• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی|بیوپسی چیست|آیا بیوپسی خطرناک است|هزینه بیوپسی|بیوپسی پوست


بیوپسی؛بیوپسی جراحی شامل برداشتن قسمتی یا تمام یک ناهنجاری در پستان است که از قبل با معاینات تصویربرداری مشخص شده است (ماموگرافی اغلب با سونوگرافی همراه است).

بیوپسی یک عمل جزئی است که برای برداشتن بافت از ناحیه خاصی از بدن انجام می شود.

تست‌های تصویربرداری مانند ماموگرافی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، اغلب همراه با سایر معاینات فیزیکی پستان، می‌توانند به پزشک اطلاع دهند که ممکن است فرد مبتلا به سرطان سینه باشد. با این حال، تنها راه برای اطمینان از این موضوع، گرفتن نمونه بافت از ناحیه احتمالی آسیب دیده و بررسی آن در زیر میکروسکوپ است.

بیوپسی یک عمل جزئی است که برای برداشتن بافت از ناحیه خاصی از بدن انجام می شود. اگر پزشک شما چیزی مشکوک در مورد پستان شما احساس کند یا در یک مطالعه تصویربرداری چیزی مشکوک پیدا کند، بیوپسی را تجویز می کند. یک پاتولوژیست (پزشکی که در تشخیص بیماری تخصص دارد) به نمونه بافت نگاه می کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. اگر آسیب شناس وجود سرطان را تشخیص دهد، به تجزیه و تحلیل ویژگی های آن می پردازد. بر اساس بیوپسی، پاتولوژیست گزارشی با تمام یافته های خود تهیه می کند.

بیوپسی معمولا یک روش ساده است. در ایالات متحده، تنها حدود 20 درصد از زنانی که بیوپسی انجام می دهند به سرطان مبتلا می شوند. برعکس، در سوئد، جایی که محاسبه هزینه بسیار سخت‌تر است و نمونه‌برداری فقط بر روی مشکوک‌ترین ضایعات انجام می‌شود که ۸۰ درصد آن‌ها سرطانی (بدخیم) هستند.

 V/بیوپسی

اگر سوالی در مورد بیوپسی و یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان بیوپسی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و  الوند در تماس باشید.

به ندرت انجام می شود و فقط در مواردی ضروری است که بیوپسی از راه پوست امکان تشخیص سرطان را فراهم نکند (یا به این دلیل که تشخیص آن غیرممکن بود، یا به دلیل وجود اختلاف بین تصویر مشکوک و بیوپسی که تایید نمی کند. مشکوک به سرطان).

این نوع نمونه توسط جراح تحت بیهوشی عمومی گرفته می شود.

 

قبل از بیوپسی جراحی

یک مشاوره قبل از بیهوشی 8 تا 10 روز قبل از بیوپسی جراحی برنامه ریزی می شود. متخصص بیهوشی از شما در مورد سابقه پزشکی و جراحی شما می پرسد. این مشاوره همچنین شامل آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام و احتمالا عکسبرداری با اشعه ایکس از ریه است.

گاهی اوقات آنومالی که در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده است، در طول معاینه بالینی قابل لمس نیست. در این صورت، بیوپسی جراحی قبل از شناسایی پستان انجام می شود.

 

روش بیوپسی جراحی

بیوپسی جراحی معمولاً به مدت 3 یا 4 روز در بیمارستان نیاز دارد. گاهی اوقات یک عمل جراحی به اصطلاح سرپایی به شما پیشنهاد می شود، یعنی همان روز به خانه می روید. همه چیز به سازمان ساختار مراقبتی که در آن می روید بستگی دارد.

هنگامی که جراح بیوپسی را انجام داد، در صورت امکان، ناهنجاری را بلافاصله زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست بررسی می کند. در طی این معاینه میکروسکوپی که تنها چند دقیقه طول می کشد، شما همچنان تحت بیهوشی عمومی هستید. این را معاینه غیرمجاز می نامند. نتایج این معاینه که در حین عمل دریافت شده است، این امکان را فراهم می کند که بگوییم سرطان است یا خیر. بسته به نتایج، جراح نوع جراحی را تنظیم می کند.

قبل از هر بیوپسی جراحی، جراح به طور سیستماتیک شما را از امکان تطبیق جراحی با توجه به نتایج معاینه غیرمجاز مطلع می کند. جراح تنها پس از کسب موافقت شما عمل را انجام می دهد.

معاینه غیرمجاز جایگزین معاینه آناتوموپاتولوژیک نمونه جراحی نهایی که به طور سیستماتیک پس از عمل انجام می شود، نمی شود. گاهی اوقات، نتایج نهایی معاینه آناتوموپاتولوژیک انجام عمل جدیدی را ضروری می کند.

 

d/بیوپسی

پس از بیوپسی جراحی

اگر در طول نمونه قبلی درد داشتید یا اگر با وجود بیهوشی احساس درد کردید، باید در مورد آن صحبت کنید. تیم پزشکی با افزایش دوز فرآورده های بیهوشی یا با وسایل ساده دیگر درد را تسکین می دهد.

عوارض بیوپسی جراحی مانند لامپکتومی است: هماتوم، آبسه و غیره.

 

سوراخ کردن یا بیوپسی چیست؟

سوراخ کردن یک مجموعه سوزنی ظریف از مایع است (به منظور تخلیه آن اغلب).

سیتوپانکچر برداشتن چند سلول موجود در یک گره با سوزن ظریف برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی و سپس تشخیص سیتولوژیک است.

بیوپسی برداشتن یک قطعه کوچک است که امکان آنالیز میکروسکوپی ناهنجاری و سپس تشخیص بافت‌شناسی را فراهم می‌کند.

هر اندام یا ضایعه ای که با روش تصویربرداری قابل مشاهده است، به طور بالقوه برای نمونه بیوپسی تحت هدایت همین روش قابل دسترسی است. این معاینات سپس تحت کنترل رادیولوژیک، اولتراسوند یا سی تی انجام می شود تا سوزن را دقیقاً به سمت ناهنجاری هدایت کند.

آنها توسط رادیولوژیست انجام می شود.

 

بیوپسی یا پنکسیون چگونه انجام می شود؟

سطحی یا عمیق، هر بیوپسی نیاز به مطالعه امکان سنجی دارد تا از قبل دسترسی به هدف، خطراتی که باید اجتناب شود، رویکرد (مسیر انتخاب شده برای مسیر سوزن) بررسی شود.

هدف هرچه که باشد، بیوپسی هدایت شونده تحت بی حسی موضعی و بدون درد انجام می شود.

برای ضایعات سطحی، این یک روش سرپایی است، یعنی بدون بستری: بیمار می تواند چند دقیقه پس از مداخله مرخص شود.

برای محدود کردن هماتوم، می توان از یک پانسمان فشاری استفاده کرد. توصیه می شود برای استراحت به خانه بروید، بسته به اندام های مورد نظر، برای چند ساعت (12 تا 48 ساعت) ورزش نکنید یا بارهای سنگین حمل نکنید.

برای ضایعات عمیق یا دسترسی دشوار، بستری شدن در بیمارستان به منظور بستری و تحت نظارت پزشکی ضروری است. اغلب، نمونه در اتاق عمل و تحت آرامبخشی سبک، توسط رادیولوژیست تیم ما گرفته می شود. این یک بستری به اصطلاح "سرپایی" چند ساعته است: به ندرت از 24 ساعت بیشتر می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

جهت ها

بیوپسی زمانی نشان داده می شود که یک مطالعه آناتوموپاتولوژیک (ساختار کلی قطعه دیده شده در زیر میکروسکوپ) و گاهی اوقات بیوشیمیایی (جستجوی مواد مختلف)، ایمونولوژیک (نمایش آنتی ژن)، ژنتیکی یا باکتریولوژیکی انجام شود. بنابراین امکان تشخیص یک ناهنجاری موضعی، به عنوان مثال یک تومور، یا علائم عمومی، مانند یک بیماری سیستمیک را فراهم می کند. گاهی اوقات سعی می کنیم مطمئن شویم که یک ضایعه شناخته شده (زخم معده یا موارد دیگر) حاوی سلول های سرطانی نیست. چندین بیوپسی متوالی را می توان انجام داد تا بررسی شود که تکامل بیماری تحت درمان مطلوب است. بیوپسی بخشی از یک رویکرد تشخیصی دقیق است. اغلب پس از معایناتی که انجام آنها آسان تر است (آزمایش خون، اشعه ایکس) رخ می دهد. علاقه آن چندگانه است: در جایی موفق می شود که سایر تکنیک ها بی اثر باشند. به جای احتمال، اطمینان تشخیصی را فراهم می کند. این نشان می دهد که در میان چندین گونه شناخته شده از یک بیماری، کدام یک مورد سوال است. گسترش ضایعات، درجه نفوذ آنها به بافت ها را مشخص می کند. این نقاط مختلف پیامدهای پیش آگهی و درمانی مهمی دارند: به عنوان مثال، اگر بدانیم سرطان به گونه ای خاص تعلق دارد یا از محدودیت های بافتی خاصی عبور کرده است، به صورت ریشه ای تر درمان می شود.

 

موارد استفاده از بیوپسی عبارتند از:

سرطان: پزشکان از بیوپسی برای تشخیص سرطانی بودن رشد استفاده می کنند. اگر بیوپسی نشان دهد که رشد سرطانی است، پزشکان ممکن است عمل جراحی را برای حذف آن انجام دهند.

بیوپسی معده: بیوپسی معده می تواند به پزشک در تعیین علت درد معده کمک کند. هر گونه التهاب یا موجودات باکتریایی مانند هلیکوباکتر پیلوری را آشکار می کند.

بیوپسی ریه: اگر فردی توده ریه غیرطبیعی داشته باشد، رادیولوژیست و پاتولوژیست ممکن است بیوپسی ریه را برای تعیین اینکه آیا این یک ضایعه غیرسرطانی عفونی یا سرطان است انجام دهد.

بیوپسی پستان: انواع مختلف بیوپسی می تواند تعیین کند که آیا ناهنجاری های بافت پستان ضایعات خوش خیم هستند یا اینکه آیا توده سرطانی است و نیاز به درمان بیشتری دارد.

یک پاتولوژیست معمولاً نمونه های بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا حضور و پیشرفت بیماری را ارزیابی کند.

در موارد مشکوک به سرطان، پاتولوژیست باید تشخیص دهد که آیا نمونه بدخیم، به معنای سرطانی یا خوش خیم است. اگر سرطان بدخیم باشد، میزان تهاجمی یا پیشرفته بودن سرطان را ارزیابی خواهند کرد، زیرا این اطلاعات تصمیمات درمانی را نیز راهنمایی می کند.

در نهایت، پاتولوژیست گزارشی را تهیه می کند که شامل هرگونه یافته غیرطبیعی یا مهم باشد. آنها این گزارش را برای دکتری که دستور بیوپسی را داده است ارسال می کنند.

A/بیوپسی

فنی

بیوپسی از راه پوست یا پانکچر-بیوپسی با یک سوزن مناسب یا یک تروکار (وسیله پانچ شکل که روی دسته نصب می شود و در یک کانولا قرار دارد) انجام می شود و در صورت لزوم پزشک توسط سونوگرافی یا اسکنر هدایت می شود. در برخی از انواع، مانند پوشش داخلی رحم، آسپیراسیون با سرنگ انجام می شود. در موارد دیگر (دریل کردن)، یک "هویج" از اندام خارج می شود، به عنوان مثال برای بیوپسی سینه بنابراین با بیوپسی از راه پوست، می توان قطعاتی از سینه، کبد، کلیه، پلور و ریه، غشای سینوویال (در زانو)، استخوان (در تاج ایلیاک، حد بالایی لگن)، عصب و عضله، و همچنین ملتحمه یا پلک و غیره علاوه بر این، اندام های خاصی از طریق یک اندام توخالی قابل دسترسی هستند: به این ترتیب بیوپسی پروستات از طریق دیواره رکتوم، مخاط رحم با عبور یک کانول از طریق رحم دهانه رحم انجام می شود.

بیوپسی توسط آندوسکوپی از یک آندوسکوپ، یک دستگاه مشاهده مجهز به یک سیستم نوری بزرگ‌نمایی استفاده می‌کند. برای درمان ضایعه می‌توانید فورسپس بیوپسی یا ابزارهای جراحی کوچک را داخل آن قرار دهید. با عبور از مجاری طبیعی، تقریباً به کل دستگاه گوارش (فیبروسکوپی گاسترودئودنال، کولونوسکوپی)، به رحم (هیستروسکوپی)، به برونش ها و ریه ها (فیبروسکوپی برونش)، به مثانه (سیستوسکوپی) دسترسی پیدا می کند. علاوه بر این، با وارد کردن آندوسکوپ از طریق یک برش پوستی کوچک، می توان نمونه برداری از اندام های شکمی (صفاق، تخمدان ها، غدد لنفاوی) را در حین لاپاراسکوپی و یا از پلورا در طی پلوروسکوپی انجام داد.

بیوپسی جراحی نیاز به یک عمل جراحی واقعی دارد. زمانی که ضایعه خیلی عمیق باشد (روش های دیگر بی اثر هستند) یا همزمان با یک روش درمانی انجام می شود. در صورتی که معاینه زیر میکروسکوپ فوراً انجام شود، بیوپسی غیرمجاز است و جراح منتظر نتیجه است تا اهمیت عمل را مشخص کند. بیوپسی اکسیزیونی کل ضایعه (تومور، پولیپ) را برای اهداف درمانی و برای انجام معاینه میکروسکوپی کامل‌تر برمی‌دارد. در جراحی مغز و اعصاب، بیوپسی مغز گاهی از طریق فلپ جمجمه یا سوراخ سوراخ برای روشن شدن ماهیت ضایعه کانونی و گاهی اوقات سندرم زوال عقل غیرقابل توضیح انجام می شود. در مامایی بیوپسی پرزهای کوریونی جفت برای تشخیص ناهنجاری های جنینی از طریق دهانه رحم یا دیواره شکم مادر انجام می شود.

 مقالات پیشنهادی :

مرکز تخصصی ماموگرافی

بخش تخصصی بیوپسی

سونوگرافی سینه یا پستان

روش و عوارض جانبی

دوره معاینه بسته به محل بیوپسی و تکنیک مورد استفاده بسیار متغیر است. بیهوشی می تواند موضعی (نمونه برداری از پوست پستان، پوست) یا عمومی (بیوپسی جراحی از اندام عمیق) باشد.

تأخیر در به دست آوردن نتایج می تواند از چند دقیقه (معاینه غیرمجاز) تا حدود ده روز متغیر باشد. مانند هر معاینه پزشکی، اندیکاسیون بیوپسی باید به دقت سنجیده شود، به طوری که مزایای آن بیشتر از معایب باشد، که استثنایی هستند: بیوپسی، به خصوص از طریق پوست، می تواند به یک عضو آسیب برساند، باعث خونریزی در اثر ضربه به رگ خونی شود، میکروب وارد کند. به بدن با این حال، خطرات به طور قابل توجهی با تجربه اپراتور، راهنمایی رادیوگرافی ابزارها، رعایت آسپسیس دقیق کاهش می یابد. قبل از انجام بیوپسی، بیمار باید از هدف عمل و همچنین خطرات آن مطلع شود. اثری از این اطلاعات باید در پرونده پزشکی ظاهر شود.

نمونه بافت را می توان تقریباً از هر نقطه ای از بدن یا در بدن شما، از جمله پوست، اندام ها و سایر ساختارها، گرفت.

اصطلاح "بیوپسی" اغلب برای اشاره به عمل نمونه برداری و خود نمونه بافت استفاده می شود.

زمانی که ممکن است نیاز به بیوپسی باشد

بیوپسی می تواند برای بررسی ناهنجاری ها استفاده شود که می تواند به شرح زیر باشد:

عملکردی – مانند مشکلات کلیوی یا کبدی و انجام دادن بیوپسی کلیه و تشخیص بیماری های کلیوی

ساختاری – مثل تورم در یک اندام خاص از بدن

هنگامی که نمونه بافت زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود، سلول‌های غیرطبیعی ممکن است شناسایی شوند که می‌تواند به تشخیص یک بیماری خاص کمک کند.

اگر بیماری قبلاً تشخیص داده شده باشد، می‌توان از بیوپسی برای ارزیابی شدت (مانند درجه التهاب) و درجه آن (مانند تهاجمی بودن سرطان) استفاده کرد.

این اطلاعات می تواند هنگام تصمیم گیری در مورد مناسب ترین درمان، و ارزیابی میزان پاسخ یک فرد به نوع خاصی از درمان بسیار مفید باشد. همچنین می تواند در کمک به تعیین پیش آگهی (چشم انداز) کلی فرد مفید باشد.

X/بیوپسی

نمونه هایی از شرایطی که بیوپسی ممکن است مفید باشد عبارتند از:

سرطان

التهاب، مانند در کبد (هپاتیت) یا کلیه (نفریت)

عفونت، مانند غدد لنفاوی - به عنوان مثال، سل

شرایط پوستی مختلف

معمولاً نمی توان تنها با معاینه بالینی سرطانی (بدخیم) یا غیرسرطانی (خوش خیم) توده روی پوست یا داخل بدن را تشخیص داد، به همین دلیل است که اغلب نیاز به بیوپسی است.

 مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

انواع بیوپسی

انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد که می تواند به شناسایی طیف وسیعی از شرایط سلامت کمک کند. انواع بیوپسی عبارتند از:

بیوپسی پانچ - یک ابزار ویژه سوراخ کوچکی را در پوست ایجاد می کند تا نمونه ای از پوست را به دست آورد تا وضعیت پوست را بررسی کند.

بیوپسی سوزنی - یک سوزن توخالی ویژه که توسط اشعه ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن یا اسکن MRI هدایت می شود، برای به دست آوردن بافت از یک عضو یا بافت زیر پوست استفاده می شود.

بیوپسی آندوسکوپی - آندوسکوپ برای برداشتن بافت، مانند معده در حین گاستروسکوپی استفاده می شود.

بیوپسی برش - جراحی برای برداشتن بخش بزرگتری از بافت استفاده می شود

بیوپسی بعد از عمل - در صورت رضایت، می توان بیوپسی حین عمل جراحی را انجام داد. در شرایط خاص، نمونه ممکن است بلافاصله آزمایش شود تا به هدایت جراحی یا درمان بیشتر کمک کند

نحوه انجام بیوپسی به این بستگی دارد که نمونه بافت از کجا گرفته می شود. قبل از عمل، اسکن CT یا MRI اغلب به عنوان راهنما برای کمک به این تصمیم استفاده می شود.

پس از برداشتن نمونه بافت، برای کمک به شناسایی ماهیت مشکل، زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. این گاهی به این معنی می باشد که می توان تشخیص قطعی داد.

نوع لکه‌ها و آزمایش‌هایی که هنگام بررسی بافت زیر میکروسکوپ استفاده می‌شوند به وضعیت پزشکی مورد بررسی بستگی دارد.

 

بهبود

اکثر بیوپسی ها فقط به بی حسی موضعی نیاز دارند، به این معنی که نیازی نیست یک شبه در بیمارستان بمانید. با این حال، گاهی اوقات زمانی که بیوپسی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، یک شب اقامت لازم است.

بیشتر انواع بیوپسی پس از شروع اثر بیهوشی بدون درد هستند، اگرچه این بستگی به محل نمونه برداری دارد. ممکن است یک درد مبهم را تجربه کنید که با توصیه پزشک یا جراح می توان آن را با مسکن درمان کرد.

برخی از انواع بیوپسی ممکن است شامل ماندن در بیمارستان برای چند ساعت باشد. ممکن است لازم باشد قبل از ترک بخیه یا پانسمان زده شود.

 w/بیوپسی

گرفتن نتایج شما

اینکه چقدر سریع نتایج بیوپسی را دریافت می کنید به فوریت پرونده شما و سیاست بیمارستان محلی شما بستگی دارد.

نتیجه ها  اغلب در طی چند روز در دسترس خواهند بود. با این حال، پیش بینی این امر دشوار است، زیرا ممکن است پس از اولین معاینه نمونه، آزمایش های بیشتری مورد نیاز باشد. گاهی اوقات لازم است اسلایدهای میکروسکوپ را برای دریافت نظر متخصص دیگر ارسال کنید.

اگر بیوپسی در حین جراحی انجام شود، در برخی موارد ممکن است از روش پردازش متفاوتی استفاده شود که به عنوان "بخش منجمد" شناخته می شود. این جراح را قادر می‌سازد تا یک نتیجه اولیه را دریافت کند، که می‌تواند برای کمک به راهنمایی درمان در حین انجام آن استفاده شود.

پزشک عمومی، مشاور بیمارستان یا پرستار مطب نتایج شما را به شما می‌دهند و معنی آنها را توضیح می‌دهند. بیوپسی گاهی اوقات بی نتیجه است، به این معنی که نتیجه قطعی ایجاد نکرده است. در این مورد، ممکن است نیاز به تکرار بیوپسی باشد، یا ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به آزمایش‌های دیگری باشد.

 

محدودیت های بیوپسی چیست؟

به ندرت، روش‌های بیوپسی سینه کمتر تهاجمی ممکن است قادر به تشخیص برخی ضایعات یا تعیین میزان بیماری موجود نباشد. اگر تشخیص پس از یک روش موفق فنی نامشخص باقی بماند، معمولاً بیوپسی جراحی ضروری است.

. برخی از ضایعات، مانند کلسیفیکاسیون های خوشه ای در ماموگرافی، به وضوح در ماموگرافی با سونوگرافی نشان داده نمی شوند. بنابراین، بیوپسی استریوتاکتیک معمولاً در تصویربرداری پستان برای کلسیفیکاسیون بیوپسی استفاده می شود.رادیولوژیست شما از راهنمای تصویری که برای بیوپسی ناحیه مورد نظر مناسب است استفاده می کند.

 

روش چگونه انجام می شود؟

روش‌های کم تهاجمی با هدایت تصویربرداری، مانند بیوپسی سوزنی، اغلب توسط رادیولوژیست آموزش دیده، رادیولوژیست مداخله‌ای یا نورو رادیولوژیست انجام می‌شود.

پزشکان بیوپسی سوزنی را معمولا به شکل سرپایی انجام می دهند.

یک پرستار یا تکنسین ممکن است یک خط داخل وریدی (IV) را در رگ دست یا بازوی شما وارد کند. این به آنها اجازه می دهد تا داروهای آرام بخش یا آرام بخش را به صورت داخل وریدی در طول عمل ارائه دهند. همچنین ممکن است قبل از بیوپسی یک آرامبخش خفیف دریافت کنید.

پزشک از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن مسیر سوزن استفاده می کند.

برخی از نمونه‌برداری‌ها، مانند بیوپسی پستان یا بیوپسی از تیروئید ، ممکن است بدون آرام‌بخشی انجام شوند. پرستار یا تکنسین در زمان انجام عمل در مورد آرام بخش به شما توصیه می کند.

هنگامی که بیوپسی روی کودک انجام می شود، به احتمال زیاد نیاز به بیهوشی عمومی برای راحت نگه داشتن او در طول عمل است.

اگر پزشک از راهنمای فلوروسکوپی استفاده می کند، شما برای انجام این عمل دراز می کشید یا می ایستید.

اگر پزشک از راهنمایی های سی تی یا ام آر آی استفاده می کند، در طول عمل دراز می کشید. آنها از یک سی تی اسکن یا ام آر آی محدود برای تایید محل ندول و ایمن ترین رویکرد برای ناحیه مورد نظر استفاده می کنند. هنگامی که محل ندول را تایید کردند، محل ورود را روی پوست علامت گذاری می کنند. پزشک پوست اطراف محل تزریق را تمیز و ضد عفونی می کند و آن را با یک پارچه تمیز و استریل می پوشاند.

پزشک در محلی که سوزن بیوپسی در آن وارد می شود، یک سوراخ بسیار کوچک در پوست ایجاد می کند.

با استفاده از راهنمایی تصویربرداری، پزشک سوزن را از طریق پوست وارد می‌کند، آن را به محل ندول پیش می‌برد و نمونه‌هایی از بافت را برمی‌دارد. آنها ممکن است نیاز به جمع آوری چندین نمونه برای تجزیه و تحلیل کامل داشته باشند.

پس از نمونه برداری، پزشک سوزن را برمی دارد.

پس از تکمیل بیوپسی، پزشک فشار وارد می کند تا هرگونه خونریزی را متوقف کند و دهانه پوست را با یک پانسمان بپوشاند. نیازی به بخیه نیست.

ممکن است چندین ساعت شما را به یک منطقه رصدی ببرند. پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا سایر آزمایشات تصویربرداری برای نظارت بر عوارض استفاده کند.

روش های بیوپسی معمولاً برای کودکان به همین روش انجام می شود.

برای بیوپسی سینه استریوتاکتیک، ممکن است به صورت دراز بکشید یا روی یک میز معاینه متحرک بنشینید و سینه یا سینه های آسیب دیده در دهانه های میز قرار می گیرند.

در بیوپسی سوزنی هسته، مکانیسم خودکار فعال می‌شود، سوزن را به جلو حرکت می‌دهد و فرورفتگی سوزن یا ظرف کم عمق را با هست ‌های بافت سینه پر می‌کند. غلاف بیرونی سریعا به  جلو حرکت می کند تا بافت را برش بدهد و آن را نگه دارد.

در برخی از بیوپسی‌های پستان، بافت با دستگاه خلاء (VAD) برداشته می‌شود. فشار خلاء برای کشیدن بافت از پستان از طریق سوزن به داخل محفظه نمونه‌برداری استفاده می‌شود. بدون بیرون کشیدن و قرار دادن مجدد سوزن، موقعیت های خود را می چرخاند و نمونه های اضافی را جمع آوری می کند. به طور معمول، چندین نمونه از بافت از اطراف ضایعه جمع آوری می شود. پس از این نمونه برداری، سوزن برداشته می شود.

اگر بیوپسی جراحی انجام شود، ممکن است یک سیم به عنوان راهنمای جراح در ناحیه مشکوک قرار داده شود.

ممکن است یک نشانگر کوچک در محل قرار داده شود تا در صورت لزوم بتوان آن را در آینده قرار داد.

پس از تکمیل بیوپسی، فشاری برای جلوگیری از خونریزی اعمال می شود و پوست با یک پانسمان یا بانداژ پوشانده می شود.

بسته به نوع بیوپسی انجام شده، ممکن است بتوانید بلافاصله پس از عمل به خانه بازگردید.

این روش معمولا در عرض یک ساعت تکمیل می شود. بسته به نوع بیوپسی انجام شده، ممکن است لازم باشد چند ساعت پس از بیوپسی در یک منطقه برای مشاهده بمانید.

 

مقالات پیشنهادی :

در هنگام و بعد از عمل چه چیزی را تجربه میکند؟

در بیوپسی سوزنی، یک نیشگون تیز کوچک در محل بیوپسی احساس خواهید کرد. در بیوپسی باز یا بسته که نیاز به جراحی دارد، برای کمک به درد به شما بیهوشی داده می شود.

هنگامی که برای بی حس کردن پوست، بی حسی موضعی دریافت می کنید، سوزن خفیفی را از سوزن احساس خواهید کرد. در زمانی که سوزن بیوپسی وارد بدن  می شود شاید کمی فشار را احساس نمایید. این ناحیه در مدت کوتاهی بی حس می شود.

شاید قبل ازانجام بیوپسی یک آرامبخش خفیف را نیز دریافت نمایید. در صورت نیاز، ممکن است داروهای آرام بخش یا آرام بخش را به صورت داخل وریدی در طول عمل دریافت کنید.

ممکن است برای چند روز در ناحیه بیوپسی احساس درد کنید. اگر درد قابل توجهی از بیوپسی دارید، پزشک می تواند داروهای مسکن تجویز کند.

 y/بیوپسی

از چه کسی  نتایج را دریافت کنم؟

پس از جمع آوری بافت، برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. آسیب شناس بافت بیوپسی برداشته شده را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد. گزارش کامل پاتولوژیست تا چند روز دیگر برای پزشک شما ارسال خواهد شد.

شما باید از پزشک انجام دهنده این روش بپرسید که چگونه نتایج خود را دریافت خواهید کرد.

اگر تحت بیوپسی سینه قرار گرفتید، احتمالا رادیولوژیست نتایج شما را با شما در میان خواهد گذاشت.

این ویزیت ممکن است شامل معاینه فیزیکی، معاینه(های) تصویربرداری و آزمایش خون باشد.

 

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

بیوپسی سوزنی روش قابل اعتمادی است جهت به دست آوردن نمونه های بافتی که می تواند به تشخیص خوش خیم یا بدخیم کمک نماید.

به طور کلی، این روش دردناک نیست. نتیجه ها  به اندازه هنگامی که یک نمونه بافت توسط جراحی برداشته می شود به همان اندازه دقیق است.

 

عوارض نتیجه بیوپسی مانند:

خون ریزی

عفونت

آسیب تصادفی به ساختارهای مجاور مانند روده در طول بیوپسی شکم یا پارانشیم ریه در طول بیوپسی کلیه

به ندرت، روش‌های بیوپسی پستان کمتر تهاجمی ممکن است قادر به تشخیص برخی ضایعات یا تعیین میزان بیماری موجود نباشد. اگر تشخیص پس از یک روش موفق فنی نامشخص باقی بماند، معمولاً بیوپسی جراحی ضروری است.

تکنیک های بیوپسی

تکنیک های مختلفی برای انجام بیوپسی وجود دارد، و جراح شما ممکن است سعی کند از کم تهاجمی ترین روش استفاده کند: روشی که شامل کوچکترین برش و کمترین میزان اسکار است. با این حال، انتخاب روش در نهایت به هر موقعیت بستگی دارد. بیوپسی را می توان با عبور دادن یک سوزن از طریق پوست به داخل پستان برای برداشتن نمونه بافت انجام داد. یا ممکن است یک روش جراحی جزئی باشد که شامل بریدن پوست برای برداشتن تمام یا بخشی از بافت مشکوک است.

 

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) کم تهاجمی ترین روش بیوپسی است و معمولاً اسکار باقی نمی گذارد. برای این روش باید دراز بکشید. ابتدا یک تزریق بی حسی موضعی برای بی حس کردن سینه انجام می شود. جراح یا رادیولوژیست از یک سوزن ظریف و توخالی برای برداشتن نمونه ای از سلول ها از ناحیه احتمالی آسیب دیده استفاده می کند. در بیشتر موارد، پزشک می تواند توده را احساس کند و در نتیجه سوزن را به محل مناسب هدایت کند.

در مواردی که توده قابل لمس نیست، جراح یا رادیولوژیست ممکن است نیاز به استفاده از تکنیک های تصویربرداری برای هدایت سوزن به موقعیت مشخص شده داشته باشد. در صورت استفاده از سونوگرافی، بیوپسی با هدایت اولتراسوند یا در صورت استفاده از ماموگرافی، بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک نامیده می شود. در مورد اول، پزشک سوزن را روی مانیتور اولتراسوند تماشا می کند تا آن را به ناحیه مربوطه برساند. در حالت دوم، ماموگرافی از زوایای مختلف برای تعیین محل توده پستان انجام می شود. سپس پزشک سوزن توخالی را وارد می کند تا نمونه سلول ها را خارج کند.

 

بیوپسی با سوزن مرکزی

بیوپسی با سوزن مرکزی از یک سوزن توخالی بزرگتر از آسپیراسیون با سوزن ظریف استفاده می کند. برای این نوع بیوپسی باید دراز بکشید. هنگامی که پستان با بی‌حسی موضعی بی‌حس شد، جراح یا رادیولوژیست از سوزن توخالی برای برداشتن چند نمونه استوانه‌ای از بافت از ناحیه احتمالی آسیب‌دیده استفاده می‌کند. در بیشتر موارد، پزشک باید 3-6 بار سوزن را وارد کند تا نمونه های کافی دریافت کند. بیوپسی با سوزن مرکزی معمولاً اسکار باقی نمی‌گذارد.

اگر جراح یا رادیولوژیست نتواند ضایعه را از طریق پوست احساس کند، ممکن است از یک تکنیک تصویربرداری مانند بیوپسی با هدایت اولتراسوند یا بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک استفاده شود. او همچنین ممکن است یک گیره فلزی کوچک را به سینه وارد کند تا محل بیوپسی را مشخص کند، در صورتی که بافت سرطانی باشد و نیاز به جراحی بیشتری باشد. این ماده در داخل سینه باقی می ماند زیرا برای بدن مضر نیست. اگر بیوپسی نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد، منگنه در آن زمان برداشته خواهد شد.

علاوه بر اینکه نتایج سریع و بدون ایجاد اسکار یا ناراحتی قابل توجهی به شما می دهد، هر دو آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی با سوزن مرکزی به شما این امکان را می دهند که گزینه های درمانی را قبل از هر جراحی با پزشک خود در میان بگذارید. در برخی موارد، بیوپسی سوزنی را می توان در مطب انجام داد، مگر اینکه پزشک برای هدایت آن به کمک تجهیزات تصویربرداری نیاز داشته باشد. با این حال، بیوپسی سوزنی خطر بیشتری برای به دست آوردن یک نتیجه "منفی کاذب" دارد، که نشان می دهد زمانی که سرطان واقعا وجود دارد، سرطان وجود ندارد. این معمولاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که بیوپسی سوزنی بافت کمتری را نسبت به نمونه‌برداری جراحی برداشته و ممکن است سلول‌های سرطانی را نگیرد. پزشک شما ممکن است بیوپسی جراحی را به عنوان ادامه بیوپسی سوزنی یا به جای آن توصیه کند. شما باید با هم تصمیم بگیرید که چه چیزی برای موقعیت خاص شما بهترین است.

 

بیوپسی پستان با کمک خلاء

بیوپسی پستان با کمک خلاء که با نام تجاری Mammotome یا بیوپسی پستان با حداقل تهاجم (MIBB) نیز شناخته می شود، یک روش جدید بیوپسی پستان است. بر خلاف بیوپسی با سوزن مرکزی که شامل وارد کردن سوزن چندین بار از طریق پوست می شود، بیوپسی با کمک خلاء از یک پروب مخصوص استفاده می کند که فقط یک بار باید وارد شود. به نوبه خود، این روش اجازه می دهد تا بافت بیشتری نسبت به بیوپسی سوزنی مرکزی برداشته شود.

برای این نوع بیوپسی، باید به صورت روی میزی دراز بکشید که دهانه های دایره ای مشخصی برای قرار دادن سینه ها دارد. ابتدا یک تزریق بی حسی موضعی برای بی حس کردن سینه انجام می شود. جراح یا رادیولوژیست از ماموگرافی (بیوپسی استریوتاکتیک) یا اولتراسوند به عنوان مرجع برای قرار دادن پروب در ناحیه بالقوه آسیب دیده پستان استفاده می کند. سپس خلاء بافت را به داخل پروب می مکد. یک برش چرخان یک نمونه بافت را برمی دارد و آن را از طریق پروب به ناحیه جمع آوری می برد. در این مرحله، جراح یا رادیولوژیست می تواند پروب را بچرخاند تا نمونه دیگری از ضایعه مشکوک بگیرد. این روش را می توان 8-10 بار تکرار کرد تا نمونه های کافی از ناحیه آسیب دیده به دست آید.

گاهی اوقات یک گیره فلزی کوچک برای مشخص کردن محل بیوپسی در صورت نیاز به بیوپسی جدید در آینده قرار داده می شود. این منگنه در سینه باقی می ماند زیرا باعث درد یا آسیب نمی شود. اگر بیوپسی نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد، منگنه در آن زمان برداشته خواهد شد.

بیوپسی به کمک خلاء رایج تر می شود، اما هنوز یک روش نسبتا جدید است. اگر قصد انجام این نوع بیوپسی را دارید، مطمئن شوید که جراح یا رادیولوژیست برای استفاده از تجهیزات آموزش دیده است.

 

 مقالات پیشنهادی :

بیوپسی از پستان

سونوگرافی پاپاورین

بیوپسی از تیروئید

سونوگرافی پستان و اگزیلاری

بیوپسی برشی

بیوپسی برشی بیشتر شبیه جراحی معمولی است. پس از بی‌حس کردن سینه با بی‌حسی موضعی و انجام تزریق آرامش‌بخش، جراح از یک چاقوی جراحی برای برش پوست و برداشتن تکه‌ای از بافت برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌کند.

مانند بیوپسی سوزنی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، می‌تواند از ماموگرافی یا سونوگرافی برای یافتن محل مناسب استفاده کند. همچنین می توانید از روشی به نام "محلی سازی سوزن هارپون" استفاده کنید. جراح یک سوزن بسیار کوچک و توخالی را از طریق پوست پستان به ناحیه غیر طبیعی وارد می کند که توسط ماموگرافی یا سونوگرافی هدایت می شود. یک سیم بسیار نازک (هارپون) از سوزن رد می شود تا به ناحیه مورد نظر برسد. سپس سوزن برداشته می شود. پزشک می تواند خود را با سیم راهنمایی کند تا نقطه دقیقی را که در آن بیوپسی انجام می شود، بیابد.

اگر بیوپسی سوزنی قطعی نباشد (نتایج نامشخص یا نامشخص است) یا اگر ناحیه مشکوک برای نمونه برداری با سوزن خیلی بزرگ باشد، ممکن است پزشک شما بیوپسی برشی را توصیه کند. مانند بیوپسی سوزنی، این احتمال وجود دارد که بیوپسی برشی نتیجه منفی کاذب بدهد. با این حال، نتایج را خیلی سریع به دست می آورید. از آنجایی که این یک روش جراحی است، بیوپسی برشی تهاجمی تر از بیوپسی سوزنی است، جای زخم بر جای می گذارد و بهبودی ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

 

بیوپسی اکسیزیونال

بیوپسی اکسیزیونال، پیچیده ترین نوع بیوپسی، جراحی است که برای برداشتن کل ناحیه بافت مشکوک از پستان استفاده می شود. علاوه بر برداشتن سرطان، جراح معمولاً یک برآمدگی کوچک از بافت طبیعی اطراف زخم را که «حاشیه» نامیده می‌شود، نیز برمی‌دارد.

مانند بیوپسی برشی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، می‌تواند از ماموگرافی یا سونوگرافی برای تعیین محل مناسب استفاده کند. همچنین می توانید از روش محلی سازی سوزن هارپون برای علامت گذاری ناحیه صحیح بیوپسی استفاده کنید.

بیوپسی اکسیزیونی امن ترین راه برای رسیدن به تشخیص قطعی بدون به دست آوردن نتیجه منفی کاذب است. همچنین، این واقعیت که توده به طور کامل برداشته شده است، ممکن است به شما آرامش خاطر بدهد. با این حال، بیوپسی اکسیزیونال بیشتر شبیه به جراحی معمولی است، جای زخم باقی می‌گذارد و بهبودی طولانی‌تر طول می‌کشد. همانند بیوپسی برشی، بیوپسی اکسیزیونال نیز با بی حسی موضعی انجام می شود.

اگر کیستی در سینه دارید که شما را آزار می دهد، ممکن است پزشک شما را برای آسپیراسیون کیست با هدایت اولتراسوند معرفی کند. این یک روش ساده و مختصر برای تخلیه مایع از کیست است. این توسط رادیولوژیست انجام می شود و با استفاده از تصاویر اولتراسوند یک سوزن کوچک را به داخل کیست هدایت می کند و مایع را خارج می کند. به طور کلی، هنگامی که مایع از بین رفت، ناراحتی نیز وجود دارد. اگر پزشک شما مشکوک به عفونت باشد، ممکن است مایع برای بررسی وجود باکتری به آزمایشگاه فرستاده شود.

در حالی که این یک روش کم تهاجمی است، خطر خونریزی در هر زمان که پوست سوراخ شود وجود دارد. بنابراین، اگر آسپرین مصرف می‌کنید، توصیه می‌کنیم هفت روز قبل از عمل آن را قطع کنید. اگر از داروهای رقیق کننده خون دیگری استفاده می کنید یا مشکل خونریزی دارید، لطفاً زودتر به ما اطلاع دهید.در روز عمل، یک سوتین و تاپ راحت بپوشید که بتوانید به راحتی آن را بردارید. پودر، دئودورانت، لوسیون یا عطر را زیر بغل یا روی سینه خود نزنید.

شما به پشت دراز کشیده اید یا کمی به یک طرف می چرخید. رادیولوژیست ژل را روی سینه شما قرار می دهد و یک کاوشگر اولتراسوند را روی آن حرکت می دهد تا کیست را پیدا کند. هنگامی که کیست مشخص شد، رادیولوژیست پستان را تمیز می کند و با تزریق یک بی حس کننده موضعی، که ممکن است برای مدت کوتاهی دچار گزش شود، ناحیه را بی حس می کند. رادیولوژیست با هدایت تصاویر اولتراسوند، یک سوزن کوچک را مستقیماً در کیست وارد می کند تا مایع را تخلیه کند.

اگر پزشک مراقبت های اولیه شما مشکوک به عفونت باشد، مایع برای بررسی وجود باکتری به آزمایشگاه فرستاده می شود. در غیر این صورت، مایع دفع می شود.

پس از اتمام این روش، گاز استریل به مدت چند دقیقه روی ناحیه مورد نظر فشار داده می شود تا از خونریزی جلوگیری شود و سپس یک باند چسب کوچک قرار می گیرد. رادیولوژیست یا پرستار شما توضیح خواهد داد که پس از انجام عمل چه انتظاری دارید و چگونه باید از ناحیه مراقبت کنید وقتی به خانه رسیدید.

 F/بیوپسی

خطرات و بهبودی

ممکن است با از بین رفتن داروهای بی حس کننده احساس درد کنید و ممکن است کبودی خفیفی داشته باشید. ناراحتی را معمولاً می توان با داروهای مسکن توصیه شده بدون نسخه، مانند تایلنول (استامینوفن) تسکین داد. بیماران می توانند در عرض چند ساعت فعالیت های روزانه خود را مجددا انجام دهند.

احتمال کمی عفونت در محل تزریق وجود دارد. لطفاً در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً با مرکز تصویربرداری پستان یا مرکز مراقبت از پستان تماس بگیرید:

تورمی که بدتر می شود یا از بین نمی رود

ادامه خونریزی

تب بالای 38.3 درجه سانتیگراد

دردی که به تایلنول یا سایر مسکن های غیر آسپرین تایید شده پاسخ نمی دهد

به خاطر داشته باشید که این کیست ها ممکن است با گذشت زمان دوباره پر از مایع شوند و نیاز به تنفس مجدد داشته باشند.

بیوپسی هسته استریوتاکتیک به عنوان جایگزینی برای بیوپسی جراحی ایجاد شد. این یک روش کمتر تهاجمی برای به دست آوردن نمونه های بافت مورد نیاز برای تشخیص است. این روش به زمان بهبودی کمتری نسبت به بیوپسی جراحی نیاز دارد و هیچ جای زخم قابل توجهی در پستان وجود ندارد.

پزشک، رادیولوژیست و شما ممکن است این نوع بیوپسی را در صورت مشاهده ناهنجاری در ماموگرافی که قابل احساس نیست، در نظر بگیرید. رادیولوژیست می تواند در مورد اینکه آیا این روش از نظر فنی امکان پذیر است یا خیر قضاوت کند و پزشک شما ممکن است آن را در شرایط خاص شما توصیه کند.

 

چه کسی بیوپسی هسته استریوتاکتیک را انجام می دهد؟

بیوپسی هسته استریوتاکتیک توسط رادیولوژیست و با کمک یک تکنسین رادیولوژیک (اشعه ایکس) انجام می شود. قبل از رسیدن شما، پزشک ماموگرافی شما را بررسی می کند تا با محل ناهنجاری آشنا شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شبانه روزی

 

در طول انجام بیوپسی چه اتفاقی می افتد؟

پس از بررسی، از شما خواسته می شود که لباس بیمارستان را بپوشید و به اتاق بیوپسی اسکورت کنید. تکنسین از شما می خواهد که روی میز معاینه مخصوص دراز بکشید و مطمئن شوید که تا حد امکان راحت هستید. سینه شما از طریق یک دهانه گرد مخصوص در میز قرار می گیرد. سپس جدول بالا می رود تا پزشک و تکنسین بتوانند از پایین کار کنند.

 

مرحله اول: یافتن بافت غیر طبیعی

بخش اول عمل بسیار شبیه به ماموگرافی شما خواهد بود، با این تفاوت که شما به جای ایستادن دراز کشیده اید. سینه شما با یک دست و پا فشاری فشرده می شود، درست مانند زمان ماموگرافی. برای اطمینان از اینکه ناحیه سینه حاوی ضایعه به درستی در پنجره پارو قرار گرفته است، یک عکس اشعه ایکس تأیید کننده گرفته می شود.

پس از تایید موقعیت، دو عکس استریو اشعه ایکس گرفته می شود. آنها را تصاویر استریو می نامند زیرا تصاویری از یک منطقه از زوایای مختلف هستند. با کمک یک کامپیوتر، موقعیت دقیق سوزن بیوپسی از روی این تصاویر استریو مشخص می شود.

 

مرحله دوم: بیوپسی از بافت غیر طبیعی

با استفاده از این اطلاعات، پزشک سپس دستگاهی را که سوزن بیوپسی را نگه می دارد برای زاویه صحیح ورود قرار می دهد. سپس، پزشک با تزریق یک بی‌حس کننده موضعی به سینه، ناحیه بیوپسی را بی‌حس می‌کند. این کار با یک سوزن بسیار ریز انجام می شود و ممکن است در محل تزریق احساس سوزش خفیفی در سینه خود داشته باشید.

پس از اثر بی حسی موضعی، پزشک سوزن بیوپسی را در سینه شما وارد می کند. سپس مجموعه دیگری از اشعه ایکس استریو برای اطمینان از قرار دادن صحیح سوزن گرفته می شود. پس از تایید قرار دادن، پزشک به شما می‌گوید تا زمانی که نمونه‌های بافتی گرفته می‌شوند، کاملاً ثابت بمانید.

هنگامی که پزشک تمام نمونه ها را بازیابی کرد، پدال فشرده سازی از سینه شما آزاد می شود. سپس پرستار یا تکنسین به مدت پنج تا ده دقیقه به محل بیوپسی فشار وارد می کند تا از خونریزی جلوگیری کند. پس از آن، یک پانسمان اعمال می شود که در خانه می پوشید.

سونوگرافی (تصویربرداری پستان)

سونوگرافی پستان اغلب همراه با ماموگرافی انجام می شود. سونوگرافی می تواند برای به دست آوردن اطلاعات در مورد ناحیه ای از پستان که مورد نگرانی بالینی است یا برای افزودن اطلاعات بیشتر به چیزی که در ماموگرافی شناسایی شده است استفاده شود. سونوگرافی یک فناوری پرکاربرد است که تصاویر دقیقی از بدن تولید می کند.

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا (بسیار بالاتر از شنیدن گوش انسان) استفاده می کند. این امواج صوتی توسط کاوشگر اولتراسوند (مبدل) تولید می شوند و امواج صوتی بازتاب شده (پژواک) توسط کاوشگر شناسایی می شوند و برای ایجاد تصویری استفاده می شوند که این تصاویر بر روی مانیتور دستگاه اولتراسوند نشان داده می شود. انرژی صوتی مورد استفاده به عنوان گرما توسط بدن جذب می شود، اما اثر گرمایی قابل توجهی وجود ندارد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

روش سونوگرافی تصویربرداری سینه

ممکن است از شما خواسته شود که لباس بپوشید، اما در طول معاینه به جز ناحیه مورد نیاز برای معاینه، تحت پوشش قرار خواهید گرفت. ممکن است از شما خواسته شود که برای معاینه سونوگرافی روی یک میز دراز بکشید، معمولاً سمت آسیب دیده را روی یک اسفنج موقعیت یابی بلند کنید و بازوی شما روی بالش کنار سرتان قرار گیرد. لایه ای از ژل روی ناحیه مورد بررسی پخش می شود تا تماس خوب را تسهیل کند زیرا این به تولید بهترین تصاویر ممکن کمک می کند. سپس مبدل اولتراسوند بر روی ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد. معاینات سونوگرافی دردناک نیستند و عموماً تهاجمی نیستند. با این حال، اگر شما به خصوص حساس هستید، ممکن است کمی ناراحت کننده باشد.

d/بیوپسی
بیوپسی بافت سطحی

بیوپسی بافت شامل برداشتن نمونه کوچکی از بافت از طریق سوزن است. سوزن با استفاده از سونوگرافی به جای خود هدایت می شود.

نمونه به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود که نمونه بعدا مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. نتایج معمولاً در عرض 2 تا 3 روز در دسترس هستند. گزارش برای پزشک ارجاع کننده شما ارسال می شود و سپس این نتایج را به شما منتقل می کند.

 

روش

شما به بهترین شکل روی میز سونوگرافی دراز می کشید یا می نشینید تا به ناحیه ای که باید بیوپسی شود دسترسی پیدا کنید. پوست شما و همچنین پروب اولتراسوند با مواد ضد عفونی کننده تمیز می شود. رادیولوژیست از سونوگرافی برای هدایت یک سوزن ظریف به ناحیه صحیح استفاده می کند. معمولاً 2 یا 3 پاس سوزن برای گرفتن نمونه خوب مورد نیاز است. گاهی اوقات لازم است از یک سوزن بزرگتر استفاده شود. رادیولوژیست در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

 

خطرات یا عوارض جانبی

خطرات بالقوه عبارتند از:

عفونت در محل سوزن. برای به حداقل رساندن خطر عفونت از تکنیک آسپتیک (روش های کنترل دقیق عفونت) استفاده می شود.

خونریزی: خونریزی خفیف در ناحیه ممکن است باعث تورم آن شود که باید به طور طبیعی در طی چند روز فروکش کند. به ندرت، خونریزی بیش از حد ممکن است رخ دهد و ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد.

کبودی: ممکن است مقداری کبودی خفیف در محل وجود داشته باشد.

بیوپسی ممکن است نمونه کافی از بافت را دریافت نکند، که ممکن است نیاز به انجام بیوپسی مجدد داشته باشد.

 

قبل از اسکن شما

ضروری است که فیلم های اشعه ایکس و سونوگرافی قبلی شما در بیوپسی موجود باشد. لطفاً اینها را برای معاینه خود به همراه داشته باشید.

لطفاً در زمان رزرو به ما بگویید که آیا برای رقیق کردن خون خود از دارو استفاده می کنید (مانند وارفارین، آسپرین یا کلوپیدوگرل). ممکن است لازم باشد اینها برای رویه های خاصی متوقف شوند.

هیچ آمادگی دیگری لازم نیست، و می توانید قبل و بعد از عمل به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. به استثنای داروهای رقیق کننده خون که در بالا ذکر شد، هر داروی دیگری را می توان به طور معمول مصرف کرد. اگر دیابت دارید و انسولین مصرف می کنید، داروها و رژیم غذایی معمول خود را مصرف کنید.

 

اطلاعات دیگر

شما می توانید  پس از عمل غذا میل کنید و مایعات بنوشید.

می توانید آن شب یا روز بعد پانسمان یا باند خود را بردارید.

تا 24 ساعت پس از بیوپسی از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.

ممکن است پس از عمل کمی احساس ناراحتی داشته باشید. در صورت نیاز، یک مسکن ساده مانند پاراستامول (پانادول) باید تسکین دهد. آسپرین مصرف نکنید یک کیسه یخ در منطقه نیز ممکن است کمی تسکین دهد.

عفونت و خونریزی از عوارض بالقوه هستند. اگر متوجه افزایش قرمزی، تورم، تب یا درد شدید، به پزشک مراجعه کننده خود اطلاع دهید یا فوراً با کلینیکی که در آن تزریق انجام شده است تماس بگیرید.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

آمادگی سونو گرافی بیوپسی برست

بیوپسی تخلیه

این بیوپسی شامل تخلیه مایع از طریق یک سوزن یا لوله پلاستیکی است

سوزن یا لوله با استفاده از سونوگرافی، سی تی یا اشعه ایکس به داخل محل هدایت می شود.

برای دسترسی به ناحیه ای که باید تخلیه شود، به بهترین شکل روی تخت سونوگرافی دراز می کشید یا می نشینید.

پوست شما با ضد عفونی کننده تمیز می شود و بی حس کننده موضعی داده می شود. رادیولوژیست یک برش کوچک (برش) در پوست ایجاد می کند. معمولاً ابتدا یک سوزن با استفاده از دستگاه اولتراسوند، سی تی یا اشعه ایکس برای هدایت آن به ناحیه صحیح وارد می شود. یک لوله پلاستیکی وارد می شود که می تواند مایع / مجموعه را تخلیه کند. ممکن است لازم باشد بیش از یک پاس سوزن انجام شود تا جای مناسب قرار گیرد.

لوله با یک پانسمان روی پوست در موقعیت خود قرار می گیرد.

معمولاً یک بستری کوتاه مدت در بیمارستان ترتیب داده می شود تا مایعات طی چند ساعت تخلیه شود.

گاهی اوقات، اگر شما بستری هستید، لوله ممکن است یک شب در داخل بماند. به ندرت، زهکش برای مدت طولانی تری در آن باقی می ماند.

تخلیه را می توان به راحتی از روی بخش جدا کرد و یک پانسمان کوچک (بانداژ) اعمال کرد.

 

خطرات یا عوارض جانبی

عفونت در محل تخلیه. برای به حداقل رساندن خطر عفونت از تکنیک آسپتیک (روش های کنترل دقیق عفونت) استفاده می شود.

سوزن ممکن است اندام یا رگ خونی را سوراخ کند. اگر سوزن روده را سوراخ کند، ممکن است مقداری نشت در حفره شکم ایجاد شود که می تواند باعث عفونت شود و نیاز به جراحی داشته باشد.

به ندرت، خونریزی بیش از حد ممکن است رخ دهد و ممکن است نیاز به تخلیه، تزریق خون یا جراحی داشته باشد.

ضروری است که فیلم های اشعه ایکس، سی تی یا اولتراسوند قبلی شما در زمان تخلیه در دسترس باشد. لطفاً اینها را برای معاینه خود به همراه داشته باشید.

لطفاً به ما بگویید که آیا برای رقیق کردن خون خود از دارو استفاده می کنید (مانند وارفارین، آسپرین یا کلوپیدوگرل). ممکن است لازم باشد قبل از عمل مصرف این دارو را قطع کنید. با این حال، ابتدا باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

مهم است که کسی را داشته باشید که بعد از عمل شما را به خانه برساند.

زهکش تا زمانی که پزشک معالج شما تصمیم بگیرد که باید برداشته شود در جای خود باقی خواهد ماند. این ممکن است چندین ساعت یا چند روز باشد.

پس از برداشتن زهکش، یک پانسمان اعمال می شود. ممکن است یک تراوش کوچک از سایت وجود داشته باشد که باید پس از چند ساعت متوقف شود.

تا 24 ساعت پس از بیوپسی از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.

ممکن است کمی ناراحتی را تجربه کنید. در صورت لزوم، یک مسکن ساده مانند پاراستامول (پانادول) باید کمی تسکین دهد. آسپرین مصرف نکنید

عفونت یک عارضه بالقوه است. اگر متوجه افزایش قرمزی، تورم، تب یا درد شدید به پزشک مراجعه کننده خود اطلاع دهید یا فوراً با کلینیکی که درناژ انجام شده است تماس بگیرید.

d/بیوپسی

بیوپسی آندومتر چیست؟

بیوپسی آندومتر یکی از روش های رایج در تشخیص مشکلات رحمی در زنان است. این به پزشکان کمک می کند تا بیماری های آندومتر را تشخیص دهند و همچنین به پزشکان اجازه می دهد بررسی کنند که آیا سطح هورمون های بدن که بر آندومتر تأثیر می گذارد متعادل هستند یا خیر.

 

  1. بیوپسی آندومتر چیست؟

بیوپسی آندومتر آزمایشی است که در آن پزشک از یک سوزن برای برداشتن نمونه کوچکی از پوشش داخلی رحم استفاده می کند. سپس نمونه ها در زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شوند تا سلول های غیرطبیعی را جستجو کنند.

این روش علاوه بر اینکه در تشخیص بیماری‌های آندومتر مؤثر است، به پزشکان کمک می‌کند تا بررسی کنند که آیا سطح هورمون‌های بدن مؤثر بر آندومتر متعادل است یا خیر

 

  1. نحوه انجام بیوپسی آندومتر

در حال حاضر راه های زیادی برای انجام بیوپسی آندومتر وجود دارد، از جمله:

استفاده از یک دستگاه نرم و نی شکل برای مکیدن نمونه کوچکی از سلول ها از رحم زن. اگرچه این روش زمان کمتری می برد و به راحتی و سریع انجام می شود، اما می تواند برای برخی از بیماران منجر به گرفتگی عضلات شود. استفاده از دستگاه ساکشن الکترونیکی: این کار باعث می شود بیمار در حین انجام کار احساس ناراحتی کند. اسپری مایع همچنین به عنوان روش آبیاری جت شناخته می شود: به شستشوی بافت های واقع در رحم به خارج کمک می کند. قبل از انجام شستشوی بافت، پزشک با یک برس تخصصی لایه اولیه را برمی دارد.

 

  1. چرا باید بیوپسی آندومتر انجام شود؟

بیوپسی آندومتر یک روش بسیار دقیق و موثر است که تشخیص علت شرایطی مانند خونریزی غیرطبیعی واژن یا هیپرپلازی بیش از حد مخاط را برای پزشکان آسان‌تر می‌کند. رحم. به ویژه، این روش اغلب برای بررسی اینکه آیا بیمار سرطان آندومتر دارد یا خیر، استفاده می شود.

برای زنانی که برای باردار شدن مشکل دارند، انجام بیوپسی آندومتر به تشخیص مناسب بودن پوشش رحم برای بارداری کمک می کند. در حال حاضر می توان بیوپسی آندومتر را همراه با هیستروسکوپی انجام داد. این روش به پزشک اجازه می دهد تا از طریق یک لوله کوچک در پوشش داخلی رحم، داخل رحم را بررسی کند.

 

  1. بیوپسی آندومتر چه زمانی باید انجام شود؟

اگر آزمایش پاپ قبلی نشان دهد که سلول های پیش سرطانی در رحم شما وجود دارد، ممکن است بیوپسی آندومتر به شما پیشنهاد شود. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، پزشک ممکن است این آزمایش را نیز توصیه کند:

قاعدگی نامنظم، خونریزی شدید و طولانی مدت یا عدم قاعدگی خونریزی پس از واژینال در دوران یائسگی خونریزی در طول هورمون درمانی خونریزی پس از مصرف داروی سرطان سینه به نام تاموکسیفن هنگامی که سونوگرافی ضخیم شدن پوشش رحم را تشخیص می دهد بیوپسی آندومتر نمی تواند هیچ یک از علائم ذکر شده را برطرف یا از آن جلوگیری کند. با این حال، می تواند به پزشک کمک کند تا علت این علائم را مشخص کند و سپس درمان مناسب را برای بیمار تجویز کند.

 

  1. نکات قبل از انجام بیوپسی آندومتر

زنان باردار مطلقاً نباید بیوپسی آندومتر انجام دهند. علاوه بر این، برخی شرایط دیگر برای این آزمایش توصیه نمی شود، از جمله:

مبتلا به بیماری انعقاد خون بیماری التهابی حاد لگن سرطان دهانه رحم عفونت حاد واژن یا گردن رحم تنگی شدید یا تنگی دهانه رحم بیوپسی آندومتر در طول یا بعد از یائسگی نیز اندیکاسیون ندارد، مگر اینکه بیمار با خونریزی غیر طبیعی واژن مشکل داشته باشد.

 

  1. روش بیوپسی آندومتر

آماده سازی قبل از بیوپسی آندومتر قبل از انجام بیوپسی آندومتر، باید در مورد داروهایی که اخیرا مصرف کرده اید یا مصرف می کنید، از جمله داروهای ضد انعقاد، اطلاعاتی را به پزشک خود بدهید. .

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که آزمایشی برای بررسی اینکه آیا باردار هستید یا خیر. توجه داشته باشید که به مدت دو روز قبل از بیوپسی، نباید از هیچ کرم یا داروی دیگری در واژن استفاده کنید.

در حین عمل، نمونه های بافتی از رحم خارج شده و برای بررسی توسط پاتولوژیست به آزمایشگاه فرستاده می شود.

بیمار باید لایه زیر ناحیه کمر را برداشته و پارچه ای را به دور کمر بپیچد، سپس به پشت روی میز معاینه دراز بکشد، پاها را بلند کرده و روی رکاب قرار دهد تا پاها حفظ شود. پزشک از اسپکولوم روغن کاری شده برای وارد کردن داخل واژن بیمار استفاده می کند، سپس به آرامی و به آرامی دیواره واژن را باز می کند تا داخل واژن و دهانه رحم دیده شود. دهانه رحم با تزریق یا اسپری تمیز می شود و به صورت موضعی بی حس می شود.

در مرحله بعد، پزشک یک ابزار بیوپسی بسیار نازک و قابل انعطاف را در دهانه رحم قرار می دهد و برای جمع آوری نمونه به داخل رحم می رود. اکثر زنان در طول بیوپسی آندومتر کمی ناراحتی را تجربه می کنند. بیوپسی آندومتر معمولا در عرض 5-15 دقیقه انجام می شود

بعد از عمل پس از بیوپسی آندومتر، ممکن است حدود 1-2 روز در واژن خود احساس درد کنید. علائم معمولاً پس از بیوپسی مانند خونریزی واژینال، ترشح در عرض 1 هفته مشاهده می شود. هنگامی که خونریزی رخ می دهد، باید از تامپون استفاده کنید و تا 1 روز پس از بیوپسی از انجام تمرینات فیزیکی شدید یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. همچنین تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است، رابطه جنسی یا دوش گرفتن نداشته باشید.

نتایج بیوپسی آندومتر شما باید حدود 1 هفته پس از انجام آزمایش نتایج خود را دریافت کنید.

نتایج طبیعی: هیچ سلول غیرطبیعی یا سرطانی یافت نشد. کسانی که در دوران قاعدگی هستند، در زمان نمونه برداری، پوشش رحم باید برای مرحله قاعدگی مناسب باشد.

نتایج غیر طبیعی: شرایط غیر طبیعی زیر را تشخیص می دهد:

پولیپ ها یا فیبروم ها (توده های کوچک یا بزرگ در رحم) عفونت رحم، آندومتریت هیپرپلازی آندومتر. سرطان یا علائم اولیه سرطان آندومتر. داشتن مشکلات تیروئید بیوپسی آندومتر یک اقدام ایمنی مطلق نیست، همچنان هنگام انجام آن خطرات خاصی مانند خونریزی واژینال یا عفونت واژن را برای بیمار به همراه دارد. بنابراین باید یک مرکز پزشکی معتبر با تخصص بالا را برای انجام بیوپسی انتخاب کنید.

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

بیوپسی آندومتر چه چیزی را می تواند نشان دهد؟

هدف بیوپسی آندومتر بررسی پوشش داخلی رحم است. معمولاً این کار برای بررسی خونریزی غیر طبیعی واژن انجام می شود. به عنوان مثال در زنانی که بعد از یائسگی خونریزی دارند یا بین دوره های قاعدگی خود خونریزی دارند.

این آزمایش برای بررسی سرطان رحم (سرطان آندومتر) انجام می شود. همچنین باید به دنبال ضخیم شدن لایه داخلی رحم باشد که هیپرپلازی آندومتر نامیده می شود. نمونه بیوپسی زیر میکروسکوپ برای سلول های غیر طبیعی یا سلول های سرطانی بررسی می شود. اغلب اوقات، وقتی این آزمایش انجام می شود، نشان می دهد که سرطان وجود ندارد، اما مهم است که مطمئن شوید.

بیوپسی آندومتر نیز گاهی در زنانی که درمان ناباروری دارند انجام می شود. در این مورد، بیوپسی برای این است که ببیند آیا پوشش داخلی رحم به اندازه کافی رشد کرده است تا برای کاشت تخمک بارور شده آماده شود.

 

چگونه بیوپسی آندومتر را انجام می دهند؟

دو روش برای بیوپسی آندومتر وجود دارد:

بیوپسی آسپیراسیون

هیستروسکوپی - با استفاده از دوربین به داخل رحم نگاه کنید و ناحیه ای را برای بیوپسی پیدا کنید.

درادامه این مقاله روش نمونه برداری آسپیراسیون را شرح می دهیم.

بیوپسی آندومتر یک آزمایش بسیار سریع است و حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. این به عنوان یک روش سرپایی، در یک بیمارستان یا کلینیک ، یا گاهی اوقات یک جراحی عمومی انجام می شود.

برای انجام بیوپسی آندومتر، از شما خواسته می ‌شود لباس ‌های خود را از کمر به پایین درآورید و روی مبل معاینه دراز بکشید و زانوهای خود را خم کرده و پاها را از هم باز کنید. شبیه انجام آزمایش اسمیر است. مانند آزمایش اسمیر یا معاینه لگن، یک ابزار پلاستیکی به نام اسپکولوم در واژن قرار داده می شود تا آن را باز کند.

سپس متخصص بهداشتی که بیوپسی را انجام می دهد، می تواند گردن رحم (سرویکس) را در انتهای اسپکولوم ببیند. گاهی اوقات یک بی حس کننده موضعی روی دهانه رحم اعمال می شود. گاهی اوقات از ابزاری از نوع فورسپس به نام تناکولوم برای گرفتن دهانه رحم و ثابت نگه داشتن آن استفاده می شود.

سپس یک لوله نازک از طریق اسپکولوم به واژن شما ، از طریق دهانه رحم و داخل رحم منتقل می شود. معمولاً نوع لوله ای که در حال حاضر استفاده می شود کانول  است، اگرچه انواع دیگری نیز وجود دارد. این لوله در لایه داخلی رحم به سمت بالا و پایین حرکت می کند و در حین انجام این کار مقداری بافت را می مکد.

این کار چندین بار انجام می شود تا به چندین قسمت از پوشش داخلی رحم برسد. این نمونه بافت از پوشش داخلی رحم سپس در مایعی (به نام فرمالین) قرار می گیرد تا آن را تا زمانی که به آزمایشگاه برسد، جایی که زیر میکروسکوپ بررسی می شود، حفظ شود. پس از برداشتن نمونه، اسپکولوم برداشته می شود و می توانید لباس بپوشید و به خانه بروید.

 

آیا بیوپسی آندومتر دردناک است؟

بیوپسی آندومتر ناراحت کننده است و برخی از زنان آن را دردناک می دانند. اگر بتوانید با وارد کردن اسپکولوم عضلات واژن خود را شل کنید، ناراحتی کمتری خواهید داشت.

آن ماهیچه ها تحت کنترل شما هستند و اگر آن ها  را محکم فشرده نکنید، اسپکولوم راحت تر عبور می کند. ممکن است زمانی که لوله از دهانه رحم عبور می کند دردناک باشد، و ممکن است در هنگام برداشتن نمونه از پوشش داخلی رحم، کمی گرفتگی احساس کنید.

درد می تواند از همان نوع دردی باشد که در یک دوره قاعدگی تجربه می کنید، زیرا درد ناشی از انقباض همان عضلات رحم است. با این حال ، می تواند دردناک تر یا شدید تر باشد. گفته می شود ، برای اکثر زنان این قابل تحمل است.

برخی از پزشکان توصیه می کنند برای کاهش درد ، 30 دقیقه تا 1 ساعت قبل از عمل ، مسکن هایی مانند ایبوپروفن مصرف کنید. از تیم مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا این چیزی است که آن ها به شما توصیه می کنند.

ممکن است تا یک روز یا بیشتر بعد از آن دردهای گرفتگی مانند پریود داشته باشید و اگر به مسکن نیاز دارید می توانید از هر چیزی که به طور معمول برای دردهای پریود استفاده می کنید استفاده کنید. به عنوان مثال، ایبوپروفن، یا پاراستامول.

 

پس از بیوپسی آندومتر چه انتظاری داریم؟

همان طور که در بالا ذکر شد، ممکن است برای یک یا دو روز پس از عمل ، دردهای پریود کرامپی در قسمت پایین شکم خود داشته باشید. هم چنین ممکن است مقداری خونریزی خفیف مانند پریود داشته باشید. این معمولاً بیش از چند روز طول نمی کشد. در صورت نیاز از نوار بهداشتی استفاده کنید. شما باید بتوانید بلافاصله بعد از عمل رانندگی کنید و روز عادی خود را ادامه دهید.

 

آیا عوارضی دارد؟

ایجاد عوارض پس از بیوپسی آندومتر بسیار غیرعادی است. به ندرت ، لوله مورد استفاده می تواند درست از دیواره رحم عبور کند . گاهی اوقات ممکن است خونریزی زیادی بعد از آن وجود داشته باشد. گاهی اوقات عفونت ممکن است پس از آن ایجاد شود. اگر در هفته بعد از عمل درد شدید ، خونریزی زیاد ، یا ترشحات بدبو یا تب داشتید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

نتایج بیوپسی آندومتر چقدر طول می کشد؟

این به آزمایشگاه محلی شما بستگی دارد ، اما معمولا بین یک تا چهار هفته طول می کشد. متخصص بهداشتی که آزمایش را انجام داده است معمولاً نتیجه را به شما اطلاع می دهد. آن ها  معمولاً در زمان بیوپسی به شما می گویند که چگونه این اتفاق می افتد - ممکن است از طریق تلفن، نامه، یا حضوری در قرار بعدی شما باشد.

 

چه کسانی نمی توانند بیوپسی آندومتر انجام دهند؟

در شرایط خاص، بیوپسی آندومتر توصیه نمی شود. این شامل:

اگر باردار هستید.

اگر شرایطی دارید که باعث خونریزی راحت‌تر می‌شود، مانند مشکلات سیستم انعقاد خون.

اگر در رحم، دهانه رحم، واژن یا لگن خود عفونت دارید.

چرا بیوپسی آندومتر انجام می شود؟

بیوپسی آندومتر روشی برای گرفتن نمونه بافت کوچکی از پوشش داخلی رحم است. سپس یک متخصص مراقبت های بهداشتی آن نمونه را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا سلول های غیر طبیعی را بررسی کند. اگر فردی علائم خونریزی غیرطبیعی را تجربه کند، این روش ضروری است. در صورتی که فرد موارد زیر را داشته باشد ممکن است نیاز به بیوپسی آندومتر داشته باشد:

خونریزی رحم به مدت 3 ماه یا بیشتر قبل از یائسگی

خونریزی بیش از حد یا طولانی مدت در طول سیکل قاعدگی

خونریزی رحم بعد از یائسگی

یک متخصص زنان همچنین بیوپسی آندومتر را برای بررسی بافت آندومتر پس از اینکه فرد تحت درمان هورمون درمانی برای سرطان آندومتر قرار گرفت، انجام می دهد.

 

آزمایش بیوپسی آندومتر برای چه شرایطی انجام می شود؟

پولیپ: پولیپ آندومتر یک رشد کوچک و خوش خیم در پوشش داخلی رحم است.

آدنومیوز: این وضعیتی است که در آن پوشش داخلی رحم به دیواره عضلانی رحم یعنی میومتر رشد می کند.

لیومیوم یا فیبروم رحم: فیبروم های رحمی تومورهای خوش خیم یا رشد دیواره عضلانی رحم هستند.

بدخیمی و هیپرپلازی: رایج ترین دلیلی که یک متخصص مراقبت های بهداشتی بیوپسی آندومتر را انجام می دهد، آزمایش سرطان آندومتر است. آنها همچنین به دنبال هیپرپلازی خواهند بود. این به ضخیم شدن و تغییرات پیش سرطانی پوشش رحم اشاره دارد که در برخی موارد می تواند منجر به سرطان شود.

کواگولوپاتی: این یک وضعیت پزشکی است که در آن توانایی بدن برای تشکیل لخته غیرطبیعی است.

اختلال تخمک گذاری: این یک اصطلاح پزشکی است که گروهی از شرایط را توصیف می کند که در آن اختلال در روند تخمک گذاری وجود دارد.

آندومتر: این به شرایطی اشاره دارد که می تواند بر روی آندومتر، که پوشش داخلی رحم است، تأثیر بگذارد. یک مثال آندومتریوز است.

 

مراقبت های پس از بیوپسی آندومتر و بهبودی

پس از عمل، فرد باید چند دقیقه قبل از رفتن به خانه استراحت کند.

ممکن است فردی بخواهد نوار بهداشتی بپوشد، زیرا ممکن است خونریزی رخ دهد. این طبیعی است و باید پس از چند روز فروکش کند.

فرد می تواند مسکن نیز مصرف کند. با این حال، آسپرین ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد.

پس از بیوپسی آندومتر، فرد باید از موارد زیر اجتناب کند:

دوش کردن

داشتن رابطه جنسی به مدت 2 تا 3 روز

با استفاده از تامپون

بلند کردن اجسام سنگین

 

عوارض جانبی بیوپسی آندومتر

شایع ترین عارضه جانبی منبع مطمئن گرفتگی عضلات است. داروهای بدون نسخه معمولا می توانند به تسکین این مشکل کمک کنند. فرد می تواند انتظار لکه بینی و خونریزی خفیف را داشته باشد.

برخی از عوارض جانبی نادرتر وجود دارد که نشان دهنده نیاز به مراقبت فوری پزشکی پس از بیوپسی آندومتر است. این شامل:

گرفتگی هایی که بیشتر از 2 روز طول بکشد

تب

ترشحات بدبو

خونریزی شدید

دردی که به جای بهتر شدن بدتر می شود

این علائم می تواند نشان دهنده یک عارضه جانبی شدید یا غیرمنتظره پس از بیوپسی آندومتر باشد، مانند سوراخ شدن رحم یا عفونت لگن.

 

نتایج بیوپسی آندومتر و مراحل بعدی

پزشک نمونه های بافت آندومتر را برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه می فرستد.

همچنین ممکن است برای آزمایش اختلالات خونریزی نمونه خون بگیرند. زده می شود که 20٪ از افراد مبتلا به خونریزی غیرطبیعی رحمی دارای یک بیماری زمینه ای هستند که باعث خونریزی می شود.

اگر بیوپسی آندومتر سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را نشان دهد، پزشک مراحل بعدی را با فرد در میان می گذارد. این مراحل بر اساس نوع سرطان و میزان پیشرفت آن بسیار متفاوت است.

 

پشتیبانی پس از تشخیص

منبع معتبر انجمن سرطان آمریکا راهنمای کمک به افرادی که تشخیص سرطان آندومتر را دریافت کرده اند ارائه می دهد. یک پزشک همچنین ممکن است گروه‌های حمایتی یا یک پرستار سرطان، پرستاری که مخصوصاً در ارتباط بیماران با منابع مورد نیاز و پشتیبانی برای مراقبت از سرطان آموزش دیده است، توصیه کند.

 

چه کسانی نباید بیوپسی آندومتر انجام دهند؟

همانطور که افرادی وجود دارند که می توانند از بیوپسی آندومتر استفاده کنند، جمعیت بیمارانی نیز وجود دارند که نباید بیوپسی آندومتر انجام دهند.

اینها شامل منابع قابل اعتماد کسانی هستند که:

بیماری التهابی حاد لگنی دارند

عفونت حاد مانند عفونت دهانه رحم یا واژن داشته باشید

سرطان دهانه رحم داشته باشید زیرا این روش می تواند باعث خونریزی قابل توجهی شود

حامله هستند

اگر فردی دارای یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند باشد، باید با پزشک در مورد بی‌خطر بودن بیوپسی آندومتر مشورت کند.

بیوپسی آندومتر یک روش تشخیصی مهم است که به پزشک کمک می کند تا علل بالقوه خونریزی غیرطبیعی رحم را تشخیص دهد.

این روش سرپایی به حداقل آمادگی نیاز دارد و شایع ترین عارضه جانبی آن گرفتگی عضلات است. پس از عمل، ممکن است فرد بخواهد از نوار بهداشتی استفاده کند زیرا ممکن است خونریزی رخ دهد.

چرا بیوپسی آندومتر انجام می شود؟

بیوپسی آندومتر برای کمک به تشخیص دادن ناهنجاری های که در رحم وجود دارد انجام می شود. همین طور می تواند دیگر بیماری ها را هم  تشخیص دهد.

بیوپسی آندومتر یک روش ایمن و کارآمد برای ارزیابی آندومتر از نظر نشانه‌های مختلف، شایع‌ترین خونریزی غیرطبیعی رحم و خونریزی پس از یائسگی است. بیوپسی آندومتر برای تشخیص هیپرپلازی آتیپیک و سرطان آندومتر در زنان یائسه بسیار اختصاصی است. بارداری تنها منع مطلق این روش است. بیوپسی با یک کاتتر بیوپسی آندومتر انجام می شود که از طریق دهانه رحم به داخل حفره رحم وارد می شود. سپس پیستون کاتتر برای ایجاد مکش به بیرون کشیده می شود. نمونه برداری از بافت با چرخاندن کاتتر در حین حرکت آن به داخل و خارج از حفره رحم انجام می شود.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را می توان قبل از عمل به صورت خوراکی تجویز کرد و لیدوکائین موضعی را می توان قبل از شروع عمل برای کاهش درد ناشی از عمل روی دهانه رحم اعمال کرد. تناکولوم را فقط در صورت نیاز به تحرک دهانه رحم یا زاویه دهی رحم باید اعمال کرد زیرا باعث افزایش درد و طولانی شدن زمان انجام عمل می شود. گرفتگی عارضه جانبی شایع است، اما عوارض جدی نادر است. در صورت عدم موفقیت این روش یا دریافت نمونه کافی، بیماران باید برای ارزیابی بیشتر ارجاع داده شوند. زنان یائسه و زنانی که علائم مداوم یا عود کننده دارند، حتی زمانی که نتایج بیوپسی طبیعی است، باید ارزیابی بیشتری دریافت کنند، زیرا نمونه برداری ممکن است ضایعات را از دست بدهد.

 

پزشک ممکن است بخواهد بیوپسی آندومتر را برای موارد زیر انجام دهد:

دلیل خونریزی بعد از یائسگی یا خونریزی های  غیرطبیعی رحم را پیدا می کند

غربالگری سرطان آندومتر

ارزیابی باروری

پاسخ خود را به هورمون درمانی آزمایش کنید

شما مجاز به انجام بیوپسی آندومتر در دوران بارداری نیستید و در صورت داشتن هر یک از شرایطی که در ادامه گفته می شود نباید بیوپسی آندومتر را انجام دهید:

یک اختلال لخته شدن خون

بیماری التهابی حاد لگن

عفونت حاد دهانه رحم یا واژن

سرطان دهانه رحم

تنگی دهانه رحم یا تنگی شدید دهانه رحم

بیوپسی آندومتر برای موارد زیر انجام می شود:

اگر بخواهید سرطان رحم را بررسی کنید. برای مثال، بیوپسی آندومتر ممکن است برای کمک به تعیین علت برخی از نتایج غیرطبیعی تست پاپ انجام شود.

علت خونریزی شدید، طولانی یا نامنظم رحم را پیدا کنید. اغلب برای یافتن علت خونریزی رحم در زنانی که یائسه شده اند انجام می شود.

ببینید آیا پوشش داخلی رحم (آندومتر) در حال عبور از تغییرات طبیعی چرخه قاعدگی است یا خیر.

باردار هستند یا ممکن است باردار باشند. بیوپسی آندومتر در دوران بارداری انجام نمی شود.

هر دارویی مصرف می کنند

به هر دارویی حساسیت دارند.

مشکلات خونریزی داشته اید یا از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین (کومادین) استفاده کرده اید.

برای عفونت واژن، دهانه رحم یا لگن تحت درمان قرار گرفته اند.

24 ساعت قبل از بیوپسی از دوش گرفتن، استفاده از تامپون و استفاده از داروهای واژینال خودداری کنید. شما قبل از انجام دادن بیوپسی باید  مثانه خود را خالی کنید.

ممکن است بخواهید 30 تا 60 دقیقه قبل از انجام بیوپسی از مسکن هایی مانند ایبوپروفن (ادویل یا موترین) استفاده کنید. این می تواند به کاهش هر گونه درد گرفتگی ناشی از بیوپسی کمک کند.

شما باید یک فرم رضایت نامه امضا کنید که بگوید خطرات بیوپسی آندومتر را درک کرده و با انجام آزمایش موافقت می کنید. در مورد هر گونه نگرانی در مورد نیاز به آزمایش، خطرات آن، نحوه انجام آن، یا معنای نتایج با پزشک خود صحبت کنید.

بیوپسی آندومتر معمولاً توسط یک متخصص زنان یا یک پرستار که برای انجام این آزمایش آموزش دیده است انجام می شود. نمونه توسط پاتولوژیست بررسی می شود.

به شما یک پوشش داده می شود تا دور کمرتان ببندید. سپس روی میز معاینه به پشت دراز می کشید و پاهای خود را بالا آورده و با تکیه گاه های پا (رکاب) حمایت می شوید.

پزشک شما ابزاری با تیغه های صاف و خمیده (اسپکولوم) را در واژن شما قرار می دهد. اسپکولوم به آرامی دیواره های واژن را از هم جدا می کند تا پزشک شما بتواند داخل واژن و دهانه رحم را ببیند. دهانه رحم با یک محلول مخصوص تمیز می شود تا خطر عفونت کاهش یابد و ممکن است با گیره ای به نام تناکولوم در جای خود گرفته شود.

ابزاری که نمونه با آن جمع آوری می شود از طریق دهانه رحم به داخل رحم انتقال داده می شود. ابزار ممکن است برای جمع آوری نمونه به بالا و پایین حرکت کند. اکثر زنان در طول بیوپسی دچار گرفتگی می شوند. بیوپسی آندومتر 5 تا 15 دقیقه طول می کشد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT