• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نمونه برداری سینه|نمونه برداری توده پستانی|مدت زمان جواب نمونه برداری


نمونه برداری سینه؛  بیوپسی یک عمل کوچک است که برای برداشتن بافت از یک ناحیه نگران کننده در بدن انجام می شود.

مطالعات تصویربرداری مانند ماموگرافی و MRI، اغلب همراه با معاینات فیزیکی پستان، می‌تواند پزشکان را به مشکوک بودن فرد به سرطان سینه سوق دهد.

بیوپسی پستان یک عمل کوچک است که برای برداشتن بافت از یک ناحیه نگران کننده در بدن انجام می شود. نمونه بافت توسط پاتولوژیست (پزشکی که در تشخیص بیماری تخصص دارد) بررسی می شود تا ببیند آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر. اگر سرطان وجود داشته باشد، آسیب شناس می تواند ویژگی های سرطان را بررسی کند.  بیوپسی از پستان منجر به گزارشی می شود که تمام یافته های پاتولوژیست را نشان می دهد.

 s/نمونه برداری سینه

اگر سوالی در مورد  سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی الوند در تماس باشید.

تکنیک های بیوپسی

برای انجام  بیوپسی سینه می توان از تکنیک های مختلفی استفاده کرد و احتمالاً جراح شما سعی خواهد کرد از کمترین تهاجمی ترین روش ممکن استفاده کند - روشی که شامل کوچکترین برش و کمترین میزان اسکار است. با این حال، انتخاب روش واقعاً به وضعیت فردی شما بستگی دارد. بیوپسی را می توان با قرار دادن یک سوزن از طریق پوست در پستان برای برداشتن نمونه بافت انجام داد. یا می‌تواند شامل یک عمل جراحی جزئی باشد که در آن جراح پوست را برش می‌دهد تا بخشی یا تمام بافت مشکوک را بردارد.

 

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) کم تهاجمی ترین روش بیوپسی است و معمولاً هیچ جای زخمی بر جای نمی گذارد. شما برای این روش دراز خواهید کشید. ابتدا یک بی حسی موضعی تزریق می شود تا سینه بی حس شود. سپس جراح یا رادیولوژیست به کمک یک سوزن نازک که مرکز توخالی دارد جهت برداشتن نمونه ای از سلول ها از ناحیه مشکوک در سینه استفاده می کند. در بیشتر موارد، او می تواند توده را حس کرده و سوزن را به محل مناسب هدایت کند.

در مواردی که توده را نمی توان احساس کرد، جراح یا رادیولوژیست ممکن است نیاز به استفاده از مطالعات تصویربرداری برای هدایت سوزن به محل مناسب داشته باشد. این بیوپسی با هدایت اولتراسوند در هنگام استفاده از سونوگرافی یا بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک در هنگام استفاده از ماموگرافی نامیده می شود. با بیوپسی با هدایت اولتراسوند، پزشک سوزن را روی مانیتور اولتراسوند تماشا می کند تا آن را به ناحیه مورد نظر هدایت کند. با ماموگرافی استریوتاکتیک، ماموگرافی از زوایای مختلف برای مشخص کردن محل توده پستان گرفته می شود. در نهایت پزشک سوزن توخالی را وارد سینه می کند تا نمونه ای از سلول های مشکوک را خارج کند.

 d/نمونه برداری سینه

بیوپسی با سوزن مرکزی

بیوپسی با سوزن مرکزی از سوزن توخالی بزرگتری نسبت به آسپیراسیون با سوزن ظریف استفاده می کند. اگر این نوع بیوپسی را انجام دهید، دراز کشیده اید. پس از بی حس کردن سینه با بی حسی موضعی، جراح یا رادیولوژیست از سوزن توخالی برای برداشتن چند نمونه استوانه ای از بافت از ناحیه مشکوک استفاده می کند. در بیشتر موارد، سوزن حدود 3 تا 6 بار وارد می شود تا پزشک بتواند نمونه های کافی را دریافت کند. معمولاً بیوپسی با سوزن مرکزی اسکار باقی نمی‌گذارد.

اگر ضایعه را نمی توان از طریق پوست احساس کرد، جراح یا رادیولوژیست می تواند از تکنیک هدایت تصویری مانند بیوپسی با هدایت اولتراسوند یا بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک استفاده کند. در صورت اثبات سرطانی بودن بافت و نیاز به جراحی اضافی، ممکن است یک گیره فلزی کوچک در سینه قرار داده شود تا محل بیوپسی را مشخص کند. این گیره داخل سینه افراد می ماند و برای بدن هیجگونه ضرری نخواهد داشت . اگر بیوپسی منجر به جراحی بیشتر شود، گیره در آن زمان برداشته می شود.

علاوه بر ارائه نتایج سریع بدون ناراحتی و جای زخم قابل توجه، هر دو آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی با سوزن مرکزی این فرصت را به شما می دهند تا قبل از انجام هر گونه جراحی، گزینه های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید. در برخی موارد، بیوپسی سوزنی را می توان درست در مطب پزشک انجام داد، مگر اینکه پزشک شما به کمک تجهیزات تصویربرداری برای هدایت بیوپسی نیاز داشته باشد. با این حال، بیوپسی سوزنی خطر بیشتری برای نتیجه "منفی کاذب" دارد - نتیجه ای که نشان می دهد سرطان در حالت واقعی وجود ندارد. این احتمالاً به این دلیل است که بیوپسی سوزنی مقدار کمتری از بافت را نسبت به نمونه‌برداری جراحی حذف می‌کند و ممکن است سلول‌های سرطانی را نگیرد. پزشک شما ممکن است بیوپسی جراحی را در ادامه بیوپسی سوزنی یا به جای آن توصیه کند. با هم می توانید تصمیم بگیرید که برای شرایط شما بهترین است.

 

بیوپسی پستان با کمک خلاء

بخش تخصصی بیوپسی با کمک خلاء، که با نام های تجاری Mammotome یا MIBB (که مخفف Minimally Invasive Breast Biopsy) نیز شناخته می شود، روش جدیدتری برای انجام بیوپسی پستان است. بر خلاف بیوپسی با سوزن مرکزی، که شامل چندین فرو بردن سوزن از طریق پوست است، بیوپسی با کمک خلاء از یک پروب مخصوص استفاده می کند که فقط یک بار باید وارد شود. این روش همچنین قادر به برداشتن بافت بیشتری نسبت به نمونه برداری با سوزن مرکزی است.

برای بیوپسی سینه به کمک خلاء، روی یک میز معاینه با دهانه های گرد مخصوص، جایی که سینه های خود را قرار می دهید، دراز بکشید. ابتدا یک بی حسی موضعی تزریق می شود تا سینه بی حس شود. جراح یا رادیولوژیست با هدایت ماموگرافی (بیوپسی با هدایت استریوتاکتیک) یا سونوگرافی، پروب را در ناحیه مشکوک پستان قرار می دهد. سپس یک خلاء بافت را به داخل پروب می کشد. یک دستگاه برش چرخان نمونه بافت را برمی دارد و سپس آن را از طریق پروب به ناحیه جمع آوری می برد. پس از آن جراح یا رادیولوژیست می تواند با چرخاندن پروب نمونه های متعددی از ضایعه در سینه بگیرد. این کار را می توان 8 تا 10 بار تکرار کرد تا کل ناحیه مورد نظر به طور کامل نمونه برداری شود.

در برخی موارد، یک گیره فلزی کوچک در محل بیوپسی قرار داده می شود تا محل بیوپسی را مشخص کند، در صورت نیاز به بیوپسی در آینده. این گیره در داخل سینه باقی می ماند و هیچ درد و آسیبی ندارد. اگر بیوپسی منجر به جراحی بیشتر شود، گیره در آن زمان برداشته می شود.

 

بیوپسی برشی

بیوپسی برشی بیشتر شبیه جراحی معمولی است. پس از استفاده از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن سینه و تزریق برای بیهوشی ، جراح از یک چاقوی جراحی برای برش پوست استفاده می‌کند تا تکه‌ای از بافت را برای معاینه بردارید.

مانند بیوپسی سوزنی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، ممکن است نیاز به استفاده از ماموگرافی یا سونوگرافی برای یافتن نقطه مناسب داشته باشد. جراح شما همچنین ممکن است از روشی به نام محلی سازی سیم سوزنی استفاده کند. با هدایت ماموگرافی یا اولتراسوند، جراح یک سوزن توخالی کوچک را از طریق پوست سینه به ناحیه غیر طبیعی وارد می کند. یک سیم کوچک از طریق سوزن و در ناحیه مورد نظر قرار می گیرد. سپس سوزن برداشته می شود. پزشک می تواند از سیم به عنوان راهنما برای یافتن نقطه مناسب برای بیوپسی استفاده کند.

اگر بیوپسی سوزنی قطعی نباشد - یعنی نتایج نامشخص یا قطعی نباشد - یا اگر ناحیه مشکوک آنقدر بزرگ باشد که نمی توان به راحتی با سوزن نمونه برداری کرد، شاید پزشک بیوپسی برشی را به شما توصیه کند. مثل بیوپسی سوزنی ، این احتمال وجود خواهد داشت که بیوپسی برشی نتیجه منفی کاذب می تواند  به همراه داشته باشد. با این حال، شما نتایج را نسبتاً سریع دریافت می کنید. با توجه به اینکه این یک روش جراحی است، بیوپسی برشی تهاجمی تر از بیوپسی سوزنی است، اسکار بر جای می گذارد و ممکن است زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشد.

 

بیوپسی اکسیزیونال

بیوپسی اکسیزیونال، درگیرترین شکل بیوپسی، جراحی برای برداشتن کل ناحیه بافت مشکوک از پستان است. علاوه بر برداشتن سرطان مشکوک، جراح به طور کلی لبه کوچکی از بافت طبیعی اطراف آن را نیز برمی‌دارد که حاشیه نامیده می‌شود.

مانند بیوپسی برشی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، ممکن است برای یافتن نقطه مناسب نیاز به استفاده از ماموگرافی یا سونوگرافی داشته باشد. جراح شما همچنین ممکن است از محلی سازی سیم سوزنی برای مشخص کردن ناحیه مناسب برای بیوپسی استفاده کند.

بیوپسی اکسیزیونی مطمئن ترین راه برای ایجاد تشخیص قطعی بدون دریافت نتیجه منفی کاذب است. همچنین، برداشتن کل توده ممکن است کمی آرامش را برای شما فراهم کند. با این حال، بیوپسی اکسیزیونال بیشتر شبیه جراحی معمولی است و جای زخم باقی می‌گذارد و به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد.

 r/نمونه برداری سینه

قبل از بیوپسی شما

بیوپسی اورژانس پزشکی نیست و می تواند در زمان مناسب شما برنامه ریزی شود.

دستورالعمل های پزشکی می گوید که حدود 90 درصد از نمونه برداری ها باید بیوپسی سوزنی باشد که کم تهاجمی ترین روش است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که حدود 70 درصد از بیوپسی‌های پستان، بیوپسی‌های جراحی هستند. این بدان معنی است که بسیاری از زنانی که سرطان ندارند، جراحی غیرضروری انجام می دهند. همچنین به این معنی است که زنانی که سرطان سینه در آنها تشخیص داده شده است باید برای برداشتن سرطان یک عمل جراحی دوم انجام دهند.

 

قبل از انجام بیوپسی، حتما از پزشک خود بخواهید که:

نتایج ماموگرافی و سایر مطالعات تصویربرداری را با خود مرور کنید

نوع بیوپسی را که برای شما توصیه می شود توضیح دهید که چرا آن نوع بیوپسی توصیه می شود. اگر بیوپسی جراحی توصیه می شود بپرسید که آیا می توان بیوپسی سوزنی انجام داد

در مورد چگونگی و چرایی انجام بیوپسی صحبت کنید

به هر یک از سوالات شما پاسخ دهید

ترتیبی دهید که فرم های رضایت نامه مورد نیاز را امضا کنید

به شما بگوید چه زمانی و چگونه می توانید نتایج بیوپسی را دریافت کنید

چند روز تا یک هفته پس از بیوپسی، پزشک باید یک گزارش پاتولوژی به شما بدهد که توضیح دهد چه چیزی در نمونه بافت پیدا شده است.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT