• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟|ماموگرافی چیست؟|ماموگرافی


ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟ ماموگرافی یک آزمایش اشعه ایکس از پستان است. برای تشخیص و تشخیص بیماری پستان در زنانی که دارای مشکلات سینه مانند توده، درد یا ترشح از نوک سینه هستند و همچنین برای زنانی که هیچ شکایتی از پستان ندارند استفاده می شود. این روش امکان تشخیص سرطان سینه، تومورهای خوش خیم و کیست ها را قبل از تشخیص با لمس (لمس) می دهد.

ماموگرافی نمی تواند ثابت کند که یک ناحیه غیرطبیعی سرطانی است، اما اگر شک قابل توجهی به سرطان ایجاد کند، بافت برای بیوپسی برداشته می شود. بافت ممکن است با سوزن یا بیوپسی جراحی باز برداشته شود و زیر میکروسکوپ بررسی شود تا مشخص شود سرطانی است یا خیر.

واحد ماموگرافی جعبه ای با لوله ای است که اشعه ایکس تولید می کند. این دستگاه منحصراً برای معاینات اشعه ایکس پستان استفاده می شود و دارای لوازم جانبی ویژه ای است که قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس را فقط به سینه محدود می کند. این دستگاه دارای دستگاهی برای نگه داشتن و فشرده سازی سینه و قرار دادن آن به گونه ای است که تکنسین بتواند تصاویر را در زوایای مختلف ثبت کند.

فیلم اشعه ایکس که برای تشخیص سرطان سینه از سینه زنان گرفته می شود، ماموگرافی نامیده می شود. این یک روش تصویربرداری برای غربالگری سرطان سینه در زنان بالای 40 سال است.

توموسنتز پستان با استفاده از دستگاه های ماموگرافی دیجیتال انجام می شود، اما همه دستگاه های ماموگرافی دیجیتال برای انجام تصویربرداری توموسنتز مجهز نیستند.ممکن است به مطالعه مقاله عکس رنگی رحم علاقمند باشید.

mammogram/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

 

روش کار در ماموگرافی چگونه است؟

اشعه ایکس نوعی تشعشع مانند نور یا امواج رادیویی است. اشعه ایکس از اکثر اجسام از جمله بدن عبور می کند. تکنسین با دقت پرتو اشعه ایکس را در ناحیه مورد نظر نشانه می گیرد. این دستگاه انفجار کوچکی از تشعشعات را تولید می کند که از بدن شما عبور می کند. تشعشع یک تصویر را روی فیلم عکاسی یا یک آشکارساز خاص ثبت می کند.

قسمت های مختلف بدن اشعه ایکس را در درجات مختلف جذب می کنند. استخوان متراکم بخش زیادی از تابش را جذب می کند در حالی که بافت نرم (عضله، چربی و اندام ها) اجازه می دهد تا اشعه ایکس بیشتری از آنها عبور کند. در نتیجه، استخوان‌ها در عکس‌برداری با اشعه ایکس سفید به نظر می‌رسند، بافت نرم در سایه‌های خاکستری و هوا سیاه به نظر می‌رسد.

بیشتر تصاویر اشعه ایکس فایل های دیجیتالی و الکترونیکی می باشند. پزشک شما برای تشخیص و مدیریت وضعیت شما از این تصاویر استفاده می کند.

در ماموگرافی معمولی فیلم و دیجیتال، یک لوله اشعه ایکس لوازم التحریر تصویری از کنار و تصویری از بالای سینه فشرده می گیرد. در توموسنتز سینه، لوله اشعه ایکس به صورت یک قوس روی قفسه سینه حرکت داده می شود و تصاویر مختلفی را از زوایای مختلف می گیرد. ممکن است شما بخواهید مقاله فیبرواسکن کبد در تهران را مطالعه کنید.

روش انجام ماموگرافی چگونه است؟

ماموگرافی به صورت سرپایی انجام می شود.

در طول ماموگرافی، یک تکنسین رادیولوژیک واجد شرایط سینه شما را در واحد ماموگرافی قرار می دهد. سینه شما روی یک پلت فرم مخصوص قرار می گیرد و با یک دست و پا پلاستیکی شفاف فشرده می شود. تکنسین به آرامی سینه شما را می فشارد.

فشرده سازی سینه برای موارد زیر ضروری است:

ضخامت سینه را یکنواخت کنید تا تمام بافت قابل مشاهده باشد.

بافت را به گونه‌ای پخش کنید که ناهنجاری‌های کوچک کمتر توسط بافت سینه پنهان شوند.

اجازه استفاده از دوز کمتر اشعه ایکس را بدهید زیرا مقدار نازکتری از بافت پستان در حال تصویربرداری است.

سینه را ثابت نگه دارید تا تاری تصویر ناشی از حرکت را به حداقل برسانید.

برای افزایش وضوح تصویر، پراکندگی اشعه ایکس را کاهش دهید.

از شما خواسته می شود که موقعیت بین تصاویر را تغییر دهید. نماهای معمولی یک نمای بالا به پایین و یک نمای جانبی زاویه دار هستند. این مراحل برای سینه دیگر نیز انجام می شود. فشرده سازی هنوز برای تصویربرداری توموسنتز ضروری است تا حرکت را به حداقل برساند، که تصاویر را تخریب می کند. در طول غربالگری توموسنتز پستان، تصاویر دو بعدی نیز از تصاویر سه بعدی سنتز شده به دست می آید یا ایجاد می شود.

شما باید خیلی ساکن بمانید و ممکن است لازم باشد نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید تا زمانی که تکنسین اشعه ایکس را می گیرد. این به کاهش احتمال تار شدن تصویر کمک می کند. تکنسین پشت دیوار یا اتاق بعدی راه می رود تا دستگاه اشعه ایکس را فعال کند.

وقتی معاینه کامل شد، تکنسین ممکن است از شما بخواهد منتظر بمانید تا رادیولوژیست تأیید کند که همه تصاویر لازم را دارند. این معاینه در حدود نیم ساعت زمان نیاز دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله ماموگرافی دیجیتال را مطالعه کنید.

در حین و بعد از ماموگرافی چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

هنگامی که سینه توسط پدال فشاری فشرده می شود، فشار روی سینه خود را احساس خواهید کرد. برخی از زنان با سینه های حساس ممکن است احساس ناراحتی کنند. در این صورت، زمانی که سینه های شما کمترین حساسیت را دارند، عمل را برنامه ریزی کنید. در صورت بروز درد با افزایش فشار، حتماً به تکنسین اطلاع دهید. اگر ناراحتی قابل توجه باشد، فشرده سازی کمتری استفاده خواهد شد. همیشه به یاد داشته باشید که فشرده سازی امکان ماموگرافی با کیفیت بهتر را فراهم می کند.

 

چه کسی می تواند نتایج ماموگرافی را تفسیر کند و چگونه می توان آنها را دریافت کرد؟

یک رادیولوژیست، یک دکتر آموزش دیده برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی، تصاویر را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. رادیولوژیست گزارش امضا شده ای را برای مراقبت های اولیه یا پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می کند تا نتایج را با شما در میان بگذارد. 

ممکن است نیاز به یک معاینه بعدی داشته باشید. اگر چنین است، پزشک دلیل آن را توضیح خواهد داد. گاهی اوقات یک معاینه بعدی یک مشکل بالقوه را با تعداد بازدیدهای بیشتر یا یک تکنیک تصویربرداری خاص ارزیابی می کند. همچنین ممکن است ببیند آیا در طول زمان تغییری در یک موضوع ایجاد شده است یا خیر. معاینات بعدی اغلب بهترین راه برای دیدن اینکه آیا درمان موثر است یا مشکلی نیاز به توجه دارد.

 mammogram/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

مزایا و معایب ماموگرافی چیست؟

فواید

    ماموگرافی غربالگری خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش می دهد. برای تشخیص انواع سرطان سینه از جمله سرطان مهاجم مجرای و مهاجم لوبولار مفید است.

    ماموگرافی غربالگری توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک بهبود می بخشد. وقتی سرطان ها کوچک هستند، زن گزینه های درمانی بیشتری دارد.

    استفاده از ماموگرافی غربالگری، تشخیص رشد بافت غیرطبیعی کوچک محدود به مجاری شیر در پستان، به نام کارسینوم مجرای درجا (DCIS) را افزایش می دهد.

    پس از ماموگرافی هیچ اثری از تشعشع در بدن شما باقی نمی ماند.

    اشعه ایکس معمولاً در محدوده تشخیصی معمولی برای این معاینه عوارض جانبی ندارد.

 

خطرات

 همیشه قرار گرفتن زیاد از حد در معرض تشعشع، احتمال سرطان را در پی دارد. با این حال، با توجه به مقدار کمی پرتوهای مورد استفاده در تصویربرداری پزشکی، مزایای تشخیص دقیق بسیار بیشتر از خطر مرتبط است. دوز تابش برای این روش متفاوت است.

ماموگرافی مثبت کاذب 5 تا 15 درصد از ماموگرافی های غربالگری به آزمایش های بیشتری مانند ماموگرافی اضافی یا سونوگرافی نیاز دارند. اکثر این آزمایشات طبیعی هستند. اگر یافته غیر طبیعی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به پیگیری یا بیوپسی باشد. اکثر بیوپسی ها تایید می کنند که سرطان وجود ندارد. تخمین زده می شود که زنی که بین سنین 40 تا 49 سالیانه ماموگرافی انجام می دهد، حدود 30 درصد احتمال دارد که در آن دهه ماموگرافی مثبت کاذب داشته باشد و حدود 7 تا 8 درصد احتمال دارد که بیوپسی سینه در آن زمان انجام شود. دوره 10 ساله.

اگر زنان باردار هستند، همیشه باید به پزشک و تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری و اشعه ایکس به صفحه ایمنی در اشعه ایکس، رادیولوژی مداخله ای و روش های پزشکی هسته ای مراجعه کنید.

سخنی در مورد به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تابش

پزشکان در طول معاینات اشعه ایکس مراقبت ویژه ای برای استفاده از کمترین دوز تابش ممکن و در عین حال تولید بهترین تصاویر برای ارزیابی دارند. سازمان های ملی و بین المللی حفاظت از رادیولوژی به طور مداوم استانداردهای تکنیکی را که متخصصان رادیولوژی استفاده می کنند، بررسی و به روز می کنند.

سیستم های مدرن اشعه ایکس با استفاده از پرتوهای اشعه ایکس کنترل شده و روش های کنترل دوز، تشعشعات سرگردان (پراکنده) را به حداقل می رساند. این تضمین می‌کند که نواحی از بدن شما که تصویربرداری نمی‌شوند کمترین میزان تابش را دریافت می‌کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله الاستوگرافی کبد در تهران را مطالعه کنید.

 

u/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

محدودیت های ماموگرافی چیست؟

در حالی که امروزه ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری سرطان سینه است، ماموگرافی همه سرطان‌های سینه را تشخیص نمی‌دهد. به این نتیجه منفی کاذب می گویند. از سوی دیگر، زمانی که ماموگرافی غیرطبیعی به نظر می رسد و سرطانی وجود ندارد، به این نتیجه مثبت کاذب می گویند.

خود تصاویر ماموگرافی غربالگری اغلب برای تعیین وجود یک بیماری خوش خیم یا بدخیم با قطعیت کافی نیست. در صورت وجود ناهنجاری، رادیولوژیست ممکن است مطالعات تشخیصی بیشتری را توصیه کند.

توجه به این نکته بسیار مهم است که همه سرطان های سینه را نمی توان در ماموگرافی مشاهده کرد. تفسیر ماموگرافی می تواند دشوار باشد زیرا یک سینه طبیعی برای هر زن متفاوت به نظر می رسد. همچنین، اگر پودر یا مرهم روی سینه ها وجود داشته باشد یا تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته باشید، ممکن است ظاهر تصویر به خطر بیفتد. از آنجایی که برخی از سرطان‌های سینه به سختی قابل مشاهده هستند، رادیولوژیست ممکن است بخواهد تصویر را با نماهای معاینات قبلی مقایسه کند.

افزایش تراکم سینه توجه تعدادی از مجالس ایالتی و اخیراً دولت فدرال را به دلایل متعدد به خود جلب کرده است، از جمله:

افزایش تراکم پستان می تواند مشاهده سرطان در ماموگرافی را با دشواری مواجه کند.

افزایش تراکم سینه میتواند احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

 

رادیولوژیست که ماموگرافی شما را می خواند، تراکم سینه شما را تعیین کرده و به پزشک گزارش می دهد. برخی از ایالت ها همچنین از این مرکز می خواهند که در صورت داشتن سینه های متراکم به شما اطلاع دهد.

ایمپلنت‌های سینه همچنین می‌توانند از خواندن دقیق ماموگرافی جلوگیری کنند، زیرا هم ایمپلنت‌های سیلیکونی و سالین در عکس‌برداری با اشعه ایکس شفاف نیستند و می‌توانند دید واضح بافت‌های اطراف خود را مسدود کنند، به خصوص اگر ایمپلنت در جلوی قفسه سینه قرار گرفته باشد نه زیر سینه. ماهیچه ها تکنسین ها و رادیولوژیست های باتجربه می دانند که چگونه سینه ها را با دقت فشرده کنند تا دید بدون پارگی ایمپلنت بهبود یابد.

تحقیقات بر روی انواع تکنیک های تصویربرداری پستان انجام می شود که می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند و دقت را در تشخیص بیماری های غیر سرطانی پستان از سرطان سینه بهبود بخشد.

 

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

یک فیلم ماموگرافی با فشرده سازی ملایم هر دو سینه بین صفحاتی که فیلم اشعه ایکس را می گیرند، گرفته می شود. هر سینه از دو زاویه مختلف گرفته می شود و در مجموع 4 فیلم ماموگرافی مجزا تهیه می شود. هیچ آمادگی خاصی برای این روش لازم نیست. اما انجام آن در هفته بعد از پایان قاعدگی باعث کاهش حساسیت در هنگام فشرده شدن سینه ها می شود. در طول معاینه نیازی به گرسنگی نیست. ماموگرافی یک معاینه بسیار سریع است و فیلمبرداری چند ثانیه طول می کشد. قبل از معاینه، تکنسین رادیولوژی با آماده سازی مناسب و دادن موقعیت مناسب به گرفتن بهینه فیلم ها کمک می کند.

 

ملاحظات ویژه بعد از ماموگرافی

بعد از معاینه ماموگرافی موضوع خاصی وجود ندارد. بیماران می توانند به زندگی عادی روزمره خود بازگردند.

 

هدف از معاینه ماموگرافی چیست؟

هدف اصلی ماموگرافی تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. کلسیفیکاسیون های میلی متری کوچک در بافت پستان ممکن است نشانه سرطان اولیه پستان باشد. با این حال، همه کلسیفیکاسیون ها به معنای سرطان نیستند. هر گونه ناهنجاری که در ماموگرافی تشخیص داده شود باید توسط سونوگرافی پستان نیز پشتیبانی شود.

 

آیا در ماموگرافی اشعه وجود دارد؟

ماموگرافی معاینه‌ای است که با اشعه ایکس کار می‌کند و بنابراین شامل اشعه می‌شود. با این حال، دوز تابش کم است. این یک بار در سال برای همه زنان بالای 40 سال مطابق با تجزیه و تحلیل سود و مضر در سراسر جهان اعمال می شود. بسیاری از سازمان های پیشرو در جهان مانند سازمان بهداشت جهانی، انجمن سرطان آمریکا و غیره، ماموگرافی را به تمام زنان با دستگاه های مورد تایید FDA توصیه می کنند.

 

آیا ماموگرافی برای تشخیص سرطان سینه کافی است؟

گاهی اوقات ماموگرافی به تنهایی برای تشخیص سرطان سینه کافی نیست. به همین دلیل، اغلب همراه با سونوگرافی سینه در سراسر جهان استفاده می شود.

ماموگرافی تصویری که با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین به دست می آید، اساسی ترین روشی است که برای تصویربرداری از سینه ها استفاده می شود. در میان تمام روش های تصویربرداری و تشخیصی، ماموگرافی روشی است که می تواند سرطان سینه را در اولین فرصت تشخیص دهد. می توان آن را به عنوان یک ابزار اشعه ایکس بیان کرد که می تواند تصویر نوعی پستان را بگیرد.

گامی جدید در غربالگری سرطان پستان

ماموگرافی روشی برای استفاده از اشعه ایکس کم انرژی و کم مضر برای روشن کردن بافت غدد پستانی برای تشخیص ناهنجاری‌ها در غده پستانی است. در حال حاضر ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه و تشخیص زودهنگام سرطان پستان ارجحیت دارد.

 

مروری بر سرطان پستان اولیه

سرطان پستان در مراحل اولیه سرطانی است که در غده پستان رشد کرده و به سایر قسمت‌های بدن سرایت نکرده است. در صورت تشخیص زودهنگام در این مرحله، درمان کامل بسیار بالاست، بیمار با جراحی حفظ پستان و پرتودرمانی درمان می شود. با این حال، اکثر موارد سرطان پستان اولیه هیچ علامت بالینی نشان نمی دهد، بنابراین تشخیص آن دشوار است. تعداد کمی از آنها با علایم غیرطبیعی در غده پستانی مانند تومور سینه، ترشحات غیرطبیعی از نوک پستان، تغییر رنگ پوست در پستان...

از آنجایی که علائم واضح نیستند، بهتر است این بیماری زود تشخیص داده شود. این وضعیت مستلزم استفاده از روش های آزمایشگاهی مانند سونوگرافی پستان، ام آر آی سینه، ماموگرافی ، بیوپسی است. که در آن سونوگرافی پستان و ماموگرافی ساده‌ترین روش‌ها هستند، اما ماموگرافی به دلیل حساسیت بالایی که دارد، بهترین روش برای انتخاب است و می‌تواند تومورهای کوچکی را که با سونوگرافی قابل تشخیص نیستند، تشخیص دهد. نامرئی، غیر تهاجمی، ساده، ارزان است و نتایج سریع می دهد.

 

روش ماموگرافی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان

به غربالگری سرطان سینه در افراد پرخطر کمک می کند و نتایج دقیق را بالا می دهد. تشخیص میکروکلسیفیکاسیون؛ که برخی از آن ها بدخیم هستند که در ماموگرافی قابل تشخیص نیستند. سیستم‌ های ماموگرافی دیجیتال  بهترین عکس ‌برداری و بزرگ ‌نمایی را فراهم می‌کنند. در مکان های مشکوک، اجازه می دهد تا ضایعات بسیار کوچک شناسایی شوند. در موارد زیر به تشخیص آسیب شناسی پستان کمک کنید: علائم غیرطبیعی در پستان ظاهر می شود یا سرطان پستان تظاهرات بالینی ندارد ، تشخیص را در صورت مشکوک به روش های دیگر تأیید کنید. جهت گیری و هدایت موقعیت ، ورود به سیتولوژی آسپیراسیون برای بیوپسی های دقیق تر و برداشتن بافت. این یک روش تشخیصی سریع، راحت، غیر تهاجمی و کم هزینه است. اشعه ایکس مورد استفاده در ماموگرافی کم انرژی است، بنابراین احتمال آسیب رساندن به بدن تقریباً وجود ندارد. با این حال ، در مورد زنان باردار در 3 ماه اول بارداری با موارد منع مصرف تصویربرداری برای جلوگیری از خطرات برای جنین ، ماه های بعدی باید بین فواید تشخیصی و خطر برای جنین سنجیده شود.

 

ماموگرافی - روش غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان

ماموگرافی روشی برای استفاده از اشعه ایکس با شدت کم برای روشن کردن بافت غدد پستانی است و در نتیجه تصاویر به دست آمده در غده پستانی را برای تجزیه و تحلیل و ارزیابی بازتولید می کند.

این تکنیک به پزشکان کمک می کند تا ناهنجاری ها یا تومورهای سینه را در مراحل اولیه ارزیابی و تشخیص دهند، حتی زمانی که بیمار هنوز هیچ علامتی را نشان نداده است. این یک موفقیت برای پزشکی تلقی می شود، زیرا در درمان سرطان سینه، هر چه بیماری زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان کامل بیشتر می شود.

متخصصان با تحقیقات و آزمایشات بالینی زیادی به این نتیجه رسیده اند که ماموگرافی می تواند به تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه به ویژه در موارد سرطان غیرتهاجمی کمک کند. (به آن کارسینوم مجرای درجا کارسینوم مجرای درجا نیز می گویند). هنگامی که بیماری به موقع تشخیص داده شود، بیمار شانس بسیار بالایی برای درمان کامل دارد، حتی می تواند عمل جراحی حفظ پستان را برای بیمار انجام دهد.

 

برخی نکات هنگام انجام ماموگرافی

هنگامی که ماموگرافی انجام می شود ، فقط مقدار کمی اشعه ایکس با شدت کم انجام می شود، بنابراین تاثیری بر سلامتی ندارد.

اما ماموگرافی برای خانم هایی که در 3 ماه اول باردار هستند منع مصرف دارد، خانم هایی که در ماه های بعد باردار می شوند در صورت تمایل به مشاوره و توافق پزشک نیاز دارند. تصویر و پزشک علاوه بر این باید به موارد آبسه سینه، کاشت ایمپلنت سینه و ... توجه ویژه داشت.

برای زنانی که هنوز به یائسگی نرسیده اند ، ماموگرافی باید 1 هفته پس از قطع قاعدگی انجام شود. در آن زمان، سطح استروژن در خون کاهش یافته، غدد پستانی کمتر سفت شده و احتباس آب، به مشاهده و تشخیص دقیق‌ تر کمک می‌کند.

بنابراین ، هر ماه پس از پایان دوره قاعدگی، زنان باید سینه های خود را ماساژ دهند، در صورت مشاهده ناهنجاری، برای معاینه به مراکز درمانی تخصصی مراجعه کنند و از این طریق بتوانند روش های درمانی به موقع  و مناسب را داشته باشند.

همچنین باید توجه داشت که ماموگرافی غیرطبیعی به معنای سرطان سینه نیست. برای تعیین و نتیجه گیری دقیق اینکه آیا بیمار مبتلا به سرطان سینه است یا خیر، لازم است تکنیک های دیگری مانند بیوپسی، آسپیراسیون با سوزن ظریف یا برای سونوگرافی، آزمایش خون، سی تی اسکن، ماموگرافی انجام شود.

 f/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

هدف از انجام ماموگرافی

این توانایی تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه است. هر چه سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود، درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود. علاوه بر استانداردترین روش ماموگرافی که امروزه شناخته شده است، خدمات با فناوری های مختلف ماموگرافی به ویژه دیجیتال ارائه می شود. ماموگرافی دیجیتال به عنوان دانسیته استفاده می شود.

ماموگرافی روشی است که امکان تشخیص زودهنگام سرطان سینه را با گرفتن عکس اشعه ایکس از پستان فراهم می کند.

ماموگرافی روشی است که تشخیص زودهنگام سرطان را با گرفتن عکس اشعه ایکس از پستان امکان پذیر می کند. با این روش سعی می شود با فیلمبرداری فیلم سینه زنان بالای یک سن خاص در جامعه سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص داده شود. به این ترتیب ماموگرافی که در آن غربالگری سرطان پستان در جامعه انجام می شود، ماموگرافی غربالگری نامیده می شود.

ماموگرافی غربالگری پرکاربردترین روش تشخیص زودهنگام سرطان سینه در جهان است. توصیه می شود که هر زن بالای 40 سال باید تا سن 70 سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهد. سونوگرافی و رزونانس مغناطیسی را می توان در موقعیت های بیمار پرخطر به اسکن اضافه کرد.

ماموگرافی دیجیتال دستگاهی است که زمانی تولید می‌شود که آشکارسازهای دیجیتال جایگزین فیلم ماموگرافی که به عنوان آشکارساز در سیستم‌های آنالوگ معمولی استفاده می‌شود، با پیشرفت‌های تکنولوژیکی استفاده می‌شود.

در این دستگاه ها به جای فیلم ماموگرافی از آشکارسازهای دیجیتال استفاده می شود و تصاویر به دست آمده بر روی صفحه نمایش های ویژه با وضوح بالا با کمک تکنیک های پردازش تصویر دیجیتال ارزیابی می شوند. حساسیت سیستم های ماموگرافی دیجیتال برای تشخیص سرطان در سینه هایی با ساختار سینه فیبروکیستیک متراکم بیشتر است.

در دستگاه های ماموگرافی دیجیتال از دوز کمتر تابش استفاده می شود و بیمار تابش کمتری دریافت می کند.

در کلینیک ما از دستگاه هایی با آخرین تکنولوژی، ماموگرافی کم دوز و قابلیت توموسنتز استفاده می شود.

ماموگرافی که از تصاویر اشعه ایکس با دوز پایین استفاده می کند، اساسی ترین روشی است که برای تصویربرداری از پستان استفاده می شود. در میان تمام روش های تصویربرداری و تشخیصی، ماموگرافی اولین روش برای تشخیص سرطان سینه است. هدف ماموگرافی تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه است، زیرا هرچه سرطان پستان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن با موفقیت بیشتری انجام می شود. علاوه بر روش استاندارد ماموگرافی که امروزه شناخته شده است، خدمات با فناوری های مختلف ماموگرافی به ویژه دیجیتال ارائه می شود. ماموگرافی دیجیتال معمولا استفاده می شود.

مقالات پیشنهادی :

چگونه اعمال می شود؟

برای به دست آوردن تصویر در ماموگرافی، پستان باید کمی بین آشکارساز تصویر و صفحه فشرده سازی فشرده شود. در ماموگرافی معمولی، دو تصویر ژست متفاوت از جلو و کنار هر سینه گرفته می شود. اگر یافته مشکوکی وجود داشته باشد، ممکن است برای تجسم و تشخیص بهتر این ناحیه به فیلم های اضافی نیاز باشد.

 

هدف از فشرده سازی

برای جلوگیری از حرکت سینه و نیز به دست آوردن تصویری با کیفیت

کاهش ضخامت سینه برای ارائه کمتر اشعه ایکس

برای جلوگیری از خطاهای تشخیصی احتمالی با باز کردن بافت های روی هم افتاده در پستان.

D/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

قبل از انجام ماموگرافی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در این وضعیت، بیمار اغلب فقط مقداری فشار را احساس می کند، نه درد. در صورت وجود درد عمومی در سینه ها، تنظیم معاینه با هفته دوم قاعدگی، یعنی هفته بعد از قطع خونریزی، احساس ناراحتی را به حداقل می رساند. هنگام مراجعه به ماموگرافی از مواد آرایشی مانند پودر، دئودورانت یا کرم زرق و برق نباید روی ناحیه سینه و زیر بغل استفاده شود. این مواد می توانند منجر به تصاویر مشکوک شوند و باعث ایجاد خطا در تشخیص شوند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

در ماموگرافی دیجیتال سینه، همانند دوربین های دیجیتال، تصویر در محیط دیجیتال به وسیله آشکارساز به دست می آید. این تصویر بر روی صفحه های پردازش تصویر که مخصوص ماموگرافی توسط رادیولوژیست های پستان ساخته شده است، بررسی می شود و در صورت تمایل می توان آن را روی فیلم چاپ کرد.

 

ماموگرافی دیجیتال به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

زنان کمتر از 50 سال که هنوز به یائسگی نرسیده اند یا تازه وارد شده اند.

زنان با ساختار سینه متراکم (یعنی غنی از بافت تولید کننده شیر) زیرا ارزیابی پستان را تسهیل می کند و نسبت به ماموگرافی استاندارد در تشخیص سرطان سینه موفق تر است.

برای خانم هایی که تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته اند یا پروتز سینه قرار داده اند و بنابراین سینه هایی دارند که ارزیابی آنها دشوار است توصیه می شود.

سونوگرافی سینه در مقابل ماموگرافی

سونوگرافی پستان و ماموگرافی دو روش موثر غربالگری سرطان سینه هستند. چگونه می دانید کدام روش برای شما مناسب است؟ یا شاید ترکیبی از هر دو باشد؟

تشخیص زودهنگام کلید درمان موفقیت آمیز بسیاری از سرطان ها به ویژه سرطان سینه است. مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در 30 سال گذشته به دلیل پیشرفت تکنولوژی و غربالگری های جامع سرطان پستان کاهش یافته است.

خودآزمایی روتین یک ابزار غربالگری عمیقا موثر است که هرگونه تغییر، توده یا برآمدگی را شناسایی می کند. حتی اگر این روش موفقی است، خودآزمایی به تنهایی همیشه برای تشخیص تغییرات در بافت یا علائم اولیه سرطان کافی نیست.

 

سونوگرافی غربالگری چیست؟

سونوگرافی سینه یک ابزار غربالگری ایمن و بدون درد است که از امواج صوتی برای تشخیص پر شدن توده سینه با مایع یا توده جامد استفاده می کند. امواج صوتی تصویری از پستان و اشکال و ساختارهای داخلی به عنوان جایگزینی برای تشعشع ایجاد می کنند.

درک این نکته مهم است که سونوگرافی سینه جایگزین ماموگرافی سالانه نمی شود، بلکه به عنوان یک غربالگری ثانویه برای نتایج غیرطبیعی ماموگرافی عمل می کند. اگر توده ای در طول ماموگرافی پیدا شود، سونوگرافی پستان بیشترین استفاده را در مرحله بعدی برای تشخیص اینکه آیا ناحیه دارای ویژگی های مشکوک است یا ویژگی های ایمن است.

سونوگرافی سینه همچنین می تواند به عنوان یک ابزار غربالگری در زمانی که بیمار از قبل تشخیص سرطان سینه داشته باشد. این ابزار غربالگری همچنین می تواند برای زنان جوان با بافت سینه متراکم استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که توده های سرطانی در بافت وجود ندارد.

 

مزایای سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش غیر تهاجمی و سریع

ایمن برای همه بیماران

روش بدون درد

تصویربرداری در زمان واقعی و نتایج

نمای واضح تر از توده سینه برای شناسایی

 s/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

محدودیت های سونوگرافی

سونوگرافی سینه یک ابزار غربالگری موثر است اما همیشه تصویر یا درک کاملی از پستان و آنچه در سینه اتفاق می‌افتد ارائه نمی‌دهد. سونوگرافی سینه دارای معایبی است از جمله:

نمی تواند میکروکلسیفیکاسیون ها را تشخیص دهد

تصویری ایجاد می کند که به قسمت هایی از سینه نگاه می کند که مقایسه سینه به سینه یا تغییرات سال به سال را دشوارتر می کند.

بافت های سطحی را به خوبی تصویربرداری می کند اما تصویربرداری از سینه های بسیار بزرگ یا ضخیم غیرعادی دشوار است.

 

ماموگرام غربالگری چیست؟

ماموگرافی یک غربالگری پستان با تصویربرداری اشعه ایکس است که می تواند تغییرات در بافت را نشان دهد و مناطقی از بافت غیرمعمول متمرکز را که ممکن است حاوی رشد یا علائم اولیه سرطان سینه باشد که می تواند در MRI، خودآزمایی یا سونوگرافی نادیده گرفته شود را تشخیص دهد. .

خوشه های کوچک کلسیم اغلب اولین علامت سرطان هستند و ماموگرافی موثرترین ابزار غربالگری برای دیدن این نقاط کوچک مانند نقاطی است که معمولاً در پس زمینه آزمایش های دیگر مانند MRI یا اولتراسوند به دلیل اندازه کوچک خود گم می شوند.

سینه ها بین دو سطح در طول عمل فشرده می شوند تا بافت را نازک کنند و تصاویر دیجیتال یا فیلم را بگیرند. زنان دارای ایمپلنت هم می‌توانند و باید ماموگرافی سالانه دریافت کنند، که ممکن است به تصاویر اضافی نیاز داشته باشد.

ماموگرافی های سنتی با تصویربرداری دو بعدی تکمیل می شوند و پیشرفت های اخیر فناوری امکان تصویربرداری سه بعدی موثرتر را فراهم می کند. مرکز سونوگرافی الوند ماموگرافی سه بعدی را برای دید جامع تر از پستان و وضوح بهتر در تشخیص سرطان سینه به بیماران ارائه می دهد.

ماموگرافی یک ابزار بسیار موثر و کلیدی برای تشخیص زودهنگام است. آنها مزایای زیادی دارند، از جمله:

معاینه جامع با تصویربرداری کامل پستان

موثرترین راه برای تصویربرداری از رسوبات کلسیم که می تواند اولین نشانه سرطان باشد

عدم تقارن ها و اعوجاج ها را شناسایی کرد

روش غیر تهاجمی و سریع

گزینه های درمانی بیشتری با تشخیص زودهنگام در دسترس است

در حالی که ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری سرطان سینه است، معایبی نیز دارد، از جمله:

دوره انتظار برای نتایج

قرار گرفتن در معرض مقادیر کم تابش

خطر تشخیص بیش از حد یا هشدارهای کاذب

 

تفاوت های کلیدی بین ماموگرام و سونوگرافی سینه

چندین تفاوت کلیدی بین ماموگرافی و سونوگرافی پستان وجود دارد. اولاً، سونوگرافی سینه یک ابزار غربالگری جایگزین برای ماموگرافی نیست، اما در صورتی که بیمار نتایج غیرطبیعی داشته باشد، می تواند علاوه بر ماموگرافی سالانه انجام شود.

ماموگرافی از دوز کم تابش برای ایجاد تصاویر جامع پستان استفاده می کند، در حالی که سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویر استفاده می کند.

وقتی نوبت به تشخیص زودهنگام می رسد، ماموگرافی عکس کاملی از پستان ارائه می دهد که توده ها، تغییرات یا عدم تقارن را مشخص می کند. در مقابل، سونوگرافی می تواند تصویربرداری دقیق و اطلاعات بیشتری در مورد یک ناحیه یا ناهنجاری خاص ارائه دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی غربالگری

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی خانم

چطور بفهمیم کدام مناسب می باشد

سونوگرافی سینه و ماموگرافی هر دو ابزار غربالگری کاربردی و موثر هستند که در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همه بیماران باید سالانه ماموگرافی انجام دهند، اما همه بیماران نیاز به سونوگرافی سینه ندارند.

 

تفاوت بین غربالگری و ماموگرافی تشخیصی چیست؟

ماموگرافی موثرترین روش برای غربالگری سرطان پستان است زیرا اغلب اولین خط تشخیص زودهنگام است. به طور کلی ماموگرافی به دو دسته تقسیم می شود:

غربالگری ماموگرافی

ماموگرافی های تشخیصی

 

ماموگرام غربالگری چیست؟

ماموگرافی غربالگری به دنبال علائم سرطان است. ماموگرافی "غربالگری" به این معنی است که هیچ مشکلی وجود ندارد، هیچ علامت، مشکل یا شکایتی از بیماری پستان وجود ندارد - نه شما و نه پزشکتان چیزی غیرعادی احساس نمی کنید.

ماموگرافی غربالگری معمولاً با 2 عکس اشعه ایکس از هر پستان گرفته می شود. اگرچه، برای برخی از زنان با سینه های بزرگتر، تصاویر اضافی ممکن است لازم باشد.

هدف ماموگرافی غربالگری، یافتن سرطان سینه در زمانی است که آنقدر کوچک است که قابل احساس نیست. این یک بررسی سالی یک بار برای اطمینان از عدم وجود یافته های ناامن است.

ماموگرافی غربالگری سالانه برای همه زنان از سن 40 سالگی و همچنین معاینه بالینی پستان سالانه توسط متخصص مراقبت های بهداشتی توصیه می شود.

اگر خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر است، پزشک ممکن است ماموگرافی را در سنین پایین‌تر توصیه کند.

یافتن سرطان سینه در اسرع وقت قبل از رشد یا گسترش آن، شانس زنان را برای درمان موفقیت آمیز بسیار افزایش می دهد.

 s/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

ماموگرام تشخیصی چیست؟

ماموگرافی تشخیصی مشکلات احتمالی را بررسی می کند و شامل نماهای اضافی از پستان می شود.

این تصاویر همان تصاویر ماموگرافی غربالگری هستند، تفاوت این است که ما بر روی ناحیه‌ای متمرکز شده‌ایم که توسط شما، پزشکتان یا همانطور که از غربالگری قبلی نشان داده شده است که ناحیه‌ای را غیرطبیعی از بافت اطراف نشان می‌دهد.

در زمان حضور شما باید توسط پزشک در محل ارزیابی شود. ما به شما درک روشنی در مورد آنچه که باید در آینده انجام دهیم، ارائه خواهیم کرد. گاهی اوقات ماموگرافی تشخیصی برای زنانی که قبلاً برای سرطان سینه تحت درمان بوده اند، استفاده می شود.

 

ماموگرافی تشخیصی معمولاً به 1 از 3 روش تفسیر می شود:

آنچه دیده می شود یا احساس می شود احتمالاً به چیزهای سالم نسبت داده می شود.

ممکن است بخواهیم شش ماه دیگر آن منطقه را دوباره بررسی کنیم تا امنیت بیشتری داشته باشیم.

(این بدان معنا نیست که برای همیشه به ماموگرافی هر شش ماه نیاز دارید)

ممکن است کاملاً مطمئن باشیم که ایمن است و احساس کنیم که می‌توانید بدون هیچ تصویر یا مداخله اضافی به برنامه غربالگری عادی خود بازگردید.

برای به دست آوردن نماهای پیشرفته تر و درک واضح تر در مورد ایمن یا ناامن بودن آن به تصویربرداری اضافی نیاز دارد. اگر شما تحت مراقبت هستید، پزشک ارجاع دهنده شما باید دستور این تصویربرداری اضافی را ارائه دهد.

برای تشخیص ماهیت ناحیه نیاز به نمونه بافت (بیوپسی) دارد.

اگر در سونوگرافی دیده شود، گاهی اوقات می توان در همان ویزیت انجام داد.

اگر نیاز به راهنمایی ماموگرافی داشته باشد، ممکن است این کار در زمان بعدی انجام شود زیرا به آمادگی بیشتری نسبت به نمونه برداری اولتراسوند نیاز دارد.

برداشتن جراحی معمولاً اولین خط بررسی قبل از انجام بیوپسی با سوزن مرکزی نیست، اما می‌تواند انتخاب خوبی برای موقعیت‌های خاص باشد.

در رابطه با سینه ها و توده های سینه

اندازه و شکل سینه ها متفاوت است و سینه های هر فرد متفاوت است. آنها بیشتر از بافت چربی و بافت غده تشکیل شده اند. در صورت شیردهی، بافت غدد شیر تولید می کند. لوله های کوچکی به نام مجرای شیر، شیر را از بافت غده ای به نوک سینه منتقل می کنند. یک "دم" از بافت سینه به زیر بغل شما می رود.

سینه ها تحت تاثیر هورمون ها قرار می گیرند. اگر قاعدگی دارید، اندازه و شکل آن در طول چرخه ماهانه شما تغییر می کند. در صورت باردار شدن نیز این اتفاق می افتد. این بدان معناست که سینه‌ها حساس، سنگین و برآمده می‌شوند. این معمولا درست قبل از قاعدگی اتفاق می افتد و پس از شروع قاعدگی به حالت عادی باز می گردد. طبیعی است که نواحی توده‌ای در سینه‌ها احساس کنید، که با تغییر هورمون‌ها می‌آیند و می‌روند. اما، اگر توده ای ظاهر شد و از بین نرفت، برای مشاوره به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. همه افراد، اعم از مردان، زنان و افراد تراجنسیتی ممکن است دچار توده سینه شوند.

 

علل توده های خوش خیم سینه

توده های خوش خیم (غیر سرطانی) پستان می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند.

تغییرات در هورمون ها. سطوح هورمونی شما می‌تواند بر سینه‌ها تأثیر بگذارد و ممکن است باعث ایجاد کیست، فیبروآدنوم و توده‌هایی شود که قبل و در طول قاعدگی شما می‌آیند و می‌روند. در مردان، عدم تعادل بین هورمون های استروژن و تستوسترون می تواند باعث ایجاد توده سینه به دلیل ژنیکوماستی شود.

صدمه به سینه شما که می تواند منجر به نکروز چربی شود.

مشکلات در دوران شیردهی که ممکن است منجر به عفونت (ماستیت) یا آبسه شود.

 

علائم توده های خوش خیم سینه

توده‌های خوش‌خیم (غیر سرطانی) پستان می‌توانند در هر جایی از سینه ظاهر شوند. آنها ممکن است دردناک باشند یا نباشند، و می توانند بزرگ یا کوچک باشند. گاهی اوقات، یک توده می تواند در کنار علائم دیگر ایجاد شود.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

ایجاد توده و یا ضخیم شدن در سینه یا در قسمت زیر بغل

تغییر در اندازه و  شکل سینه

گودی، چروکیدگی، بثورات یا قرمزی پوست روی سینه شما

تغییر در شکل یا موقعیت نوک پستان شما – به عنوان مثال، اگر شروع به چرخش به سمت داخل به سمت سینه شما کند (معکوس شود).

ترشحات سینه از یک یا هر دو نوک پستان شما

دردی که در یک قسمت از سینه یا زیر بغل شما از بین نمی رود.

اگرچه بیشتر توده های سینه خوش خیم هستند، اما این علائم گاهی اوقات می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد. بنابراین، اگر متوجه علائم غیرعادی شدید، توسط پزشک معاینه شوید، زیرا تشخیص خوش‌خیم یا سرطانی بودن یک توده دشوار است.

 d/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

تشخیص توده های خوش خیم پستان

هنگامی که سینه های خود را چک می کنید ممکن است توده ای را در سینه های خود احساس کنید. یا یک ماموگرافی غربالگری معمول سینه ممکن است توده ای را کشف کند که شما متوجه آن نشده بودید.

پزشک عمومی از شما در مورد علائم شما می پرسد و شما را معاینه می کند. همچنین ممکن است از شما در مورد سابقه خانوادگی و اینکه آیا یکی از بستگان نزدیکتان سرطان سینه داشته است، سوال کنند.

پزشک عمومی شما ممکن است از شما بخواهد که در زمان دیگری در چرخه قاعدگی خود برای یک قرار ملاقات دیگر بازگردید، اگر فکر می کند تغییرات ممکن است به هورمون های شما مربوط باشد. این به این دلیل است که توده ها می توانند در زمان های خاصی از چرخه شما بیایند و بروند.

اگر توده سینه دارید، معمولاً باید آزمایش‌های بیشتری انجام دهید تا بررسی کنید که آیا این توده ناشی از سرطان است یا چیز دیگری. پزشک عمومی شما را برای انجام این آزمایشات به یک پزشک در بیمارستان یا کلینیک تخصصی پستان ارجاع می دهد. اینکه چه آزمایشاتی نیاز دارید به علائم و سن شما بستگی دارد. ممکن است برای شما موارد زیر تجویز شود:

ماموگرافی - این یک عکس اشعه ایکس از سینه شما است

سونوگرافی - این تصویری از داخل سینه شما تولید می کند

آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی هسته یا بیوپسی اکسیزیونال - این نمونه‌ای از سلول‌ها یا بافت است که پزشک از توده پستان می‌گیرد و آن را به آزمایشگاه می‌فرستد تا انجام شود.

 

مقالات پیشنهادی :

درمان توده های خوش خیم سینه

درمان توده های خوش خیم (غیر سرطانی) پستان بستگی به نوع توده شما دارد. برای بسیاری از توده ها به هیچ درمانی نیاز نخواهید داشت، مگر اینکه علائم داشته باشید یا توده به خصوص بزرگ باشد.

اگر فیبروآدنوم دارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید، مگر اینکه خیلی بزرگ باشد. اگر قطر توده بزرگتر از 4 سانتی متر باشد، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند آن را بردارید.

کیست ها را می توان با سوزن تخلیه کرد (اسپیره). گاهی اوقات کیست ها خود به خود بدون درمان از بین می روند.

اگر آبسه یا عفونت دیگری دارید، پزشک احتمالاً برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. ممکن است لازم باشد آبسه خود را با استفاده از یک سوزن یا یک برش کوچک (برش) تخلیه کنید.

اگر تومور فیلود دارید، پزشک شما جراحی را برای برداشتن آن توصیه می کند. این به این دلیل است که آنها می توانند به سرطان تبدیل شوند.

توده های نکروز چربی به خودی خود بدون درمان ناپدید می شوند.

آدنوز اسکلروزان معمولاً به هیچ درمانی نیاز ندارد، مگر اینکه برای علائمی مانند درد به مسکن نیاز داشته باشید.

اگر اکتازی مجرای دارید، احتمالاً نیازی به درمان نخواهید داشت، مگر اینکه ترشحات زیادی از نوک پستان شما وجود داشته باشد یا نوک سینه شما به سمت داخل چرخیده باشد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است برای برداشتن مجرای مسدود شده نیاز به عملیات داشته باشید.

اگر پاپیلوم داخل مجاری دارید، احتمالاً پزشک به شما توصیه می‌کند که یک عمل جراحی برای برداشتن پاپیلوم و مجرای داخل مجرای آن انجام دهید.

اگر ژنیکوماستی دارید، ممکن است خود به خود برطرف شود و نیازی به درمان نداشته باشد. اما اگر دردناک است یا از آن مضطرب هستید، پزشک ممکن است داروها یا گاهی اوقات جراحی را توصیه کند.

در مورد اینکه کدام درمان برای شما مناسب تر است، با پزشک خود صحبت کنید.

 

اگر باردار هستید

اگر باردار هستید، سینه‌های شما در حین رشد کودک تغییر می‌کند تا برای شیردهی آماده شوید. سینه های شما ممکن است بزرگتر شده و احساس درد و حساسیت داشته باشید. گاهی اوقات، توده های خوش خیم سینه ممکن است در دوران بارداری ایجاد شوند یا بزرگتر شوند. یا توده‌ای که قبلاً وجود داشته است ممکن است با بزرگ‌تر شدن سینه‌های شما پنهان شود.

 e/ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

توده خوش خیم سینه چه احساسی می تواند داشته باشد؟

توده هایی که خوش خیم هستند (غیر سرطانی) ممکن است حساس و صاف و متحرک باشند. احتمال سفت شدن توده های سرطانی بیشتر است، اما برخی از توده های غیر سرطانی نیز می توانند سفت شوند.

در مورد هر توده سینه جدیدی که به آن ندول سینه نیز گفته می شود، به پزشک مراجعه کنید، مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک باشد. این حتی در مورد فردی که اخیراً ماموگرافی منفی داشته است نیز صادق است. اما، او اضافه می کند، به خاطر داشته باشید که این توده می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 

آبسه چیست؟

آبسه سینه یک پاکت چرکی است که باعث التهاب و ایجاد توده‌ای دردناک در سینه می‌شود. علائم دیگر عبارتند از تب و خستگی.

 

یک کیست

کیست ها کیسه هایی پر از مایع هستند که معمولاً نیازی به درمان ندارند، اما اگر بزرگ باشند و باعث ناراحتی شوند، می توان آنها را تخلیه کرد. گاهی اوقات آنها به لمس حساس هستند. در مواقع دیگر آنها به سختی قابل توجه هستند. آنها با قاعدگی زنان تمایل به اپیلاسیون و تحلیل رفتن دارند و ممکن است خود به خود از بین بروند.

کیست در زنان جوان بسیار شایع است. در زنان زیر 30 سال، پزشکان اغلب از سونوگرافی برای ارزیابی توده‌ها استفاده می‌کنند - معمولاً انجام ماموگرافی ضروری نیست. کیست در پستان می تواند در خانواده ایجاد شود. بسیاری از زنان می گویند مادر یا خواهرشان سینه های کیستیک دارند.

 

کیست چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است کیست را در طول معاینه فیزیکی پیدا کند. او ممکن است تشخیص را با ماموگرافی یا سونوگرافی تایید کند. همچنین ممکن است آسپیراسیون با سوزن ظریف داشته باشید. این شامل هدایت یک سوزن بسیار ظریف به داخل کیست و کشیدن مایع از آن (آسپیراسیون) است. این نیز به عنوان درمان برای این بیماری عمل می کند. هنگامی که مایع آسپیره می شود، کیست فرو می ریزد و ناپدید می شود. اما، کیست ها می توانند بعداً دوباره ظاهر شوند، در این صورت به سادگی دوباره تخلیه می شوند.

 

یک فیبروآدنوم

فیبروآدنوم ها توده هایی از بافت خوش خیم پستان هستند که به هم می رسند و یک توده را تشکیل می دهند. برخلاف کیست‌ها، این ندول‌های سینه معمولاً سفت هستند اما معمولاً متحرک هستند. آنها شایع هستند و معمولاً در زنان کمتر از 50 سال یافت می شوند. برخی به صورت توده ظاهر می شوند، در حالی که بسیاری از آنها به طور اتفاقی در تصویربرداری پستان مانند ماموگرافی یا سونوگرافی یافت می شوند. مانند کیست ها، فیبروآدنوما معمولاً نیازی به درمان ندارند.

از آنجایی که در سونوگرافی جامد به نظر می رسد (بر خلاف پر از مایع)، یک زن ممکن است گاهی نیاز به بیوپسی داشته باشد تا تایید کند که توده فیبروآدنوم است. اما این ممکن است همیشه ضروری نباشد زیرا فیبروآدنوم دارای ویژگی های خوش خیم خاصی است که به خوبی در سونوگرافی قابل مشاهده است.

 

هیپرپلازی استرومایی کاذب آنژیوماتوز (PASH)

PASH یک توده خوش خیم است که در اثر رشد بیش از حد سلول های خوش خیم موجود در بافت همبند و عضلات صاف ایجاد می شود. تحت تأثیر هورمون ها است و در موارد نادر ممکن است باعث بزرگ شدن سینه شود. ممکن است مانند یک توده به نظر برسد، اما بیشتر اوقات فرد حتی آن را احساس نمی کند. این فقط در تصویربرداری معمول ظاهر می شود یا به طور اتفاقی در بیوپسی پستان پیدا می شود. این بیماری اغلب در زنان جوان بین 30 تا 50 سال دیده می شود. با وجود اینکه نام بلند و ترسناکی دارد، بی ضرر است و معمولاً نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه بزرگ باشد و باعث ناراحتی شود.

 

بافت سینه برآمده

گاهی اوقات چیزی که شبیه یک توده است، فقط بافت متراکم سینه یا برجستگی بافت سینه است. خودآزمایی منظم پستان می تواند به زنان کمک کند تا با سینه های خود آشنا شوند. بیماران قاعدگی باید هر ماه حدود هفت روز پس از شروع قاعدگی خود را معاینه کنند.

 

نکروز چربی (بافت اسکار)

نکروز چربی زمانی ایجاد می شود که ناحیه ای از بافت چربی سینه آسیب ببیند، چه در اثر جراحی سینه یا ضربه، مانند تصادف رانندگی یا سقوط بد.

 

مقالات پیشنهادی :

واکنشی به واکسن COVID-19

افرادی که غدد لنفاوی ضخیم در زیر بغل بازو دارند، جایی که واکسن را دریافت کرده‌اند. اغلب زمانی اتفاق می افتد که غربالگری سینه یک فرد نزدیک به زمانی است که واکسینه شده است. یک سونوگرافی برای بررسی آن انجام می‌دهیم، و معمولاً می‌توانیم بگوییم که این یک غده لنفاوی خوش‌خیم است. گاهی اوقات سونوگرافی بعدی از غدد لنفاوی 8 تا 12 هفته پس از اسکن اولیه انجام می شود. یک گره لنفاوی واکنشی خوش خیم معمولاً در آن زمان به اندازه طبیعی باز می گردد.

با این حال، مردم نباید تصور کنند که توده زیر بغل ناشی از واکسن است، بنابراین هنوز مهم است که آن را بررسی کنند. همچنین بسیار مهم است که غربالگری معمول خود را نادیده نگیرید یا آن را به دلیل واکسن خیلی به تاخیر نیاندازید. به سادگی به تکنسینی که ماموگرافی شما را انجام می دهد اطلاع دهید که چه زمانی واکسن را دریافت کردید و چه بازویی را دریافت کردید.

بافت سینه به طور معمول ممکن است توده یا ضخیم باشد و ممکن است حساسیتی داشته باشید که با دوره قاعدگی شما می آید و می رود.

ماموگرافی تشخیصی چیست؟

ماموگرافی تشخیصی، معاینه با اشعه ایکس پستان است. این زمانی انجام می شود که یک فرد، پزشک یا متخصص بهداشت دیگری علائم یا علائم غیرعادی را در یک یا هر دو سینه کشف کند. یعنی توده، حساسیت، ترشح از نوک پستان یا تغییرات پوستی. ماموگرافی تأیید می کند که آیا تغییرات خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و نیازی به درمان نیست یا اینکه آیا تغییرات نشان دهنده سرطان سینه احتمالی است و ممکن است نیاز به انجام آزمایشات و درمان بیشتر باشد.

 

چرا پزشکان ماموگرافی تشخیصی را تجویز می کنند؟

پزشک شما را برای این روش معرفی می کند، زیرا ماموگرافی یک آزمایش حساس برای نشان دادن سرطان سینه و علل خوش خیم علائم پستان است، به ویژه در زنان بالای 40 سال.

 

چگونه برای ماموگرافی تشخیصی آماده شوم؟

اگر دوره های قاعدگی یا ماهانه دارید، بهتر است یک هفته پس از شروع قاعدگی، قرار ماموگرافی تشخیصی خود را داشته باشید. سینه‌ها در این زمان به اندازه‌ای حساس نخواهند بود و برای چند ثانیه که سینه‌ها بین دو صفحه فشار داده می‌شوند تا عکس‌ها یا عکس‌های اشعه ایکس قرار بگیرند، احساس ناراحتی یا درد زیادی نخواهید داشت.

اگر ایمپلنت سینه دارید، لطفاً به کارکنان مطب رادیولوژی اطلاع دهید تا بتوانند قرار ملاقات طولانی تری را تعیین کنند. وجود ایمپلنت نیاز به زمان بیشتری دارد تا مطمئن شوید که تصاویر واضح گرفته می شوند.

هنگامی که قرار ملاقات تشخیصی ماموگرافی را می گیرید، به شما گفته می شود که در روز ملاقات از هیچ گونه دئودورانت، عطر، لوسیون یا پودر تالک استفاده نکنید، زیرا این مواد ممکن است به صورت سایه روی ماموگرافی شما ظاهر شوند. اگر قبلاً در مراکز دیگر ماموگرافی انجام داده اید، لطفاً آنها را در قرار ملاقات خود به همراه داشته باشید تا بتوان آنها را با ماموگرافی تشخیصی جدید مقایسه کرد. بهتر است لباس دو تکه بپوشید، بنابراین فقط باید از کمر به بالا لباس بپوشید.

 

در طول ماموگرافی تشخیصی چه اتفاقی می افتد؟

وقتی لباستان را درآوردید، رادیوگراف روش ماموگرافی را برای شما توضیح می‌دهد و چند سوال می‌پرسد. به عنوان مثال، "آیا قبلا ماموگرافی انجام داده اید؟"، "آیا سابقه عمل های قبلی پستان را دارید"، "آیا سابقه خانوادگی بیماری پستان دارید؟" سپس سینه‌های شما، یکی یکی، بین دو صفحه مخصوص قرار می‌گیرد و در حین عکس‌برداری با اشعه ایکس، توسط دستگاه اشعه ایکس برای چند ثانیه بین صفحات فشرده (فشرده می‌شود). حداقل دو نما از هر پستان در نظر گرفته می شود.

ماموگرافی و فشرده سازی توسط یک رادیوگراف آموزش دیده ویژه (تکنولوژیست تصویربرداری پزشکی) انجام می شود. در حالی که فشرده سازی ممکن است ناراحت کننده و شاید دردناک باشد، تنها چند ثانیه طول می کشد. بدون فشرده سازی، اشعه ایکس تار خواهد بود، که دیدن هر گونه ناهنجاری را دشوار می کند. فشرده سازی مقدار تابش مورد نیاز جهت انجام ماموگرافی را کاهش می دهد.

 

آیا ماموگرافی تشخیصی عوارض بعدی دارد؟

اثرات پس از آن نادر است. اگر پوست شما حساس است، ممکن است حساسیت سینه، کبودی یا، گاهی اوقات، شکاف جزئی پوست را تجربه کنید. اگر تمایل به کبودی دارید یا پوستی دارید که به راحتی می شکند، لطفاً به رادیوگرافی که آزمایش را انجام می دهد، بگویید.

 

ماموگرافی تشخیصی چقدر طول می کشد؟

ماموگرافی تشخیصی استاندارد بین 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. گاهی اوقات نماهای اضافی گرفته می شود که بیشتر طول می کشد. اگر ایمپلنت سینه دارید، ماموگرافی تقریباً 30 دقیقه طول می کشد، زیرا زمان بیشتری برای اطمینان از گرفتن تصاویر واضح نیاز دارد.

 

خطرات ماموگرافی تشخیصی چیست؟

مانند تمام اشعه ایکس، انجام ماموگرافی شما را در معرض مقدار کمی اشعه قرار می دهد، دانشمندان تخمین می زنند که کمتر از 1 در 25000 خطر ماموگرافی باعث سرطان سینه می شود.

این خطر بسیار بیشتر از مزایای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است که به طور قابل توجهی میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش می دهد و گزینه های درمانی بهتری را ارائه می دهد. اگر ایمپلنت سینه دارید، خطر آسیب بسیار کمی به ایمپلنت وجود دارد.

برای خانم‌هایی که توده‌ای قابل احساس دارند، توجه به این نکته مهم است که ماموگرافی همه سرطان‌های سینه را تشخیص نمی‌دهد، حتی زمانی که سرطان باعث ایجاد توده‌ای قابل لمس شده باشد. در چنین شرایطی، ماموگرافی طبیعی به این معنی نیست که می توان توده را نادیده گرفت. در این شرایط، آزمایش‌های تشخیصی دیگری مانند سونوگرافی پستان با بیوپسی سوزنی، ممکن است برای کشف علت توده ضروری باشد.

 

سینه های متراکم:

شاید در مورد زنانی که سینه های متراکمی دارند شنیده باشید. سینه های متراکم جایی هستند که مقدار زیادی بافت غده ای وجود دارد که می تواند تشخیص ناهنجاری های سینه را بپوشاند و مبهم کند.

اگر پزشک شما معتقد است که سینه‌های متراکم دارید و علائم قابل توجهی از پستان دارید، یا سابقه خانوادگی یا سابقه شخصی سرطان پستان دارید، ممکن است انجام سونوگرافی پستان و همچنین ماموگرافی را توصیه کند.

 

مزایای ماموگرافی تشخیصی چیست؟

مزایای ماموگرافی بسیار بیشتر از خطر است. مطالعات علمی متعدد شواهد زیادی ارائه کرده اند که تشخیص و درمان زودهنگام سرطان سینه می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

تشخیص زودهنگام احتمال درمان موفقیت آمیز سرطان را افزایش می دهد و اغلب گزینه های درمانی بیشتری را امکان پذیر می کند.

 

چه کسی ماموگرافی تشخیصی را انجام می دهد؟

اشعه ایکس توسط رادیوگرافی (تکنولوژیست تصویربرداری پزشکی) که آموزش های تخصصی در زمینه ماموگرافی دیده است، گرفته می شود. سپس ماموگرافی ها توسط رادیولوژیست (پزشک متخصص با آموزش تصویربرداری پستان) خوانده و تفسیر می شود که گزارش معاینه را به پزشک ارجاع دهنده شما ارائه می دهد.

 

ماموگرافی تشخیصی کجا انجام می شود؟

ماموگرافی تشخیصی در بخش‌های رادیولوژی بیمارستان، کلینیک‌های پستان یا مطب‌های رادیولوژی خصوصی انجام می‌شود.

تفاوت بین ماموگرافی تشخیصی و ماموگرافی غربالگری چیست؟

این یک سوال بسیار رایج است که برای من پیش می آید. تفاوت بین این دو به دلیل سفارش ماموگرافی مربوط می شود.

ماموگرافی غربالگری از سن 40 سالگی و پس از آن توصیه می شود. ماموگرافی های غربالگری به طور معمول برای مشاهده هرگونه تغییر پستان در زنان بدون علائم سرطان سینه انجام می شود تا قبل از اینکه بتوان تومور را با لمس کردن، پیدا کرد. در مورد ماموگرافی غربالگری، خانم ممکن است توسط پزشک خود معاینه فیزیکی شده باشد، در معاینه فیزیکی چیزی پیدا نشده است و زن هیچ شکایتی از هیچ قسمتی از سینه خود ندارد. این ماموگرافی فقط یک غربالگری معمولی است. این روش سریع تر و تقریبا بدون درد می باشد.

ماموگرافی تشخیصی کمی متفاوت است. معمولاً چیزی در معاینه فیزیکی وجود دارد که پزشک یا بیمار آن را احساس کرده است . این ممکن است شامل توده، درد، ضخیم شدن یا ترشح نوک سینه، یا تغییر در اندازه یا شکل سینه باشد. یک ماموگرافی تشخیصی تجویز خواهد شد و یک تصویربردار پستان در محل مطالعه را در همان روز بررسی خواهد کرد.

این یک تفکر است که ماموگرافی های تشخیصی بهتر از ماموگرافی های غربالگری هستند. برای هر دو تست از یک دستگاه استفاده می شود. ماموگرافی تشخیصی معمولاً چند دقیقه بیشتر از ماموگرافی غربالگری طول می کشد زیرا تصاویر بیشتری گرفته می شود.

یک نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کنید - اگر ماموگرافی سالانه خود را با سیستم مراقبت های بهداشتی متفاوتی نسبت به سال های قبل تکمیل می کنید، باید همیشه مطمئن شوید که تصاویر از مراکز قبلی به مرکز جدید ارسال می شود. مقایسه مطالعات سال به سال برای مشاهده هرگونه تغییر در پستان بسیار مهم است. شما می توانید سوابق پزشکی را به یکی از دو روش دریافت کنید. یکی این است که به صورت فیزیکی به مرکزی که در آن ماموگرافی کامل شده است بروید و آنها یک دیسک با تصاویر قبلی خود را به شما می دهند تا در قرار ملاقات خود ببرید. راه دیگر این است که با مرکز تماس بگیرید و در صورتی که نمی توانید شخصاً به مرکز مراجعه کنید. مرکز تصویربرداری می‌تواند فیلم‌ها را به محلی که می‌خواهید ماموگرافی انجام دهید ارسال کند.

 

ماموگرافی برای بررسی بافت برای هر گونه ناهنجاری

این بیمار همچنین فردی است که برنامه معمولی غربالگری سرطان سینه را انجام می دهد: فردی که سابقه خانوادگی سرطان سینه ندارد، باید سالی یک بار غربالگری را در سن 40 سالگی شروع کند. سرطان سینه داشتید - توصیه می شود 10 سال قبل از تشخیص بستگانتان غربالگری را شروع کنید.

علاوه بر این، بیماران بالای 30 سال که خطر ژنتیکی دارند باید سالانه غربالگری شوند. ماموگرافی غربالگری معمولی 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

فراتر از این روش استاندارد، نماهای اضافی برای ماموگرافی غربالگری ممکن است درخواست شود، به خصوص اگر بیمار ایمپلنت سینه داشته باشد، درد داشته باشد یا مشکلات دیگری در موقعیت قرارگیری داشته باشد.

 

چرا اندازه یا شکل سینه تغییر کرده است؟

برای بیمارانی که قبلاً تحت معاینه تشخیصی قرار گرفته اند یا سرطان سینه را پشت سر گذاشته اند، این روش به عنوان یک پیگیری برای ارزیابی منظم بافت پستان درخواست می شود.

به عنوان یک روش تصویربرداری، ماموگرافی های تشخیصی سطح بیشتری از جزئیات را از طریق تصاویر یا نماهای اضافی، از جمله فشرده سازی نقطه ای یا فشرده سازی نقطه ای با بزرگنمایی، ارائه می دهند و می توانند اطلاعات بیشتری در مورد ناهنجاری های شناسایی شده در طول غربالگری ارائه دهند. به نوبه خود، این جنبه‌ها می‌توانند به تشخیص دقیق‌تر کمک کنند یا به توصیه روش‌های تشخیصی اضافی، مانند بیوپسی یا سونوگرافی کمک کنند.

با توجه به این عوامل، ماموگرافی های تشخیصی بیشتر از یک غربالگری طول می کشد، اما معمولا بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد. رادیولوژیست تشخیصی تصاویر را در حین انجام عمل در حالی که بیمار هنوز در مطب است بررسی می کند و در صورتی که این روش ناهنجاری های خاصی یا سایر زمینه های نگران کننده را شناسایی کند ممکن است تصاویر بیشتری را با بزرگنمایی درخواست کند.

با سطح جزئیات ارائه شده، یک ماموگرافی تشخیصی می تواند بیشتر نشان دهد که آیا ناهنجاری شناسایی شده در طول غربالگری واقعاً بافت طبیعی است یا خیر. اگر ناحیه ای غیر طبیعی به نظر می رسد اما سرطانی نیست، رادیولوژیست ممکن است نظارت منظم آن ناحیه را توصیه کند. ممکن است بیمار نیاز به برنامه ریزی تصویربرداری پیگیری هر چهار تا شش ماه یکبار داشته باشد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT