• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوکاردیوگرافی جنین|اکوکاردیوگرافی قلب جنین|اکو قلب جنین


اکوکاردیوگرافی جنین؛ بیماری مادرزادی قلب شایع ترین ناهنجاری در جنین انسان است. اکوکاردیوگرافی جنین برای تشخیص اکثر نقایص قلبی استفاده شده است و اکنون بخشی از روش غربالگری معمول برای ارزیابی جنین است. در این مقاله، نماهای استاندارد سونوگرافی از قلب طبیعی جنین به دست آمده در سه ماهه دوم، یافته های اکوکاردیوگرافی جنین در سه ماهه اول و شاخص عملکرد میوکارد اصلاح شده را ارائه می کنیم

اکوکاردیوگرافی جنین (اکوی) از امواج صوتی برای بررسی قلب جنین در حال رشد شما استفاده می کند.

اکو جنین می تواند به یافتن نقایص قلبی قبل از تولد کمک کند. اگر مشکل قلبی زود تشخیص داده شود، احتمال درمان موثرتر خواهد بود. این بخاطر این است که:

 • ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است در برخی موارد بتوانند این مشکل را قبل از تولد درمان کنند.
 • ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند برای مشکلاتی که ممکن است در حین زایمان و زایمان رخ دهد آماده شوند.
 • پس از تولد نوزاد، ممکن است درمان انجام شود. این ممکن است دارو یا جراحی باشد.

ecokardiography/اکوکاردیوگرافی جنین

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

چرا ممکن است یک مادر باردار به اکو جنین نیاز داشته باشد؟

همه زنان باردار نیازی به اکوکاردیوگرام جنین ندارند. برای اکثر زنان، یک سونوگرافی اولیه رشد هر چهار حفره قلب نوزادشان را نشان می دهد.

در صورتی که آزمایشات قبلی قطعی نبودند یا اگر ضربان قلب غیرطبیعی در جنین تشخیص داده شد، پزشک متخصص زنان ممکن است توصیه کند که این روش را انجام دهید.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اکو جنین را در این موارد توصیه می کنند:

 • کودک دیگری نیز با نقص قلبی به دنیا آمد
 • سابقه خانوادگی مشکلات ژنتیکی قلبی
 • مشکل ژنتیکی در جنین یافت می شود
 • در دوران بارداری خود از الکل یا مواد مخدر سوء استفاده کرده اید
 • مشکلات سلامتی خاصی مانند دیابت، لوپوس یا فنیل کتونوری دارید
 • و شما در دوران بارداری خود درگیر عفونت های خاصی شده اید . که شامل سرخک آلمانی (سرخچه) و یا سیتومگالوویروس است.
 • شما نتایج آزمایش غیرطبیعی از آزمایشات دیگر داشتید
 • شما با فناوری کمک باروری باردار شدید
 • ضربان قلب کودک شما در معاینه خیلی سریع، آهسته یا نامنظم بود
 • ناهنجاری هایی که در سونوگرافی جنین دیده می شود
 • تو سن بالا باردار شدی

بعضی  از پزشکان متخصص زنان این آزمایش را انجام می دهند. اما به طور معمول یک تکنسین سونوگرافی دارای تجربه یا سونوگرافیست این آزمایش را انجام می دهد. یک متخصص قلب که در طب اطفال تخصص دارد، نتایج را بررسی خواهد کرد

اگر فاکتورهای خطر مانند سابقه خانوادگی مشکلات قلبی دارید، اکو جنین اغلب در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. این در حدود 18 تا 24 هفتگی است.

شما داروهای خاصی مصرف می کنید که ممکن است باعث نقص مادرزادی قلب شوند. اینها شامل داروهای خاصی برای تشنج، افسردگی و آکنه است.

اکوکاردیوگرافی جنین یک ابزار ضروری برای غربالگری آناتومی قلب جنین است. بیماری مادرزادی قلب شایع ترین ناهنجاری در جنین انسان است که تقریباً در 8 تا 9 مورد در هر 1000 تولد زنده رخ می دهد. تشخیص قبل از تولد نقایص قلبی مهم است زیرا به خانواده ها اجازه می دهد مشاوره مناسب دریافت کنند و به درستی برای تولد کودک مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی آماده شوند. در صورت تشخیص نقص قلبی، جنین ها باید برای مدیریت صحیح به مرکز ثالث ارجاع داده شوند.

تصویربرداری دو بعدی هنوز استاندارد طلایی است و معمولاً در اکوکاردیوگرافی جنین استفاده می شود. بنابراین، ما نماهای استاندارد از قلب طبیعی جنین را که در سه ماهه دوم با سونوگرافی دو بعدی و داپلر موجی رنگی و پالسی به دست آمده است، ارائه می کنیم. ما همچنین یافته‌های اکوکاردیوگرافی جنین در سه ماهه اول و یک شاخص عملکرد قلب اصلاح شد را ارائه می‌کنیم که ابزار مفیدی برای ارزیابی عملکرد قلب جنین است.

اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. این معاینه به پزشک شما اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد قلب فرزند متولد نشده شما را بهتر ببیند. معمولاً در سه ماهه دوم، بین هفته های 18 تا 24 انجام می شود.

در این روش از سونوگرفی از امواج صوتی استفاده می شود و از ساختار قلب جنین "پژواک" می زند. یک دستگاه این امواج صوتی را برای پزشک  تجزیه و تحلیل می کند و تصویر یا اکوکاردیوگرام از درون قلب نوزاد ایجاد می کند. این تصویر اطلاعاتی در مورد چگونگی شکل گیری قلب کودک شما و اینکه آیا به درستی کار می کند ارائه می دهد.

همچنین پزشک  جریان خون را در قلب جنین به شما نشان می دهد. این نگاه عمیق به پزشک اجازه می دهد تا هر ناهنجاری در جریان خون یا ضربان قلب نوزاد  وجود دارد را بیابد.

h/اکوکاردیوگرافی جنین

مقالات پیشنهادی  :  

سونوگرافی خانم

 الاستوگرافی 

اکوی قلب جنین

تعیین وضعیت شکمی

قبل از اسکن قلب جنین، تعیین طبیعی بودن وضعیت شکمی مهم است زیرا بیماری های مادرزادی قلب اغلب با وضعیت غیرطبیعی شکمی همراه است در یک جنین با نمای بریچ، سمت چپ جنین باید در نزدیکی مبدل قرار گیرد، زمانی که پس‌سر جنین در سمت چپ مادر قرار دارد هنگامی که اکسیپوت جنین در سمت راست مادر قرار دارد، سمت چپ جنین باید دیستال از مبدل باشد

هنگامی که جنین رو به بالا قرار می گیرد، سمت چپ او در سمت راست صفحه نمایش ظاهر می شود و زمانی که جنین رو به پایین دراز می کشد، سمت چپ او در همان سمت صفحه نمایش ظاهر می شود. در یک جنین با تظاهر راس، تعیین موقعیت شکمی معکوس می شود

در حالی که تعیین وضعیت شکمی زمانی که جنین در موقعیت عرضی قرار دارد دشوار است، قانون دست راست می تواند به طور قابل اعتمادی وضعیت جنین را تعیین کند . با این رویکرد ساده، کف دست راست با شکم جنین، سمت پشتی ساعد به پشت جنین و مشت با سر جنین مطابقت دارد. جهت شست همیشه بدون توجه به موقعیت جنین با سمت چپ جنین مطابقت دارد.

آیا باید برای این روش آماده شوم؟

برای آماده شدن برای این آزمون نیازی به انجام کاری ندارید. برخلاف سایر سونوگرافی های دوران بارداری، برای انجام آزمایش نیازی به داشتن مثانه پر نخواهید داشت.

انجام دادن این آزمایش می تواند از 30 دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد.

ترسیم ساختاری قلب جنین:

دیدگاه های خاصی وجود دارد که باید دیده شود و مستند شود و در مورد هر دیدگاه، مشاهداتی وجود دارد که باید انجام شود. این دیدگاه ها عبارتند از:

نمای چهار محفظه ای این نمای از نظر فنی بسیار آسان است. در قسمت عرضی قفسه سینه گرفته می شود. ابتدا یک قسمت محیطی شکم خوب به دست می آید. سپس پروب سفالاد لغزنده می شود تا نمای چهار محفظه به دست آید سه نوع نمای چهار حفره ای وجود دارد: آپیکال، قاعده ای و جانبی. آموزنده ترین نمای، نمای آپیکال یا پایه چهار حفره ای است. نمای چهار حفره ای جانبی بهترین نمای برای تجسم سپتوم بین بطنی و بین دهلیزی است. مشاهدات لازم در نمای چهار اتاقی به شرح زیر است:

تعداد اتاقک. به طور معمول چهار اتاق دیده می شود.

مقایسه اندازه اتاقک. به طور معمول هر دو دهلیز به یک اندازه هستند. بطن ها نیز باید از نظر اندازه یکسان باشند و هیچ شواهدی از ضخیم شدن دیواره نداشته باشند.

شناسایی اتاق ها را می توان بر اساس موارد زیر انجام داد:

نزدیکترین محفظه به ستون فقرات دهلیز چپ و قدامی ترین محفظه بطن راست است.

 

ویژگی های مورفولوژیکی - نوار تعدیل کننده اکوژنیک در بطن راست وجود دارد. فلپ فورامن بیضی به دهلیز چپ باز می شود.

هسته قلب توسط قسمت غشایی سپتوم بطنی، سپتوم ابتدایی سپتوم دهلیزی و برگچه های سپتوم دریچه های میترال و سه لتی تشکیل شده است.

لت سپتوم دریچه سه لتی به سپتوم نزدیک تر از دریچه میترال به راس وارد می شود. این "تغییر" معمولاً حدود 3 میلی متر است. ناهنجاری‌های تراز دریچه‌ها می‌تواند نشانه‌ای به سمت نقایص سپتوم دهلیزی بطنی باشد.

سپتوم بطنی باید دقیقاً از راس تا قسمت اصلی برای هر گونه نقص بررسی شود. افت اکو اغلب در سپتوم بین بطنی دیده می شود، به خصوص زمانی که پرتو صدا موازی با سپتوم بین بطنی باشد. در این مورد، باید یک زاویه بین سپتوم بین بطنی و پرتو صوت ایجاد شود، که بر اساس آن این افت اکو ناپدید می شود. با این حال، هر گونه تغییر به دلیل نقص دیواره بین بطنی (وی اس دی) باقی خواهد ماند. یک (وی اس دی) واقعی معمولاً حاشیه های روشنی دارد. دو دریچه دهلیزی - میترال و تریکوسپید - باید شناسایی شوند. باز و بسته شدن این شیرها باید در زمان واقعی ارزیابی شود.

جریان در طول دریچه های دهلیزی باید با داپلر رنگی بررسی شود. جهت جریان از دهلیز به بطن است. در هر دو سوپاپ یکسان است. هیچ نام مستعاری نباید دیده شود.

ناحیه پشت قلب: فقط یک رگ، آئورت نزولی، باید بین دهلیز چپ و ستون فقرات دیده شود.

ناهنجاری های رایج در نمای چهار اتاقی دیده می شود

e/اکوکاردیوگرافی جنین

مقالات پیشهادی:

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی سه بعدی واژینال

عکس رنگی رحم چیست؟

 

قلب دو حفره ای:

این عیب از پارگی است. سپتوم که قلب اولیه را به دو طرف چپ و راست تقسیم می کند، رشد نمی کند. یک دهلیز، یک بطن و یک دریچه وجود دارد. این وضعیت اغلب با یک مجرای خروجی منفرد - تنه نیز همراه است. ناهنجاری های کروموزومی مرتبط شناخته شده اند.

قلب چپ هیپوپلاستیک این اغلب با آترزی میترال همراه است. دریچه میترال اکوژنیک است و در طول چرخه قلبی حرکت نمی کند. از آنجایی که جریانی در دریچه میترال وجود ندارد، بطن چپ به طور طبیعی رشد نمی کند. بطن چپ کوچک، اکوژنیک است و هیچ جریان رنگی را آشکار نمی کند. قوس آئورت معکوس جریان را نشان می دهد، یعنی از آئورت نزولی به قوس و از آنجا به آئورت صعودی. قوس آئورت به صورت رتروگراد از مجرا پر می شود.

ناهنجاری ابشتاین :

این یک اختلال پیشرونده است. دهلیز راست به شدت بزرگ شده است. دریچه سه لتی بیشتر از حد معمول اپیکال قرار گرفته است. به طور معمول، فاصله بین دریچه میترال و سه لتی حدود 8 میلی متر است. در داپلر رنگی رگورژیتاسیون در سراسر دریچه تریکوسپید وجود دارد.

نقایص سپتوم بطنی:

نقص در سپتوم بطنی دارای حاشیه های روشن است. در زندگی جنینی هیچ جریانی در (وی اس دی ) وجود ندارد زیرا هیچ اختلاف فشاری بین سمت راست و چپ قلب جنین وجود ندارد اگر (وی اس دی ) بزرگ باشد، ممکن است اختلاط خون آزاد در سراسر نقص وجود داشته باشد.

نقص سپتوم دهلیزی بطنی:

این می تواند یک نقص جزئی مانند یک (وی اس دی ) غشایی یا یک نقص سپتوم دهلیزی سپتوم اولیه(وی اس دی ) باشد. ممکن است یک مشکل اصلی وجود نداشته باشد (که معمولاً به عنوان نقص بالشتک اندوکاردیال از آن یاد می شود). یا ممکن است یک دریچه دهلیزی بطنی وجود داشته باشد. همه این ساختارها منشأ رشدی مشترک دارند: بالشتک اندوکارد. این نقص اغلب با ناهنجاری های کروموزومی مانند تریزومی 21 و اختلالات تک ژنی مانند سندرم الیس ون کرولد همراه است.

 

 اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین یک مطالعه سونوگرافی خاص از قلب جنین است. هدف اصلی این آزمایش بررسی رشد مناسب قلب جنین با استفاده از سونوگرافی با وضوح بالا مجهز به داپلر است. اکوکاردیوگرافی جنین باید توسط متخصصانی که در مطالعه قلب جنین خبره هستند انجام شود.

 

اکوکاردیوگرافی جنین چه زمانی و چگونه باید انجام شود؟

اکوکاردیوگرافی جنین را می توان در هر زمانی از بارداری، به محض مشکوک شدن به ناهنجاری رشدی قلب جنین انجام داد. با این حال، زمان ایده آل برای تشخیص ناهنجاری های قلبی جنین بین هفته های 20 تا 22 بارداری است، به همین دلیل است که بهترین زمان برای انجام اکوکاردیوگرافی ترانس شکمی خواهد بود.

در حاملگی هایی با خطر بالای ابتلای جنین به بیماری قلبی، ممکن است انجام این مطالعه در اوایل، از طریق واژینال، حدود 15 هفته راحت باشد.

 

اکوکاردیوگرافی جنین چه مزایایی دارد؟

اکوکاردیوگرافی جنین اجازه می دهد تا رشد طبیعی قلب جنین را تایید کند، یا در صورت عدم موفقیت، مشکوک به یک مشکل رشد (بیماری مادرزادی قلب) باشد.

در خانواده هایی با سابقه و سایر عوامل خطر بیماری قلبی، اطمینان از طبیعی بودن ظاهری قلب جنین در هفته 14 می تواند به طور قابل توجهی سطح اضطراب بیمار و خانواده او را کاهش دهد.

اگر مطالعه مشکوک به تغییر در رشد قلبی باشد، تشخیص زودهنگام زمان بیشتری را برای انجام مطالعات تکمیلی می دهد. در موارد بسیار انتخاب شده، امکان پیشنهاد درمان‌های داخل رحمی، اجتناب از تکنیک‌های غیرضروری، برنامه‌ریزی کنترل بارداری کافی و همچنین زمان و مکان بهینه کمک زایمان را فراهم می‌کند.

در موارد شدید، زودرس بودن تشخیصی این روش، امکان در نظر گرفتن گزینه ختم زودهنگام حاملگی را فراهم می کند، با مزایای در نظر گرفتن این گزینه در اوایل بارداری.

 

اکوکاردیوگرافی جنین چه خطراتی دارد؟

از آنجایی که اکوکاردیوگرافی جنین یک معاینه اولتراسوند است هیچ خطری برای جنین یا مادر ندارد. با این حال، همه مشکلات رشد قلبی زود ظاهر نمی شوند، بنابراین اگر مطالعه در نیمه اول بارداری انجام شده باشد، توصیه می شود وضعیت قلبی در مراحل پیشرفته تر بارداری تکمیل شود.

 y/اکوکاردیوگرافی جنین

این تست برای چه کسانی است؟

اکوکاردیوگرافی جنین برای تمام زنان باردار در معرض خطر بالای بیماری قلبی یا سندرم‌هایی که با تغییرات قلبی ظاهر می‌شوند، یا زمانی که متخصص زنان آن‌ها را در نظر می‌گیرد یا توصیه می‌کند، انجام می‌شود:

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

سونوگرافی غربالگری

اکوی قلب جنین

سابقه شخصی و خانوادگی

بیماری های مادر (مانند دیابت، بیماری های متابولیک، بیماری های خودایمنی)

سن بالای مادر

قرار گرفتن در معرض تراتوژن ها (داروها، اشعه، عفونت های داخل رحمی)

مشاهده ناقص قلب جنین در سونوگرافی معمولی یا سونوگرافی مشکوک به ناهنجاری قلبی

نشانگرهای اولیه بیماری قلبی (افزایش شفافیت نوکال، تغییر مجرای وریدی)

قبل از هرگونه ناهنجاری یا ناهنجاری جنینی

اختلالات ریتم قلب جنین یا مادر

اختلالات رشد جنین

حاملگی های چند قلو (به خصوص حاملگی های تک کوریونیک)

به همین ترتیب، این آزمایش برای بیماران با خطر بالای بیماری کروموزومی که از انجام یک روش تشخیصی تهاجمی قبل از تولد (آمنیوسنتز یا بیوپسی کوریونی) امتناع می‌ورزند نیز نشان داده می‌شود. این واقعیت به معنای در نظر گرفتن گزینه دیگری در مراحل اولیه بارداری است.

 

اکوکاردیوگرام جنین چیست؟

اکوی قلب جنین (که به آن اکو جنین نیز گفته می شود) از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب نوزاد در حالی که هنوز در رحم است استفاده می کند. این آزمایش بدون درد ساختار قلب و نحوه کار قلب را نشان می دهد.

 

چرا اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود؟

پزشکان ممکن است برای تشخیص هر گونه مشکل عمده در سپتوم ها و دریچه های قلب کودک در حال رشد، رگ های خونی منتهی به قلب و خروج از قلب و نیروی پمپاژ خون این اندام، اکوکاردیوگرافی جنین را تجویز کنند.

اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله:

خانواده دارای سابقه پزشکی مشکلات قلبی هستند

مادر یک شرایط پزشکی دارد که احتمال دارد بر قلب نوزادش اثر بگذارد

کودک در حال رشد دارای یک اختلال منشا ژنتیکی است

یک ناهنجاری در سونوگرافی معمول قبل از تولد تشخیص داده می شود

قلب نوزاد در یک سونوگرافی معمولی قبل از تولد به خوبی دیده نمی شود

 

چگونه باید برای این آزمون آماده شوم؟

شما می توانید قبل از انجام آزمایش به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. قبل از انجام اکوکاردیوگرافی نیازی به داشتن مثانه پر از آب ندارید. روزی که اکوکاردیوگرام جنین را انجام می دهید از کرم، لوسیون یا پودر روی شکم خود استفاده نکنید.

 

در طول آزمون چه اتفاقی می افتد؟

اکوکاردیوگرام جنین در یک اتاق تاریک، در حالی که روی میز دراز کشیده اید، انجام می شود. آنها بسیار شبیه به سونوگرافی های معمولی قبل از تولد هستند که در دوران بارداری انجام می شود. ژلی که روی شکم قرار می گیرد به امواج صوتی کمک می کند که از پروب اکوکاردیوگرام (به نام مبدل) به قلب کودک حرکت کرده و بارها و بارها از قلب کودک جهش کنند. فردی که این آزمایش را انجام می دهد، کاوشگر را روی قفسه سینه شما حرکت می دهد تا از زوایای مختلف از قلب کودک عکس بگیرد.

شما فشار وارد شده توسط پروب را احساس خواهید کرد، اما اکوکاردیوگرام جنین کاملا بدون درد است.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

اکوکاردیوگرام جنین چقدر طول می کشد؟

ممکن است بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد تا تصویر کاملی از قلب کودک به دست آید. گاهی اوقات موقعیت کودک در داخل رحم می تواند دسترسی بصری به قلب نوزاد را دشوار کند و آزمایش ممکن است طولانی تر شود.

 e/اکوکاردیوگرافی جنین

نتایج کی آماده می شود؟

در بیشتر موارد، پزشک اکوکاردیوگرام جنین را آنالیز می کند و نتایج را در همان روز آزمایش به شما می دهد. در برخی موارد تکرار اکوکاردیوگرافی جنین ضروری خواهد بود.

 

آیا اکوکاردیوگرام جنین به معنای احتمال خطر است؟

اکوکاردیوگرام جنین یک روش بی خطر است که هیچ خطر قابل توجهی برای شما یا کودکتان ندارد.

جابجایی شریان های بزرگ (TGA) چیست؟

جابجایی شریان های بزرگ (TGA) گروهی از نقایص مادرزادی است که در آن موقعیت رگ های خونی اصلی قلب تغییر می کند. در موارد نادر، حتی حفره های قلب نیز تعویض می شوند. TGA باعث انحراف گردش خون طبیعی می شود و اکسیژن و مواد مغذی را از بدن سلب می کند. بسته به اینکه کدام ساختار تغییر می کند، شدت TGA می تواند از تحت بالینی (بدون علائم قابل توجه، حداقل تا اواخر زندگی) تا تهدید کننده زندگی متغیر باشد. TGA را می توان به راحتی با اشعه ایکس و مطالعات دیگر تشخیص داد. جراحی در اکثر موارد جزء ضروری برنامه درمانی است.

TGA همچنین به عنوان جابجایی عروق بزرگ (TGV) شناخته می شود، یک اختلال نادر اما جدی است که از هر 4000 تا 10000 تولد یکی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

انواع TGA

دو نوع TGA وجود دارد که بر اساس رگ‌ها و حفره‌های قلب درگیر متفاوت هستند:

جابجایی دکسترو شریان های بزرگ (d-TGA) زمانی اتفاق می افتد که موقعیت شریان ریوی اصلی و آئورت تغییر کند.

جابه‌جایی شریان‌های بزرگ (l-TGA) یک وضعیت نادر است که در آن نه تنها آئورت و شریان‌های ریوی تغییر می‌کنند، بلکه حفره‌های پایینی قلب (به نام بطن) نیز تغییر می‌کنند.

 

علائم

علائم TGA با توجه به نوع نقص درگیری می تواند تفاوت داشته باشد. موارد مرتبط با d-TGA فوری و شدیدتر هستند، در حالی که آنهایی که با l-TGA مرتبط هستند اغلب تا اواخر زندگی تحت بالینی (با علائم قابل مشاهده اندک) هستند.

 

Dextro-TGA

از بین دو نوع، d-TGA جدی‌تر در نظر گرفته می‌شود، زیرا تعویض آئورت و شریان ریوی در جریان خون اختلال ایجاد می‌کند. به جای پیروی از الگوی طبیعی (بدن-قلب-ریه-قلب-بدن)، d-TGA از دو الگوی "دایره ای" مجزا و متمایز پیروی می کند:

خون بدون اکسیژن در نظر گرفته شده برای ریه ها در عوض از طریق آئورت (بدن-قلب-بدن) به خارج از قلب منحرف می شود.

خون اکسیژن دار در نظر گرفته شده برای گردش در عوض از طریق شریان ریوی (بدن-ریه-بدن) به ریه ها هدایت می شود.

کاهش اکسیژن خون (هیپوکسی) در نوزادان مبتلا به d-TGA می تواند باعث علائم جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی شود، از جمله:

سیانوز (پوست کبود به دلیل کمبود اکسیژن)

تنگی نفس (تنگی نفس)

قلب تپنده

نبض ضعیف

تغذیه ضعیف

علاوه بر این، رساندن بیش از حد خون غنی از اکسیژن به ریه‌ها می‌تواند با قرار دادن استرس اکسیداتیو (عدم تعادل بین آنتی‌اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد) روی بافت‌های ریه باعث آسیب شود.

بدون جراحی، تنها راه برای زنده ماندن نوزاد از d-TGA این است که خون از سوراخ‌هایی در قلب عبور کند - مانند نقص سپتوم یا مجرای شریانی باز - که اجازه می‌دهد خون اکسیژن‌دار با خون بدون اکسیژن مخلوط شود، البته در حجم ناکافی. را

 

Levo-TGA

با l-TGA، تعویض آئورت و شریان ریوی، و همچنین بطن چپ و راست، گردش خون را متوقف نمی کند. در عوض باعث می شود خون در جهت مخالف جریان یابد.

از آنجایی که خون اکسیژن دار هنوز در دسترس است، علائم l-TGA کمتر شدید است. با این حال، این بدان معنا نیست که این وضعیت خوش خیم است. از آنجایی که جریان خون معکوس می شود، بطن راست باید سخت تر کار کند تا با نیروی گردش خون طبیعی مقابله کند و فشار بیش از حد به قلب وارد کند.

L-TGA ساده (که هیچ نقص مادرزادی دیگری در قلب وجود ندارد) ممکن است علائمی را که به راحتی قابل شناسایی هستند ایجاد نکند، اگرچه فشار خون ممکن است افزایش یابد. با گذشت زمان، فشار وارد شده به بطن راست می تواند باعث هیپرتروفی بطن شود - بزرگ شدن غیر طبیعی اتاق قلب.

این می تواند خروج خون از قلب را کاهش دهد و علائم نارسایی قلبی را ایجاد کند، از جمله:

دشواری در تنفس در هنگام فعالیت

آنژین (درد قفسه سینه) در هنگام فعالیت

سنکوپ (غش کردن، معمولاً در هنگام فعالیت)

تپش قلب (تپش قلب)

خستگی عمومی

پری بالای شکم

احساس ناراحتی یا درد در قسمت راست بالایی شکم

از دست دادن اشتها

l-TGA پیچیده، که در آن نقایص قلبی اضافی دخیل است، ممکن است به علائم قابل شناسایی در مراحل اولیه منجر شود، از جمله سیانوز خفیف و خستگی شدید در اثر فعالیت. گذرگاه‌های غیرطبیعی در قلب می‌تواند توانایی قلب را برای پمپاژ خون به سمت و از ریه‌ها و به و از بقیه بدن کاهش دهد.

 f/اکوکاردیوگرافی جنین

علل

جابجایی شریان های بزرگ در طول رشد جنین اتفاق می افتد. اینکه چرا این اتفاق می افتد ناشناخته است، اگرچه اعتقاد بر این است که برخی از شرایط سلامتی، روش تخصصی شدن و تمایز سلول های جنینی را تغییر می دهد. در برخی موارد، آنها ممکن است رمزگذاری ژنتیکی را "تغییر" کنند و باعث معکوس شدن موقعیت شریان ها و بطن های بزرگ شوند.

 

از جمله عوامل خطر مادری که ممکن است با TGA مرتبط باشد عبارتند از:

دیابت کنترل نشده در دوران بارداری

مصرف الکل در دوران بارداری

ابتلا به سرخجه (سرخک آلمانی) یا سایر عفونت های ویروسی در دوران بارداری

سیگار کشیدن در دوران بارداری

سابقه خانوادگی نقص مادرزادی قلب

اگر هر یک از این موارد در سه ماهه اول بارداری که سلول ها شروع به تخصصی شدن می کنند، رخ دهد، خطر TGA بیشتر است.

داشتن این عوامل خطر به این معنی نیست که فرزند شما با TGA متولد خواهد شد. عوامل دیگری ممکن است در این امر نقش داشته باشند و قبل از اینکه محرک های ژنتیکی و محیطی به وضوح تعریف شوند، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

با این اوصاف، باید تمام تلاش خود را برای پرهیز از استعمال دخانیات و الکل در دوران بارداری، کنترل دیابت و سایر بیماری های مزمن بهداشتی و انجام واکسیناسیون های لازم قبل از بارداری انجام داد.

 

تشخیص

اگر نوزادی با علائم هیپوکسی متولد شود، معمولاً TGA مشکوک است - اکسیژن خون پایین که با سیانوز و تنفس سخت مشخص می شود. با این حال، اگر l-TGA یا d-TGA با نقص سپتوم همراه باشد، ممکن است علائم نادیده گرفته شوند. اغلب، بررسی های قبل از تولد انجام نمی شود مگر اینکه علائم واضحی از نقص قلب یا گردش خون وجود داشته باشد.

اگر مشکوک به TGA باشد، پزشک ابتدا قلب نوزاد را با گوشی پزشکی چک می کند. یک علامت رایج سوفل قلبی است که در آن خون هنگام حرکت در قلب، صدای چرخش غیرطبیعی ایجاد می کند.

 

TGA با ترکیبی از تست های تشخیصی تایید می شود:

الکتروکاردیوگرام (ECG)، که فعالیت الکتریکی قلب را در طول ضربان قلب اندازه گیری می کند تا ناهنجاری های ساختاری را تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرافی که از امواج صوتی برای تجسم قلب در هنگام پمپاژ خون استفاده می کند

توموگرافی کامپیوتری (CT)، که چندین تصویر اشعه ایکس را برای ایجاد "برش های" سه بعدی از قلب می گیرد.

کاتتریزاسیون قلبی، که در آن یک لوله باریک از یک سیاهرگ در کشاله ران کودک به قلب کشیده می شود تا قلب را در عکسبرداری با اشعه ایکس بهتر تجسم کند و فشار داخلی قلب را اندازه گیری کند.

اگر قبل از تولد به TGA مشکوک باشد، می توان اکوکاردیوگرام جنین را در حالی که نوزاد هنوز در رحم است انجام داد. در حال حاضر، عمل جراحی قلب جنین و کاتتریزاسیون برای موقعیت‌های تهدیدکننده حیات محفوظ است زیرا اثربخشی آنها هنوز ثابت نشده است.

 

مقالات پیشهادی:

سونوگرافی غربالگری

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی خانم

ماموگرافی دیجیتال

رفتار

درمان TGA بسته به نوع درگیر و همچنین سن بیمار در زمان تشخیص متفاوت است.

 

Dextro-TGA

از آنجایی که d-TGA عموماً در هنگام تولد آشکارتر است و به همین دلیل احتمال تشخیص آن بیشتر است، درمان بر اصلاح نقص قلبی متمرکز است.

با این حال، از آنجایی که قلب نوزاد بسیار کوچک است، جراحی اغلب تا حداقل دو هفته پس از تولد به تعویق می افتد. در طول این دوره انتظار، بقای نوزاد معمولاً به داشتن یک یا چند سوراخ در قلب (یعنی نقص سپتوم، مجرای شریانی باز) برای حفظ گردش خون کافی بستگی دارد.

قبل از انجام شدن جراحی اصلاحی ، جراح قلب کودکان چندین مورد را جهت ثابت شدن وضعیت نوزاد توصیه می نماید:

داروها: مدت کوتاهی پس از تولد، نوزاد انفوزیون داخل وریدی (IV) آلپروستادیل (پروستاگلاندین E1) را دریافت می کند که به باز نگه داشتن سوراخ های غیر طبیعی در قلب کمک می کند.

سپتوستومی دهلیزی با بالون (BAS): برای این روش، یک کاتتر نازک از کشاله ران کودک به سمت قلب کشیده می شود. سپس یک بالون در انتهای کاتتر باد می شود تا سوراخ در قلب بزرگ شود.

در گذشته این روش ها به گونه ای انجام می شد که جراحی اصلاحی حدود یک ماه به تعویق بیفتد.

در سال‌های اخیر، جراحان به دلیل خطر عوارض (مانند سکته، آمبولی، سوراخ شدن دهلیزی، آسیب عروقی و تامپوناد قلبی) از BAS صرف نظر کرده و دو هفته پس از تولد، جراحی اصلاحی انجام می‌دهند.

چندین گزینه وجود دارد که جراح می تواند برای اصلاح d-TAG دنبال کند. هر کدام از این جراحی ها باز هستند. دو انتخاب اصلی عبارتند از:

عمل سوئیچ شریانی: در این روش آئورت و شریان ریوی هر کدام بریده شده و به موقعیت های صحیح خود منتقل می شوند. در بیشتر موارد گزینه ارجح در نظر گرفته می شود. در طول جراحی، هر سوراخی در قلب ممکن است بخیه شود یا اگر کوچک باشد، اجازه داده شود که خود به خود بسته شود.

عمل سوئیچ دهلیز: این جراحی یعنی ایجاد یک تونل (بافل) بین دو اتاق بالایی قلب (دهلیز) می باشد. این اجازه می دهد تا خون بدون اکسیژن به ریه ها برسد و خون اکسیژن دار به آئورت برای تحویل به بقیه بدن دسترسی پیدا کند. در حالی که این جراحی موثر است، ممکن است باعث نشت و اختلالات ریتم قلب شود و اغلب به جراحی های اصلاحی اضافی در آینده نیاز دارد.

حتی اگر عمل جراحی موفقیت آمیز تلقی شود، قلب باید به طور منظم توسط متخصص قلب در طول زندگی فرد تحت نظر باشد. ممکن است لازم باشد از برخی فعالیت‌های فیزیکی مانند وزنه‌برداری یا ورزش‌های شدید اجتناب شود، زیرا می‌توانند فشار بیش از حد بر قلب وارد کنند.

 f/اکوکاردیوگرافی جنین

عوارض و خطرات جراحی قلب

Levo-TGA

از آنجایی که علائم l-TGA اغلب نامحسوس است، ممکن است تا زمانی که کودک بزرگتر نشده است، تشخیص داده نشود و در برخی موارد تا زمانی که علائم نارسایی قلبی ایجاد نشود، تشخیص داده نخواهد شد.

به طور کلی، اکثر کودکان مبتلا به L-TGA نیازی به جراحی ندارند، مگر اینکه نقص سپتوم یا انسداد دریچه بطن راست وجود داشته باشد. در عوض، کودک در طول زندگی و در بزرگسالی برای شناسایی و درمان هر گونه مشکل قلبی که ممکن است ایجاد شود، تحت نظر خواهد بود.

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

اگر جراحی نیاز باشد، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ترمیم دریچه قلب: این جراحی ممکن است به صورت یک جراحی باز انجام شود یا از طریق کاتتر وارد قلب شود.

تعویض دریچه قلب: این جراحی که به صورت جراحی باز یا از طریق کاتتریزاسیون قلب انجام می شود، دریچه آسیب دیده را با یک پروتز جایگزین می کند.

عمل دو سوئیچ: این یک جراحی پیچیده از لحاظ فنی است که خون اکسیژن‌دار را به بطن چپ و آئورت و خون بدون اکسیژن را به بطن راست و شریان ریوی هدایت می‌کند.

چه جراحی انجام شود چه نشود، کودک مبتلا به l-TGA ممکن است با افزایش سن با مشکلات قلبی متعددی از جمله مشکلات دریچه قلب، برادی کاردی (آهسته شدن ریتم قلب) و نارسایی قلبی مواجه شود. ممکن است برای اصلاح این نگرانی‌ها به داروها و روش‌هایی مانند بلوک قلب و جراحی ضربان‌ساز نیاز باشد.

بزرگسالان مبتلا به l-TGA به ندرت نیاز به جراحی دو سوئیچ دارند، اگرچه تعمیر یا تعویض دریچه غیر معمول نیست. در عوض، درمان بر روی تسکین علائم نارسایی قلبی و اختلالات ریتم قلب تمرکز خواهد کرد.

 

علل و درمان نارسایی دریچه قلب

Dextro-TGA

واضح است که بزرگترین چالش در بهبود نتایج شامل نوزادان مبتلا به d-TGA است که همیشه نیاز به جراحی دارند. یک مطالعه در سال 2018 منتشر شده در Annals of Thoracic Surgery گزارش داد که نوزادانی که تحت جراحی تعویض شریانی یا دهلیزی قرار گرفتند، به ترتیب، 86.1٪ یا 76.3٪ شانس زنده ماندن برای حداقل 20 سال داشتند.

بدون احتساب افرادی که در طول عمل جان خود را از دست داده بودند، احتمال زنده ماندن برای کسانی که سوئیچ شریانی داشتند به 97.7٪ افزایش یافت، در حالی که کسانی که دارای سوییچ دهلیزی بودند، نرخ بقای 20 ساله 86.3٪ داشتند. مدیریت طولانی مدت پزشکی و جراحی های اضافی، در صورت نیاز، احتمالاً این زمان بقا را برای سال های بیشتری افزایش می دهد.

از سوی دیگر، جایگزینی دریچه تریکوسپید در افراد مبتلا به TGA با نرخ بقای 5 و 10 ساله به ترتیب 100% و 94% مطابقت دارد.

حتی افراد مبتلا به TGA که نیاز به پیوند قلب دارند، به دلیل بهبود تکنیک‌های جراحی و درمان‌های پس از عمل، نرخ بقای 5 ساله 69 درصدی دارند.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT