• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درمان لنف ادم چیست؟|جدیدترین روش درمان لنف ادم|متخصص لنف ادم در تهران


درمان لنف ادم چیست؟ لنف ادم یک تورم مزمن و پیشرونده بافت با مایع غنی از پروتئین است که در نتیجه اختلال رشدی (لنف ادم اولیه) یا اکتسابی (لنف ادم ثانویه) سیستم لنفاوی است. اندام‌ها بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند و پس از آن اندام تناسلی.

بیشتر موارد ثانویه به عفونت نماتد (فیلاریازیس)، بدخیمی یا درمان مرتبط با سرطان است.

به طور معمول با تورم یک طرفه بدون درد اندام تظاهر می کند. ادم حفره دار در بیماری اولیه وجود دارد، در حالی که ادم بدون حفره یک یافته حساس اما غیر اختصاصی در بیماری پیشرفته است.

h/درمان لنف ادم چیست؟

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

تشخیص معمولاً بر اساس دلایل بالینی انجام می شود و با لنفوسینتی گرافی تأیید می شود.

درمان خط اول شامل فشرده سازی است، از لباس های ثابت گرفته تا دستگاه های ماساژ پیچیده و فشرده سازی پنوماتیک. روش های جراحی برای بیماران مقاوم به اقدامات محافظه کارانه و/یا با عوارض قابل توجه در نظر گرفته شده است.

هیچ درمانی وجود ندارد. مراقبت موفق مستلزم یک رویکرد بلند مدت و مشترک بین بیمار و ارائه دهندگان است.

 

تعریف لنف 

تورم پیشرونده قسمتی از بدن، معمولاً یک اندام، به دنبال اختلال رشدی (لنف ادم اولیه) یا اکتسابی (لنف ادم ثانویه) سیستم لنفاوی که منجر به تجمع لنف (مایع غنی از پروتئین) در فضای بینابینی می شود. اندام ها بیشتر درگیر می شوند و پس از آن اندام تناسلی.

درمان لنف ادم

لنف ادم وضعیتی است که باعث می شود یک یا چند دست یا پا به دلیل تجمع مایع لنفاوی متورم شود.

این اغلب در افرادی رخ می دهد که جراحی انجام داده اند که طی آن غدد لنفاوی آنها آسیب دیده یا برداشته شده است. به عنوان مثال، تا 40 درصد از کسانی که تحت عمل جراحی سرطان سینه قرار می گیرند، آن را تجربه خواهند کرد، زیرا این جراحی معمولاً شامل بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان است.

به این نوع لنف ادم، لنف ادم ثانویه گفته می شود.

لنف ادم اولیه، لنف ادم است که به خودی خود رخ می دهد، نه ناشی از بیماری یا آسیب دیگری. این می تواند در کودکانی که با غدد لنفاوی آسیب دیده یا از دست رفته متولد می شوند رخ دهد.

در سطح جهانی، یک علت شایع لنف ادم، عفونت توسط کرم های گرد Wuchereria bancrofti است. وبه عنوان فیلاریازیس لنفاوی شناخته شده است. به گفته منبع مورد اعتماد سازمان بهداشت جهانی، این دارو مسئول ایجاد لنف ادم در بیش از 15 میلیون نفر در سراسر جهان است. فیلاریازیس لنفاوی یکی از علل اصلی ناتوانی در جهان است.

صرف نظر از منشأ، همه افراد مبتلا به لنف ادم درد و ناراحتی را تجربه می کنند. مهم است که این وضعیت را در اسرع وقت تشخیص دهید، بنابراین می توانید بر روی رفع مشکل تمرکز کنید. اگر متوجه شدید تورم در اندام‌هایتان ادامه دارد، به پزشک مراجعه کنید، به‌خصوص اگر اخیراً تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اید که غدد لنفاوی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

لنف ادم چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای لنف ادم وجود ندارد، اما راه های زیادی برای درمان آن وجود دارد.

اگرچه جراحی برای برداشتن بافت و مایع اضافی یکی از آنهاست، اما این تنها در شدیدترین شرایط یک گزینه در نظر گرفته می شود.

اگر لنف ادم دارید، بعید است که پزشک شما در اولین قدم جراحی را توصیه کند. آنها به احتمال زیاد یک گزینه غیر تهاجمی به اسم درمان کردن به روش ضد احتقان کامل (CDT) را توصیه می نمایند. CDT همچنین به نام درمان پیچیده ضد احتقان، بر روش های متعددی برای کاهش احتباس مایع لنفاوی که تجربه می کنید تمرکز دارد.

چندین روش درمانی برای ترویج زهکشی در طول یک دوره CDT وجود دارد:

 

بسته بندی و فشرده سازی

با استفاده از بانداژ یا لباس های فشرده کننده خاص، ممکن است بتوانید به تخلیه مایع لنفاوی از اندام های خود از طریق فشار کمک کنید. اعضای آسیب دیده بدن معمولاً باید 24 ساعت شبانه روز بسته بمانند - به جز در هنگام حمام کردن.

 

تخلیه لنفاوی دستی

تخلیه لنفاوی دستی، که ماساژ هدفمند یا دستکاری بافت نرم است، می تواند به تخلیه مایع لنفاوی کمک کند. ارائه‌دهنده CDT شما احتمالاً شما را ماساژ می‌دهد و همچنین تکنیک‌هایی را به شما نشان می‌دهد که می‌توانید برای ترویج زهکشی روی خودتان انجام دهید.

 j/درمان لنف ادم چیست؟

رژیم مراقبت از پوست

از آنجایی که لنف ادم روی پوست نیز تاثیر می گذارد، افرادی که تحت درمان قرار می گیرند باید تکنیک های مراقبت از پوست خاصی را انجام دهند. در این روش هدف این می باشد که پوست را تمیز و مرطوب نگه داشته شود تا از عفونت  کردن آن جلوگیری شود.

 

تمرینات ورزشی برای لنف ادم

مهم است که تا آنجا که می توانید فعال بمانید، زیرا فعالیت بدنی یکی از موثرترین راه ها برای ترویج زهکشی است. پزشک به شما کمک می کند تا تعیین کنید کدام نوع تمرین برای شما مناسب است. بیشتر شامل تحریک عضلات بازو یا پا خواهد بود.

مدت زمان CDT و مراقبت های بعدی

درمان لنف ادم با CDT بسته به شدت و نحوه پاسخ بدن به درمان بین دو هفته تا سه ماه طول می کشد.

پس از اتمام آن دوره درمان فشرده و حرفه‌ای، باید با پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی در شب و انجام تمرینات خود، به تمرین عادت‌های خوب در خانه ادامه دهید.و شما باید این کار ها را انجام بدهید تا هنگامی که پزشک شما دستور دیگری برایتان تجویز کند.

 مقالات پیشنهادی :

درمان فیلاریازیس لنفاوی

داروی دی اتیل کاربامازین اکثرا جهت درمان فیلاریازیس لنفاوی برای بیماران تجویز می شود.

 

چشم انداز درمان لنف ادم

اگرچه هیچ درمانی برای لنف ادم وجود ندارد، اما می توان این بیماری را برای کاهش ناراحتی مدیریت کرد.

بسته به ماهیت لنف ادم شما، پزشک ممکن است با یک درمان مانند بسته بندی شروع کند و سپس به فیزیوتراپی ادامه دهد.

برخی افراد مزایای فیزیوتراپی مداوم را به تنهایی می بینند. پزشک شما ممکن است لباس های فشرده را به خصوص در حین فعالیت بدنی یا هنگام پرواز در هواپیما توصیه کند تا به کاهش تورم کمک کند.

از آنجایی که بدن هر فردی به روش های درمانی متفاوت واکنش نشان می دهد، با پزشک خود در مورد بهترین راه برای درمان ادم لنفاوی خود صحبت کنید.

اختلال عملکرد لنفاوی چیست؟

اختلال در کارکرد عملکرد لنفاوی به این معنی می باشد که سیستم لنفاوی بدن به صورت ضعیف کار می کند. سیستم لنفاوی بدن از غدد لنفاوی و عروق لنفاوی تشکیل شده و کار آن این است که مایعات را از بافت های بدن تخلیه می نماید.

این مایعات سموم، سلول های ایمنی و مواد زائد را به غدد لنفاوی شما حمل می کنند. عروق لنفاوی به برگرداندن مایع های لنفاوی فیلتر شده به جریان خون به حفظ کردن تعادل مایعات در بدن ما کمک می نماید.

سیستم لنفاوی ضعیف باعث می شود بافت ها با مایع متورم شوند. به این ادم لنفاوی می گویند. معمولاً منجر به تورم در بازوها یا پاهای شما می شود. دیگر قسمت های بدن هم  ممکن است تحت تأثیر آن قرار گیرند.

ممکن است افراد با یک مشکل لنفاوی متولد شوند . و به آن لنف ادم ارثی یا اولیه هم می گویند. همچنین می تواند ناشی از انواع شرایط پیچیده ژنتیکی باشد.

شما همچنین می توانید لنف ادم را در اثر یک عارضه یا آسیب بیماری ایجاد کنید. به این حالت از بیماری  لنف ادم ثانویه نیز گفته می شود.

اختلال عملکرد لنفاوی یک بیماری مزمن برای اکثر افراد است، اما درمان هایی برای محدود کردن پیشرفت آن در دسترس است.

 

لنف ادم ارثی (اولیه).

لنف ادم ارثی تحت عنوان لنف ادم اولیه هم شناخته می شود. این کمتر از لنف ادم ثانویه است. اگر یکی از اعضای خانواده نیز به لنف ادم ارثی مبتلا باشد، احتمال ابتلا به لنف ادم ارثی بیشتر است.

این به دلیل یک جهش ژنتیکی ایجاد می شود و پاها، بازوها، صورت و حنجره را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین باعث زردی ناخن در برخی افراد می شود.

 

لنف ادم ثانویه

درمان کردن  سرطان سینه با ماستکتومی هم  یکی از شایع ترین علت  لنف ادم ثانویه می باشد.

جراحان اغلب هنگام برداشتن بافت سرطانی پستان، بافت لنفاوی زیر بازو را برمی دارند. مایعات خارج شده از بازو باید از زیر بغل عبور کند. اگر غدد لنفاوی از این ناحیه برداشته شوند، اختلال عملکرد لنفاوی و تورم در بازو ممکن است رخ دهد.

سرطان و پرتودرمانی هم می توانند موجب لنف ادم بشوند. تومورها و بافت اسکار ناشی از تابش و جراحی می تواند منجر به آسیب و آسیب به سیستم لنفاوی شود.

لنف ادم هم می تواند بعد از درمان های سرطان های سر و گردن ایجاد بشود. می تواند منجر به تورم صورت، چشم ها، گردن و لب ها شود.

E/درمان لنف ادم چیست؟

علائم و نشانه های اختلال عملکرد لنفاوی چیست؟

علامت اصلی اختلال عملکرد لنفاوی لنف ادم است. لنف ادم باعث تورم در بازوها یا پاهای شما می شود. انگشتان دست ها یا پا ها ممکن است مایع را در خود حفظ کنند و به حالت متورم در آیند.

تورم می تواند حتی در تحرک شما تاثیر بگذارد. ممکن است حس سنگینی و یا درد مبهم در قسمت آسیب دیده وجود داشته باشد. لنف ادم همینطور موجب موارد زیر شود:

تغییرات پوستی

تغییر رنگ پوست

تاول ها

نشت مایع از پوست

عفونت

در سر و گردن، لنف ادم می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث درد گوش و گرفتگی بینی شود. همینطور می تواند مشکلاتی را نیز ایجاد نماید:

نفس کشیدن

بلع

صحبت کردن

آب دهان

افراد ابتلا به اختلال عملکرد غده های لنفاوی مادرزادی ممکن است علائم آن را در هنگام اوایل کودکی نشان دهند. همچنین می تواند با شروع بلوغ یا در بزرگسالی، حتی بیش از 35 سالگی نیز رخ دهد.

علائم لنف ادم ثانویه می تواند هر زمان پس از جراحی ظاهر شود. بیشتر علائم در عرض چند ماه تا چند سال پس از جراحی ظاهر می شوند. با این حال، می تواند به طور قابل توجهی به تاخیر بیفتد.

 

 مقالات پیشنهادی :

عوارضی که با اختلال عملکرد لنفاوی همراه است ، چیست؟

برخی از عفونت ها ممکن است همراه با لنف ادم رخ دهند، مانند سلولیت یا لنفانژیت.

سلولیت نوعی عفونت باکتریایی پوست است. این به تغییرات پوستی مربوط می شود که اغلب همراه با لنف ادم است و به باکتری ها اجازه می دهد به بافت های عمیق تر دسترسی پیدا کنند.

لنفانژیت می تواند به دلیل عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی عروق لنفاوی باشد.

علائم عفونت عبارتند از یک لکه قرمز رگه دار یا لکه دار در ناحیه آسیب دیده. سایر علائم رایج عبارتند از:

تب

خارش

لرز
D/درمان لنف ادم چیست؟

اختلال در عملکرد لنفاوی به چه روشی تشخیص داده می شود؟

اگر افرادی مشکوک به اختلال عملکرد لنفاوی باشند، ممکن است آزمایش های تصویربرداری را درخواست کنند. یکی از آزمایشات ممکن، لنفانژیوگرافی است، که نوعی اشعه ایکس است که از رنگ کنتراست استفاده می کند تا مسیر غدد لنفاوی و عروق لنفاوی شما را واضح تر نشان دهد.

پزشک ممکن است رنگ را به ناحیه ای بین انگشتان پا یا در ناحیه کشاله ران تزریق کند. تصاویر اشعه ایکس می تواند ناهنجاری های سیستم تخلیه لنفاوی شما را نشان دهد. ممکن است به جای اشعه ایکس سنتی از MRI استفاده شود.

 

مراقبت در منزل

فشرده سازی یک درمان بسیار مهم برای ادم لنفاوی می باشد. فشرده کردن اندام آسیب دیده مایعات لنفاوی را تشویق می کند تا به سمت بالاتنه شما حرکت کنند و از بازو یا پا در یک الگوی طبیعی گردش خون خارج شوند.

بستن دست یا پای خود با باند الاستیک یا پوشیدن لباس فشاری، فشار مداوم را روی ناحیه متورم نگه می دارد. این کار اندازه اندام را کاهش می دهد، استرس روی پوست را کاهش می دهد و تحرک را بهبود می بخشد.

 

لباس های فشرده سازی

لباس‌های فشرده جوراب‌ها، جوراب‌های ساق بلند یا آستین‌هایی هستند که به‌خصوص روی اندام متورم قرار می‌گیرند. پزشک شما ممکن است خرید لباس های فشرده با درجه یا سطح خاصی از فشرده سازی را پیشنهاد دهد.

درجه یا سطح به شدت تورم بستگی دارد. لباس های فشرده استاندارد در اکثر داروخانه ها و داروخانه ها موجود است.

هرچه به فشرده سازی بیشتری نیاز داشته باشید، فشار باید بیشتر باشد.

اگرچه هیچ استاندارد صنعتی وجود ندارد، اینها برخی از اندازه‌گیری‌های منبع مورداعتماد هستند:

کم (کلاس 1): کمتر از 20 میلی متر جیوه

متوسط (کلاس 2): بین 20 تا 30 میلی متر جیوه

بالا (کلاس 3): بیشتر از 30 میلی متر جیوه

فشرده سازی گرادیان اغلب توصیه می شود. می توان آن را در یک جوراب ساق بلند یا آستین تعبیه کرد یا از طریق یک لفاف که خود اعمال می شود به دست آورد. فشرده سازی گرادیان به گونه ای طراحی شده است که در دورترین نقطه بازو یا پا محکم تر باشد و به تدریج در بالای اندام شل تر شود.

اگر لباس‌های فشرده‌کننده گرادیان داخلی در دسترس نباشند، یک متخصص لنف ادم می‌تواند به شما نحوه استفاده از لایه‌های بسته‌بندی را برای رسیدن به همان اثر نشان دهد.

بسته بندی تنگ تر و باریک تر با همپوشانی زیاد از نقطه بعدی شروع می شود. شل تر، پهن تر، و همپوشانی کمتری انجام می شود، زیرا بسته بندی به سمت بالا حرکت می کند. 

 

ورزش کردن 

ماهیچه های شما در حین ورزش منقبض می شوند و این انقباضات به عروق لنفاوی شما فشار می آورد. این به حرکت مایع در عروق کمک می کند و تورم را کاهش می دهد.

 

حرکات ساده با دامنه حرکتی، مانند خم شدن زانو یا چرخش مچ دست، برای حفظ انعطاف پذیری و تحرک طراحی شده اند.

تمرینات تکراری سبک نیز می توانند از تجمع مایع در بازوها یا پاهای شما جلوگیری کنند. پیاده روی، یوگا یا ورزش های هوازی کم تاثیر مانند شنا را امتحان کنید.

بیشتر روزهای  هفته را  20 تا 30 دقیقه حتما ورزش کنید.در ابتدا قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

 

 مقالات پیشنهادی :

انواع سونوگرافی

سونوگرافی چیست؟

ماموگرافی چیست؟

روش های پزشکی و جراحی

معمولا توصیه درمان ضد احتقان جامع (CDT) برای درمان لنف ادم است. این شامل چند مؤلفه می باشد که بعضی از آنها قبلاً در بالا نام برده شده است:

لباس های فشرده سازی

مراقبت معمول از پوست

تمرینات اندام

ماساژ تخلیه لنفاوی

ماساژ درناژ لنفاوی که به عنوان تخلیه لنفاوی دستی نیز شناخته می شود، نوعی ماساژ درمانی است که توسط متخصص لنف ادم ماهر انجام می شود. دستکاری بافت ها به مایعات لنفاوی اجازه می دهد تا آزادانه تر تخلیه شوند.

اینکه هر چند وقت یکبار تخلیه لنفاوی دستی مورد نیاز است به شدت، محل تورم و میزان حرکت ناحیه قابل تحمل بستگی دارد. اغلب 5 روز در هفته به مدت 3 تا 8 هفته شروع می شود، سپس به دفعات لازم برای حفظ بهبود انجام می شود.

همچنین می توانید برای انجام این کار در خانه از یک متخصص آموزش ببینید.

اگر سلولیت یا سایر انواع عفونت های پوستی یا شکستگی پوست دارید، تحت زهکشی دستی قرار ندهید.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) لیزر درمانی سطح پایین را برای درمان ادم لنفاوی مرتبط با سرطان سینه تایید کرده است.

توصیه می شود که یک فیزیوتراپ یا سایر متخصصان بهداشتی متخصص در لنف ادم از این درمان استفاده کنند. منابع معتبر مطالعات نشان داده اند که می تواند در کاهش تورم، درد و اندازه اندام موثر باشد.

لیپوساکشن می تواند در مواردی که در مراحل پیشرفته تر لنف ادم هستند، زمانی که سایر گزینه های درمانی کمکی نکرده اند، موثر باشد. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که می تواند اندازه اندام را کاهش دهد و عملکرد، رفاه و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

با این حال، پس از این روش، همچنان لازم است از لباس های فشرده برای حفظ تورم استفاده کنید.

لنف ادم که همراه با عفونت باکتریایی اتفاق می افتد ابتدا با آنتی بیوتیک درمان می شود. آنها همینطور به افزایش عفونت کمک می نمایند.

E/درمان لنف ادم چیست؟

در یک کلام، تورم. هنگامی که سیستم لنفاوی شما به خوبی کار نمی کند، مایع اضافی در بافت شما جمع می شود، معمولاً به این دلیل که غدد لنفاوی شما آسیب دیده یا برداشته شده است. این اغلب یک عارضه جانبی درمان سرطان است و می تواند سال ها بعد خود را نشان دهد.

سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن شماست. این مایع را در بدن شما حرکت می دهد و مواد زائد، باکتری ها و ویروس ها را جمع آوری می کند. غدد لنفاوی شما مواد زائد را فیلتر کرده و از بدن خارج می کنند. هنگامی که مشکلی پیش می‌آید، مایع در بافت شما برگشت می‌کند. اغلب، غدد لنفاوی شما آسیب می بینند. گاهی اوقات عروق مسدود می شوند. اما لنف ادم همچنین می تواند بدون دلیل روشن اتفاق بیفتد.

این می تواند در هر جایی از بدن شما اتفاق بیفتد، از جمله قفسه سینه، سر و اندام تناسلی، اما معمولا فقط در یک دست یا پا است. تورم ممکن است به قدری جزئی باشد که به سختی متوجه آن شوید، یا آنقدر شدید باشد که حرکت دادن آن قسمت از بدن را به سختی انجام دهید. اندامی که احساس پری یا سنگینی می‌کند، پوستی که به نظر سفت می‌آید، جواهرات و لباس‌هایی که به‌طور ناگهانی نرم می‌شوند، می‌توانند ناشی از لنف ادم باشند. ممکن است در ناحیه آسیب دیده درد داشته باشید یا پوست سفت شده داشته باشید.

 

چه کسی احتمال دارد دچار لنف ادم شود ؟

بسیاری از افراد مبتلا به آن تحت عمل جراحی برداشتن غدد لنفاوی برای بررسی گسترش سرطان سینه قرار گرفتند یا سرطان خود را با جراحی یا پرتو درمانی درمان کردند. مسن تر بودن، اضافه وزن یا ابتلا به آرتریت روماتوئید یا پسوریاتیک شانس شما را افزایش می دهد. شما همچنین می توانید آن را از یک عفونت در هنگام سفر در برخی از کشورهای گرمسیری دریافت کنید. اختلالات نادری که در خانواده ها منتقل می شود می تواند بر رشد گره ها و عروق در سیستم لنفاوی نیز تأثیر بگذارد.

 

 مقالات پیشنهادی :

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی غربالگری

جلوگیری از لنف ادم

بعد از جراحی یا پرتودرمانی کردن که در آن غدد لنفاوی بدن را درگیر می کند ، دست یا پای آسیب دیده خود را در بالای قلب نگه دارید. به آن یخ یا حرارت نزنید. لباس های تنگ و جواهرات را کنار بگذارید. در زمان نشستن پاهای خود را بر روی هم قرار نگذارید.

اگر تورم شروع شد یا علائم دیگری داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید. درمان زودهنگام لنف ادم تفاوت ایجاد می کند.

 

تشخیص لنف ادم

پزشک سایر علل تورم مانند عفونت و لخته شدن خون را رد می کند. آنها ناحیه متورم را اندازه گیری می کنند و آن را با ناحیه متورم مشابه مقایسه می کنند. آزمایش‌هایی که انسداد را بررسی می‌کنند و نحوه عملکرد سیستم لنفاوی شما را بررسی می‌کنند، شامل MRI و لنفوسنتی‌گرافی است که به دنبال تزریق رنگ خاصی به بدن شما در حین حرکت از طریق عروق لنفاوی انجام می‌شود. درجه (1-4) یا مراحل (I-III) شدت لنف ادم را توصیف می کند.

لنف ادم قابل درمان نیست، اما می توانید تورم را کنترل کرده و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید. رسیدن به وزن سالم و حفظ آن ممکن است آن را بهتر کند، اما «قرص‌های آب» معمولاً این کار را نمی‌کنند. یک درمانگران متخصص در لنف ادم هم می توانند به شما در مدیریت کردن این بیماری راهنمایی و کمک کنند. اگر شدید باشد، پزشک ممکن است بخواهد برای برداشتن مقداری بافت جراحی انجام دهد تا تورم کمتری وجود داشته باشد. مرحله من ممکن است بدون درمان از بین برود.

 

بانداژ

آنها را نزدیک انگشتان دست و پاها محکم بپیچید و در امتداد اندام خود شل کنید تا مایع به سمت بالاتنه شما جریان یابد. فشار همچنین از تجمع مجدد مایع پس از کاهش تورم جلوگیری می کند. یک درمانگر می تواند به شما نشان دهد که چگونه لایه های آستر، بالشتک و بانداژ را مرتب کنید.

 

ماساژ درمانی

ما در مورد خدمات آبگرم استاندارد شما صحبت نمی کنیم. این نوع ماساژ خاص و سبک دست، تخلیه لنفاوی دستی نامیده می شود. یک متخصص آموزش دیده بدن شما را می مالد، ضربه می زند و نوازش می کند تا مایعات را از ناحیه متورم دور کند. شما هم می توانید یاد بگیرید که خودتان این کار را انجام دهید.

 

دستگاه فشرده سازی

یک درمانگر متخصص  می تواند از یک دستگاه مانند کاف فشار خون جهت کمک به حرکت  کردن مایع لنفاوی از بازو یا پای شما استفاده نماید . آنها یک آستین یا چکمه با یک سری اتاق روی ناحیه متورم قرار می دهند. یک پمپ پاکت ها را با هوا پر می کند و سپس آنها را بارها و بارها با یک الگوی خاص تخلیه می کند تا لنف را به سمت بدن شما فشار دهد.

 

از عفونت جلوگیری کنید

مراقب باشید تا از بریدگی، خراشیدگی و سوختگی در ناحیه آسیب دیده جلوگیری کنید. واکسن و خونگیری را در جای دیگری انجام دهید. آن صدمات ریز می توانند نقطه ورود عفونت باشند. مایع محبوس شده در بافت شما به باکتری ها اجازه رشد می دهد و می تواند به سرعت جدی شود. اگر قرمزی پوست یا بثورات پوستی دارید، علائمی شبیه آنفولانزا دارید، یا درد یا تورم بدتر می شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

دو شکل لنف ادم

دو شکل لنف ادم وجود دارد که یکی ارثی است و دیگری در اثر آسیب به سیستم لنفاوی.

اولیه: لنف ادم اولیه نادر است و ناشی از رشد غیر طبیعی سیستم لنفاوی است. علائم ممکن است از بدو تولد یا بعد از آن در زندگی بروز کنند.

ثانویه: لنف ادم ثانویه شایع تر است. این شکل در اثر آسیب به سیستم لنفاوی ناشی از سرطان، پرتودرمانی، جراحی، برداشتن غدد لنفاوی، بافت اسکار یا انگل ها (نادر) ایجاد می شود.

علائم شایع لنف ادم

تورم بازوها یا پاها

کاهش انعطاف پذیری در دست، مچ دست یا مچ پا

سفتی یا سوزن سوزن شدن پوست

سفت شدن یا ضخیم شدن پوست

چهار مرحله لنف ادم

اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید یا اگر ادم لنفاوی شما تشخیص داده شد و علائم شما بدتر شد به پزشک مراجعه کنید. اگر قبلاً تشخیص داده نشده‌اید، پزشک ممکن است یک معاینه دستی از ناحیه (ها) را همراه با آزمایشاتی انجام دهد تا تعیین کند که آیا غدد لنفاوی مسدود شده‌اند یا خیر. از آنجا، آنها تشخیص می دهند که کدام یک از چهار مرحله لنف ادم با علائم شما مطابقت دارد و درمان را تجویز می کند.

مرحله 1: آسیب به عروق لنفاوی، بدون شکل قابل مشاهده لنف ادم.

مرحله 2: ادم نرم که در عصر رخ می دهد، ناپدید می شود یا با بالا بردن پا به حداقل می رسد.

مرحله 3: پوست ضخیم با ادم مداوم. با ارتفاع کم نمی شود.

مرحله 4: تورم بزرگ و پیچیده با تغییرات پوستی واضح. ممکن است توده های زگیل مانند، تاول های کوچک یا فیستول های حاوی مایع لنفاوی ترشح شوند.

 مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

درمان های لنف ادم

در حالی که لنف ادم یک بیماری مزمن است، گزینه های درمانی زیادی وجود دارد. پزشک شما یکی را توصیه می کند که برای سبک زندگی شما و مرحله ای که در آن تشخیص داده شده است مناسب باشد.

برخی از موارد شدید لنف ادم نیاز به درمان جراحی دارند، اما بسیاری از موارد خفیف و متوسط را می توان با درمان کامل ضد احتقان (CPD) مدیریت کرد، مجموعه ای از اقدامات که به تخلیه مایع لنفاوی، بازسازی بافت های همبند سفت شده و تقویت عضلات و همچنین سیستم لنفاوی کمک می کند. . CPD به دو فاز، مرحله فعال و مرحله تعمیر و نگهداری تقسیم می شود.

فاز فعال: برای شروع حرکت مایع و کاهش تورم به مدت چند هفته ادامه دارد. شامل درمان پوست و بهداشت، جلسات تخلیه لنف دستی چند بار در هفته، درمان بانداژ فشرده و تمرینات ویژه است.

مرحله نگهداری: برای چندین ماه یا سال ادامه دارد تا تورم کاهش یابد و قدرت عضلات و سیستم لنفاوی بهبود یابد. شامل درمان پوست و بهداشت، تخلیه لنفاوی دستی، درمان با جوراب فشاری و تمرینات ویژه هنگام پوشیدن جوراب های فشاری است.

علاوه بر تمرینات تخصصی و مراقبت مناسب از پوست، دو مورد از مهم ترین عناصر CPD، درمان فشرده سازی و بالا بردن سطح بدن است.

فشرده‌سازی: بسته‌بندی‌های فشرده و بانداژ به اعمال فشار بر عضله و بافت آسیب‌دیده کمک می‌کند تا تخلیه مناسب لنف را انجام دهد و می‌تواند از برگشت لنف به ناحیه آسیب‌دیده جلوگیری کند. در مرحله فعال، اندام‌های آسیب‌دیده با استفاده از پوشش‌های فشاری مدرج ویژه بانداژ می‌شوند. در مرحله تعمیر و نگهداری، از جوراب و جوراب های فشاری مدرج برای حمایت از جریان مناسب مایع لنفاوی استفاده می شود.

ارتفاع پا: وقتی سیستم لنفاوی مسدود می شود، ناحیه متورم می شود زیرا مایع در بافت نرم جمع شده است. بالا بردن پاها به تسکین دردهای مرتبط با احتباس مایعات کمک می کند و در عین حال باعث تخلیه مایعات و کاهش تورم می شود. بالش های گوه ای ساق پا گزینه ای محبوب برای ایجاد ارتفاع راحت و پایدار هستند.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT