• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماموگرافی|چه زمانی برای ماموگرافی مناسب است | چه کسانی ماموگرافی کنند


ماموگرافی؛  ماموگرافی که به طور گسترده در غربالگری و تشخیص بیماری های پستان استفاده می شود، یک سیستم تصویربرداری رادیولوژیک با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین است. ماموگرافی که به طور گسترده برای تشخیص زودهنگام سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. خطر پرتوهای ماموگرافی یکی از اولین نگرانی های بیماران است. در طول ماموگرافی، دوز تابش اعمال شده در حین ماموگرافی هیچ گونه اثر مضری را نشان نمی دهد.ماموگرافی، یک روش تشخیصی رادیولوژیکی است که امکان بررسی دقیق بافت پستان زنانه را فراهم می کند، با استفاده از پرتوهای با دوز کم انجام می شود. این روش که به ویژه زنان بالای 40 سال باید حداقل سالی یک بار در مرکز تخصصی ماموگرافی انجام دهند، امکان تشخیص رادیولوژیک با استفاده از واکسن رادیولوژی را فراهم می کند.

d/ماموگرافی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

ماموگرافی یک عکس برداری با اشعه ایکس از پستان است. این یک روش تصویربرداری رادیولوژیکی است که به بافت اجازه می دهد تا با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین تجسم شود. به لطف ماموگرافی، تغییراتی در بافت پستان که در معاینه پزشک قابل مشاهده نیست، واکنش های خوب یا بد را می توان تشخیص داد.

سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است. تشخیص یا تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه، روند درمان را کمتر دردناک و مثبت می کند. به همین دلیل ماموگرافی باید به طور منظم و با دقت توسط خانم ها انجام شود. با این معاینه رادیولوژیک در مدت کوتاهی بیماری تشخیص داده شده و روند درمان آغاز می شود.

برخی از معاینات فیزیکی وجود دارد که زنان باید برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه انجام دهند. با این حال، ماموگرافی نوعی اشعه ایکس پستان است که به شما امکان می دهد تفاوت هایی را که در معاینات فیزیکی قابل مشاهده و تشخیص نیستند، تشخیص دهید.

ماموگرافی برای تشخیص چه چیزی استفاده می شود؟

ماموگرافی رایج ترین روش تصویربرداری مورد استفاده برای تشخیص زودهنگام سرطان است. سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنانی است که زایمان می کنند. بنابراین انجام ماموگرافی غربالگری بعد از 40 سالگی بسیار مهم است.

 

نمایش قابل لمس در سینه،

  • توده در سینه
  • پستان در ابتدای ترشح
  • درد قفسه سینه
  • ضخیم شدن پوست سینه
  • ماموگرافی و سونوگرافی پستان باید برای بررسی علل شکایات مانند تغییر اندازه یا شکل سینه انجام شود.

 

چگونه برای انجام ماموگرافی اقدام می کنید؟

هیچ آمادگی لازم نیست. زمان ایده آل برای زیورآلات ماموگرافی هفته اول پس از قاعدگی است. در روز معاینه نباید از دئودورانت یا پودر استفاده شود. در حین آمدن بیمار، ماموگرافی قدیمی خود را در صورت وجود برای دکتر ماموگرافی بیاورد. فیلم‌های قدیمی و جدید از بافت پستان پاک می‌شوند، به عنوان گواهی سرطان برای یک خالی کوچک. می توان گفت نتیجه خوبی از یک واکنش در فیلم های قدیمی محسوب می شود. بیماران از بیوپسی غیر ضروری در امان هستند.

 f/ماموگرافی

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟
  • در حالی که بیمار در مقابل دستگاه ماموگرافی ایستاده است، پستان بین دو صفحه پلاستیکی قرار می گیرد.
  • صفحات سینه را با فشار دادن صاف می کنند. در این مدت، بیمار ممکن است احساس ناراحتی کند، اما این روش برای به دست آوردن یک تصویر سالم ضروری است. مهم است که ضخامت سینه را یکسان کنید تا تمام بافت سینه دیده شود. با گسترش بافت پستان، احتمال پنهان شدن ناهنجاری های کوچک در پستان توسط بافت پوشاننده سینه کاهش می یابد.
  • از آنجایی که این فشرده سازی سینه امکان تصویربرداری از بافت نازک تر سینه را فراهم می کند، می توان از دوز کمتر اشعه ایکس استفاده کرد.
  • برای داشتن کیفیت تصویر بالا، ثابت ماندن بیمار در طول عمل مهم است. بنابراین ممکن است از شما خواسته شود که در طول تصویربرداری مدتی نفس خود را حبس کنید.

حتی اگر فرد در نتیجه معاینه بدنی متوجه سینه خود شود یا حتی متوجه نشود، برای معاینات معمول به پزشک متخصص خود مراجعه می کند. در طول معاینه، ابتدا بیمار معاینه فیزیکی می شود. پس از معاینه فیزیکی، ماموگرافی برای تصاویر رادیولوژیک گرفته می شود. در طول ماموگرافی از بالاتنه بیمار استفاده می شود. سینه فردی که قرار است تحت ماموگرافی قرار گیرد بدون هیچ گونه لباسی در قسمت بالایی بدن بین دو لایه قرار می گیرد که به عنوان واحد تصویربرداری شناخته می شود.

سینه کاشته شده بین دو لایه فشرده شده و بافت داخلی آن با کمک اشعه ایکس قابل مشاهده است. این روش در هر دو سینه انجام می شود. این فرآیند امکان جداسازی بافت متراکم سینه و شناسایی توده های احتمالی در سینه را فراهم می کند.

تصاویر به‌دست‌آمده در عکس‌های ماموگرافی دیجیتال به دلیل اینکه در محیط دیجیتال هستند، می‌توانند برای مدت طولانی ذخیره شوند. علاوه بر این، در عکس های ماموگرافی دیجیتال، پزشک می تواند با ایجاد تفاوت رنگ و فوکوس بر روی تصاویر به دست آمده و انتقال به محیط کامپیوتر، تصویر را به مناسب ترین سطح ممکن برساند. همچنین می تواند بدون از دست دادن تصویر به دست آمده را بزرگنمایی کند و مزایای بیشتری نسبت به ماموگرافی کلاسیک دارد.

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ماموگرافی دیجیتال، یک فناوری جدید در تصویربرداری پستان، اکنون به روش اصلی تشخیصی برای تشخیص بیماری‌های پستان و غربالگری سرطان سینه تبدیل شده است. برخلاف ماموگرافی معمولی، تصاویر در محیط دیجیتال با استفاده از حسگرهای الکترونیکی به دست می‌آیند. سپس این تصاویر در یک ایستگاه کاری برنامه ریزی شده با CAD با مانیتورهای ویژه با وضوح بالا ارزیابی می شوند. بسیاری از عملیات در این ایستگاه کاری مانند بزرگنمایی، اندازه گیری و تنظیم کنتراست بدون توجه به دوز اشعه ایکس مورد استفاده انجام می شود.

ماموگرافی دیجیتال، نوع دیگری از ماموگرافی، یک تکنیک تصویربرداری است که برای غربالگری و تشخیص سرطان سینه، درست مانند ماموگرافی کلاسیک، استفاده می شود. هیچ تفاوتی بین دو ماموگرافی برای بیمار وجود ندارد، اما برای پزشکی که تصاویر به دست آمده را بررسی می کند متفاوت است. ماموگرافی دیجیتال مانند ماموگرافی کلاسیک سیستمی است که با اشعه ایکس کار می کند و تصاویر به دست آمده مانند دوربین های دیجیتال به سیگنال های دیجیتال تبدیل شده و به صفحه کامپیوتر ارسال می شود. یکی از تفاوت های ماموگرافی دیجیتال با ماموگرافی کلاسیک این است که تصاویر به دست آمده از ماموگرافی دیجیتال را می توان به صورت فیلم چاپ کرد یا در مواقع لزوم در رسانه دیجیتال در اختیار بیمار قرار داد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سونو هیستروگرافی

آیا ماموگرافی یک روش تصویربرداری دردناک است؟

در طول ماموگرافی، ممکن است به دلیل فشرده شدن سینه، درد پستان احساس شود. اما این درد یا درد پس از مدت کوتاهی خود به خود از بین می رود. توصیه می‌شود زنانی که حساسیت سینه‌شان بیشتر است، ماموگرافی خود را بعد از دوره قاعدگی ترک کنند تا درد کمتری را احساس کنند.

 d/ماموگرافی

چرا غربالگری ماموگرافی مهم است؟

سرطان سینه سرطانی است که بیشترین میزان مرگ و میر را در زنان دارد. تا سن 70 سالگی، 13 درصد از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. ممکن است چندین سال یا بیشتر طول بکشد تا سرطان به یک توده تبدیل شود. تومور در اوایل دوره رشد موذیانه ای دارد، معمولاً به این دلیل که باعث درد یا شکایتی نمی شود. اگر در این مرحله گرفتار شود، احتمال درمان بسیار بالاست. هدف از غربالگری ماموگرافی، گرفتن توده قبل از رسیدن به اندازه ای است که به دست بیمار یا پزشک معاینه کننده می رسد. در کشورهایی که غربالگری ماموگرافی به طور منظم انجام می شود، 30 درصد کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه وجود دارد.

آیا ماموگرافی محدودیت سنی دارد؟

ماموگرافی محدودیت سنی دارد. در زنان زیر 40 سال ماموگرافی توصیه نمی شود مگر اینکه شک جدی وجود داشته باشد. بافت پستان عمدتاً از بافت چربی و ساختار غدد پستانی تشکیل شده است. در ماموگرافی، بافت چربی نزدیک به سیاه رنگ است، در حالی که ساختار غدد پستانی نزدیک به سفید است. از آنجایی که سرطان سینه از غده پستانی منشا می گیرد، در ماموگرافی به رنگ سفید ظاهر می شود. از آنجایی که ساختار غدد پستانی در پستان در زنان زیر 40 سال غالب است، بافت سفید پستان را نمی توان از بافت سفید پستان تشخیص داد. پس از 40 سالگی، ساختار غدد پستانی در بافت پستان پسرفت می کند و به بافت چربی تبدیل می شود. در این حالت، بافت سفید سرطان سینه را می توان به راحتی در ساختار سینه سیاه تشخیص داد.

 

در چه مواردی واکسن ماموگرافی در سنین پایین تر شروع می شود؟

زنانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه دارند، به خصوص اگر بستگانی در خانواده وجود داشته باشند که در سنین پایین به سرطان سینه مبتلا شده اند، باید پیگیری را از سنین پایین شروع کنند. در چنین مواردی گفته می شود که ماموگرافی را می توان از سنین 35 تا 40 سالگی شروع کرد. علاوه بر این، اگر سونوگرافی سینه یا پستان در زنان زیر 40 سال مشکوک به سرطان در طول معاینه منفی باشد، MRI پستان اولین انتخاب است. در مواردی که ام آر آی سینه به دلایل مختلف نمی توان انجام داد، ماموگرافی انجام می شود.

 

هر چند وقت یک بار باید ماموگرافی انجام دهم؟

بعد از ۴۰ سالگی هر خانمی باید سالی یک بار ماموگرافی انجام دهد. در صورت لزوم غربالگری در سنین پایین تر با معاینه بالینی انجام می شود. در صورت وجود سرطان سینه در خانواده و بستگان نزدیک زنان جوان در گروه پرخطر، غربالگری با ماموگرافی باید 10 سال قبل از سن تشخیص سرطان در خانواده و بستگان آغاز شود. در افرادی که در معرض خطر خانوادگی هستند، ماموگرافی باید از سن 30 سالگی انجام شود، علاوه بر این، سونوگرافی و معاینه MR انجام شود.

 d/ماموگرافی

آیا خطر دریافت اشعه در حین ماموگرافی وجود دارد؟

با توجه به فراوانی سرطان سینه و اهمیت تشخیص زودهنگام، خطر تابش اشعه ناچیز باقی می ماند. دوز مصرفی بسیار کم است و هیچ ضرر ثابت شده ای ندارد. میانگین دوز گرفته شده در طول این عکسبرداری 0.7mSv است و این دوز نیز در زندگی عادی روزانه طی 3 ماه از محیط گرفته می شود.

 

آیا همه سرطان های سینه با ماموگرافی قابل تشخیص هستند؟

ماموگرافی دیجیتال موفق ترین روش برای تشخیص سرطان سینه است. با این حال، برخی از توده ها را نمی توان با ماموگرافی مشاهده کرد. دیدن توده های کوچک به خصوص در کسانی که بافت سینه متراکم دارند دشوار است. در خانم هایی با این نوع ساختار سینه، سونوگرافی و در صورت لزوم ام آر آی همراه با ماموگرافی توصیه می شود.

 

مدت زمان ماموگرافی چقدر است؟

ماموگرافی تقریباً 10-15 دقیقه طول می کشد.این فرآیند در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود. در حین عمل، هر دو سینه بیمار روی لایه های بین دو صفحه قرار می گیرند و صاف می شوند و سپس کشیده می شوند. پس از ماموگرافی هر دو سینه، ماموگرافی کامل می شود. به طور متوسط ​​این زمان در مدت زمان کوتاهی حدود 15 دقیقه تکمیل می شود.

مقالات پیشنهادی :

 قیمت سونوگرافی واژینال

مرکز سونوگرافی آندومتریوز

هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

چرا ماموگرافی گرفته می شود؟

بر اساس مطالعات انجام شده در سراسر جهان، مشخص شده است که از هر 8 زن، یک زن در معرض خطر بسیار بالایی برای ابتلا به سرطان سینه است. زمانی که سرطان سینه دیر تشخیص داده شود، مانند همه انواع سرطان، بر سلامت و روند درمان فرد تأثیر منفی می گذارد. به همین دلیل، تشخیص زودهنگام در سرطان سینه مانند همه انواع سرطان بسیار مهم است. انجام ماموگرافی بسیار مهم است که تفاوت‌های بسیار کوچکی را که در معاینات فیزیکی که افراد به تنهایی انجام می‌دهند تشخیص می‌دهد و خطر ابتلا به سرطان سینه را تعیین می‌کند.

این یک عمل توصیه شده است که همه زنان بالای 40 سال باید به طور منظم انجام دهند. ماموگرافی برای تشخیص تفاوت‌های سلولی در بافت پستان و در نتیجه تشخیص زودهنگام و همچنین بررسی اندازه و نوع توده در پستان ترجیح داده می‌شود.

  

چه زمانی ماموگرافی گرفته می شود؟

این روش تصویربرداری روشی است که تشخیص سرطان سینه که شایع ترین نوع سرطان در زنان است را در مدت زمان کوتاهی، تشخیص زودهنگام آن و اندازه گیری اندازه توده های سینه را امکان پذیر می کند. به طور کلی به زنان بالای 40 سال توصیه می شود که ماموگرافی انجام دهند که این روشی است که سالی یک بار توصیه می شود و هر فردی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه باشد می تواند توسط متخصص این رشته مورد معاینه فیزیکی قرار گیرد.

بر اساس مطالعات انجام شده، سرطان سینه یک بیماری بسیار پرخطر است و از هر 8 زن، احتمال ابتلا به آن بالاست. علاوه بر ماموگرافی، معاینات فیزیکی که امکان تشخیص زودهنگام و درمان زودهنگام سرطان سینه را فراهم می کند، باید انجام شود. پس از این معاینه فیزیکی که توسط خود فرد انجام می شود، پس از تغییراتی به شکل سلولی یا توده ای در سینه وی، می توان ماموگرافی انجام داد.

 

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

به خصوص زنان بالای 40 سال باید به طور منظم ماموگرافی انجام دهند. با این حال، از آنجایی که سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در زنان است و این بیماری احتمالاً در هر 8 زن رخ می دهد، هر زنی باید به طور منظم معاینه شود. در مواردی که افراد دارای سابقه خانوادگی سرطان سینه هستند، فرد نباید کنترل خود را به تاخیر بیندازد.

ماموگرافی که یکی از روش هایی است که تشخیص زودهنگام و درمان زودهنگام سرطان سینه را انجام می دهد، برای زنان زیر 25 سال توصیه نمی شود.

 

فایده ماموگرافی چیست؟

اگرچه ماموگرافی فواید زیادی دارد، اما در بیماران سرطانی که زود تشخیص داده می شوند، اهمیت حیاتی دارد. به لطف ماموگرافی که امکان تشخیص سرطان سینه را فراهم می کند، توده در بیمار مشخص می شود و تشخیص زودهنگام انجام می شود. تشخیص زودهنگام در سرطان پستان از اهمیت حیاتی برخوردار است زیرا در هر بیماری مهم است. با ماموگرافی، درمان بیماری که زود تشخیص داده می شود و سرطان قبل از انتشار به سایر بافت های بدن امکان پذیر می شود.

ماموگرافی با استفاده از پرتوهای کم دوز نه تنها تشخیص زودهنگام زنان مبتلا به سرطان سینه را امکان پذیر می کند، بلکه تأثیر مثبتی بر روند درمان و درمان اولیه دارد.

 

چه نوع آمادگی قبل از ماموگرافی لازم است؟

هیچ آمادگی قبل از عمل لازم نیست. اما معمولاً هفته اول پس از پایان قاعدگی به عنوان ایده آل ترین زمان برای ماموگرافی تعیین می شود و می توان آن را در روزهای دیگر نیز انجام داد. ترجیح دادن لباس‌های راحت در طول برنامه، مزیتی از نظر استفاده از زمان ایجاد می‌کند.

در طول عمل، بالاتنه بیمار بدون لباس گرفته می شود. بنابراین، پوشیدن لباس راحت برای فرد مفید است. قبل از مراجعه به برنامه، بیمار باید از دئودورانت یا پودر و غیره استفاده کند. توصیه می شود از محصولاتی مانند دلیل این امر این است که محصولاتی مانند پودر یا دئودورانت که به بدن زده می شود یک لایه روی بدن ایجاد می کند و در هنگام عکسبرداری لایه ای روی پوست بدن ایجاد می کند.

 

ماموگرافی برای چه بیماری هایی استفاده می شود؟

این یک روش اسکن است که به منظور غربالگری در پاسخ به خطر ابتلا به سرطان سینه، که شایع ترین نوع سرطان در زنان است، انجام می شود. برای اندازه‌گیری و کنترل تفاوت‌های توده یا سلولی که زنان در نتیجه معاینات فیزیکی که با ماموگرافی انجام داده‌اند، که یک روش تصویربرداری رادیولوژیک است، متوجه نشده‌اند، استفاده می‌شود.

 d/ماموگرافی

قیمت ماموگرافی 2023

قیمت ماموگرافی که یک عکسبرداری رادیولوژیک است و زنان باید به طور منظم در پاسخ به خطر ابتلا به سرطان سینه انجام دهند، بسته به پارامترها و عوامل مختلف متفاوت است. موثرترین پارامتر در بین این عوامل، بیمارستان یا موسسه بهداشتی ترجیحی است. به همین دلیل توصیه می شود پس از معاینه دقیق ترین و واضح ترین اطلاعات قیمت را در مورد ماموگرافی دریافت کنید.

 

آیا ماموگرافی یک روش تصویربرداری دردناک است؟

در طول عمل، نازلی که بین دو لایه قرار می گیرد فشرده می شود. دلیل این امر، تشخیص تغییرات سلولی و توده‌هایی در سینه بیمار است که با معاینه فیزیکی یا چشمی قابل مشاهده نیست. با توجه به این فرآیند فشرده سازی، بیمار ممکن است درد یا درد در سینه ها احساس کند. اما این درد یا درد احساس شده کاملا طبیعی و طبیعی است و پس از مدت کوتاهی خود به خود برطرف می شود.

 

چرا غربالگری ماموگرافی مهم است؟

ماموگرافی غربالگری رایج ترین روش تصویربرداری مورد استفاده در تشخیص زودهنگام سرطان سینه است که شایع ترین نوع سرطان در زنان است. به لطف این روش می توان این بیماری سرطانی که در زنان دیده می شود در مراحل اولیه تشخیص داده و روش های درمانی اولیه را آغاز کرد. بنابراین غربالگری ماموگرافی حیاتی است.

 

آیا برای ماموگرافی محدودیت سنی وجود دارد؟

این فرآیند اسکن و تصویربرداری زنان و پستان به طور کلی برای زنان بالای 40 سال توصیه می شود. اما قبل از 40 سالگی می توان ماموگرافی و کنترل انجام داد. سرطان سینه علاوه بر اینکه شایع ترین نوع سرطان در زنان است، بیماری است که احتمال ابتلا به آن در اعضای خانواده افزایش می یابد. به همین دلیل، معاینات فیزیکی که زنان باید به تنهایی انجام دهند باید به طور منظم و بدون وقفه انجام شوند.

 

در مواردی که در نتیجه معاینه فیزیکی متوجه آنها نمی شود، از روش های ماموگرافی استفاده می شود. با این حال، این روش برای زنان کمتر از 25 سال اعمال نمی شود.

 

مقالات پیشنهادی :

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی

رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

سونوگرافی انومالی اسکن

در چه شرایطی ماموگرافی را باید در سنین پایین‌تر شروع کرد؟

به طور کلی سن توصیه شده این است که زنان بالای 40 سال باید ماموگرافی انجام دهند. اما در برخی موارد انجام این روش های ماموگرافی در سنین پایین تر ضروری است. برخی از این موقعیت ها عبارتند از:

 

زنان با سابقه خانوادگی سرطان سینه

به خصوص کسانی که در خانواده خویشاوندانی دارند که در سنین پایین به سرطان سینه مبتلا شده اند.

گفته شده است که افراد این گروه ها ممکن است به دلیل این شرایط زودتر ماموگرافی را شروع کنند.

 

چند وقت یکبار باید ماموگرافی انجام دهید؟

مدت زمانی که پزشکان توصیه می کنند این است که هر خانمی در فاصله 35 تا 40 سالگی اولین ماموگرافی خود را انجام دهد. زنان 40 تا 50 ساله باید هر دو سال یکبار و زنان بالای 50 سال یک بار در سال ماموگرافی کنند. اگر فرد سابقه خانوادگی سرطان سینه داشته باشد، باید اولین ماموگرافی خود را در سن 30 سالگی انجام دهد و هر سال معاینه شود.

واکسن ماموگرافی منجر به تشخیص زودهنگام سرطان سینه در زنان و در نتیجه درمان زودرس می شود. بنابراین، حیاتی است.

 

آیا دریافت پرتو در حین ماموگرافی خطر دارد؟

این روش یک روش تشخیص رادیولوژیکی است که با استفاده از اشعه ایکس استفاده می شود. با این حال، احتمال تشعشع دریافتی در طول این روش برای تحریک هر نوع سرطان از نظر تئوری بسیار کم است. به همین دلیل خطر دریافت تشعشع در حین عمل وجود ندارد و با فناوری های امروزی میزان اشعه دریافتی در حین معاینه در دستگاه های ماموگرافی دیجیتال بسیار کاهش یافته است. اما در صورتی که بیماران شرایط خاصی دارند، باید از قبل پزشک خود را از این شرایط مطلع کنند.

 

آیا همه سرطان های سینه با ماموگرافی قابل تشخیص هستند؟

میزان تشخیص سرطان سینه با این روش 90 درصد است. با این حال، نمی تواند تمام سرطان هایی را که در زنان با بافت متراکم پستان مشاهده می شود، تشخیص دهد. در این موارد میزان تشخیص سرطان در روش ماموگرافی تا 60 درصد کاهش می یابد. به همین دلیل در افرادی که بافت سینه متراکم دارند، علاوه بر این معاینه، از معاینات سونوگرافی نیز پشتیبانی می شود.

 

آیا می توانید در طول ماموگرافی احساس درد کنید؟

در حین عمل، سینه های بیمار به ترتیب بین دو لایه قرار می گیرند و فشرده می شوند. این روش‌های فشرده‌سازی، اندازه‌گیری تفاوت‌های سلولی و توده‌ای است که در طول کشیدن سینه در سینه بیمار رخ می‌دهد. در این مرحله از روش ماموگرافی، بیمار ممکن است احساس درد یا درد کند. اما این درد یا درد احساس شده کاملا طبیعی است و پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

 

چگونه نتایج ماموگرافی را دریافت کنیم؟

نتایج به صورت فیلم در ماموگرافی کلاسیک داده می شود و توسط پزشک معاینه می شود. در روش ماموگرافی دیجیتال نتایج به دست آمده ماندگاری بالایی دارد. با این حال، می توان نتایج به دست آمده در هر دو نوع ماموگرافی را از صفحه استعلام موجود در وب سایت مرکز گزارش ملی غربالگری ماموگرافی اداره سرطان اداره کل صحت عامه دریافت کرد.

 

آیا ماموگرافی مضراتی دارد؟

ماموگرافی; اشعه ایکس روشی است که با استفاده از اشعه از پستان عکسبرداری می کند. طی این روش در مجموع چهار فیلم در دو موقعیت مختلف فیلمبرداری می شود. اگرچه آسیب ماموگرافی در دوزهای مطابق با استانداردها زیاد نیست، اما میزان تابش داده شده در دستگاه های ماموگرافی دیجیتال حتی کمتر از سیستم های آنالوگ است. از آنجایی که ماموگرافی آزمایشی است که از نظر تئوری از پرتوهای یونیزه کننده در طول عمل استفاده می کند، احتمال ایجاد سرطان وجود دارد، اما این احتمال بسیار کم است.

این روش به عنوان روشی که تشخیص زودهنگام و شروع درمان شایع ترین سرطان سینه در زنان را فراهم می کند، مزایای بیشتری را برای فرد فراهم می کند.

 

کدام بخش باید برای ماموگرافی اقدام شود؟

زنانی که می خواهند غربالگری سرطان را با ماموگرافی انجام دهند باید به یک رادیولوژیست با تجربه در رادیولوژی پستان مراجعه کنند.

 

ماموگرافی در چه فواصل زمانی باید انجام شود؟

به گفته متخصصان توصیه می شود که زنان بالای 40 سال سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند. علاوه بر این، در صورت وجود سوء ظن شخصی یا در صورت وجود سابقه خانوادگی سرطان پستان. پزشک همچنین بر لزوم انجام غربالگری ماموگرافی در فواصل زمانی زودتر و مکرر تاکید دارد.

 

آیا پرتوهای دریافتی در ماموگرافی خطرناک است؟

در روش ماموگرافی از اشعه ایکس استفاده می شود. احتمال دریافت این تشعشعات در طول عمل برای ایجاد سرطان از لحاظ نظری بسیار کم است. با دستگاه های ماموگرافی دیجیتالی که با فناوری های امروزی تولید می شوند، میزان تابش دریافتی در حین معاینه بسیار کاهش یافته است.

 

آیا اشعه ماموگرافی مضراتی دارد؟

این روش روشی است که امکان تشخیص زودهنگام سرطان سینه را فراهم می کند. دوز تابش گرفته شده از دستگاه های ماموگرافی که با تکنولوژی امروزی تولید و مورد استفاده قرار می گیرند بسیار کم است و مضر نیست. به خصوص پس از یک گروه سنی خاص، این نور که برای مدت کوتاهی در معرض نور قرار می گیرد، جنبه ای ندارد که باعث سرطان سینه شود.

 

آیا ماموگرافی دردناک است؟

این روش معاینه ای است که با فشرده کردن سینه های بیمار انجام می شود. دلیل این سفت شدن بررسی دقیق تغییرات سلول های سینه بیمار و بافت های سینه است. در این مرحله بیمار ممکن است به دلیل سفت شدن سینه ها درد کوتاه مدتی را احساس کند. اما پس از مدت کوتاهی این درد از بین می رود و فرد شروع به احساس درد و دردی نمی کند.

 

آیا ماموگرافی فقط برای زنان در معرض خطر کافی است؟

معمولاً ابتدا بیمار از روش ماموگرافی استفاده می شود. با توجه به داده های به دست آمده پس از روش اعمال شده، در صورت وجود شرایط نگران کننده، روش ماموگرافی کافی تلقی نمی شود و نیاز به سونوگرافی پستان است. سونوگرافی سینه روش دقیق تری نسبت به ماموگرافی است و وضعیت بیمار را واضح تر توضیح می دهد.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT