• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی|بیوپسی چیست|آیا بیوپسی خطرناک است|هزینه بیوپسی|بیوپسی پوست


بیوپسی؛بیوپسی جراحی شامل برداشتن قسمتی یا تمام یک ناهنجاری در پستان است که از قبل با معاینات تصویربرداری مشخص شده است (ماموگرافی اغلب با سونوگرافی همراه است).

بیوپسی یک عمل جزئی است که برای برداشتن بافت از ناحیه خاصی از بدن انجام می شود.

تست‌های تصویربرداری مانند ماموگرافی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، اغلب همراه با سایر معاینات فیزیکی پستان، می‌توانند به پزشک اطلاع دهند که ممکن است فرد مبتلا به سرطان سینه باشد. با این حال، تنها راه برای اطمینان از این موضوع، گرفتن نمونه بافت از ناحیه احتمالی آسیب دیده و بررسی آن در زیر میکروسکوپ است.

بیوپسی یک عمل جزئی است که برای برداشتن بافت از ناحیه خاصی از بدن انجام می شود. اگر پزشک شما چیزی مشکوک در مورد پستان شما احساس کند یا در یک مطالعه تصویربرداری چیزی مشکوک پیدا کند، بیوپسی را تجویز می کند. یک پاتولوژیست (پزشکی که در تشخیص بیماری تخصص دارد) به نمونه بافت نگاه می کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. اگر آسیب شناس وجود سرطان را تشخیص دهد، به تجزیه و تحلیل ویژگی های آن می پردازد. بر اساس بیوپسی، پاتولوژیست گزارشی با تمام یافته های خود تهیه می کند.

بیوپسی معمولا یک روش ساده است. در ایالات متحده، تنها حدود 20 درصد از زنانی که بیوپسی انجام می دهند به سرطان مبتلا می شوند. برعکس، در سوئد، جایی که محاسبه هزینه بسیار سخت‌تر است و نمونه‌برداری فقط بر روی مشکوک‌ترین ضایعات انجام می‌شود که ۸۰ درصد آن‌ها سرطانی (بدخیم) هستند.

 V/بیوپسی

اگر سوالی در مورد بیوپسی و یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان بیوپسی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و  الوند در تماس باشید.

به ندرت انجام می شود و فقط در مواردی ضروری است که بیوپسی از راه پوست امکان تشخیص سرطان را فراهم نکند (یا به این دلیل که تشخیص آن غیرممکن بود، یا به دلیل وجود اختلاف بین تصویر مشکوک و بیوپسی که تایید نمی کند. مشکوک به سرطان).

 

این نوع نمونه توسط جراح تحت بیهوشی عمومی گرفته می شود.

 

قبل از بیوپسی جراحی

یک مشاوره قبل از بیهوشی 8 تا 10 روز قبل از بیوپسی جراحی برنامه ریزی می شود. متخصص بیهوشی از شما در مورد سابقه پزشکی و جراحی شما می پرسد. این مشاوره همچنین شامل آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام و احتمالا عکسبرداری با اشعه ایکس از ریه است.

گاهی اوقات آنومالی که در ماموگرافی یا سونوگرافی قابل مشاهده است، در طول معاینه بالینی قابل لمس نیست. در این صورت، بیوپسی جراحی قبل از شناسایی پستان انجام می شود.

 

روش بیوپسی جراحی

بیوپسی جراحی معمولاً به مدت 3 یا 4 روز در بیمارستان نیاز دارد. گاهی اوقات یک عمل جراحی به اصطلاح سرپایی به شما پیشنهاد می شود، یعنی همان روز به خانه می روید. همه چیز به سازمان ساختار مراقبتی که در آن می روید بستگی دارد.

هنگامی که جراح بیوپسی را انجام داد، در صورت امکان، ناهنجاری را بلافاصله زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست بررسی می کند. در طی این معاینه میکروسکوپی که تنها چند دقیقه طول می کشد، شما همچنان تحت بیهوشی عمومی هستید. این را معاینه غیرمجاز می نامند. نتایج این معاینه که در حین عمل دریافت شده است، این امکان را فراهم می کند که بگوییم سرطان است یا خیر. بسته به نتایج، جراح نوع جراحی را تنظیم می کند.

قبل از هر بیوپسی جراحی، جراح به طور سیستماتیک شما را از امکان تطبیق جراحی با توجه به نتایج معاینه غیرمجاز مطلع می کند. جراح تنها پس از کسب موافقت شما عمل را انجام می دهد.

معاینه غیرمجاز جایگزین معاینه آناتوموپاتولوژیک نمونه جراحی نهایی که به طور سیستماتیک پس از عمل انجام می شود، نمی شود. گاهی اوقات، نتایج نهایی معاینه آناتوموپاتولوژیک انجام عمل جدیدی را ضروری می کند.

 

d/بیوپسی

پس از بیوپسی جراحی

اگر در طول نمونه قبلی درد داشتید یا اگر با وجود بیهوشی احساس درد کردید، باید در مورد آن صحبت کنید. تیم پزشکی با افزایش دوز فرآورده های بیهوشی یا با وسایل ساده دیگر درد را تسکین می دهد.

عوارض بیوپسی جراحی مانند لامپکتومی است: هماتوم، آبسه و غیره.

 

سوراخ کردن یا بیوپسی چیست؟

سوراخ کردن یک مجموعه سوزنی ظریف از مایع است (به منظور تخلیه آن اغلب).

سیتوپانکچر برداشتن چند سلول موجود در یک گره با سوزن ظریف برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپی و سپس تشخیص سیتولوژیک است.

بیوپسی برداشتن یک قطعه کوچک است که امکان آنالیز میکروسکوپی ناهنجاری و سپس تشخیص بافت‌شناسی را فراهم می‌کند.

هر اندام یا ضایعه ای که با روش تصویربرداری قابل مشاهده است، به طور بالقوه برای نمونه بیوپسی تحت هدایت همین روش قابل دسترسی است. این معاینات سپس تحت کنترل رادیولوژیک، اولتراسوند یا سی تی انجام می شود تا سوزن را دقیقاً به سمت ناهنجاری هدایت کند.

آنها توسط رادیولوژیست انجام می شود.

 

بیوپسی/پنکسیون چگونه انجام می شود؟

سطحی یا عمیق، هر بیوپسی نیاز به مطالعه امکان سنجی دارد تا از قبل دسترسی به هدف، خطراتی که باید اجتناب شود، رویکرد (مسیر انتخاب شده برای مسیر سوزن) بررسی شود.

هدف هرچه که باشد، بیوپسی هدایت شونده تحت بی حسی موضعی و بدون درد انجام می شود.

برای ضایعات سطحی، این یک روش سرپایی است، یعنی بدون بستری: بیمار می تواند چند دقیقه پس از مداخله مرخص شود.

برای محدود کردن هماتوم، می توان از یک پانسمان فشاری استفاده کرد. توصیه می شود برای استراحت به خانه بروید، بسته به اندام های مورد نظر، برای چند ساعت (12 تا 48 ساعت) ورزش نکنید یا بارهای سنگین حمل نکنید.

برای ضایعات عمیق یا دسترسی دشوار، بستری شدن در بیمارستان به منظور بستری و تحت نظارت پزشکی ضروری است. اغلب، نمونه در اتاق عمل و تحت آرامبخشی سبک، توسط رادیولوژیست تیم ما گرفته می شود. این یک بستری به اصطلاح "سرپایی" چند ساعته است: به ندرت از 24 ساعت بیشتر می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

جهت ها

بیوپسی زمانی نشان داده می شود که یک مطالعه آناتوموپاتولوژیک (ساختار کلی قطعه دیده شده در زیر میکروسکوپ) و گاهی اوقات بیوشیمیایی (جستجوی مواد مختلف)، ایمونولوژیک (نمایش آنتی ژن)، ژنتیکی یا باکتریولوژیکی انجام شود. بنابراین امکان تشخیص یک ناهنجاری موضعی، به عنوان مثال یک تومور، یا علائم عمومی، مانند یک بیماری سیستمیک را فراهم می کند. گاهی اوقات سعی می کنیم مطمئن شویم که یک ضایعه شناخته شده (زخم معده یا موارد دیگر) حاوی سلول های سرطانی نیست. چندین بیوپسی متوالی را می توان انجام داد تا بررسی شود که تکامل بیماری تحت درمان مطلوب است. بیوپسی بخشی از یک رویکرد تشخیصی دقیق است. اغلب پس از معایناتی که انجام آنها آسان تر است (آزمایش خون، اشعه ایکس) رخ می دهد. علاقه آن چندگانه است: در جایی موفق می شود که سایر تکنیک ها بی اثر باشند. به جای احتمال، اطمینان تشخیصی را فراهم می کند. این نشان می دهد که در میان چندین گونه شناخته شده از یک بیماری، کدام یک مورد سوال است. گسترش ضایعات، درجه نفوذ آنها به بافت ها را مشخص می کند. این نقاط مختلف پیامدهای پیش آگهی و درمانی مهمی دارند: به عنوان مثال، اگر بدانیم سرطان به گونه ای خاص تعلق دارد یا از محدودیت های بافتی خاصی عبور کرده است، به صورت ریشه ای تر درمان می شود.

 

A/بیوپسی

فنی

بیوپسی از راه پوست یا پانکچر-بیوپسی با یک سوزن مناسب یا یک تروکار (وسیله پانچ شکل که روی دسته نصب می شود و در یک کانولا قرار دارد) انجام می شود و در صورت لزوم پزشک توسط سونوگرافی یا اسکنر هدایت می شود. در برخی از انواع، مانند پوشش داخلی رحم، آسپیراسیون با سرنگ انجام می شود. در موارد دیگر (دریل کردن)، یک "هویج" از اندام خارج می شود، به عنوان مثال برای بیوپسی سینه بنابراین با بیوپسی از راه پوست، می توان قطعاتی از سینه، کبد، کلیه، پلور و ریه، غشای سینوویال (در زانو)، استخوان (در تاج ایلیاک، حد بالایی لگن)، عصب و عضله، و همچنین ملتحمه یا پلک و غیره علاوه بر این، اندام های خاصی از طریق یک اندام توخالی قابل دسترسی هستند: به این ترتیب بیوپسی پروستات از طریق دیواره رکتوم، مخاط رحم با عبور یک کانول از طریق رحم دهانه رحم انجام می شود.

بیوپسی توسط آندوسکوپی از یک آندوسکوپ، یک دستگاه مشاهده مجهز به یک سیستم نوری بزرگ‌نمایی استفاده می‌کند. برای درمان ضایعه می‌توانید فورسپس بیوپسی یا ابزارهای جراحی کوچک را داخل آن قرار دهید. با عبور از مجاری طبیعی، تقریباً به کل دستگاه گوارش (فیبروسکوپی گاسترودئودنال، کولونوسکوپی)، به رحم (هیستروسکوپی)، به برونش ها و ریه ها (فیبروسکوپی برونش)، به مثانه (سیستوسکوپی) دسترسی پیدا می کند. علاوه بر این، با وارد کردن آندوسکوپ از طریق یک برش پوستی کوچک، می توان نمونه برداری از اندام های شکمی (صفاق، تخمدان ها، غدد لنفاوی) را در حین لاپاراسکوپی و یا از پلورا در طی پلوروسکوپی انجام داد.

بیوپسی جراحی نیاز به یک عمل جراحی واقعی دارد. زمانی که ضایعه خیلی عمیق باشد (روش های دیگر بی اثر هستند) یا همزمان با یک روش درمانی انجام می شود. در صورتی که معاینه زیر میکروسکوپ فوراً انجام شود، بیوپسی غیرمجاز است و جراح منتظر نتیجه است تا اهمیت عمل را مشخص کند. بیوپسی اکسیزیونی کل ضایعه (تومور، پولیپ) را برای اهداف درمانی و برای انجام معاینه میکروسکوپی کامل‌تر برمی‌دارد. در جراحی مغز و اعصاب، بیوپسی مغز گاهی از طریق فلپ جمجمه یا سوراخ سوراخ برای روشن شدن ماهیت ضایعه کانونی و گاهی اوقات سندرم زوال عقل غیرقابل توضیح انجام می شود. در مامایی بیوپسی پرزهای کوریونی جفت برای تشخیص ناهنجاری های جنینی از طریق دهانه رحم یا دیواره شکم مادر انجام می شود.

 مقالات پیشنهادی :

مرکز تخصصی ماموگرافی

بخش تخصصی بیوپسی

سونوگرافی سینه یا پستان

روش و عوارض جانبی

دوره معاینه بسته به محل بیوپسی و تکنیک مورد استفاده بسیار متغیر است. بیهوشی می تواند موضعی (نمونه برداری از پوست پستان، پوست) یا عمومی (بیوپسی جراحی از اندام عمیق) باشد.

 

تأخیر در به دست آوردن نتایج می تواند از چند دقیقه (معاینه غیرمجاز) تا حدود ده روز متغیر باشد. مانند هر معاینه پزشکی، اندیکاسیون بیوپسی باید به دقت سنجیده شود، به طوری که مزایای آن بیشتر از معایب باشد، که استثنایی هستند: بیوپسی، به خصوص از طریق پوست، می تواند به یک عضو آسیب برساند، باعث خونریزی در اثر ضربه به رگ خونی شود، میکروب وارد کند. به بدن با این حال، خطرات به طور قابل توجهی با تجربه اپراتور، راهنمایی رادیوگرافی ابزارها، رعایت آسپسیس دقیق کاهش می یابد. قبل از انجام بیوپسی، بیمار باید از هدف عمل و همچنین خطرات آن مطلع شود. اثری از این اطلاعات باید در پرونده پزشکی ظاهر شود.

نمونه بافت را می توان تقریباً از هر نقطه ای از بدن یا در بدن شما، از جمله پوست، اندام ها و سایر ساختارها، گرفت.

اصطلاح "بیوپسی" اغلب برای اشاره به عمل نمونه برداری و خود نمونه بافت استفاده می شود.

زمانی که ممکن است نیاز به بیوپسی باشد

بیوپسی می تواند برای بررسی ناهنجاری ها استفاده شود که می تواند به شرح زیر باشد:

عملکردی – مانند مشکلات کلیوی یا کبدی و انجام دادن بیوپسی کلیه و تشخیص بیماری های کلیوی

ساختاری – مثل تورم در یک اندام خاص از بدن

هنگامی که نمونه بافت زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود، سلول‌های غیرطبیعی ممکن است شناسایی شوند که می‌تواند به تشخیص یک بیماری خاص کمک کند.

اگر بیماری قبلاً تشخیص داده شده باشد، می‌توان از بیوپسی برای ارزیابی شدت (مانند درجه التهاب) و درجه آن (مانند تهاجمی بودن سرطان) استفاده کرد.

این اطلاعات می تواند هنگام تصمیم گیری در مورد مناسب ترین درمان، و ارزیابی میزان پاسخ یک فرد به نوع خاصی از درمان بسیار مفید باشد. همچنین می تواند در کمک به تعیین پیش آگهی (چشم انداز) کلی فرد مفید باشد.

X/بیوپسی

نمونه هایی از شرایطی که بیوپسی ممکن است مفید باشد عبارتند از:

سرطان

التهاب، مانند در کبد (هپاتیت) یا کلیه (نفریت)

عفونت، مانند غدد لنفاوی - به عنوان مثال، سل

شرایط پوستی مختلف

معمولاً نمی توان تنها با معاینه بالینی سرطانی (بدخیم) یا غیرسرطانی (خوش خیم) توده روی پوست یا داخل بدن را تشخیص داد، به همین دلیل است که اغلب نیاز به بیوپسی است.

 مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

انواع بیوپسی

انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد که می تواند به شناسایی طیف وسیعی از شرایط سلامت کمک کند. انواع بیوپسی عبارتند از:

بیوپسی پانچ - یک ابزار ویژه سوراخ کوچکی را در پوست ایجاد می کند تا نمونه ای از پوست را به دست آورد تا وضعیت پوست را بررسی کند.

بیوپسی سوزنی - یک سوزن توخالی ویژه که توسط اشعه ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن یا اسکن MRI هدایت می شود، برای به دست آوردن بافت از یک عضو یا بافت زیر پوست استفاده می شود.

بیوپسی آندوسکوپی - آندوسکوپ برای برداشتن بافت، مانند معده در حین گاستروسکوپی استفاده می شود.

بیوپسی برش - جراحی برای برداشتن بخش بزرگتری از بافت استفاده می شود

بیوپسی بعد از عمل - در صورت رضایت، می توان بیوپسی حین عمل جراحی را انجام داد. در شرایط خاص، نمونه ممکن است بلافاصله آزمایش شود تا به هدایت جراحی یا درمان بیشتر کمک کند

نحوه انجام بیوپسی به این بستگی دارد که نمونه بافت از کجا گرفته می شود. قبل از عمل، اسکن CT یا MRI اغلب به عنوان راهنما برای کمک به این تصمیم استفاده می شود.

پس از برداشتن نمونه بافت، برای کمک به شناسایی ماهیت مشکل، زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. این گاهی به این معنی می باشد که می توان تشخیص قطعی داد.

نوع لکه‌ها و آزمایش‌هایی که هنگام بررسی بافت زیر میکروسکوپ استفاده می‌شوند به وضعیت پزشکی مورد بررسی بستگی دارد.

 

بهبود

اکثر بیوپسی ها فقط به بی حسی موضعی نیاز دارند، به این معنی که نیازی نیست یک شبه در بیمارستان بمانید. با این حال، گاهی اوقات زمانی که بیوپسی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، یک شب اقامت لازم است.

بیشتر انواع بیوپسی پس از شروع اثر بیهوشی بدون درد هستند، اگرچه این بستگی به محل نمونه برداری دارد. ممکن است یک درد مبهم را تجربه کنید که با توصیه پزشک یا جراح می توان آن را با مسکن درمان کرد.

برخی از انواع بیوپسی ممکن است شامل ماندن در بیمارستان برای چند ساعت باشد. ممکن است لازم باشد قبل از ترک بخیه یا پانسمان زده شود.

 w/بیوپسی

گرفتن نتایج شما

اینکه چقدر سریع نتایج بیوپسی را دریافت می کنید به فوریت پرونده شما و سیاست بیمارستان محلی شما بستگی دارد.

نتیجه ها  اغلب در طی چند روز در دسترس خواهند بود. با این حال، پیش بینی این امر دشوار است، زیرا ممکن است پس از اولین معاینه نمونه، آزمایش های بیشتری مورد نیاز باشد. گاهی اوقات لازم است اسلایدهای میکروسکوپ را برای دریافت نظر متخصص دیگر ارسال کنید.

اگر بیوپسی در حین جراحی انجام شود، در برخی موارد ممکن است از روش پردازش متفاوتی استفاده شود که به عنوان "بخش منجمد" شناخته می شود. این جراح را قادر می‌سازد تا یک نتیجه اولیه را دریافت کند، که می‌تواند برای کمک به راهنمایی درمان در حین انجام آن استفاده شود.

پزشک عمومی، مشاور بیمارستان یا پرستار مطب نتایج شما را به شما می‌دهند و معنی آنها را توضیح می‌دهند. بیوپسی گاهی اوقات بی نتیجه است، به این معنی که نتیجه قطعی ایجاد نکرده است. در این مورد، ممکن است نیاز به تکرار بیوپسی باشد، یا ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به آزمایش‌های دیگری باشد.

 

محدودیت های بیوپسی چیست؟

به ندرت، روش‌های بیوپسی سینه کمتر تهاجمی ممکن است قادر به تشخیص برخی ضایعات یا تعیین میزان بیماری موجود نباشد. اگر تشخیص پس از یک روش موفق فنی نامشخص باقی بماند، معمولاً بیوپسی جراحی ضروری است.

. برخی از ضایعات، مانند کلسیفیکاسیون های خوشه ای در ماموگرافی، به وضوح در ماموگرافی با سونوگرافی نشان داده نمی شوند. بنابراین، بیوپسی استریوتاکتیک معمولاً در تصویربرداری پستان برای کلسیفیکاسیون بیوپسی استفاده می شود.رادیولوژیست شما از راهنمای تصویری که برای بیوپسی ناحیه مورد نظر مناسب است استفاده می کند.

 

روش چگونه انجام می شود؟

روش‌های کم تهاجمی با هدایت تصویربرداری، مانند بیوپسی سوزنی، اغلب توسط رادیولوژیست آموزش دیده، رادیولوژیست مداخله‌ای یا نورو رادیولوژیست انجام می‌شود.

پزشکان بیوپسی سوزنی را معمولا به شکل سرپایی انجام می دهند.

یک پرستار یا تکنسین ممکن است یک خط داخل وریدی (IV) را در رگ دست یا بازوی شما وارد کند. این به آنها اجازه می دهد تا داروهای آرام بخش یا آرام بخش را به صورت داخل وریدی در طول عمل ارائه دهند. همچنین ممکن است قبل از بیوپسی یک آرامبخش خفیف دریافت کنید.

پزشک از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن مسیر سوزن استفاده می کند.

برخی از نمونه‌برداری‌ها، مانند بیوپسی پستان یا بیوپسی از تیروئید ، ممکن است بدون آرام‌بخشی انجام شوند. پرستار یا تکنسین در زمان انجام عمل در مورد آرام بخش به شما توصیه می کند.

هنگامی که بیوپسی روی کودک انجام می شود، به احتمال زیاد نیاز به بیهوشی عمومی برای راحت نگه داشتن او در طول عمل است.

اگر پزشک از راهنمای فلوروسکوپی استفاده می کند، شما برای انجام این عمل دراز می کشید یا می ایستید.

اگر پزشک از راهنمایی های سی تی یا ام آر آی استفاده می کند، در طول عمل دراز می کشید. آنها از یک سی تی اسکن یا ام آر آی محدود برای تایید محل ندول و ایمن ترین رویکرد برای ناحیه مورد نظر استفاده می کنند. هنگامی که محل ندول را تایید کردند، محل ورود را روی پوست علامت گذاری می کنند. پزشک پوست اطراف محل تزریق را تمیز و ضد عفونی می کند و آن را با یک پارچه تمیز و استریل می پوشاند.

پزشک در محلی که سوزن بیوپسی در آن وارد می شود، یک سوراخ بسیار کوچک در پوست ایجاد می کند.

با استفاده از راهنمایی تصویربرداری، پزشک سوزن را از طریق پوست وارد می‌کند، آن را به محل ندول پیش می‌برد و نمونه‌هایی از بافت را برمی‌دارد. آنها ممکن است نیاز به جمع آوری چندین نمونه برای تجزیه و تحلیل کامل داشته باشند.

پس از نمونه برداری، پزشک سوزن را برمی دارد.

پس از تکمیل بیوپسی، پزشک فشار وارد می کند تا هرگونه خونریزی را متوقف کند و دهانه پوست را با یک پانسمان بپوشاند. نیازی به بخیه نیست.

ممکن است چندین ساعت شما را به یک منطقه رصدی ببرند. پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا سایر آزمایشات تصویربرداری برای نظارت بر عوارض استفاده کند.

روش های بیوپسی معمولاً برای کودکان به همین روش انجام می شود.

برای بیوپسی سینه استریوتاکتیک، ممکن است به صورت دراز بکشید یا روی یک میز معاینه متحرک بنشینید و سینه یا سینه های آسیب دیده در دهانه های میز قرار می گیرند.

در بیوپسی سوزنی هسته، مکانیسم خودکار فعال می‌شود، سوزن را به جلو حرکت می‌دهد و فرورفتگی سوزن یا ظرف کم عمق را با هست ‌های بافت سینه پر می‌کند. غلاف بیرونی سریعا به  جلو حرکت می کند تا بافت را برش بدهد و آن را نگه دارد.

در برخی از بیوپسی‌های پستان، بافت با دستگاه خلاء (VAD) برداشته می‌شود. فشار خلاء برای کشیدن بافت از پستان از طریق سوزن به داخل محفظه نمونه‌برداری استفاده می‌شود. بدون بیرون کشیدن و قرار دادن مجدد سوزن، موقعیت های خود را می چرخاند و نمونه های اضافی را جمع آوری می کند. به طور معمول، چندین نمونه از بافت از اطراف ضایعه جمع آوری می شود. پس از این نمونه برداری، سوزن برداشته می شود.

اگر بیوپسی جراحی انجام شود، ممکن است یک سیم به عنوان راهنمای جراح در ناحیه مشکوک قرار داده شود.

ممکن است یک نشانگر کوچک در محل قرار داده شود تا در صورت لزوم بتوان آن را در آینده قرار داد.

پس از تکمیل بیوپسی، فشاری برای جلوگیری از خونریزی اعمال می شود و پوست با یک پانسمان یا بانداژ پوشانده می شود.

بسته به نوع بیوپسی انجام شده، ممکن است بتوانید بلافاصله پس از عمل به خانه بازگردید.

این روش معمولا در عرض یک ساعت تکمیل می شود. بسته به نوع بیوپسی انجام شده، ممکن است لازم باشد چند ساعت پس از بیوپسی در یک منطقه برای مشاهده بمانید.

 

مقالات پیشنهادی :

در هنگام و بعد از عمل چه چیزی را تجربه میکند؟

در بیوپسی سوزنی، یک نیشگون تیز کوچک در محل بیوپسی احساس خواهید کرد. در بیوپسی باز یا بسته که نیاز به جراحی دارد، برای کمک به درد به شما بیهوشی داده می شود.

هنگامی که برای بی حس کردن پوست، بی حسی موضعی دریافت می کنید، سوزن خفیفی را از سوزن احساس خواهید کرد. در زمانی که سوزن بیوپسی وارد بدن  می شود شاید کمی فشار را احساس نمایید. این ناحیه در مدت کوتاهی بی حس می شود.

شاید قبل ازانجام بیوپسی یک آرامبخش خفیف را نیز دریافت نمایید. در صورت نیاز، ممکن است داروهای آرام بخش یا آرام بخش را به صورت داخل وریدی در طول عمل دریافت کنید.

ممکن است برای چند روز در ناحیه بیوپسی احساس درد کنید. اگر درد قابل توجهی از بیوپسی دارید، پزشک می تواند داروهای مسکن تجویز کند.

 y/بیوپسی

از چه کسی  نتایج را دریافت کنم؟

پس از جمع آوری بافت، برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. آسیب شناس بافت بیوپسی برداشته شده را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد. گزارش کامل پاتولوژیست تا چند روز دیگر برای پزشک شما ارسال خواهد شد.

شما باید از پزشک انجام دهنده این روش بپرسید که چگونه نتایج خود را دریافت خواهید کرد.

اگر تحت بیوپسی سینه قرار گرفتید، احتمالا رادیولوژیست نتایج شما را با شما در میان خواهد گذاشت.

این ویزیت ممکن است شامل معاینه فیزیکی، معاینه(های) تصویربرداری و آزمایش خون باشد.

 

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

بیوپسی سوزنی روش قابل اعتمادی است جهت به دست آوردن نمونه های بافتی که می تواند به تشخیص خوش خیم یا بدخیم کمک نماید.

به طور کلی، این روش دردناک نیست. نتیجه ها  به اندازه هنگامی که یک نمونه بافت توسط جراحی برداشته می شود به همان اندازه دقیق است.

 

عوارض نتیجه بیوپسی مانند:

خون ریزی

عفونت

آسیب تصادفی به ساختارهای مجاور مانند روده در طول بیوپسی شکم یا پارانشیم ریه در طول بیوپسی کلیه

به ندرت، روش‌های بیوپسی پستان کمتر تهاجمی ممکن است قادر به تشخیص برخی ضایعات یا تعیین میزان بیماری موجود نباشد. اگر تشخیص پس از یک روش موفق فنی نامشخص باقی بماند، معمولاً بیوپسی جراحی ضروری است.

تکنیک های بیوپسی

تکنیک های مختلفی برای انجام بیوپسی وجود دارد، و جراح شما ممکن است سعی کند از کم تهاجمی ترین روش استفاده کند: روشی که شامل کوچکترین برش و کمترین میزان اسکار است. با این حال، انتخاب روش در نهایت به هر موقعیت بستگی دارد. بیوپسی را می توان با عبور دادن یک سوزن از طریق پوست به داخل پستان برای برداشتن نمونه بافت انجام داد. یا ممکن است یک روش جراحی جزئی باشد که شامل بریدن پوست برای برداشتن تمام یا بخشی از بافت مشکوک است.

 

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) کم تهاجمی ترین روش بیوپسی است و معمولاً اسکار باقی نمی گذارد. برای این روش باید دراز بکشید. ابتدا یک تزریق بی حسی موضعی برای بی حس کردن سینه انجام می شود. جراح یا رادیولوژیست از یک سوزن ظریف و توخالی برای برداشتن نمونه ای از سلول ها از ناحیه احتمالی آسیب دیده استفاده می کند. در بیشتر موارد، پزشک می تواند توده را احساس کند و در نتیجه سوزن را به محل مناسب هدایت کند.

در مواردی که توده قابل لمس نیست، جراح یا رادیولوژیست ممکن است نیاز به استفاده از تکنیک های تصویربرداری برای هدایت سوزن به موقعیت مشخص شده داشته باشد. در صورت استفاده از سونوگرافی، بیوپسی با هدایت اولتراسوند یا در صورت استفاده از ماموگرافی، بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک نامیده می شود. در مورد اول، پزشک سوزن را روی مانیتور اولتراسوند تماشا می کند تا آن را به ناحیه مربوطه برساند. در حالت دوم، ماموگرافی از زوایای مختلف برای تعیین محل توده پستان انجام می شود. سپس پزشک سوزن توخالی را وارد می کند تا نمونه سلول ها را خارج کند.

 

بیوپسی با سوزن مرکزی

بیوپسی با سوزن مرکزی از یک سوزن توخالی بزرگتر از آسپیراسیون با سوزن ظریف استفاده می کند. برای این نوع بیوپسی باید دراز بکشید. هنگامی که پستان با بی‌حسی موضعی بی‌حس شد، جراح یا رادیولوژیست از سوزن توخالی برای برداشتن چند نمونه استوانه‌ای از بافت از ناحیه احتمالی آسیب‌دیده استفاده می‌کند. در بیشتر موارد، پزشک باید 3-6 بار سوزن را وارد کند تا نمونه های کافی دریافت کند. بیوپسی با سوزن مرکزی معمولاً اسکار باقی نمی‌گذارد.

اگر جراح یا رادیولوژیست نتواند ضایعه را از طریق پوست احساس کند، ممکن است از یک تکنیک تصویربرداری مانند بیوپسی با هدایت اولتراسوند یا بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک استفاده شود. او همچنین ممکن است یک گیره فلزی کوچک را به سینه وارد کند تا محل بیوپسی را مشخص کند، در صورتی که بافت سرطانی باشد و نیاز به جراحی بیشتری باشد. این ماده در داخل سینه باقی می ماند زیرا برای بدن مضر نیست. اگر بیوپسی نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد، منگنه در آن زمان برداشته خواهد شد.

علاوه بر اینکه نتایج سریع و بدون ایجاد اسکار یا ناراحتی قابل توجهی به شما می دهد، هر دو آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی با سوزن مرکزی به شما این امکان را می دهند که گزینه های درمانی را قبل از هر جراحی با پزشک خود در میان بگذارید. در برخی موارد، بیوپسی سوزنی را می توان در مطب انجام داد، مگر اینکه پزشک برای هدایت آن به کمک تجهیزات تصویربرداری نیاز داشته باشد. با این حال، بیوپسی سوزنی خطر بیشتری برای به دست آوردن یک نتیجه "منفی کاذب" دارد، که نشان می دهد زمانی که سرطان واقعا وجود دارد، سرطان وجود ندارد. این معمولاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که بیوپسی سوزنی بافت کمتری را نسبت به نمونه‌برداری جراحی برداشته و ممکن است سلول‌های سرطانی را نگیرد. پزشک شما ممکن است بیوپسی جراحی را به عنوان ادامه بیوپسی سوزنی یا به جای آن توصیه کند. شما باید با هم تصمیم بگیرید که چه چیزی برای موقعیت خاص شما بهترین است.

 

بیوپسی پستان با کمک خلاء

بیوپسی پستان با کمک خلاء که با نام تجاری Mammotome یا بیوپسی پستان با حداقل تهاجم (MIBB) نیز شناخته می شود، یک روش جدید بیوپسی پستان است. بر خلاف بیوپسی با سوزن مرکزی که شامل وارد کردن سوزن چندین بار از طریق پوست می شود، بیوپسی با کمک خلاء از یک پروب مخصوص استفاده می کند که فقط یک بار باید وارد شود. به نوبه خود، این روش اجازه می دهد تا بافت بیشتری نسبت به بیوپسی سوزنی مرکزی برداشته شود.

برای این نوع بیوپسی، باید به صورت روی میزی دراز بکشید که دهانه های دایره ای مشخصی برای قرار دادن سینه ها دارد. ابتدا یک تزریق بی حسی موضعی برای بی حس کردن سینه انجام می شود. جراح یا رادیولوژیست از ماموگرافی (بیوپسی استریوتاکتیک) یا اولتراسوند به عنوان مرجع برای قرار دادن پروب در ناحیه بالقوه آسیب دیده پستان استفاده می کند. سپس خلاء بافت را به داخل پروب می مکد. یک برش چرخان یک نمونه بافت را برمی دارد و آن را از طریق پروب به ناحیه جمع آوری می برد. در این مرحله، جراح یا رادیولوژیست می تواند پروب را بچرخاند تا نمونه دیگری از ضایعه مشکوک بگیرد. این روش را می توان 8-10 بار تکرار کرد تا نمونه های کافی از ناحیه آسیب دیده به دست آید.

گاهی اوقات یک گیره فلزی کوچک برای مشخص کردن محل بیوپسی در صورت نیاز به بیوپسی جدید در آینده قرار داده می شود. این منگنه در سینه باقی می ماند زیرا باعث درد یا آسیب نمی شود. اگر بیوپسی نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد، منگنه در آن زمان برداشته خواهد شد.

بیوپسی به کمک خلاء رایج تر می شود، اما هنوز یک روش نسبتا جدید است. اگر قصد انجام این نوع بیوپسی را دارید، مطمئن شوید که جراح یا رادیولوژیست برای استفاده از تجهیزات آموزش دیده است.

 

 مقالات پیشنهادی :

بیوپسی از پستان

سونوگرافی پاپاورین

بیوپسی از تیروئید

سونوگرافی پستان و اگزیلاری

بیوپسی برشی

بیوپسی برشی بیشتر شبیه جراحی معمولی است. پس از بی‌حس کردن سینه با بی‌حسی موضعی و انجام تزریق آرامش‌بخش، جراح از یک چاقوی جراحی برای برش پوست و برداشتن تکه‌ای از بافت برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌کند.

مانند بیوپسی سوزنی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، می‌تواند از ماموگرافی یا سونوگرافی برای یافتن محل مناسب استفاده کند. همچنین می توانید از روشی به نام "محلی سازی سوزن هارپون" استفاده کنید. جراح یک سوزن بسیار کوچک و توخالی را از طریق پوست پستان به ناحیه غیر طبیعی وارد می کند که توسط ماموگرافی یا سونوگرافی هدایت می شود. یک سیم بسیار نازک (هارپون) از سوزن رد می شود تا به ناحیه مورد نظر برسد. سپس سوزن برداشته می شود. پزشک می تواند خود را با سیم راهنمایی کند تا نقطه دقیقی را که در آن بیوپسی انجام می شود، بیابد.

اگر بیوپسی سوزنی قطعی نباشد (نتایج نامشخص یا نامشخص است) یا اگر ناحیه مشکوک برای نمونه برداری با سوزن خیلی بزرگ باشد، ممکن است پزشک شما بیوپسی برشی را توصیه کند. مانند بیوپسی سوزنی، این احتمال وجود دارد که بیوپسی برشی نتیجه منفی کاذب بدهد. با این حال، نتایج را خیلی سریع به دست می آورید. از آنجایی که این یک روش جراحی است، بیوپسی برشی تهاجمی تر از بیوپسی سوزنی است، جای زخم بر جای می گذارد و بهبودی ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

 

بیوپسی اکسیزیونال

بیوپسی اکسیزیونال، پیچیده ترین نوع بیوپسی، جراحی است که برای برداشتن کل ناحیه بافت مشکوک از پستان استفاده می شود. علاوه بر برداشتن سرطان، جراح معمولاً یک برآمدگی کوچک از بافت طبیعی اطراف زخم را که «حاشیه» نامیده می‌شود، نیز برمی‌دارد.

مانند بیوپسی برشی، اگر جراح نتواند توده یا ناحیه مشکوک را احساس کند، می‌تواند از ماموگرافی یا سونوگرافی برای تعیین محل مناسب استفاده کند. همچنین می توانید از روش محلی سازی سوزن هارپون برای علامت گذاری ناحیه صحیح بیوپسی استفاده کنید.

بیوپسی اکسیزیونی امن ترین راه برای رسیدن به تشخیص قطعی بدون به دست آوردن نتیجه منفی کاذب است. همچنین، این واقعیت که توده به طور کامل برداشته شده است، ممکن است به شما آرامش خاطر بدهد. با این حال، بیوپسی اکسیزیونال بیشتر شبیه به جراحی معمولی است، جای زخم باقی می‌گذارد و بهبودی طولانی‌تر طول می‌کشد. همانند بیوپسی برشی، بیوپسی اکسیزیونال نیز با بی حسی موضعی انجام می شود.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT