست ها در بسیاری از زمینه های مراقبت های بهداشتی فعال هستند. این متخصصان بهداشتی متحد در مراکز مختلف مراقبت های بهداشتی به کار گرفته می شوند. بیمارستان ها همه رده های سونوگرافی را استخدام می کنند. سونوگرافیست های عمومی اغلب در بخش های تصویربرداری تشخیصی عمومی کار می کنند. سونوگرافی قلب و عروق ممکن است در بخش قلب و عروق یا واحدهای عروقی مراکز مراقبت عالی کار کنند. کلینیک ها بر اساس تمرکز خود در زمینه مراقبت از بیمار، فرصت های شغلی متنوعی را ارائه می دهند. سونوگرافیست ها همچنین ممکن است مربیان، متخصصان برنامه یا نمایندگان فروش در شرکت های تجهیزات پزشکی شوند یا در تحقیقات شرکت کنند.

y/سونوگرافی چیست؟

در معاینه سونوگرافی چه انتظاری داریم

اگر پزشک شما را برای معاینه سونوگرافی ارجاع دهد، در اینجا چیزی است که باید بدانید. اولاً، سونوگرافی زمانی که توسط سونوگرافیست واجد شرایط و معتبر استفاده شود و به درستی تحت نظارت باشد، ایمن در نظر گرفته می شود.

قبل از رفتن، بیمارستان یا کلینیک ممکن است اطلاعاتی در مورد آمادگی برای معاینه سونوگرافی به شما ارائه دهد. این دستورالعمل ها می تواند برای داشتن یک تست کامل و بهینه ضروری باشد، بنابراین لطفاً آنها را دنبال کنید. سونوگرافی یک معاینه پزشکی است، و در مرکز از شما خواسته می‌شود که درباره اطلاعات سلامتی خود صحبت کنید و ممکن است از شما خواسته شود که لباس‌ها را تنظیم/درآورید یا لباس‌های خود را عوض کنید.

در ابتدای معاینه سونوگرافی، باید انتظار داشته باشید که یک متخصص سونوگرافی سوالات مربوط به اسکنی را که توسط پزشک دستور داده شده است بپرسد تا درک بهتری از وضعیت داشته باشد. برخی از رایج ترین معاینات اولتراسوند عبارتند از: شکم، لگن، رحم و لوله های فالوپ، تیروئید، کیسه بیضه، سینه، ساختار اسکلتی- عضلانی، قلب (قلب)، شریان ها و وریدها. از آنجایی که کیفیت یک امتحان به شدت به آموزش و مهارت سونوگرافیست شما بستگی دارد، می توانید بپرسید که آیا آنها دارای مدرک هستند یا خیر.

سپس سونوگرافیست ژل اولتراسوند و پروب را مستقیماً روی ناحیه مورد نظر قرار می دهد و شروع به حرکت پروب و تنظیم دستگاه می کند تا بهترین دید را از ناحیه تحت بررسی داشته باشد. در طول بررسی، تصاویری از آنچه سونوگرافیک می بیند گرفته می شود تا به پزشکان نشان داده شود. معاینات سونوگرافی زمان بر است. زمان اسکن بسته به امتحان متفاوت است و می تواند از حدود 25 دقیقه تا بیش از یک ساعت و نیم متغیر باشد.

افراد پشتیبان بیمار ممکن است در طول معاینه شما اجازه ورود به اتاق اسکن را نداشته باشند، بسته به خط مشی سایت، به سونوگرافیست اجازه می دهد تا به طور کامل بر معاینه تمرکز کند. برای اسکن های مامایی، پس از انجام بخش فنی معاینه، افراد پشتیبانی ممکن است اجازه ورود به اتاق را داشته باشند.

سونوگرافیک خلاصه ای از آنچه دیده اند تهیه می کند و این به همراه تصاویر برای گزارش نهایی به پزشک منتقل می شود. پزشکی که گزارش معاینه اولتراسوند را تهیه می کند به یافته های سونوگرافیک در مورد تاریخچه، علائم و تحقیقات بیمار تکیه می کند.

وظیفه سونوگرافیست که نتایج معاینه شما را در اختیار شما قرار دهد. پزشک نتایج را معمولاً در قرار ملاقات بعدی به شما می دهد.

 

تاریخچه سونوگرافی

سال 1998 پنجاهمین سالگرد سونوگرافی تشخیصی بود. از اواخر دهه 1940، زمانی که اسکن روی بیماران نشسته در برجک های تفنگ پر از آب انجام شد تا اواخر دهه 1990، زمانی که داپلر رنگی (همانطور که در گزارش های هواشناسی تلویزیون دیده می شود) رنگ را به تصاویر سیاه و سفید معرفی کرد، سونوگرافی همیشه در خط مقدم بود.

پزشکی مدرن

 اولین شکل اولتراسوند، به نام SONAR، در کشتی های جنگی در طول جنگ جهانی دوم برای جهت یابی در دریاها با جهش امواج صوتی از کف اقیانوس و تفسیر پژواک استفاده شد. در اواخر دهه 1940، دانشمندان آزمایش این امواج صوتی را به عنوان روشی جدید برای تصویربرداری از بدن انسان شبیه به اشعه ایکس آغاز کردند. در دهه‌های 1950 و 1960، پزشکان از سونوگرافی برای بیماران قلبی استفاده می‌کردند، در حالی که در موارد مامایی، زنان و زایمان و کاربردهای شکمی نیز فعالیت می‌کردند. این تصاویر اولیه شبیه یک خروجی لرزه نگار (یک رکورد از یک زلزله) با خوشه ها و خطوط بودند که امواج صوتی بازگشتی را به تصویر می کشیدند. در دهه 1970، تصویربرداری در مقیاس خاکستری معرفی شد که اولین فرصت را برای پزشکان فراهم کرد تا مقطعی از آناتومی یک فرد را ببینند. در اوایل دهه 1980، نرم افزارهای کامپیوتری به فناوری اولتراسوند ملحق شدند تا عصر اولتراسوند مدرن را آغاز کنند. امروزه سونوگرافی یک ابزار تشخیصی پیچیده و یکپارچه کامپیوتری است که بینش بصری پویا و واضحی را در مورد بدن انسان ارائه می دهد.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوی قلب جنین

زنان و زایمان

یک پزشک می تواند از سونوگرافی برای تشخیص طیف وسیعی از بیماری های زنان استفاده کند. برای افرادی که درد لگن را تجربه می کنند، سونوگرافی ممکن است به عنوان بخشی از یک معاینه استاندارد لگن برای یافتن یا رد شرایطی مانند خونریزی داخلی، بیماری التهابی لگن، آبسه، توده های لگنی و اندومتریوز استفاده شود.

اگر پزشکان به هر یک از این مشکلات مشکوک شوند، معاینه اولتراسوند می تواند این نگرانی ها را تایید یا شناسایی کند. سونوگرافی همچنین می تواند به رفع مشکلات ناباروری کمک کند. سیستم‌های جدید اولتراسوند با وضوح بالاتر به پزشکان اجازه می‌دهند تا به طور ایمن سیستم تولید مثل را در مراحل اولیه رشد جنین در فرآیند باروری بررسی و بررسی کنند.

 

بارداری

سونوگرافی می تواند در بارداری پرخطر مفید باشد. پزشکان با بررسی اندازه دهانه رحم می توانند زایمان زودرس را پیش بینی کنند. آنها همچنین می توانند باز بودن لوله فالوپ را غربالگری کنند و حاملگی خارج از رحم را تشخیص دهند (زمانی که تخمک بارور شده در خارج از رحم رشد می کند).

 d/سونوگرافی چیست؟

تصویربرداری از جنین

از آنجایی که اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر خود استفاده می کند، نشان داده شده است که هم برای مادر و هم برای کودک بی خطر است. معاینه کامل جنین با استفاده از سونوگرافی شامل تصویربرداری از سر، قلب، کلیه ها، ستون فقرات، معده، بند ناف، مثانه و جفت نوزاد برای تعیین وجود هر گونه ناهنجاری است. از همین معاینه جنین نیز می توان برای بررسی احتمال چند قلو، جهت گیری غیرعادی و در صورت قرارگیری صحیح جنین، جنسیت را نیز تعیین کرد. با اندازه گیری جنین، پزشک می تواند سن حاملگی نوزاد را نیز تعیین کند تا به تاریخ بارداری کمک کند.

در برخی موارد، در اوایل سه ماهه اول، ممکن است یک معاینه ویژه با استفاده از یک مبدل آندوواژینال (داخل واژن) برای بررسی شرایطی که با معاینه استاندارد و پرکاربرد ترانس شکمی (خارج شکم) به راحتی قابل تشخیص نیستند، انجام شود.

 

تصویربرداری از سینه

بعد از سرطان پوست، سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در بین زنان است. بر اساس گزارش بنیاد سرطان سینه سوزان جی کومن، هر ساله در ایالات متحده بیش از 200000 زن به سرطان سینه تهاجمی و 64000 زن مبتلا به سرطان پستان غیرتهاجمی تشخیص داده می شوند. همچنین سالانه بیش از 2000 مورد در مردان مبتلا به سرطان سینه در ایالات متحده تشخیص داده می شود. داده ها نشان می دهد که 95 درصد از بیمارانی که سرطان آنها در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، نسبت به بیمارانی که سرطان آنها در مراحل بعدی تشخیص داده می شود، نرخ بقای بیشتری دارند.

به عنوان کمکی برای ماموگرافی، سونوگرافی می تواند یک برنامه تصویربرداری اولیه از پستان برای زنان زیر 40 سال باشد که سینه های متراکم دارند، یا کاشت سینه دارند، یا شیر می دهند. سونوگرافی همچنین می‌تواند به پزشکان در ارزیابی توده‌هایی که در ماموگرافی شناسایی می‌شوند کمک کند، به تشخیص کیست‌ها و راهنمایی بیوپسی پستان کمک کند. اگر 35 سال یا بیشتر دارید، پزشکان هر سال معاینه پستان را به عنوان بخشی از برنامه بهداشتی روتین شما پیشنهاد می کنند.

 

بیماری قلبی

بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، بیماری های قلبی عروقی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و 17.3 میلیون مرگ در سال را شامل می شود. زمانی که همه انواع سرطان با هم ترکیب شوند، بیماری قلبی قاتل شماره 1 زنان است.

با استفاده از اولتراسوند، پزشکان می‌توانند نقاط مشکل‌ساز را مشخص کنند و بیماران از بیماری‌های قلبی خطرناک و همچنین سکته مغزی و فشار خون بالا اجتناب کنند. با استفاده از سونوگرافی، پزشک می تواند از عضله قلب تصویربرداری کند تا آسیب، نقایص مادرزادی یا ناهنجاری های ارثی را تشخیص دهد. با تصویربرداری از شریان کاروتید با استفاده از سونوگرافی داپلر رنگی، پزشکان می توانند ایجاد پلاک را که پیش ساز بیماری بالقوه و کشنده عروق کرونر است، بررسی کنند. در برخی موارد، این می تواند به پیش بینی شانس ابتلا به بیماری عروق کرونر کمک کند و به پزشکان این فرصت را می دهد تا گزینه های درمانی اولیه را تجویز کنند.

 

سرطان پروستات

طبق گزارش بنیاد سرطان پروستات، سرطان پروستات شایع ترین سرطان غیر پوستی در بین مردان آمریکایی است و از هر هفت مرد یک نفر در طول زندگی به آن مبتلا می شود. سن بالا، نژاد آفریقایی آمریکایی و سابقه خانوادگی سرطان پروستات همگی می توانند شانس تشخیص این بیماری را افزایش دهند.

همانند سایر سرطان ها که علت آن ناشناخته است، تشخیص زودهنگام با ارزش ترین سلاح در این نبرد است. اگر مشکوک به مشکلی در پروستات باشد، سونوگرافی می تواند به پزشک یا رادیولوژیست اجازه دهد تا نمونه بافت یا بیوپسی را از نواحی پروستات به طور دقیق تهیه کند. این معاینه با استفاده از یک کاوشگر کوچک انجام می شود و ممکن است همراه با سایر معاینات، از جمله آزمایش خون مهم آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) انجام شود. اکثر مردان مبتلا به سرطان پروستات سطوح بالایی از آنتی ژن اختصاصی پروستات را نشان می دهند، پروتئینی که توسط غده پروستات تولید می شود.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم 

عضلانی اسکلتی

سونوگرافی می تواند برای تعیین آسیب بافت نرم مانند آسیب عصبی، گانگلیون ها (تومورهای در حال رشد روی تاندون) یا سایر آسیب های سطحی استفاده شود. سونوگرافی به پزشکی ورزشی اجازه می دهد تا آسیب های مرتبط با ورزش را بررسی کند، مانند رباط های تحت فشار در زانو یا روتاتور کاف آسیب دیده. توانایی مشاهده دقیق تاندون‌های متحرک دست برای جراحان ارتوپدی و دست از مزایای بالینی قابل توجهی برخوردار است. با استفاده از سونوگرافی، پزشکان می توانند ساختارهای داخلی اعصاب مچ دست را ببینند تا مشخص کنند که آیا آنها به دام افتاده اند یا متورم شده اند که به طور بالقوه باعث ایجاد سندرم تونل کارپال می شود. آسیب‌های عضلانی به مچ پا، لگن، زانو یا آرنج نیز می‌تواند با استفاده از این روش تشخیصی قابل حمل و ایمن برطرف شود.

نقش فعالی در معاینه سونوگرافی خود داشته باشید

به عنوان یک بیمار، شما باید نقش فعالی در حصول اطمینان از اینکه سونوگرافی شما بیشترین اطلاعات تشخیصی ممکن را ارائه می دهد، داشته باشید. این کار با پرسیدن سؤالاتی در مورد آنچه درگیر است و پیروی از دستورالعمل های پزشک در مورد روش های قبل از معاینه، مانند نوشیدن آب قبل از معاینه زایمان، شروع می شود.

این همچنین شامل درخواست برای انجام معاینه توسط یک سونوگرافیست معتبر نیز می شود. ثبت سونوگرافی پزشکی تشخیصی آمریکا که صلاحیت سونوگرافیست ها را آزمایش می کند، بیش از 90000 سونوگرافیست را برای انجام معاینه اولتراسوند گواهینامه صادر کرده است. پس از دریافت گواهی، این افراد از اعتبارنامه استفاده می کنند، درست مانند پرستاران که از اعتبار RN استفاده می کنند. چهار مدرک RDMS - سونوگرافی تشخیصی پزشکی ثبت شده است. RDCS - سونوگرافی تشخیصی قلب ثبت شده. RVT - متخصص عروق ثبت شده؛ و RPVI - پزشک ثبت شده در تفسیر عروق.

سونوگرافی‌ها آزمایش‌های تشخیصی غیرتهاجمی هستند که برای ارزیابی اندام‌ها یا ساختارهای درون بدن انجام می‌شوند. اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند که از بافت مورد بررسی بازتاب می کند و از صداهای ضبط شده برای ایجاد تصویر استفاده می شود. سونوگرافی بی خطر و بدون درد است. برخلاف تصویربرداری اشعه ایکس، اولتراسوند هیچ گونه قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان را شامل نمی شود. سونوگرافی بیشتر برای بررسی رشد جنین در دوران بارداری استفاده می شود، اما کاربردهای بالینی زیادی نیز دارد. در صورتی که فرد دچار درد، تورم یا سایر ناهنجاری‌هایی باشد که نیاز به دید داخلی از اندام‌ها دارد، پزشکان ممکن است سونوگرافی را تجویز کنند. در زیر اطلاعات بیشتری در مورد انواع مختلف سونوگرافی و کاربرد آنها خواهید یافت.

مقالات پیشنهادی:

سونوگرافی بارداری

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

سونوگرافی بارداری - این سونوگرافی ها برای تعیین جنسیت یا تاریخ زایمان نوزاد انجام می شود. آنها همچنین می توانند تشخیص دهند که آیا حاملگی دوقلو یا چند قلو وجود دارد. علاوه بر این، آنها می توانند مشکلات یا عوارض احتمالی رحم مانند نقایص مادرزادی، موقعیت بریچ یا مشکلات جفت را تشخیص دهند.

سونوگرافی های تشخیصی - پزشکان از سونوگرافی برای تشخیص طیف گسترده ای از شرایط استفاده می کنند.

 

تشخیص ناهنجاری های جنین به کمک سونوگرافی

یکی از تکنیک های حمایتی موثر که به متخصصین زنان و زایمان کمک می کند تا بارداری زنان باردار را به طور دقیق و ایمن بررسی کنند، سونوگرافی جنین است.

در دوران بارداری، تکنیک های اولیه سونوگرافی جنین را می توان در زمان های مختلف برای ارزیابی رشد جنین در شکم انجام داد. امروزه همزمان با پیشرفت علم و فناوری، تکنیک سونوگرافی ناهنجاری جنین بسیار رایج شده است، مادران بسته به انتخاب خود می توانند سونوگرافی دو بعدی، سونوگرافی سه بعدی یا سونوگرافی چهار بعدی را انتخاب کنند.

سونوگرافی جنین اساسا یک ابزار تصویربرداری است که به ثبت ناهنجاری ها در تصاویر جنین کمک می کند، بنابراین سونوگرافی اولیه جنین فقط به بررسی ناهنجاری های مورفولوژیکی کمک می کند. به عنوان مثال، آسیب شناسی اختلالات متابولیک، ناشنوایی مادرزادی یا ناهنجاری های خونی

در حال حاضر بسیاری از ناهنجاری های جنینی وجود دارد که از طریق سونوگرافی جنین قابل تشخیص است. این موارد عبارتند از ناهنجاری های سیستم عصبی، ناهنجاری های سر و گردن مانند شکاف لب، شکاف کام، ناهنجاری های سیستم قفسه سینه، مانند بیماری های ریوی، کیست های ریوی مادرزادی، ناهنجاری های دیواره شکم جنین (انسداد روده، تنگی روده)، اندام ها (قطع عضو، کوتاهی اندام، انگشتان اضافی، انگشتان از دست رفته...)، ناهنجاری های سیستم اسکلتی (دیسپلازی استخوان، خاصیت غضروف...).

به ویژه در سال های اخیر، دانشمندان برای توجه بیشتر به ناهنجاری های قلب جنین، با اشاره به اینکه حدود 40 درصد از نقایص قلب جنین مربوط به قلب است، مطالعات زیادی برای یافتن بیماری های مادرزادی قلبی انجام شده و جان بسیاری از نوزادان را نجات داده است.

 

آیا در هر زمان بارداری باید سونوگرافی انجام شود؟

با توجه به توصیه متخصصان زنان و زایمان، زنان باردار باید حداقل 3 بار در دوران بارداری سونوگرافی جنین انجام دهند تا از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود.

بارداری در هفته 12 اولین سونوگرافی جنین پس از پریود در سن حاملگی 11 هفته و 6 روز تا 13 هفته و 6 روز انجام شد. آزمایشات در هفته 12 بارداری به پزشکان کمک می کند تا سن حاملگی را دقیق تر تعیین کنند. از همه مهمتر، در این مرحله، پزشک می تواند شفافیت نوکال را از طریق سونوگرافی مشاهده کند و از این طریق به تشخیص زودهنگام ناهنجاری های کروموزومی (بیماری داون ، ناهنجاری های اندام ، فتق دیافراگم ، ...) کمک می کند. اگر این لحظه از دست برود، تعیین شفافیت نوکال دیگر دقیق نیست.

بارداری در هفته 22 در این زمان اندام های داخلی جنین به طور کامل تشکیل شده است، با مشاهده تصاویر به دست آمده از سونوگرافی، پزشکان متوجه می شوند که آیا آن اندام ها به طور طبیعی رشد می کنند یا خیر. ستون فقرات، جمجمه، مغز، قلب، ریه ها، کلیه ها، اندام ها، جفت و بند ناف جنین همگی در این مرحله دیده می شوند. علاوه بر این، پزشک می تواند ناهنجاری هایی در مورفولوژی جنین مانند ناهنجاری های اندام داخلی، شکاف لب، شکاف کام را تشخیص دهد.

سونوگرافی بارداری در این مرحله بسیار مهم است زیرا در صورت نیاز به ختم بارداری باید قبل از هفته بیست و هشتم انجام شود.

هفته سی و دوم بارداری این سونوگرافی در هفته های 30 تا 32 بارداری انجام می شود و به ارزیابی بارداری کمک می کند. رشد جنین، تشخیص برخی مشکلات مورفولوژیکی دیرهنگام مانند ناهنجاری در عروق، قلب، مغز جنین

 هفته 32. همچنین به پزشکان کمک می کند تا رشد آهسته رحم را تشخیص دهند - این دلیل ناراحتی جنین و خفگی پس از زایمان است. اگرچه عیوب در این زمان تشخیص داده می شود، اما برای مداخله دیر شده است، اما پزشک می تواند در بدو تولد درمان مناسب را پیدا کند و بعداً برای مراقبت و درمان به موقع کودک آماده شود.

 

آیا سونوگرافی چندگانه خوب است؟

تاکنون سونوگرافی یک روش تشخیصی ایمن و بدون درد برای مادر و نوزاد است، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند، بنابراین جای نگرانی در مورد عوارض خطرناک پرتو برای سلامتی وجود ندارد. هیچ مدرک پزشکی دال بر آسیب سونوگرافی جنین به جنین وجود ندارد، اما این بدان معنا نیست که می توانیم از سونوگرافی بیشتر استفاده کنیم. سونوگرافی باید تحت نظر متخصص انجام شود.

 

نکات قبل از سونوگرافی

روش اولتراسوند بسیار ساده و ملایم است، پزشک یک ژل شفاف را روی شکم مادر اعمال می کند (این ژل به محدود کردن هوا بین مبدل و پوست شما کمک می کند)، سپس از ابزار دستی استفاده می کند. ابزار دستی حاوی یک مبدل برای حرکت در اطراف شکم است که به گرفتن تصاویر از جنین کمک می کند.

 

در اینجا چند نکته برای زنان باردار قبل از انجام سونوگرافی بارداری آورده شده است:

برای کمک به تشخیص ناهنجاری ها در صورت وجود، طبق برنامه برای معاینات قبل از زایمان و سونوگرافی بروید. هنگام راه رفتن لباس های گشاد و راحت بپوشید. سونوگرافی اگرچه شواهدی دال بر ضرر سونوگرافی برای جنین وجود ندارد، اما مادر نباید از سونوگرافی بیشتر استفاده کند. شاید پزشک از شما بخواهد که آب زیادی بنوشید و ادرار خود را قبل از سونوگرافی تخلیه کنید تا مثانه تخلیه شود. معمولاً اولین سونوگرافی بارداری در هفته 12 انجام می شود. در صورت وجود هر گونه ناهنجاری، باید برای معاینه و احتمالاً سونوگرافی زودتر به پزشک مراجعه کنید. با آرزوی مراقبت همه جانبه برای زنان باردار برای داشتن بارداری سالم و زایمان ایمن. سونوگرافی بارداری در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند درتهران برنامه کاملی از معاینه سونوگرافی دوره ای دوبعدی و چهار بعدی و خدمات سونوگرافی را برای تشخیص و پیشگیری از عوارض بارداری با مزایای اضافه فراوان در اختیار مادران قرار می دهد. تا به شما کمک کند زایمانی آسان و شاد با کودک خود داشته باشید.

f/سونوگرافی چیست؟

سه روش برای سونوگرافی لگن وجود دارد:

 1. سونوگرافی ترانس ابدومینال – ترانس شکمی کاملا خارجی است. یک ژل روی شکم قرار می گیرد و سپس یک واحد دستی به آرامی در اطراف معده حرکت می کند. این واحد امواج صوتی پرانرژی را ارسال می کند که تصویری به نام سونوگرافی را روی یک کامپیوتر یا مانیتور تلویزیون ایجاد می کند. سونوگرافی ترانس شکمی هم برای اهداف تشخیصی و هم برای مامایی استفاده می شود.

 

 1. سونوگرافی ترانس واژینال برای ارزیابی تخمدان ها، رحم، دهانه رحم، لوله ها و ناحیه لگن زنان انجام می شود. کاوشگر اولتراسوند به واژن وارد می شود و امواج صوتی را که از ساختارهای اطراف منعکس می شود، ارسال می کند. یک کامپیوتر این امواج را دریافت می کند و تصاویری ایجاد می کند که پزشکان می توانند از آنها برای کمک به تشخیص بیماری هایی مانند سرطان دهانه رحم استفاده کنند.
 2. سونوگرافی ترانس رکتال – ترانس رکتال (TRUS) برای ارزیابی شرایط غده پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. این روش شامل قرار دادن یک پروب اولتراسوند در رکتوم بیمار است. سپس امواج صوتی از طریق دیواره رکتوم ارسال و دریافت می شود که تصاویری از غده پروستات تولید می کند. معاینات TRUS می تواند به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن، بررسی ندول، تشخیص ناهنجاری ها و تعیین بزرگ شدن غده پروستات کمک کند.

 

 • سونوگرافی قفسه سینه – ریه ها، نای، مری، سونوگرافی غددلنفاوی گردن و قلب را ارزیابی می کند. سونوگرافی قلب و دریچه های آن را اکوکاردیوگرام می نامند. سونوگرافی قفسه سینه برای تجسم سریع اندام ها و ساختارهای قفسه سینه از خارج از بدن انجام می شود. آنها همچنین می توانند جریان خون در اندام های قفسه سینه را ارزیابی کنند و تشخیص دهند که آیا مایع در حفره قفسه سینه یا ریه ها وجود دارد یا خیر.

 

سونوگرافی کمک بصری - سونوگرافی گاهی اوقات در طی اقدامات پزشکی انجام می شود تا به پزشکان کمک کند تا سوزن را در رگ های خونی هدایت کنند یا در هنگام آسپیراسیون با سوزن ظریف هنگامی که پزشک یک قطعه کوچک از بافت را برای آزمایش بیوپسی برمی دارد.

 

سونوگرافی های درمانی – سونوگرافی های درمانی بیشتر توسط فیزیوتراپ ها یا مربیان ورزشی برای درمان آسیب هایی مانند کشیدگی عضلات یا زانوی دونده استفاده می شود. پزشکی ورزشی اغلب از درمان اولتراسوند برای توانبخشی بسیاری از آسیب‌های کمر یا مفاصل یا شرایط مزمن استفاده می‌کند. اولتراسوند درمانی باعث ایجاد لرزش می شود که می تواند ترمیم آسیب های بافت نرم را تحریک کرده و درد را تسکین دهد.

 مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

بخش تخصصی تصویر برداری جنین

مرکز سونوگرافی سینه

انواع مختلف تصویربرداری اولتراسوند:

 • سونوگرافی داپلر عروق – سونوگرافی داپلر سرعت و جهت سلول های خونی را هنگام حرکت در بدن اندازه گیری می کند. سونوگرافی داپلر می تواند به پزشکان کمک کند تا انسداد، لخته شدن و باریک شدن رگ های خونی را که ممکن است در اثر پلاک ایجاد می شود، مشاهده کنند.
 • سونوگرافی استخوان – سونوگرافی استخوان تصاویری از استخوان ها ایجاد می کند که می تواند برای ارزیابی شکنندگی استخوان و کمک به تشخیص پوکی استخوان استفاده شود.
 • اکوکاردیوگرام – این سونوگرافی ها تصاویری از قلب و دریچه های اطراف آن ایجاد می کنند.
 • اولتراسوندهای سه بعدی و چهار بعدی – اولتراسوندهای سه بعدی به جای تصاویر دو بعدی مسطح با اولتراسوندهای سنتی، تفسیرهای سه بعدی ایجاد می کنند. سونوگرافی 4 بعدی تصاویر سه بعدی را ایجاد می کند، اما در حرکتی مانند ضربان قلب.

سونوگرافی یک آزمایش بسیار رایج است که به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در دوران بارداری، ممکن است سونوگرافی های غربالگری یا سونوگرافی هایی که به دنبال مشکلات خاص هستند (سونوگرافی های هدفمند) داشته باشید. آزمایشات ممکن است روی شکم یا از طریق واژن شما (سونوگرافی ترانس واژینال) انجام شود. همچنین ممکن است پزشک اکوکاردیوگرام جنین را برای بررسی رگ‌های خونی قلب کودک توصیه کند.

در زیر اطلاعاتی در مورد انواع مختلف آزمایشات سونوگرافی که ممکن است در دوران بارداری خود انجام دهید آورده شده است. یک تکنسین تخصصی به نام سونوگرافیک به احتمال زیاد آزمایشات را انجام می دهد، اما ممکن است پزشک شما سونوگرافی انجام دهد.

 d/سونوگرافی چیست؟

آزمون غربالگری عمومی

معاینه غربالگری معمولاً بین هفته 18 تا 20 بارداری شما برای غربالگری ناهنجاری های عمده جنین انجام می شود.

این معاینه اولیه به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما کمک می‌کند تا مغز، صورت، شکل سر، قلب، شکم، کلیه‌ها، مثانه، ستون فقرات، و شکل دست و پای کودک شما را ارزیابی کند.

این شامل شمردن انگشتان دست و پا نمی شود.

امتحان هدفمند

یک معاینه هدفمند شامل معاینه دقیق قلب کودک شما (اکوکاردیوگرافی جنین )، اندازه گیری تمام استخوان های بلند، شمارش انگشتان دست، و شناسایی کیسه صفرا و سایر قسمت های آناتومی کودک شما است.

این آزمون تا 90 دقیقه طول می کشد.

این معاینه تنها در صورتی انجام می شود که یکی از فرزندان قبلی شما دارای ناهنجاری خاصی باشد، شما بیماری داشته باشید که می تواند به کودک شما منتقل شود یا کودک شما دارای یک ناهنجاری شناسایی شده باشد.

معاینه سونوگرافی ترانس واژینال

این معاینه به سونوگرافیست اجازه می دهد تا ساختارها را به وضوح ببیند. سونوگرافی یک پروب بلند و نازک را وارد واژن شما می کند. دردناک نیست و فقط باید فشار و خیس شدن خفیف ژل را احساس کنید.

گاهی اوقات برای تعیین محل جفت استفاده می شود.

شما معاینه را با مثانه پر آغاز خواهید کرد، اما ممکن است به شما اجازه داده شود که مثانه خود را قبل از شروع خود معاینه واژینال تخلیه کنید.

گاهی اوقات ممکن است هم سونوگرافی شکم و هم سونوگرافی ترانس واژینال را در طول یک دوره آزمایش انجام دهید.

اکوکاردیوگرافی جنین

اکوکاردیوگرام جنین رگ‌های خونی را که از قلب جنین خارج می‌شوند را به تصویر می‌کشد. از آنجا که این رگ های خونی اغلب به سختی دیده می شوند، آزمایش ممکن است بیشتر از حد انتظار طول بکشد.

چرا به یک سونوگرافی تشخیصی نیاز دارید؟

اگر باردار هستید ممکن است نیاز به سونوگرافی داشته باشید، بنابراین پزشکان می توانند سلامت و رشد جنین شما را بررسی کنند.

یک سونوگرافی تشخیصی ممکن است برای تشخیص انواع شرایط پزشکی احتمالی استفاده شود. اگر علائم غیرعادی در نواحی خاصی از بدن دارید، پزشک ممکن است این آزمایش را توصیه کند. سونوگرافی تشخیصی معمولاً برای موارد زیر استفاده می شود:

تعیین کنید که آیا خون به طور طبیعی جریان دارد یا خیر

تشخیص یک مشکل ساختاری در قلب

به دنبال انسداد کیسه صفرا باشید

وجود ناهنجاری در شکم و کلیه ها را بررسی کنید

به دنبال سرطان یا رشد غده تیروئید باشید

سونوگرافی برست ؛ توده سینه را معاینه کنید تا ببینید سرطانی است یا خیر

به تعیین علت درد لگن، ناباروری یا خونریزی غیرطبیعی قاعدگی در زنان کمک کنید

تشخیص مشکلات غده پروستات در مردان

تشخیص ناهنجاری های مغزی در نوزادان

منبع درد، تورم یا عفونت را شناسایی کنید

همچنین اگر در حال انجام یک روش پزشکی مانند بیوپسی هستید، ممکن است نیاز به انجام سونوگرافی داشته باشید.

 

چرا به یک سونوگرافی درمانی نیاز دارید؟

سونوگرافی درمانی برای درمان، به جای تشخیص، برخی شرایط پزشکی استفاده می شود. به عنوان مثال، اولتراسوند درمانی معمولاً در فیزیوتراپی برای گرم کردن عضلات، تاندون‌ها و سایر بافت‌های بدن استفاده می‌شود. تصور می شود گرمای عمیق باعث کاهش درد و تسریع روند بهبودی می شود. افراد مبتلا به درد یا جراحات مزمن اغلب کاندیدهای خوبی برای این درمان هستند.

برخی از انواع تکنیک‌های اولتراسوند درمانی، مانند سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU)، برای درمان تومورها، فیبروم‌های رحمی یا لرزش استفاده می‌شوند. هایفو تصاویر ایجاد نمی کند، اما از امواج صوتی با شدت بالا و متمرکز برای تغییر یا تخریب بافت های بدن شما استفاده می کند.

 g/سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی درمانی نیز برای موارد زیر استفاده می شود:

شکستن سنگ هایی با اندازه بزرگ در کلیه ها و یا سنگ هایی که در کیسه صفرا هستند

تمیز کردن دندان

رفع آب مروارید

تحریک رشد استخوان برای بهبود شکستگی

برش بافت جراحی و هموستاز (قطع جریان خون)

هدایت رساندن دارو به بافت های خاص بدن

در حالی که سونوگرافی می تواند ابزار مفیدی باشد، این آزمایش محدودیت هایی دارد. به عنوان مثال، امواج اولتراسوند نمی توانند تصاویری از نواحی اعماق بدن انسان یا مناطقی که توسط استخوان پنهان شده اند ایجاد کنند. سایر آزمایش‌های تصویربرداری، مانند توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، یا اشعه ایکس، ممکن است در این موارد مناسب‌تر باشند.

 

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی را می توان در مطب پزشک، بیمارستان یا سایر انواع مرکز پزشکی انجام داد. انجام آزمایش معمولاً حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

در طول یک سونوگرافی استاندارد و تشخیصی، روی یک میز دراز می‌کشید، یا روی میز می‌نشینید و ناحیه‌ای که در حال بررسی است را در معرض دید قرار می‌دهید. تکنسین ابتدا یک ژل را روی پوست می‌مالد تا از حفره‌های هوا جلوگیری کند که می‌تواند امواج صوتی را که تصاویر را می‌سازد مسدود کند.

در مرحله بعد، ارائه‌دهنده دستگاهی به نام مبدل را بر روی منطقه ارسال می‌کند. مبدل امواج صوتی را به بدن شما می فرستد و آنهایی را که به عقب باز می گردند جمع آوری می کند و آنها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. این سیگنال ها به یک کامپیوتر مخصوص فرستاده می شوند که آنها را به تصاویر یا فیلم هایی تبدیل می کند که می توانید روی صفحه نمایش مشاهده کنید.

 

مقالات پیشنهادی  : 

فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم پستان

عفونت پستان یا ماستیت چیست؟

خطرات سونوگرافی چیست؟

هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با تصویربرداری اولتراسوند وجود ندارد. طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، سونوگرافی بیش از 20 سال است که استفاده می شود و سابقه ایمنی عالی دارد.

برخلاف سایر آزمایش‌ها، مانند سی‌تی اسکن و اشعه ایکس، سونوگرافی شامل استفاده از اشعه نمی‌شود که می‌تواند باعث آسیب شود.

با این حال، FDA همچنین می گوید که انرژی اولتراسوند توانایی ایجاد اثرات بیولوژیکی بر روی بدن را دارد، زیرا امواج می توانند بافت را کمی گرم کنند. در برخی موارد، سونوگرافی همچنین می‌تواند حباب‌های کوچکی از گاز در مایعات یا بافت‌های بدن ایجاد کند. علاوه بر این، آژانس اشاره می کند که اثرات بلندمدت اولتراسوند هنوز مشخص نیست. به این دلایل، چندین سازمان، از جمله موسسه آمریکایی اولتراسوند در پزشکی، استفاده محافظه‌ کارانه از سونوگرافی را در دوران بارداری ترویج می‌کنند و از سونوگرافی‌های غیرپزشکی که فقط برای اهداف «یادگاری» ساخته می‌شوند، جلوگیری می‌کنند

 f/سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی ها چه چیزهایی را می توانند تشخیص دهند؟

سونوگرافی علیرغم اینکه اغلب با بارداری همراه است، کاربردهای مختلفی دارد. می توان برای بررسی درد، تورم یا علائم دیگر دستور داد.

به عنوان مثال، سونوگرافی می تواند به تعیین ترکیب یک توده کمک کند و بین کیست و تومور تمایز قائل شود. تومور ناحیه ای از بافت پیچیده است که می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد. سونوگرافی معمولاً می تواند به تمایز بین تومورهای خوش خیم و بدخیم بر اساس شکل، محل و تعدادی دیگر از ویژگی های سونوگرافی کمک کند. هم کیست ها و هم تومورها را می توان در پوست، بافت، اندام ها و استخوان های شما یافت.

سونوگرافی بخشی استاندارد مراقبت های دوران بارداری است که تصاویری از جنین یا اطلاعاتی در مورد زنده ماندن و رشد جنین ارائه می دهد.

سونوگرافی شکم می تواند به بررسی سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا، بیماری کبد و علت درد معده کمک کند. چندین عکس ثابت برای نشان دادن مکان، بافت و جریان خون هر اندام گرفته می شود.

سونوگرافی همچنین در بررسی غضروف، عضلات، تاندون ها و رباط ها برای ارزیابی مفاصل از نظر وجود مایع یا التهاب بسیار خوب است. این آزمایشات که سونوگرافی اسکلتی عضلانی (MSK) نامیده می شود، اغلب برای مشکلات مفصلی مانند علائم در مچ پا، آرنج، زانو، شانه یا مچ دست تجویز می شود. برای این معاینات، ماهیت پویای اولتراسوند یک مزیت برای تشخیص دقیق است، زیرا می‌توانیم ناحیه مورد نظر را در حین حرکت ارزیابی کنیم و شاهد انجام عملی که باعث ایجاد علائم توسط بیمار می‌شود، باشیم. ممکن است سونوگرافی MSK به تنهایی یا همراه با اشعه ایکس برای رد شکستگی درخواست شود.

بیشتر مردم اصطلاح «سونوگرافی» را با بارداری مرتبط می‌دانند، چه برای معاینه نوزاد در رحم یا تعیین جنسیت نوزاد. اگرچه این عمل که تصویربرداری جنین نامیده می شود، یکی از رایج ترین کاربردهای سونوگرافی است، اما در واقع تنها یکی از چندین کاربرد است.

 

سونوگرافی و کاربردهای آن

همچنین به عنوان سونوگرافی شناخته می شود، آزمایشات اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از آنچه در داخل بدن اتفاق می افتد استفاده می کند. ابزاری به نام مبدل صدایی با فرکانس بالا منتشر می کند و پژواک امواج صوتی به تعیین اندازه، شکل و قوام بافت های نرم و اندام های زیر پوست کمک می کند.

سپس این داده ها به تصاویر روی صفحه کامپیوتر منتقل می شود که در زمان واقعی تولید می شود. یک تکنسین سونوگرافی یا سونوگرافیست آزمایش را انجام می دهد و رادیولوژیست یا پزشک نتایج را تفسیر می کند.

تصویربرداری اولتراسوند کاربردهای زیادی برای تایید، تشخیص و درمان شرایط پزشکی دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • سونوگرافی حاملگی : سونوگرافی می تواند به تعیین تاریخ زایمان کمک کند یا وجود چند فرزند را آشکار کند، اما می تواند نقایص مادرزادی احتمالی، مشکلات جفت و سایر مشکلات را قبل از تولد نیز تشخیص دهد.
 • تشخیص: پزشکان می توانند از سونوگرافی برای تشخیص بیماری ها استفاده کنند، از جمله مواردی که در قلب، عروق خونی، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها، مثانه، رحم، تخمدان ها، چشم ها، تیروئید و بیضه ها هستند. امواج اولتراسوند به خوبی از طریق استخوان‌های متراکم یا قسمت‌هایی از بدن که هوا یا گاز را در خود نگه می‌دارند، مانند روده، منتقل نمی‌شوند.
 • روش های پزشکی: از سونوگرافی می توان برای کمک به هدایت رویه های خاص استفاده کرد.
 • کاربردهای درمانی: سونوگرافی می تواند برای تشخیص و درمان آسیب های بافت نرم استفاده شود.

 

r/سونوگرافی چیست؟

انواع سونوگرافی

در بیشتر موارد، پزشک از یک مبدل بر روی سطح پوست برای انجام سونوگرافی استفاده می کند. با این حال، در برخی موارد، می توان با قرار دادن یک مبدل ویژه در یکی از دهانه های بدن، تصویر بهتری ایجاد کرد، از جمله:

 • سونوگرافی ترانس واژینال: یک گره مبدل در واژن قرار داده می شود تا تصاویر بهتری از رحم و تخمدان ها دریافت شود.
 • سونوگرافی ترانس رکتال: برای تشخیص بیماری های پروستات در آقایان کاربرد دارد.

اکوکاردیوگرام ترانس‌وفاژیال: یک پروب مبدل در مری برای کمک به سونوگرافیست برای گرفتن تصاویر بهتر از قلب.

 

چندین نوع تصویربرداری دیگر با فناوری اولتراسوند امکان پذیر است:

داپلر: نوع خاصی از سونوگرافی که از جریان خون در رگ های خونی عکس می گیرد

 • اکوکاردیوگرام: برای مشاهده قلب
 • تصویربرداری سه بعدی: تصاویر سه بعدی به جای تصاویر مسطح دوبعدی ساخته شده توسط اولتراسوند سنتی
 • سونوگرافی 4 بعدی می تواند تصاویر سه بعدی را در حال حرکت نشان دهد

فواید سونوگرافی

سونوگرافی چندین مزیت دارد:

 • آنها معمولاً بدون درد هستند و نیازی به سوزن، تزریق یا برش ندارند.
 • بیماران در معرض هیچ تشعشعی قرار نمی گیرند و این عمل را ایمن تر از اشعه ایکس یا سی تی اسکن می کند. هنگامی که سونوگرافی به درستی انجام شود، هیچ اثر مضر شناخته شده ای وجود ندارد.
 • سونوگرافی ها می توانند تصاویر بافت نرم را بگیرند که به خوبی در اشعه ایکس نشان داده نمی شوند.
 • سونوگرافی ها به طور گسترده در دسترس هستند و به طور کلی ارزان تر از سایر روش های تشخیصی هستند.

 

چند نکته قبل یا در حین انجام آزمایش سونوگرافی عبارتند از:

بسته به نوع آزمایش، پزشک ممکن است به شما بگوید تا چند ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید یا ننوشید.

همچنین، ممکن است به طور خاص از شما خواسته شود که چندین لیوان آب بنوشید و از استفاده از حمام خودداری کنید تا مثانه شما برای آزمایش پر شود.

 • لباس‌های راحت بپوشید که به راحتی می‌توان آن را به طور کامل یا جزئی درآورد.
 • ممکن است مجبور شوید لباس را در بیاورید یا لباس بپوشید، اگرچه اغلب می‌توان به ناحیه‌ای که غربال می‌شود، بدون آن دسترسی پیدا کرد.

 

مقالات پیشنهادی  : 

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی به دنبال چه چیزی است؟

این یک روش تشخیصی است که ناهنجاری ها و شرایط مربوط به بارداری را تشخیص می دهد یا به آن کمک می کند. سونوگرافی معمولاً با سایر آزمایش‌ها مانند آزمایش‌های سه‌گانه، آمنیوسنتز یا نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی برای تأیید تشخیص ترکیب می‌شود.

 s/ سونوگرافی چیست؟

معاینه سونوگرافی ممکن است در طول بارداری به دلایل پزشکی ضروری زیر انجام شود:

سه ماهه اول:

بارداری قابل قبول را تایید کنید

ضربان قلب را تایید کنید

طول تاج تاج یا سن حاملگی را اندازه بگیرید

حاملگی مولار یا  حاملگی خارج از رحم را تشخیص دهد

بارداری غیرطبیعی را ارزیابی کنید

سه ماهه دوم:

ناهنجاری جنین را تشخیص دهید

هفته 13-14 برای ویژگی های سندرم داون بالقوه

هفته 18-20 برای ناهنجاری های مادرزادی

ناهنجاری های ساختاری

بارداری چند قلو را تایید کنید

تاریخ و رشد را تأیید کنید

مرگ داخل رحمی را تایید کنید

هیدرآمنیوس یا الیگوهیدرآمنیوس را شناسایی کنید - سطوح بیش از حد یا کاهش یافته مایع آمنیوتیک

ارزیابی سلامت جنین

سه ماهه سوم:

محل جفت را شناسایی کنید

مرگ داخل رحمی را تایید کنید

ظاهر جنین را مشاهده کنید

حرکات جنین را رعایت کنید

ناهنجاری های رحم و لگن مادر را شناسایی کنید

 

سونوگرافی عوارض جانبی برای مادر یا نوزاد دارد؟

سونوگرافی یک روش غیر تهاجمی است که در صورت استفاده صحیح، آسیب جنین را نشان نمی دهد. اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض سونوگرافی مکرر بر روی جنین به طور کامل شناخته نشده است. توصیه می شود که از سونوگرافی فقط در صورت نیاز پزشکی استفاده شود.

 

اگر سونوگرافی در 6 تا 7 هفتگی انجام شود و ضربان قلب تشخیص داده نشود به این معنی است که مشکلی وجود دارد؟

نه به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد. ضربان قلب ممکن است به دلایلی مانند: نوک رحم، بزرگتر شدن شکم، یا تاریخ نادرست آخرین قاعدگی تشخیص داده نشود. ضربان قلب با سونوگرافی ترانس واژینال در اوایل بارداری بهتر تشخیص داده می شود.

نگرانی معمولاً در صورتی ایجاد می شود که در جنینی با طول تاج بیش از 5 میلی متر فعالیت قلب جنین وجود نداشته باشد. اگر بعد از هفته 6 آزمایش انجام دهید، اگر کیسه حاملگی وجود نداشته باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما شروع به نگرانی خواهد کرد.

 

دقت آزمایشات در محاسبه سن بارداری چقدر است؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از سطح هورمون در خون شما، تاریخ آخرین قاعدگی و در برخی موارد از نتایج سونوگرافی برای تخمین سن حاملگی استفاده می کند. با این حال، تغییرات در چرخه هر زن و هر بارداری ممکن است دقت محاسبه سن حاملگی را مختل کند.

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از سونوگرافی برای دریافت تاریخ تخمینی زایمان برای تعیین زمان مراقبت های دوران بارداری شما استفاده کند، سن تخمینی اولیه بارداری تغییر نخواهد کرد.

مقالات پیشنهادی  :

ماموگرافی دیجیتال

الاستوگرافی کبد در تهران

فیبرواسکن کبد در تهران

 

چرا برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی سونوگرافی را متفاوت برنامه ریزی می کنند؟

اگر سؤالی در مورد سن بارداری، محل جفت یا عوارض احتمالی وجود دارد، ممکن است سونوگرافی های بیشتری برنامه ریزی شود. از آنجایی که این آزمایش فقط باید در صورت تجویز پزشکی مورد استفاده قرار گیرد، بسیاری از بارداری های سالم نیازی به انجام آن ندارند. میانگین تعداد در هر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی متفاوت است.

 

دقت آزمایش در تعیین تاریخ لقاح برای تعیین پدری چقدر است؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از سطوح هورمونی در خون شما، تاریخ آخرین قاعدگی و در برخی موارد از نتایج سونوگرافی برای ایجاد تاریخ مورد انتظار برای بارداری استفاده می کند. با این حال، بسیاری از تفاوت ها در چرخه هر زن ممکن است دقت محاسبه تاریخ لقاح را مختل کند.

قابلیت زنده ماندن اسپرم نیز متفاوت است، به این معنی که مقاربت سه تا پنج روز قبل از تخمک گذاری ممکن است منجر به لقاح شود. سونوگرافی تاریخ لقاح برای تعیین پدری قابل اعتماد نیست زیرا این آزمایش می تواند حداقل 5-7 روز در اوایل بارداری متوقف شود.

 

چه زمانی با سونوگرافی می توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد؟

ممکن است بین 18 تا 20 هفته سونوگرافی انجام دهید تا تاریخ، بارداری چند قلویی، محل جفت یا عوارض را ارزیابی کنید. همچنین ممکن است در طول این آزمایش جنسیت کودک شما مشخص شود. عوامل متعددی مانند مرحله بارداری و موقعیت جنین بر صحت پیش بینی جنسیت تأثیر می گذارد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

d/ سونوگرافی چیست؟

آیا سونوگرافی بخشی ضروری از مراقبت های دوران بارداری است؟

همانطور که در بالا ذکر شد، سونوگرافی‌ها به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما این امکان را می‌دهند که سلامت نوزاد را ارزیابی کرده و مشکلات احتمالی را نیز تشخیص دهند. برای زنانی که حاملگی بدون عارضه دارند، سونوگرافی بخشی ضروری از مراقبت های دوران بارداری نیست.

سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی به یک تکنیک تشخیصی مهم در ندول های تیروئید تبدیل شده است. هم معیارهای استاندارد تشخیصی و هم فناوری های جدید اولتراسوند برای بهبود دقت سونوگرافی تیروئید ضروری هستند. در استانداردسازی، از آنجایی که اجماع جهانی وجود ندارد، ویژگی‌های مشترکی مانند تشخیص چند ویژگی، عملکرد غدد لنفاوی، نشانه‌های صریح آسپیراسیون با سوزن ظریف و تشخیص جمعیت‌های خاص باید بر روی آنها متمرکز شود. علاوه بر این، شواهد نشان می‌دهد که تکنیک هوش مصنوعی تأثیر خوبی بر محدودیت‌های اجتناب‌ناپذیر سونوگرافی سنتی دارد و ترکیب معیارهای تشخیصی و هوش مصنوعی ممکن است منجر به ارتقای بزرگی در تشخیص تیروئید شود. استانداردسازی و توسعه تکنیک‌های جدید عوامل کلیدی برای بهبود سونوگرافی تیروئید هستند و هر دو باید در استفاده بالینی معمولی در نظر گرفته شوند.

 

چه چیزی باید انتظار داشته باشید؟

آزمایش اولتراسوند به طور کلی بدون درد است (درد ندارد) مگر اینکه شما به بیماری معروف به تیروئیدیت تحت حاد (که خیلی شایع نیست) مبتلا باشید.در طول عمل، از یک تکنسین خواهید خواست که گره اولتراسوند را روی غده تیروئید شما (در اطراف قاعده گردن) قرار داده و فشار وارد کند.این فشار ممکن است ناراحت کننده باشد، اما نباید صدمه ببیند. همانطور که این اتفاق می افتد شما به احتمال زیاد تصاویر سیاه و سفید را در صفحه اولتراسوند خواهید دید. تصاویری که مشاهده می کنید مربوط به غده تیروئید شما خواهد بود، زیرا امواج صوتی از غده شما باز می گردند. سپس تکنسین سونوگرافی شما عکس های ثابتی از غده شما می گیرد که برای ارزیابی و گزارش به رادیولوژیست ارسال می شود. کل این روش بسته به مهارت تکنسین شما احتمالاً بیش از 15 تا 30 دقیقه طول نخواهد کشید.

 

آنچه سونوگرافی به شما می گوید

سونوگرافی عمدتاً در مورد شکل، اندازه و بافت غده تیروئید به شما اطلاعات می دهد. همه این متغیرها می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید در غده تیروئید چه اتفاقی می افتد.

برای مثال:

شاید یک توده یا برآمدگی در غده تیروئید خود احساس کرده باشید. سونوگرافی به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا این توده چیزی جدی (مانند سرطان) است یا چیزی خوش خیم (مانند ندول تیروئید). شاید قبلاً سونوگرافی انجام داده اید و در حال پیگیری یک ندول تیروئید هستید تا ببینید آیا به مرور زمان رشد کرده است یا خیر. اگر قبلاً تشخیص داده شده بود که ندول تیروئید دارید، احتمالاً به آزمایش و نظارت مکرر نیاز خواهید داشت. شاید برای شما تیروئیدیت هاشیموتو تشخیص داده شده باشد و پزشک بخواهد التهاب غده شما را ارزیابی کند. سونوگرافی می تواند بررسی کند که آیا التهاب در سرتاسر غده وجود دارد که ممکن است بر احساس شما تأثیر بگذارد.

برای سرطان تیروئید، آزمایش تصویربرداری اولیه استاندارد طلایی، اولتراسوند است. سونوگرافی تقریباً همیشه برای ارزیابی گره های تیروئید استفاده می شود و همچنین اغلب برای بررسی غدد لنفاوی در ناحیه اطراف استفاده می شود. اولتراسوند نوعی مطالعه تصویربرداری است که از امواج صوتی اولتراسونیک برای تولید تصاویری از ساختارهای واقع در داخل بدن استفاده می کند. فرکانس امواج صوتی اولتراسونیک توسط انسان قابل شنیدن نیست. آنها می توانند از طریق بافت نرم و مایعات حرکت کنند، اما از ساختارهای متراکم تر مانند استخوان عقب می افتند. سونوگرافی برای نشان دادن رگ های خونی، اندام ها و غدد لنفاوی در سراسر بدن استفاده می شود. با این حال، از آنجایی که امواج صوتی نمی توانند از طریق استخوان عبور کنند، سونوگرافی برای تصویربرداری از ساختارهای واقع در عمق قفسه سینه، صورت یا سر استفاده نمی شود.

انجام دادن سونوگرافی کاملا بی خطر می باشد  و هیچ نوع آسیبی ندارد. در طول سونوگرافی، یک تکنسین یا رادیولوژیست ژل اولتراسوند را روی ناحیه مورد بررسی قرار می دهد. سپس یک کاوشگر پلاستیکی را در اطراف ناحیه از طریق ژل حرکت می دهند. این کاوشگر وظیفه تولید امواج صوتی و عکسبرداری را بر عهده دارد. تصاویر در زمان واقعی بر روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شوند و تکنسین احتمالاً کاوشگر را در زوایای مختلف حرکت می دهد تا تصاویر کافی از تمام ساختارهای مربوط به دست آورد. زمان لازم برای تکمیل امتحان متفاوت است، اما معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه است.

 

مزایای سونوگرافی

سونوگرافی ها از هیچ اشعه ای استفاده نمی کنند، بنابراین کاملا بی خطر هستند.

سونوگرافی باعث درد یا ناراحتی نمی شود.

سونوگرافی‌ها پویا هستند، به این معنی که تکنسین می‌تواند تصاویر را در حین انجام آزمایش ببیند و می‌تواند روی مناطق نگران کننده تمرکز کند.

در حالی که سونوگرافی در حال انجام است، پزشک می تواند یک سوزن را در هر ساختار مربوطه و سلول های نمونه برای بیوپسی (به نام بیوپسی هدایت شده با اولتراسوند) که زیر میکروسکوپ بررسی می شود، قرار دهد.

معایب سونوگرافی

سونوگرافی را نمی توان برای تصویربرداری از مناطق پنهان پشت استخوان (مانند داخل سر) استفاده کرد زیرا امواج صوتی نمی توانند از استخوان عبور کنند.

 

ویژگی های سونوگرافی

تصاویر اولتراسوند از غده تیروئید دارای ویژگی های خاصی هستند که می توانند اطلاعاتی را در مورد سلامت تیروئید و وجود بیماری منتقل کنند. اگر یک گره در داخل غده تیروئید وجود داشته باشد، به طور کلی در تصویربرداری اولتراسوند قابل مشاهده است و ظاهر آن برای به دست آوردن اطلاعات بالینی در مورد خود ندول ارزیابی می شود. سیستم های طبقه بندی متفاوتی برای پیش بینی خطر بدخیمی گره تیروئید بر اساس ویژگی های گره در تصویربرداری اولتراسوند ایجاد شده است. این ویژگی ها باید توسط پزشک انجام دهنده سونوگرافی به دقت ارزیابی شود تا به درستی خطر بدخیمی طبقه بندی شود و مشخص شود که آیا بیوپسی نیاز است یا خیر

تیروئید ها غده های پروانه ای شکل کوچکی هستند که اکثرا در بخش جلویی پایین گردن قرار گرفته اند. اگر توده‌ای روی آن دارید، به احتمال زیاد خودتان آن را پیدا کرده‌اید، اگرچه ممکن است پزشک شما آن را در طول معاینه فیزیکی تشخیص داده باشد. اگر خود به خود توده ای را کشف کرده اید، باید از پزشک خود بخواهید آن را بررسی کند.

 

معاینه بدنی

پزشک شما هر توده یا گرهی را که روی گردن دارید بررسی می کند. آنها ممکن است از شما سؤالاتی بپرسند تا بفهمند آیا در معرض خطر هستید یا خیر. سؤالات ممکن است در مورد این باشد که آیا شما در معرض تشعشعات بیش از حد قرار گرفته اید یا اینکه سابقه خانوادگی سرطان تیروئید یا بیماری تیروئید دارید.

 

آزمایشات خون

هیچ نوع آزمایش خونی وجود ندارد که توانایی تشخیص سرطان تیروئید را داشته باشد. با این حال، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یکی را برای کمک به تشخیص درست کارکرد غده تیروئیدتان دریافت کنید.

 

آزمایشات ژنتیکی

بر اساس سابقه خانوادگی، پزشک ممکن است آزمایش ژنتیکی را برای بررسی وجود ژن‌هایی که احتمال ابتلای شما به سرطان را افزایش می‌دهند، تجویز کند. همچنین می تواند تغییرات ژنتیکی را نشان دهد که می تواند نشانه ای از انواع خاصی از سرطان تیروئید باشد.

 Y/سونوگرافی چیست؟

بیوپسی

اگر توده تیروئید دارید، ممکن است لازم باشد آن را آزمایش کنید. بیوپسی نشان می دهد که سرطان است یا نه. برای انجام بیوپسی، پزشک شما از یک سوزن کوچک و نازک برای گرفتن نمونه کوچک از توده و شاید سایر نقاط اطراف آن استفاده می کند. احتمالاً این "نمونه برداری با سوزن ظریف" را در مطب پزشک خود دریافت خواهید کرد. پس از آن به هیچ زمان بهبودی نیاز نخواهید داشت.

سونوگرافی به پزشک کمک می کند تا در مورد گره(های) تیروئید اطلاعات بیشتری کسب کند. از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از تیروئید شما استفاده می کند. پزشک دستگاه کوچکی را که شبیه یک عصا است در جلوی غده تیروئید قرار می دهد. تصویر تیروئید و هر ندول، حتی آن‌هایی که نمی‌توانید احساس کنید، روی صفحه کامپیوتر نشان داده می‌شود.

سونوگرافی به پزشک شما نشان می دهد که یک توده پر از مایع است یا اینکه یک توده جامد است. یک جامد بیشتر احتمال دارد که سلول‌های سرطانی داشته باشد، اما هنوز برای پیدا کردن آن به آزمایش‌های بیشتری نیاز دارید. سونوگرافی همینطور اندازه و تعداد گره های تیروئید را تشخیص می دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

اسکن ید رادیویی

این آزمایش از ید رادیواکتیو استفاده می کند که توسط سلول های تیروئید جذب می شود. اسکن تابش تیروئید یا سایر قسمت های بدن را اندازه گیری می کند.

 

سی تی اسکن

توموگرافی کامپیوتری، که معمولا سی تی اسکن یا سی تی اسکن نامیده می شود، از اشعه ایکس ویژه استفاده می کند تا به پزشک شما نگاهی به داخل بدن شما بدهد. این می تواند اندازه و محل سرطان تیروئید و اینکه آیا به سایر قسمت های بدن شما سرایت کرده است یا خیر.

 

اسکن PET

پزشک شما ممکن است توموگرافی انتشار پوزیترون یا اسکن PET را توصیه کند. این آزمایش از مقادیر کمی از مواد رادیواکتیو به نام رادیو ردیاب، یک دوربین مخصوص و یک کامپیوتر برای مشاهده اندام‌ها و بافت‌های شما استفاده می‌کند. اسکن PET به تغییرات در سطح سلولی نگاه می کند. ممکن است بتواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و گسترش سرطان را بررسی کند. پزشک شما نتایج آزمایشات را به شما خواهد داد.

 

سونوگرافی متمرکز شده با شدت بالا (HIFU) برای مشاهده سرطان پروستات

هایفو درمانی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی پروستات استفاده می کند. امواج گرمایی ایجاد می کنند که سلول های سرطانی را از بین می برد. ممکن است برای سرطان پروستات HIFU داشته باشید که به خارج از پروستات گسترش نیافته یا پس از درمان در پروستات برگشته است.

 

هایفو چیست؟

هایفو درمانی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند. شما HIFU را از یک دستگاه دارید. این دستگاه امواج صوتی می دهد که پرتوی قوی به سرطان می دهد. این کار سلول های سرطانی پروستات را گرم کرده و از بین می برد.

 

چه کسانی می توانند هایفو داشته باشند؟

موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE) استفاده از HIFU را برای سرطان پروستات فقط در مراکز خاص یا به عنوان بخشی از آزمایشات بالینی توصیه می کند. NICE یک سازمان مستقل است که راهنمایی هایی را برای NHS برای بهبود مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد.

در موارد زیر ممکن است پزشک HIFU را توصیه کند:

در داخل غده پروستات وجود دارد. این سرطان موضعی پروستات است

فقط از پوشش پروستات می شکند. این سرطان محلی پیشرفته پروستات است

پس از درمان قبلی برگشته است. این درمان نجات است

اگر سرطان شما به سایر قسمت های بدن شما سرایت کرده باشد، نمی توانید هایفو داشته باشید. این سرطان متاستاتیک یا پیشرفته پروستات است.

شما ممکن است درمان هایفو را برای یکی از موارد زیر انجام دهید:

کل غده پروستات این HIFU کل پروستات است

نواحی خاص غده پروستات این هایفو کانونی است

 D/سونوگرافی چیست؟

قبل از درمان شما

نامه قرار ملاقات خود را برای هر روش خاصی برای آماده شدن برای HIFU بررسی کنید. شما درمان هایفو را در بیمارستان به صورت سرپایی انجام می دهید. این بدان معناست که معمولاً می توانید در همان روزی که هایفو دارید، آنجا را ترک کنید.

ممکن است قبل از درمان اسکن MRI انجام دهید. این برای یافتن موقعیت دقیق سرطان است تا پزشکان بتوانند درمان شما را برنامه ریزی کنند.

شما یک تنقیه برای تخلیه روده دارید. تنقیه کیسه‌ای پر از مایع با نازلی است که آن را در قسمت پشتی (مقعد) قرار می‌دهید. این باعث تخلیه یا اجابت مزاج می شود. یا یک نوشیدنی ملین مصرف می کنید.

 

معمولاً باید 6 ساعت قبل از عمل غذا خوردن را قطع کنید اما همچنان می توانید مایعات بنوشید.

پزشک از شما می خواهد که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید تا بگوید که با انجام درمان موافقت می کنید. این زمان خوبی برای پرسیدن تمام سوالاتی است که دارید.

جراح شما یک پروب HIFU را در مسیر پشتی شما (رکتوم) قرار می دهد. این کاوشگر امواج اولتراسوند با شدت بالا منتشر می کند که می تواند سلول های سرطانی پروستات شما را از بین ببرد. امواج اولتراسوند با شدت بالا از طریق گذرگاه پشتی به پروستات حرکت می کند.

این کاوشگر همچنین به عنوان یک سونوگرافی عمل می کند و تصویری را روی صفحه نمایش می دهد. این به جراح شما نشان می دهد که باید کجا را هدف قرار دهد. آنها پروب HIFU را برای درمان تمام سلول های سرطانی به اطراف حرکت می دهند.

درمان HIFU کل پروستات حدود 3 ساعت طول می کشد. HIFU به یک منطقه کوچکتر (HIFU کانونی) 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

وقتی کاملاً بیدار شدید، برای استراحت به بخش برمی‌گردید. پرستاران بررسی می‌کنند که آیا درد دارید یا خیر و در صورت نیاز به شما مسکن می‌دهند.

 

بعد از درمان شما

هنگامی که از داروی بیهوشی بهبود یافتید، معمولاً در همان روز می توانید به خانه بروید. بعد از بیهوشی عمومی نمی توانید به خانه برگردید. این به این دلیل است که مدتی طول می کشد تا داروی بیهوشی از بین برود.

ممکن است تا یک هفته برای تخلیه ادرار کاتتر داشته باشید. اگر با کاتتر به خانه بروید، پرستار به شما یاد می دهد که چگونه از آن مراقبت کنید. ترتیبی می دهند که حذف شود.

 

اثرات جانبی

پزشک قبل از امضای فرم رضایت، تمام عوارض جانبی احتمالی را برای شما توضیح می دهد.

همه درمان ها دارای عوارض جانبی هستند و مهم است که قبل از هایفو در مورد آنها بدانید. ممکن است برخی از این عوارض جانبی را داشته باشید.

 

درد

ممکن است در ناحیه بین بیضه ها و مسیر پشت (رکتوم) درد داشته باشید. برای کمک می توانید از مسکن استفاده کنید.

 

خون در ادرار شما

ممکن است مقداری خون یا قطعات کوچکی از بافت پروستات در ادرار خود داشته باشید. این می تواند برای چند هفته ادامه یابد.

 

مشکلات نعوظ

در ابتدا ممکن است در داشتن یا حفظ نعوظ مشکل داشته باشید. برای بسیاری از مردان این به حالت عادی باز می گردد. درمان ها می توانند به مشکلات نعوظ کمک کنند.

 

عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری شامل درد در دفع ادرار یا احساس سرما یا لرز است.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم یا اگر دمای بدن شما از 38 درجه سانتیگراد بالاتر رفت، فوراً با مرکز درمانی خود تماس بگیرید. عفونت های شدید می تواند زندگی را تهدید کند.

 

مشکلات دفع ادرار

اگر پروستات بعد از هایفو متورم شود، ممکن است در دفع ادرار دچار مشکل شوید. تورم می تواند مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن شما حمل می کند) را مسدود کند. این ممکن است بلافاصله پس از برداشتن کاتتر شما اتفاق بیفتد. به آن احتباس ادرار می گویند. ممکن است برای تخلیه ادرار برای مدت کوتاهی نیاز به کاتتر داشته باشید.

ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که یاد بگیرید چگونه یک کاتتر برای تخلیه ادرار خود در خانه قرار دهید. به این کار خود کاتتریزاسیون می گویند. وقتی مثانه خالی است کاتتر را بیرون می آورید. پرستار شما به شما یاد می دهد که چگونه این کار را انجام دهید.

 

عفونت در بیضه های شما

عفونت می تواند در لوله های کوچکی که اسپرم را از بیضه ها حمل می کنند شروع شود. ممکن است داشته باشید:

تورم در یک یا هر دو بیضه

درد یا حساسیت در یک یا هر دو بیضه شما

اگر تورم یا درد دارید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. ممکن است به قرص آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

عوارض جانبی طولانی مدت

عوارض جانبی احتمالی طولانی مدت عبارتند از:

مشکلات نعوظ

از دست دادن کنترل کردن ادرار یا همان بی اختیاری ادرار کردن

مشکلات دفع ادرار به دلیل انسداد مجرای ادرار

یک سوراخ بین مثانه و مسیر عقب - این نادر است

 S/سونوگرافی چیست؟

چرا سونوگرافی پروستات با بیوپسی انجام می شود؟

سونوگرافی پروستات با بیوپسی برای آزمایش سرطان زمانی که یک ندول یا توده احساس می شود انجام می شود. همچنین برای PSA بالا و برای برخی مشکلات، به ویژه در مورد ادرار که می تواند نشانه سرطان پروستات باشد، انجام می شود.

سونوگرافی پروستات با بیوپسی برای آزمایش سرطان زمانی که یک ندول یا توده احساس می شود انجام می شود. همچنین برای PSA بالا و برای برخی مشکلات، به ویژه در مورد ادرار که می تواند نشانه سرطان پروستات باشد، انجام می شود.

بیوپسی های بافت برای بررسی به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود. مراحل بعدی مراقبت از شما پس از انجام عمل و با نتایج آزمایشگاهی نهایی مورد بحث قرار می گیرد. اگر سرطان پیدا شود، آزمایشگاه به تومور عددی به نام نمره گلیسون می دهد که نشان دهنده میزان غیرطبیعی یا تهاجمی بودن سلول های تومور است.

آزمایش ژن DNA معمولاً روی سلول های تومور به عنوان روشی جدید برای اندازه گیری میزان تهاجمی تومور انجام می شود.

این مرحله متفاوت از مرحله سرطان است که بر اساس مکان، اندازه و اینکه آیا تومور گسترش یافته است.

تصمیمات درمانی برای سرطان پروستات بر اساس عوامل بسیاری از جمله سن بیمار و سلامت عمومی، امتیاز گلیسون سرطان، نتایج DNA و مرحله است.

بیوپسی می تواند منفی کاذب باشد. این بدان معناست که نمونه‌برداری‌ها سرطان پروستات را پیدا نکردند. 30 درصد از مردان مبتلا به سرطان پروستات، تقریباً 1 در 3، نتایج طبیعی بیوپسی را از اولین روش خواهند داشت.

در صورت بالا ماندن PSA، روش دوم با نمونه‌برداری‌های بیشتر برای جستجوی سرطان پروستات انجام می‌شود، و سرطان به شدت مشکوک است اما در اولین مجموعه بیوپسی یافت نشد. گاهی اوقات MRI، فناوری تصویربرداری تشدید مغناطیسی همراه با سونوگرافی برای کمک به یافتن یا هدف قرار دادن تومور برای بیوپسی استفاده می شود.

بیوپسی پروستات با هدایت اولتراسوند معمولاً یک روش کوتاه است که در بسیاری از بیمارستان ها موجود است و رایج ترین روشی است که برای بیوپسی پروستات استفاده می شود. فناوری MRI از سیم پیچ های مغناطیسی برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد پروستات و سرطان احتمالی استفاده می کند. MRI بسیار گران است، انجام آن زمان بیشتری می برد، جدیدتر است و هنوز در حال مطالعه است، کمتر در دسترس است اما در مدیریت موارد دشوار مفید است.

اکنون اجازه دهید کمی بیشتر در مورد آنچه در طول سونوگرافی ترانس رکتال و بیوپسی پروستات اتفاق می افتد صحبت کنیم.

برای شروع، شما در موقعیت راحتی قرار گرفته اید. اکثر بیماران برای این روش بیدار هستند.

یک پروب اولتراسوند با ژل روان کننده پوشانده شده و به آرامی در رکتوم شما قرار می گیرد. ژل به کاوشگر کمک می کند تا برای شما راحت تر باشد و برای گرفتن تصاویر سونوگرافی واضح مورد نیاز است. اندازه و شکل پروستات با حرکت آرام پروب در نزدیکی پروستات بررسی و اندازه گیری می شود. داروهای بی‌حس کننده در نزدیکی پروستات تزریق می‌شوند تا ناراحتی ناشی از بیوپسی را کاهش دهند. پروب اولتراسوند برای هدایت یک دستگاه بیوپسی سوزنی برای برداشتن حدود 12 قطعه کوچک از بافت پروستات استفاده می شود. با هر بیوپسی صدای کوبیدن را خواهید شنید. پس از بیوپسی، پروب اولتراسوند و سوزن برداشته می شود.

l/سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی کبدی صفراوی چیست؟

اولتراسوند یک تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا (امواج اولتراسوند) برای شکل دادن و بازسازی تصاویر و ساختارهای داخل بدن استفاده می کند. این یکی از روش‌های پاراکلینیکی برای تشخیص، پایش و درمان بیماری‌های شایع است که در اکثر مراکز پزشکی استفاده می‌شود.

سونوگرافی کبد و صفراوی یک سونوگرافی از کبد و مجاری صفراوی است که بر اساس رابطه ورید اجوف تحتانی، آئورت، ورید کبدی و ورید اجوف می تواند لوب ها، بخش ها و زیربخش های کبد را شناسایی کند.

 1. ساختار مجاری صفراوی داخل و خارج کبد

کیسه صفرا یک کیسه کوچک سبز رنگ به شکل گلابی است که در قسمت زیرین لوب سمت راست کبد قرار دارد، به طول حدود 6 تا 8 سانتی متر و عرض آن در صورت انبساط کامل 3 سانتی متر و حاوی حدود 30 تا 50 سی سی صفرا است. این قسمتی از مجرای صفراوی خارج کبدی است که از 3 قسمت پایه، بدن و گردن تشکیل شده است.

مجرای صفراوی از کیسه صفرا (مجرای کیستیک) به مجرای صفراوی مشترک 3-4 سانتی متر طول، 4-5 میلی متر در ابتدا عرض، 2.5 میلی متر در انتها باریک است. در قسمت بالایی مجرای کیستیک، دریچه هایی به نام دریچه هایستر وجود دارد که مجرای کیستیک را از تا شدن جلوگیری می کند و اجازه می دهد صفرا به راحتی جریان یابد.

کیسه صفرا و سیستم مجرای صفراوی توسط شاخه ای از شریان کبدی تغذیه می شود که ارتباط مستقیم بین کبد و دستگاه گوارش است. کیسه صفرا مخروطی شکل به طول 7 تا 10 سانتی متر و حاوی 30 تا 50 سی سی صفرا است. از هر لوب کبد، صفرا از مجاری کوچک به یک مجرای مشترک و سپس به مجرای مشترک کبدی منتهی به کیسه صفرا تخلیه می شود. صفرا از کیسه به دنبال مجرای صفراوی مشترک وارد دوازدهه می شود. 60 تا 70 درصد بزرگسالان مبتلا به مجرای لوزالمعده قبل از ورود به دوازدهه در مجرای صفراوی مشترک تخلیه می شوند، بنابراین کوله سیستیت حاد (ممکن است به پانکراتیت حاد مربوط باشد یا منجر به پانکراتیت حاد شود، به ویژه به دلیل انسداد: سنگ، ...) همراه است.

 

 1. وظیفه ذخیره کیسه صفرا چیست؟

کبدی که کار می کند به طور مداوم صفرا تولید می کند. صفرا ماده ای کمی غلیظ با رنگ زرد متمایل به سبز و طعمی تلخ است. صفرا نقش مهمی در هضم غذا دارد. نمک‌های صفراوی شامل سدیم گلیکوکولات و سدیم تاوروکولات هستند که مسئول تجزیه چربی‌ها هستند و فعالیت آنزیم‌های لیپاز را برای تجزیه لیپیدها افزایش می‌دهند. آنها همچنین به چربی های هضم شده کمک می کنند تا از دیواره روده عبور کنند.

 1. آناتومی مجاری صفراوی

مجاری صفراوی شامل مجاری صفراوی داخل و خارج کبدی است.

مجاری صفراوی داخل کبدی از لوله های داخل لوبولار منشأ می گیرند و سپس به مجاری پریلوبولار تخلیه می شوند. این لوله ها به هم متصل می شوند و در دهانه به هم می پیوندند و لوله های بزرگتری را تشکیل می دهند. محل مجرای صفراوی داخل کبدی شبیه ورید باب است. هر ورید سگمنتال یک یا دو مجرای صفراوی دارد که وارد ناف کبد می شود و یک مجرای کبدی راست و یک مجرای کبدی چپ را تشکیل می دهد.

مجاری صفراوی خارج کبدی ( مجاری صفراوی اصلی ) دارای 4 بخش است: ناف، امنتوم، پانکراتیکودئودنال خلفی و اینترامورال. دو بخش اول به پدانکل کبدی کمک می کنند، که شامل اجزای اصلی است که از طریق ناف به کبد و از آن خارج می شوند: سیاهرگ باب، شریان کبدی و مجرای صفراوی اصلی (مجرای مشترک کبدی). به ویژه، ورید پورتال در صفحه خلفی دمگل کبدی قرار دارد، صفحه قدامی از مجرای صفراوی اصلی نزولی در سمت راست و شریان کبدی صعودی در سمت چپ تشکیل شده است.

 1. سونوگرافی کبد صفراوی

روش سونوگرافی کبدی صفراوی: سونوگرافی از طریق شکم قبل از انجام سونوگرافی از بیمار خواسته می شود تا 8-6 ساعت ناشتا باشد، زیرا در صورت غذا خوردن، کیسه صفرا کوچک می شود و معاینه آن را دشوار می کند و منجر به از دست دادن صدمات جزئی می شود. با این حال، در موارد اورژانسی، پزشک می تواند سونوگرافی انجام دهد، اما همچنان نیاز به معاینه بالینی دارد.

روش انجام سونوگرافی کبد و صفراوی بیمار در وضعیت خوابیده به پشت دراز می کشد، نفس عمیق می کشد و نفس خود را حبس می کند تا کبد را پایین بیاورد و از گاز در روده بزرگ جلوگیری کند. پزشک ژلی را روی شکم اعمال می کند که به آشکارساز کمک می کند تا مطمئن شود که با بدن تماس پیدا می کند و از هوای بین آشکارساز و پوست انسان جلوگیری می کند.

مقالات پیشنهادی :

از فیبروسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

انجام سونوگرافی از کل شکم از جمله ناحیه اطراف کبد – صفرا.

نقش اولتراسوند، توموگرافی کامپیوتری در تشخیص و درمان بیماری کبد صفراوی

پس از پایان، پزشک ژلی را که ابتدا اعمال شده بود پاک می کند و فرآیند سونوگرافی را پایان می دهد. بیمار طبق دستورالعمل منتظر نتایج است.

مشاهده مجاری صفراوی داخل کبدی در صورتی که گشاد نشده باشند مشکل است. مجرای صفراوی اصلی که بر روی لایه های مورب یا موازی زیر دنده ها تجزیه و تحلیل می شود، یک ساختار لوله ای است که در جلوی ورید باب قرار دارد، معمولاً کمتر از 7 میلی متر قطر دارد، ممکن است بعد از جراحی یا در افراد مسن بزرگتر باشد.

در مورد اتساع انسدادی، مجرای صفراوی داخل کبدی گشاد شده به صورت لوله‌های هیپواکویک در پارانشیم کبدی شبیه به "پای خرچنگ" یا "پای عنکبوت" ظاهر می‌شود که به سمت ناف، جلوی شاخه‌های وریدها همگرا می‌شوند. هنگامی که مجرای صفراوی خارج کبدی مسدود می شود، مجرای کبدی چپ معمولا زودتر از مجرای کبدی راست گشاد می شود.

چرا کودک من به سونوگرافی نیاز دارد؟

معاینات اولتراسوند را می توان در بسیاری از قسمت های بدن انجام داد و به دلایل مختلفی انجام می شود، به عنوان مثال:

به شکل یا ساختار اعضای بدن نگاه کنید

علائم بیماری را بررسی کنید

به برنامه ریزی درمان بعدی پس از یک عمل کمک کنید

کمک به برنامه ریزی قبل از عمل

برای تشخیص زودهنگام، درمان و مدیریت بیماری ها

 d/سونوگرافی چیست؟

کودک خود را برای قرار ملاقات آماده کنید

برای برخی از ایده‌ها در مورد چگونگی آماده‌سازی فرزندتان برای این عمل، و نکاتی در مورد منحرف کردن حواس او و کمک به آرام ماندن او در طول عمل، به برگه اطلاعات ما کاهش ناراحتی فرزندتان در طول عمل مراجعه کنید.

ممکن است برای فرزند شما مفید باشد که این روش قبل از اینکه برای کارهای مهم خود وارد شود برای او توضیح داده شود. توضیح دهید که:

اسکن ها بدون درد هستند

یکی از والدین یا مراقب می توانند در طول اسکن در کنار کودک باشند

اکثر کودکان می‌توانند در حین انجام اسکن تلویزیون یا فیلم تماشا کنند، و شما می‌توانید اسباب‌بازی، وسیله الکترونیکی یا کتاب مورد علاقه فرزندتان را به همراه داشته باشید تا در حین اسکن حواس او پرت شود.

 

قبل از سونوگرافی

بسیار مهم است که مطمئن شوید دستورالعمل های آماده سازی در نامه قرار ملاقات فرزندتان را دنبال می کنید، حتی اگر قبلا سونوگرافی انجام داده اید. آماده سازی مورد نیاز بسته به اینکه کدام قسمت از بدن مورد بررسی قرار می گیرد متفاوت است.

 

در طول سونوگرافی

برای تمام معاینات، یکی از اعضای خانواده یا مراقب درخواست می شود که در کنار فرزند شما بماند تا به او کمک کند تا در مورد این روش احساس راحتی کند. اسکن در حالی انجام می شود که کودک شما روی تخت معاینه دراز کشیده و به پشت، پهلو یا شکم خود دراز بکشد.

سونوگرافیک دوربین اولتراسوند را روی پوست قرار می دهد. ژل اولتراسوند ویژه برای کمک به لغزش دوربین روی پوست استفاده می شود. بسیاری از تصاویر در مکان ها و موقعیت های مختلف گرفته می شوند.

 

بعد از سونوگرافی

گزارشی توسط رادیولوژیست تهیه و برای پزشک ارجاع کننده ارسال خواهد شد. گزارش اغلب در عرض چند روز در دسترس است، اما در صورت لزوم می توان زودتر دریافت کرد. اگر سؤالی در مورد اینکه چرا کودکتان به سونوگرافی نیاز دارد یا سؤالی در مورد نتایج اسکن دارید، لطفاً با پزشک خود صحبت کنید.

 

نکات کلیدی که باید به خاطر بسپارید

اولتراسوند یک آزمایش تصویربرداری غیر تهاجمی است که از هیچ گونه اشعه یونیزان استفاده نمی کند

بسیار مهم است که دستورالعمل های آماده سازی فردی خود را رعایت کنید

از والدین یا مراقبان درخواست می شوند که در طول سونوگرافی در کنار فرزند خود بمانند

می توانید بلافاصله بعد از سونوگرافی از بخش خارج شوید

 

نکات کلیدی در مورد سونوگرافی در کودکان

سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل بدن استفاده می کند

اولتراسوند از هیچ گونه اشعه یونیزان استفاده نمی کند

اسکن اولتراسوند به پزشکان در تشخیص و نظارت بر شرایط پزشکی، برنامه ریزی جراحی و راهنمایی درمان کمک می کند

 

سونوگرافی فرزندم چقدر طول می کشد؟

انجام سونوگرافی معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد البته بستگی به قسمتی از بدن دارد که اسکن می شود.

 

اسکن اولتراسوند چگونه کار می کند؟

کودک شما روی میزی در کنار دستگاه سونوگرافی دراز خواهد کشید. این معاینه توسط یک سونوگرافیست که در زمینه اسکن سونوگرافی آموزش دیده است انجام می شود. سونوگرافی از دوربینی استفاده می کند که مقداری ژل روی آن قرار دارد. سونوگرافی دوربین را روی ناحیه ای که نیاز به اسکن دارد قرار می دهد. این دوربین از امواج صوتی استفاده می کند که از اندام ها حرکت می کند و پژواک ایجاد می کند. این پژواک ها به عکس تبدیل می شوند تا پزشکان بتوانند آنچه را که در داخل بدن اتفاق می افتد ببینند.

 d/سونوگرافی چیست؟

وقتی فرزندم سونوگرافی خود را انجام می دهد چه کسی را ملاقات می کند؟

فردی که سونوگرافی را انجام می دهد سونوگرافیست نامیده می شود. آنها می توانند به سؤالات شما پاسخ دهند و به فرزندتان اجازه دهند که بداند چه کاری باید انجام دهد.

گاهی اوقات، یک رادیولوژیست (پزشکی که تصویربرداری را تفسیر می کند) نیز ممکن است وارد شود و در حین انجام اسکن ها به آن ها نگاه کند. شما و فرزندتان ممکن است با افراد دیگری مانند یک پرستار یا یک درمانگر نیز ملاقات کنید.

 

وقتی فرزندم سونوگرافی خود را انجام دهد چه چیزی را می بیند؟

اتاق سونوگرافی باید تاریک باشد تا سونوگرافیک بتواند تصاویر کودک شما را روی صفحه نمایش خود ببیند.

یک تخت در داخل اتاق وجود دارد که کودک شما می تواند روی آن دراز بکشد. آنها می توانند تلویزیون تماشا کنند یا کتاب بخوانند در حالی که برای آنها سووگرافی انجام می دهند.

 

دوربین اولتراسوند

این همان چیزی است که دوربین اولتراسوند به نظر می رسد. به آن مبدل می گویند. آنها در اشکال و اندازه های مختلف هستند - اما همه آنها عکس می گیرند. مبدل روی پوست کودک شما قرار می گیرد تا از او عکس بگیرد.

سونوگرافیک از ژل روی دوربین استفاده خواهد کرد. این به لغزش نرم آن روی پوست کمک می کند. بعد از گرفتن عکس به راحتی پاک می شود.

 

آیا کودک من قبل از سونوگرافی نیاز به آمادگی دارد؟

اگر کودک شما در حال انجام اسکن از ناحیه شکم است، اغلب باید حدود 4 ساعت قبل از قرار ملاقات، خوردن و نوشیدن را متوقف کند.

اگر کودک شما در حال انجام اسکن از مثانه و کلیه های خود است، اگر بتواند این مشکل را مدیریت کند، باید سعی کند مثانه پر داشته باشد. وقتی قرار ملاقات فرزندتان تنظیم شد، دستورالعمل هایی دریافت خواهید کرد.

برخی ها ممکن است برای آرام کردن فرزندان خود قبل از اسکن نیاز به آرام بخش داشته باشند. پزشک قبل از انجام اسکن در این مورد با شما صحبت خواهد کرد. اگر کودک شما به آرامبخش نیاز دارد، قرار ملاقات شما بیشتر طول می کشد.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

فرزند من در طول سونوگرافی خود باید چه کاری انجام دهد؟

مهم است که کودک شما سعی کند در حین انجام اسکن ثابت بماند. اگر آنها بیش از حد در اطراف حرکت کنند، می تواند تصاویر را تار کند. برای کودک شما اشکالی ندارد که به طور طبیعی نفس بکشد، پلک بزند و آرام بماند.

اگر کودک شما از قفسه سینه یا ناحیه شکم عکس می گیرد، ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی نفس خود را حبس کند. شما می توانید این را قبل از قرار ملاقات آنها تمرین کنید.

 

چه چیزی را می پوشند

از کودک خود بخواهید لباس راحتی بپوشد. پوشیدن لباس هایی که به راحتی می توان آن ها را پوشید، ایده خوبی است. ممکن است کودک شما نیاز داشته باشد که لباس های خود را بلند کند یا لباس‌هایی را که جلوی دوربین قرار دارد در بیاورد. ژل اولتراسوند به سرعت خشک می شود و اگر به لباس کودک شما برسد به راحتی شسته می شود.

 

چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم تا برای سونوگرافی خود آماده شود؟

تاریخ و زمان اسکن فرزندتان را بررسی کنید و ببینید آیا کاری وجود دارد که از قبل برای آماده شدن باید انجام دهید. اگر در مورد اسکن سوالی دارید، با مرکزی که در آن اسکن انجام می شود تماس بگیرید. بخواهید با پذیرش در بخش سونوگرافی صحبت کنید.

 s/سونوگرافی چیست؟

بازی درمانی

برخی از مراکز ها دارای درمانگرهایی هستند که می توانند با کودک شما و اسکن او همراه باشند. آن‌ها می‌توانند از کودک شما با فعالیت‌هایی حمایت کنند تا به او در انجام اسکن احساس راحتی بیشتری کند.

گاهی اوقات، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه فرزندتان اسکن شود، منتظر بمانید. بهتر است چیزهایی مانند کتاب یا اسباب بازی برای سرگرم کردن فرزندتان همراه داشته باشید. کودک شما ممکن است بتواند یک اسباب بازی نرم یا تسلی دهنده مورد علاقه خود را با خود در اسکن قرار دهد.

سونوگرافی سالین

سونوگرافی سالین یک گزینه خط اول رو به رشد برای تشخیص علت ناباروری است.

سونوگرافی سالین پزشکان را قادر می سازد تا بینش های مورد نیاز خود را برای تشخیص دقیق بدون ایجاد ناراحتی بی مورد برای بیمار جمع آوری کنند.

 

مزایا و کاربردهای اولتراسوند

برای زنانی که برای باردار شدن تلاش می کنند، می تواند یک زمان استرس زا و زمان تست ها و سوالات زیادی باشد. شروع با یک معاینه راحت و بدون درد می تواند تا حد زیادی به بهبود رضایت بیمار و تجربه کلی کمک کند.

سونوگرافی سالین که سونوگرافی نمکی یا سونوهیستروگرام نیز نامیده می شود ، به سرعت به اولین انتخاب پزشکان برای ارزیابی رحم و لوله های فالوپ نسبت به هیستروسالپنگوگرام (HSG)  تبدیل می شود. HSG از ماده حاجب در رحم و لوله های فالوپ و همچنین اشعه ایکس برای مشاهده داخل رحم و ارزیابی لوله های فالوپ استفاده می کند.

در طول سونوگرافی سالین ، قبل از انجام سونوگرافی ترانس واژینال توسط پزشک یا سونوگرافیک، مقدار کمی محلول نمکی به داخل رحم تزریق می شود. محلول نمکی به ایجاد تصاویر واضح از آندومتر در طول اسکن اولتراسوند کمک می کند ، که به دنبال رشد داخل رحمی ، اندازه و شکل رحم و مشکلات آندومتر است. مایع با حباب هم چنین می تواند برای مشاهده نحوه عبور مایع از لوله های فالوپ برای ارزیابی باز یا مسدود بودن آنها استفاده شود.

 

سه مزیت اصلی سونوگرافی سالین

هر دو آزمایش اطلاعات ارزشمندی را برای زنانی که با ناباروری مقابله می کنند ارائه می دهد. با این حال، تزریق سالین با سونوگرافی سه بعدی سه مزیت اصلی را به عنوان اولین معاینه تشخیصی به بیماران ارائه می دهد.

 1. راحتی

سونوهیستروگرام جایگزین HSG به عنوان اولین انتخاب پزشکان می شود، زیرا بدون ایجاد ناراحتی بی مورد برای بیمار، دید واضحی از رحم و آندومتر ارائه می دهد. از طرف دیگر HSG اغلب باعث گرفتگی دردناک می شود.

یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن باروری در مورد مقایسه HSG با سونوگرافی انفوزیون نمکی نشان داد که "تعداد قابل توجهی" از زنان در طول HSG درد را تجربه کردند و زنان بیشتری بعد از عمل HSG ناراحتی بیشتری داشتند.

سونوگرافی یک معاینه آشنا و راحت است که می تواند مستقیماً از مطب پزشک انجام شود. بیمار هم چنین می تواند همان دیدگاه های پزشک خود را ببیند و یافته ها را در زمان واقعی مورد بحث قرار دهد.

 1. دقت

مطالعات نشان می‌ دهند که سونوگرافی انفوزیونی سالین به اندازه HSG برای ارزیابی رحم دقیق است، اگر نه بیشتر. تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن جراحان لاپاروندوسکوپی نشان داد که سونوهسیتروگرافی نسبت به HSG در تشخیص پولیپ ها، فیبروم های رحمی، چسبندگی ها و سپتاها در بیماران نابارور حساسیت و ویژگی بسیار بالاتری دارد. استفاده از سونوگرافی سه بعدی می تواند نماهای واضحی از بافت های نرم ارائه دهد که در اشعه ایکس به خوبی دیده نمی شوند.

 

توده رحم سونوگرافی تزریق شده با نمک

انجمن باروری هم چنین به این نتیجه رسید که سونوهیستروگرافی با توجه به دقت و میزان بالای رضایت بیمار، انتخاب قابل قبول تری برای غربالگری باز بودن لوله نسبت به HSG است.

 1. ایمنی

قرار گرفتن در معرض تشعشعات در چند دهه گذشته به شدت افزایش یافته است زیرا آن ها بیشتر و بیشتر تحت آزمایش های تصویربرداری قرار می گیرند. اگرچه خطر ابتلا به سرطان ناشی از اشعه ایکس کم است، اما بهتر است تا آنجا که ممکن است، قرار گرفتن در معرض آن را محدود کنید.

HSG بیماران را در معرض پرتوهای یونیزان قرار می دهد و هم چنین خطر کمی حساسیت برخی از بیماران به ماده حاجب وجود دارد. سونوگرافی بدون قرار گرفتن در معرض تابش و هیچ اثر مضر شناخته شده ای ندارد.

سونوگرافی تزریق شده با نمک یک گزینه دقیق و کم تهاجمی با ناراحتی کمتر نسبت به HSG برای ارزیابی زنانی که ممکن است نابارور باشند ارائه می دهد. انتخاب اولتراسوند ابتدا تضمین می کند که زنان ارجاع شده برای HSG کسانی هستند که احتمالاً لوله های فالوپ مسدود شده اند و نیاز به بررسی بیشتر دارند. متخصصان زنان می توانند درد و ناراحتی را تا آنجا که ممکن است در این دوران استرس زا در زندگی بیمار محدود کنند.

 

داپلر و پیشگیری از خطرات بارداری

ظهور داپلر رنگی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از سونوگرافی امکان ارزیابی بهتر گردش خون جنین و عملکرد قلب را فراهم کرد. امروزه از داپلر برای ارزیابی گردش خون جنین برای ارزیابی سلامت جنین و زنان زایمان در مورد جنین آسیب دیده استفاده می شود.

به نظر می رسد درمان پیشگیرانه تنها در صورتی موثر باشد که در سه ماهه اول شروع شود و تشخیص زودهنگام را حیاتی می کند. ارزیابی خطر پره اکلامپسی را می توان با ماشین حساب خطر پره اکلامپسی بنیاد پزشکی جنین تکمیل کرد.

سونوگرافی سه ماهه اول نیز برای تعدادی از نشانه های پزشکی منحصر به فرد در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود. سونوگرافی برای قرار دادن سوزن در آمنیوسنتز بسیار مهم است. همچنین برای هدایت سوزن برای برداشتن نمونه خون بند ناف برای ارزیابی بیومارکرهای مختلف مرتبط با سلامت جنین استفاده می شود.

 

سونوگرافی اولیه جنین

پیشرفت‌ های اخیر در فناوری اولتراسوند وضوح بهتری را برای جزئیات دقیق ‌تر ارائه می ‌دهد. توسعه سونوگرافی سه بعدی به پزشکان توانایی تشخیص نقایص ساختاری سطحی جنین و نقایص کام ثانویه و همچنین نظارت بر فعالیت قلبی جنین و تجسم روابط پیچیده ‌تر آناتومیک قلب جنین را برای پزشکان به ارمغان آورد که  ناهنجاری‌ های قلبی جنین را شناسایی می ‌کند. آموزش اولتراسوند نیز در حال افزایش است، اما انجام آزمایشات سه ماهه اول مامایی جزو سخت ترین هاست. برای بیماران، سونوگرافی بهتر منجر به تشخیص زودهنگام ناهنجاری های جنینی می شود که می تواند به آن ها کمک کند تا تصمیمات آگاهانه تری در مورد بارداری خود بگیرند.

همان طور که به آینده نگاه می کنیم، استفاده از هوش مصنوعی در سونوگرافی پیش از تولد در حال افزایش است. در سونوگرافی سه ماهه اول، هوش مصنوعی می ‌تواند به تشخیص و شناسایی اندام ‌های جنین، ارزیابی رشد جنین، و اندازه ‌گیری خودکار شفافیت نوکال و طول تاج تاج کمک کند.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونو گرافی لگن

آمادگی سونو گرافی شکم

آمادگی سونو گرافی فیبرواسکن

آمادگی سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی

سونوگرافی برای مراقبت های پیشرفته

سونوگرافی ممکن است به تصمیم گیری بالینی برای تیم های درمان کننده بیماران GDM کمک کند سونوگرافی مدت هاست که روشی قابل اعتماد برای تخمین وزن جنین بوده است، اگرچه یک مطالعه نشان می دهد که سونوگرافی ممکن است اندازه جنین را بیش از حد تخمین بزند.

سونوگرافی می تواند به کشف علائم ماکروزومی جنین در اواخر سه ماهه سوم در بیماران مبتلا به دیابت بارداری کمک کند. هم چنین برای تشخیص ناهنجاری ‌های مادرزادی، اطلاع ‌رسانی درباره نحوه زایمان، نظارت بر تغییرات جفت و احتمالاً پیش ‌بینی دیابت بارداری در مراحل اولیه بارداری، حیاتی است.

سونوگرافی کلیه کودکان چیست؟

سونوگرافی کلیه کودکان معاینه کلیه ها و مثانه با دستگاه سونوگرافی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از اندام های مختلف بدن کودک شما استفاده می کند.

مطالعات اولتراسوند کلیه معمولاً برای بررسی علل عفونت های دستگاه ادراری (عفونت های مؤثر بر ادرار یا اندام هایی که ادرار را تشکیل می دهند و ترشح می کنند) انجام می شود. آنها گاهی اوقات در کودکان بسیار خردسال انجام می شوند تا پزشکان بتوانند تغییرات رشد نوزاد را که در اسکن هایی که در زمانی که کودک هنوز در رحم مادر بود انجام شده است، پیگیری کنند.

معاینات اولتراسوند به ویژه در بررسی کبد و کلیه مفید است، اما می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد سایر اندام هایی که ممکن است در طول معاینه دیده شوند، ارائه دهد.

 

چگونه فرزندم را برای سونوگرافی کلیه کودکان آماده کنم؟

کودک شما باید مایعات شفاف بدون گاز مصرف کند تا مثانه را پر کند و اجازه دهد مثانه به درستی در تصاویر سونوگرافی کلیه دیده شود. آب بهترین مایع برای نوشیدن برای آماده شدن برای سونوگرافی کلیه است، اما آب میوه های شفاف (مانند سیب یا انگور فرنگی سیاه) یا کوردیال نیز مناسب هستند.

غذا و هوا در معده و روده انجام و تفسیر سونوگرافی کلیه را دشوار می کند، بنابراین مهم است که کودک شما قبل از مطالعه سونوگرافی غذا نخورد. نوشابه های گازدار نیز معده و روده را پر از گاز می کنند، بنابراین نباید آنها را مصرف کرد. مدت زمانی که کودک شما باید بدون غذا بماند به سن او بستگی دارد. از بچه‌های خیلی خردسال خواسته می‌شود که فقط ۳ ساعت ناشتا بمانند، اما از بچه‌های بزرگ‌تر خواسته می‌شود تا ۱۰ ساعت ناشتا باشند. اغلب بهترین کار این است که وقت اولتراسوند را در اوایل روز تعیین کنید تا کودک شما تا حد امکان کمتر بیدار باشد بدون اینکه بتواند غذا بخورد.

اگر کودک شما داروها را با مایعات شفاف مصرف می کند، می توان آنها را قبل از سونوگرافی به طور معمول مصرف کرد. اگر کودک شما نیاز به مصرف دارو همراه با غذا دارد، باید با پزشک خود در مورد زمان مصرف دارو و مطالعه اولتراسوند صحبت کنید.

 

در طول سونوگرافی کلیه کودکان چه اتفاقی می افتد؟

یک مبدل (دستگاه کوچک، صاف و دستی)، که انرژی الکتریکی را از کامپیوتر دستگاه اولتراسوند به امواج صوتی تبدیل می‌کند، روی شکم قرار می‌گیرد و به آرامی روی پوست حرکت می‌کند.

از یک ژل شفاف برای ایجاد تماس نزدیک مبدل با پوست استفاده می شود و به آن اجازه می دهد تا به آرامی روی پوست شکم بلغزد. امواج صوتی که از بدن به مبدل باز می گردند، دوباره به انرژی الکتریکی تبدیل می شوند، که سپس توسط کامپیوتر دستگاه اولتراسوند تجزیه و تحلیل می شود تا تصویر یا تصویری ایجاد شود که می تواند روی صفحه ویدئوی دستگاه اولتراسوند دیده شود.

 

آیا سونوگرافی کلیه کودکان عوارض بعدی دارد؟

امواج اولتراسوندی که برای معاینات سونوگرافی تشخیصی استفاده می شود توسط انسان قابل احساس نبوده و هیچ آسیبی ایجاد نمی کند.

ژل مورد استفاده در مطالعه در آب شسته می شود و نباید لباس را لکه دار کند. ممکن است به صورت پودر سفید روی پوست کودک شما خشک شود.

کودک شما قبل، در حین یا بعد از آزمایش احساس متفاوتی نخواهد داشت و می تواند پس از مطالعه به مدرسه، مهدکودک یا مراقبت از کودک بازگردد، مشروط بر اینکه دلیل پزشکی برای انجام ندادن آن وجود نداشته باشد.

 

s/سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی کلیه کودکان چقدر طول می کشد؟

زمان انجام سونوگرافی با توجه به سن و سطح همکاری کودک و دلیل انجام اسکن متفاوت است. با این حال، اگر کودک همکاری داشته باشد، معمولاً 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. اگر مثانه قبل از شروع معاینه پر نشود و سونوگرافیک باید منتظر پر شدن مثانه باشد، ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

 

خطرات سونوگرافی کلیه کودکان چیست؟

مطالعه سونوگرافی کلیه کودکان یک روش بی خطر است که هیچ آسیبی ندارد. اگر گاز زیادی در شکم وجود داشته باشد یا بیمار نتواند ثابت بماند، ممکن است برخی از اندام ها یا نواحی داخل بدن به درستی دیده نشوند و معاینه ممکن است تمام اطلاعاتی را که پزشک شما انتظار داشت دریافت کند، ارائه نکند. به عنوان مثال، معاینه اولتراسوند ممکن است علت علائم کودک را نشان ندهد و ممکن است تحقیقات بیشتری لازم باشد.

 

مزایای سونوگرافی کلیه کودکان چیست؟

مطالعه اولتراسوند برای نوزادان و کودکان بسیار مناسب است، زیرا هیچ اشعه ایکس مضر وجود ندارد و معاینه اولتراسوند را می توان بدون آرام کردن کودک، ثابت نگه داشتن یا تغییر تنفس انجام داد (اگرچه گاهی اوقات ممکن است از کودکان بزرگتر خواسته شود که این کار را انجام دهند. نفس عمیق بکشید یا نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنید). مطالعات سونوگرافی عوارض جانبی ندارد و معمولاً می تواند کلیه ها و مثانه را خیلی راحت و واضح نشان دهد.

 

سونوگرافی کلیه کودکان توسط چه کسانی انجام می شود؟

معاینات اولتراسوند توسط رادیوگراف (همچنین به عنوان یک تکنسین تصویربرداری پزشکی - MIT شناخته می شود) یا پزشکی که آموزش های ویژه ای را در سونوگرافی گذرانده است انجام می شود. رادیوگراف اغلب "سونوگرافیست" نامیده می شود و پزشکی که معاینه سونوگرافی را انجام می دهد گاهی اوقات "سونولوژیست" نامیده می شود.

این تصاویر معمولاً توسط سونوگرافیک تحت نظارت رادیولوژیست یا سایر متخصصان پزشکی تهیه می شود. متخصصان زنان و زایمان و قلب دو متخصص دیگر پزشکی هستند که به طور معمول از سونوگرافی در عمل پزشکی خود استفاده می کنند. رادیولوژیست یک پزشک متخصص است که برای تفسیر تصاویر پزشکی و ارائه گزارش به پزشک آموزش دیده است. گاهی اوقات رادیولوژیست کودک شما را معاینه می کند یا برخی از تصاویر گرفته شده را تماشا می کند.

 

چه زمانی می توانم منتظر نتایج سونوگرافی کلیه فرزندم باشم؟

مدت زمانی که پزشک کودک شما طول می کشد تا یک گزارش کتبی در مورد آزمایش یا روش دریافت کند بسته به موارد زیر متفاوت است:

فوریت هایی که پزشک فرزند شما به نتایج آن نیاز دارد؛

پیچیدگی آزمون یا روش؛

آیا اطلاعات بیشتری از پزشک کودک شما قبل از انجام آزمایش یا روش مورد نیاز است که توسط رادیولوژیست تفسیر شود.

آیا کودک شما قبلاً عکس‌برداری با اشعه ایکس یا سایر تصویربرداری‌های پزشکی داشته است که باید با این آزمایش یا روش مقایسه شود

سونوگرافی شکم چیست؟

سونوگرافی شکم آزمایشی است که در آن تصاویری از احشاء فوقانی شکم یا اندام های جامد به دست می آید. این تصاویر برای ضبط از طریق تصویربرداری در زمان واقعی از اندام های شکم مانند کلیه ها، کیسه صفرا، پانکراس یا کبد مورد نیاز است. گاهی اوقات رگ های خونی مرتبط یا متصل به این اندام ها را می توان با سونوگرافی مانند آئورت نیز بررسی کرد.

از آنجایی که تصاویر در زمان واقعی گرفته می‌شوند، مانند تماشای تلویزیون زنده، سونولوژیست‌ها و سونوگرافیست‌ها می‌توانند در چندین صفحه اسکن کنند تا هر اندام را از دیدگاه‌های مختلف اسکن کنند. جامعه پزشکی با اضافه شدن سونوگرافی های تشخیصی بسیار پیشرفت کرده است. سونوگرافی ها آزمایش های ساده و غیرتهاجمی آسانی هستند.

اسکن های اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ضبط تصاویر و فیلم های داخل بدن استفاده می کنند.

تصاویر اولتراسوند در زمان واقعی گرفته می شود. این آزمایش رایج ترین آزمایشی است که برای مشاهده و بررسی جنین در زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد، اما کاربردهای بالینی بسیار دیگری نیز دارد.

 s/سونوگرافی چیست؟

چرا سونوگرافی شکم انجام می شود؟

سونوگرافی شکم برای بررسی اندام های اصلی در حفره شکم استفاده می شود. این اندام ها شامل کیسه صفرا، کلیه ها، کبد، پانکراس و طحال هستند.

در واقع، اگر شما مردی بین 65 تا 75 سال هستید و سیگار می کشید یا سیگار می کشیدید، کلینیک توصیه می کند برای بررسی آنوریسم آئورت شکمی یک سونوگرافی شکمی انجام دهید.

اگر پزشک شما مشکوک به داشتن یکی از این شرایط دیگر باشد، ممکن است سونوگرافی شکم در آینده نزدیک شما انجام شود:

لخته خون

اندام بزرگ شده (مانند کبد، طحال یا کلیه)

مایع در حفره شکم

سنگ کیسه صفرا

فتق

پانکراتیت

انسداد کلیه یا سرطان

سنگ کلیه

سرطان کبد

آپاندیسیت

تومورها

سونوگرافی شکم نیز ممکن است برای کمک به راهنمایی پزشک در طی برخی از روش ها استفاده شود. برای مثال:

در طول بیوپسی شکم، پزشک ممکن است از سونوگرافی استفاده کند تا ببیند سوزن را کجا قرار دهد تا نمونه کوچکی از بافت برداشته شود.

سونوگرافی ممکن است به پزشک شما در تخلیه مایع از کیست یا آبسه کمک کند.

پزشک شما ممکن است از سونوگرافی برای بررسی جریان خون در داخل شکم شما استفاده کند.

 

خطرات سونوگرافی شکم چیست؟

سونوگرافی شکم هیچ خطری ندارد. برخلاف اشعه ایکس یا سی تی اسکن، سونوگرافی ها از اشعه استفاده نمی کنند، به همین دلیل است که پزشکان ترجیح می دهند از آن برای بررسی رشد نوزادان در زنان باردار استفاده کنند.

تصویربرداری سونوگرافی جنین تصاویری را در زمان واقعی از جنین ارائه می دهد. اگرچه این تصاویر می‌توانند برای والدین آینده یادگاری هیجان‌انگیزی باشند، اما سازمان غذا و داروی ایالات متحده به والدین توصیه می‌کند که اسکن اولتراسوند را فقط در صورت نیاز پزشکی خاص انجام دهند. هیچ چیز از قرار دادن جنین در معرض سونوگرافی های اضافی غیر ضروری به دست نمی آید، بنابراین FDA توصیه می کند از این "فیلم های یادگاری" خودداری کنید.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تصویربرداری اولتراسوند و مانیتور ضربان قلب به جنین آسیب برساند وجود ندارد. با این حال، پزشکان هنوز نمی توانند مطمئن باشند که خطرات دیگر وجود ندارد. سونوگرافی می تواند بافت های شکم را کمی گرم کند. در برخی موارد، می تواند حباب های بسیار کوچکی در برخی بافت ها ایجاد کند. اثرات بلندمدت این امر شناخته شده نیست.

 

چگونه برای سونوگرافی شکم آماده شوم؟

از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید به نوشیدن آب و داروهای خود مانند قبل از سونوگرافی ادامه دهید یا خیر. این به این دلیل است که غذای هضم نشده در معده و ادرار در مثانه می‌تواند امواج صوتی را مسدود کند و در نتیجه گرفتن تصویر واضح برای تکنسین دشوار باشد.

اگر از کیسه صفرا، کبد، لوزالمعده یا طحال خود سونوگرافی انجام دهید، برای روزه گرفتن استثنا وجود دارد. در این موارد، ممکن است به شما دستور داده شود که عصر قبل از آزمایش یک وعده غذایی بدون چربی بخورید و بعد از آن ناشتا باشید.

 

آزمایش چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام سونوگرافی شکم، از شما خواسته می شود که لباس بیمارستان را بپوشید و جواهرات یا اشیایی که ممکن است در اسکن اختلال ایجاد کند را بردارید.

سپس روی یک میز دراز می‌کشید و شکمتان باز است.

یک تکنسین سونوگرافی (سونوگرافیک) ژله روان کننده مخصوصی را روی شکم شما قرار می دهد.

این ژل از ایجاد حفره های هوا بین پوست و مبدل اولتراسوند که شبیه میکروفون است جلوگیری می کند.

امواج صوتی به بدن ارسال می شود. این امواج آنقدر بلند هستند که گوش انسان نمی تواند بشنود. اما امواج در هنگام برخورد با یک جسم متراکم، مانند یک عضو یا نوزاد، بازتاب می‌کنند.

اگر در ناحیه شکم خود درد دارید، ممکن است در حین سونوگرافی کمی احساس ناراحتی کنید. مطمئن شوید که اگر درد شدید شد، فوراً به تکنسین خود اطلاع دهید.

برخی عوامل یا شرایط ممکن است با نتایج سونوگرافی تداخل داشته باشند، از جمله:

چاقی شدید

غذای داخل معده

باریم (ماعی که در برخی آزمایشات می بلعید و به پزشک کمک می کند معده و دستگاه گوارش شما را ببیند) باقیمانده در روده ها از یک روش اخیر باریم

گاز اضافی روده

وقتی اسکن انجام شد، تکنسین ژل را از روی شکم شما پاک می کند.

 d/سونوگرافی چیست؟

بعد از آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

رادیولوژیست تصاویر اولتراسوند شما را تفسیر می کند. پزشک نتایج را در یک قرار ملاقات بعدی با شما در میان خواهد گذاشت. پزشک شما ممکن است اسکن بعدی یا آزمایشات دیگری را بخواهد و قرار ملاقاتی را برای بررسی مشکلاتی که پیدا شده است تعیین کند.

 

چرا به سونوگرافی نیاز دارم؟

رایج ترین استفاده از سونوگرافی شکم، بررسی مورفولوژی (که شکل و ساختار اندام های جامد داخلی اصلی است) در ناحیه شکم شما است. اندام هایی که معمولاً ارزیابی می شوند عبارتند از کلیه ها، کبد، کیسه صفرا، پانکراس، طحال و رگ های خونی اطراف. اولتراسوند تصاویری از این اندام ها تولید می کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ ناهنجاری وجود ندارد.

همچنین در صورت بروز هر گونه درد یا اتساع شکم در تلاش برای تشخیص علت درد، پزشک ممکن است سونوگرافی شکم را توصیه کند. به عنوان مثال، آزمایش خون ممکن است نشان دهد که کبد شما به درستی کار نمی کند، بنابراین یک سونوگرافی شکمی برای ارزیابی اندازه، شکل و ظاهر آن اندام خاص انجام می شود. کبد را می توان از نظر علت زردی بررسی کرد تا کبد را از نظر نفوذ چربی و یا توده یا ضایعه ارزیابی کرد.

اگر پزشک معاینه فیزیکی انجام دهد و متوجه شود که یکی از اندام های شکمی شما بزرگ شده است، سونوگرافی اکتشافی تجویز می شود. اندام های بزرگ نشان دهنده یک ناهنجاری است.

سونوگرافی شکم همچنین می تواند برای تشخیص وجود سنگ کیسه صفرا، سنگ کلیه یا مجاری صفراوی مسدود شده استفاده شود.

علاوه بر این، اگر شما آنوریسم آئورت دارید (یا احتمال ابتلا به آن وجود دارد)، از سونوگرافی برای یافتن، اندازه‌گیری و نظارت بر آنوریسم استفاده می‌شود. این آنوریسم ها ممکن است به صورت یک برآمدگی بزرگ و ضربان دار در شکم ظاهر شوند، اما در بسیاری از مواقع این اتساع آئورت می تواند مورد توجه قرار نگیرد و تنها زمانی که معمولاً به دلایل دیگری سونوگرافی شکم انجام می شود، دیده می شود.

سونوگرافی شکم نیز ابزار مفیدی در زمینه سرطان شناسی است. اگر نوع خاصی از سرطان دارید، می توان از سونوگرافی شکم برای بررسی متاستاز استفاده کرد. تومورها، کیست ها و جمع آوری مایعات می توانند همه عناصری باشند که در سونوگرافی شکم یافت می شوند.

تکنسین انجام سونوگرافی

سونوگرافی لگن روشی است که به پزشک اجازه می دهد تا به آنچه در داخل لگن شما می گذرد نگاه کند. این فضای بین استخوان های لگن شما است که شامل استخوان مثلثی شکل بزرگ در پایین ستون فقرات شما (ساکروم)، دنبالچه، مثانه، اندام های جنسی و راست روده است.

پزشک شما ممکن است آزمایش را برای تشخیص درد، تورم یا عفونت غیرقابل توضیح در لگن درخواست کند. این به پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا رشد یک کیست پر از مایع، یک تومور جامد یا نوع دیگری از توده است.

سونوگرافی لگن یک روش بی خطر است که می تواند کمی ناراحت کننده باشد. این آزمایش بر روی مردان و زنان در هر سنی انجام می شود. سونوگرافی موارد مختلفی را برای مردان و زنان بررسی می کند.

در طول آزمایش، یک تکنسین پزشکی آموزش دیده، مقدار کمی ژل گرم را روی پوست شما در ناحیه لگن شما می پاشد. تکنسین یک دستگاه دستی را از طریق ژل و در سراسر لگن شما حرکت می دهد. تکنسین تصاویر را بر روی یک صفحه نزدیک نظارت می کند و تصاویر را برای پزشک ضبط می کند. پروب به دستگاه اولتراسوند متصل است. همانطور که دستگاه در سراسر لگن شما حرکت می کند، امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می کند. تصاویر شبیه اشعه ایکس هستند. با این حال، فناوری اولتراسوند چیزهایی را انتخاب می کند که توسط اشعه ایکس دیده نمی شوند.

 

سونوگرافی لگن را می توان به یکی از سه روش زیر انجام داد:

شکم (معده بیرونی)

واژینال (داخل واژن زن)

رکتال (قسمتی در بین انتهای روده بزرگ و مقعد).

رویکردی که پزشک شما برای سونوگرافی شما توصیه می کند به دلیل آزمایش شما و اینکه مرد یا زن هستید بستگی دارد. از سونوگرافی لگن می توان برای مشاهده مثانه در مردان و زنان استفاده کرد. اگر برای رفتن به دستشویی مشکل دارید، پزشک ممکن است سونوگرافی لگنی از مثانه را توصیه کند. این دارو در مردان و زنان برای راهنمایی پزشک در طول روش بیوپسی (قرار دادن سوزن در لگن برای نمونه برداری از مایع یا بافت) استفاده می شود.

سونوگرافی ترانس شکمی معمولاً برای نظارت بر رشد نوزاد در زنان باردار در هفته 14 یا قبل از آن استفاده می شود. برای این نوع سونوگرافی، تکنسین مقدار کمی ژل گرم را روی معده شما می پاشد و پروب را روی شکم شما به جلو و عقب می برد. رشد کودک، مانند قد، طول دست‌ها و پاهای کودک، اندازه سر و موارد دیگر را بررسی می‌کند.

 

این نوع سونوگرافی می تواند چندین عامل را در دوران بارداری بررسی کند، از جمله:

طول بارداری چقدر است

موقعیت کودک در رحم

تعداد نوزادانی که مادر حمل می کند

مقدار مایع آمنیوتیک که نوزاد را احاطه کرده است

قلب نوزاد

در برخی موارد، ممکن است برای غربالگری شرایط خاصی مانند سندرم داون استفاده شود. سونوگرافی ترانس شکمی همچنین می تواند برای جستجوی تومورها در رحم شما و سایر مسائل مربوط به بدن زن، چه باردار باشد چه نباشد، استفاده شود.

سونوگرافی ترانس واژینال فقط برای خانم ها استفاده می شود. از یک کاوشگر با شکل خاص استفاده می کند که می تواند در داخل واژن زن قرار گیرد. پروب با کاندوم لاتکس پوشانده شده است. پروب به واژن شما وارد می شود. اگر شما را راحت تر می کند، می توانید بخواهید خودتان آن را وارد کنید.

پزشک ممکن است سونوگرافی ترانس واژینال را به دلایل دیگری توصیه کند، از جمله:

تعیین محل دستگاه داخل رحمی که برای کنترل بارداری استفاده می شود

تعیین علت ناباروری (یا راهنمایی پزشک در طول درمان یا روش باروری)

کیست (تخمدان) یا دیگر رشدها در لگن

تشخیص علت خونریزی های غیر طبیعی واژینال یا مشکلات مرتبط با به دوره قاعدگی

تشخیص درد لگنی بدون دلیل

تشخیص بارداری خارج از رحم

 

چرا متخصص زنان من سونوگرافی لگن را تجویز می کند؟

اکثر مردم اسکن اولتراسوند را با بارداری مرتبط می‌دانند و در حالی که این اسکن یک ابزار مهم در مراقبت‌های دوران بارداری است، برای اهداف مختلف زنان و زایمان نیز استفاده می‌شود. این فناوری تصویربرداری در تشخیص و نظارت بر مسائل مربوط به سلامت زنان و باروری مفید است. بیایید بررسی کنیم که چرا متخصص زنان شما سونوگرافی لگن را تجویز می کند.

 

چرا خانم ها به سراغ سونوگرافی می روند؟

سونوگرافی یک روش تصویربرداری غیر تهاجمی است که به پزشکان و متخصصان زنان امکان می دهد دید دقیقی از قسمت تحتانی شکم داشته باشند. اسکن اولتراسوند می تواند رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها، دهانه رحم و مثانه را برای شناسایی علت علائمی که ممکن است تجربه می کنید بررسی کند. اگر از ناراحتی لگن، خونریزی غیر معمول واژینال یا بی نظمی های قاعدگی رنج می برید، پزشکان ممکن است اسکن سونوگرافی را توصیه کنند. اگر قبلاً یک بیماری برای شما تشخیص داده شده است، پزشک از سونوگرافی برای نظارت بر برخی شرایط استفاده می کند.

 

چه مشکلاتی را می توان از طریق سونوگرافی تشخیص داد؟

با پیشرفت فناوری اولتراسوند، کاربردهای آن فراتر از نظارت بر بارداری گسترش یافته است. در حال حاضر سونوگرافی برای تشخیص شرایطی مانند کیست تخمدان، فیبروم رحم، پولیپ، اندومتریوز، بیماری التهابی لگن، حاملگی خارج از رحم و حتی انواع خاصی از سرطان های زنانه استفاده می شود. علاوه بر این، در مواردی که مشکوک به ناباروری یا کاهش باروری باشد، سونوگرافی می تواند به ارزیابی سلامت و ساختار اندام های تولید مثل کمک کند.

 

چرا زنان باردار به سونوگرافی مراجعه می کنند؟

در طول دوران بارداری، زنان برای تایید بارداری، سن جنین ، شناسایی عوارض احتمالی، تعیین موقعیت و جنسیت نوزاد، در سونوگرافی شرکت می کنند. آنها همچنین می توانند تعداد جنین ها را در رحم تعیین کنند، اینکه آیا حاملگی خارج از رحم است یا خیر، و محل جفت را بررسی کنند. این اسکن ها برای حمایت از سلامت و ایمنی مادر و نوزاد حیاتی هستند.

 

سونوگرافی لگن چقدر دقیق است؟

اسکن سونوگرافی لگن به طور کلی در تشخیص بیماری های زنان و نظارت بر بارداری دقیق در نظر گرفته می شود. با این حال، دقت می تواند تحت تأثیر کیفیت دستگاه سونوگرافی، تخصص سونوگرافیست و نوع بدن بیمار باشد. با وجود این عوامل، آزمایشات اولتراسوند یک ابزار تصویربرداری تشخیصی قابل اعتماد به اثبات رسیده است.

 

تفاوت بین سونوگرافی لگن و ترانس واژینال

اگرچه هر دو نوع امتحان هستند، اما کاربرد آنها متفاوت است. هنگام انجام سونوگرافی لگن، متخصص زنان یا سونوگرافی گره سونوگرافی را در امتداد پایین شکم حرکت می دهد تا تصویری از اندام های لگن ایجاد کند. سونوگرافی ترانس واژینال شامل قرار دادن پروب مخصوص طراحی شده در واژن است. این روش نمای نزدیکتر و دقیق تری از رحم، تخمدان ها و دهانه رحم ارائه می دهد. سونوگرافی ترانس واژینال معمولا در مراحل اولیه بارداری استفاده می شود. متخصص زنان و زایمان شما بهترین نوع سونوگرافی را انجام می دهد که با اطلاعاتی که سعی در جمع آوری آنها دارد مناسب است.

 

آیا انجام سونوگرافی خطراتی دارد؟

اولتراسوند یک ابزار تشخیصی محبوب است زیرا ایمن، بدون درد و غیر تهاجمی است و در عین حال دقت بالایی را ارائه می دهد. برخلاف پرتوهای ایکس که به تشعشعات متکی هستند، این روش برای تولید تصاویر به امواج صوتی متکی است. خطر اصلی یک نتیجه مثبت یا منفی کاذب احتمالی است که می تواند منجر به نگرانی غیر ضروری یا تاخیر در درمان شود. با این حال، چنین مواردی نسبتا نادر است.

سونوگرافی لگن یک ابزار تشخیصی و تصویربرداری حیاتی در مراقبت های بهداشتی زنان است. آنها به تشخیص شرایط مختلف، نظارت بر پیشرفت بارداری و راهنمایی درمان های خاص کمک می کنند. ممکن است از احتمال شرکت در معاینه سونوگرافی نگران باشید، اما درک هدف و ایمنی آن می تواند به کاهش اضطراب شما کمک کند. اگر متخصص زنان و زایمان شما سونوگرافی لگن را درخواست کرده است، نگرانی های خود را مطرح کنید و هر سوالی دارید بپرسید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT