• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دکتر ماموگرافی|مرکز ماموگرافی خوب در تهران|دکتر خوب برای ماموگرافی


دکتر ماموگرافی؛ سرطان سینه شایع ترین سرطان است و 33 درصد از موارد سرطان زنان را تشکیل می دهد. هر زنی ممکن است به سرطان سینه مبتلا شود، حتی بدون داشتن سابقه خانوادگی: در واقع، سن، به خصوص بین 50 تا 74 سال، خود یک عامل خطر است. غربالگری سرطان پستان تشخیص و درمان این سرطان ها در مراحل اولیه و در نتیجه درمان بهتر آنها را ممکن می سازد. ماموگرافی استاندارد طلایی برای تشخیص زودهنگام و درمان سرطان سینه است.

 f/دکتر ماموگرافی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک عکسبرداری با اشعه ایکس  از سینه‌ها است که از اشعه ایکس برای تصویربرداری از بافت داخلی پستان با دستگاهی به نام ماموگرافی استفاده می‌کند. این معاینه ای است که برای تشخیص زودهنگام سرطان احتمالی سینه و در نتیجه درمان سریعتر سرطان های به اصطلاح تهاجمی استفاده می شود. به غیر از غربالگری سازمان یافته سرطان سینه برای زنان 50 تا 74 ساله، ماموگرافی معاینه ای است که توسط متخصص سلامت تجویز می شود، خواه پزشک عمومی، متخصص زنان یا ماما باشد، به عنوان بخشی از غربالگری فردی دقیق تر یا پس از کشف یک ناهنجاری. در طول معاینه بالینی پستان

معاینه پستان در واقع بخشی از اقدامات پزشکی است که توسط متخصص سلامت در طول مشاوره زنان انجام می شود. اولین مشاوره می تواند به محض احساس نیاز انجام شود، مثلاً در شروع قاعدگی یا زمانی که به دنبال وسیله ای برای پیشگیری از بارداری هستید. پس از آن، پیگیری منظم پزشکی برای بررسی وضعیت سلامتی شما یا غربالگری بیماری های خاص توصیه می شود.

 اسمیر و  ماموگرافی

همانطور که اسمیر می تواند ناهنجاری های سلولی یا وجود ویروس پاپیلوم (HPV) را که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، تشخیص دهد، ماموگرافی نیز می تواند سرطان سینه را زمانی که خیلی کوچک است که در طی معاینه شخصی دیده یا احساس شود، تشخیص دهد.

 در حین معاینه پستان، پزشک با هر دو دست، سینه ها و زیر بغل بیمار را در حالت نشسته و در حالت خوابیده لمس می کند. این معاینه آسیبی ندارد، اما اگر سینه‌های شما درد داشته باشد، می‌تواند ناخوشایند باشد، که ممکن است در دوران قاعدگی اتفاق بیفتد. در مشخص کردن آن تردید نکنید: متخصص سلامت آن را در نظر خواهد گرفت. همچنین می توانید خودآزمایی پستان را انجام دهید.

 S/دکتر ماموگرافی

در چه سنی می توان ماموگرافی انجام داد؟

در صورت داشتن سلامتی لازم نیست قبل از 50 سالگی ماموگرافی انجام دهید. از طرف دیگر، در هر سنی که هستید، معاینه بالینی منظم پستان توسط پزشک توصیه می شود و به طور سیستماتیک در طول مشاوره زنان به ویژه از سن 25 سالگی به شما پیشنهاد می شود. بین دو جلسه مشاوره، خودآزمایی می تواند به شما امکان تشخیص علائمی را بدهد که می تواند شما را آگاه کند.

ماموگرافی بعدی نیز به عنوان بخشی از یک کمپین سازمان یافته غربالگری سرطان سینه به زنان 50 تا 74 ساله ارائه می شود. این غربالگری توسط بیمه سلامت مدیریت می شود، اما اگر دعوتنامه غربالگری را دریافت نکرده اید یا اشتباه گرفته اید، هر پزشکی می تواند معاینه را تجویز کند.

 پس از سن 75 سالگی، غربالگری سرطان پستان کمتر سیستماتیک است: مطالعات نشان می دهد که ناهنجاری هایی که در طی ماموگرافی پس از این سن شناسایی می شوند، بسیار کم به بیماری های جدی تبدیل می شوند.

 

هر چند وقت یکبار باید اسکن ماموگرافی انجام شود؟

زنان به ویژه در سنین 50 تا 74 سال در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. به همین دلیل است که در طول این دوره، در شرایط خاص، به ویژه در صورت داشتن سابقه خانوادگی، هر 2 سال یا بیشتر ماموگرافی غربالگری را باید انجام دهند.

با این حال، برخی از سرطان‌ها می‌توانند بین 2 ماموگرافی غربالگری ظاهر شوند، به همین دلیل ترجیح داده می‌شود حداقل سالی یک‌بار برای معاینه بالینی سینه‌ها با پزشک یا متخصص زنان خود مشورت کنید و در این فاصله مراقب هرگونه تغییر در سینه‌ها باشید. در صورت مشاهده هر یک از نشانه های زیر، با پزشک مشورت کنید:

 

  • توده در سینه یا زیر بغل؛
  • قرمزی یا ناهمواری پوست روی سینه ها؛
  • جمع شدن نوک پستان؛
  • جریان غیر طبیعی

اگر توده ای دارید یا متوجه علائم دیگری شدید، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. اگر پزشک در دسترس نیست، با پزشک تصویری تماس بگیرید. او شما را به معاینات بیشتر ارجاع می دهد. اگر علائمی دارید، ممکن است از شما خواسته شود ماموگرافی یا سونوگرافی انجام دهید.

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی هالوژیک

مرکز تخصصی ماموگرافی

سونوگرافی بارداری

عکس رنگی رحم

کجا ماموگرافی انجام دهیم؟

معاینه ماموگرافی بر اساس نسخه پزشکی توسط متخصص سلامت تجویز می شود. و در مراکز رادیولوژی انجام می شود.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

ماموگرافی یک معاینه دردناک نیست، اما هر خانمی می‌تواند احساس متفاوتی داشته باشد: در حین معاینه، پستان‌ها بین دو صفحه قرار می‌گیرند تا تصویر واضحی از بافت‌ها در عین استفاده از کمترین میزان اشعه ممکن به دست آید. بنابراین، ممکن است در طول ماموگرافی احساس ناراحتی یا احساس فشردن ناخوشایند داشته باشید. مطمئن باشید: این فشرده سازی کمتر از یک دقیقه طول می کشد، زمانی که رادیولوژیست عکس های لازم را انجام می دهد.

 

چگونه برایش آماده شوید؟

به منظور به حداقل رساندن این احساس ناخوشایند، توصیه می شود در صورتی که یائسه نیستید، ماموگرافی را ظرف پانزده روز پس از شروع پریود برنامه ریزی کنید: در این زمان از چرخه قاعدگی است که پستان های شما کمترین حساسیت را دارند.

برای اطمینان از اینکه معاینه در بهترین شرایط ممکن انجام می شود، در اینجا چند توصیه وجود دارد: در همان روز، کرم، پودر یا حتی عطر یا دئودورانت را به پوست سینه یا زیر بغل خود نزنید: این محصولات می توانند باعث اختلال شوند. انجام معاینه و تداخل با تفسیر نتایج؛ لباسی را انتخاب کنید که بتوان به راحتی درآورد: در طول مدت ماموگرافی باید قسمت بالایی لباس خود را بردارید. هر شی فلزی باید در طول معاینه برداشته شود: بنابراین ترجیح داده می شود از جواهرات استفاده نکنید. در صورت لزوم، فراموش نکنید که تمام تصاویر و گزارش های معاینات قبلی (ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی، نتایج بیوپسی و ...) را به همراه داشته باشید.

هر ماموگرافی با مصاحبه با رادیولوژیست شروع می شود تا از مشخصات و سابقه پزشکی شما مطلع شود. اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، ضروری است آن را گزارش دهید تا رادیولوژیست بتواند تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از جنین در برابر اشعه انجام دهد. سپس از شما دعوت می شود که وارد اتاق معاینه شوید، جایی که از شما خواسته می شود تا لباس خود را تا کمر درآورید و خود را در نزدیکی ماموگرافی قرار دهید. معاینه عموماً در حالت ایستاده انجام می‌شود: اگر احساس می‌کنید نیاز به نشستن دارید، قبل از معاینه به رادیولوژیست اطلاع دهید.

 S/دکتر ماموگرافی

ماموگرافی حدود 15 دقیقه طول می کشد و شامل چندین مرحله است:

هر دو سینه یکی پس از دیگری معاینه می شوند. ابتدا یک سینه را روی صفحه ماموگرافی قرار می دهید، سپس صفحه دوم آن را از بالا به پایین صاف می کند. این فشرده سازی است که کیفیت تصویر خوبی را با کمترین تابش ممکن فراهم می کند. دردناک نیست و کمتر از یک دقیقه طول می کشد، زمانی که تکنسین عکس ها را می گیرد. در طول این مرحله، برای اطمینان از وضوح تصاویر گرفته شده، نباید حرکت کنید. به محض ذخیره تصویر، فشرده سازی به طور خودکار آزاد می شود. سپس دستگاه 45 درجه می چرخد ​​تا پستان شما را از پهلو معاینه کند و تصویر مورب دوم به دست آید. ماموگرافی همچنین می تواند با یک نمای جانبی یا در مرکز ناحیه خاصی از پستان تکمیل شود. سپس تصاویر در اتاق دیگری توسعه داده می شوند، جایی که کیفیت آنها بررسی می شود. این ممکن است چند دقیقه طول بکشد، که در طی آن شما باید در اتاق اشعه ایکس منتظر بمانید تا در صورت نیاز به گرفتن اشعه ایکس دیگر.

 

پس از اتمام ماموگرافی:

رادیولوژیست شما را معاینه می کند و ظاهر خارجی سینه ها را بررسی می کند، سپس آنها را و همچنین زیر بغل را حس می کند تا هرگونه ناهنجاری (تورم، غدد لنفاوی و غیره) را شناسایی کند. پس از تایید پزشک، می توانید لباس بپوشید. سپس تصاویر موجود در اتاق تفسیر را تجزیه و تحلیل می کند و آنها را به همراه گزارشی در اختیار شما قرار می دهد. این مدارک برای دکتری که ماموگرافی را تجویز کرده نیز ارسال می شود تا بتواند آنها را بخواند.

توجه داشته باشید که اگر معاینه را به عنوان بخشی از غربالگری سازماندهی شده انجام داده اید، تصاویر به طور سیستماتیک مورد مطالعه دوم قرار می گیرند. این که توسط رادیولوژیست دیگری انجام می شود، برای تایید نتایج ماموگرافی استفاده می شود.

 مقالات پیشنهادی:

بیوپسی سینه

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

چگونه نتایج ماموگرافی را بفهمیم؟

بنابراین رادیولوژیست اولین نتایج را در پایان مشاوره به شما اعلام می کند. نتایج نهایی در عرض تقریباً دو هفته برای شما و برای دکتری که ماموگرافی را تجویز کرده است، پست می‌شود: پزشک می‌تواند نتایج شما را با جزئیات بیشتری در مشاوره آینده توضیح دهد.

نتایج ماموگرافی به 6 دسته به نام ACR (کالج آمریکایی رادیولوژی) طبقه بندی می شود و در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد:

ACR = 0: ماموگرافی قابل تفسیر نیست.

ACR = 1: ماموگرافی طبیعی است.

ACR = 2: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری خوش خیم را نشان می دهد که نیازی به نظارت ویژه یا معاینه اضافی ندارد.

ACR = 3: ماموگرافی یک ناهنجاری را نشان می دهد که احتمالاً خوش خیم است اما نیاز به پیگیری دقیق در 4 و 6 ماهگی دارد.

ACR = 4: ماموگرافی یک ناهنجاری مشکوک را نشان می دهد و نیاز به بیوپسی دارد.

ACR = 5: ماموگرافی یک ناهنجاری را نشان می دهد که نشان دهنده سرطان است و نیاز به بیوپسی دارد.

 

در صورت مشاهده تصویر مشکوک چه باید کرد؟

پس از انجام ماموگرافی غربالگری و در صورت بروز ناهنجاری، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای تشخیص قطعی تجویز کند، مانند سونوگرافی، سوراخ کردن (حذف چند سلول از ناهنجاری برای تجزیه و تحلیل) یا بیوپسی (برداشتن یک ناهنجاری). قطعه ای از ناهنجاری برای تجزیه و تحلیل). پس از هر ماموگرافی، لازم است تصاویر و همچنین گزارش خود را نگه دارید و آنها را در غربالگری های بعدی خود بیاورید تا بتوانید تکامل وضعیت را ارزیابی کنید.

در صورت تایید تشخیص سرطان پستان، آزمایشاتی برای تعیین مرحله و طبقه بندی سرطان و همچنین بهترین روش درمانی مورد نیاز خواهد بود. درمان برخی از انواع سرطان سینه آسان‌تر و سریع‌تر از انواع دیگر است و تیم‌های پزشکی معیارهای بسیاری را برای انتخاب مناسب‌ترین درمان در نظر می‌گیرند، مانند سن، وضعیت سلامت جسمی و روانی شما، یا حتی نوع سرطان.

C/دکتر ماموگرافی

ماموگرافی دیجیتال توموسنتز چیست؟

ماموگرافی توموسنتزی یک سیستم تصویربرداری ماموگرافی نسل جدید و فناوری جدید است که برخلاف فرآیند ماموگرافی کلاسیک مورد استفاده در غربالگری سرطان پستان، تصویربرداری سه بعدی را ارائه می دهد. این ماموگرافی سه بعدی توموسنتز دیجیتالی نامیده می شود. بر اساس داده های سازمان جهانی بهداشت (WHO)، از هر 8 زن، یک زن در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شود. مجدداً، سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که همه زنان یک بار در روز ماموگرافی انجام دهند. 40 سالگی شروع می شود. کنترل ماموگرافی برای همه زنان ما بسیار مهم است و یک روش غربالگری مهم است.

 

سه نوع سیستم ماموگرافی در روز استفاده می شود.

ماموگرافی کلاسیک

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال توموسنتز سه بعدی

ماموگرافی سه بعدی بیشتر از سایر سیستم های ماموگرافی توسط پزشکان متخصص توصیه می شود. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد این فناوری نسل جدید خطاها را تا 30 درصد کاهش می دهد. ماموگرافی دستگاه توموسنتز در مرکز ما دوز تابشی را که بیماران در معرض آن قرار می گیرند تا 30 درصد کاهش می دهد بدون اینکه کیفیت تصویر را از بین ببرد.

در بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران ، معاینات ماموگرافی توسط تکنسین های زن و دکتر متخصص ماموگرافی در مناطق تیراندازی که مخصوص بانوان ایجاد شده است، انجام می شود.

 

ماموگرافی توموسنتز سه بعدی چگونه کار می کند؟

این دستگاه تصاویر را از هر سینه و از جهات مختلف می گیرد و در یک قوس حرکت می کند تا تصاویر متعددی به دست آورد.

این تصاویر به دست آمده به صورت تصاویر سه بعدی توسط کامپیوتر آورده می شوند. تصاویر سه بعدی که با این سنتز به دست می‌آیند، همپوشانی‌های بافتی را به حداقل می‌رساند که ممکن است از ارزیابی سلول‌های سرطانی جلوگیری کند و برای ارزیابی رادیولوژیست به سیستم‌های دیجیتال منتقل می‌شود.

هدف ماموگرافی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان در حالی که تلاش برای به دست آوردن حداکثر کیفیت تصاویر، در حالی که از بیماران در برابر تشعشعات غیر ضروری محافظت می شود. با دستگاه جدید، دوز اولیه تشعشع مورد نیاز برای به دست آوردن کیفیت تصویر بالا افزایش نمی یابد، برعکس. فناوری تصویربرداری این سیستم می تواند بسته به ضخامت بافت سینه بیمار، دوز تابش را تا 35 درصد کاهش دهد.

 

آیا می توانم در حین انجام ماموگرافی توموسنتز احساس درد کنم؟

اکثر افرادی که تحت ماموگرافی سه بعدی قرار می گیرند دردی احساس نمی کنند. تعداد کمی از مردم می گویند که روش ماموگرافی توموسنتز دردناک است. اکثریت این افراد اظهار می کنند که این درد در عرض چند ثانیه از بین می رود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی غربالگری

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

مزایای ماموگرافی توموسنتز سه بعدی چیست؟

در مواردی که تشخیص در ماموگرافی توموسنتز دشوار است، میزان تشخیص سرطان پستان بیشتر از ماموگرافی کلاسیک است.

با امکان تشخیص تومورهای بسیار کوچک، موفقیت در تشخیص زودهنگام تومورها را افزایش می دهد.

از آنجایی که نتایج واضحی را ارائه می دهد، امکان تماس مجدد بیمار برای ماموگرافی را کاهش می دهد و دوز اشعه دریافتی توسط بیمار را کاهش می دهد.

میزان بیوپسی و جراحی غیرضروری را کاهش می دهد.

محل تومور را به صورت سه بعدی مشخص می کند و حاشیه خطا در تشخیص را کاهش می دهد.

 j/دکتر ماموگرافی

چگونه می توانم ماموگرافی توموسنتز سه بعدی انجام دهم؟

برای اطلاع از قیمت عکسبرداری و مراحل قرار ملاقات می توانید با تماس با مرکز تماس ما اطلاعات دقیق را دریافت کنید.

فرآیند گرفتن فیلم اشعه ایکس با فشرده سازی سینه بین دو لایه ماموگرافی نامیده می شود و ماموگرافی یک روش مهم تشخیص سرطان پستان است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

توصیه می شود خانم ها از سن چهل سالگی برای تشخیص زودهنگام به طور منظم ماموگرافی انجام دهند. زیرا به این ترتیب تشخیص زودهنگام امکان پذیر است و درمان زودهنگام نیز امکان پذیر است.

مهمترین ویژگی روش ماموگرافی این است که یک تکنیک فوق العاده حساس است و بنابراین کنترل های کیفی باید به طور مرتب انجام شود. ماموگرافی در مراکزی که استانداردهای کیفی کشورهای اتحادیه اروپا را رعایت نمی کنند مجاز نیست.

 

چرا ماموگرافی انجام می شود؟

ماموگرافی علاوه بر اینکه یک روش تشخیص زودهنگام در سرطان پستان است، به عنوان یک روش معمول کنترل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر ماموگرافی، برخی از کاربردها نیز برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه برای زنان توصیه می شود.

اولین مورد از این کاربردها این است که آیا تغییری در ظاهر فعلی سینه وجود دارد یا خیر. در صورت ایجاد تغییر در ظاهر پستان در حین کنترل، لازم است در اسرع وقت با پزشک مشورت شود.

کاربرد دیگر معاینه دستی است و در این معاینه می توان توده های تشکیل شده در پستان را تشخیص داد. با این حال، برای تجزیه و تحلیل سالم و دقیق، روش ماموگرافی به طور گسترده در سراسر جهان ترجیح داده می شود.

 

ماموگرافی در چه شرایطی انجام می شود؟

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطانی است که در زنان دیده می شود و زنان با سابقه خانوادگی سرطان سینه باید به طور منظم معاینه شوند.

تشخيص زودهنگام سرطان از اهميت حياتي برخوردار است و به اين دلايل توصيه مي شود زنان به خصوص پس از چهل سالگي و داراي سابقه خانوادگي سرطان پستان به طور مرتب ماموگرافی انجام دهند.

ماموگرافی فرآیند سختی نخواهد بود، به خصوص اگر توسط رادیولوژیست متخصص در این زمینه انجام شود. علاوه بر این، روش ماموگرافی از جمله روش های تصویربرداری است که هم برای پیشگیری و هم برای تشخیص باید انجام شود.

 

ماموگرافی چگونه گرفته می شود؟

روش تصویربرداری ماموگرافی با دستگاهی که مخصوص طراحی شده است انجام می شود. در حین ماموگرافی، پستان روی دستگاه قرار می گیرد و فرآیند اسکن در دو موقعیت مختلف انجام می شود.

برای به دست آوردن تصویر در ماموگرافی، سینه باید کمی بین صفحه فشرده سازی و آشکارساز تصویر فشرده شود.

در طی ماموگرافی روتین، دو تصویر نوردهی متفاوت از هر پستان، پهلو و جلو گرفته می شود و در صورت وجود یافته مشکوک، باید فیلم های اضافی برای مشاهده و تشخیص بهتر این ناحیه گرفته شود.

ثابت ماندن در طول ماموگرافی روند عکسبرداری را کوتاه می کند و به واضح تر شدن تصویر کمک می کند. آرام ماندن در طول ماموگرافی به اندازه ثابت ماندن مفید است.

در ماموگرافی زمان از مرحله آماده سازی تا اتمام مراحل تیراندازی با توجه به تشخیص و معاینه متفاوت است و معمولاً حدود بیست دقیقه طول می کشد.

هدف از فشرده سازی در روش ماموگرافی جلوگیری از حرکت سینه و به دست آوردن تصویری با کیفیت است. علاوه بر این، کاهش ضخامت سینه، ارائه اشعه ایکس کمتر و باز کردن بافت های روی هم افتاده در سینه نیز از اهداف فشرده سازی ایجاد شده در فرآیند ماموگرافی است.

 

قبل از انجام ماموگرافی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

در طول ماموگرافی، بیمار اغلب به جای درد، کمی فشار را احساس می کند. اما اگر به طور کلی در سینه ها درد وجود داشته باشد، تنظیم ماموگرافی با هفته دوم قاعدگی، یعنی هفته بعد پس از قطع خونریزی، احساس ناراحتی را به حداقل می رساند.

علاوه بر این، مواد آرایشی مانند دئودورانت، کرم زرق و برق یا پودر نباید در حین ماموگرافی روی ناحیه قفسه سینه و زیر بغل استفاده شود. زیرا این گونه مواد آرایشی منجر به تصاویر مشکوک می شود و ممکن است باعث خطا در تشخیص شود.

در طول ماموگرافی چه اتفاقی می افتد؟

ماموگرافی واقعی 10 تا 15 دقیقه طول می کشد، اما قرار ملاقات شما می تواند تا یک ساعت طول بکشد. این شامل تعویض لباس، معاینه، و اطمینان حاصل از اینکه ماموگرافی شما به اندازه کافی واضح است که رادیولوژیست تصاویر را مشاهده کند، می شود.

در طول انجام ماموگرافی، شما در مقابل دستگاه ماموگرافی قرار خواهید گرفت. این یک دستگاه بلند با دو صفحه صاف و یک لوله در بالا است. ماموگراف دستگاه را با قد شما تنظیم می کند و سپس سینه شما را روی صفحه پایینی قرار می دهد. صفحه بالایی که صفحه فشرده نامیده می شود، روی سینه شما پایین می آید. ممکن است ماموگرافی از شما بخواهد قبل از انجام این کار یک نفس عمیق بکشید.

هنگامی که سینه بین صفحات صاف می شود، دستگاه اشعه ایکس را از لوله بالای سینه می گیرد. این ناراحت کننده است، اما مدت زیادی طول نمی کشد. برخی از افراد در حین ماموگرافی درد را تجربه می کنند، اما اگر احساس درد شدید می کنید یا اگر پوست شما نیشگون گرفته است، به ماموگراف اطلاع دهید.

برای انجام ماموگرافی غربالگری، به چندین عکس از هر پستان نیاز دارید. یک ماموگرافی تشخیصی ممکن است نیاز بیشتری داشته باشد. ماموگراف ممکن است از شما بخواهد چند بار موقعیت خود را تغییر دهید. پس از اتمام کار، آنها از واضح بودن تصاویر مطمئن می شوند. آنها ممکن است هر عکسی را که واضح نیست دوباره بگیرند. وقتی ماموگرافی تمام شد، می توانید بلافاصله به فعالیت های معمول خود بازگردید.

امروزه اکثر مراکز تصویربرداری سینه از فناوری دیجیتال به جای فیلم استفاده می کنند. ذخیره و اشتراک گذاری تصاویر آسان تر است و زودتر آماده می شوند. تصاویر همچنین واضح تر هستند که می تواند دیدن تغییرات کوچک را آسان تر کند.

حتی با ماموگرافی دیجیتال، نتایج آزمایش خود را بلافاصله دریافت نخواهید کرد. این به این دلیل است که رادیولوژیست باید نتایج را به دقت مطالعه کند. شما باید نتایج ماموگرافی غربالگری را در عرض 2 تا 4 هفته دریافت کنید. نتایج ماموگرافی تشخیصی معمولا زودتر داده می شود. از ماموگرافی بپرسید که چه زمانی می توانید نتایج خود را انتظار داشته باشید.

 f/دکتر ماموگرافی

چرا باید سینه من در طول ماموگرافی صاف باشد؟

نوع اشعه ایکس مورد استفاده در ماموگرافی نسبت به سایر انواع اشعه ایکس از قدرت کمتری برخوردار است. برای سهولت مشاهده ناهنجاری ها، بافت سینه صاف می شود. همچنین از حرکت بافت سینه در اطراف جلوگیری می کند که باعث ایجاد یک تصویر تار می شود.

 

آیا باید ماموگرافی سه بعدی بگیرم؟

بسیاری از مراکز تصویربرداری پستان ماموگرافی سه بعدی (3 بعدی) ارائه می دهند. به این عمل توموسنتز سینه نیز گفته می شود. در طی یک ماموگرافی سه بعدی، پستان به همان شکل قرار گرفته و صاف می شود. اما تصویربرداری سه بعدی چند ثانیه بیشتر طول می کشد. لوله اشعه ایکس در یک قوس حرکت می کند و از زوایای مختلف عکس می گیرد. یک کامپیوتر تصاویری ایجاد می کند که چندین بخش از سینه را نشان می دهد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که تصویربرداری سه بعدی به این معناست که در صورت مشاهده تغییرات، نیاز کمتری به مراجعه مجدد برای ماموگرافی دیگر است. هر نوع ماموگرافی مزایا و خطراتی دارد. از تیم مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که کدام نوع برای شما مناسب است.

 

چرا دوباره برای ماموگرافی مجدد تماس گرفتم؟

گاهی اوقات، ممکن است پزشک شما نیاز داشته باشد که برای گرفتن عکس های اضافی از سینه خود بازگردید. در حالی که ممکن است در هنگام دریافت این تماس نگران باشید، ممکن است بدانید که این تماس رایج است. شایع‌ترین دلایل تماس مجدد برای ماموگرافی دیگر یا بافت متراکم پستان است که دیدن هر گونه مشکل در پستان یا منطقه مورد نگرانی را دشوار می‌کند. در بیشتر مواقع، یکی از موارد نگران کننده در ماموگرافی سرطان نیست.

 

اگر نتیجه ماموگرافی غیر طبیعی باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر رادیولوژیست نگران است که نتایج ماموگرافی شما رشدی را نشان دهد که می تواند سرطان باشد، مرحله بعدی آزمایش اضافی است. با این آزمایش ها مشخص می شود که آیا رشد خوش خیم یا سرطانی است. تومور خوش خیم به این معنی است که تومور می تواند رشد کند اما گسترش نمی یابد. تومور سرطانی بدخیم است، به این معنی که می تواند رشد کند و به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که آزمایش‌های تصویربرداری دیگری مانند سونوگرافی یا ام آر آی سینه انجام دهد. اما تنها راه برای تایید تشخیص سرطان سینه از طریق بیوپسی است. انواع مختلفی از بیوپسی برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود.

 

تراکم پستان چه تاثیری بر ماموگرافی دارد؟

زنان جوان نسبت به بافت چربی نسبت بیشتری از بافت غده ای و فیبری دارند. این بافت‌ها «متراکم» به نظر می‌رسند و در ماموگرافی ظاهری خاکستری یا سفید روشن دارند، در حالی که بافت چربی تیره‌تر به نظر می‌رسد. سرطان ها نیز خاکستری روشن یا سفید به نظر می رسند، بنابراین تشخیص آنها در بافت پس زمینه دشوارتر می شود. به همین دلیل است که ماموگرافی به طور معمول برای غربالگری پستان در زنان جوان زیر 40 سال استفاده نمی شود (به جز برای کسانی که در معرض خطر بسیار بالا به دلیل سابقه خانوادگی یا جهش ژنتیکی تایید شده هستند).

نسبت بافت غدد متراکم به طور طبیعی پس از یائسگی کاهش می‌یابد و خواندن ماموگرافی آسان‌تر می‌شود. با این حال، زنانی که از درمان جایگزینی هورمون  (HRT) استفاده می کنند، تراکم سینه بالاتری دارند، که نتایج ماموگرافی را دقیق تر می کند. غربالگری سالانه در این گروه توصیه می شود. به زنان با تراکم سینه بالا نیز ممکن است توصیه شود که غربالگری سالانه به جای دوساله انجام دهند.

 

سرطان های اینتروال چیست؟

سرطان‌های سینه که بین آزمایش‌های غربالگری پستان تشخیص داده می‌شوند، سرطان‌های فاصله‌ای نامیده می‌شوند. در برخی موارد ممکن است خیلی سریع رشد کرده باشند، یا ممکن است وجود داشته باشند اما در آخرین غربالگری شناسایی نشده باشند.

 

منفی کاذب و مثبت کاذب چیست؟

متأسفانه هیچ روشی برای غربالگری سینه وجود ندارد. بافت طبیعی پستان گاهی اوقات می‌تواند سرطان سینه را بپوشاند، بنابراین نمی‌توان آن را در ماموگرافی مشاهده کرد و گاهی اوقات یک سرطان قابل تشخیص نادیده گرفته می‌شود. ماموگرافی همچنین می‌تواند ناحیه‌ای را که شبیه سرطان است شناسایی کند، اما آزمایش‌های بیشتر خوش‌خیم بودن آن را ثابت می‌کند. این یک نتیجه مثبت کاذب است.

 

خطرات قرار گرفتن در معرض تشعشعات ناشی از ماموگرافی چیست؟

تصور می شود که دوز تابش مورد استفاده در ماموگرافی دو نما معادل مقدار تابش جذب شده از محیط طبیعی (تابش پس زمینه) در یک دوره حدود هفت هفته است. دوز کمتر از اشعه ایکس استاندارد قفسه سینه است. اعتقاد بر این است که فواید تشخیص زودهنگام سرطان سینه بر خطر این قرار گرفتن اندک در معرض تشعشعات بیشتر است.

 e/دکتر ماموگرافی

آیا می توانم در عوض با سونوگرافی غربالگری کنم؟

اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصویر استفاده می کند و شامل تشعشع نمی شود. این برای افزودن اطلاعات اضافی در مورد یک ناحیه هدفمند از ناهنجاری که در ماموگرافی یا معاینه بالینی یافت می شود بسیار مفید است، اما به عنوان یک اسکن غربالگری اولیه پستان توصیه نمی شود. در حالی که بسیار حساس است، نسبت به ماموگرافی اختصاصی تر است و منجر به نسبت بیشتری از نتایج مثبت کاذب می شود. کلسیفیکاسیون هایی که می توانند نشان دهنده کارسینوم مجرای درجا باشند، معمولاً با سونوگرافی تشخیص داده نمی شوند.

سینه های متراکم

آزمایش ‌های مختلف می ‌توانند برخی از سرطان ‌هایی را که در ماموگرافی نادیده گرفته شده‌اند، پیدا کنند. اما این آزمایش‌ها بیشتر احتمال دارد که نتیجه مثبت کاذب داشته باشند (آزمایش غیرطبیعی گزارش شده است، اما شما واقعاً سرطان ندارید). نتایج آزمایش مثبت کاذب اغلب منجر به آزمایش‌های غیرضروری مانند بیوپسی می‌شود. همچنین، ممکن است مجبور شوید برای این آزمایش ها هزینه بپردازید.

اگر ماموگرافی غربالگری سرطان سینه انجام داده اید، گزارش ماموگرافی شما در مورد هر گونه یافته غیرطبیعی - توده ها، کلسیفیکاسیون ها یا سایر ساختارهای غیر معمول - در بافت سینه به شما می گوید. اما ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد تراکم سینه شما نیز باشد.

اگر گزارش شما به شما گفته است که سینه های متراکمی دارید، تنها نیستید، زیرا حدود 50 درصد از زنان که ماموگرافی غربالگری انجام می دهند، سینه های متراکم دارند. شما نمی توانید بر اساس ظاهر سینه ها یا سفتی آنها - یا نوع بدن، وزن یا اندازه و احساس سینه هایتان، تشخیص دهید که سینه های متراکمی دارید یا خیر.

زنانی که به آنها گفته شده سینه های متراکمی دارند باید بدانند که تشخیص تومورها می تواند غربالگری ماموگرافی را دشوار کند. علاوه بر این، زنانی که سینه های متراکم دارند نیز در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

با ماموگرافی معمولی، در حالی که می‌توانیم تا 98 درصد در پستان‌های چرب دقت داشته باشیم، حساسیت ما در زنان با سینه‌های بسیار متراکم به 30 درصد کاهش می‌یابد، به همین دلیل است که غربالگری تکمیلی با سونوگرافی یا MRI بسته به وضعیت بیمار. عوامل خطر شخصی می‌توانند کمک مهمی در یافتن سرطان سینه باشند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی تیروئید

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

سینه های متراکم چیست؟

سینه ها از بافت های چربی، غده ای و همبند تشکیل شده اند. تراکم پستان معیاری برای اندازه گیری مقدار بافت متراکم (بافت غده ای و همبند) در مقایسه با بافت کمتر متراکم (بافت چربی) است. سینه هایی که دارای نسبت بیشتری از بافت غده ای و همبند نسبت به بافت چربی هستند، متراکم هستند.

تراکم سینه می تواند از تراکم کم، زمانی که سینه ها عمدتاً از بافت چربی تشکیل شده است، تا تراکم بسیار بالا، زمانی که سینه ها عمدتاً از بافت های غده ای و همبند تشکیل شده اند، متغیر باشد.

تنها راه برای تعیین تراکم سینه زنان، ماموگرافی است. هنگامی که یک زن ماموگرافی می‌کند، اشعه ایکس با دوز پایین به بافت پستان او هدایت می‌شود تا تصویری از پستان ایجاد شود. وقتی پزشکان به این تصاویر نگاه می کنند، می توانند بافت های مختلف را بر اساس ظاهرشان در تصویر تشخیص دهند.

به عنوان مثال، بافت متراکم در تصویر سفید به نظر می رسد، در حالی که بافت چربی (با چگالی کم) سیاه به نظر می رسد. برای تعیین تراکم بافت پستان، پزشکان مقدار بافت متراکم را با بافت کم تراکم در ماموگرافی مقایسه می کنند.

 

چرا برای زنان مهم است که بدانند سینه های متراکمی دارند؟

دو دلیل برای اهمیت این اطلاعات وجود دارد.

بافت متراکم سینه می تواند تشخیص تومورهای کوچک در ماموگرافی را برای پزشکان دشوارتر کند. مانند بافت متراکم پستان، تومورها در تصاویر ماموگرافی سفید به نظر می رسند. این امر تشخیص تومورها از بافت متراکم سینه را برای پزشکان دشوارتر می کند. به همین دلیل، برای زنانی که بافت سینه متراکم دارند، ماموگرافی ممکن است تومورها را نادیده بگیرد.

زنانی که سینه های متراکمی دارند بیشتر از حد متوسط در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. این خطر با افزایش تراکم سینه افزایش می یابد. توجه به این نکته مهم است که اگر زنانی که سینه‌های متراکم دارند به سرطان سینه مبتلا شوند، در مقایسه با زنان بدون سینه‌های متراکم در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان سینه نیستند.

 l/دکتر ماموگرافی

چه عواملی با سینه های متراکم مرتبط است؟

عوامل متعددی در تعیین تراکم سینه نقش دارند، از جمله:

سن. زنان زیر 50 سال تراکم سینه بالاتری نسبت به زنان مسن دارند. به طور خاص، تراکم سینه ها اغلب پس از یائسگی کاهش می یابد، اما زنان مسن تر، همچنان می توانند سینه های متراکمی داشته باشند.

عوامل ژنتیکی شواهد نشان می دهد که تراکم سینه با عوامل ژنتیکی مرتبط است که می تواند ارثی باشد.

زایمان کردن زایمان با کاهش تراکم سینه مرتبط است.

تاموکسیفن استفاده از تاموکسیفن، دارویی که ممکن است برای درمان یا پیشگیری از برخی سرطان‌های سینه استفاده شود، می‌تواند تراکم سینه را کاهش دهد.

درمان جایگزینی هورمونی (HRT). استفاده از HRT بعد از یائسگی با افزایش تراکم سینه همراه است.

شاخص توده بدنی (BMI). زنانی که BMI کمتری دارند، بافت سینه با تراکم بالاتری دارند.

 

زنانی که سینه های متراکم دارند چگونه باید از نظر سرطان سینه غربالگری شوند؟

زنانی که سینه‌های متراکم دارند باید به طور منظم ماموگرافی غربالگری انجام دهند. در دانشگاه ییل، غربالگری و ماموگرافی تشخیصی با توموسنتز پستان دیجیتال (DBT) انجام می شود که به عنوان ماموگرافی سه بعدی (3 بعدی)، توموسنتز پستان یا "تومو" نیز شناخته می شود.

ماموگرافی معمولی تصاویر دو بعدی از بافت پستان تولید می کند. با DBT، تصاویر متعددی از بافت پستان از چندین زاویه گرفته می شود. سپس یک کامپیوتر این تصاویر را در چند برش 1 میلی متری از سینه ترکیب می کند که رادیولوژیست می تواند در آن ها پیمایش کند.

اگر ماموگرافی معمولی مانند جلد کتابی است که به موضوع داستان اشاره می کند، DBT نمایانگر صفحاتی در کتاب است که کل داستان را نشان می دهد. این به رادیولوژیست‌ها اجازه می‌دهد تا تمام برش‌های بافتی که یک سینه را تشکیل می‌دهند را بخوانند و بنابراین تصمیم آگاهانه‌تری در مورد وجود سرطان سینه بگیرند. مطالعات نشان می دهد که DBT به طور قابل توجهی نرخ تشخیص سرطان تهاجمی را افزایش می دهد و هشدارهای کاذب را در زنان با سینه های متراکم کاهش می دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونو گرافی فیبرواسکن

آمادگی سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی

آمادگی سونو گرافی هیسترو سونو گرافی

آمادگی سونو گرافی آنومالی مرحله دوم

چه آزمایش های اضافی غربالگری سرطان سینه برای زنانی که سینه های متراکم دارند در دسترس است؟

زنانی که سینه‌های متراکم تشخیص داده می‌شوند باید به طور منظم ماموگرافی غربالگری انجام دهند. اما آزمایش‌های غربالگری اضافی وجود دارد که می‌تواند به پزشکان کمک کند تومورهایی را که ممکن است با ماموگرافی معمولی یا DBT شناسایی نشوند، شناسایی کنند:

سونوگرافی پستان (سونوگرافی کل سینه). این آزمایش از امواج صوتی برای تولید تصویری از بافت پستان استفاده می کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). MRI از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویری از بافت پستان استفاده می کند. یک رنگ کنتراست قبل از آزمایش به داخل ورید تزریق می شود. این رنگ کنتراست بافت ها را در تصویر افزایش می دهد که به پزشکان کمک می کند تومورها را بهتر تشخیص دهند.

 

آیا زنانی که سینه های متراکم دارند باید آزمایش های غربالگری تکمیلی انجام دهند؟

اگرچه آزمایش‌های غربالگری تکمیلی می‌توانند سرطان‌هایی را که با ماموگرافی معمولی از دست می‌روند را تشخیص دهند، همه متخصصان توصیه نمی‌کنند که هر خانمی که سینه‌های متراکم تشخیص داده می‌شود تحت آزمایش‌های غربالگری اضافی قرار گیرد. این به این دلیل است که آزمایش های غربالگری اضافی می تواند شانس نتایج مثبت کاذب را افزایش دهد.

یک نتیجه مثبت کاذب زمانی رخ می دهد که آزمایش غربالگری چیزی را در پستان شناسایی کند که ممکن است سرطان باشد، اما پس از بررسی بیشتر (که ممکن است شامل بیوپسی پستان باشد) غیر سرطانی است. نتایج مثبت کاذب می تواند باعث استرس و اضطراب قابل توجهی شود. علاوه بر این، زنان باید تحت آزمایش‌های اضافی (مانند بیوپسی سینه) قرار گیرند تا مشخص شود که آیا یافته سرطان است یا مثبت کاذب.

زنانی که سینه‌های متراکم دارند باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات آزمایش‌های غربالگری تکمیلی صحبت کنند، به‌ویژه اگر سایر عوامل خطر سرطان سینه را داشته باشند.

 t/دکتر ماموگرافی

پستان های متراکم چگونه برای سرطان سینه غربالگری می شوند؟

اگر سینه های متراکمی دارید اما هیچ فاکتور خطر دیگری برای سرطان سینه ندارید، آزمایش ماموگرافی توصیه می شود. شواهد کافی از مطالعات وجود ندارد که نشان دهد انجام آزمایشات دیگر به شما کمک می کند.

اگر سینه های متراکمی دارید و همچنین سایر عوامل خطر سرطان سینه را دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد غربالگری تصمیم گیری کند. در برخی موارد، در صورت نیاز به غربالگری بیشتر، ممکن است سونوگرافی پستان یا MRI انجام شود. اگر آزمایش های غربالگری سرطان سینه نمی تواند به شما بگوید که یک نقطه بی ضرر است، قدم بعدی شما این است که تصمیم بگیرید که آیا بیوپسی برای سلول های سرطانی آزمایش کنید یا خیر.

 

سرطان پستان

سرطان سینه در اثر ناهنجاری های سلولی در غدد پستانی یا مجاری شیر ایجاد می شود. اگر اندازه تومور قابل توجه باشد ممکن است به غدد لنفاوی زیر چاله بازو، رگ‌های خونی و سایر اندام‌ها مانند استخوان، کبد، ریه و مغز گسترش یابد. به این ترتیب، تشخیص زودهنگام سرطان سینه به افزایش شانس درمان و بهبودی کامل کمک می کند.

عوامل خطر سرطان سینه عبارتند از: شروع قاعدگی در سنین پایین، زنانی که هرگز بچه دار نشده اند، سابقه پرتودرمانی در اطراف پستان، مصرف داروهای ضد بارداری یا هورمونی در مدت طولانی، چاقی و سیگار کشیدن.

 

ماموگرافی برای خانم هایی که:

بالای 40 سال هستند

قبل از یائسگی یک خویشاوند مستقیم مبتلا به سرطان سینه داشته باشید

علائمی مانند توده در سینه یا زیر بغل، ترشح از نوک پستان، تغییر شکل پوست یا نوک پستان یا تغییر رنگ و درد در پستان.

داشتن ناهنجاری های ژنتیکی مانند ژن های BRCA-1 و BRCA-2

سرطان یا تومور دیگر پستان تشخیص داده شده است (برای ارزیابی درمان ها)

 

تشخیص با ماموگرافی دیجیتال و سونوگرافی پستان

ماموگرام دیجیتال یک روش رادیولوژی تشخیصی پیشرفته شبیه به اشعه ایکس است. با این حال، 30 تا 60 درصد کمتر از اشعه استفاده می کند و در تشخیص زودهنگام ناهنجاری پستان در نتیجه تصویربرداری واضحی که ارائه می دهد، موثر است. این فناوری به دلیل وضوح بالای خود، تشخیص زودهنگام و مداخله سرطان سینه را امکان پذیر می کند.

سونوگرافی پستان از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از بافت های سینه استفاده می کند. برای تمایز بین کیست و ساختار جامد مناسب است. اگر تومور پیدا شود، سونوگرافی پستان می تواند به تعیین خطر سرطانی بودن آن کمک کند. با این حال، سونوگرافی سینه قادر به تشخیص کلسیفیکاسیون پستان نیست. سونوگرافی پستان مکمل ماموگرافی است و می تواند به افزایش احتمال تشخیص سرطان کمک کند.

 

سونوگرافی سینه برای غربالگری سرطان سینه

پزشکان مرکز تصویربرداری زنان در مرکز سونوگرافی الوند در تهران غربالگری و سونوگرافی تشخیصی پستان را ارائه می دهند. پزشکان ما با جراحان سینه مرکز سینه هافبرگر در مرسی همکاری می کنند تا مراقبت های جامعی را برای زنان ارائه دهند.

سونوگرافی تشخیصی پستان برای ارزیابی علائم پستان یا ارزیابی یافته های غیر طبیعی در ماموگرافی استفاده می شود. سونوگرافی همچنین برای غربالگری سرطان سینه در بیماران منتخب استفاده می شود.

 

سونوگرافی سینه چیست؟

تصویربرداری اولتراسوند پستان با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا انجام می شود که انسان قادر به شنیدن آنها نیست. امواج صوتی از بافت پستان عبور می‌کنند و سپس به روش‌های مختلف از ساختارهای بافتی مختلف برای تولید تصاویر بازتاب می‌شوند.

سونوگرافی پستان اطلاعات تصویربرداری را ارائه می دهد که می تواند به تشخیص کیست ها / تغییرات فیبروکیستیک، توده های خوش خیم جامد، سرطان ها، غدد لنفاوی غیرطبیعی، فرآیندهای عفونی و تغییرات پس از عمل/بافت اسکار کمک کند. این به ویژه برای ارزیابی ناهنجاری های پستان که ممکن است به دلیل بافت متراکم پستان در ماموگرافی نامشخص باشد، مفید است. سونوگرافی پستان ممکن است یک معاینه تشخیصی یا یک معاینه غربالگری باشد.

 j/دکتر ماموگرافی

سونوگرافی تشخیصی سینه چیست؟

سونوگرافی تشخیصی پستان یک آزمایش غیر تهاجمی و بدون درد است که برای ارزیابی بیماران با علائمی که ممکن است نشان دهنده سرطان سینه یا سایر بیماری های پستان باشد، استفاده می شود. همچنین معمولاً برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در مورد یافته های شناسایی شده در ماموگرافی و برای پیگیری ضایعات شناسایی شده قبلی برای بررسی تغییرات استفاده می شود. این معمولاً یک معاینه محدود است که به سمت یک ناحیه خاص مورد علاقه در پستان هدایت می شود.

 

علائمی که باعث می شود معاینه سونوگرافی تشخیصی انجام شود عبارتند از:

یک توده قابل لمس یا ناحیه ضخیم شدن در پستان (که توسط بیمار یا پزشکش احساس می شود)

ترشحات خونی یا شفاف (نیمه شفاف) خود به خود از نوک پستان

وارونگی نوک پستان جدید

تغییرات پوستی جدید سینه

درد موضعی پستان که به چرخه هورمونی مربوط نمی شود

 

سونوگرافی تشخیصی پستان چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی تشخیصی پستان توسط یک تکنسین که به طور ویژه آموزش دیده است انجام می شود. یک ماده ژل محلول در آب روی پوست پستان قرار می گیرد و یک پروب سونوگرافی کوچک (مبدل) روی پستان مالیده می شود تا تصاویری را که روی صفحه کامپیوتر دیده می شود تولید کند. بیمار در حالی که به پشت یا کمی به پهلو خوابیده است اسکن می شود.

فقط فشرده سازی خفیف با پروب اعمال می شود و به ندرت باعث ناراحتی بیمار می شود. این تصاویر همیشه توسط رادیولوژیست تصویربرداری پستان که معمولاً بیمار را با سونوگرافی معاینه می کند، بررسی می شود. رادیولوژیست نتایج و هر توصیه‌ای را با بیمار در میان می‌گذارد و به هر سوالی پاسخ می‌دهد. اگر بیوپسی توصیه شود، تیم ما به شما در انجام مقدمات این روش کمک می کند.

 

سونوگرافی غربالگری سینه چیست؟

سونوگرافی غربالگری پستان فقط در بیمارانی انجام می شود که هیچ علامت یا علامتی از بیماری پستان ندارند. سونوگرافی پستان به عنوان جایگزینی برای ماموگرافی انجام نمی شود، بلکه به عنوان یک ابزار غربالگری تکمیلی است که ممکن است در تشخیص سرطان در زنان با بافت متراکم پستان مفید باشد.

بافت بسیار متراکم پستان می تواند تشخیص سرطان در ماموگرافی را دشوارتر کند. تراکم بالای سینه یکی از عوامل خطر شناخته شده برای سرطان سینه است. تراکم سینه شما از روی ظاهر بافت پستان در ماموگرافی تعیین می شود - با معاینه بالینی نمی توان آن را تعیین کرد.

برای بیماران مناسب، تیم مرسی سونوگرافی غربالگری پستان، از جمله سونوگرافی خودکار تمام پستان - یک فناوری پیشرفته سونوگرافی سینه را ارائه می دهد. این تجهیزات از یک پروب (مبدل) بزرگ شده برای اسکن خودکار کل سینه و ارزیابی تمام بافت سینه استفاده می کند.

 

مقالات پیشنهادی :

غربالگری سونوگرافی سینه

در حالی که ماموگرافی آزمایش غربالگری توصیه شده برای سرطان سینه است، اما همه سرطان ها را شناسایی نمی کند. برخی سرطان ها وجود دارند که با ماموگرافی قابل مشاهده نیستند و بافت متراکم پستان یکی از دلایل آن است. اسکن MRI می تواند یک انتخاب عالی برای تشخیص سرطان سینه باشد، اما بسیاری از زنان به اسکن MRI دسترسی ندارند. علاوه بر این، MRI شامل تزریق یک رنگ (گادولینیم) است.

 

غربالگری سونوگرافی سینه می تواند برای زنانی که:

نمی توانند ام آر آی انجام دهند و در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند

نباید در معرض تابش اشعه ایکس (به دلیل بارداری یا نگرانی های دیگر) قرار گیرد.

بافت سینه بسیار متراکم دارند

سونوگرافی غربالگری به عنوان یک آزمایش ثانویه برای ارزیابی پس از ماموگرافی استفاده می شود.

 

محدودیت های سونوگرافی سینه

در حالی که سونوگرافی می تواند یک ابزار تشخیصی مهم برای سرطان سینه باشد، نباید به عنوان تنها ابزار به آن اعتماد کرد. در صورت داشتن هر گونه توده یا ناهنجاری سینه، مطمئن شوید که با پزشک خود همکاری نزدیک دارید و با پزشک خود در مورد اینکه کدام معاینه برای شما مناسب است و چه زمانی باید انجام دهید، مشورت کنید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT