• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عفونت پستان|درمان عفونت پستانها|توده عفوني در سينه|فرق ماستیت و آبسه


عفونت پستان؛ عفونت پستان معمولاً در مادرانی که شیر می‌دهند دیده می‌شود، اما می‌تواند به دلایلی مانند دیابت، عفونت‌های قارچی، سرطان و سیگار نیز رخ دهد. عفونت سینه که باعث شکایت هایی مانند قرمزی پوست، تورم، توده در بافت پستان - زیر بغل، تب، ترشح از نوک پستان یا پوست و درد می شود، در صورت عدم درمان می تواند باعث به مشکلات جدی شود.

 

h/عفونت پستان

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

فهرست

عفونت سینه چیست؟

علل عفونت سینه چیست؟

علائم عفونت سینه چیست؟

عفونت سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

عفونت سینه چگونه درمان می شود؟

 

عفونت سینه چیست؟

عفونت سینه زمانی ایجاد می شود که میکروب ها، ویروس ها یا بیماری های مزمن عامل بیماری، بافت سینه را آلوده کرده و با آن تعامل داشته باشند. اگرچه عفونت پستان معمولا در زنان شیرده دیده می شود، اما علل دیگری غیر از شیردهی نیز وجود دارد.

 

علل عفونت سینه چیست؟

علل عفونت سینه را می توان به علل مرتبط با شیردهی و علل دیگر تقسیم کرد.

 

علل عفونت سینه شیردهی

به طور معمول، پوست یکی از مهم ترین سپرهایی است که از بدن انسان در برابر تمامی عفونت ها محافظت می کند. اما پس از تولد، با شیردهی، نواحی ضعیفی در این سپر، کانال های سینه به دلیل بزرگ شدن و ترک ایجاد می شود. این ترک ها و کانال ها مستعد ایجاد عفونت در بافت پستان هستند. بیشتر در 3 ماه اول پس از تولد مشاهده می شود و در نواحی زیر بغل که به عنوان ربع خارجی فوقانی سینه تعریف می شود مشاهده می شود. عفونت سینه معمولاً توسط دهان نوزاد ایجاد می شود. و همچنین؛

بهداشت فردی ناکافی

تعریق بیش از حد

استفاده از لباس های مصنوعی و تنگ

بیماری های مزمن مادر مانند دیابت را نیز می توان از علل عفونت سینه به حساب آورد.

دلایل عدم شیردهی

عفونت سینه می تواند به دلایلی غیر از شیردهی نیز ایجاد شود.

دیابت (دیابت) می تواند علت عفونت سینه باشد.

عفونت های قارچی می توانند مستعد عفونت سینه باشند.

سرطان

عللی مانند سیگار کشیدن را می توان در زمره علل عفونت سینه برشمرد.

عفونت مزمن پستان می تواند در میان زنانی که شیر نمی دهند نیز رخ دهد. عفونت سینه ممکن است در زنان یائسه ایجاد شود. تغییرات هورمونی در بدن می تواند موجب انسداد مجاری شیر با سلول های مرده و باقی مانده های پوست شود. این مجاری مسدود شده می تواند سینه را مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی کند.

 k/عفونت پستان

علائم عفونت سینه چیست؟

بیماران عفونت پستان معمولاً با یک یا چند مورد از علائم زیر به بیمارستان مراجعه می کنند.

قرمزی روی پوست می تواند نشانه عفونت سینه باشد.

تورم در سینه از جمله علائم عفونت سینه است.

توده قابل لمس در بافت پستان - زیر بغل، ممکن است به دلیل عفونت پستان ایجاد شود.

حساسیت سینه می تواند نشانه عفونت سینه باشد.

افزایش دمای پوست

ترشح از نوک پستان یا پوست

درد پستان

 

عفونت سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

سنگ بنای تشخیص عفونت پستان، معاینه بالینی دقیق است. یافته های معاینه ممکن است شامل توده، قرمزی، افزایش دمای پوست، ضخیم شدن پوست و حساسیت باشد. در بیماران مشکوک به عفونت پستان، سونوگرافی یک کاربرد مفید است که به بررسی وجود یا عدم وجود آبسه کمک می کند. روش تصویربرداری اولتراسوند حساسیت بالایی در تشخیص آبسه زیرین پستان دارد. در برخی موارد می توان از سایر روش های تصویربرداری رادیولوژیکی مانند ماموگرافی و رزونانس مغناطیسی (MR) برای تشخیص پستان استفاده کرد.

 

عفونت سینه چگونه درمان می شود؟

روش های زیر به طور کلی در درمان عفونت سینه استفاده می شود.

درمان دارویی و آنتی بیوتیکی. در درمان عفونت پستان، معمولاً 10 تا 14 روز آنتی بیوتیک درمانی مؤثرترین درمان برای چنین عفونت هایی است. بسیاری از بیماران ظرف 2-3 روز احساس آرامش می کنند. مهم است که از تمام داروهای تجویز شده برای اطمینان از عدم عود عفونت استفاده کنید. در همین فرآیند می توان از مسکن های توصیه شده توسط پزشک استفاده کرد. آنتی بیوتیک مصرفی باید از گروهی باشد که عوارضی برای نوزاد نداشته باشد.

در طول درمان باید سیگار را قطع کرد. از آنجایی که سیگار جریان خون را در محل عفونت کاهش می دهد، می تواند اثر درمان را کاهش دهد.

اگر در ارزیابی اولتراسوند تشکیل آبسه در پستان تشخیص داده شد، آبسه باید با جراحی تخلیه شود. تخلیه آبسه باعث بهبود بیشتر عفونت می شود. در این دوره، مادر باردار می تواند به شیردهی ادامه دهد. با این حال، مهم است که با دریافت اطلاعات در مورد مراقبت از آبسه از پزشک اقدام کنید.

در عفونت‌های پستان مقاوم به درمان، باید از ناحیه مشکل‌دار کشت داده شود و آزمایش آنتی‌بیوتیک انجام شود. در برخی موارد، سرطان سینه را می توان بر اساس عفونت یافت. به همین دلیل لازم است 4-3 هفته پس از درمان عفونت مجدداً با سونوگرافی بررسی شود و حتی در صورت لزوم می توان از سایر روش های تصویربرداری استفاده کرد.

 

عوامل خطر عفونت سینه چیست؟

نوک سینه های دردناک یا ترک خورده ممکن است مستعد ابتلا به عفونت سینه باشند. با این حال، عفونت سینه می تواند بدون هیچ گونه تخریبی در پوست سینه ایجاد شود.

استفاده از لباس زیری که جریان شیر را در سینه مسدود می کند، می تواند خطر عفونت سینه را افزایش دهد.

شیردهی نامناسب

تضعیف سیستم ایمنی بدن به دلیل خستگی مفرط، استرس و بی خوابی می تواند خطر ابتلا به عفونت سینه را افزایش دهد.

سیگار کشیدن

 

چگونه عفونت سینه را در خانه درمان کنیم؟

اگر زنی مبتلا به عفونت سینه در حال شیردهی است، باید به شیردهی خود ادامه دهد.

پس از شیردهی باید شیر موجود در سینه را با کمک پمپ تخلیه کرد.

ماساژ را می توان با کمپرس گرم روی سینه اعمال کرد.

قبل از شیردهی باید از کیسه های یخ خودداری کرد، زیرا می توانند جریان شیر را کاهش دهند.

باید مراقب باشید که رژیم غذایی متعادلی با مصرف آب فراوان داشته باشید.

باید از لباس های زیری که از سینه حمایت می کنند استفاده شود.

r/عفونت پستان

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

 

آیا شیردهی باعث عفونت سینه می شود؟

شیردهی باعث عفونت سینه نمی شود.

 

آیا در دوران شیردهی عفونت به شیر مادر منتقل می شود؟

ادامه شیردهی توسط مادر در دوره های عفونت سینه اشکالی ندارد. اما در مواردی که در اثر عفونت آبسه ایجاد می شود، برای مادر سالمتر است که از سینه دیگر به نوزادش شیر بدهد.

 

آیا درمان جراحی برای عفونت سینه وجود دارد؟

در مواردی که عفونت پستان باعث آبسه شود، می توان مداخله جراحی انجام داد. پس از تزریق بی حسی موضعی، پزشک می تواند آبسه را با آسپیراسیون با سوزن و سرنگ یا با استفاده از یک برش کوچک تخلیه کند. در موارد نادر، اگر آبسه عمیق باشد، می توان درناژ را در اتاق عمل انجام داد.

 

آیا عفونت سینه باعث سرطان می شود؟

عفونت سینه باعث سرطان نمی شود. با این حال، علائم عفونت پستان ممکن است با سرطان سینه التهابی همراه باشد که نادر است. در سرطان سینه التهابی، می تواند رگ های لنفاوی پوست سینه را مسدود کند و باعث قرمزی و تورم پوست شود که در لمس داغ و دردناک است. بر خلاف انواع دیگر سرطان سینه، توده سینه در بیماران مبتلا به سرطان سینه التهابی رخ نمی دهد. این وضعیت اغلب با عفونت سینه اشتباه گرفته می شود.

 

اگر عفونت سینه درمان نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر عفونت پستان به موقع و به اندازه کافی درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود. اگر در نتیجه عفونت پستان آبسه ایجاد شده باشد، آبسه باید با مداخله جراحی تخلیه شود. در مواردی که درمان به تأخیر افتاده یا اصلاً انجام نمی شود، خود آبسه ممکن است مسیرهایی را در داخل بافت ایجاد کند تا باز شود. حتی اگر آبسه در این مرحله باز شود، باکتری های پنهان شده در این مسیرها می توانند باعث عفونت های مکرر شوند. این عفونت که 3-4 بار در سال ایجاد می شود، می تواند کل پستان را بپوشاند، اگرچه نادر است. در نتیجه مداخلات جراحی مکرر، ساختار زیبایی سینه ممکن است به طور جدی آسیب ببیند.

عفونت سینه

زخم ماستیت؛ عفونت - بافت پستان؛ آبسه پستان - ورم پستان پس از زایمان. شیردهی - ورم پستان

عفونت سینه معمولاً توسط باکتری های معمولی (استافیلوکوکوس اورئوس) که در پوست طبیعی یافت می شود ایجاد می شود. باکتری ها از طریق شکاف یا ترک در پوست، معمولاً روی نوک پستان وارد می شوند.

عفونت در بافت چربی سینه رخ می دهد و باعث تورم می شود. این تورم ها به مجرای شیر فشار وارد می کند. نتیجه درد و توده در پستان عفونی است.

عفونت سینه معمولا در زنان شیرده اتفاق می افتد. التهاب عفونت سینه که مربوط به شیردهی نیست ممکن است به دلیل نوع نادری از سرطان سینه باشد.

در هفته اول پس از تولد نوزاد ، سینه ‌های مادر با ورود شیر درون آن، سنگین ، حساس و پر می‌شود و این کاملا طبیعی است.به این دلیل که شیر وارد سینه ها می شود. اما بعضی وقت ها  به چیزی تبدیل می شود که پزشکان آن را احتقان می نامند. چه چیزی باعث ایجاد آن می‌شود، چگونه می‌توانید از آن جلوگیری کنید، و اگر گرفتگی اتفاق افتاد چه باید کرد.

اگر درد واقعاً شدید شود، آن را گرفتگی می‌نامیم زیرا شیر آنقدر در سینه‌ها پر شده است که برخی از خون و رگ‌های لنفاوی را می‌فشرد. از این رو سبب تورم در بافت های سینه می شود. این فقط شیر زیاد نیست. این تورم واقعی سینه هاست. و می تواند بسیار دردناک باشد و پرستاری را به نوعی دشوار کند. بهترین راه جهت جلوگیری از گرفتگی سینه ها ، تغذیه مکرر و زودهنگام نوزاد جهت تخلیه ی سینه ها است. اگر هر چند دفعه که کودک می‌خواهد، و حداقل هر 2 تا 3 ساعت زمانی که کودک در طول روز بیدار است، و بیش از 4 یا 5 ساعت یک بار در شب در طول هفته اول شیردهی معمولا از گرفتگی سینه ها آن جلوگیری می نماید.

اگر تغذیه تکمیلی انجام ندهید، گرفتگی کمتر شایع است. اما حتی اگر همه چیز را به خوبی انجام دهید، برخی از زنان همچنان دچار گرفتگی می شوند. تضمینی نیست اگر کاری انجام ندهید احتمالاً گرفتگی 7 تا 10 روز ادامه خواهد داشت. اما اگر اقداماتی را برای درمان گرفتگی انجام دهید، معمولاً طی 24 تا 48 ساعت، حداقل بدترین قسمت آن، از بین می‌رود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

بنابراین درمان گرفتگی به چه معناست؟

این چند مرحله بسیار ساده است. اولین مورد این است که سعی کنید سینه ها را به طور کامل تخلیه کنید. سینه ها را در این بین شیر دهی عوض نکنید، بلکه اجازه دهید تا جایی که می توانید همان سینه را کامل خالی کنید ، سینه دیگر را امتحان کنید. و در نهایت دفعه بعد با سینه ی مخالف شروع به شیردهی نوزاد خود کنید. سپس با کمپرس سرد و گرم می توانید کارهای زیادی انجام دهید. انجام یک کمپرس خنک در بین شیردهی می تواند به کاهش تورم و کاهش حساسیت کمک کند. و سپس یک کمپرس گرم که می‌خواهید 10 تا 15 دقیقه قبل از شیردهی به آن تغییر دهید تا به بی‌حالی و تخلیه کامل سینه کمک کند.

در واقع می توانید کمپرس هایی را تهیه کنید که برای این منظور ساخته شده اند که می توانید گرم یا خنک کنید. و آنها می توانند داخل یک سوتین شیردهی قرار گیرند. چند مطالعه وجود دارد که نشان می دهد این موضوع و تجربیات شخصی زیادی که افراد فقط یک برگ کلم را از یخچال خارج کرده و آن را به عنوان کمپرس استفاده کرده اند، داشته اند. هر کاری که انجام می دهید، ممکن است کمی تسکین درد نیز بخواهید، چیزی مانند استامینوفن. و اگر این امر ضروری است، اگر این چیزی است که شما را از شیردهی نگه می دارد، تردید نکنید زیرا شیر مادر بهترین چیز برای بچه ها است.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما معاینه فیزیکی را انجام می دهد تا عوارضی مانند توده متورم و پر از چرک (آبسه) را رد کند. گاهی سونوگرافی برای بررسی وجود آبسه انجام می شود.

برای عفونت هایی که مدام عود می کنند، ممکن است شیر از نوک پستان کشت شود. در زنانی که شیر نمی دهند، آزمایشات انجام شده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 بیوپسی سینه

ام آر آی سینه

سونوگرافی سینه یا پستان

 

عفونت سینه چگونه درمان می شود؟

بسیاری از التهابات ظرف یک یا دو روز از بین می روند. در بیشتر مواقع، اگر سینه شما به دلیل ابتلا به عفونت میکروبی یا قارچی ملتهب باشد، این ناراحتی ادامه خواهد داشت و برای شما آنتی بیوتیک تجویز می شود. مسکن های بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن علائم را کاهش می دهند اما عفونت را درمان نمی کنند.

در ضمن استفاده از یک حوله گرم یا سرد که روی ناحیه تحریک شده نگه داشته می شود، ممکن است احساس بهتری در آن ایجاد کند. در حالی که اگر عفونت سینه دارید می توانید شیر بدهید، اگر خیلی دردناک است، ممکن است استراحت کنید. از یک پمپ برای حفظ جریان شیر خود تا بهبودی مشکل استفاده کنید. سینه های خود را به طور منظم به طور کامل خالی کنید. همچنین موقعیت نوزاد را در طول شیردهی تغییر دهید تا مطمئن شوید که نوک پستان و بافت سینه به طور یکنواخت در داخل دهان کودک قرار دارند. اگر احساس بهبودی کردید سینه های خود را ماساژ دهید. طبق یک مطالعه اخیر، مصرف روزانه یک پروبیوتیک نیز می تواند کمک کننده باشد. اگر التهاب ادامه یابد، باید برای آزمایش تصویربرداری به پزشک مراجعه کنید. اگر آزمایش نشان دهد که آبسه دارید، به درمان تهاجمی تری نیاز خواهید داشت. التهاب و عفونت سینه ناراحت کننده و ناخوشایند هستند، اما قابل درمان هستند. به دنبال مراقبت باشید، دستورالعمل ها را دنبال کنید و سینه های شما در عرض یک یا دو هفته احساس خوبی خواهند داشت.

 

ورم پستان چگونه ایجاد می شود

عواملی که زنان را مستعد انسداد مجاری شیر می‌کند، که می‌تواند منجر به ورم پستان شود، عبارتند از:

تخلیه ضعیف سینه - این می تواند ناشی از اتصال ضعیف کودک به سینه شما یا محدود کردن زمان نشستن کودک شما به سینه باشد.

گرفتگی سینه به دلیل عدم تغذیه یا تأخیر در شیر خوردن.

سوتین تنگ یا نامناسب یا دراز کشیدن مداوم در یک وضعیت در طول خواب.

سینه خود را در هنگام شیر خوردن خیلی محکم بگیرید.

ضربه ای مانند ضربه از یک کودک نوپا یا فشار ناشی از کمربند ایمنی.

عوامل دیگری که زنان را مستعد ابتلا به ورم پستان می کند عبارتند از:

سلامت جسمانی ضعیف، ناخوشی و کم خونی.

استفاده از محافظ نوک سینه

مجاری مسدود شده قبلی یا مکرر.

ضربه به نوک پستان ناشی از چسبیدن نادرست نوزاد در هنگام شیر خوردن.

قطع تغذیه، کوتاه کردن خوراک، با محدود کردن زمان تغذیه.

استفاده از کرم های نوک پستان که می توانند باکتری ها را در خود جای دهند.

عفونت ثانویه مانند برفک.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT