• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عفونت پستان|درمان عفونت پستانها|توده عفوني در سينه|فرق ماستیت و آبسه


عفونت پستان؛ عفونت پستان معمولاً در مادرانی که شیر می‌دهند دیده می‌شود، اما می‌تواند به دلایلی مانند دیابت، عفونت‌های قارچی، سرطان و سیگار نیز رخ دهد. عفونت سینه که باعث شکایت هایی مانند قرمزی پوست، تورم، توده در بافت پستان - زیر بغل، تب، ترشح از نوک پستان یا پوست و درد می شود، در صورت عدم درمان می تواند باعث به مشکلات جدی شود.

 

h/عفونت پستان

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

فهرست

عفونت سینه چیست؟

علل عفونت سینه چیست؟

علائم عفونت سینه چیست؟

عفونت سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

عفونت سینه چگونه درمان می شود؟

 

عفونت سینه چیست؟

عفونت سینه زمانی ایجاد می شود که میکروب ها، ویروس ها یا بیماری های مزمن عامل بیماری، بافت سینه را آلوده کرده و با آن تعامل داشته باشند. اگرچه عفونت پستان معمولا در زنان شیرده دیده می شود، اما علل دیگری غیر از شیردهی نیز وجود دارد.

 

علل عفونت سینه چیست؟

علل عفونت سینه را می توان به علل مرتبط با شیردهی و علل دیگر تقسیم کرد.

 

علل عفونت سینه شیردهی

به طور معمول، پوست یکی از مهم ترین سپرهایی است که از بدن انسان در برابر تمامی عفونت ها محافظت می کند. اما پس از تولد، با شیردهی، نواحی ضعیفی در این سپر، کانال های سینه به دلیل بزرگ شدن و ترک ایجاد می شود. این ترک ها و کانال ها مستعد ایجاد عفونت در بافت پستان هستند. بیشتر در 3 ماه اول پس از تولد مشاهده می شود و در نواحی زیر بغل که به عنوان ربع خارجی فوقانی سینه تعریف می شود مشاهده می شود. عفونت سینه معمولاً توسط دهان نوزاد ایجاد می شود. و همچنین؛

بهداشت فردی ناکافی

تعریق بیش از حد

استفاده از لباس های مصنوعی و تنگ

بیماری های مزمن مادر مانند دیابت را نیز می توان از علل عفونت سینه به حساب آورد.

دلایل عدم شیردهی

عفونت سینه می تواند به دلایلی غیر از شیردهی نیز ایجاد شود.

دیابت (دیابت) می تواند علت عفونت سینه باشد.

عفونت های قارچی می توانند مستعد عفونت سینه باشند.

سرطان

عللی مانند سیگار کشیدن را می توان در زمره علل عفونت سینه برشمرد.

عفونت مزمن پستان می تواند در میان زنانی که شیر نمی دهند نیز رخ دهد. عفونت سینه ممکن است در زنان یائسه ایجاد شود. تغییرات هورمونی در بدن می تواند موجب انسداد مجاری شیر با سلول های مرده و باقی مانده های پوست شود. این مجاری مسدود شده می تواند سینه را مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی کند.

 

علائم عفونت سینه چیست؟

بیماران عفونت پستان معمولاً با یک یا چند مورد از علائم زیر به بیمارستان مراجعه می کنند.

قرمزی روی پوست می تواند نشانه عفونت سینه باشد.

تورم در سینه از جمله علائم عفونت سینه است.

توده قابل لمس در بافت پستان - زیر بغل، ممکن است به دلیل عفونت پستان ایجاد شود.

حساسیت سینه می تواند نشانه عفونت سینه باشد.

افزایش دمای پوست

ترشح از نوک پستان یا پوست

درد پستان

 

عفونت سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

سنگ بنای تشخیص عفونت پستان، معاینه بالینی دقیق است. یافته های معاینه ممکن است شامل توده، قرمزی، افزایش دمای پوست، ضخیم شدن پوست و حساسیت باشد. در بیماران مشکوک به عفونت پستان، سونوگرافی یک کاربرد مفید است که به بررسی وجود یا عدم وجود آبسه کمک می کند. روش تصویربرداری اولتراسوند حساسیت بالایی در تشخیص آبسه زیرین پستان دارد. در برخی موارد می توان از سایر روش های تصویربرداری رادیولوژیکی مانند ماموگرافی و رزونانس مغناطیسی (MR) برای تشخیص پستان استفاده کرد.

 

عفونت سینه چگونه درمان می شود؟

روش های زیر به طور کلی در درمان عفونت سینه استفاده می شود.

درمان دارویی و آنتی بیوتیکی. در درمان عفونت پستان، معمولاً 10 تا 14 روز آنتی بیوتیک درمانی مؤثرترین درمان برای چنین عفونت هایی است. بسیاری از بیماران ظرف 2-3 روز احساس آرامش می کنند. مهم است که از تمام داروهای تجویز شده برای اطمینان از عدم عود عفونت استفاده کنید. در همین فرآیند می توان از مسکن های توصیه شده توسط پزشک استفاده کرد. آنتی بیوتیک مصرفی باید از گروهی باشد که عوارضی برای نوزاد نداشته باشد.

در طول درمان باید سیگار را قطع کرد. از آنجایی که سیگار جریان خون را در محل عفونت کاهش می دهد، می تواند اثر درمان را کاهش دهد.

اگر در ارزیابی اولتراسوند تشکیل آبسه در پستان تشخیص داده شد، آبسه باید با جراحی تخلیه شود. تخلیه آبسه باعث بهبود بیشتر عفونت می شود. در این دوره، مادر باردار می تواند به شیردهی ادامه دهد. با این حال، مهم است که با دریافت اطلاعات در مورد مراقبت از آبسه از پزشک اقدام کنید.

در عفونت‌های پستان مقاوم به درمان، باید از ناحیه مشکل‌دار کشت داده شود و آزمایش آنتی‌بیوتیک انجام شود. در برخی موارد، سرطان سینه را می توان بر اساس عفونت یافت. به همین دلیل لازم است 4-3 هفته پس از درمان عفونت مجدداً با سونوگرافی بررسی شود و حتی در صورت لزوم می توان از سایر روش های تصویربرداری استفاده کرد.

 

عوامل خطر عفونت سینه چیست؟

نوک سینه های دردناک یا ترک خورده ممکن است مستعد ابتلا به عفونت سینه باشند. با این حال، عفونت سینه می تواند بدون هیچ گونه تخریبی در پوست سینه ایجاد شود.

استفاده از لباس زیری که جریان شیر را در سینه مسدود می کند، می تواند خطر عفونت سینه را افزایش دهد.

شیردهی نامناسب

تضعیف سیستم ایمنی بدن به دلیل خستگی مفرط، استرس و بی خوابی می تواند خطر ابتلا به عفونت سینه را افزایش دهد.

سیگار کشیدن

 

چگونه عفونت سینه را در خانه درمان کنیم؟

اگر زنی مبتلا به عفونت سینه در حال شیردهی است، باید به شیردهی خود ادامه دهد.

پس از شیردهی باید شیر موجود در سینه را با کمک پمپ تخلیه کرد.

ماساژ را می توان با کمپرس گرم روی سینه اعمال کرد.

قبل از شیردهی باید از کیسه های یخ خودداری کرد، زیرا می توانند جریان شیر را کاهش دهند.

باید مراقب باشید که رژیم غذایی متعادلی با مصرف آب فراوان داشته باشید.

باید از لباس های زیری که از سینه حمایت می کنند استفاده شود.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

 

آیا شیردهی باعث عفونت سینه می شود؟

شیردهی باعث عفونت سینه نمی شود.

 

آیا در دوران شیردهی عفونت به شیر مادر منتقل می شود؟

ادامه شیردهی توسط مادر در دوره های عفونت سینه اشکالی ندارد. اما در مواردی که در اثر عفونت آبسه ایجاد می شود، برای مادر سالمتر است که از سینه دیگر به نوزادش شیر بدهد.

 

آیا درمان جراحی برای عفونت سینه وجود دارد؟

در مواردی که عفونت پستان باعث آبسه شود، می توان مداخله جراحی انجام داد. پس از تزریق بی حسی موضعی، پزشک می تواند آبسه را با آسپیراسیون با سوزن و سرنگ یا با استفاده از یک برش کوچک تخلیه کند. در موارد نادر، اگر آبسه عمیق باشد، می توان درناژ را در اتاق عمل انجام داد.

 

آیا عفونت سینه باعث سرطان می شود؟

 

عفونت سینه باعث سرطان نمی شود. با این حال، علائم عفونت پستان ممکن است با سرطان سینه التهابی همراه باشد که نادر است. در سرطان سینه التهابی، می تواند رگ های لنفاوی پوست سینه را مسدود کند و باعث قرمزی و تورم پوست شود که در لمس داغ و دردناک است. بر خلاف انواع دیگر سرطان سینه، توده سینه در بیماران مبتلا به سرطان سینه التهابی رخ نمی دهد. این وضعیت اغلب با عفونت سینه اشتباه گرفته می شود.

 

اگر عفونت سینه درمان نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر عفونت پستان به موقع و به اندازه کافی درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود. اگر در نتیجه عفونت پستان آبسه ایجاد شده باشد، آبسه باید با مداخله جراحی تخلیه شود. در مواردی که درمان به تأخیر افتاده یا اصلاً انجام نمی شود، خود آبسه ممکن است مسیرهایی را در داخل بافت ایجاد کند تا باز شود. حتی اگر آبسه در این مرحله باز شود، باکتری های پنهان شده در این مسیرها می توانند باعث عفونت های مکرر شوند. این عفونت که 3-4 بار در سال ایجاد می شود، می تواند کل پستان را بپوشاند، اگرچه نادر است. در نتیجه مداخلات جراحی مکرر، ساختار زیبایی سینه ممکن است به طور جدی آسیب ببیند.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT