• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی واژینال|بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال|سونوگرافی واژینال


سونوگرافی واژینال، همچنین به عنوان سونوگرافی ترانس واژینال شناخته می شود، یک روش تشخیصی غیر تهاجمی است که امکان استفاده از تصاویر را برای ارزیابی اندام ها و ساختارهای لگن فراهم می کند. این تکنیک اولتراسوند؛ تصویربرداری سریع از اندام ها و ساختارهای واژن از جمله رحم، دهانه رحم، واژن، لوله های فالوپ و تخمدان ها را ارائه می دهد.

 

این بهترین نوع آزمایش برای تشخیص درد، تورم یا عفونت های غیر قابل توضیح در لگن و برای بررسی رشد در لگن است. این به تعیین اینکه آیا رشد مشاهده شده یک کیست پر از مایع، تومور جامد یا نوع دیگری از توده است کمک می کند. علاوه بر این، این روش اولتراسوند یک روش بی خطر در نظر گرفته می شود، اگرچه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد.

f/سونوگرافی واژینال

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

 

دستگاه سونوگرافی واژینال چگونه کار می کند؟

دستگاه سونوگرافی واژینال از یک مبدل استفاده می کند که امواج اولتراسوند را با فرکانس نامفهوم ارسال می کند. مبدل اولتراسوند روی پوست قرار می گیرد و امواج اولتراسوند به سمت اندام ها و ساختارهای داخل بدن هدایت می شود. امواج صوتی مانند پژواک از اندام‌ها خارج می‌شوند و به مبدل بازمی‌گردند. مبدل امواج منعکس شده را پردازش می کند و به تصاویری از اندام ها یا بافت ها تبدیل می شود. سپس این تصاویر توسط کامپیوتر تجزیه و تحلیل می شوند. علاوه بر این، این امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می شوند، با سرعت های متفاوتی حرکت می کنند.

 

سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و میزان بازگشت موج صوتی توسط مبدل به عنوان انواع مختلف بافت تعیین می شود. برای انتقال بهترین صدا، مبدل باید به آرامی روی پوست حرکت داده شود، در حالی که ژل اولتراسوند باید روی مبدل و پوست اعمال شود تا هوا بین پوست و مبدل از بین برود. دو نوع روش اولتراسوند وجود دارد که به شرح زیر است:

 

سونوگرافی از طریق شکم: در این نوع سونوگرافی، اسکن با کشیدن آن روی شکم با استفاده از ژل مبدل انجام می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال: این نوع سونوگرافی با قرار دادن یک مبدل بلند و نازک در واژن انجام می شود. علاوه بر این، پروب ها با لایه های پلاستیکی یا لاتکس پوشانده شده اند و فقط برای استفاده زنانه هستند.

نوع سونوگرافی مورد نیاز بسته به اینکه چرا اولتراسوند در وهله اول مورد نیاز است، متفاوت خواهد بود. بسته به موقعیت، معاینه اولتراسوند با استفاده از یکی یا هر دوی این دو روش انجام می شود.

 

در چه شرایطی از سونوگرافی واژینال استفاده می شود؟

در برخی موارد، سونوگرافی واژینال برای بررسی یا اندازه گیری اندام های تناسلی مورد نیاز است. با استفاده از این سونوگرافی، اندازه، شکل و محل رحم و تخمدان ها، تراکم (یا اکوژنیک) و ضخامت بافت ها و اندام های واژن، وجود مایع یا توده ها در آندومتر، میومتر (بافت عضلانی رحم)، لوله های فالوپ یا در داخل یا نزدیک مثانه، طول و ضخامت دهانه رحم، تغییرات در شکل مثانه و جریان خون از اندام های واژن بررسی می شود.

 

این سونوگرافی می تواند اطلاعات دقیقی در مورد اندازه، محل و ساختار توده های واژن ارائه دهد، اما برای تشخیص قطعی سرطان یا بیماری خاص کافی نیست. با این حال، در تشخیص و درمان برخی از بیماری ها نیز کمک می کند، مانند:

 

ناهنجاری در ساختار آناتومیکی رحم، از جمله شرایط آندومتر

رشد خوش خیم (بی ضرر) مانند تومورهای فیبروئید و کیست در لگن و همچنین انواع دیگر تومورها

وجود و محل دستگاه پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUD)

بیماری التهابی لگن (PID) و سایر انواع التهاب

درک علت خونریزی بعد از یائسگی

پایش اندازه فولیکول تخمدان برای ارزیابی ناباروری

آسپیراسیون مایع فولیکول و هم تخمک از تخمدان ها برای لقاح آزمایشگاهی

در صورت حاملگی خارج از رحم (بارداری که معمولاً در خارج از رحم ایجاد می شود و در لوله فالوپ رخ می دهد)

نظارت بر رشد جنین در دوران بارداری

ارزیابی شرایط خاص جنین

طول مدت سونوگرافی واژینال در دوران بارداری چقدر است؟

سونوگرافی واژینال در دوران بارداری و سونوگرافی از طریق شکم معمولاً برای نظارت بر رشد کودک در هفته چهاردهم بارداری یا قبل از آن استفاده می شود. این تکنیک ها شرایط رشد نوزاد مانند قد نوزاد، طول دست ها و پاها و اندازه سر را کنترل می کنند. همچنین برای بررسی میزان پیشرفت مادر در بارداری، موقعیت نوزاد در رحم، تعداد نوزادانی که مادر حمل می کند و میزان مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد استفاده می شود. در حالی که می توان از آن برای نگاه کردن به قلب نوزاد استفاده کرد، در برخی موارد می تواند به عنوان یک روش غربالگری برای برخی نقص های مادرزادی و ناهنجاری های رشدی مانند سندرم داون عمل کند.

 

همچنین معمولاً در هفته های اول بارداری از سونوگرافی ترانس واژینال برای تعیین فاصله وضعیت بارداری و تاریخ زایمان مادر استفاده می شود. این روش پروب را به رحم نزدیک می کند و تصویر واضح تری از جنین در سه ماهه اول مادر ارائه می دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

خطرات سونوگرافی واژینال چیست؟

استفاده از سونوگرافی واژینال بسته به شرایط خاص پزشکی فرد ممکن است خطراتی داشته باشد. سونوگرافی ترانس واژینال ممکن است در بیماران مبتلا به آلرژی به لاتکس واکنش ایجاد کند زیرا مبدل اولتراسوند توسط یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس پوشانده شده است. علاوه بر این، برخی شرایط یا عواملی مانند چاقی، باقی ماندن باریم در روده فرد پس از عمل باریم اخیر، پر نشدن کافی مثانه و گاز روده ممکن است بر نتایج آزمایشی که باید انجام شود تأثیر بگذارد. با این حال، بهداشت دستگاه سونوگرافی واژینال یک معیار مهم برای جلوگیری از خطر احتمالی عفونت است.

 

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

در حین آماده سازی برای سونوگرافی واژینال، اگر سونوگرافی جزء روش دیگری نیست که نیاز به بیهوشی دارد، قبل از سونوگرافی واژینال نیازی به ناشتا بودن و بیهوشی نیست. ضمناً یک ساعت قبل از عمل باید حداقل 5-4 لیوان آب مصرف شود و تا پایان معاینه نباید مثانه تخلیه شود. برای سونوگرافی ترانس واژینال، مثانه باید درست قبل از عمل تخلیه شود. بسته به شرایط پزشکی ممکن است آماده سازی های ویژه دیگری نیز مورد نیاز باشد. سونوگرافی واژینال را می توان به صورت سرپایی در مطب یا به عنوان بخشی از درمان بیمار بستری در بیمارستان انجام داد. بسته به موقعیت و شیوه های بیمارستان، روش ها متفاوت است. در ضمن بعد از سونوگرافی واژینال نیازی به مراقبت خاصی نیست. مگر اینکه پزشک به فرد توصیه دیگری کند، می تواند بلافاصله به زندگی عادی خود ادامه دهد.مرکز سونوگرافی الوند از بهترین مراکز جهت انجام سونوگرافی واژینال در تهران می باشد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT