• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی از تیروئید|نمونه برداری تیروئید|علت نمونه برداری از گره تیروئید


بیوپسی از تیروئید

بیوپسی از تیروئید؛بیوپسی تیروئید چیست؟

بیوپسی تیروئید شامل برداشتن قطعات بافت از یک ناهنجاری در تیروئید، با استفاده از یک سوزن، از طریق پوست است.

بافت های برداشته شده توسط پاتولوژیست زیر میکروسکوپ (در آزمایشگاه) برای تعیین سرطانی بودن یا نبودن ضایعه، شناسایی ماهیت آن و راهنمایی پزشکان در انتخاب درمان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.

بیوپسی تکنیک های تشخیصی است: آنها درمان نیستند.

 

m/بیوپسی از تیروئید

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید

آماده سازی بیوپسی:

گزارش هر گونه آلرژی، هر گونه درمانی مانند داروهای ضد انعقاد، ضد التهاب، آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون مفید است.

 

اگر سونوگرافی تیروئید خود را در مرکز دیگری انجام داده اید، مشاوره قبل از بیوپسی اجباری است، که به پزشک اجازه می دهد ضایعه(ها) را شناسایی کند، امکان سنجی روش را بررسی کرده و روش بیوپسی مناسب را تعیین کند.

 

این مشاوره به شما این امکان را می دهد که با رادیولوژیست که بیوپسی را انجام می دهد تماس بگیرید، او روش را برای شما توضیح می دهد و به سوالات شما پاسخ می دهد. این به شما امکان می دهد با مکان و پزشک آشنا شوید که استرس را محدود می کند.

 

قبل از روز امتحان هیچ آمادگی لازم نیست.

 

نیازی به ناشتا بودن نیست، برعکس یک میان وعده کوچک توصیه می شود.

 

از شما خواسته می شود که تی شرت و/یا گردنبند را بردارید.

 

  مقالات پیشنهادی : ماموگرافی دیجیتال ، بهترین مرکز سونوگرافی تهران ، فیبروسکن چیست؟ 

 

مراحل بیوپسی:

روی میز معاینه دراز کشیده اید.

 

معمولاً سه یا چهار نمونه گرفته می شود.

 

پس از اتمام نمونه ها، بانداژ کوچکی روی محل سوراخ قرار می گیرد تا برای چند ساعت نگه داشته شود.

 

مدت زمان امتحان:

حدود 30 دقیقه

 

 

 

آیا دردناک است؟

سیتوپانکچر/بیوپسی تیروئید خیلی دردناک نیست زیرا سوزن بسیار ظریف است. احساس ناراحتی با آزمایش خون قابل مقایسه است و نیازی به بی حسی موضعی ندارد.

 

ممکن است بعد از ژست احساس کنید که سوزن هنوز در گردن است، چند دقیقه طول می کشد و سپس ناپدید می شود.

 

 

 

نتایج :

تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی معمولاً سه تا چهار هفته طول می کشد…

 

گزارش برای پزشک معالج ارسال می شود. دومی در مورد نتایج نظر می دهد و به شما توصیه می کند که چه کاری انجام دهید (بررسی سونوگرافی ساده بعد از چند هفته، نظارت منظم بر ناهنجاری ها یا حتی جراحی).

 

مهم است که نتایج را با دقت ذخیره کنید. آنها برای شما مفید خواهند بود.

 

 

 

ممکن است بیوپسی جدید مورد نیاز باشد:

در تقریباً 20 درصد موارد، نمونه، به دلیل تعداد کمی سلول‌های مورد تجزیه و تحلیل، ممکن است به اندازه کافی آموزنده نباشد.

 

در این مورد، سیتوپانکچر/میکروبیوپسی جدید تحت سونوگرافی پیشنهاد شده است.

 

بیوپسی تیروئید

ندول های تیروئید توده هایی هستند که روی غده تیروئید یافت می شوند. اکثریت قریب به اتفاق این ندول ها خوش خیم هستند، اما مهم است که ظاهر ندول را با استفاده از سونوگرافی تجزیه و تحلیل کنیم تا مشخص شود آیا ندول دارای ویژگی های مشکوک سرطان است یا خیر. اگر علائم مشکوک در سونوگرافی وجود داشته باشد، باید بیوپسی با سوزن ظریف انجام شود.

 

این بیوپسی اگر تحت هدایت سونوگرافی انجام شود قابل اعتمادتر خواهد بود. این نشان می دهد که گره سوراخ شده در واقع ندول مشکوک است. سلول‌های به‌دست‌آمده در طی بیوپسی با سوزن ظریف تحت بی‌حسی موضعی رنگ‌آمیزی، ثابت و زیر میکروسکوپ آنالیز می‌شوند. گاهی اوقات اتفاق می افتد که سلول های بسیار کمی گرفته شده است، بنابراین بیوپسی باید بعدا تکرار شود. این روند گاهی اوقات به دلیل لیست های انتظار طولانی در بیمارستان ها و کلینیک ها می تواند بسیار طولانی باشد.

 

در الوند، ما خدمات منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهیم که ترکیبی از ویزیت با متخصص غدد برای تعیین اینکه آیا ندول تیروئید در معرض خطر است و مستحق آنالیز توسط بیوپسی است یا خیر، و سپس نمونه‌برداری تحت هدایت اولتراسوند با تجزیه و تحلیل سیتوپاتولوژیک فوری ارائه می‌کنیم. به عبارت دیگر، پاتولوژیست در حین بیوپسی با سوزن ظریف در محل حاضر می شود، سلول های گرفته شده را در محل تجزیه و تحلیل می کند و می تواند گزارش اولیه بدهد و به ویژه تشخیص دهد که آیا نمونه گرفته شده برای تشخیص کافی است یا خیر. اگر اینطور نیست، بیمار از قبل منجمد شده است و می توان در همان جلسه یک سوراخ دیگر انجام داد.

 

الوند بسیار مفتخر است که این رویکرد تقریبا منحصر به فرد را در کبک ارائه می دهد. بنابراین از آنجایی که روند مراقبت از فرد مبتلا به ندول تیروئید را تسریع می کند و از بازگشت مجدد بیمار برای تکرار بیوپسی، در صورتی که نمونه اولیه قطعی نبود، جلوگیری می کند، قابل قدردانی است.

 

به تازگی تشخیص داده شده است که ندول تیروئید دارید. اون چیه؟ این یک رشد یا برآمدگی است که از تیروئید منشا می گیرد.

 

اگر تیروئید بزرگتر از حد طبیعی باشد، به علاوه گواتر به شما گفته می شود. یک تیروئید بزرگ ممکن است محل یک یا چند گره باشد. هنگامی که چندین گره وجود دارد، از اصطلاح گواتر چند ندولار استفاده می کنیم.

 

در اکثریت قریب به اتفاق موارد این گره ها از تولید هورمون های تیروئیدی جلوگیری نمی کنند و این بدان معناست که عملکرد تیروئید طبیعی باقی می ماند.

 

وقتی بزرگ‌تر و بیش از 3 تا 4 سانتی‌متر هستند، می‌توانند باعث مشکل در تنفس، مشکل در بلع یا تغییر صدا شوند.

 مقالات پیشنهادی: فیبروسکن چیست؟ ، الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟ ، سونوگرافی تشخیص جنسیت

ندول های تیروئید در موارد زیر شایع تر است:

زنان؛

افراد بالای 50 سال؛

افرادی که رادیوتراپی یا پرتودرمانی در ناحیه گردن انجام داده اند.

گره های تیروئید به روش های مختلفی یافت می شوند:

خود شخص تورم در گردن را مشاهده می کند.

در طول معاینه پزشکی؛

در طول معاینات رادیولوژی (داپلر کاروتید، اسکن یا رزونانس مغناطیسی گردن یا قفسه سینه) یا پزشکی هسته ای (توموگرافی PET یا گسیل پوزیترون) به دلایل دیگر انجام می شود.

از آنجایی که 5 تا 10 درصد از تمام گره ها می توانند سرطان تیروئید باشند، اغلب آزمایش های اضافی انجام می شود.

 

عواملی که خطر سرطانی شدن ندول را افزایش می دهند:

سابقه خانوادگی سرطان تیروئید؛

سابقه پرتودرمانی یا پرتودرمانی دیگر در ناحیه گردن؛

افراط در سن: < 20 سال یا > 60-70 سال در هنگام تشخیص.

جنس مذکر؛

ندول به سرعت در حال رشد؛

ندول در هنگام بلع خیلی متحرک نیست.

ویژگی های مشکوک در ارزیابی اولتراسوند؛

وجود غدد لنفاوی مشکوک در گردن.

 

با ندول تیروئید چه کنیم؟

این ارزیابی ترکیبی از لمس گردن، آزمایش‌های آزمایشگاهی، تصویربرداری و احتمالاً بیوپسی است.

 

هنگامی که گردن را لمس می کنید، سعی می کنید قوام تیروئید، تحرک آن یا وجود غدد لنفاوی بزرگ شده در ناحیه گردن را ارزیابی کنید. در آزمایش خون، ما عمدتا TSH را اندازه گیری می کنیم. TSH هورمونی است که توسط غده هیپوفیز (واقع در مغز) ترشح می شود. TSH تولید هورمون های تیروئید و رشد سلول های تیروئید را تحریک می کند.

 

سطح TSH با تولید هورمون توسط تیروئید رابطه معکوس دارد. هنگامی که غده تیروئید در حرکت آهسته کار می کند، TSH در خون افزایش می یابد و به آن کم کاری تیروئید می گویند. برعکس، وقتی غده تیروئید بیش از حد کار می کند، TSH پایین است و ما از پرکاری تیروئید صحبت می کنیم. اندازه گیری TSH معمولا برای ندول های تیروئید و همچنین سرطان ها طبیعی است.

 

اندازه گیری آنتی بادی های ضد تیروئید در ارزیابی ندول های تیروئید با TSH طبیعی ضروری نیست. این آزمایش معمولاً زمانی انجام می‌شود که عملکرد تیروئید غیرطبیعی باشد (TSH غیرطبیعی) تا به ما کمک کند تا علت را بهتر تعریف کنیم.

 

سونوگرافی گردن زمانی درخواست می شود که به یک یا چند ندول تیروئید مشکوک باشد. این آزمایشی است که در رادیولوژی انجام می شود و از اولتراسوند برای به دست آوردن اطلاعات اضافی در مورد گره ها استفاده می کند:

 

میزان پژواک هایی که ایجاد می کند: یک ندول هیپواکویک سونوگرافی کمتری را نسبت به بقیه قسمت های تیروئید پس می فرستد و نگران کننده تر است.

 

ابعاد آن؛

ترکیب: مایع در مقابل جامد.

خطوط: منظم یا نامنظم؛

وجود کلسیفیکاسیون

عروقی شدن: وجود عروق خونی در حاشیه داخل گره.

وجود غدد لنفاوی مشکوک

هیچ معیاری در سونوگرافی فی نفسه برای تشخیص سرطان نیست، اما یک ندول هیپواکوئیک، با خطوط نامنظم، میکروکلسیفیکاسیون، بالاتر از پهن یا با امتداد فراتر از کپسول (پاکت) تیروئید اغلب سرطان است.

 

آسپیراسیون با سوزن ظریف (یا بیوپسی با سوزن ظریف) به ما کمک می کند تا مشخص کنیم که آیا ندول سرطانی است یا خیر. اغلب تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود. این شامل سوراخ کردن ندول با یک سوزن کوچک متصل به سرنگی است که سلول های تیروئید به داخل آن کشیده می شوند. سپس می‌توان آن‌ها را توسط آسیب‌شناس بررسی کرد. بنابراین، می‌توانیم بگوییم که ندول خوش‌خیم (یا غیرسرطانی)، سرطانی است یا شک همچنان ادامه دارد. پیگیری و درمان بعدی با توجه به این نتیجه تنظیم می شود. این به پیگیری یا درمان بیشتر کمک می کند.

 

انجام بیوپسی از گره هایی که دارای ویژگی های زیر هستند توصیه می شود:

 

ندول ≥ 1 سانتی متر با ویژگی های مشکوک در سونوگرافی.

ندول ≥ 1.5 سانتی متر با چند ویژگی مشکوک در سونوگرافی.

ندول ≥ 2 سانتی متری که طبق معیارهای سونوگرافی حداقل خطر سرطان را نشان می دهد.

گره هایی که کاملا مایع هستند نشان دهنده کیست هستند و نیازی به بیوپسی ندارند. هنگامی که کیست بزرگ است و باعث ناراحتی موضعی می شود، می توان مایع را برای بهبود علائم تنفس کرد.

 

نتایج بیوپسی به 6 کلاس اصلی طبقه بندی می شوند:

 

نامطلوب؛

خوش خیم

آتیپی با اهمیت نامشخص / ضایعه فولیکولی با اهمیت نامشخص.

نئوپلازی فولیکولی / نئوپلازی فولیکولی مشکوک.

مشکوک به بدخیمی؛

باهوش.

این طبقه بندی که با ویژگی های ندول در سونوگرافی استفاده می شود به ارزیابی خطر بدخیمی و انطباق پیگیری برای هر فرد کمک می کند. توصیه ای برای جراحی اغلب برای دسته های "مشکوک بدخیمی" و "بدخیم" ارائه می شود.

 

امروزه به ندرت از سینتی گرافی تیروئید برای ارزیابی گره های تیروئید استفاده می شود. برای تعیین اینکه آیا ندول ردیاب را حفظ می کند یا خیر ("ندول سرد") نیاز به استفاده از دوز کمی از ردیاب رادیواکتیو دارد.

 

این آزمایش زمانی مفیدتر است که ندولی دارید که با تولید بیش از حد هورمون ها (پرکاری تیروئید، دوز پایین TSH) وجود دارد. اگر ندول "گرم" است و هورمون های زیادی تولید می کند، بیوپسی اغلب لازم نیست زیرا احتمال سرطان بودن ندول بسیار کم است. اگر ندول "سرد" باشد، حتی در صورت وجود هورمون های تیروئید بیش از حد، بیوپسی ضروری است.

 

پیگیری گره های تیروئید به نتایج بررسی بستگی دارد:

 

برای ندول های خوش خیم، بسته به نتیجه بیوپسی، لازم است به طور دوره ای با اندازه گیری TSH بررسی شود که تولید هورمون ها طبیعی است. همچنین برای اطمینان از عدم رشد ندول، لازم است گردن را به طور مرتب لمس کنید. سونوگرافی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما تعداد دفعات معاینه به اندازه و ویژگی های گره در ارزیابی اولیه بستگی دارد.

برای ندول های سرطانی یا کسانی که احتمال سرطان بالایی دارند، جراحی توصیه می شود.

ندول هایی که بیوپسی برای آنها نامشخص است، با اندازه گیری TSH در خون، معاینه گردن با سونوگرافی دوره ای دنبال می شود. گاهی اوقات نیاز به تکرار بیوپسی خواهد بود، به خصوص اگر اندازه ندول در طول پیگیری افزایش یابد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT