• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونو کلیه و مجاری|جواب سونوگرافی کلیه|فیلم سونوگرافی کلیه ومجاری ادرار


سونو کلیه و مجاری؛ سونوگرافی کلیه برای تشخیص بیماری کلیوی: انتظار چه چیزی

بدن به طور روزانه نیاز دارد تا آب یا مواد زائد اضافی را از بدن خارج کند. اینجاست که کلیه ها نقش حیاتی ایفا می کنند. کلیه ها اندام های لوبیایی شکلی هستند که در نزدیکی معده، مثانه و لگن قرار دارند. وظیفه آنها فیلتر کردن مایعات اضافی از طریق فرآیند ادرار است. علاوه بر این، آنها هورمون های مهمی از جمله ویتامین D و اریتروپویتین را تولید می کنند. این هورمون ها مسئول حفظ سلامت استخوان ها و فشار خون بدن هستند.

f/سونو کلیه و مجاری

اگر سوالی در مورد سونوگرافی  دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

با این حال، تعدادی از ناهنجاری ها می تواند در کلیه ها رخ دهد، از جمله تولید سنگ کلیه یا عفونت های دستگاه ادراری. یکی دیگر از شرایط موجود در این لیست بیماری کلیوی است. این یک وضعیت جدی است که در آن مواد زائد و مایعات آنطور که باید از بدن خارج نمی شوند. زمانی که کلیه ها نتوانند به درستی کار کنند، می تواند منجر به بیماری های جدی تری شود. این بیماری ها شامل بیماری قلبی و هیپرکالمی است.

هنگامی که فردی بیماری کلیوی را تجربه می کند، برخی از عوارض جانبی رایج شامل از دست دادن اشتها و گرفتگی عضلات است. درد ناشی از بیماری کلیوی می تواند برای بیماران عذاب آور باشد. به همین دلیل، مهم است که به دنبال درمان مناسب باشید. با این حال، مهم ترین قدم برای بهبودی بیماران از بیماری کلیوی، تشخیص صحیح است.

 

سونوگرافی کلیه چیست؟

اولتراسوند یک فناوری امواج صوتی غیرتهاجمی برای تولید تصاویر از اندام ها و ساختارهای بدن است. سونوگرافی کلیه که سونوگرافی کلیه نیز نامیده می شود، به طور خاص کلیه ها و مثانه را هدف قرار می دهد. دستگاهی به نام ترانسپوندر روی پوست بیمار قرار می گیرد. امواج صوتی ساطع می‌کند که به بدن نفوذ می‌کند، از اندام‌ها جهش می‌کند و داده‌هایی تولید می‌کند که رایانه به تصاویر روی صفحه تبدیل می‌کند. پزشکان از سونوگرافی برای تشخیص علائم پزشکی و تعیین دوره های درمانی مناسب استفاده می کنند. اولتراسوندها نسبت به اشعه ایکس یک مزیت ایمنی حیاتی دارند، زیرا برای تولید تصاویر به تشعشعات تکیه نمی کنند.

 

چرا به سونوگرافی کلیه نیاز دارم؟ چه چیزی را نشان می دهد یا تشخیص می دهد؟

سونوگرافی تصویر دقیقی از اندازه، شکل و وضعیت کلیه ها در بدن ارائه می دهد. پزشک درصورتی که تشخیص دهد شما از موارد زیر رنج می ‌برید، سونوگرافی کلیه را برایتان تجویز می کند:

نفرولیتیازیس (سنگ کلیه)

یک عفونت

انسداد

کیست ها

یک تومور

یک آبسه

جمع آوری مایعات

سونوگرافی کلیه همچنین برای کمک به تخلیه مایعات و جمع آوری نمونه های بافتی (بیوپسی) استفاده می شود. هنگامی که با رنگ کنتراست استفاده می شود، سونوگرافی می تواند جریان خون در کلیه ها را نیز ثبت کند.

 

چگونه برای سونوگرافی کلیه آماده شوم؟

آمادگی کمی برای سونوگرافی کلیه وجود دارد. نیاز اولیه نوشیدن حداقل 24 اونس مایع شفاف یک ساعت یا بیشتر قبل از عمل است. این به این دلیل است که سونوگرافی کلیه نیز سونوگرافی مثانه است و پزشک شما قبل و بعد از تخلیه مثانه تصاویری از مثانه شما می خواهد.

برای سونوگرافی کلیه نیازی به ناشتا نیست.

 

در طول انجام سونوگرافی کلیه چه انتظاری باید داشته باشم؟

سونوگرافی کلیه در دو بخش بستری و سرپایی انجام می شود. مراحل زیر اعمال می شود:

با درآوردن لباس و هر جواهراتی که می پوشید، برای این عمل آماده خواهید شد.

شما روی شکم خود در ناحیه معاینه قرار خواهید گرفت.

ژل روی پوست جایی که مبدل می رود اعمال می شود. این ماده برای افزایش تماس بین مبدل و پوست شما عمل می کند و باعث بهبود انتقال امواج صوتی به بدن می شود.

مبدل امواج صوتی را به بدن ساطع می کند. این امواج از کلیه و سایر ساختارهای داخلی منعکس می‌شوند و پس از ثبت توسط کامپیوتر، داده‌های مورد نیاز برای ایجاد تصویری از اندام‌های شما را فراهم می‌کنند.

تصاویر ایجاد شده توسط سونوگرافی برای مراجعات بعدی به ذخیره سازی دیجیتال می روند.

تصاویر متعددی از مثانه شما، چه قبل و چه بعد از ادرار، گرفته خواهد شد. به دلیل ارتباط نزدیک بین کلیه ها و مثانه، این به پزشک شما در تفسیر داده های سونوگرافی کمک می کند.

 f/سونو کلیه و مجاری

خطرات سونوگرافی کلیه چیست؟

سونوگرافی کلیه اساساً بدون خطر است. از آنجایی که آنها از امواج صوتی به جای تابش برای تولید تصاویر استفاده می کنند، سونوگرافی برای بیماران و کارکنان مراقبت های بهداشتی ایمن تر از اشعه ایکس در نظر گرفته می شود. شرایط خاصی مانند چاقی و گاز شکمی ممکن است اثربخشی سونوگرافی کلیه را محدود کند.

 

بعد از انجام سونوگرافی کلیه چه اتفاقی می افتد؟

هیچ محدودیتی در مورد رژیم غذایی یا فعالیت بدنی پس از سونوگرافی کلیه وجود ندارد. شما می خواهید با پزشک خود ملاقات کنید، تجزیه و تحلیل او را از معاینه خود بشنوید، و در مورد مراحل بعدی مراقبت خود صحبت کنید.

 

آیا سونوگرافی ایمن است؟

سونوگرافی بیش از شصت سال است که وجود داشته و ایمن تلقی می شود زیرا هیچ خطر شناخته شده ای وجود ندارد و از اشعه استفاده نمی کند. این یکی از متداول‌ترین آزمایش‌های تصویربرداری است که سفارش داده می‌شود، زیرا همه کاره، قابل حمل، نسبتاً ارزان، غیرتهاجمی است و می‌تواند اطلاعات بلادرنگ درباره منطقه مورد نظر ارائه دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

چگونه می توانم سونوگرافی کلیه و مثانه انجام دهم؟

سونوگرافی به پزشکان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا تشخیص دهند و تصمیمات مراقبتی را مطلع کنند. هنگامی که پزشک شما نیاز به انجام سونوگرافی را تشخیص داد، ممکن است مطب پزشک برای شما یک نوبت رزرو کند یا یک شماره برای تماس برای رزرو نوبت در اختیار شما قرار دهد. همچنین یک فرم درخواست و دستورالعمل های آماده سازی برای امتحان به شما داده می شود.

برای سونوگرافی کلیه و مثانه، از شما خواسته می شود 90 دقیقه قبل از قرار ملاقات، مثانه خود را خالی کنید، سپس در 30 دقیقه آینده یک لیتر آب بنوشید.

اگر مشکلی در پر بودن مثانه دارید، ممکن است زودتر برای نوشیدن آب خود در کلینیک حاضر شوید. اگر خیلی ناراحت هستید، ممکن است مقداری ادرار را تخلیه کنید تا فشار را کاهش دهید، اما سعی کنید مثانه را خالی نکنید. معمولا بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد تا این امتحان کامل شود.

 

سونوگرافی کیله چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ممکن است از شما بخواهد که لباس خود را بپوشید، بسته به اینکه کدام عضو را بررسی می کنیم.

همچنین، سونوگرافیست ممکن است لباس شما را طوری تنظیم کند که ناحیه مورد نظر را نشان دهد تا بتواند از ژل اولتراسوند استفاده کند.

یک ژل اولتراسوند گرم و ضد حساسیت بین استخوان لگن و زیر ناف شما اعمال می شود.

سونوگرافی مبدل (پروب) را در اطراف ناحیه مورد نظر حرکت می دهد و تصاویری از اندام های شما جمع آوری می کند.

سونوگرافی فشار متوسطی را با پروب وارد می کند که ممکن است برای لحظه ای ناراحت کننده باشد اما نباید باعث درد شود.

لطفاً هر گونه ناراحتی را به سونوگرافی خود اطلاع دهید.

ممکن است از شما خواسته شود که وضعیت خود را تغییر دهید - به پهلو دراز کشیده یا نشسته - یا ممکن است از بلوک های فوم برای بالا بردن برخی از اندام ها استفاده شود. این کار برای انتقال اندام های شما به موقعیت بهتری برای تصویربرداری انجام می شود.

ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا مثانه خود را خالی کنید. سپس سونوگرافیک تصاویر بیشتری برای اندازه گیری حجم ادرار باقیمانده می گیرد.

پس از اینکه سونوگرافی تصاویر را گرفت، شما آزاد هستید که آن را ترک کنید.

یکی از رادیولوژیست های ما تصاویر را بررسی می کند و گزارش مفصلی را معمولاً ظرف یک روز کاری برای پزشک شما ارسال می کند.

 d/سونو کلیه و مجاری

یادداشت های مهم

از آنجایی که سونوگرافی کلیه بر تخلیه مثانه، باقیمانده پس از تخلیه، جریان ادرار از طریق حالب ها و غیره تمرکز دارد، بسیار مهم است که قبل از معاینه به درستی آماده شوید و آب بنوشید. لطفاً برای دستورالعمل‌های خاص مربوط به سونوگرافی کلیه از صفحه آمادگی امتحان ما دیدن کنید.

در طول سونوگرافی کلیه، شما روی تخت خواهید بود، معمولاً به پشت. ممکن است از شما خواسته شود در حین اسکن موقعیت خود را تغییر دهید. وضعیت ها شامل نشستن و دراز کشیدن به پهلو است. بلوک های فوم ممکن است برای بالا بردن اندام ها برای تصویربرداری بهتر استفاده شوند.

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

اسکن سونوگرافی کلیه تقریباً 30 دقیقه طول می کشد.

آمادگی برای سونوگرافی کلیه به ما کمک می کند تا بهترین تصاویر ممکن را برای تشخیص بگیریم. لطفاً برای دستورالعمل‌های بیشتر در مورد سونوگرافی کلیه، از صفحه آمادگی امتحان ما دیدن کنید.

سونوگرافی شریان کلیوی / شریان مزانتریک

سونوگرافی شریان کلیوی یا شریان مزانتریک برای ارزیابی جریان خون به کلیه ها، روده و سایر اندام های شکم استفاده می شود.

عروق اصلی مورد بررسی شریان های کلیوی، محور سلیاک و SMA (شریان مزانتریک فوقانی) هستند. اختلال در جریان خون در این رگ‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی از جمله فشار خون بالا، تغییر در عملکرد کلیه، درد و اثرات ایسکمیک (محدودیت جریان خون که باعث کمبود اکسیژن می‌شود) روی اندام‌ها شود. معمولاً برای ارزیابی این ساختارها از تصویربرداری دیگری از جمله CT، MRI و آنژیوگرافی استفاده می شود. با این حال، سونوگرافی می تواند برای بیمارانی که بسیار جوان هستند، به ماده حاجب حساسیت دارند یا عملکرد کلیه ضعیفی دارند، مفید باشد، زیرا نیازی به استفاده از کنتراست ("رنگ اشعه ایکس") ندارد و از اشعه یونیزان استفاده نمی کند.

ابتدا یک ژل شفاف روی پوست ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد. پروب اولتراسوند روی سطح پوست حرکت می کند تا ساختارهای زیر را ببیند. در طول اسکن، از شما خواسته می شود که نفس خود را حبس کنید و در موقعیت های خاصی حرکت کنید تا دید واضحی از آئورت و رگ های مربوطه داشته باشید. اندازه گیری ها در طول رگ ها انجام می شود. در طی این روش، استفاده از نوعی سونوگرافی به نام داپلر رایج است. داپلر امکان ارزیابی جنبه های جریان خون را فراهم می کند. در حین استفاده از داپلر، ممکن است صداهای غوغایی بشنوید که نشان دهنده جریان خون یا نبض است.

 

اتساع مجاری ادراری چیست؟

اتساع مجاری ادراری هنگامی اتفاق می افتد که بخشی از مجاری ادراری نوزاد متولد نشده به طور غیر طبیعی با مقادیر بیش از حد ادرار متورم شود. تورم اغلب در اثر انسداد یا باریک شدن دستگاه ادراری ایجاد می شود ، که باعث می شود ادرار از بدن کودک خارج شود یا کند شود. معمولاً تورم به تنهایی ، چه در دوران بارداری و چه بعد از تولد نوزاد ، از بین می رود. در موارد شدیدتر ، که غیر معمول هستند ، این بیماری می تواند منجر به پایین بودن مایعات آمنیوتیک (الیگوهیدرامنیوس) شود.

دستگاه ادراری شامل دو کلیه ، دو مجرای ادرار ، مثانه و یک مجرای ادرار است. شریان های ویژه در کلیه ها ادرار را ایجاد می کنند ، که سپس در یک منطقه قیف شکل در نزدیکی باز شدن هر کلیه معروف به لگن کلیوی تخلیه می شود. از آنجا ادرار از طریق مجرای ادرار به مثانه سفر می کند ، که مایع را قبل از خروج بدن از طریق مجرای ادرار جمع می کند. هنگامی که ادرار از بدن یک نوزاد متولد نشده خارج می شود ، به قسمت اصلی مایع آمنیوتیک تبدیل می شود ، مایع محافظ که کودک را در رحم احاطه می کند. مایع آمنیوتیک نقش اساسی در رشد کودک ، به ویژه رشد ریه دارد.

در بیشتر موارد اتساع مجاری ادراری ، ساخت غیر طبیعی ادرار در لگن کلیوی رخ می دهد. اما ادرار می تواند بیشتر در دستگاه ادراری مسدود شود و باعث شود که مجرای ادرار ، مثانه یا مجرای ادرار باشد.

 

چه عواملی باعث اتساع مجاری ادراری می شود؟

مانند بیشتر نقایص هنگام تولد ، علت اتساع ادراری ناشناخته است. به نظر می رسد که این وضعیت در برخی از خانواده ها اجرا می شود ، بنابراین برای والدین ، خواهر و برادر یا پسر عموی غیر معمول نیست که در دوران کودکی دارای اتساع مجاری ادراری یا برخی دیگر از مشکلات کلیه باشد. در موارد نادر ، اتساع مسیر ادرار به دلیل وضعیت ژنتیکی یا کروموزومی مانند سندرم داون (تریزومی 21) است. با این حال ، بیشتر موارد اتساع ادراری در نوزادان سالم در غیر این صورت ایجاد می شود.

 s/سونو کلیه و مجاری

اتساع دستگاه ادراری چگونه تشخیص داده می شود؟

اتساع مجاری ادراری توسط سونوگرافی تشخیص داده می شود. در بیشتر موارد ، اتساع خفیف (تورم) کلیه در سونوگرافی به طور معمول در هفته 20 بارداری مشاهده می شود. از آنجا که اتساع کلیوی که در 20 هفته مشاهده می شود ، اغلب بعداً در دوران بارداری به طور کامل برطرف می شود ، پزشک یا ماما شما را برای سونوگرافی پیگیری در 32-36 هفته برای ارزیابی مجدد کلیه ها ، مثانه و دستگاه ادراری برای شما ارسال می کند. اگر اتساع کلیه ها یا سایر مناطق مجاری ادراری هنوز در 32-36 هفته وجود داشته باشد ، کودک شما به اتساع مجاری ادراری مبتلا می شود.

 

طبقه بندی های مختلف اتساع مجاری ادراری چیست؟

بیشتر نوزادان متولد نشده از نوع کم خطر اتساع مجاری ادراری که به UTD A1 معروف است. در این موارد ، فقط لگن کلیوی گشاد می شود و اتساع متوسط است (7 تا 10 میلی متر پس از هفته 28 بارداری). UTD A1 اغلب در دوران بارداری به طور خودجوش برطرف می شود.

اگر اتساع لگن کلیوی شدیدتر باشد (بیشتر از 10 میلی متر) ، یا اگر ناهنجاری های دیگر دستگاه ادراری (یک مجرای ادرار یا مجرای ادرار ، مثانه غیر طبیعی یا بافت کلیه غیر طبیعی) وجود دارد ، کودک دارای یک کودک است. نوع در معرض خطر بالاتر از اتساع مجاری ادراری معروف به UTD A2-3.

 

چگونه اتساع مجاری ادراری قبل از تولد مدیریت می شود؟

اگر سطح مایع آمنیوتیک طبیعی باقی بماند ، اتساع مجاری ادراری قبل از تولد درمان نمی شود. پس از تشخیص بیماری ، با این حال-معمولاً در نتیجه سونوگرافی که به طور معمول در هفته 20 بارداری انجام می شود-ممکن است ما همچنان کودک شما را با سونوگرافی جنین با وضوح بالا در فواصل در طول بارداری کنترل کنیم.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی جنین با وضوح بالا چیست؟

سونوگرافی جنین با وضوح بالا یک آزمایش غیر تهاجمی است که توسط یکی از متخصصان سونوگرافی ما انجام می شود. در این تست از امواج صوتی منعکس شده برای ایجاد تصاویری از کودک خود در رحم استفاده می کند. ما از سونوراسونوگرافی برای پیروی از توسعه مجاری ادراری کودک و سایر اندام های داخلی و همچنین رشد کلی وی استفاده خواهیم کرد. ما همچنین از آن برای اندازه گیری حجم مایع آمنیوتیک که کودک را در طول بارداری احاطه کرده است ، استفاده خواهیم کرد.

 

پس از اتمام ارزیابی من چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه تمام اطلاعات آناتومیک و تشخیصی را در مورد کودک شما جمع آوری کردیم ، متخصص مادر و مادر ما برای گفتگو در مورد نتایج و به اشتراک گذاشتن توصیه های ما با شما ملاقات خواهد کرد. ما شما را به یک هماهنگ کننده مراقبت از متخصص پرستار متصل خواهیم کرد که در تنظیم مشاوره های آینده و مراقبت های پیگیری برای کودک پس از تولد کمک خواهد کرد. یکی از این مشاوره ها با یک متخصص اطفال است که در دوران بارداری یا به زودی پس از تولد نوزاد با شما ملاقات خواهد کرد. ما همچنین با متخصص زنان و زایمان یا ماما شما ارتباط برقرار خواهیم کرد تا او بتواند به مراقبت های معمول قبل از تولد شما ادامه دهد.

 

چگونه اتساع مجاری ادراری پس از تولد درمان می شود؟

اتساع مجاری ادراری تغییر نمی کند چه زمانی یا چگونه شما تحویل می دهید. کودک شما نیازی به تحویل زودرس نخواهد داشت. کودک شما نیز نیازی به تحویل سزارین نخواهد داشت ، اگرچه ، مانند همه زنان ، ممکن است به دلایل دیگر زایمان نیاز به زایمان زودرس یا بخش C داشته باشید. همچنین بسیار محتمل است که شما بتوانید کودک خود را با متخصص زنان و زایمان اصلی یا ماما در بیمارستان محلی خود تحویل دهید.

 

آیا کودک من به عملیاتی نیاز دارد؟

در بسیاری از موارد ، هیچ درمانی لازم نیست ، زیرا این بیماری به تنهایی بدون هیچ گونه مشکل پزشکی طولانی مدت برطرف می شود. با این حال ، گاهی اوقات آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت ادراری تجویز می شود.

اگر کودک شما دارای اتساع پیشرفته مجاری ادراری (UTD A2-3) است ، ممکن است برای اصلاح مشکل ساختاری اساسی که مانع جریان طبیعی ادرار می شود ، جراحی لازم باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی کلیه ، عمل جراحی معمولاً قبل از تولد دوم کودک انجام می شود.

 

پیش آگهی کودک من چیست؟

بیشتر نوزادان مبتلا به اتساع مجاری ادراری دارای پیش آگهی عالی هستند. معمولاً اتساع مجاری ادراری به تنهایی پس از تولد برطرف می شود. در مواردی که این بیماری ناشی از انسداد ساختاری باشد ، جراحی اغلب می تواند مشکل را برطرف کند.

 

آیا کودک من به پیگیری طولانی مدت نیاز دارد؟

یافته های سونوگرافی کودک شما که پس از تولد گرفته شده است ، تعیین می کند که آیا مراقبت های پیگیری با یک متخصص ادرار کودکان لازم است یا خیر. چنین مراقبت هایی که ممکن است شامل عمل جراحی باشد ، می تواند خطر ابتلا به مشکلات کلیه برای کودک شما را در اواخر زندگی کاهش دهد. ارولوژی کودکان یک برنامه مدیریتی فردی را برای کودک شما بر اساس یافته های سونوگرافی خاص کودک شما توصیه می کند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT