• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونو کلیه و مجاری|جواب سونوگرافی کلیه|فیلم سونوگرافی کلیه ومجاری ادرار


سونو کلیه و مجاری؛ سونوگرافی کلیه برای تشخیص بیماری کلیوی: انتظار چه چیزی

بدن به طور روزانه نیاز دارد تا آب یا مواد زائد اضافی را از بدن خارج کند. اینجاست که کلیه ها نقش حیاتی ایفا می کنند. کلیه ها اندام های لوبیایی شکلی هستند که در نزدیکی معده، مثانه و لگن قرار دارند. وظیفه آنها فیلتر کردن مایعات اضافی از طریق فرآیند ادرار است. علاوه بر این، آنها هورمون های مهمی از جمله ویتامین D و اریتروپویتین را تولید می کنند. این هورمون ها مسئول حفظ سلامت استخوان ها و فشار خون بدن هستند.

f/سونو کلیه و مجاری

اگر سوالی در مورد سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

با این حال، تعدادی از ناهنجاری ها می تواند در کلیه ها رخ دهد، از جمله تولید سنگ کلیه یا عفونت های دستگاه ادراری. یکی دیگر از شرایط موجود در این لیست بیماری کلیوی است. این یک وضعیت جدی است که در آن مواد زائد و مایعات آنطور که باید از بدن خارج نمی شوند. زمانی که کلیه ها نتوانند به درستی کار کنند، می تواند منجر به بیماری های جدی تری شود. این بیماری ها شامل بیماری قلبی و هیپرکالمی است.

هنگامی که فردی بیماری کلیوی را تجربه می کند، برخی از عوارض جانبی رایج شامل از دست دادن اشتها و گرفتگی عضلات است. درد ناشی از بیماری کلیوی می تواند برای بیماران عذاب آور باشد. به همین دلیل، مهم است که به دنبال درمان مناسب باشید. با این حال، مهم ترین قدم برای بهبودی بیماران از بیماری کلیوی، تشخیص صحیح است.

 

سونوگرافی کلیه چیست؟

اولتراسوند یک فناوری امواج صوتی غیرتهاجمی برای تولید تصاویر از اندام ها و ساختارهای بدن است. سونوگرافی کلیه که سونوگرافی کلیه نیز نامیده می شود، به طور خاص کلیه ها و مثانه را هدف قرار می دهد. دستگاهی به نام ترانسپوندر روی پوست بیمار قرار می گیرد. امواج صوتی ساطع می‌کند که به بدن نفوذ می‌کند، از اندام‌ها جهش می‌کند و داده‌هایی تولید می‌کند که رایانه به تصاویر روی صفحه تبدیل می‌کند. پزشکان از سونوگرافی برای تشخیص علائم پزشکی و تعیین دوره های درمانی مناسب استفاده می کنند. اولتراسوندها نسبت به اشعه ایکس یک مزیت ایمنی حیاتی دارند، زیرا برای تولید تصاویر به تشعشعات تکیه نمی کنند.

 

چرا به سونوگرافی کلیه نیاز دارم؟ چه چیزی را نشان می دهد یا تشخیص می دهد؟

سونوگرافی تصویر دقیقی از اندازه، شکل و وضعیت کلیه ها در بدن ارائه می دهد. پزشک درصورتی که تشخیص دهد شما از موارد زیر رنج می ‌برید، سونوگرافی کلیه را برایتان تجویز می کند:

نفرولیتیازیس (سنگ کلیه)

یک عفونت

انسداد

کیست ها

یک تومور

یک آبسه

جمع آوری مایعات

سونوگرافی کلیه همچنین برای کمک به تخلیه مایعات و جمع آوری نمونه های بافتی (بیوپسی) استفاده می شود. هنگامی که با رنگ کنتراست استفاده می شود، سونوگرافی می تواند جریان خون در کلیه ها را نیز ثبت کند.

 

چگونه برای سونوگرافی کلیه آماده شوم؟

آمادگی کمی برای سونوگرافی کلیه وجود دارد. نیاز اولیه نوشیدن حداقل 24 اونس مایع شفاف یک ساعت یا بیشتر قبل از عمل است. این به این دلیل است که سونوگرافی کلیه نیز سونوگرافی مثانه است و پزشک شما قبل و بعد از تخلیه مثانه تصاویری از مثانه شما می خواهد.

برای سونوگرافی کلیه نیازی به ناشتا نیست.

 

در طول انجام سونوگرافی کلیه چه انتظاری باید داشته باشم؟

سونوگرافی کلیه در دو بخش بستری و سرپایی انجام می شود. مراحل زیر اعمال می شود:

با درآوردن لباس و هر جواهراتی که می پوشید، برای این عمل آماده خواهید شد.

شما روی شکم خود در ناحیه معاینه قرار خواهید گرفت.

ژل روی پوست جایی که مبدل می رود اعمال می شود. این ماده برای افزایش تماس بین مبدل و پوست شما عمل می کند و باعث بهبود انتقال امواج صوتی به بدن می شود.

مبدل امواج صوتی را به بدن ساطع می کند. این امواج از کلیه و سایر ساختارهای داخلی منعکس می‌شوند و پس از ثبت توسط کامپیوتر، داده‌های مورد نیاز برای ایجاد تصویری از اندام‌های شما را فراهم می‌کنند.

تصاویر ایجاد شده توسط سونوگرافی برای مراجعات بعدی به ذخیره سازی دیجیتال می روند.

تصاویر متعددی از مثانه شما، چه قبل و چه بعد از ادرار، گرفته خواهد شد. به دلیل ارتباط نزدیک بین کلیه ها و مثانه، این به پزشک شما در تفسیر داده های سونوگرافی کمک می کند.

 f/سونو کلیه و مجاری

خطرات سونوگرافی کلیه چیست؟

سونوگرافی کلیه اساساً بدون خطر است. از آنجایی که آنها از امواج صوتی به جای تابش برای تولید تصاویر استفاده می کنند، سونوگرافی برای بیماران و کارکنان مراقبت های بهداشتی ایمن تر از اشعه ایکس در نظر گرفته می شود. شرایط خاصی مانند چاقی و گاز شکمی ممکن است اثربخشی سونوگرافی کلیه را محدود کند.

 

بعد از انجام سونوگرافی کلیه چه اتفاقی می افتد؟

هیچ محدودیتی در مورد رژیم غذایی یا فعالیت بدنی پس از سونوگرافی کلیه وجود ندارد. شما می خواهید با پزشک خود ملاقات کنید، تجزیه و تحلیل او را از معاینه خود بشنوید، و در مورد مراحل بعدی مراقبت خود صحبت کنید.

 

آیا سونوگرافی ایمن است؟

سونوگرافی بیش از شصت سال است که وجود داشته و ایمن تلقی می شود زیرا هیچ خطر شناخته شده ای وجود ندارد و از اشعه استفاده نمی کند. این یکی از متداول‌ترین آزمایش‌های تصویربرداری است که سفارش داده می‌شود، زیرا همه کاره، قابل حمل، نسبتاً ارزان، غیرتهاجمی است و می‌تواند اطلاعات بلادرنگ درباره منطقه مورد نظر ارائه دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

چگونه می توانم سونوگرافی کلیه و مثانه انجام دهم؟

سونوگرافی به پزشکان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا تشخیص دهند و تصمیمات مراقبتی را مطلع کنند. هنگامی که پزشک شما نیاز به انجام سونوگرافی را تشخیص داد، ممکن است مطب پزشک برای شما یک نوبت رزرو کند یا یک شماره برای تماس برای رزرو نوبت در اختیار شما قرار دهد. همچنین یک فرم درخواست و دستورالعمل های آماده سازی برای امتحان به شما داده می شود.

برای سونوگرافی کلیه و مثانه، از شما خواسته می شود 90 دقیقه قبل از قرار ملاقات، مثانه خود را خالی کنید، سپس در 30 دقیقه آینده یک لیتر آب بنوشید.

اگر مشکلی در پر بودن مثانه دارید، ممکن است زودتر برای نوشیدن آب خود در کلینیک حاضر شوید. اگر خیلی ناراحت هستید، ممکن است مقداری ادرار را تخلیه کنید تا فشار را کاهش دهید، اما سعی کنید مثانه را خالی نکنید. معمولا بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد تا این امتحان کامل شود.

 

سونوگرافی کیله چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ممکن است از شما بخواهد که لباس خود را بپوشید، بسته به اینکه کدام عضو را بررسی می کنیم.

همچنین، سونوگرافیست ممکن است لباس شما را طوری تنظیم کند که ناحیه مورد نظر را نشان دهد تا بتواند از ژل اولتراسوند استفاده کند.

یک ژل اولتراسوند گرم و ضد حساسیت بین استخوان لگن و زیر ناف شما اعمال می شود.

سونوگرافی مبدل (پروب) را در اطراف ناحیه مورد نظر حرکت می دهد و تصاویری از اندام های شما جمع آوری می کند.

سونوگرافی فشار متوسطی را با پروب وارد می کند که ممکن است برای لحظه ای ناراحت کننده باشد اما نباید باعث درد شود.

لطفاً هر گونه ناراحتی را به سونوگرافی خود اطلاع دهید.

ممکن است از شما خواسته شود که وضعیت خود را تغییر دهید - به پهلو دراز کشیده یا نشسته - یا ممکن است از بلوک های فوم برای بالا بردن برخی از اندام ها استفاده شود. این کار برای انتقال اندام های شما به موقعیت بهتری برای تصویربرداری انجام می شود.

ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا مثانه خود را خالی کنید. سپس سونوگرافیک تصاویر بیشتری برای اندازه گیری حجم ادرار باقیمانده می گیرد.

پس از اینکه سونوگرافی تصاویر را گرفت، شما آزاد هستید که آن را ترک کنید.

یکی از رادیولوژیست های ما تصاویر را بررسی می کند و گزارش مفصلی را معمولاً ظرف یک روز کاری برای پزشک شما ارسال می کند.

 d/سونو کلیه و مجاری

یادداشت های مهم

از آنجایی که سونوگرافی کلیه بر تخلیه مثانه، باقیمانده پس از تخلیه، جریان ادرار از طریق حالب ها و غیره تمرکز دارد، بسیار مهم است که قبل از معاینه به درستی آماده شوید و آب بنوشید. لطفاً برای دستورالعمل‌های خاص مربوط به سونوگرافی کلیه از صفحه آمادگی امتحان ما دیدن کنید.

در طول سونوگرافی کلیه، شما روی تخت خواهید بود، معمولاً به پشت. ممکن است از شما خواسته شود در حین اسکن موقعیت خود را تغییر دهید. وضعیت ها شامل نشستن و دراز کشیدن به پهلو است. بلوک های فوم ممکن است برای بالا بردن اندام ها برای تصویربرداری بهتر استفاده شوند.

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

اسکن سونوگرافی کلیه تقریباً 30 دقیقه طول می کشد.

آمادگی برای سونوگرافی کلیه به ما کمک می کند تا بهترین تصاویر ممکن را برای تشخیص بگیریم. لطفاً برای دستورالعمل‌های بیشتر در مورد سونوگرافی کلیه، از صفحه آمادگی امتحان ما دیدن کنید.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT