• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟|سونوگرافی سینه


سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟ ؛ سونوگرافی یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندام ها و ساختارهای داخل بدن اند. فناوری سونوگرافی امکان تجسم سریع اندام ها و ساختارهای بدن را از خارج از بدن فراهم می کند. سونوگرافی همچنین ممکن است برای ارزیابی جریان خون به اندام های قفسه سینه استفاده شود.

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی غربالگری و سونوگرافی سینه در مرکز الوند با بروزترین تجهیزات دنیا و با حضور متخصصین مجرب با ما تماس بگیرید.

 در سونوگرافی از یک مبدل استفاده می کنند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شودبه داخل بدن، ارسال کنند. مبدل اولتراسوند روی پوست قرار می گیرد و امواج اولتراسوند از طریق بدن به سمت های مختلف سینه و ساختارهای درونی آن حرکت می کنند. امواج صوتی مانند پژواک از سنیه منعکس می‌شوند و به مبدل بازمی‌گردند. مبدل امواج منعکس شده را پردازش می کند و سپس توسط کامپیوتر به تصویری از سینه و یا بافت های مورد بررسی سینه تبدیل می کند.

ultra/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

آشنایی با سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یا پستان چیست و چرا انجام می شود؟ سونوگرافی سینه نوعی آزمایش تصویربرداری است که ممکن است پزشک برای بررسی تومورها یا سایر ناهنجاری های پستان تجویز کند.

سونوگرافی سینه و زیر بغل از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از داخل سینه استفاده می کند.

 برای انجام یک سونوگرافی معمولی پستان، یک متخصص مراقبت های بهداشتی از یک دستگاه دستی به نام مبدل برای ایجاد تصاویری از سینه شما استفاده می کند.

روش دیگر، آنها ممکن است یک سونوگرافی خودکار پستان باشد که دراین  نوع سونوگرافی از یک مبدل بزرگتر برای ایجاد یک تصویر سونوگرافی سه بعدی از کل سینه شما استفاده می کنند.

 دانشمندان همچنین در حال مطالعه استفاده از سونوگرافی سینه با کنتراست برای ایجاد تصاویر واضح تر از تومورهای سینه و سایر ناهنجاری ها هستند. در سونوگرافی با کنتراست، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ماده حاجب را به یکی از رگ های شما تزریق  می کند.

این ماده نحوه حرکت امواج صوتی را در بدن شما تغییر می دهد تا تصاویر فراصوت واضح تری ایجاد کند. برخلاف اشعه ایکس و سی تی اسکن، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و برای افراد باردار بی خطر در نظر گرفته می شود.

امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می‌شوند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند.سریع‌ترین از طریق بافت استخوانی و آهسته‌ترین از طریق هوا است . سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و همچنین میزان بازگشت موج صوتی توسط مبدل به عنوان انواع مختلف بافت ترجمه می شود.

 همچنین یک ژل اولتراسوند روی مبدل و پوست قرار داده می شود تا امکان حرکت نرم مبدل روی پوست را فراهم کند و هوای بین پوست و مبدل را برای بهترین رسانایی صدا از بین ببرد.سونوگرافی ممکن است به طور ایمن در دوران بارداری یا در صورت وجود حساسیت به رنگ کنتراست مورد استفاده قرار گیرد، زیرا از اشعه یا رنگ کنتراست استفاده نمی شود.

 پیشرفت های تکنولوژیکی در کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده است که نشانه های استفاده از سونوگرافی پستان گسترش یابد. برای نشان دادن تومور، مرحله بندی بعد از عمل، پیگیری پس از درمان سرطان و تشخیص مداخله ای میتواند مناسب باشد. تاکنون فقط ماموگرافی برای غربالگری مبتنی بر جمعیت مفید بوده است.

با این حال، در مرکز سونوگرافی سینه سونوگرافی با وضوح بالا و کنترل شده با کیفیت مناسب می تواند تشخیص زودهنگام سرطان را بیشتراز پیش بهبود ببخشد. سونوگرافی برای بیماران پرخطر و زنان با سینه های متراکم که از نظر ماموگرافی مشکل دارند مفید است. استفاده گسترده از این اندیکاسیون پیشرفته برای سونوگرافی پستان به کیفیت تجهیزات و تجربه محقق بستگی دارد. تاکنون کمبود دستورالعمل ها و مقررات وجود داشته است. اجرای کنترل کیفیت قبل از ارائه کلی سونوگرافی پستان با کیفیت بالا و موثر ضروری است. 

 

هنگام انجام سونوگرافی سرطان سینه چه انتظاری باید داشت؟

 سونوگرافی پستان و اگزیلاری (سونوگرافی) یک آزمایش تصویربرداری است که برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود. برخلاف ماموگرافی (که از اشعه ایکس برای تولید تصاویر استفاده می کند)، سونوگرافی پستان از امواج صوتی برای مشاهده بافت پستان استفاده می کند.

این مقاله به این موضوع می پردازد که چرا ممکن است علاوه بر ماموگرافی به سونوگرافی سینه نیز نیاز داشته باشید. همچنین توضیح می دهد که در طول سونوگرافی پستان چه اتفاقی می افتد و نتایج شما چگونه تفسیر می شود.

سونوگرافی پستان برای تشخیص تومورهای سرطانی و تغییرات در جریان خون در سینه استفاده می شود. اگر احساس کردید یک توده یا ماموگرافی غربالگری توده مشکوکی را نشان می دهد، ممکن است پزشک شما این آزمایش را توصیه کند.

کیست های پر از مایع و تومورهای جامد می توانند در ماموگرافی یکسان به نظر برسند. سونوگرافی پستان بهتر می تواند تعیین کند که توده کیست است یا تومور.

اگر سینه های متراکم دارید، ممکن است علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی سینه نیز توصیه شود. (ماموگرام نوع بافت سینه شما را نشان می دهد.) سینه های متراکم برخلاف بافت چربی دارای بافت غده ای زیادی هستند.

سونوگرافی سینه برای تشخیص تومورهای سفید کوچک در بافت غدد بهتر از ماموگرافی است. 3 بافت متراکم پستان در افراد جوان شایع است، به ویژه در افراد با شاخص توده بدنی پایین (BMI). برای شما اگر زیر 30 سال سن دارید و توده سینه قابل لمس دارید.

اگر نیاز به بیوپسی (برداشتن بافت برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه) دارید، ممکن است از سونوگرافی پستان برای هدایت سوزن به ناحیه مشکوک استفاده شود.

سونوگرافی پستان نیز برای ارزیابی جریان خون در سینه استفاده می شود. افزایش جریان خون در سینه می تواند نشان دهنده تغییراتی مانند التهاب باشد که می تواند با شرایط مختلفی همراه باشد.

از آنجایی که سونوگرافی پستان از امواج صوتی به جای پرتوهای یونیزان استفاده می کند، معمولاً به عنوان یک ابزار تشخیصی برای افراد بارداری که ممکن است سرطان سینه داشته باشند، توصیه می شود.

همه اینها ممکن است باعث شود فکر کنید سونوگرافی سینه تنها آزمایش غربالگری سرطان سینه است که به آن نیاز دارید. به هر حال، این چنین نیست. سونوگرافی پستان می تواند علائم اولیه سرطان سینه، مانند میکروکلسیفیکاسیون ها (رسوبات کوچک کلسیمی که به صورت لکه های سفید در ماموگرافی ظاهر می شوند) را که ماموگرافی می تواند تشخیص دهد، از دست بدهد.

 f/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

خطرات و موارد منع مصرف

از آنجایی که آنها تومورهای کوچک را از دست می دهند، سونوگرافی پستان به جای ماموگرافی توصیه نمی شود. به غیر از آن، هیچ خطر خاصی در ارتباط با سونوگرافی پستان وجود ندارد. با این حال، این آزمایش ممکن است در جمعیت های خاص کمتر موثر باشد.

افرادی که سینه های خیلی بزرگ دارند

افرادی که چاقی دارند

 اگر سابقه سینه های متراکم دارید، سونوگرافی غربالگری ممکن است همزمان با غربالگری ماموگرافی انجام شود. یا ممکن است بعد از انجام ماموگرافی غربالگری متوجه شوید که نیاز به سونوگرافی پستان دارید. اگر رادیولوژیست که ماموگرافی شما را می‌خواند، چیزی را بیابد که نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد، مانند توده یا ناحیه متراکم، این ممکن است رخ دهد.

تماس مجدد برای آزمایش های اضافی پس از ماموگرافی رایج است و به این معنی نیست که شما سرطان سینه دارید. کمتر از 1 از هر 10 نفری که نیاز به آزمایشات بعدی دارند، بدخیمی (سرطان) دارند

حتی در این صورت، فهمیدن اینکه به آزمایش بیشتری نیاز است، ممکن است استرس زا باشد. به همین دلیل، به پزشک خود اطلاع دهید که می خواهید سونوگرافی را در اسرع وقت برنامه ریزی کنید. سونوگرافی سینه معمولاً نیاز به ارجاع یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارد.

 مانند اکثر آزمایش‌های پزشکی، می‌توانید انتظار داشته باشید که پس از ورود به مرکز آزمایش، فرم‌ها، از جمله فرم رضایت‌نامه را پر کنید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید با پر کردن فرم های آنلاین قبل از قرار ملاقات، در زمان خود صرفه جویی کنید. در غیر این صورت، انتظار داشته باشید که قبل از شرکت در آزمون حدود 15 دقیقه را صرف تکمیل مدارک کنید.

 

آزمایش سونوگرافی پستان را می توان به یکی از این دو روش انجام داد:

سونوگرافی مبدل دستی

سونوگرافی خودکار پستان (ABUS)

برای اینکه شما را برای این آزمایش آماده کنید، از کمر به بالا لباس خود را درآورده و یک لباس بیمارستانی روباز بپوشید. سینه های شما با یک ژل گرم پوشیده می شود که به انتقال امواج صوتی کمک می کند. با اضافه کردن زمان آماده سازی، انجام هر دو نوع آزمایش اولتراسوند بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

پس از آزمایش، به شما زمان داده می شود تا لباس بپوشید و راحت باشید. در برخی موارد، ممکن است این فرصت را داشته باشید که نتایج آزمایش خود را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در محل بحث کنید.

سونوگرافی پستان معمولا در مراکز تصویربرداری سرپایی انجام می شود. بر اساس ارجاع و توصیه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، ممکن است در عوض این آزمایش را در یک بیمارستان انجام دهید.

تست های تصویربرداری در اتاق های خصوصی انجام می شود. تکنسینی که آزمایش را انجام می دهد در اتاق با شما خواهد بود. برخلاف آزمایش‌هایی که تشعشع می‌کنند، سونوگرافی به طور بالقوه برای دیگران مضر نیست، بنابراین محافظت از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی ضروری نیست.

این آزمایش از هیچ بیهوشی استفاده نمی کند، بنابراین اگر وسیله نقلیه مورد نظر شما باشد، می توانید بعد از آن رانندگی کنید.

 

چه چیزی را می پوشند

در روز معاینه از لوسیون، کرم، پودر یا هر ماده دیگری روی سینه های خود استفاده نکنید. اگر فقط سونوگرافی می‌کنید، می‌توانید دئودورانت بپوشید. اگر ماموگرافی هم انجام می‌دهید، از دئودورانت استفاده نکنید.

 

در اکثر امکانات لازم است که برای این آزمایش از کمر به بالا لباس بپوشید. همچنین از شما خواسته می شود که جواهراتی مانند گردنبند یا جواهرات را بردارید. لباس راحتی که پوشیدن و درآوردن آن آسان است ممکن است منطقی باشد. به شما یک لباس بیمارستان داده می شود تا در طول آزمایش بپوشید.

ژل گرمی که در طول آزمایش بر روی سینه‌های شما گذاشته می‌شود، پس از آن برداشته می‌شود. پس از پوشیدن لباس‌هایتان، باقی‌مانده‌ی آن لکه‌ای ایجاد نمی‌کند. در صورت تمایل، می توانید پس از آزمایش دستمال مرطوب مرطوب برای تمیزی و راحتی همراه داشته باشید.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

غذا و نوشیدنی

برای سونوگرافی پستان به آمادگی خاصی نیاز نیست. شما می توانید مانند قبل از آزمایش غذا بخورید و بنوشید. همچنین می توانید داروهای تجویز شده خود را مصرف کنید.

 

در طول آزمون

شما برای مبدل دستی یا آزمایش ABUS دراز می کشید.سونوگرافی حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

برخلاف ماموگرافی، سینه‌های شما در طول آزمایش بین دو صفحه در دستگاه فشرده نمی‌شوند. تکنسین در تمام مراحل با شما خواهد بود. اگر احساس ناراحتی کردید یا سوالی دارید، به آنها اطلاع دهید.

 

مبدل دستی

این رایج ترین نوع سونوگرافی سینه است. پس از قرار دادن ژل بر روی پوست، تکنسین گره ای به نام مبدل را روی سینه های شما قرار می دهد. ممکن است برای مشاهده کل سینه یا فقط ناحیه مورد نظر استفاده شود.

تکنسین همچنین ممکن است برای مشاهده غدد لنفاوی، عصا را از زیر بغل شما عبور دهد. ممکن است در حین تست مبدل دستی فشاری از چوب احساس کنید.

این عصا امواج صوتی ساطع می‌کند و وقتی از بافت سینه می‌پرد، پژواک را دریافت می‌کند. پژواک ها تصاویری را تولید می کنند که روی صفحه کامپیوتر مشاهده می شوند.

در برخی موارد، یک پروب داپلر ممکن است به مبدل اضافه شود. این کاوشگر به تکنسین اجازه می دهد تا سرعت جریان خون در رگ های سینه را بشنود.

 

سونوگرافی خودکار پستان (ABUS)

این آزمایش از یک مبدل بزرگ استفاده می کند که کل سینه را اسکن می کند و صدها تصویر می گیرد. این تست برای مشاهده کل پستان به عنوان یک ابزار غربالگری مفید است. در برخی موارد، پس از اتمام تست ABUS، از یک مبدل عصایی برای تمرکز روی مناطق خاص استفاده می شود.

 

پس آزمون

هیچ عارضه فیزیکی از این آزمایش وجود ندارد. پروتکل ها در مراکز تست متفاوت است. ممکن است نتایج خود را در قرار ملاقات خود دریافت کنید، یا ممکن است مجبور باشید تا زمانی که گزارش شما خوانده شود و برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ارسال شود، صبر کنید.

هنگامی که نتایج خود را دریافت کردید، در صورت نیاز مراحل بعدی به شما داده می شود.

 

تفسیر نتایج

نتایج سونوگرافی پستان با سیستم گزارش گیری و داده تصویربرداری پستان (BI-RADS) تجزیه و تحلیل می شود. این همان سیستمی است که برای تجزیه و تحلیل نتایج سایر آزمایش‌های پستان، از جمله ماموگرافی و اسکن‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) استفاده می‌شود.

BI-RAD نتایج اولتراسوند را در دسته های عددی از 0 تا 6.12 مرتب می کند یک دسته شماره گذاری شده توسط رادیولوژیست که آن را تجزیه و تحلیل می کند به تست شما اختصاص داده می شود.

0—تصویربرداری ناقص و اضافی مورد نیاز است: این دسته به این معنی است که آزمایش واضح نبود و آزمایش بیشتری لازم است.

1- منفی: سینه های شما طبیعی است. هیچ نشانه ای از سرطان تشخیص داده نشد.

2-خوش خیم: این نیز نتیجه آزمایش منفی است. سرطانی پیدا نشد. یافته دیگری نشان داد که سرطان نیست، مانند کلسیفیکاسیون خوش خیم. این طبقه بندی به سایر متخصصان کمک می کند تا نحوه خواندن نتایج شما را درک کنند.

3- احتمالاً خوش‌خیم: چیزی دیده می‌شود که احتمال سرطانی بودن آن بسیار کم است (2٪ یا کمتر).

4- ناهنجاری مشکوک: سرطان مشکوک است اما قابل تایید نیست. بیوپسی به عنوان مرحله بعدی توصیه می شود.

5- بسیار حاکی از بدخیمی: یافته ها شبیه سرطان هستند و احتمال سرطان به طور قابل توجهی بالا (95%) وجود دارد.12 بیوپسی به عنوان مرحله بعدی اکیداً توصیه می شود.

6- بدخیمی ثابت شده با بیوپسی: سرطان قبلاً تشخیص داده شده است. این دسته زمانی استفاده می شود که سونوگرافی برای تعیین میزان پاسخ شما به درمان انجام می شود.

 

قالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

پیگیری

در بیشتر موارد، هیچ نشانه ای از سرطان سینه یافت نمی شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما اطلاع می دهد که چه زمانی آزمایش غربالگری سرطان پستان بعدی خود را برنامه ریزی کنید. این کارها معمولاً سالیانه یا هر سال انجام می شود.

بپرسید که آیا باید آزمایش اولتراسوند را به عنوان ابزار غربالگری تکرار کنید یا فقط یک ماموگرافی دیگر انجام دهید. اگر در معرض خطر بالای سرطان سینه هستید، ممکن است علاوه بر ماموگرافی، MRI سینه سالانه نیز توصیه شود.

در صورت مشاهده موارد مشکوک در سونوگرافی، آزمایش‌های بیشتر، مانند بیوپسی پستان، برنامه‌ریزی می‌شود.

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT